PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Punto ile i20 yi karşılaştırdım.

ykaya1983
27/09/2012, 18:42
Arkadaşlar bizim okuldaki öğretmenlerden birisi bu hafta i20 aldı.Alır almaz merak edip punto ile aradaki farkları görmek için anahtarı alıp bi deneyim dedim.Denediğim i20 1.2 85 hp 120 torklu iki hava yastığı abs olan JUMP versiyonlusu.İki aracı kullanıp aradaki farkları objektif bir biçimde yazacağım.

Benim 1.4 77 hp Grande Punto'mla i20 1.2 85 hp yi artları ve eksileriyle karşılaştıracak olursam;

i20 nin Grande Punto'ya göre
ARTILARI
-Fiyat olarak karşılaştırıldığında punto ile hemen hemen aynı fiyat en alt donanım seçeneği olmasına rağmen arka kapı camların otomatik olması,soğutmalı torpido gözü ve dış sıcaklık göstergesi gibi küçük ayrıntılarla puntodan bir tık iyi

-İç mekan malzeme kalitesi grande puntodan iyi.
-yakıt tüketimi 204 km %50 şehiriçi %50 şehirdışı 5.9 litre ortalama göstermesi ile fire grandeden biraz iyi diyebilirim.(Sakin kullanımda şehiriçinde fireden daha az yakıyor.)
-Konfor olarak grande puntodan daha iyiydi.Çünkü süspansiyonlar grande puntodan daha yumuşak,
-İç tasarım konsol iç ve dış kapı kolları tasarımı daha iyi.
-Motor gürültüsü olarak fire motordan daha sessiz çalışıyor.Kaputu açtığınızda bile çok az ses geliyor.Aynı zamanda iç mekan grandeden daha az ses alıyor.

EKSİLERİ
-Konfor daha iyi olabilir ama özellikle iki önemli virajda denediğimde grande puntonun yol tutuşu daha iyi geldi bana.Virajlarda grande puntoya göre biraz savruluyor.
-Motor teknik olarak güya 85 hp 120 tork olarak gözüküyor ama kesinlikle fire motor kadar atik değil.Bunda aracın yeni olması bi nebze etkili olabilir ama lpg ile çalışan fireden bariz hantal kalmasını asla düşünmezdim.Araçla inanın aşağı doğru hafif eğimli yolda 5. vites dip gaz basmama rağmen aracın eşek ölüsü gibi gerçekten berbat bir performansı var.5 dakika dip gaz basmama rağmen inanın araç 120 km den 130 km ye çıkana kadar resmen geberdi.Punto ile aynı yerde 4 kişiyle rahatlıkla araç 140 km hızı buldu.(i20 iki kişyle denedim.)Fire motora cansız diyenlere bir de bu motoru kullanmalarını tavsiye ederim.
-Fren sistemi bariz punto daha iyi
-İç mekan genişliğinde teknik olarak dingil mesafesi puntodan 1 cm fazla gösterilemesine rağmen genel olarak iç mekan genişliği punto daha iyi.
-Tasarım görecelidir ama bana göre Grande Punto daha iyi.
- Elektrikli direksiyon puntonun daha yumuşak.

Sonuç olarak iki aracı da bire bir kullanan biri olarak oldukça objektif bir karşılaştırma yapmak istedim.Takdir sizin.

ABNEW
27/09/2012, 18:53
i20 Getze göre çok aşama kaydetti.Güncel i20, iç mekan genişliği, konforu ve Hyundainin yeni tasarım anlayışı sonucu oldukça önemli bir rakip haline geldi..

SteinGP
27/09/2012, 18:55
hyundai bundan 10 yıl önce neredeydi şimdi nerede. bakalım 10 yıl sonra nerede olacak?

srkaradag
27/09/2012, 18:56
Görüşlerinize saygı duyuyorum ancak İ20 ye bindim ve iç,dış,motor, performans vb... evomun çok daha iyi olduğunu düşünüyorum...

karizmatik_boy
27/09/2012, 18:56
Özellikle üst modelleri çok güzel donanımlar sunuyor... Bence B segmentinde rakiplerine oranla daha başarılı satış elde edebilir...

Yunus hocam yorumlarınız ciddi oranda objektif olmuş... ancak bazı katılmadığım durumlar yok değil... Tabi bazı şeyler görecelidir... Performans açılacaktır... Çünkü ben i20 1.4 CVVT yi aldığımda 90 dan 120 çıkana kadar bayağı sancılanıyordu... Şimdi ise bastınmı gidiyor... Rodaj döneminde normal...

Karşılaştırma için teşekkürler...

ilyas87
27/09/2012, 18:59
Yeni punto ile kıyaslamak lazım. yeni punto ile paralel.

srkaradag
27/09/2012, 19:06
Satış rakamlarına bakıldığında İ20 nin puntodan çok daha başarılı olduğu aşikar

karizmatik_boy
27/09/2012, 19:07
Yeni punto ile kıyaslamak lazım. yeni punto ile paralel.

Yeni punto ve yeni i20 karşılaşırsa punto şamar oğlanına dönmesin :) Adamlar arkaya kamera, far sensörü, yağmur sensörü koymuşta koymuş...

ykaya1983
27/09/2012, 19:26
Görüşlerinize saygı duyuyorum ancak İ20 ye bindim ve iç,dış,motor, performans vb... evomun çok daha iyi olduğunu düşünüyorum...

Abi zaten grande punto ile karşılaştırdım.Evo olsaydı çok şey değişirdi.

karizmatik_boy
27/09/2012, 22:32
Abi zaten grande punto ile karşılaştırdım.Evo olsaydı çok şey değişirdi.

Neler değişirdi mesela ?

