PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motorda sarsıntı...

paraddoxx
14/11/2012, 23:24
Arkadaşlar geçen Ocak ayından bu yana 2 takım buji değiştirdim ve bu akşam en başa döndük malesef...
İlk olarak buji değiştirmeme sebep olan sorun yeniden baş gösterdi.
Sorunu kısaca açıklayayım;
-2bin, 3bin devir aralığında gaz pedalına biraz yüklenirsem araç silkelemeye başlıyor.
-Motor arıza lambası yakıyor
-Boşta duran aracın gaz pedalına aniden yüklenildiğinde motor sarsıntıyla devir yükseltiyordu.

Çözüm olarak buji değiştirdik ve gidip bosch buji almıştım 3 ay sonra tekrar sorun başlayınca sorunu bosch'a yordum ve orjinal NGK bujiye döndüm. O zamandan beri de sorun yoktu. Az önce 50 km yol gidip geldim ve kamyon sollarken aynı sorunun yeniden ortaya çıktığını fark ettim.

Tcrübeli ustalarımız bir yorum yaparsa çok sevinirim

Bu arada araca ocak ayında LPG takıldı.

uraaal
14/11/2012, 23:28
motor kulagı yada takozu gibi bişeyler vardı sorun onlarda uzman arkadaşlar bildirirler durumu :D merak etme korkulacak birşey değildir inş :D

SteinGP
14/11/2012, 23:30
silkeleyip arıza lambası yakıyorsa motor korumaya alıyor kendini. ama neden alıyor onu bulmak gerek tabi..

paraddoxx
14/11/2012, 23:32
walla hocam şöle ustalarım çıksın içime su serpsin istiyorum :)
seviyorum Grande'mi, sorun yakışmıyor walla :)

paraddoxx
14/11/2012, 23:33
bu arada motor takozunda biraz sıkıntı var ama çok ciddi değil diye önemsemedi ustam, ama bu söylediklerime problem olabilir mi ki...

SteinGP
14/11/2012, 23:34
bende race chip var. aşırı yükte yapıyor aynısını. ama motor koruma programı olduğu için olağan bir olay bu kitabında da yazıyor. kontağı kapatıp 5 dk bekleyip açınca sönüyor kendiliğinden. sizde yanınca sönmüyor mu bi zaman sonra?

paraddoxx
14/11/2012, 23:41
bende de sönüyor. hatta bikaç saniye yanıp sönüyor kontak kapamaya gerek kalmadan.
ama mesela az önce evin önüne park ettim kontağı kapatmadan birkaç kez gaza yüklendim aynı sarsıntıyı yapıyor. İnşallah buluruz sorunu kısa sürede.
Tabi birde şöyle bir sorun var buralarda Grande Punto pek fazla olmadığı için teknolojisi de epey küçümseniyor sanayide ustalar tarafından. Geçen triger değiştirttim usta şok oldu. Böyle küçük motorda bu kadar donanım hiç beklemiyordum dedi mesela :) Bu nedenle basit sorunlara odaklanıyor adamlar...

SteinGP
14/11/2012, 23:43
Siz İzmire gelip a bir görüneceksiniz o zaman :)

paraddoxx
14/11/2012, 23:47
Ya aslında o kadar çok istiyorum ki böyle her sorunumda ustama gidebilmeyi ama git gel 300 kmden fazla tutuo. O yüzden gidemiyorum, yol çok geliyor...

SteinGP
14/11/2012, 23:48
manisa merkez değil o zaman sizin akhisar veya salihli taraflarındasınız..

paraddoxx
14/11/2012, 23:53
Akhisardan da 40 km Balıkesir tarafında Soma'dayım, o yüzden de buralarda pek Punto yok, Punto'yu bilen de yok malesef.

halils2
15/11/2012, 00:09
sorun lpg takıldıktan sonra mı başladı? benzinde aynı sorun var mı? ben de brc kit var bazen 3500 devirden sonra motor anlık bir kasıntı yapıp tekrar devam ediyor. lpgci ustamın dediğine göre bujiden yapıyor ama bir arkadaşımda sıfır aldığı era var o da aynı durumun olduğunu söyledi buyüzden aracımı kurcalatmıyorum. kimse sorun bende demiyor araca **** atıyolar halbuki benzinde kullanımımda sıkıntı yok.

