PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ters Dönen Punto Evo...

USTA
17/07/2012, 16:53
Kaza Çankırı'da az önce meydana gelmiş,bizim üyelerimizden biri kazaya şahit olmuş,havayastıkları açılmamış nedense,sürücü ve eşi hafif sıyrıklarla kazayı atlatmışlar...

https://img526.imageshack.us/img526/3687/fotoraf0838kopya.jpg (https://img526.imageshack.us/i/fotoraf0838kopya.jpg/)

https://img802.imageshack.us/img802/1945/fotoraf0839.jpg (https://img802.imageshack.us/i/fotoraf0839.jpg/)

https://img860.imageshack.us/img860/3144/fotoraf0840.jpg (https://img860.imageshack.us/i/fotoraf0840.jpg/)

Graphic Designer
17/07/2012, 17:00
üzücü bir olay allah korusun gecmıs olsun kazayı gecırene allah gorstermesın hersey bır anlık..

EvoKoray
17/07/2012, 17:01
inşallah önemli bişeyleri yoktur , ters döndürmeyi nasıl başarmışlar en fazla kayar durur bankete çıkıp mı devrildi

zafer murat
17/07/2012, 17:01
Geçmiş olsun.Araçta önde darbe yok o yüzden açılmamıştır.

Scottie
17/07/2012, 17:12
geçmiş olsun... cana bir şey gelmemesi sevindirici....

fota
17/07/2012, 17:15
geçmiş olsun, perte çıkar sanırım araç ?

kitanotr
17/07/2012, 17:28
berbat gozukuyor...

Luc
17/07/2012, 17:32
Geçmiş olsun. Tabi çok üzücü bir olay gönül ister ki hiç olmasaymış ama, Punto'ların Euro Ncap'ten aldığı 5 Yıldız'ı hakettiğini kanıtlayan bir resim.

Araç ters dönmüş ama tavanda neredeyse eğilme yok gibi. Darbeyi sağ arka tekerin oradan almış. Araçlarımızın güvenlik konusunda başarılı olması çok sevindirici.

sedat06DF5649
17/07/2012, 17:39
geçmiş olsun gerçekten üzücü

tiner
17/07/2012, 18:20
ya araç cam tavan olsaydı? Bak yine kendime cam tavan aldırmamanın bir bahanesini buldum.

Allah can'a vermesin, mal nedir ki..

celenlee
17/07/2012, 18:20
Takla atması gerçekten enteresan geliyor fotolara bakınca.

Ön tampon sağ sol tekerler hepsi sapasağlam.
Sol arka çamurluk hariç kaporta hasarı gözükmüyor.
Kapılarda hiç problem gözükmüyor. Nasıl ters dönmüş arkadaş bu araç :s

Ani direksiyon kırıp, tek hamlede kapıları aynaları kırmadan,sadece 1 takla atıp, sırt üstü dönmüş olabilir mi??

ibrahim06
17/07/2012, 18:30

Ani direksiyon kırıp, tek hamlede kapıları aynaları kırmadan,sadece 1 takla atıp, sırt üstü dönmüş olabilir mi??

sanırım sizin dedğiniz gibi olmuş. arabada hiçbişey yok perte çıkmaz.

takres
17/07/2012, 18:57
geçmiş olsun...airbag açılmaması normal çünkü araçta pek bir hasar, darbe görünmüyor...

Ziyaretci037
17/07/2012, 19:31
Ne kadar kötü yaa.Şükür ki içindekilere bişey olmamış..

ABNEW
17/07/2012, 20:47
Araç takla atmamış da sanki vinçle ters çevirilmiş gibi sağlam durmakta.İçindekiler eğer emniyet kemerleri takılıysa burunları bile kanamadan çıkmış olmalılar.Puntoların gerçekten sağlam sütunları varmış:)

juventude
17/07/2012, 22:03

sanki çamurluk üzerinden sadece takla atıp ters kalmış gibi. çok ilginç. neler oluyor Allah Korusun.

atila
17/07/2012, 22:20
geçmiş olsun.benim evo geçen sene aynı bu şekilde ters dönmüştü.pert oldu.

SKELETER
18/07/2012, 00:00
Aracın fotoğraflarına bakınca puntoya güvenim 1 kat daha arttı. Takla atmış ama arabada hasar nerdeyse yok denecek kadar az

aykut_1914
18/07/2012, 00:02
forumdan mıdır arkadaş?

ykaya1983
18/07/2012, 00:09
Hakikaten arkadaşların da dediği gibi takla atmış ama sanki oyuncak arabalar gibi hiçbiryerinde birşey yok.Puntonun ne kadar sağlam olduğu burdan belli oluyor çünkü böyle bir kazada çok daha fazla hasar görmesi gerekirdi.

ykaya1983
18/07/2012, 00:11
Peki arkadaşlar şimdi bu aracı herhangi bir yerine zarar vermeden nasıl ters çeviriler merak ettim doğrusu?

Semih Kurtulmus
18/07/2012, 02:29
geçmiş olsun gerçekten

erdiyilmaz
18/07/2012, 02:36
gecen sene cektigim, 2 olu ve 1 yaraliyi icinden cikardigimiz punto videosu:

grande punto kaza - YouTube (https://youtu.be/3UgWgKq3cFQ)

segin
18/07/2012, 03:21
gecen sene cektigim, 2 olu ve 1 yaraliyi icinden cikardigimiz punto videosu:

grande punto kaza - YouTube (https://youtu.be/3UgWgKq3cFQ)
kaza izmirdemiydi?