M@GIC
27/09/2012, 22:35
güzel paylaşım olmuş. punto ve i20 arasında kalanlar için karar vermede işe yarar.

rbcn
27/09/2012, 22:39
I20 puntodan daha iyi en azindan daha sessiz ve suspansiyonu daha konforludur

GUNES
27/09/2012, 23:31
keşke bundan 7 ay önce olsaydı bu karşılaştırma...aynı gün içinde i20 ve punto arasında kaldım..tam 1 saat içinde karar vermem gerekti(kredi ve birmotla yaşadığım garip sorunlardan dolayı) punto biraz inada bindi punto aldım...i20'de halen aklım var...

srkaradag
27/09/2012, 23:40
keşke bundan 7 ay önce olsaydı bu karşılaştırma...aynı gün içinde i20 ve punto arasında kaldım..tam 1 saat içinde karar vermem gerekti(kredi ve birmotla yaşadığım garip sorunlardan dolayı) punto biraz inada bindi punto aldım...i20'de halen aklım var...
Neticede hepsi B sınıfı araçlar aralarında algılar ve zevkler dışında çokta bir fark yok aslında.Yani bi Alex değil hocam :))

karizmatik_boy
27/09/2012, 23:47

Hocam aynı durum bende de olmuştu... evo mylife ile i20 troy mode arasında gidip geldim... Tercihim i20 troy oldu ve şu ana kadar memnun kaldım... Umarım sizde memnunsuzdur...

GUNES
27/09/2012, 23:51
Hocam aynı durum bende de olmuştu... evo mylife ile i20 troy mode arasında gidip geldim... Tercihim i20 troy oldu ve şu ana kadar memnun kaldım... Umarım sizde memnunsuzdur...

puntoda çok kronik sorun var..soğudum aslında aracımdan..işte sürüp gidiyoruz...aslında hemen hemen hepsi aynı...arkadaşın dediği gibi bi ALEX olamazlar:)

Nokta.
27/09/2012, 23:54
bizde hem i20 var hem punto var
punto 1.3 mjt
i 20 1.4 crdi
kıyaslamaya kalkarsak i 20 süspansiyonları çok sert viraja girdiginde devrilecekmiş hissi veriyor puntoda okadar bariz deil
i 20 ile yüksek sürratte kanatların olsa ucacakmışsın gibi hissediyorsun punto yere daha saglam basıyor
i 20nin direksiyonu bizim citye göre çok sert kamyonmuş gibi
iç konfor olarak i 20 daha geniş sag sol aynaları puntoya göre daha geniş açıya sahip
i20 puntoyo göre daha seri daha hızlıbir araç ve inanın şehir içi dur kalklarda hiçbirşey yakmıyor ibreyi oynatmak neredeyse imkansız gibi birşey daha önce 1.4 paliom vardı ondan inip i20 ye biniyrdum benzinliymiş gibi kullanıyordum yakıtına hasta oluyordum ama puntoyla trafige girdinmi malesef yakıyor
mesela i20 de arka camlarda elektrikli ve torpidosu sogutuculu hernekadar klimayı açmak gereksede en azından soguk bişeyi kıvamında tutuyor
bagajda çakmak girişi var puntoda yok
puntonun yol bilgisayarı i20ye göre çok kullanışlı
i20nin koltuk konforu puntoya göre sert
bence ikiside alınabilir neredeyse kafakafayalar

kadir07
27/09/2012, 23:55
Bayide sıfır i20 görsem o bile dikkatimi çekmiyor yeni i30 çok hoş ama maaelef i20 lerin bi albenisi yok bence...

karizmatik_boy
28/09/2012, 00:03
puntoda çok kronik sorun var..soğudum aslında aracımdan..işte sürüp gidiyoruz...aslında hemen hemen hepsi aynı...arkadaşın dediği gibi bi ALEX olamazlar:)

Hocam umarım sorunlarınızı servisiniz çözüyordur...

bizde hem i20 var hem punto var
punto 1.3 mjt
i 20 1.4 crdi
kıyaslamaya kalkarsak i 20 süspansiyonları çok sert viraja girdiginde devrilecekmiş hissi veriyor puntoda okadar bariz deil
i 20 ile yüksek sürratte kanatların olsa ucacakmışsın gibi hissediyorsun punto yere daha saglam basıyor
i 20nin direksiyonu bizim citye göre çok sert kamyonmuş gibi
iç konfor olarak i 20 daha geniş sag sol aynaları puntoya göre daha geniş açıya sahip
i20 puntoyo göre daha seri daha hızlıbir araç ve inanın şehir içi dur kalklarda hiçbirşey yakmıyor ibreyi oynatmak neredeyse imkansız gibi birşey daha önce 1.4 paliom vardı ondan inip i20 ye biniyrdum benzinliymiş gibi kullanıyordum yakıtına hasta oluyordum ama puntoyla trafige girdinmi malesef yakıyor
mesela i20 de arka camlarda elektrikli ve torpidosu sogutuculu hernekadar klimayı açmak gereksede en azından soguk bişeyi kıvamında tutuyor
bagajda çakmak girişi var puntoda yok
puntonun yol bilgisayarı i20ye göre çok kullanışlı
i20nin koltuk konforu puntoya göre sert
bence ikiside alınabilir neredeyse kafakafayalar

Güzel bir karşılaştırma yapmışsınız ancak ben sert süspansiyonu daha çok sevdim... Alışınca tadından yenmiyor :) Yol tutuşu içinse sert süspansiyonların daha iyi olduğu düşüncesindeyim...

karizmatik_boy
28/09/2012, 00:06
Bayide sıfır i20 görsem o bile dikkatimi çekmiyor yeni i30 çok hoş ama maaelef i20 lerin bi albenisi yok bence...

Yeni i20 nin arka tasarım çok albenili değil ama ön tasarım bence gayet şık... Ama şu bir gerçek yeni puntonun full versiyonundan daha çok donanım sunuyor... Bu da tüketici için + olsa gerek... yeni i30 ise gerek tasarım gerek donanım çok dolu bir araç... İçi de gayet geniş olmuş...

Nokta.
28/09/2012, 00:11
Hocam umarım sorunlarınızı servisiniz çözüyordur...