paraddoxx
15/11/2012, 00:13
Bende başta anlattığım ilk problemde önce lpg taktırdığım yere gittim. Lpg'nin ateşlemesi farklıdır o yüzden benzinde daha az hissedilir demişlerdi. Dediğiniz gibi sorun hep arabada, ayrıca sorunu çözseler gam yemiycem, deneme yanılmayla araç tamir etmeye kalkıyorlar o bitiriyor beni :(

tayfux
15/11/2012, 00:18
bana araba ateşleme yapmakta zorlanıyor gibi geldi yada elektonik birşey gibi.. akünün durumu nedir? şarj dinamosunda sıkıntı olabilir..

miskofalez
15/11/2012, 00:18
Ben usta değilim ama senin sorun enjektör gibi gözüküyor...araçta tekleme,siyah duman,performans düşüklüğü gibi problemleri çıkarır ...

tolgabaydar
15/11/2012, 00:46
merhaba,önceden ford aracımda bu sıkıntıyı yasıyodum hep,aracı bilgisayara baglattınızmı anlık fakir yada zengin karısım uyarısı alırsanız bogaz kelebeği olabilir sorununuz benim bujileride komur gibi yapıyordu bu sorun aklınızda bulunsun bogaz kelebegine bi baktırın derım,bobinleri ne zaman değiştirdiniz?

halils2
15/11/2012, 02:28
Bende başta anlattığım ilk problemde önce lpg taktırdığım yere gittim. Lpg'nin ateşlemesi farklıdır o yüzden benzinde daha az hissedilir demişlerdi. Dediğiniz gibi sorun hep arabada, ayrıca sorunu çözseler gam yemiycem, deneme yanılmayla araç tamir etmeye kalkıyorlar o bitiriyor beni :(

aracın üzerinden çıkan ngk zkr7a-10 bujileri aynısı ile değiştirdim ve bujileri atmadım evde saklıyorum. ustanın bana söylediği sizinki ile aynı lpg de farklı ateşlermiş. oysa ki lpgyi ilk taktırdığımda da yapmıştı ama ustam saolsun pek ilgilenmedi. bujilerden deyip geçiştirdi bir gün gelirsin söker bakarız dedi gitmedim ben de söktak deneme yanılma yolu. aracı deneme tahtası gibi kullanıyorlar. müsait bir gün yeni bujileri söküp evdekilerle değiştirip deneyecem bakalım yanlış mı hatırlıyorum die. söktüğüm bujiler tertemiz çıkmıştı ama yine de değiştirmiştim. aracı sıkıştırmadığım zamanlarda sorun yok ama birden yüklendiğimde 3500 civarı bi tekleme yapıyor anlık sonra yine devirleniyor sanki yeterli gaz akışını bir an sağlayamıyor lpg ama benzinde sıkıntı yok.

tolgabaydar
15/11/2012, 06:00
lpg ayarını en ıyı duzeyde yaptırmanız gerek yınede bobınlere bakın derım eskimişmi paslanmısmı

paraddoxx
15/11/2012, 09:20
bana araba ateşleme yapmakta zorlanıyor gibi geldi yada elektonik birşey gibi.. akünün durumu nedir? şarj dinamosunda sıkıntı olabilir..
Bana da aynısı gibi geliyor, gaza aniden yüklenirsem sanki ateşleme sırasını kaçırıyor gibi tekliyor araç. Zaten daha önce aynı sorunda bujileri değiştirmiştim ve sorun çözülmüştü, asıl sorun bujileri bu kadar kısa sürede bitiren şey ne? Akü yeni şarj dinamosunu bilmiyorum.

merhaba,önceden ford aracımda bu sıkıntıyı yasıyodum hep,aracı bilgisayara baglattınızmı anlık fakir yada zengin karısım uyarısı alırsanız bogaz kelebeği olabilir sorununuz benim bujileride komur gibi yapıyordu bu sorun aklınızda bulunsun bogaz kelebegine bi baktırın derım,bobinleri ne zaman değiştirdiniz?

