PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dizel Otomatik Araçlar

matushella
27/07/2012, 16:44
Merhaba,

Uzun zamandır dizel otomatik araçları araştırma içerisindeyim. Sol dizimdeki ciddi zar sorunu ve sıvı eksilmesi problemi sebebi ile sıkışık trafik sonrası yürümekte bile sıkıntı yaşıyorum ve eşim yakında ehliyet alacak, düz vites kullanması çok olası değil şu anda. Bu sebeple otomatik dizel araçları incelemeye başladım.

Açıkçası maddi duruma göre 2. el araçları inceliyorum şu anda ve aşağıdaki araçlar hem maddi hem de performans ve konfor açısından ilgimi çekti.

Kia ceed 1.6 dizel otomatik (tam otomatikleri 4 vites, yakıt tüketimi çok fazla diye duydum)

Toyota auris/corolla 1.4 dizel otomatik (M/M otomatik vitesi çok başarısızmış, bir arkadaşımınkini 1 tur kullanmıştım :D vites geçişleri çok uzun sürüyor ama araç ile ilgili çok tecrübem yok)

Fiat Bravo 1.6 120hp otomatik (test sürüşü yaptım yorumsuz, çok beğendim ama üretiminin bitiyor olması düşündürdü)

Reno, citroen ve pejo kesinlikle düşünmüyorum.

Bu araçlar ile ilgili bilgisi olan, yanlış bir bilgim olabilir, düzeltmek isteyen ve başka önerileri olanların yorumlarını bekliyorum.

Teşekkürler.

Yagmuradam
27/07/2012, 16:48
Zor bir arayış. Ben benzer arayış sonrası fiyat avantajından dolayı Linea dizel otomatik almıştım. Yarı otomatik biraz alışma gerektiriyor. Alıştıktan sonra kayifli..

matushella
27/07/2012, 16:50
Linea düşünmüyorum, şu an punto var sınıf atlamadan araç değiştirmek istemiyorum.

tayfux
27/07/2012, 17:02
mitsubishi düşünebilirsiniz ve nissan..ama punto da mantıklı bir seçim olabilir..

celenlee
27/07/2012, 17:03
Merhaba,

Uzun zamandır dizel otomatik araçları araştırma içerisindeyim. Sol dizimdeki ciddi zar sorunu ve sıvı eksilmesi problemi sebebi ile sıkışık trafik sonrası yürümekte bile sıkıntı yaşıyorum ve eşim yakında ehliyet alacak, düz vites kullanması çok olası değil şu anda. Bu sebeple otomatik dizel araçları incelemeye başladım.

Açıkçası maddi duruma göre 2. el araçları inceliyorum şu anda ve aşağıdaki araçlar hem maddi hem de performans ve konfor açısından ilgimi çekti.

Kia ceed 1.6 dizel otomatik (tam otomatikleri 4 vites, yakıt tüketimi çok fazla diye duydum)

Toyota auris/corolla 1.4 dizel otomatik (M/M otomatik vitesi çok başarısızmış, bir arkadaşımınkini 1 tur kullanmıştım :D vites geçişleri çok uzun sürüyor ama araç ile ilgili çok tecrübem yok)

Fiat Bravo 1.6 120hp otomatik (test sürüşü yaptım yorumsuz, çok beğendim ama üretiminin bitiyor olması düşündürdü)

Reno, citroen ve pejo kesinlikle düşünmüyorum.

Bu araçlar ile ilgili bilgisi olan, yanlış bir bilgim olabilir, düzeltmek isteyen ve başka önerileri olanların yorumlarını bekliyorum.

Teşekkürler.

*Öcelikle toyota larda yokuş kalkış desteği olmadığı için baskı balataları çabuk bitiyor. Eşiniz için iyi bir alternatif olmaz.