Güzel bir karşılaştırma yapmışsınız ancak ben sert süspansiyonu daha çok sevdim... Alışınca tadından yenmiyor :) Yol tutuşu içinse sert süspansiyonların daha iyi olduğu düşüncesindeyim...

tabiyki tercihler farklıdır i20 yi zaten çok kullanmıyorum 10.000de falan daha haftada 1 kez park edersem ederim paliom varken çogunlukla onu kullanırdım bana virazjlarda uçacakmış gibi gelirdi halada öyle ayrıca bir çukurdan geçildiginde arabanın içinde saga sola sallanmak nedemek puntoda böyle bir olay yok onu seviyorum : Mellow00:

Honor COOPER
28/09/2012, 00:15
Yeni i20 nin arka tasarım çok albenili değil ama ön tasarım bence gayet şık... Ama şu bir gerçek yeni puntonun full versiyonundan daha çok donanım sunuyor... Bu da tüketici için + olsa gerek... yeni i30 ise gerek tasarım gerek donanım çok dolu bir araç... İçi de gayet geniş olmuş...
Bu sınıfta hem ön hemde arka tasarımıyla etkileyici olarak Kia Yeni Rio yu tek geçerim.

fhmnl
28/09/2012, 00:57

abi i20 de kronik sorunlar olmadığı Ne malum illaki her arabanın Kendine göre sorunları vardır.her Ne kadar kronik sorunu olsada punto alarak Iyi bir seçim yapmışsiniz Bence.arkadaşimda 2009 era var 65 binde sanayi Ev arasını su yolu etti.

karizmatik_boy
28/09/2012, 01:03
abi i20 de kronik sorunlar olmadığı Ne malum illaki her arabanın Kendine göre sorunları vardır.her Ne kadar kronik sorunu olsada punto alarak Iyi bir seçim yapmışsiniz Bence.arkadaşimda 2009 era var 65 binde sanayi Ev arasını su yolu etti.

Bildiğim kadarı ile era da kronik problem var... ancak i20 lerde yok... Puntonun kronik sorunları ise duymayan cümle alem kalmamıştır...

fhmnl
28/09/2012, 01:05
Bildiğim kadarı ile era da kronik problem var... ancak i20 lerde yok... Puntonun kronik sorunları ise duymayan cümle alem kalmamıştır...

her güzelin bir kusuru var :)

GUNES
28/09/2012, 01:09

aynen dünya alem biliyor bu sorunları...forum sayfa sayfa sorun dolu...illa ki diğer araçlarda da bu sorunlar var...ama daha 10bin km olmadan 5 kez servise gittim...bu bile insana bir yorum yaptırabiliyor...

segin
28/09/2012, 02:41
ben kendi aracım için konuşayım, bence i 20 nin evo dan çok albenisi olacak kadar bir artısı yok far sensörü ve torpido soğutucusu var ben başka bir artısını pek göremedim, bunları büyük fark olarak görüyorsanıs ona lafım yok. benım yakın arkadaşımda var i 20 biyerden geçtiğimizde kimse dönüp bakmıyor, ama evo ile geçtiğimizde 100 kişinin 95i dönüp bakıyor be kardeşim, şimdi gelde i 20 ye bin :D ben i 20 yi kötülemiyorum yanlış anlaşılmasın, aynı yerden ix 20 yada i30 la geçsen yıne 95 kişi döner bakar ama bu sınıfta evo bi başka özellikle skydome da varsa fiesta ve corsa bile bu kadar dıkkat çekmiyor :D biraz iddialı konuştum galiba :D

pdr42
28/09/2012, 07:23
Grande de kronik sorun city tavan lekesi bunun dısında var mı arkadaşlar?Evo da benzer sorunlar var mı acaba?

karizmatik_boy
28/09/2012, 08:27
ben kendi aracım için konuşayım, bence i 20 nin evo dan çok albenisi olacak kadar bir artısı yok far sensörü ve torpido soğutucusu var ben başka bir artısını pek göremedim, bunları büyük fark olarak görüyorsanıs ona lafım yok. benım yakın arkadaşımda var i 20 biyerden geçtiğimizde kimse dönüp bakmıyor, ama evo ile geçtiğimizde 100 kişinin 95i dönüp bakıyor be kardeşim, şimdi gelde i 20 ye bin :D ben i 20 yi kötülemiyorum yanlış anlaşılmasın, aynı yerden ix 20 yada i30 la geçsen yıne 95 kişi döner bakar ama bu sınıfta evo bi başka özellikle skydome da varsa fiesta ve corsa bile bu kadar dıkkat çekmiyor :D biraz iddialı konuştum galiba :D

:ninja000: bencede :D

Misafir046
28/09/2012, 09:36
Arkadaşlar bizim okuldaki öğretmenlerden birisi bu hafta i20 aldı.Alır almaz merak edip punto ile aradaki farkları görmek için anahtarı alıp bi deneyim dedim.Denediğim i20 1.2 85 hp 120 torklu iki hava yastığı abs olan JUMP versiyonlusu.İki aracı kullanıp aradaki farkları objektif bir biçimde yazacağım.

Benim 1.4 77 hp Grande Punto'mla i20 1.2 85 hp yi artları ve eksileriyle karşılaştıracak olursam;

i20 nin Grande Punto'ya göre
ARTILARI
-Fiyat olarak karşılaştırıldığında punto ile hemen hemen aynı fiyat en alt donanım seçeneği olmasına rağmen arka kapı camların otomatik olması,soğutmalı torpido gözü ve dış sıcaklık göstergesi gibi küçük ayrıntılarla puntodan bir tık iyi

-İç mekan malzeme kalitesi grande puntodan iyi.
-yakıt tüketimi 204 km %50 şehiriçi %50 şehirdışı 5.9 litre ortalama göstermesi ile fire grandeden biraz iyi diyebilirim.(Sakin kullanımda şehiriçinde fireden daha az yakıyor.)
-Konfor olarak grande puntodan daha iyiydi.Çünkü süspansiyonlar grande puntodan daha yumuşak,
-İç tasarım konsol iç ve dış kapı kolları tasarımı daha iyi.
-Motor gürültüsü olarak fire motordan daha sessiz çalışıyor.Kaputu açtığınızda bile çok az ses geliyor.Aynı zamanda iç mekan grandeden daha az ses alıyor.

