PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1.3 - 75 mjet evo VS 1.3 - 90 cdtı astra

segin
10/08/2012, 01:21
evet bir karşılaştırma konusu açayım istedim:)
2011 punto evo 1.3 dynmc 75 hp euro4 stok.
2011 astra hb. cdtı 1.3 enjoy 90 hp 6 ileri stok.
araçlar bilindik arabalar bır arkadaşım astrası ile benim evo yu rolledik:) 2-3-4 ncü viteslerde roll yaptık sonucu ben biliyorum. birde sizin fikirlerinizi alalım :D

Birkan61
10/08/2012, 01:32
2. viteste almış olabilirsiniz ama 3,4 astra :)

Farklı bir sonuç var pilotajla alakalıdır..

takres
10/08/2012, 02:21
evo nun hafif olduğunu düşünerek 4. vitese kadar evo almıştır...

tayfux
10/08/2012, 02:22
evo alabilir..ama yüksek viteslerde ki astra 6 vites kesinlikle astra..

amoleddarkness
10/08/2012, 02:28
3. viteste astra uzamıştır :D

Birkan61
10/08/2012, 02:30
evo alabilir..ama yüksek viteslerde ki astra 6 vites kesinlikle astra..

6.vitesin performansla bi alakası yok be abi devir düşürmekten başka bir işe yaramıyor 5.viteste araç daha iyi performans olarak :)

dizel aşağı yukar 3750 devirden sonra boşa devir çeviriyor. Araçlar zaten son vitesteki hızları 4000 devir civarında veriyor :)

Yani 6.vitesin ekonomi dışında bir artısı yok..

Ama iyi gidiyor yeni astralar gerçekten.

Geçen gün marmara forumun ordaki rampayı çıkıyoruz gece. Gerçi benim arabanın koltuklar full'dü :D Rampada dip gaz gitmeme rağmen astra beni çok rahat geçti CDTi

fhmnl
10/08/2012, 03:35
astra +15 hp +200kg daha ağır +17 jant var. RollIng de Bence punto almıştır.

volume23
10/08/2012, 03:49
Punto almıştır. 1-2 boy 140 150 den sonra astra yakalar diye tahmin ediyorum.

GT-I9100 cihazımdan 2 ile gönderildi

Ziyaretci040
10/08/2012, 08:05
evo.

akca37
10/08/2012, 08:32
Bence de yüksek hızlarda astra kaptıysa kapmıştır, bırakın dizeli ben 1.4 77 hp gpuntom ile dragta yemiştim 1.3 90 hp lik astrayı dizelimle de harcarım...Sonuçtan artık haber ver dostum :)

punt0
10/08/2012, 08:52
eee video yokmu ?
bence astranın kasası agır ve 1. vitesi cok hantal diye biliyorum
ama uzun mesafede alır gibime geliyor astra :)

coll34
10/08/2012, 09:12
punto almıştır bence astra hem ağır hemde hızlanma konusunda hantal

rbcn
10/08/2012, 09:31
Punto kalkista yer ama uzun mesafede astra kapatir

taka1
10/08/2012, 09:33
3. viteste astra geçmiştir :) kardeşim sonucu açıklasan bu kadar insanın merakını gidersen hani :)

sebasti
10/08/2012, 10:24
Ani kalkışta Evo, Astra nın kalkışı hantal, kasa ağır çünkü.

Onun dışında mantıklı her değer Astra, kendimizi kandırmayalım aralarında segment dahil fark var.

punt0
10/08/2012, 10:33
keske video olsaydı :)

punto_multijet
10/08/2012, 10:48
fikir vermesi acısından yaptıgım bir denemeden ornek vereyim. astras son kasa değil Astra H kasa
chipli 1.3 astrayla standart 95lik evoyu denedik astra diğer standart astraları rahat rahat 3-4 boy geciyor evoyla denemede evo yaklasık 1.5-2 boya yakın geciyor son surate kadar ve astrayla fark değişmeden surekli gidiyorlar oyle

akca37
10/08/2012, 14:11
fikir vermesi acısından yaptıgım bir denemeden ornek vereyim. astras son kasa değil Astra H kasa
chipli 1.3 astrayla standart 95lik evoyu denedik astra diğer standart astraları rahat rahat 3-4 boy geciyor evoyla denemede evo yaklasık 1.5-2 boya yakın geciyor son surate kadar ve astrayla fark değişmeden surekli gidiyorlar oyle

