PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ECU nasıl sökülür? yardım!

cengizhan
06/09/2012, 21:55
herkese merhaba
2006 gpunto 1,3 mjet 75 hp sahibiyim. ECU yü remapping yurtdışına göndereceğim. Dolayısıyla sökmem gerekiyor.Tek bildigim akü başının + dan çıkartılması, 2 soketin nazikçe yuvasından sökülmesi, arkasındanda 4 somunun boşaltılarak, ECUnun çıkartılması. Takarkende tam tersinin yapılması gerekiyormuş. Bunlar dışında neye dikkat edilmesi gerekiyor? Lütfen yardım şimdiden tşk

Tayfun-E30
07/09/2012, 10:16
neden yurtdışı?

cemal arslan
07/09/2012, 11:11
neden yurt dışı ??? anlamak gerçekten zor ....

hani zor bir araba olsa...eyvallah...herkes yapamaz anlamaz derim...ama en kolay en sorunsuz iş yaptığımız bir araç....bu aracı türkiyede yapacak bir çok yer var...

velevki...bir sorun oldu....en basiti...duman attı...ne olaccak ??
bir daha mı göndereceksin ???

soruna gelecek olursak....
kutup başını çıkarmana gerek yok...anahtar üzerinde açık vaziyette olmasın yeter....
soketinden çıkartacaksın vidalarını sökeceksin....

hepsi bu....

kargo yaparsan...sağlam yap...kargocular malum kaldırıp atıyorlar...o yüzden iyi ambalaj yap...

cengizhan
07/09/2012, 21:57
öncelikle Tafun Beye ve özellikle Cemal Beye katkıları için teşekkürler
Neden yurtdışı ? Aslında biraz özel bir durum oldu ve henüz son kararımı vermedim. Bende tabiiki böyle bir işlemi ülkemde yaptırmayı tercih ederim. Anlatayım , sizde lütfen yorum yaparsanız memnun olurum. Daha önce 6 sene, gene yurdışından aldığım powerboxı kullandım ve çok memnun kalmıştım. (75 hpden 98 HPye). Ancak geçenlerde powerbox bozuldu, bende bir alternatif aramaya başladım. Chiptuninge pek sıcak bakmıyordum ve yurtiçinde birçok yerde yapıldığını gördüm. Önümüzdeki ay ingiltereye ziyaretim vardı ve tesadüfen ingilterede bir firmanın remapping ile 75hp 1,3 mjet için 111 hpye yükselttigini (tork değerinide 140 lbf den 176 lbfye yükseltiyor) öğrendim. Şimdiye kadar yaptığım araştırmada hiç bu kadar yüksek bir değer veren bir remapping görmemiştim firmayı biraz araştırdım ve iletişim kurdum. Başka puntolara bunu yapmışlar. Yani kısacası hem yurtdışı ziyaret, hemde remapping olabilir. Eğer memnun kalmazsam, ECUyu geri gönderip , orjinal yazılımı tekrar yükleyecekler. Bu durumda ödediğinizin , masrafları düştükten sonra, paranızı iade ediyorlar. (Başka bir ilgnç bilgi daha vereyim. Portekizde bir firma 1.3 90 hp multijeti remapping+ eksantrik+ egsoz+hava filtresi + vb ile günlük kulllanım 140 hp ; race modu 170 hp ye kadar yükseltiyorlar.) Tabii ideal olan araca durumuna göre remapping yapmak, ilgili ayarları , aracın ölçüm değerlerini göre idealleştirmek. Bu yüzden oldukça çekincem var ama 111 hp çok güzel bir değer (tabiii araç eski olduğu için bu kadar olmayacaktır, ama 105 hp bile çok iyi bir değer, ama ne pahasına bunuda iyi düşünmek gerek). Tabii ne kadar diye soracaksınz, şöyle diyeyim, türkiyedeki race modunda maximum güc için satılan bir powerbox fiyatının altında, ama normal bir chiptuning fiyatından %50 pahalı. Dediğim gibi, hala son bir karar veremedim ve henüz tam olarak içimede sinmiş değil. Powerboxta sök-tak,chip tuningte böyle değil. Cemal Beyin eleştirisi doğru aslında. Cemal Bey, siz ne dersiniz ? Sizin kampanyanızıda şimdi gördüm. Sizin uygulamalarınızda 75 hp için ne kadar güç-tork öneriyor, elde ediyorsunuz ? kampanya fiyatnız nedir ? Bende katılmayı ciddi olarak düşünürüm. Not Cemal Beye yardımları için tekrar teşekkürler