EKSİLERİ
-Konfor daha iyi olabilir ama özellikle iki önemli virajda denediğimde grande puntonun yol tutuşu daha iyi geldi bana.Virajlarda grande puntoya göre biraz savruluyor.
-Motor teknik olarak güya 85 hp 120 tork olarak gözüküyor ama kesinlikle fire motor kadar atik değil.Bunda aracın yeni olması bi nebze etkili olabilir ama lpg ile çalışan fireden bariz hantal kalmasını asla düşünmezdim.Araçla inanın aşağı doğru hafif eğimli yolda 5. vites dip gaz basmama rağmen aracın eşek ölüsü gibi gerçekten berbat bir performansı var.5 dakika dip gaz basmama rağmen inanın araç 120 km den 130 km ye çıkana kadar resmen geberdi.Punto ile aynı yerde 4 kişiyle rahatlıkla araç 140 km hızı buldu.(i20 iki kişyle denedim.)Fire motora cansız diyenlere bir de bu motoru kullanmalarını tavsiye ederim.
-Fren sistemi bariz punto daha iyi
-İç mekan genişliğinde teknik olarak dingil mesafesi puntodan 1 cm fazla gösterilemesine rağmen genel olarak iç mekan genişliği punto daha iyi.
-Tasarım görecelidir ama bana göre Grande Punto daha iyi.
- Elektrikli direksiyon puntonun daha yumuşak.

Sonuç olarak iki aracı da bire bir kullanan biri olarak oldukça objektif bir karşılaştırma yapmak istedim.Takdir sizin.

Sizin aracınız kaç model ?

fhmnl
28/09/2012, 09:43
Grande de kronik sorun city tavan lekesi bunun dısında var mı arkadaşlar?Evo da benzer sorunlar var mı acaba?

evolarda daha city sorunu yaşayan duymadım ama kapı Gergisi ve tavan lekesi bu ikisi var sanırım

punto_multijet
28/09/2012, 10:05
aynen dünya alem biliyor bu sorunları...forum sayfa sayfa sorun dolu...illa ki diğer araçlarda da bu sorunlar var...ama daha 10bin km olmadan 5 kez servise gittim...bu bile insana bir yorum yaptırabiliyor...

O zmn dua edin polonuz falan yok :D netten okudugum kadarıyla gtilarda mesela daha 10binde motoru bitenler bile varmıs adamlar haftada1 nerdese 1 lt yag eklemekten bahsediyolar gogusluk tıkırtıları falan.

ondan dolayı eger sorunların cozumleri var ise bence cokta uzerinde durulmamalıdır. ama cozumu yoksa o zmn buyuk sıkıntı

coll34
28/09/2012, 10:12
i20 de kronik sorunlar illa vardır hiç sorunu yok demek fazla pembe tablo çizmek olur şahsen tercihim evo veya yeni punto olurdu i20 kullanmadım ancak geçen 1 haftalığına benzinli getz kullandım henüz 16.000 km idi kamyon kullansam daha az yorulurdum sanırım

fatih5533
28/09/2012, 10:15
geçen gün bolu dönüşü otobanda 150 km yaptım bagaj valiz doluydu arabadada 6 kişiydik...üstelik aracım gazlı...

ykaya1983
28/09/2012, 10:48
Sizin aracınız kaç model ?

2006 hocam

fotobelit
28/09/2012, 10:50
Engin bey sizin gibi düşünen çok..Aslında uzun yola çıkmadan önce bende arabanın dış ve iç görünüm güzelliğine estetiğine ve tabiki ilgi çekmesine bakıyordum,ama yemeğin güzel görünmesi tadınında öyle olucağı anlamına gelmiyor..Tamam Puntoların dizaynı görselliği iyi ama bunlar yolculukta aranan şeyler değil..Öncelikle konfor sonra güvenlik,sonra yakıt ve yolcu kapasitesi..Yani sırf millet bakıyor beğeniyor diye konforsuz ve problemli araç alınmaz..Ben herzaman ayakkabıdan örnek veriyorum arkadaşlarıma.Önce rahatlık sonra güzellik..(Bu yazdıklarım i20 ye göre değil)
Geliyim benim düşünceme;Bende i20 alıcaktım(2.el uygun bulmuştum)Bir ara Avm nin otoparkında i20 gördüm ve kaporta olayı geldi aklıma malum getz lerin teneke..Biraz bastırdım ve değişen birşey olmadıgını gördüm..Yani punto ile arasında kaporta farkı hala kapanmamış..

Misafir046
28/09/2012, 10:55
2006 hocam

Babacım sen 2006 model aracla 2012 sanırım model aracı kıyaslıyorsun.

Bende sana söyle diyeyim.

Bende 2012 yeni punto var.Mjet.

Bende benim aracla i20 kıyasladım.Cunku Hyundaida bakmıstım almadan önce.Puntonun yanına dahi yaklaşamaz.

fotobelit
28/09/2012, 10:59
i20 de kronik sorunlar illa vardır hiç sorunu yok demek fazla pembe tablo çizmek olur şahsen tercihim evo veya yeni punto olurdu i20 kullanmadım ancak geçen 1 haftalığına benzinli getz kullandım henüz 16.000 km idi kamyon kullansam daha az yorulurdum sanırım
Yalçın bey getz ile i20 yi kıyaslamayın bence :).Aynı marka ama modeller arasında siyah ile beyaz kadar fark var..şahin-doğan ile puntoyu kıyaslamak gibi..

k0d3r
28/09/2012, 11:10
evolarda daha city sorunu yaşayan duymadım ama kapı Gergisi ve tavan lekesi bu ikisi var sanırım

Bu bahsettiğiniz tavan lekesi muhabbeti nedir ?

sekoli82_35
28/09/2012, 11:21
benimde i20 ile ilgili bir anım var çeşme otobanında giderken i20yi sollamak için sol şeride geçtim baktım hızını artırmaya başladı bende biraz oynadıktan sonra onunla dikiz aynasından baktım kaldım o i20 li arkadaşa :))

muti9
28/09/2012, 11:36
sınıfının en iyisi skydome lu puntodur :D Tek Geçerim :D ( Şahsi Fikrim ) :)

akca37
28/09/2012, 11:44
Abi sende 95 hp gibi bir canavar var , :)

rafetkurt
28/09/2012, 12:25
bu bindiğim 4 üncü fiat arabam ilk defa puntoyu çok başarılı buldum suzuki grand vitara 3k 'dan sonra alışmak zor olmadı güzel.

