PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Türkçe'mizi Düzgün Kullanalım

Scottie
20/07/2012, 23:40
Forum Kurallarımız

A. Genel Bilgiler ve Yaptırımlar

1. Toplumumuzda "belden aşağı" olarak tabir edilen nick, avatar, imza ve yazışmalar yapmayınız.
2. Forumlarının esas amacı bilgi paylaşımıdır. Okunmayı bozan, rengarenk, büyük boyutlu mesajlar ve uzun imzalar kullanmayınız.
3. Lütfen yazışmalarınızı yaparken Türkçemizi doğru ve güzel kullanmaya özen gösteriniz.
4. Kurumsal ve ticari maksatlı mesajlar atmayınız.

Arkadaşlar forum kuralları gereği Türkçe'mizi Doğru kullanmaya özen gösterelim...

bazı yazışmalarda dikkatimi çeken bazı kelimeler

eyvallah yerine eyw.
v harfi yerine w
söyle yerine söle

aklıma gelen ilk örnekler bunlar... bunları çoğaltmak mümkün... kimseyi hedef almadan yazıyorum bunları bir kaç günden beri bu konuyu açmayı planlıyordum bu güne kısmet oldu...

Türkçe Hepimizin lütfen doğru kullanmaya özen gösterelim...

keyifli forumlar...

Ziyaretci037
20/07/2012, 23:45
Forum Kurallarımız

A. Genel Bilgiler ve Yaptırımlar

1. Toplumumuzda "belden aşağı" olarak tabir edilen nick, avatar, imza ve yazışmalar yapmayınız.
2. Forumlarının esas amacı bilgi paylaşımıdır. Okunmayı bozan, rengarenk, büyük boyutlu mesajlar ve uzun imzalar kullanmayınız.
3. Lütfen yazışmalarınızı yaparken Türkçemizi doğru ve güzel kullanmaya özen gösteriniz.
4. Kurumsal ve ticari maksatlı mesajlar atmayınız.

Arkadaşlar forum kuralları gereği Türkçe'mizi Doğru kullanmaya özen gösterelim...

bazı yazışmalarda dikkatimi çeken bazı kelimeler

eyvallah yerine eyw.
v harfi yerine w
söyle yerine söle

aklıma gelen ilk örnekler bunlar... bunları çoğaltmak mümkün... kimseyi hedef almadan yazıyorum bunları bir kaç günden beri bu konuyu açmayı planlıyordum bu güne kısmet oldu...

Türkçe Hepimizin lütfen doğru kullanmaya özen gösterelim...

keyifli forumlar...

Hersey iyi guzel de keske bunlardan once forumdakilerin istekleri goz onunde bulundursa.

Banlanan kisi defalarca farkli nickle giriyo kovuluyo usanmadan tekrar tekrar giriyo kac kisi sikayet ediyo erdiyilmaz'a cevap vermedigi gibi ilgilenmiyo bile.

araciligiyla Htc HD 2'den gonderilmistir..

ligdevi
20/07/2012, 23:48
Aynen ustam kesinlikle katılıyorum sana ...

Scottie
20/07/2012, 23:54
Arkadaşlar konuyu niye başka yerlere çekmeye çalışıyorsunuz anlamıyorum... niye sürekli yönetimi eleştirme isteğindesiniz anlamadım...

dexter
20/07/2012, 23:54
sonuna kadar destekliyorum,neyimiz var ki dinimiz,dilimiz,bayrağımız,vatanımızdan başka...

ZAK1980
20/07/2012, 23:55
Hersey iyi guzel de keske bunlardan once forumdakilerin istekleri goz onunde bulundursa.

Banlanan kisi defalarca farkli nickle giriyo kovuluyo usanmadan tekrar tekrar giriyo kac kisi sikayet ediyo erdiyilmaz'a cevap vermedigi gibi ilgilenmiyo bile.