*Citroen-Pejo aynı motor ve şanzımanı kullandıkları için yürürleri aynıdır/yakındır diyebiliriz. MCP şanzıman pahalı bir şanzıman, baskı balata değişimine volan değişimi de ilave ediyorlar 1500-2000 e yakın masraf çıkartıyor.

*Renaultun BVA şanzımanı sorunsuz, zaten tam otomatik. MegII dCi 100HB BVA tavsiye ederim. Max 8lt yakar ş.içi ortalama kullanımda , burda bir çok multijet kullanıcısı bile 7 lt yakıyor manuelde :) Meganın ön konsolun fazlaca gıcırdaması haricinde çok problemi yok. Ki o gıcırdamayı da el beceriniz varsa halledersiniz.

*Kia ceed tam otomatik 8-10ltleri duyduk hep :) Malum crdi motorlar fazla yakıyor; üstüne bir de tam otomatik şanzıman girince işin içine iyice fazla yakıyor.
*Otomatik dizelde en başarılı ve sorunsuz olan ikili, yeni nesil TDI+DSG(7ileri olan) Yani seat ve vw araçları. Ancak onların da fiyatları malum.

Renault'un MegIII ile piyasaua sunduğu EDC ise bence daha kendini tam kanıtlamadı. 1. Nesil DSG gibi olsa gerek, bayadır takip edemedim. Bir deneme sürüşü yapmanızda fayda var derim.
TDI+DSG

Tüm bu araçlar içerisinde en konforlusu kesinlikle
DSG
sonra EDC
sonra BVA ve diğer tam otomatikler

ondan sonra da bizim yarı otomatikler gelir :)

matushella
27/07/2012, 17:11
*Öcelikle toyota larda yokuş kalkış desteği olmadığı için baskı balataları çabuk bitiyor. Eşiniz için iyi bir alternatif olmaz.

*Citroen-Pejo aynı motor ve şanzımanı kullandıkları için yürürleri aynıdır/yakındır diyebiliriz. MCP şanzıman pahalı bir şanzıman, baskı balata değişimine volan değişimi de ilave ediyorlar 1500-2000 e yakın masraf çıkartıyor.

*Renaultun BVA şanzımanı sorunsuz, zaten tam otomatik. MegII dCi 100HB BVA tavsiye ederim. Max 8lt yakar ş.içi ortalama kullanımda , burda bir çok multijet kullanıcısı bile 7 lt yakıyor manuelde :) Meganın ön konsolun fazlaca gıcırdaması haricinde çok problemi yok. Ki o gıcırdamayı da el beceriniz varsa halledersiniz.

*Kia ceed tam otomatik 8-10ltleri duyduk hep :) Malum crdi motorlar fazla yakıyor; üstüne bir de tam otomatik şanzıman girince işin içine iyice fazla yakıyor.
*Otomatik dizelde en başarılı ve sorunsuz olan ikili, yeni nesil TDI+DSG(7ileri olan) Yani seat ve vw araçları. Ancak onların da fiyatları malum.

Renault'un MegIII ile piyasaua sunduğu EDC ise bence daha kendini tam kanıtlamadı. 1. Nesil DSG gibi olsa gerek, bayadır takip edemedim. Bir deneme sürüşü yapmanızda fayda var derim.
TDI+DSG

Tüm bu araçlar içerisinde en konforlusu kesinlikle
DSG
sonra EDC
sonra BVA ve diğer tam otomatikler

ondan sonra da bizim yarı otomatikler gelir :)

Aslında vites değiştirmeyi bir okadarda severim ama sağlık problemleri yüzünden arabadan inmekte zorlanıyorum bazen. Renoya öncelikle hoş olmayan clio tecrübem sonrasında dönmeyi pek düşünmüyorum. Ayrıca istedikleri paralar o arabaların ederi değil bence.

DSG şanzumanlı passat kullandım şirkette uzun sayılacak bir süre, çok başarılı ama fiyatları malum.

