PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Evomda sanki Şahin kullanıyor gibiyim

iyte
28/11/2012, 22:01
Arkadaşlar yaklaşık 1 aydan beri vites geçişlerinde sorun yaşıyorum. Özellikle geri vitesine geçirmek için kırk takla atıyorum. Bugün canıma tak etti; ışıkta beklerken yeşil yandı, malum bizim ülkede kornalar sarı yanınca çalmaya başlar :D 1. vitese alıp devam etmeye çalışsam da sanki şahin vitesi geçiriyormuş gibi ilk deneme de geçiremedim. Her defasında ayağımı debriyajdan çekip tekrar basıp vitesi tekrardan geçirmeye çalıştıysam da 5-6 deneme sonucu anca geçirebildim :) biz vitese geçene kadar yandaki arabalar korna eşliğinde 'acemi galiba' bakışlarıyla geçiiiiiip gittiler:D araba henüz 34 binde problem ne ola ki?

16BBZ66
28/11/2012, 22:07
debriyaj balatasının arasına 600 tl sıkışmış :D şöförden şöföre değişio bu 10 bin km dede sıkışabilir 100 bindede 34 bindede :D

hakanozukacmaz
28/11/2012, 22:26
arkadaşlar biliorum cok alakasız olucak ama yeni konu nasıl açılıyodu :D

halils2
28/11/2012, 22:29
arkadaşlar biliorum cok alakasız olucak ama yeni konu nasıl açılıyodu :D

ana sayfada sol üst tarafta yeni konu yazıyor oradan açıyorsun(ana sayfa derken konu açmak istediğin genel teknik yardım olan kısım)

aykut_1914
29/11/2012, 00:35
çağatay devamlıysa bu balatadandır muhtemelen :)
ben senin arabayı multijet sanıyordum bu arada multiair mış bi ara sesini dinliyeyim onun merak ediyorum :D

CaNeR44
29/11/2012, 00:53
bendede aynı sorun var punto ları zor geçen vistesleriyle kabullenicez

krm1983
29/11/2012, 10:13
Aslında gayet güzel geçiyor. Sürekli yapıyorsa baskıdan olabilir eğer araçta gaza basıpta gitmiyorsa.

Sent from my iPad using

fotobelit
29/11/2012, 10:30
Benmi yanlış biliyorum..Debriyajda sıkıntı olma durumunda, ustamın bana dedikleri;Debriyaj balatası bitik olsa,vitese geçer ama araç zor hareket eder demişti..Arkadaş vitese zor geçiyor demiş.Debriyajda düşüklük veya sertlik veya tepkisizlik varmı acaba?Üst merkez,altmerkez,debriyaj hidroliği veya vites kutusunda bir sıkıntı olabilir..Birde paspasın pedalın altına geçme olasılıgı varmı acaba?

krm1983
29/11/2012, 11:07
Bitmeye yakın vitrslerde zor geçmeye başlıyor, devir yükseliyor araç gitmiyor, çok yakıyor. Belirtileri bunlar. Sıyordığında da araç hareket etmiyor.

Sent from my iPhone 4s using

iyte
29/11/2012, 16:12
çağatay devamlıysa bu balatadandır muhtemelen :)
ben senin arabayı multijet sanıyordum bu arada multiair mış bi ara sesini dinliyeyim onun merak ediyorum :D

dinletiyim kardeş hemen arka binadayım inşaat mühendislerinin lab.larının olduğu binanın önünde araba genellikle :)

iyte
29/11/2012, 16:16
valla arkadaşlar dediğiniz gibi yakıt tüketiminde herhangi bir yükselme yok fabrika verileri 4,8 lt şehir dışı geçen izmir-ısparta arası 4,2 ile gittim geldim (öğrenci style max hız 90 ve yokuş aşşağı boşta :) ) devri yükseltip aracın gitmemesi gibi bi durumda yok. bu balatanın bitip bitmediğini tam olarak nasıl anlarız kendimiz? bi konuda bi arkadaş sanki 4. viteste kalkmaya çalışın stop ederse bitmemiştir etmezde boşa gaz veriosa bitmiştir die bişey yazmıştı sanki ama? varmı böle bi yöntem?

krm1983
29/11/2012, 16:33
valla arkadaşlar dediğiniz gibi yakıt tüketiminde herhangi bir yükselme yok fabrika verileri 4,8 lt şehir dışı geçen izmir-ısparta arası 4,2 ile gittim geldim (öğrenci style max hız 90 ve yokuş aşşağı boşta :) ) devri yükseltip aracın gitmemesi gibi bi durumda yok. bu balatanın bitip bitmediğini tam olarak nasıl anlarız kendimiz? bi konuda bi arkadaş sanki 4. viteste kalkmaya çalışın stop ederse bitmemiştir etmezde boşa gaz veriosa bitmiştir die bişey yazmıştı sanki ama? varmı böle bi yöntem?

O zaman debriyaja baktırın en mantıklısı vitrs kolunda da bir sıkıntı olabilir.

Sent from my iPad using

M@GIC
29/11/2012, 20:55
ayrıca pedal sertleşir ve aşağıya düşer, balata değil baskı yayları ve ayakları çabuk aşınıyor bu biraz tasarımla ilgili. bende baskı balatayı erken değiştirmiştim balata daha yeni gibiydi ama itici ayaklar vs parçalar erken aşınmış. değiştirince pamuk gibi oldu vites geçişleri düzelir.

firari83
29/11/2012, 22:20
balatanın bitmiş olma ihtimali bence çok zayıf bence, puntoda yeniyim ama eğer vitesler halatlıya vites halatları kontrol edilmeli, 34000 de debriyaj mı biter ya... problem başka bence

playguy
30/11/2012, 08:52
Arkadaşım sendeki sorun çok fazla debriaj ile ilgili görünmüyor, deb bitik olsa araba kalkışlarda sorun yaşar sen vites değiştirmede zorlanıyorsun ki bence sorun vites dişlilerini ayıran sekromançlar da sorun var gibi görünüyor. Büyük ihtimalle 1.vitesin olduğu sekromançın değişmesi gerekebilir. Vitesi sert kullanıyorsan bu tür sorunlar genelde olur. Dua et vites kutusu değişmesin çok masraf çıkartır. Kolay gelsin

aalperdemir
30/11/2012, 10:04
Daha oncede yazmistim ben. Ispartada yetkili serviste 19000 de debriyaj bitiren varmis. Efsane bi insan :) bi tv programinda izledim bitip bitmedigi nasil anlasiliyo diye.

Rampa asagi giderken atiyorum 100 km hizda arac 3000 rpm hizda gosteriyorsa rampa yukari 100km hizda giderken aradaki rpm asiri farkli olmamaliymis. Aradaki fark ne kadar fazla olursa o kadar zamani gelmis anlamina geliyomus. Cok eskilerden bi tek bunu hatirliyorum.

Sent from my iPhone using

iyte
30/11/2012, 14:41
arkadaşlar yorumlar için sağolun inşallah haftaya bi servise götürüp baktıracam