Arkadasım banlanan kısının yenıden farklı bır lınk ıle tekrardan gırmesını engellemek oldukca zor bır durum eleman statik ip kullanıyorsa engellenır fakat %99'muz dınamık ip kullanıyoruz oldukca zor forumdada forumun polısı gıbı sureklı kım kımdır ne nedır dıye bırınıde dıkemeyız adam defalarca kovulup defalarca gelıyorsa bu adama ne denılır artık yuzune tukursen sukur der . bu kısının defalarca kovuldugu ve yenıden farklı bır nıck ıle geldıgı anlasılırsa konusmazsınız ve konusmayız ayıklarız aramızda
istedıgın oldukca zaman ısteyen bır ıstek herkesın ısı gucu var kımı zaman 3-5 gun gıremıyoruz foruma
Yine ıs bıze dusuyor yanı kullanıcıya herseyıde Erdıden beklemeyız

Scottie
20/07/2012, 23:57
Arkadaşlar bu konunun yeri burası değildir... bu konu Türkçe'yi düzgün kullanılması konusudur... şikayetlerinizi özelden cevaplarım... lütfen konuyu uzatmayalım...

Ziyaretci037
20/07/2012, 23:59
Arkadaşlar konuyu niye başka yerlere çekmeye çalışıyorsunuz anlamıyorum... niye sürekli yönetimi eleştirme isteğindesiniz anlamadım...

Yonetimi elestirme sebebim daha iyi bi ortamda biseyler paylasabiliyo olmak.Son zamanlarda eski uyelerden kac kisiyi kaybettik bu ilgisizlik yuzunden.Eger burasi benim gunumun buyuk cogunlugunu online olarak gecirdigim bir yerse ve burda olmaktan biseyler paylasip ogrenmekten keyif aliyorsam yikici degil "yapici" elestiri yaparak bulundugum yerin daha duzgun bi yer olmasina yardimci olmak isterim.Bu konuda Erdi Bey'e kac kere mesaj attim ancak olumluyu gectim olumsuz bir donus bile olmadi.

Bunlarin ustune yoneticilerden biri duzgun yazmakla ilgili kural belirtici bi yazi yayinlayinca,bende forumda en duzgun sekilde cevap yazanlardan biri olarak dayanamayip sikayetimi dile getirdim.Umuyorumki Erdi Bey'de bunlari okur..

matadorcuk
21/07/2012, 00:01
Yonetimi elestirme sebebim daha iyi bi ortamda biseyler paylasabiliyo olmak.Son zamanlarda eski uyelerden kac kisiyi kaybettik bu ilgisizlik yuzunden.Eger burasi benim gunumun buyuk cogunlugunu online olarak gecirdigim bir yerse ve burda olmaktan biseyler paylasip ogrenmekten keyif aliyorsam yikici degil "yapici" elestiri yaparak bulundugum yerin daha duzgun bi yer olmasina yardimci olmak isterim.Bu konuda Erdi Bey'e kac kere mesaj attim ancak olumluyu gectim olumsuz bir donus bile olmadi.

Bunlarin ustune yoneticilerden biri duzgun yazmakla ilgili kural belirtici bi yazi yayinlayinca,bende forumda en duzgun sekilde cevap yazanlardan biri olarak dayanamayip sikayetimi dile getirdim.Umuyorumki Erdi Bey'de bunlari okur..

Çok haklısın,türkçeye gelene kadar çooookkk şey var.Saygılar.

Scottie
21/07/2012, 00:08
Hemen böyle bir konu açılsada eleştiri yapsak diye tetikte duruyorsunuz... forumda ilgisizlik yok... onu nereden çıkardınız... yönetim olarak hemen hemen her konuyu okumaya çalışıyoruz... fakat bizimde bir özel hayatımız var ve kaçırdığımız mesajlar mutlaka oluyor.. onlarada mesaj kutucukların üzerinde bulunan ünlem işaretinden siz üyelerin şikayeti ile müdahale ediyoruz... Moderatör ve yöneticilerin makina olmadıklarını ve özel hayatları olduğu ve her atılan özel mesajı okuduklarını ve mesajı okuduktan sonra işlem yapmadan önce konuyu iyice araştırdıklarını unutmayalım... atılan her mesaja tepki vermek ne kadar doğru olur...

bu konunun yerinin burası olmadığını tekrar yinelemek istiyorum...

arkadaşlar şikayetlerinizi istek öneri şikayet bölümüne gönderebilirsiniz...