Benim verebileceğim para 35-40 bin tl arası olacak hani 40 vermem için çok çok iyi olması lazım aracın.

uzuncocuk
27/07/2012, 17:24
1.6 tdi dsg comfortlıne 2010 2011 polo bakın...gerçekten iyi araçtır.
https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-volkswagen-volkswagen-polo-1-6-tdi-comfortline-dsg-otomatik-vites-89775268/detay

matushella
27/07/2012, 17:32
1.6 tdi dsg comfortlıne 2010 2011 polo bakın...gerçekten iyi araçtır.
Volkswagen Polo 1.6 TDI Comfortline 2011 Model 40.500 TL Galeriden satılık ikinci el Gümüş Gri renk - 89775268 (https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-volkswagen-volkswagen-polo-1-6-tdi-comfortline-dsg-otomatik-vites-89775268/detay)

Aracada baktım, güzel görünüyor 1.6 dizel o aracı uçurur ama iç kısım biraz dar fuarda bindim bu arabaya 1.87 boy 100 kilo biriyim, bilmiyorum rahat sığabilir miyim. Bir üst sınıflarda sanki daha rahat edecekmişim gibi bir durum var sanki ama güzel bir alternatif, test sürüşü yapıp değerlendiricem bunlarıda.

uzuncocuk
27/07/2012, 17:44
Aracada baktım, güzel görünüyor 1.6 dizel o aracı uçurur ama iç kısım biraz dar fuarda bindim bu arabaya 1.87 boy 100 kilo biriyim, bilmiyorum rahat sığabilir miyim. Bir üst sınıflarda sanki daha rahat edecekmişim gibi bir durum var sanki ama güzel bir alternatif, test sürüşü yapıp değerlendiricem bunlarıda.
ben 115 kg ve 200 cm halimle puntoya sığdıysam sizde polo ya sığarsınız... uygun fiyata diğer bir seçenekte yeni kasa otm edition astra lpg baglanabılır 2010 ve 2011 lerı tercıh edılebılır... ıkısıde ıyı tercıh ama ılla dızel takıntısı varsa polo gücü ve vitesi ile size yetecektir... test sürüşü yaparsanız zaten alırsınız polo yu:)

celenlee
27/07/2012, 17:47
Aslında vites değiştirmeyi bir okadarda severim ama sağlık problemleri yüzünden arabadan inmekte zorlanıyorum bazen. Renoya öncelikle hoş olmayan clio tecrübem sonrasında dönmeyi pek düşünmüyorum. Ayrıca istedikleri paralar o arabaların ederi değil bence.

DSG şanzumanlı passat kullandım şirkette uzun sayılacak bir süre, çok başarılı ama fiyatları malum.

Benim verebileceğim para 35-40 bin tl arası olacak hani 40 vermem için çok çok iyi olması lazım aracın.

Clio/Accent/Sümbül bunlarla MegII MegIII kıyaslanmaz hocam binmeden bilemezsiniz ;) Hepsini test ettim çok şükür.

Dablo şu ilk 3 araçtan daha konforlu emin olun ki :)

uzuncocuk
27/07/2012, 17:49
Opel / Astra / 1.3 CDTI Elegance / SAHİBİNDEN TEMİZ SINIFININ EN FULL'U OPEL ASTRA sahibinden.com'da - 94630172 (https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-opel-sahibinden-temiz-sinifinin-en-full-u-opel-astra-94630172/detay)
Opel Astra 1.6 Cosmo 2011 Model 41.500 TL Galeriden satılık ikinci el Gri renk - 92961073 (https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-opel-murat-otomotiv-den-2011-yeni-kasa-astra-auto-1-6-cosmo-garantili-92961073/detay)
biri eski kasa dizel otomatik diğeri yeni kasa benzinli otm- lpg ile uyumlu...

kukart
27/07/2012, 20:14
Bende bu ara otomatik araç arayışındayım
ford focus HBototmatiklerine bakıyorum senin baktıklarınıdan farklı olarak.. titanum x paket donanımlı focus otomatik (dizeler bira tuzlu) 30-40 arası değişiyor fiyatları..

ozdem
27/07/2012, 22:34
Bende bu ara otomatik araç arayışındayım
ford focus HBototmatiklerine bakıyorum senin baktıklarınıdan farklı olarak.. titanum x paket donanımlı focus otomatik (dizeler bira tuzlu) 30-40 arası değişiyor fiyatları..