Bir ara ustam benim boğaz kelebeğini çok kirli bulmuş gel temizleyelim demişti ama ben gitmemiştim. Bunun böyle bir sorun çıkarma ihtimali varsa ona da bir baktıralım o zaman. Ama bobinleri değiştirmedim daha hiç.

Ben usta değilim ama senin sorun enjektör gibi gözüküyor...araçta tekleme,siyah duman,performans düşüklüğü gibi problemleri çıkarır ...

Benzer sorun bir arkadaşımın Corsa'da vardı onun enjektör çıkmıştı evet ama ona buji değişimi ve bobin değişimi çözüm olmamıştı, benim bujiler değişince sorun bitiyor. Ama birşey bujileri erkenden yıpratıyor...

Misafir046
15/11/2012, 10:03
Arkadaşlar geçen Ocak ayından bu yana 2 takım buji değiştirdim ve bu akşam en başa döndük malesef...
İlk olarak buji değiştirmeme sebep olan sorun yeniden baş gösterdi.
Sorunu kısaca açıklayayım;
-2bin, 3bin devir aralığında gaz pedalına biraz yüklenirsem araç silkelemeye başlıyor.
-Motor arıza lambası yakıyor
-Boşta duran aracın gaz pedalına aniden yüklenildiğinde motor sarsıntıyla devir yükseltiyordu.

Çözüm olarak buji değiştirdik ve gidip bosch buji almıştım 3 ay sonra tekrar sorun başlayınca sorunu bosch'a yordum ve orjinal NGK bujiye döndüm. O zamandan beri de sorun yoktu. Az önce 50 km yol gidip geldim ve kamyon sollarken aynı sorunun yeniden ortaya çıktığını fark ettim.

Tcrübeli ustalarımız bir yorum yaparsa çok sevinirim

Bu arada araca ocak ayında LPG takıldı.

Bence İzmir'e gel aracı 'a göster...

Emin ol sıkıntı kalmayacaktır.

tolgabaydar
15/11/2012, 16:59
Eger bobinler değişmediyse mutlaka orjinal olacak sekilde değiştirmenizi tavsiye ederim üzerindekide belki yan sanayi olabilir servisten parça numarasını ogrenip alın yüksek devirlerde motorun ateşleme yapamadığı cok belli benimde basıma geldiği için önceden size tavsiyem
bobin değişimi+bujı kabloları sırasıyla takılıp takılmadığı gerekirse değişimi+bogaz kelebegi temizliği+akünüzü ölçtürmeniz bunlar sizi %99 kurtaracaktır umarım bu kadar basit seylerden kaynaklandıgını tahmin etmediğim için kendi aracımda manifold kelebeklerini bile iptal ettirmiştim boşuna maliyet ama ne yazıkki insan basına bişey gelmeden ögrenmiyor inş bunlarla atlatırsınız

paraddoxx
15/11/2012, 20:29
walla bobinleri ve buji kablolarını değiştirmedim, akü yeni onda sıkıntı yok biliyorum. Bugün LPG'nin filtrelerini değiştirdim zamanı geldiği için. Ama tabi sorun devam ediyor. Tahminim bujileri değiştirsem sorun geçici olarak ortadan kalkacak geçen sefer ki gibi. Ama dediğiniz gibi sorun büyük olasılıkla ateşleme ve galiba bobinde bir sorun var ve belki de bujilere zarar veriyor. En kısa zamanda baktıracağım bakalım...

halils2
15/11/2012, 22:02
walla bobinleri ve buji kablolarını değiştirmedim, akü yeni onda sıkıntı yok biliyorum. Bugün LPG'nin filtrelerini değiştirdim zamanı geldiği için. Ama tabi sorun devam ediyor. Tahminim bujileri değiştirsem sorun geçici olarak ortadan kalkacak geçen sefer ki gibi. Ama dediğiniz gibi sorun büyük olasılıkla ateşleme ve galiba bobinde bir sorun var ve belki de bujilere zarar veriyor. En kısa zamanda baktıracağım bakalım...

takipteyim sorunu çözersiniz umarım belki aynı durum bende de var başlangıç seviyesinde

BaranSelo
15/11/2012, 22:06
Bende de gazdan çekince aşırı bir sarsıntı var, rahatsız oluyorum artık, acemi misin diyor arabaya binenler...