Ziyaretci037
21/07/2012, 00:09
Arkadasım banlanan kısının yenıden farklı bır lınk ıle tekrardan gırmesını engellemek oldukca zor bır durum eleman statik ip kullanıyorsa engellenır fakat %99'muz dınamık ip kullanıyoruz oldukca zor forumdada forumun polısı gıbı sureklı kım kımdır ne nedır dıye bırınıde dıkemeyız adam defalarca kovulup defalarca gelıyorsa bu adama ne denılır artık yuzune tukursen sukur der . bu kısının defalarca kovuldugu ve yenıden farklı bır nıck ıle geldıgı anlasılırsa konusmazsınız ve konusmayız ayıklarız aramızda
istedıgın oldukca zaman ısteyen bır ıstek herkesın ısı gucu var kımı zaman 3-5 gun gıremıyoruz foruma
Yine ıs bıze dusuyor yanı kullanıcıya herseyıde Erdıden beklemeyız

Evet doğru diyosunuz herşeyi Erdi'den beklememek gerekiyor bende bunun için yardımcı olmaya çalışıyorum,onun yokken göremediği şeyleri mesaj yoluyla iletiyorum şikayetlerimi yapıyorum ama foruma girmesine rağmen şikayetlerimin karşılığını bulamıyorum ve bi cevap verme zahmeti bile gösterilmiyo benim kızgınlığım buna.Yardım için uzatılan el sıkılmıyo ve insanın hevesi kırılıyo..

Arkadaşlar bu konunun yeri burası değildir... bu konu Türkçe'yi düzgün kullanılması konusudur... şikayetlerinizi özelden cevaplarım... lütfen konuyu uzatmayalım...

Şikayetlerimi özelden çok attım Erdi Bey'e ancak bi sonuç alabilmiş değilim burda da bi yönetici bulmuşken herkese açık bi yerde anlatmak istedim..

Semih Kurtulmus
21/07/2012, 00:12
bende sevmiyorum böyle mesela sevmiyorum yerine sevmiyom gibilerinden yazıyorlar.
yalnız merak ettiğim birşey var böyle yazım hatalarından banlanıyorlar mı ?
mesela kimi insan var bilerek değil gerçeği öyle biliyor yani düzgün yazmasını bilmiyor doğal birşey gibi geliyor ona o durum ne olacak peki ?

Hemen böyle bir konu açılsada eleştiri yapsak diye tetikte duruyorsunuz... forumda ilgisizlik yok... onu nereden çıkardınız... yönetim olarak hemen hemen her konuyu okumaya çalışıyoruz... fakat bizimde bir özel hayatımız var ve kaçırdığımız mesajlar mutlaka oluyor.. onlarada mesaj kutucukların üzerinde bulunan ünlem işaretinden siz üyelerin şikayeti ile müdahale ediyoruz... Moderatör ve yöneticilerin makina olmadıklarını ve özel hayatları olduğu ve her atılan özel mesajı okuduklarını ve mesajı okuduktan sonra işlem yapmadan önce konuyu iyice araştırdıklarını unutmayalım... atılan her mesaja tepki vermek ne kadar doğru olur...

bu konunun yerinin burası olmadığını tekrar yinelemek istiyorum...

arkadaşlar şikayetlerinizi istek öneri şikayet bölümüne gönderebilirsiniz...

özelden demişsin abi ama artık yazmış bulundum düşüncemi .. yalnız böyle apaçi yazısı gibi yazıların bende karşısındayım.

Konuya sonuna kadar +1

ZAK1980
21/07/2012, 00:24
bende sevmiyorum böyle mesela sevmiyorum yerine sevmiyom gibilerinden yazıyorlar.
yalnız merak ettiğim birşey var böyle yazım hatalarından banlanıyorlar mı ?
mesela kimi insan var bilerek değil gerçeği öyle biliyor yani düzgün yazmasını bilmiyor doğal birşey gibi geliyor ona o durum ne olacak peki ?