hyundaiyle işim olmaz tavsiye etmem hız olarak ve kaza oranı olarak..

fhmnl
28/09/2012, 13:55
Bu bahsettiğiniz tavan lekesi muhabbeti nedir ?

valla Bende forumdan duydum onu Bende öyle bir sıkıntı yok. Ama anladığım kadarı ile tavan da Sarı lekeler oluşuyormuş galiba

enderfikret
28/09/2012, 14:19
Kategorisindeki markalara göre Punto ve Punto Evo birçok avantajlara sahip ancak Fiat, Türkiye için Bursa'da üretilen arabalara ağrlık veriyor, Linea'nın satış rakamlarına ve fiyatlandırma sistemine bakarsanız bunu hemen görürsünüz.

segin
28/09/2012, 15:59
Engin bey sizin gibi düşünen çok..Aslında uzun yola çıkmadan önce bende arabanın dış ve iç görünüm güzelliğine estetiğine ve tabiki ilgi çekmesine bakıyordum,ama yemeğin güzel görünmesi tadınında öyle olucağı anlamına gelmiyor..Tamam Puntoların dizaynı görselliği iyi ama bunlar yolculukta aranan şeyler değil..Öncelikle konfor sonra güvenlik,sonra yakıt ve yolcu kapasitesi..Yani sırf millet bakıyor beğeniyor diye konforsuz ve problemli araç alınmaz..Ben herzaman ayakkabıdan örnek veriyorum arkadaşlarıma.Önce rahatlık sonra güzellik..(Bu yazdıklarım i20 ye göre değil)
Geliyim benim düşünceme;Bende i20 alıcaktım(2.el uygun bulmuştum)Bir ara Avm nin otoparkında i20 gördüm ve kaporta olayı geldi aklıma malum getz lerin teneke..Biraz bastırdım ve değişen birşey olmadıgını gördüm..Yani punto ile arasında kaporta farkı hala kapanmamış..
söylediklerinizde yanlış olan hiç birşey yok fakat bir toyota yada audi ile fiatı karşılaştırmıyoruz i 20 ile puntoyu karşılaştırıyoruz ya kimi pizzayı dominosta sever kimi pizza pizza da ikisininde lezzeti farklıdır karizması farklıdır anlatmak istediğim buydu :)

karizmatik_boy
28/09/2012, 19:17
i20 yi ne kadar çok beğenen varmış... Demek ki hyundai doğru şeyler yapmaya başlamış...

bazı arkadaşlar nedense üretim dönemini göz ardı ederek karşılaştırma yapıyorlar. Getz palio 3. serinin- i20 GP nin - i20 troy punto evonun- yeni i20 yeni punto ile eşleştirme yaparsak doğru olur...

Yeni i20 ile yeni punto arasında dağlar kadar fark var. Punto da halen punto logolu aliminyum kapı eşiği çıtası ve paspas :) koyu zeminli ön far tek dokunuşla kapanan ön cam bardaklık kapı iç cepleri gibi devede kulak kalan özelliklerle katalog doldururken adamlar ister beğen ister beğenme B segmenti araca far sensörü, yağmur sensörü, geri görüş kamerası, anahtarsız giriş ve çalıştırma gibi özellikleri koymuş... Şu anda ne opel corsa ne yeni punto ne fiesta yeni i20 ye rakip olacak gibi durmuyor...

SteinGP
28/09/2012, 19:20
donanım olarak rakip olmayabilir ancak geri kalan bir çok konuda i20 nin doğrudan lider olabileceğine ihtimal vermem.

karizmatik_boy
28/09/2012, 19:24
donanım olarak rakip olmayabilir ancak geri kalan bir çok konuda i20 nin doğrudan lider olabileceğine ihtimal vermem.

Ne gibi mesela hocam ? Somut örnek verirsek daha verimli oluruz gibi... Mesela ben benzinli 1.4 100 beygir kullanıyorum... basarsan tatminkar performans basmazsan güzel ekonomi elde ediyorsun... 1.4 multiair böyle midir? Forumdan bazı arkadaşlar çok yaktığını söylüyorlar...

SteinGP
28/09/2012, 19:28
kalite konusunda eksikleri var. mesela o vites topuzu hacı yatmaz gibi bi öne eğiliyor bir arkaya. konsoldaki kalite hisside zayıf bence. ha motoru iyidir bilemem yakıt konusunda hiç karşılaştırma yapma şansım olmadı. ama şimdi, yıllardır bu sınıfta olan araçlarla, daha yeni bu sınıfa giriş yapmış bi arabayı kıyaslayıp birinci ilan etmekte yanlış olur. babamda ix35 var 2.0 dizel. tamam güzel araba acayipte donanımlı arka koltukta ısıtma bile var sınıfında hiç bir araçta olmayan. ama bu araç sınıfında lider mi? tabiki de değil..

karizmatik_boy
28/09/2012, 19:34
kalite konusunda eksikleri var. mesela o vites topuzu hacı yatmaz gibi bi öne eğiliyor bir arkaya. konsoldaki kalite hisside zayıf bence. ha motoru iyidir bilemem yakıt konusunda hiç karşılaştırma yapma şansım olmadı. ama şimdi, yıllardır bu sınıfta olan araçlarla, daha yeni bu sınıfa giriş yapmış bi arabayı kıyaslayıp birinci ilan etmekte yanlış olur. babamda ix35 var 2.0 dizel. tamam güzel araba acayipte donanımlı arka koltukta ısıtma bile var sınıfında hiç bir araçta olmayan. ama bu araç sınıfında lider mi? tabiki de değil..

Hocam belki lider olamaz ama liderliğe oynayacak gibi geliyor... Vites topuzu ile ilgili olarak ben çok rahatsız olmadım açıkçası gayet güzel geçişleri de var... Siz 1.2 versiyonun vites kolunu diyorsanız bende beğenmedim ama 1.4 ve dizellerinki daha şık duruyor...

biancoangelo
28/09/2012, 20:10
B sınıfımı = 1. Punto Evo 2. Punto 3. Grande Puntoo Hyundaiyi arabamı Allah aşkına....

karizmatik_boy
28/09/2012, 20:42
punto logolu paspas kapı eşiği çıtası gibi dandik özelliklerin kullanıcıya bi katkısı yok ancak yağmur sensörü, karanlık sensörü, arka park kamerası bunların gayet güzel faydaları var...