Ziyaretci035
15/11/2012, 22:14
LPG bağlantılarını takmak için manifolda delik açıyorlar. Aracınız o deliklerden hava alıyor.

krm1983
15/11/2012, 22:23
Bende de gazdan çekince aşırı bir sarsıntı var, rahatsız oluyorum artık, acemi misin diyor arabaya binenler...

Sorun kuvvetle muhtemel şanzıman kulağında.

Sent from my iPad 2 using

BaranSelo
15/11/2012, 22:29
Sorun kuvvetle muhtemel şanzıman kulağında.

Motor kulağını göstermiştim ben geçenlerde, sorun yok ama biraz sallanıyor dediler. Ama kopma kırılma yok dediler. Öyle olsun dedim...
Şanzuman kulağının günahı nedir hocam ortalama? Masraflı bir parça mı? Bir de, baskı balatayı 1 ay önce değiştirdim ama 1. vitese geçirirken bazen yağ gibi geçiyor ama bazen kıtır kıtır sesler geliyor sanki dişliler birbirine sürtermiş gibi. Bununla da bir alakası olabilir mi?

krm1983
15/11/2012, 22:44
Motor kulağını göstermiştim ben geçenlerde, sorun yok ama biraz sallanıyor dediler. Ama kopma kırılma yok dediler. Öyle olsun dedim...
Şanzuman kulağının günahı nedir hocam ortalama? Masraflı bir parça mı? Bir de, baskı balatayı 1 ay önce değiştirdim ama 1. vitese geçirirken bazen yağ gibi geçiyor ama bazen kıtır kıtır sesler geliyor sanki dişliler birbirine sürtermiş gibi. Bununla da bir alakası olabilir mi?

Orjinali 130 lira civarı idi. Eğer gazdan çekince tak tak vurma varsa şanzıman takozudur.

paraddoxx
15/11/2012, 23:49
LPG bağlantılarını takmak için manifolda delik açıyorlar. Aracınız o deliklerden hava alıyor.

Walla her ihtimali göz önünde bulunduruyorum ama araç bunu sürekli yapmıyor yani buji değiştirince sorun ortadan kalkıyor. Ama o delik LPG takıldığından beri var. Bilemedim yani...

gauss27
16/11/2012, 09:05
Orjinali 130 lira civarı idi. Eğer gazdan çekince tak tak vurma varsa şanzıman takozudur.

Valla aynı sorun bende de vardı. Sanzuman takozu dediler değiştirdim geçmedi. Motor kulağı dediler sağ taraftakini değiştirdim geçmedi. Sol motor kulağını da kontrol ettirdim sorun olmadığı için değişim gerekmez dediler. Sonuç olarak gazdan ayağımı çektiğim zaman tak tak vurma devam ediyor. 60000 bakımına girecek araba acaba bu defa çözülecek mi çok merak ediyorum.

Bu arada şanzuman takozu arabanın alt ortasında aşağıdaki parça değil mi?
Benim değiştirdiğim oydu.
Aşağıdaki linkteki parça
SinSed Oto Yedek Parça Kaliteyi Ucuza Alın FİAT PUNTO ŞANZIMAN TAKOZU GRANDE PUNTO 06+ 1.2 1.4 65 75 95 BG ORJİNAL RAPRO (https://www.parcayedek.com/fiat-punto-debriyaj-vites/14954-fiat-punto-anziman-takozu-grande-punto-06-12-14-65-75-95-bg-orjinal-rapro.html)