Helal Kaan, deneme yaptığınız araç Astra Classic III olan araç anladığım kadarıyla dimi, peki o araç kaç ileri bilmediğimden soruyorum ?

punto_multijet
10/08/2012, 14:18
suanda classic olarak satılıyor ama son kasadan once cıkanlardan buarada 6 ileri manueldi astra

bu kasa
https://opelastrah.com/facelift/opel_astra_h_facelift5.jpg

akca37
10/08/2012, 15:11
suanda classic olarak satılıyor ama son kasadan once cıkanlardan buarada 6 ileri manueldi astra

bu kasa

Kaan hem 5 hp lik fark hemde puntonun astraya nazaran hafif olması bir avantajımız, gerçi ağır olsa da yerdi herhalde , astranın teknik verilerine bakmak lazım, tork vs :) Ya ben çoğu 1.6 ve üzeri benzinlilerle bile raks ettiğim için no problem...

ahmet4646
10/08/2012, 15:22
Teknik verilere bakılırsa astra çok az bir farkla avantajlı görünüyor ama pilotaj çok önemli.

punto_multijet
10/08/2012, 15:29
Kaan hem 5 hp lik fark hemde puntonun astraya nazaran hafif olması bir avantajımız, gerçi ağır olsa da yerdi herhalde , astranın teknik verilerine bakmak lazım, tork vs :) Ya ben çoğu 1.6 ve üzeri benzinlilerle bile raks ettiğim için no problem...

bahsettiğim astra chipliydi. hatta belirtmiştim 90hplik standart astraları 3-4 boy geciyor bu astra. yani ben 5hp guclu değil o benden nerdese 15-20hp daha guclu ;) buarada 1,6 ve üzeri konusunda katılıyorum herkes saskın otomatik araba nasıl boyle gider diye :D 95lik motor farklı bir dunya herzaman soyluyorum bunu

birde ben meraktan kantara soktum puntoyu cokta hafif değil aslında. full donanım bendeki 1280kg sofor haric cıktı yeni kalibrsyonlu kantarda

akca37
10/08/2012, 15:41
bahsettiğim astra chipliydi. hatta belirtmiştim 90hplik standart astraları 3-4 boy geciyor bu astra. yani ben 5hp guclu değil o benden nerdese 15-20hp daha guclu ;) buarada 1,6 ve üzeri konusunda katılıyorum herkes saskın otomatik araba nasıl boyle gider diye :D 95lik motor farklı bir dunya herzaman soyluyorum bunu

birde ben meraktan kantara soktum puntoyu cokta hafif değil aslında. full donanım bendeki 1280kg sofor haric cıktı yeni kalibrsyonlu kantarda

Doğrudur, çok güzel çok keyifli sürmesi zevk veriyo, bende ilk aldığımda meraktan kantarda ölçtürmüştüm 1160 gibi falandı ama çokta emin değilim 15 ay oldu :)

Geçtiğimiz günlerde ışıkta beklerken arkamda otobüs vardı onun sağına zulaya eski 1.4 85 hp lik fiesta saklanmış , ben ışıktan kalktım ama gayet normal sonra sağımda bi yanaşma oldubi baktım fiestacı kapışmak istiyo sadece eco yu kapattım yapıştırdım , kaldı ki yapıştırmadan önce bu benim yarı boy onume geçtiğinde ben kapışayım istedim, 1 2 3 başbaşayken herhalde 3 ün sonuna doğru fark geçtim hatta aynı anda sert bir viraja girdik ben aracıma güvendiğim için en soldan bastım devam ettim ilerde yavaşlayıp hayırdır niye kapışıyon dedim kaç hp senin arac dedim söledi, dedim yalnız bu normal punto değil plakadan da anlayacağın üzere 95 hp ve triptonik ve otomatikte kullandım deyince çocuk resmen sus oldu :)

