PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dün adanada yanan punto

chn73
19/07/2012, 12:52
Dün haberleri izlerken farkettim lpg kaçağından 63 plakalı bir gp de yangın çıkmış.3 kişi yaralı kurtulmuş.bilgisi olan var mı.çoğumuz lpg li araç kullanıyoruz basit bir ihmal mi yoksa puntolara has montajla ilgili bir sorundan mı yangın çıktı.nedenini öğrensek iyi olur.

rockforever
19/07/2012, 12:58
ben de izledim üzücü bir durum gerçekten fakat nedeni hakkında bir bilgim yok

cosworth20
19/07/2012, 13:10
Tüplü arac kullananlar lütfen biraz daha dikkat ...

ahmetcihanokke
19/07/2012, 13:10
gp değil evo sanırım bu

Sigara yakmak isterken... | GAZETE VATAN (https://haber.gazetevatan.com/sigara-yakmak-isterken/465676/7/Yasam)

allah acil şifalar versin

Luc
19/07/2012, 13:21
Allah'tan ucuz atlatilmis bir olay. Bu LPG olayina siddetle karsiyim!!

rbcn
19/07/2012, 13:36
benzin fiyatlarını bu seviyelere getirenler utansın

Budweiser
19/07/2012, 13:43
Birde sızdırmazlık zorunluluğunu kaldırıyorlar. Çakmak yakınca alev alıyorsa hiç koku almadımı o kadar kişi. Herşeyde risk vardır maalesef. Karşı olunacak bir durum yok. Dönüşümün uygun tecrübeli ve işinin ehli yerlerde yapılması lazım o kadar. Birde sızdırmazlığın zorunlu olması lazım.

SKELETER
19/07/2012, 14:17
Birde sızdırmazlık zorunluluğunu kaldırıyorlar. Çakmak yakınca alev alıyorsa hiç koku almadımı o kadar kişi. Herşeyde risk vardır maalesef. Karşı olunacak bir durum yok. Dönüşümün uygun tecrübeli ve işinin ehli yerlerde yapılması lazım o kadar. Birde sızdırmazlığın zorunlu olması lazım.

LPG kokmuyor diye biliyorum ben.

cute.poison
19/07/2012, 14:47
İnşaallah bir an önce sağlıklarına kavuşurlar...
LPG kokar benim bildiğim çünkü bildiğimiz mutfak tüpündeki gaz...LPG istasyonlarında LPG pompasını çıkarırken pompa dışarı gaz attığında hemen kokusu geliyor mesela...LPG kullanan arkadaşlar bence 2 seneyi beklemeden arada bir montaj yaptırdığı yere gidip kaçak kontrolü yaptırmalılar...

Budweiser
19/07/2012, 15:18
Kokuyor ya, bi önceki aracım murat 131 idi :) filtre kutusundan sızıp havalandırmadan cayır cayır geliyodu.

fuatcosar
19/07/2012, 15:31
Dün resimleri ve videosu paylaşılmıştı sanırım o araçtan bahsediyorsunuz.

celenlee
19/07/2012, 18:13
LPGli araç tabi kokar mantığıyla binildiği zaman, kokunun arttığını farketmiyorlar tabiki. Zaten hep koku oluyor diye çakmağı çakınca olay bu işte.

Adam gibi bağlantıda koku falan olmaz araçta!!
Sızıntı var sa da az ya da çok LPG kokar.

krm1983
19/07/2012, 21:15
Lpg normalde kokusuz bir gazdir ama kacak farkedilsin diye icine koku katiliyor.

Du Hast
19/07/2012, 21:46
olayın punto ile alakası yok. orijinali benzin ile çalışmak için yapılmış bir arabanın orasını burasını delip uçucu bir gaz ile çalışır hale getirirseniz, hatalı montaj, yetersiz bakım sonucu havaya uçabiliyor.