paraddoxx
19/11/2012, 16:20
Amacım konuyu uzatmak değil ama sorunu çözdüm. Çözümü buraya yazmak benzer sorunları yaşayanlara bir nebze yardımcı olabilir diye düşünüyorum.
Bugün Bergama Enriko Aliberti'yi aradım, İlk etapta LPG'li araçlara bakmıyoruz deseler de devamında iyi niyetle ve ilgiyle yaklaştıklarını söylemeliyim. Kısaca normalde bakmıyoruz ama önce buji kablolarına bir baktırın sorunu çözemezseniz yine de gelin yardımcı olalım dediler.
Bende kendi ustama gittim. Baktı inceledi bikaç şey denedi ve bobin ve buji kablolarını değiştirelim dedi.
Opar'a gittim takım fiyatı 270 tl'ye aldım. Taktık, boğaz kelebeğini temizledik ve sorun bitti. Ustama da 20 tl verdim ve araba canavar gibi oldu abartmıyorum önceki haline oranla turbo takılmış gibi fark attı.
Arada edindiğim tecrübe şu ki bu tarz durumda araçta LPG varsa kapatıp 100-150 km benzinle kullanın. ECU'nun benzinde kendisini kalibre etmesine zaman tanıyın. Sorun benzinde de devam ediyorsa ikisinin ortak çalışma alanı olan ateşleme sistemine yönelin.
Rabbim yolunuzu her daim açık etsin, kazasız belasız sürüşler...

F500
27/11/2012, 19:32
Arkadaşlar bu sorunu daha önceki aracımda yaşamıştım doğru tavsiyeler verilmiş bende bişeyler eklemek isterim,aracınızdaki takılan lpg sistemi alternatöre (ateşleme bobbini) extra yük bindirerek alternatörü ,buji kablolarını ve bujileri bozuyor.bunun en emin ve ucuzdan pahalıya gitme yolu önce bujilerin değişmesi düzelmezse buji kablolarının değişmesi oda olmazsa son yüksek ihtimal mutlaka alternatörün orjinaliyler değiştirilmesidir,alternatörü söküp takın araba düzelir sonra tekrar arıza verir,buda bi kontrol,lpgnin aşırı yükünden bozulma ihtimali yüksektir

Ziyaretci046
28/11/2012, 01:36
izmire gelirsen cihaza bagladımda ateşlemeyle ilgili parametreleri görüp sana ne oldugunu söylerim.hangi silindirden ateşlemeden enjektörden mi tesisatın mı v.s

halils2
28/11/2012, 03:51
Amacım konuyu uzatmak değil ama sorunu çözdüm. Çözümü buraya yazmak benzer sorunları yaşayanlara bir nebze yardımcı olabilir diye düşünüyorum.
Bugün Bergama Enriko Aliberti'yi aradım, İlk etapta LPG'li araçlara bakmıyoruz deseler de devamında iyi niyetle ve ilgiyle yaklaştıklarını söylemeliyim. Kısaca normalde bakmıyoruz ama önce buji kablolarına bir baktırın sorunu çözemezseniz yine de gelin yardımcı olalım dediler.
Bende kendi ustama gittim. Baktı inceledi bikaç şey denedi ve bobin ve buji kablolarını değiştirelim dedi.
Opar'a gittim takım fiyatı 270 tl'ye aldım. Taktık, boğaz kelebeğini temizledik ve sorun bitti. Ustama da 20 tl verdim ve araba canavar gibi oldu abartmıyorum önceki haline oranla turbo takılmış gibi fark attı.
Arada edindiğim tecrübe şu ki bu tarz durumda araçta LPG varsa kapatıp 100-150 km benzinle kullanın. ECU'nun benzinde kendisini kalibre etmesine zaman tanıyın. Sorun benzinde de devam ediyorsa ikisinin ortak çalışma alanı olan ateşleme sistemine yönelin.

geçmiş olsun sorunu çözdüğüne sevindim.

onryldrm
21/01/2013, 22:05

Tam anlamıyla yaşadığım sorunu dile getirip çözüldüğüne çok sevindim. Benimde hep aklımda Boğaz kelebeği vardı ama hiç tavsiye almadığımdan ellettirmiyordum. şimdi ilk işim bu kelebeği temizletmek.

Teşekkürler çözümü bizimle paylaştığın için.