Bu özellikler ise babalar gibi üst segmentleri dahi kıskandırır... Beğensenizde beğenmesenizde adamlar yapmış olmuş...satış rakamları da ortada... çok fazla yoruma gerek yok...

Ama bizim milletin bi özelliği vardır donanımsız araçlara 35-40 bin TL vermeyi sever... Fiat grubu zaten kendine vw nin satış politikasını benimsedi...

segin
29/09/2012, 02:08
iyide de yağmur sensörü bizim evo da da var hız kontrol ve sabitleyici 7 hava yastığı standart olarak 3 hava yastığı hi-fi müzik sistemi, navigasyon sistemi kararan dikiz aynası gündüz farı, viraj aydınlatma m-jet motor, ısıtmalı yan aynalar 4 cam tek dokunuş, windows blue&me çift bölme klima SKYDOME( en artistlik hareket :D ) park sensörü daha ne olsun ki?? kendi kendine parkmı etsin, şerit kontrol sistemimi olsun, araç mesafe koruma sistemimi olsun, tek olmayan far sensörü oda bi çevirmeyle açılıyor ha bide geri görüş kamerası biraz ustaysan sensöre bile ihtiyaç yok ama acemisen 100-150 civarı kamerada takıyorlar bukadar büyütmeye gerek yok diye düşünüyorum :)

SteinGP
29/09/2012, 02:47
iyide de yağmur sensörü bizim evo da da var hız kontrol ve sabitleyici 7 hava yastığı standart olarak 3 hava yastığı hi-fi müzik sistemi, navigasyon sistemi kararan dikiz aynası gündüz farı, viraj aydınlatma m-jet motor, ısıtmalı yan aynalar 4 cam tek dokunuş, windows blue&me çift bölme klima SKYDOME( en artistlik hareket :D ) park sensörü daha ne olsun ki?? kendi kendine parkmı etsin, şerit kontrol sistemimi olsun, araç mesafe koruma sistemimi olsun, tek olmayan far sensörü oda bi çevirmeyle açılıyor ha bide geri görüş kamerası biraz ustaysan sensöre bile ihtiyaç yok ama acemisen 100-150 civarı kamerada takıyorlar bukadar büyütmeye gerek yok diye düşünüyorum :)

aynen katılıyorum. tamam hyundai yaptı oldu eyvallah. ne yapsın bütün forum satsın arabalarını i20 mi alsın? daha 3 ay önce hyundai de çalışan arkadaşıma uğradığımda,yanındaki arkadaşı aklı sıra benim arabamı ezecek ya, siz neden i20 almadınızda gittiniz fiat a para verdiniz dedi. sebeplerimi sayınca, ben kendime bi soda alayım diye kalkıp gitti yanımızdan... şimdi burada sizin aracınız kötü bir araç değil diyoruz diye, bizim araçları aşağılamanın alemi yok. hyundai ekmeğe mama derken, bizde cam tavanla blue me vardı cruise controlle hi-fi ses sistemi vardı.. hyundai teyplerine power bass koymuş (ki bilmiyorum sizin aracınızda var mı?) low seviyesinde bile ses gelmiyor hoparlörlerden. hyundai önce kendi çizgisini koysun ortaya hocam. bmw ile mercedesi karıştırıp, araya infinity koyup araba yaptım demekle olmuyor bu işler.. olayı bu tarafa çekmeye kalkmayalım bence...

aykut_1914
29/09/2012, 02:58
ya bırakın allah aşkına..
ön plastiğe vuruyorsun resmen boş, haşat olucak bir araba.
başlığı görür görmez o nick gelmişti aklıma, o tek biz hepimiz maşallah. Babamda accent blue var evo dan indikten sonra direksiyonu resmen kaya gibi geliyor.

Du Hast
29/09/2012, 04:46
Hyundai servisinden olan birisi olarak i20 nin içine bindiğim zaman bune diyorum. Kimse kusura bakmasın. Klasik kore araçlarının dandik tasarımını taşıyor. Yürür aksam kalitesi deseniz eyvallah tartışılır. ama arabanın içine oturunca konsol insana gülecek, saçma sapan bakmayacak, ergonomik olacak.

ha şu var crdi motor seridir, şaka yapmaya gelmez. İstanbul'dan çıkarken arkamdaki hanım hanım efendi ! bir bayan şöför dizel i20 ile sol şeritte 160'la giderken selektör yapınca anlıyorsunuz :)

karizmatik_boy
29/09/2012, 09:13

Hocam i20 nin bi donanımlarına bakarsanız sizin saydıklarınız zaten mevcut... Demode olmuş donanımları saymanın anlamı yok :)

aynen katılıyorum. tamam hyundai yaptı oldu eyvallah. ne yapsın bütün forum satsın arabalarını i20 mi alsın? daha 3 ay önce hyundai de çalışan arkadaşıma uğradığımda,yanındaki arkadaşı aklı sıra benim arabamı ezecek ya, siz neden i20 almadınızda gittiniz fiat a para verdiniz dedi. sebeplerimi sayınca, ben kendime bi soda alayım diye kalkıp gitti yanımızdan... şimdi burada sizin aracınız kötü bir araç değil diyoruz diye, bizim araçları aşağılamanın alemi yok. hyundai ekmeğe mama derken, bizde cam tavanla blue me vardı cruise controlle hi-fi ses sistemi vardı.. hyundai teyplerine power bass koymuş (ki bilmiyorum sizin aracınızda var mı?) low seviyesinde bile ses gelmiyor hoparlörlerden. hyundai önce kendi çizgisini koysun ortaya hocam. bmw ile mercedesi karıştırıp, araya infinity koyup araba yaptım demekle olmuyor bu işler.. olayı bu tarafa çekmeye kalkmayalım bence...