ZAK1980
19/07/2012, 21:58
Arkadaslar pıyasada okadar cok kacak lpg montajı yapan yer varkı ustası ısı bılmez montajı kotudur falan fılan %50 sans %50 ıscılık dıye dusunuyorum zaman zaman kacak kontrolu yaptırıyorum servıste veya Mocanda ve BRC nın 7.42 tl ye gaz kacak spreyını alarak kendımde kontrol etmeyı dusunuyorum.
Teknolojı oldukca gelıstı guvenlık gelıstı 10 yıllık aracta lpg var 10 yıl once montajı yapılmıs ama halen yollarda bır sıkıntııs yok sapasaglam gıdıyor ama yenı 2012 model lpg lı arac yanıyor gaz kacagından dolayı veya lpg den oturu

mehmetvyz
19/07/2012, 22:46
Aracımda simit tank var, tanka bağlanan boruların bir kapakla aracın iç ortamıyla olan ilşkisi kesilmiş, bağlantı noktalarınından çıkan gaz boruları bagajın altından dışarı çıkıyor, boruların çıktığı boru hava giriş çıkışı olacak şekilde bayağı bir geniş, araç içinde gaz birikmesi çok zor, o araçta simit tank olduğunu zannetmiyorum, varsa bile üzerindeki kapak düzgün kapatılmamış olabilir, sonuçta arabanın içinde gaz birikmiş, bir de benzin de o kadar güvenli değil, bildiğiniz bomba:)

sehzadeamasya
20/07/2012, 19:00
ben bu yüzden dizel aldım arkadaşlar nede olsa araç yakıtı biliyor ve lpg'de araç birde kuru çalışıyor yani motoru yıpratıyor

Budweiser
20/07/2012, 20:00
Niye bu kadar düşmanlık var lpg ye karşı anlamış değilim. Yurtdışında özellikle teşvik ediliyor vergilendirmeden muaf tutuluyor daha çevreci diye lpg. Nedir amaç lpg li puntoların piyasasını düşürmek mi? veya mazottan benzinden daha mı ucuz diye? Evet kuru yakıt. Sanki mazotlu araçlarda kurum olmuyor. Beğenmiyorsanız kullanmazsınız ki kullanmıyorsunuzda bu kadar b*k atılmasına gerek yok. 40 yılın başı bir punto lpg den yanarak pert olmuş. Kim bilir nasıl montaj hataları vardır.

ZAK1980
20/07/2012, 21:37
Niye bu kadar düşmanlık var lpg ye karşı anlamış değilim. Yurtdışında özellikle teşvik ediliyor vergilendirmeden muaf tutuluyor daha çevreci diye lpg. Nedir amaç lpg li puntoların piyasasını düşürmek mi? veya mazottan benzinden daha mı ucuz diye? Evet kuru yakıt. Sanki mazotlu araçlarda kurum olmuyor. Beğenmiyorsanız kullanmazsınız ki kullanmıyorsunuzda bu kadar b*k atılmasına gerek yok. 40 yılın başı bir punto lpg den yanarak pert olmuş. Kim bilir nasıl montaj hataları vardır.
Yavas ol dostum bıraz...........

Serbulent_26
20/07/2012, 22:34

lpg okadar güvenli ve ideal bir yakıt olsaydı fabriklar bir dakika durmazdı. Özellikle Türkiye pazarında..

LPG ucuz ama abarttığınız kadar değil.. Yaptığınız hesaplara birde yaktığınız benzini, montajı, ayar tutturmak için yaptığınız masrafları ekleyin. Birde LPG nedeniyle ortaya çıkan asit sonucu pistonların ve sibopların gördüğü zararı dikkate alın...

Kim nederse desin Güvenlik zaten sıfır.. Bunu bana savunmayın. Daha alışverişmerkezleri ile feribotlara bile girilemiyor. Birde meşhur cama yapıştırılan LPG yazısı. Resmen damgalanıyor...

Bence kendimizi kandırmayalım.Sonuçlar ortada.En ideal ve hesaplı yakıt dizel dir.

Son olarak LPG'li araçların km.de nekadar yaktığını hesaplarken lütfen yaktığınız benzinide hesaplayın ve kendinizi kandırmayın...

Budweiser
21/07/2012, 00:35
Yavas ol dostum bıraz...........

Yavaş olucak birşey yok. Kimseye zorla LPG kullanın denmiyor. İsteyen kullanır isteyen kullanmaz. Çamur atmasına gerek yok.

lpg okadar güvenli ve ideal bir yakıt olsaydı fabriklar bir dakika durmazdı. Özellikle Türkiye pazarında..

LPG ucuz ama abarttığınız kadar değil.. Yaptığınız hesaplara birde yaktığınız benzini, montajı, ayar tutturmak için yaptığınız masrafları ekleyin. Birde LPG nedeniyle ortaya çıkan asit sonucu pistonların ve sibopların gördüğü zararı dikkate alın...