özelden demişsin abi ama artık yazmış bulundum düşüncemi .. yalnız böyle apaçi yazısı gibi yazıların bende karşısındayım.

Konuya sonuna kadar +1
Karsındakını kırmadıkca ,saygısızlık etmedıkce ve agrasıf catısma ortamı yaratmadıkca banlanmazsın.
Ulkemızde yoreye gore şiveler degısıyor ve konustugumuz gıbı yazıyoruz laz şivesı ıle konusan bırının konustugu gıbı yazması anlayısla karsılanır ama bazı yazımlar özellıkle Face de ınanın Türkçeyi katledıyor Eserın demek ıstedıgı bu galıba arkadasım naber yerıne ,papa nbr, kısacası İlkokulda ögrenmıs oldugumuz kelımeler,cumleler ,sozcukler yabancılasıyor zamanla alfabede olmayan harflerle yazılıyor (Xvd:) ) bu nedır bızım yıgen sureklı arkadasları ıle boyle yazısıyor yazsana doğru düzgün Türkçe dıyorum dayı sen anlamazsın deyıp gecıstırıyor .Bilmeyerek katletmek yerıne ustune basa basa katledıyoruz Türkçemizi

Semih Kurtulmus
21/07/2012, 00:34
Karsındakını kırmadıkca ,saygısızlık etmedıkce ve agrasıf catısma ortamı yaratmadıkca banlanmazsın.
Ulkemızde yoreye gore şiveler degısıyor ve konustugumuz gıbı yazıyoruz laz şivesı ıle konusan bırının konustugu gıbı yazması anlayısla karsılanır ama bazı yazımlar özellıkle Face de ınanın Türkçeyi katledıyor Eserın demek ıstedıgı bu galıba arkadasım naber yerıne ,papa nbr, kısacası İlkokulda ögrenmıs oldugumuz kelımeler,cumleler ,sozcukler yabancılasıyor zamanla alfabede olmayan harflerle yazılıyor (Xvd:) ) bu nedır bızım yıgen sureklı arkadasları ıle boyle yazısıyor yazsana doğru düzgün Türkçe dıyorum dayı sen anlamazsın deyıp gecıstırıyor .Bilmeyerek katletmek yerıne ustune basa basa katledıyoruz Türkçemizi

o zaman sorun yok bende ayar oluyorum öyle yazanlara yok '' Yyyhhaaa'' mış yok y yerine x falan kullanmak saçma sapan şeyler.. Dayı anlamazsın dediğinde enseye bi şaplak , tamamdır :D

erdiyilmaz
21/07/2012, 01:04

dostum senin benimle alip veremedigin mi var? her mesajindan birinde ismim geciyor. her konuya boyle benimle ilgili mesaj yazacaksan isimiz var seninle.

Ziyaretci037
21/07/2012, 01:11
dostum senin benimle alip veremedigin mi var? her mesajindan birinde ismim geciyor. her konuya boyle benimle ilgili mesaj yazacaksan isimiz var seninle.

Benim sizle alip veremedigim ne olabilirki.Forumda en yetkili kisi olarak sizi bildigim icin isteklerimi sikayetlerimi size sunuyorum.Bunlara cevap alamamak da agirima gidiyo acikcasi.

Forumdaki huzurun korunabilmesi,gereksiz kisiler yuzunden uyelerin kaybedilmemesi ve daha bicok konuda yardimci olabilmek icin sizle iletisime gecmeye calisiyorum.