Semih Kurtulmus
10/08/2012, 15:48
tamamen pilotaj faktörü aracın eğer doğru devirlerinde vites attıysanız o zaman astra bakmıştır ama 4. vitesten sonra astra geçer ki ben kapışmıştım 1 tane astrayla arkadan sellektör yapmıştı ankarada:D

akca37
10/08/2012, 15:50
tamamen pilotaj faktörü aracın eğer doğru devirlerinde vites attıysanız o zaman astra bakmıştır ama 4. vitesten sonra astra geçer ki ben kapışmıştım 1 tane astrayla arkadan sellektör yapmıştı ankarada:D

Semih polemik olsun diye yazmıyorum, tamamen kullanmayla sabit benimdeönceki aracım 75 likti, Kaan ın aracı da 95 lik inan çok ama çok fark var !

Viraj
10/08/2012, 16:17
Ben de denedim ilk kalkışta çok fark olmasa da 2. vitesten sonra Astra uzadı :) 95hp lik yeni Astra'lar gerek kalkışta gerekse toplam hızda daha avantajlı, anti patinaj sistemi olmayan 75 hp mjet puntolar devirli kalkmaya çalıştığınızda patinaja sarıp zaman kaybediyor, devirsiz kalkışta da turbo boşluğu yaşıyorsunuz ancak 95 hp punto ile 95 hp Astra ctdi arasında böye bir fark olacağını sanmıyorum :)

punto_multijet
10/08/2012, 16:27
tanıdıgında veya kendisinde standart 95lik astra olan varsa denemek isterim. hatta standart 1.3 dizel ne varsa denemek isterim karsıyakada oturuyorum

Semih Kurtulmus
10/08/2012, 16:30
Semih polemik olsun diye yazmıyorum, tamamen kullanmayla sabit benimdeönceki aracım 75 likti, Kaan ın aracı da 95 lik inan çok ama çok fark var !

ben yorumumu kötü anlamda yazmamıştım ki tabiki fark olur yalnız demek istediğim pilotaj ciddi anlamda çok önemli o yüzden evo geçmiş olabilir dedim mesela gereksiz yere devri aşırı yükseltiyorsa sıkıntı bahsetmek istediğim şey bunlardı

aykut_1914
10/08/2012, 16:50
bende tecrübemi paylaşayım o zaman,çevre yolundan bucaya girişteki ışıkları bilen bilir :) 3 şerit yan yana ben,astra ve (muhtemelen benzindi o gaza getirdi çünkü :D) auris vardı. Bende son ses müzik açık astradaki eleman beni kesiyo,auriste en sagda durdu gaz veriyo tatlı tatlı :) vitesler takıldı herkes kapışmaya hazır :D aurisi fena harcadık astrayla :D
en önde bendim,ta ki 3 ten 4 e alırken astra saglam uzadı,sonra bende zorlamadım :)

tayfux
10/08/2012, 17:00
6.vitesin performansla bi alakası yok be abi devir düşürmekten başka bir işe yaramıyor 5.viteste araç daha iyi performans olarak :)

dizel aşağı yukar 3750 devirden sonra boşa devir çeviriyor. Araçlar zaten son vitesteki hızları 4000 devir civarında veriyor :)

Yani 6.vitesin ekonomi dışında bir artısı yok..

Ama iyi gidiyor yeni astralar gerçekten.

Geçen gün marmara forumun ordaki rampayı çıkıyoruz gece. Gerçi benim arabanın koltuklar full'dü :D Rampada dip gaz gitmeme rağmen astra beni çok rahat geçti CDTi
ben sana şöyle bir açıklama yapiim 3750 değil 3000 devirden sonra boşa çevirir dizeller..benim 6.vites dememdeki olay son hızlarıdır..5 ileri bir araç ile 6 ileri bir aracın son hızları aynı değildir mutlaka 6 ileri olan daha çok hız yapabilir..

celenlee
10/08/2012, 17:12
Bu tarz hız denemsinde 6ya geçen oluyor mu ki :) 5te vermez mi son hızını.