Kimse kimsenin aracına kötü demiyor ama hani GP yada Evo ya binmemiş olsak dediklerinizi anlarım :) Punto larda segmentinin lideri değil... Bakın bakalım sahibinden sitesine kaç kişi puntosunu satmak istiyor kaç kişi i20 sini satmak istiyor :D

coll34
29/09/2012, 09:53
Yalçın bey getz ile i20 yi kıyaslamayın bence :).Aynı marka ama modeller arasında siyah ile beyaz kadar fark var..şahin-doğan ile puntoyu kıyaslamak gibi..
cemil bey dikkat çekersen i20 kullanmadım dedim ama dedim gibi i20 nin sorunsuz araba olacağına ihtimal vermiyorum tabiki zevk meselesi i20 veya hyundai kötülemiyorum son zamanlarda yeni elentra çok hoşuma gidiyor ama kendi kullandığımız araçlarında kötülenmesine gerek yok çünkü karşılaştırılan araç punto grubundan çok çok üstün bir araç değil

coll34
29/09/2012, 10:03
İ20 sorunsuz araba konusu tamamen hurafe başka birşey değil markanın kendi servisinde çalışanlar bulaşılmaz diyor ama hala i20 burda puntodan üstün çıkartılmaya çalışıyor motorlarına lafım yok güzel seri motorlar arkadaşımda era dizel var aracı 2.el al 1 yaşında henüz aldığına pişman oldu kullandım gerçekten seri araç olduğunu hissetiriyor ama araba durmuyor bu nedenle i20 yi motor hariç yere göğe sığdıramayanlar neden punto kullanıyorsunuz ? satın i20 alın tepe kullanın kullana bilirseniz motorları seri ama hiç bir zaman multijet kalitesinde sağlamlığında olamaz

Misafir046
29/09/2012, 10:57
"i20'ye binmektense otobuse binerim daha iyi." En yakın arkadasımın i20 konusundaki şahsi fikri.Kendisi i20 sahibi 2012 model ve benim arabaya hasta.

karizmatik_boy
29/09/2012, 11:28
Burda bir i20 kullanıcısı olarak sorunsuz kelimesi ağzımdan çıkmadı öyle bir iddada yok... Ancak Punto lar gibi kronikleşen sorunları da olmadığı aşikar... Forumda puntoyu küçümseyen olmadığı gibi i20 kelimesi duyulur duyulmaz aksine öyle nefret dolu sözcükler çıkıyor ki bazı arkadaşların ağzından... Hayatında hyundai kullanmamışlar dahi kulaktan dolma sözlerle konuşuyorlar... Ben i20 yi alana kadar hyundai ön yargı ile bakarken şimdi aldım kullandım ve yanıldığımı farkettiğimi açık yüreklilikle itiraf ediyorum... Evet hyundai belki teneke... punto sanki zırhlı çelik mi...

Fiat grubu toplumda sağ aynasını dahi para ile satan, kuş serisi ile milletin cebini sömüren, yeni çıkardığı araçlarda motordan başka bir özelliği olmayan, viraj tanımayan, frene bastınmı arkasının nereye gideceği belli olmayan araçtır şeklinde konuşulur... Bir kamyoncu ve taksici arkadaşımdan duyduğum aynen bunlardı...

Eraların süspansiyon sorunu olduğunu bilmeyen yoktur heralde değil mi... Eranın rakibi albea ise çok mu iyi ? Al birini vur ötekisine...

Hyundai şu anda kalitesini tasarımını iyileştirme arayışında ve şu anda başarılı... Toplumdaki önyargıları aşmak için uğraş verirken Fiat ne yapıyor acaba? Halen yalıtım düzeyi "0" olan araçlar üretmiyor mu ? 2010 Linea ya bindim... Resmen araba gitmiyor... basınca da motorun ZINK lama sesi içerde...kusra bakmayında o sesle yollar bitmez...

Herneyse punto kötü araç değil... Tasarım güzel... İç tasarım güzel ama donanımda geride kaldı... Artırması lazım... Full diye aldığın en yüksek donanıma halen opsiyonel bişeyler ekliyorlar... Bu satış politikasını bırakması lazım... Fiyat etiketini de düşürmesi...Tampon değiştirerek yeni bir şey olmuyor...

ABNEW
29/09/2012, 16:36
Burda bir i20 kullanıcısı olarak sorunsuz kelimesi ağzımdan çıkmadı öyle bir iddada yok... Ancak Punto lar gibi kronikleşen sorunları da olmadığı aşikar... Forumda puntoyu küçümseyen olmadığı gibi i20 kelimesi duyulur duyulmaz aksine öyle nefret dolu sözcükler çıkıyor ki bazı arkadaşların ağzından... Hayatında hyundai kullanmamışlar dahi kulaktan dolma sözlerle konuşuyorlar... Ben i20 yi alana kadar hyundai ön yargı ile bakarken şimdi aldım kullandım ve yanıldığımı farkettiğimi açık yüreklilikle itiraf ediyorum... Evet hyundai belki teneke... punto sanki zırhlı çelik mi...

Fiat grubu toplumda sağ aynasını dahi para ile satan, kuş serisi ile milletin cebini sömüren, yeni çıkardığı araçlarda motordan başka bir özelliği olmayan, viraj tanımayan, frene bastınmı arkasının nereye gideceği belli olmayan araçtır şeklinde konuşulur... Bir kamyoncu ve taksici arkadaşımdan duyduğum aynen bunlardı...

Eraların süspansiyon sorunu olduğunu bilmeyen yoktur heralde değil mi... Eranın rakibi albea ise çok mu iyi ? Al birini vur ötekisine...

Hyundai şu anda kalitesini tasarımını iyileştirme arayışında ve şu anda başarılı... Toplumdaki önyargıları aşmak için uğraş verirken Fiat ne yapıyor acaba? Halen yalıtım düzeyi "0" olan araçlar üretmiyor mu ? 2010 Linea ya bindim... Resmen araba gitmiyor... basınca da motorun ZINK lama sesi içerde...kusra bakmayında o sesle yollar bitmez...