Kim nederse desin Güvenlik zaten sıfır.. Bunu bana savunmayın. Daha alışverişmerkezleri ile feribotlara bile girilemiyor. Birde meşhur cama yapıştırılan LPG yazısı. Resmen damgalanıyor...

Bence kendimizi kandırmayalım.Sonuçlar ortada.En ideal ve hesaplı yakıt dizel dir.

Son olarak LPG'li araçların km.de nekadar yaktığını hesaplarken lütfen yaktığınız benzinide hesaplayın ve kendinizi kandırmayın...

Güvenlik konusu bence tartışılır. Sıkışmış gaz olduğundan herzaman tehlike arz ediyor kabulüm, yalnız denetiminin ve bakımının düzgün ellerde düzgün şekilde yapılması lazım. Mesela ben serviste güvendiğim bir insana yaptırdım ve nazar değmesin bugüne kadar bir kere bile sıkıntı yaşamadım ne koku ne başka birşey. Gaz yoğunluğu nedeniyle lt olarak fazla yakıyor, tasarrufu yakıtın litresinin ucuz olmasından dolayı. Kimyası gereği en zor tüketilen Mazor > Benzin > LPG şeklinde ilerliyor. Dediğim gibi tasarrufu birim fiyatının ucuz olmasından dolayı. Bu yüzden bence daha tasarruflu dizel araçtan. Ben bugüne kadar herhangi bir ayar tutturmak içinde uğraşmadım. Sabah teslim ettim aksam dönüşüm yapılmış şekilde teslim aldım. Bakımdan bakımada genel sızdırmazlık ve filtre kontrolü yapılıyor. Bu kadar basit. Fabrika koysaydı moysaydı muhabbetine hiç girmeyelim bence. Fabrika zaten bana seçenek sunuyor aracı LPG li olarak sıfırda satışı yapılıyor istersen LPG de takarız diye. Ben full yüklü arabayla klima açık 65tl lik gazla ankara istanbul arası gittim resmen öğrenci evimi taşıdım arabayla. Sonradan dönüşümü yapılabilen ve opsiyonel olarak konulan birşeyi fabrikasyon sunmanın manası yok zaten. Takacağın jant kadar opsiyonel.

Serbulent_26
22/07/2012, 00:23
Yavaş olucak birşey yok. Kimseye zorla LPG kullanın denmiyor. İsteyen kullanır isteyen kullanmaz. Çamur atmasına gerek yok.

Güvenlik konusu bence tartışılır. Sıkışmış gaz olduğundan herzaman tehlike arz ediyor kabulüm, yalnız denetiminin ve bakımının düzgün ellerde düzgün şekilde yapılması lazım. Mesela ben serviste güvendiğim bir insana yaptırdım ve nazar değmesin bugüne kadar bir kere bile sıkıntı yaşamadım ne koku ne başka birşey. Gaz yoğunluğu nedeniyle lt olarak fazla yakıyor, tasarrufu yakıtın litresinin ucuz olmasından dolayı. Kimyası gereği en zor tüketilen Mazor > Benzin > LPG şeklinde ilerliyor. Dediğim gibi tasarrufu birim fiyatının ucuz olmasından dolayı. Bu yüzden bence daha tasarruflu dizel araçtan. Ben bugüne kadar herhangi bir ayar tutturmak içinde uğraşmadım. Sabah teslim ettim aksam dönüşüm yapılmış şekilde teslim aldım. Bakımdan bakımada genel sızdırmazlık ve filtre kontrolü yapılıyor. Bu kadar basit. Fabrika koysaydı moysaydı muhabbetine hiç girmeyelim bence. Fabrika zaten bana seçenek sunuyor aracı LPG li olarak sıfırda satışı yapılıyor istersen LPG de takarız diye. Ben full yüklü arabayla klima açık 65tl lik gazla ankara istanbul arası gittim resmen öğrenci evimi taşıdım arabayla. Sonradan dönüşümü yapılabilen ve opsiyonel olarak konulan birşeyi fabrikasyon sunmanın manası yok zaten. Takacağın jant kadar opsiyonel.

Sonradan dönümüşü yapıldığı için değil emniyetten üretilmiyor. Ben BMV nin, Mercedes in,vw nin, kia nın vb. fabrikadan LPGli araç sattığını görmedim. Birzdürüst olun kendinizi kandırmayın. Ben şuna inanırım Ucuz etin yahnisi yaban olur. Ucun gidersin ama nelerden ödül verirsin...