cemal arslan
07/09/2012, 22:41
cengiz bey
yazınızı okudum ve hayretler içerisindeyim...hani bu işin içinde olmasam ben dahi yazdıklarınıza inanacağım...sizi yalancılıkla suçlamıyorum...sadece öğrendiğiniz yada size verilen bilgi abartı...gerçek dışı...

çok samimi olarak söylüyorum....bu sektörde....biri çıksın desin ki...ben sadece yazılımla 1300 mjet 75hp aracı 110hp yada 105hp dumansız çıkartırım....sözümün arkasındayım....ben bu işi bilmiyorum...ve bu işi hemen bırakıyorum...

bu kadar samimi ve iddialıyım...

onnlarca mjet yaptım...en iyi aldığımız sonuç 98hp...en düşük de 92 hp oldu...
her mjet de aynı değeri yakalayamıyoruz...aracın km si aldığı yakıtın kalitesi enjektörlerin durumu maf sensörü map sensörü hava filtresinin durumu vs.vs. bir çok etken var...

daha bugün mjet 90hp geldi...normal bir ayar yaptım biraz duman vardı...değerleri kıstım duman yine devam etti...

şimdi merak ediyorum...ingilteredeki bu firma aracın durumunu km sini yukarıda yazdığım parçaların durumunu görmeden bilmeden yakıtın kalitesini bilmeden...neye dayanarak yazılım hazırlayacak ????
105-111hp yapsın...kara tren gibi duman atacak...adım gibi eminim...atmaması imkansız....

90lık tan dahi yazdığınız mekanik modifiye ile 140hp hele hele 170hp asla göremez...
turbo intercooler işin içinde olmadığı sürece asla o değerleri göremez...

ben 75hp için normal şartlar altında 90-100 hp arasında bir değer öngörüyorum...ki bu değer motorun durumuna km sine yakıt kalitesine maf ve map sensörüne bağlı olarak değişiyor...ben bunu defalarca gördüm ve yaşadım....

aynı model araç....birinde 5 birim yakıt artışı yaparken duman olmuyor diğerinde 3 birimde duman oluyor...

kusura bakmayın ama 105hp dumansız yapsın...ben bu işi bırakırım...

bu araçların haritaları zaten kısıtlı..2-3 harita var...enjeksiyon ve tork dan güç alıyor...bunlarda da yapabileceği artışlar sınırlı...

kampanya fiyatımız 300 lira...

umarım açıklayıcı olmuştur...

cengizhan
08/09/2012, 08:27
Cemal Bey tekrar merhaba yazinizi ilgiyle okudum ve hakli oldugunuz profesyonelce uyarilariniz icin tekrar tesekkurler. dedigim gibi bende 111 hpyi gorunce cok sasirdim cunku sizinde yazdiginiz degerler problemsiz ulasilabilen degerler. dun biraz daha inceledim ve firmanin 75 hpyi 97 hpye cikardigini gosteren dyno ciktisini buldum. tabii bu beni iyice supheye soktu. ilgili firmanin adi celtic tuning. web sitesini ziyaret etmek isteyeceginizi dusunuyorum.not 140-170 hp degerler int