Herneyse punto kötü araç değil... Tasarım güzel... İç tasarım güzel ama donanımda geride kaldı... Artırması lazım... Full diye aldığın en yüksek donanıma halen opsiyonel bişeyler ekliyorlar... Bu satış politikasını bırakması lazım... Fiyat etiketini de düşürmesi...Tampon değiştirerek yeni bir şey olmuyor...

Selim söylediklerine katılıyorum.Hyundai son yıllarda kendini geliştiren bir marka.Tüm standart araç üreten -Fiat Dahil- markaların hepsinin ciddi rakibidir şuanda.Aşağıdaki paragrafa da katılıyorum:

''Fiat grubu toplumda sağ aynasını dahi para ile satan, kuş serisi ile milletin cebini sömüren, yeni çıkardığı araçlarda motordan başka bir özelliği olmayan, viraj tanımayan, frene bastınmı arkasının nereye gideceği belli olmayan araçtır şeklinde konuşulur... Bir kamyoncu ve taksici arkadaşımdan duyduğum aynen bunlardı...''

Ama burada suçlu Fiat değil de tamamen ''Tofaştır'' İtalyada teknolojisi, tasarımı biten otomobilleri getiren ya da lisansla üreten Tofaştı.Ancak insanlara daha çok Fiat olarak lanse edildiği için tüm olumsuz görüşlerden etkilenen Fiat oldu Türkiyede :(

karizmatik_boy
29/09/2012, 22:59
Selim söylediklerine katılıyorum.Hyundai son yıllarda kendini geliştiren bir marka.Tüm standart araç üreten -Fiat Dahil- markaların hepsinin ciddi rakibidir şuanda.

Ama burada suçlu Fiat değil de tamamen ''Tofaştır'' İtalyada teknolojisi, tasarımı biten otomobilleri getiren ya da lisansla üreten Tofaştı.Ancak insanlara daha çok Fiat olarak lanse edildiği için tüm olumsuz görüşlerden etkilenen Fiat oldu Türkiyede :(

Eyvallah abi sağolasın ama herkes senin gibi düşünmüyor ki... Sanki babasının fabrikasıymış gibi kendi aracına övgü karşı araca hakaret... Bunu anlamadım gitti...

Fiat ticari olarak tofaştan ayrılma durumuna gitmeli... Tabi giderse sonuçları tüketiciye nasıl yansır bu da ayrı bir mevzu... Ama artık Tofaş-Fiat da değişim şart... Otomobil üreticilerinin kendi aralarında rakip olmaları demek tüketicinin daha fazla özellik, kalite, esneklik sahibi araçlara sahip olması demek...

Son olarak tekrar söylüyorum hyundai çok iyi değil ama eksik yönlerini gördü ve düzeltiyor... Peki Tofaş-Fiat ne yapıyor bunu sorgulamak gerek...

İyi akşamlar...

srkaradag
30/09/2012, 16:23
Eyvallah abi sağolasın ama herkes senin gibi düşünmüyor ki... Sanki babasının fabrikasıymış gibi kendi aracına övgü karşı araca hakaret... Bunu anlamadım gitti...

Fiat ticari olarak tofaştan ayrılma durumuna gitmeli... Tabi giderse sonuçları tüketiciye nasıl yansır bu da ayrı bir mevzu... Ama artık Tofaş-Fiat da değişim şart... Otomobil üreticilerinin kendi aralarında rakip olmaları demek tüketicinin daha fazla özellik, kalite, esneklik sahibi araçlara sahip olması demek...

Son olarak tekrar söylüyorum hyundai çok iyi değil ama eksik yönlerini gördü ve düzeltiyor... Peki Tofaş-Fiat ne yapıyor bunu sorgulamak gerek...

İyi akşamlar...
Fiat ürün gamını yenilemek konusunda çok geride kaldı.en prestijli araç Fiat 500 ve onun türevleri, bravo çok eskidi, punto tampon makyajlariyla gidiyor, yeni gelecek modellerde chrysler lara lancia logosu takıp, dodge lara Fiat logosu takıp piyasaya sürecekler(dodge dart=fait viaggio vs.)..automobile news EU daki habere göre wolksvagen Alfa romeo ya talip olmuş satılık değil demiş Allahtan marcionni efendi.
Son 5-6 yılı düşündüğümüzde Opel,Wv,Hyundai ve kia, PSA,renault ürünlerini yenilediler, Toyota Honda yakın zamanda yeni modellerle çıkacaklar .Fiat gercekten zor durumda suanda Fiat 500 ve giullietta dısında prestijli çok satan araçları yok avrupada( ferrari, maserati filan ayrı )

karizmatik_boy
30/09/2012, 18:25
Fiat ürün gamını yenilemek konusunda çok geride kaldı.en prestijli araç Fiat 500 ve onun türevleri, bravo çok eskidi, punto tampon makyajlariyla gidiyor, yeni gelecek modellerde chrysler lara lancia logosu takıp, dodge lara Fiat logosu takıp piyasaya sürecekler(dodge dart=fait viaggio vs.)..automobile news EU daki habere göre wolksvagen Alfa romeo ya talip olmuş satılık değil demiş Allahtan marcionni efendi.
Son 5-6 yılı düşündüğümüzde Opel,Wv,Hyundai ve kia, PSA,renault ürünlerini yenilediler, Toyota Honda yakın zamanda yeni modellerle çıkacaklar .Fiat gercekten zor durumda suanda Fiat 500 ve giullietta dısında prestijli çok satan araçları yok avrupada( ferrari, maserati filan ayrı )

Kesinlikle katılıyorum söylediklerinize...:thumbup1:

ahmet4646
07/12/2012, 15:23
Fiat Punto Evo - Hyundai i20 Karşılaştırması // ototest.tv - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=iZ66G_VcGyY)

Punto evo ile İ20 karşılaştırması yeniden konu açmak istemedim.

ihvan
20/01/2013, 22:51
İ20'nin arka koltuğuna oturunca Punto daha iyi diyorum :)

aykut_1914
21/01/2013, 00:25
şu başlığı her gördüğümde 2 numaralı korkulu rüyam karizmatik boy geliyor aklıma

segin
21/01/2013, 00:28
şu başlığı her gördüğümde 2 numaralı korkulu rüyam karizmatik boy geliyor aklıma

ahahahah :D koptum gece gece