Bir de 95 Punto'nun Tork bandının 1500rpm'de başlamasını yabana atmayın ;)

punto_multijet
10/08/2012, 17:14
ben sana şöyle bir açıklama yapiim 3750 değil 3000 devirden sonra boşa çevirir dizeller..benim 6.vites dememdeki olay son hızlarıdır..5 ileri bir araç ile 6 ileri bir aracın son hızları aynı değildir mutlaka 6 ileri olan daha çok hız yapabilir..

bence bu sekilde genellememek lazım. sonucta turbonun yapısı, motor hacmi, verimi, egzosun yapısı bilr bunların hepsi farklı değişkenler. gercekten kesin bir sonuc ogrenmek için aslında aracı dyno cıkarıp grafiği incelemek lazım ancak his olarak mesela 95lik punto evoda gazı diplediğinizde ivmede nerdese 4500e kadar azalma bile yok gibi birşey ama dediğim gibi his olarak. net konusmak için dyno cıktısı gormek ve yorumlamak lazım.

tayfux
10/08/2012, 18:39
Bu tarz hız denemsinde 6ya geçen oluyor mu ki :) 5te vermez mi son hızını.

Bir de 95 Punto'nun Tork bandının 1500rpm'de başlamasını yabana atmayın ;)
didimde sbuaru wrx ile typeR denenirken söke ovasında son hız ile yarışıyorlar..

tayfux
10/08/2012, 18:41
bence bu sekilde genellememek lazım. sonucta turbonun yapısı, motor hacmi, verimi, egzosun yapısı bilr bunların hepsi farklı değişkenler. gercekten kesin bir sonuc ogrenmek için aslında aracı dyno cıkarıp grafiği incelemek lazım ancak his olarak mesela 95lik punto evoda gazı diplediğinizde ivmede nerdese 4500e kadar azalma bile yok gibi birşey ama dediğim gibi his olarak. net konusmak için dyno cıktısı gormek ve yorumlamak lazım.
95 lik puntoyu denemiştim de bence 3 binde sonra ivmelenme hissedilir derecede düşüyor..tabikide ivmelenme : motorun durumuna aracın durumuna bakımına taaa ki hava filtresinin temizliğine kadar değişebilir fakat genel olarak dizeller 3 binden sonra torkunda düşüş yaşanır ve yeni bir vitese atmak hem yakıt açısından hem performans açısından daha iyi olur..

punto_multijet
10/08/2012, 18:52
95 lik puntoyu denemiştim de bence 3 binde sonra ivmelenme hissedilir derecede düşüyor..tabikide ivmelenme : motorun durumuna aracın durumuna bakımına taaa ki hava filtresinin temizliğine kadar değişebilir fakat genel olarak dizeller 3 binden sonra torkunda düşüş yaşanır ve yeni bir vitese atmak hem yakıt açısından hem performans açısından daha iyi olur..

acıkcası 3binden snra sanki biraz daha gaza basıyomusuz gibi his veriyor hatta ondan dolayı baska 95lik puntoyla denemeyi cok istiyorum bizim aracta mı değişik durum var yoksa tum 95likler boyle mi diye ya da bana mı oyle geliyor diye geyiğini yapmıstık arkadaslarla ama deneyip gormek lazım tabii ki. ustteki msjımda da yazdıgım gibi karsıyakadayım isteyen tum standart dizel 1.3lerle denemek isterim

sfkbrtn
10/08/2012, 18:55
acıkcası 3binden snra sanki biraz daha gaza basıyomusuz gibi his veriyor hatta ondan dolayı baska 95lik puntoyla denemeyi cok istiyorum bizim aracta mı değişik durum var yoksa tum 95likler boyle mi diye ya da bana mı oyle geliyor diye geyiğini yapmıstık arkadaslarla ama deneyip gormek lazım tabii ki. ustteki msjımda da yazdıgım gibi karsıyakadayım isteyen tum standart dizel 1.3lerle denemek isterim