Madem Sonradan dönüşümü yapılabilen ve opsiyonel olarak konulan birşeyi fabrikasyon sunmanın manası yok ozaman çelik jantlı, yağmur sensörlü,far sensörlü, hız sabitleyicili, vb.opsiyonlu araçta üretmesinler.Bu bence saçmalık...

LPG yi güvenli olduğu için değil çok ucuz olduğunu sandığınız için kullandığınız açık. Yine söylüyorum çokgüvenli olsa alışveriş merkezlerine, feribotlara girebilir ve arabalar LPG yazıları ile damgalanmazdı.

Uzun süre LPG kullananlar siboplarını ve pistonlarını kontrol ettirsin. Ozaman tasarrufu anlarsınız... Lütfen tarafsız olun ve gerçekleri artık görün.

Budweiser
22/07/2012, 02:04
Uzatmanın manası yok. Belli ki belirli görüşleriniz var. Doğru yada yanlış tartışılır. Siz benzinli kullanın yada dizel ben LPG li kullanacağım. Siz almayın ben alırım sıkıntı yok. İllegal bir durumda söz konusu değil. He sibop konusuna gelince. Ben not olarak yazayım siz nasıl istiyorsanız öyle değerlendirin geçen gün motoruna anahtar değmemiş 860km de albea 1.4 fire taksi gördüm. 0 kmden beri lpg li. Hayırlı akşamlar.

ZAK1980
23/07/2012, 23:32
BU ARAC DIZELMI ?

SULTANBEYLİ’ye giden Onur Üler (26) yönetimindeki minibüs, TEM Otoyolu Seyrantepe mevkiinde bir anda alev aldı.

https://www.hurriyet.com.tr/p/spacer.gif
Polis ekipleri, ara ara patlamaların da yaşandığı yangında otoyolu araç trafiğine kapattı. Aracının alev alev yanışını izleyen Onur Üler “Bir anda dumanlar çıktı, ne olduğunu anlamadan alev aldı” dedi.

TEM'DE KORKUTAN ARAÇ YANGINI / WEB TV (https://webtv.hurriyet.com.tr/2/35565/0/1/tem-de-korkutan-yangin.aspx)
Tem Otoyolu Seyrantepe mevkiinde saat 18.00 sıralarında yaşanan olayda Onur Üler yönetimindeki minibüsün motor kısmından dumanlar çıkmaya başladı. Aracın motorundan dumanların çıktığını gören Onur Üler hemen minibüsü emniyet şeridine çekti. Çevredeki sürücüler de yangın tüplerini alarak Onur Üler’e yardıma koştu. Ancak aracın motor kısmından yükselen alevler bir anda büyüdü.
Onur Üler ve diğer sürücülerin çabaları yetersiz kalınca itfaiye ekiplerine verildi. Olay yerine gelen trafik polisleri de TEM Otoyolu Avrupa Anadolu istikametini araç trafiğine kapattı. TEM Otoyolu’ndaki trafik nedeniyle itfaiye ekipleri yangına ancak 20 dakika sonra müdahale edebildi.
İtfaiye ekiplerini beklerken minibüsün yanışını izleyen Onur Üler,”Bir an da alev aldı. Müdahale etmek istedik ancak alevlerle başa çıkamadık. ikinci el (https://www.hurriyetoto.com) minibüs, bir ay önce almıştık. Hararetini kontrol ettim bir sıkıntı da yoktu. Sanırım elektrik sisteminden kaynaklandı” dedi. İtfaiye ekiplerinin minibüsün kullanılamaz hale gelmesinden sonra müdahale etmesinin sorulması üzerine Onur Üler “Trafik var, onların da bir suçu yok” dedi. 20 dakika sonra yangına müdahale eden itfaiye erleri çok kısa sürede yangını söndürdü. TEM Otoyolu yaklaşık 30 dakika araç trafiğine kapatılırken, hurdaya dönen minibüs çekiciyle otoyoldan kaldırıldı.

KYNk:İstanbul trafiğini kilitleyen yangın - Hürriyet Gündem (https://www.hurriyet.com.tr/gundem/21052161.asp)

motor delisi
24/07/2012, 08:37
LPG adam akıllı birşey olsaydı fabrika üretiminden lpg li çıkardı araçlar.. 3 kuruş tasarruf edicem diye bomba taşıyosun bagajında lpg ye kesinlikle karşıyım

Sparco34
24/07/2012, 08:49
lpg taktırcağına dizele bin düşük modele bin kardeşim araçta ne kadar kıt vs. olsa sonuç bu