Dizel otomatik bildigim kadarıyla focuslarin eski kasalarında vardı ve cvt Şanzımanli, cvt sansimanlar oldukça sorunluydu ve o yüzden üretimi de durduruldu. Ayrıca bozulduğunda da maliyeti oldukça yüksek. 8.000 - 10.000 tl civarında... ;)

ozdkay
28/07/2012, 00:15
dsg veya edc tarzı çift kavramalı alamıyacaksanız tabi bütçe ile alakalı bi durum.. bizzat 10bin km kadar kullandığım için söylüyorum(geçici şirket aracı) belki kara listenizde olabilir ama renault megane bva tavsiye ederim. çok keyifli çok rahat fiyatıda uygun 30-35 civarı 2007-2009 modelleri. bide privilege donanım bulundumu tadından yenmez.. yakıtıda çok makul yakıyor

bende 2-3 aydır dizel otomatik bakıyorum. (tek kavramalı yarı otomatikler hariç)
fiyat ve yaşı olarak en uygunu renault megane bva.. örnek ilan hemde sunroof lu
Renault / Megane / 1.5 DCi Privilege / 2009 FULL+FULL MEGAN DİZEL OTOMATİK VİTES--55 BİNDE 0 GİBİ sahibinden.com'da - 94307033 (https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-renault-2009-full-full-megan-dizel-otomatik-vites-55-binde-0-gibi-94307033/detay/)

kukart
28/07/2012, 01:34
Dizel otomatik bildigim kadarıyla focuslarin eski kasalarında vardı ve cvt Şanzımanli, cvt sansimanlar oldukça sorunluydu ve o yüzden üretimi de durduruldu. Ayrıca bozulduğunda da maliyeti oldukça yüksek. 8.000 - 10.000 tl civarında... ;)
bu bilgi iyi oldu teşekkürler..
ben yelpazemi değiştireyim .:)

fiery_hunter
28/07/2012, 01:58
bulan banada haber verebilir aynı arayıs bendede var :)7

liebermann
17/08/2012, 14:04
çok zor bir arayış.. ben de aynı arayıştayım.. dizel punto duologic bence şu an fiyat/performans açısından gayet verimli..

kukart
18/08/2012, 00:45
ben 2 gün önce opel astra 2010 eaystronic essentia 1.3. cdti aldım (24bin km) araçta chip olduğu için vites geçişleri hissedilmeyecek kadar az.. en azından dualogic ten sonra ben hissetmedim...

hakan26
18/08/2012, 23:08
hyundai i30 otomatik alabilirsin ben kullanıyorum fiyat ve performans açısından gayet güzel bir araç çok memnunum...

liebermann
23/08/2012, 08:49
hyundai i30 otomatik alabilirsin ben kullanıyorum fiyat ve performans açısından gayet güzel bir araç çok memnunum...

şehir içi ne yakıyorsun dizel otomatik i30n ile? ortalama kaç lt?

liebermann
28/08/2012, 10:21
208 çıktı , ona da bir bakın, ama autoshow'dan sonra! :) autoshow kasım ayının başında..

şu an çok pahalı.. daha doğrusu gereksiz pahalı..

akca37
28/08/2012, 16:15
İçlerinde tahminimce gönül rahatlığıyla alıp binebileceğin ve donanım ve performans olarakta seni üzmeyecek tek araç zannımca Bravo !!!