pdr42
08/09/2012, 08:54
Hocam siz bence cok buyuk yanlıs yapıyorsunuz. Bu tarz işleri Cemal abi yapıyor ve biliyor. Bu konuda profosyonel. onun uyarılarını dikkate almanız gerek diye dsunuyorum. Birde bu işlerde bazen tek seferde istenilen sonuc alınmıyor .Siz tekrar tekrar yurtdısına kargolayacak mısınız? Zaten yurtdışına bir kere gidip gelmesi en iyi ihtimalle 2 hafta sürer o sürecte aracınızı kullanamayacaksınız bir sürü hikaye. Şunu da belirtiyim Cemal abi garantili yapıyor istenilen sonuca ulaşılmazsa orjinal yazılımı geri yüklüyor. Ben boyle birşey yaptırmadım. Ama forumda Cemal abinin yaptığı işleri sonuclar takip ediyorum bence kendinize iş cıkartacaksınız. Şunu da söylüyüm ben ilçedeyim ile 150 km uzaklıktayız. lpg taktırmak icin bile adamlar ile gitmek istemiyorlar cunku bir sorun oldugunda her defasında ile mi igdecegiz diyorlar. Kaldı ki siz yurtdısından bahsediyorsunuz. Bence iyi düşünün derim.

cemal arslan
08/09/2012, 13:37
1300 mjet den 97 hp alınır....ancak samiimi olarak diyorum..bugüne kadar 20 araç yaptıysam belki içlerinden 2-3 tanesi o değere ulaştı...
Daha önce de belirttiğim etkenlerden dolayı her araçtan aynı değeri almak imkansız...bunu kimse yapamaz garanti edemez...

cengizhan
08/09/2012, 23:53
Arkadaşlar tekrar merhaba, Bugün sabah yazdığım yazı , yarım kalmış. tamamlıyorum.
140-170 hp çıktısı intercooler dahi olmak üzere yapılan oldukça kapsamlı bir çalışma sonucu. web sitesini kaydetmemişim. ama bulursam sizinle paylaşacağım.
111 hpnin dyno çıktısını buldum ama eke koyamadım veya resim olarak yapıştıramadım. ama 3 şey hemen gözüme çarptı. birincisi araç fiat 500; 2ncisi 75 hp ama fabrika çıkış ayarlarıyla dynoda 83 hp vermiş, ayrıca havanın nispeten soğuk sayılabilinecek 12-13 derece civarında olduğunu gördüm buda fazla değer vermesinin sebeplerinden biridir. Dolayısıyla gerçek güç artışı (düşük kmli araç olması, kaliteli yakıt, hava filtresi, katkılı yağ vb ile bu değerlere ulaşılmış olabilir.) 111 değil ; 111- 8 = 103 hp olur. Tabii bir başka alternatifte dynonun yanlış değer vermesidir. Yani araç zaten 75 hp idi , dyno 83 ölçtü. tuning sonrası 111 ölçtü ama gerçek değer 103 idi. not forma resim nasıl ekleniyor ?

şimdi kaldığım yerden devam ediyorum.
Mustafa Beyin yazısını okudum. doğru uyarılar için teşekkürler. Bende bu ögütlere uyarak; yurtdışında yaptırmamaya karar verdim. Dediğiniz gibi bu sadece bir programlama işi değil, aracın durumuna yapılması gereken hassas bir ayarlama işi.
cemal beye bir sorum olacak, formu takip edemediğim için soruyorum.Yeriniz nerededir ?irtibat telefonu veya web sitenizin adresini verebilirmisiniz ? sizinle temasa geçmek istiyorum.
herkese katkılarından dolayı tekrar teşekkürler

cemal arslan
09/09/2012, 10:03
dyno da 1600 hdi 110hp aracın 300 hp olarak ölçüldüğüne şahidim....

daha geçenlerde bir arjadaşımız stock halini ölçtürmek için dynoya çıkmış...aracı 61hp olraak ölçmüşler...

yine 75 lik mjeti ankarada 130 hp olarak ölçtüler....adam ...abi araba çok iyi olmuş diyor...nerdeyse ben dahi inanacaktım :)

hatta ara sıra gittiğim bir dynocu bana...sen araba getirdiğinde bana kaş göz yap araç dolumu boş mu belli et ben ona göre ayar çekerim dedim ....tabi buu kabul etmem asla mümlün olamazdı....

ben....ankaradayım...
detaylı bilgiler Tuning (https://www.artituning.com)

sabanci
19/11/2012, 17:43
yardımcı olurmu bilmiyorum ama benim daha önce sahibi olduğum 90 lık multijet gp dynoda 125 hp cıktı sonrasında 120lik multijet bravo yla denedik videosu bile var tamam kara tren gibiydi ama yakıt ve performans konusunda aşırı memnundum...