Elbette 7/24 sizden online olmaniz surekli takip etmeniz beklenemez.Bende bundan dolayi takip edemediginiz ancak forumda yanlis giden durumlardan haberdar etmeye calisiyorum ancak herhangi bi geri donus gorememek insani uzuyo..

emrahisilti
21/07/2012, 08:20
Turkcemiz ile ilgili konu aciliyor moderator her cumlenin sonuna 3nokta koyuyor.insanlari uyarmadan once kendimiz turkceyi duzgun kullanalim

burYq
21/07/2012, 09:12
Türkçe kelimeler kullanalım desek daha uygun olurdu. Yoksa başlıkta bile yazım hatası var :) Ben kendi adıma Türkçe kelimeleri tercih ediyorum. Forumda da öyle aman aman bir şekilde aksini yapan pek görmedim. Tabi yine uyarmakta fayda vardı.

Scottie
21/07/2012, 10:44
Turkcemiz ile ilgili konu aciliyor moderator her cumlenin sonuna 3nokta koyuyor.insanlari uyarmadan once kendimiz turkceyi duzgun kullanalim

uyarınız için teşekkürler... fakat cümlenin sonuna üç nokta koymak ne gibi anlam bozukluklarına ve Türkçe yi bozduğunu anlamadım...

Yine uyarınız teşekkürler...

WiSTaRiA
21/07/2012, 11:54
Ya arkadaşlar cevap yazmıyacaktım ama tutamadım kendimi... Ya dikkat ediyorumda forumumuzda bir gruplaşma yönetime karşı alınmış bir cephe hissediyorum... Yalnız foruma yeni üye olan delikanlı tabir edeceğim kardeşlerimizin amaçları nedir neyin nesidir anlıyamadım... Bizim bu forumda çekirdek bir aile ortamımız vardı ve bu sorunları yaşamadık... Zamanında ortamı bozan 2 kişi vardı forumdan ve aramızdan uzaklaştırarak tüm sorunları çözmüştük... Eser arkadaşım buraya bir konu açıyor millet içini döküyor bu yanlıştır... Bu forumda bir aile ortamı var bu ortamı lütfen ve lütfen bozmayın bozdumayın bozmak isteyenleri uyarın....

SCavusoglu
21/07/2012, 11:58
Dilimizi doğru kullanalım diye açılan bu konuda daha ilk mesajdan öyle çok imla hatası, noktalama hatası ve anlam hatası var ki...

Sadece yazık...

ibrahim06
21/07/2012, 12:03
Ben de İngilizce öğretmenlerinin bir arada olduğu Türkiye'nin en büyük İngilizce forumunda moderatörüm. Yazılan mesajlar zaman zaman gözden kaçıyor.Takip etmek çok zaman alıyor.
www.demethoca.com

CoachK
21/07/2012, 12:52
Yönetimin açtığı konuda herhangi bir absürd durum yok bence sade ve günlük bir dille yazılmış mesaj. Forum'un amacı bilgi paylaşımı,deneyim ve tecrübeleri birbirimize aktarmak olmalı yanlış anlaşılmasın ama abartmanın da fazla anlamı yok. Yok türkçe'yi yanlış yazdı, konu dışı mesaj yazıldı. Son günlerde görüğüm bazı konuların ilk cevabı önce kendini tanıt şekliden oluyor, ben de buna anlam veremiyorm. Tanıtsa ne ? Tanıtmasa ne ? Belliki bir derdi, bir sıkıntısı var. Konuya hakim olan bir usta,bir forum okuyucusu cevabı yazsın arkadaşında işi görülsün. Ben teorik işlere fazla takıldığımızı düşünüyorum.

erdiyilmaz
21/07/2012, 12:55
Dilimizi doğru kullanalım diye açılan bu konuda daha ilk mesajdan öyle çok imla hatası, noktalama hatası ve anlam hatası var ki...

Sadece yazık...

sizin cumlenizde de anlatim bozuklugu var...

burada moderator arkadasimiz bir oneri getirmis ve onerisini orneklendirmis . turkce dil uzmani degiliz, sadece nacizane rica etmis. hicbirimiz burada edebi metinler yazmiyoruz, uyarsiniz uymazsiniz sizin bileceginiz is.

konunun ana temasi belli oldugundan, gereksiz mesajlarin onune gecmek adina kilitlenmistir.