müsait bir zamanda deneyebiliriz bende merak ediyorum arabamın durumunu bana da bazen yetersiz geliyor performans:)

punto_multijet
10/08/2012, 18:59
müsait bir zamanda deneyebiliriz bende merak ediyorum arabamın durumunu bana da bazen yetersiz geliyor performans:)

haftaiçi olabilir hem tanısmıs oluruz muhabbet ederiz. daha once 75lik punto kullanmıstım 1 sure ondan snra 95lik ucak gibi geldi :) umarım beni yanıltmıyodur. :D

fhmnl
10/08/2012, 20:52

bizim buralarda aracın emsali yok o yüzden deneme şansimda yok Bende 105 lik jettalarla deniyorum:)
keşke punto yönünden kalabalık bi yerde otursam

segin
11/08/2012, 02:18
kusura bakmayın giremedim nete :)
evet 3 ncü viteste roll yaptığımızda evo önden fırladı 3 ün sonlarına kadar önde gitti 4 e geçişte astra yanaştı yavaş yavaş yanımdan geçti 4 ün sonlarına doğru 1,5 boy önüme geçti 5 e attığımızda yaklaşık 3 boy farkla önümde 195 e kadar gitti sonra frene bastı :)
daha sonra 4 ncü viteste denedik 4 te yine 60 km hızla gaza bastık evo yine önde gitti ama yine devir sonlarına doğru astra uzadı gitti zaten 5 nci vites hız yine 195 3 boy önümde sürekli devam ettik.. drag denemedik onu denicez ve bu sefer drag ı da roll ude vidyoya alıcam. şunu anladım ki bir chip yapsak astra arkadan bakar durur :d

punto_multijet
11/08/2012, 09:32
engin isterseniz haftaici araclari deneme bahanesiyle mini bulusma yapar hem bol bol muhabbet ederiz ne dersiniz?

segin
11/08/2012, 12:09
engin isterseniz haftaici araclari deneme bahanesiyle mini bulusma yapar hem bol bol muhabbet ederiz ne dersiniz?
abi ben çok istiyorum ama benim hafta sonum yok :) işim vardiyalı ve iznim hafta içi denk geliyor sürekli değişiyor malum İzban da çalışıyoruz :d ama sen kadroyu oluştur eğer ben ogünkü vardiyaya göre gelirim yada gelemem :)

punto_multijet
11/08/2012, 13:10
abi ben çok istiyorum ama benim hafta sonum yok :) işim vardiyalı ve iznim hafta içi denk geliyor sürekli değişiyor malum İzban da çalışıyoruz :d ama sen kadroyu oluştur eğer ben ogünkü vardiyaya göre gelirim yada gelemem :)

aksi durum olmadiktan snra haftaici hergun saat 7den snra uyar bana. senin ne zmn mesela bu haftaici izin gunu?

segin
11/08/2012, 13:56
aksi durum olmadiktan snra haftaici hergun saat 7den snra uyar bana. senin ne zmn mesela bu haftaici izin gunu?
çarşamba sabahı 11-7 den çıkıyorum ogün izin sayılıyor :)

akca37
11/08/2012, 18:02
bizim buralarda aracın emsali yok o yüzden deneme şansimda yok Bende 105 lik jettalarla deniyorum:)
keşke punto yönünden kalabalık bi yerde otursam

Biz o açıdan şanslıyız, 2010 yılında 2011 model ilk "beyaz" punto evoyu alan benim, benden sonra o kadar beyaz evo oldu ki, sonrasında ise ilk 95 lik skydome lu kitli evoyu yine alan benim :) Bizde gp evo new punto çok buyrun bekleriz :)

biancoangelo
11/08/2012, 18:19

e hacı benzinli 1.6 litre araçlarla elbette raks edeceksin. Ama aynı cesareti 1.5,1.6 dizellerde denesene... :D

fhmnl
11/08/2012, 18:36
Biz o açıdan şanslıyız, 2010 yılında 2011 model ilk "beyaz" punto evoyu alan benim, benden sonra o kadar beyaz evo oldu ki, sonrasında ise ilk 95 lik skydome lu kitli evoyu yine alan benim :) Bizde gp evo new punto çok buyrun bekleriz :)

çok uzak:) şöyle 100 km falan olsa gelirdim

punto_multijet
11/08/2012, 20:28
e hacı benzinli 1.6 litre araçlarla elbette raks edeceksin. Ama aynı cesareti 1.5,1.6 dizellerde denesene... :D

95lik evo dedigin 1.5 1.6 dizellerin coguna kafa tutuyor hatta geciyor

akca37
12/08/2012, 17:03

Yapmadığımı nerden biliyon hacı, 1.5 115 hp gücündeki getz ci arkadaşımı en son gördüğümde aracını değiştirmiş buldum. plakası PT bişi sunroof luydu :D, VW jetta (Ankara havaalanı kavşağından Pursaklar istikametine doğru, o arkadaşı ise sadece rampada geçemedim ama aramızdaki mesafe sabitti ! )

Ayrıca geçen sene İzmir e giderken Ankara Aselsan mevkiinde, bir adet kahve rengi julietta ile sınırları zorladım, julietta da hiçbir yük vs yoktu, benim aracım full yüklüydü ) ona rağmen hızım 150 lere ulaştığında juli yi yakaladım ve 160 dan sonra Aselsan virajında arkadaşı sağımda buldum :) Saygılarımla... Diğer solladıklarım yaptığım 40 .000 km lerin içinde mazi olarak kaldı... :)

fuatcosar
12/08/2012, 18:19
Dün akşam çorumda düzenlenen slalom yarışlarında nerdeyse en kötülerden di astra 1,3 cdti. fiorino bile ciddi fark attı.

punto_multijet
13/08/2012, 17:19
Deneme için bikac msj gecmişti konuda isteyen arkadaslar prş günü benim için müsait olacak. hatta daha 600kmde 95lik puntosu olan bir arkadasta gelicek baska gelecek arkadaslarda olursa hem tanısmıs muhabbet etmiş oluruz hemde araclarımızı deneriz.

segin
13/08/2012, 20:11
Deneme için bikac msj gecmişti konuda isteyen arkadaslar prş günü benim için müsait olacak. hatta daha 600kmde 95lik puntosu olan bir arkadasta gelicek baska gelecek arkadaslarda olursa hem tanısmıs muhabbet etmiş oluruz hemde araclarımızı deneriz.
abi sen zaman ve mekan belirt ne olur ne olmaz müsait olursam gelirim ben :) belki erken biter o gün mesai...

biancoangelo
14/08/2012, 20:36
95lik evo dedigin 1.5 1.6 dizellerin coguna kafa tutuyor hatta geciyor

hiçç zannetmiyorum...

biancoangelo
14/08/2012, 20:37
Yapmadığımı nerden biliyon hacı, 1.5 115 hp gücündeki getz ci arkadaşımı en son gördüğümde aracını değiştirmiş buldum. plakası PT bişi sunroof luydu :D, VW jetta (Ankara havaalanı kavşağından Pursaklar istikametine doğru, o arkadaşı ise sadece rampada geçemedim ama aramızdaki mesafe sabitti ! )

Ayrıca geçen sene İzmir e giderken Ankara Aselsan mevkiinde, bir adet kahve rengi julietta ile sınırları zorladım, julietta da hiçbir yük vs yoktu, benim aracım full yüklüydü ) ona rağmen hızım 150 lere ulaştığında juli yi yakaladım ve 160 dan sonra Aselsan virajında arkadaşı sağımda buldum :) Saygılarımla... Diğer solladıklarım yaptığım 40 .000 km lerin içinde mazi olarak kaldı... :)

ii bakalım..... :happydan:

punto_multijet
14/08/2012, 22:14
hiçç zannetmiyorum...

siz tahmininizi yazdiniz ben yasadiklarimdan yola cikarak yazdim ;) ama emin olun 95lik evoyu almadan once bende bu sekilde performans beklemiyordum