OzzY
18/07/2012, 04:24
Ankara Hakim Evinin olduğu sokakta mahalle arasında takla atmış bir astra görmüştüm ancak araçta kırık cam dışında çizik bile yoktu nasıl olmuş hala bilmiyorum...

ya araç cam tavan olsaydı? Bak yine kendime cam tavan aldırmamanın bir bahanesini buldum.

Allah can'a vermesin, mal nedir ki..
hiç bişey olmazdı, cam kırılır dağılmadan yerinde dururdu.

kaza izmirdemiydi?

video altında yazıyor, uşakta olmuş.

erdiyilmaz
18/07/2012, 10:50
kaza izmirdemiydi?

video altında yazıyor, uşakta olmuş.

kaza usak - afyon arasinda, ben usak yonunden afyon yonune giderken, karsi istikamette oldu. ankaradan izmire gidiyorlardi sanirim. saniyesi saniyesine sahit oldum. sofor 20'li yaslarda ismi hakandi, yarali kurtuldu. arka koltukta 20-22 yaslarinda iki kisi vardi, ikisi de arac takla atinca canverdiler orada. videoda aslinda arka koltukta oturan vefat etmis iki kisi daha var.

yukarida ekledigim videoyu paylasip paylasmamakta tereddutluydum ne zamandir, ancak simdi konusu olunca paylasmak istedim.

SKELETER
18/07/2012, 11:21
kaza usak - afyon arasinda, ben usak yonunden afyon yonune giderken, karsi istikamette oldu. ankaradan izmire gidiyorlardi sanirim. saniyesi saniyesine sahit oldum. sofor 20'li yaslarda ismi hakandi, yarali kurtuldu. arka koltukta 20-22 yaslarinda iki kisi vardi, ikisi de arac takla atinca canverdiler orada. videoda aslinda arka koltukta oturan vefat etmis iki kisi daha var.

yukarida ekledigim videoyu paylasip paylasmamakta tereddutluydum ne zamandir, ancak simdi konusu olunca paylasmak istedim.

Takla atma durumunda hayat kurtaranın emniyet kemeri olduğu söyleniyor hep. Keşke arka koltuktakilerde emniyet kemerini taksalarmış. Ama malesef hiçbirimiz arkada emniyet kemerini takmıyoruz.

gp8817
18/07/2012, 11:41
Allah korusun hepimizi ama arabaya birşey olmamış doğru ama söz konusu sağlamlığa gelince kazanın şekline bağlı yavaşca yada tek hamlelik bir olay olmuş. Geçmiş olsun diyelim.Sağlamlık var dediğim gibi kazanın şekline bağlı aynı kazayı bizde arkadaşımın kango sunda yaptık tavan dümdüz oldu. Direkler sağlam clio dan filan sağlam. puntodan önce fiesta aldım punto çok zayıf dediler hiç alaksı yok 1 hafta binip sattım direksiyon tutuşunda meymenet yokki ama punto o konuda gayet harika bi araç::D bende karşılaştırma yapayım dedim hemde fiesta alacak varsa belki punto alır:D:D

erdiyilmaz
18/07/2012, 11:47
Takla atma durumunda hayat kurtaranın emniyet kemeri olduğu söyleniyor hep. Keşke arka koltuktakilerde emniyet kemerini taksalarmış. Ama malesef hiçbirimiz arkada emniyet kemerini takmıyoruz.

arka koltuktakiler emniyet kemerleri takili olmadigindan takla aninda iceride saga sola savrulmuslar, orada canverdiler. soforun kemeri takiliydi onu kurtaran kemer ve hava yastigi olsa gerek

yildiray
18/07/2012, 14:48
Geçmiş olsun,Ben merak ediyorum cam tavan olsaydı sonuç ne olurdu bizim araçlarımız skydome'lu Allah kimsenin başına vermesin'de bilen varmı acaba....

Fuzuli
18/07/2012, 14:59
Aracın ters dönmesine rağmen ezilme olmadan durbilmesine şaşırdım.. Vinçle ters çevrilmedikçe bu dönmeyi sağlayan moment aracın özellikle A ve B sütununa zarar verir diye düşünüyordum.. Demek ki Punto'nun statik&dinamik hesapları emniyet payı yüksek tutularak yapılmış..
Hasarın çok büyük olacağını sanmıyorum..Ancak aracın tavan sütunları büyük yüke maruzkaldığı için istenmeyen bir kaza anında aynı başarıyı tekrar edemeyebilir...

berko
18/07/2012, 15:37
Allah korusun çok üzücü bir olay

liebermann
18/07/2012, 16:04
acaba forumdanmıdır kişi, ya da plakayı tanıyan bilen varmıdır, kazanın nasıl olduğunu, o taklanın kaç km giderken atıldığı vs öğrenmek isterim..

Ziyaretci040
18/07/2012, 16:23
Bu olayın tek tesellisi can kaybı yok.Boşverin arabayı hafif sıyrıklarla atlatılmış.Ben düz duvara tırmanarak takla atan bi bayan şoförün videosunu izlemiştim.Her şekilde olabiliyor.Allah korusun gerçekten...

ABNEW
18/07/2012, 16:58
Geçmiş olsun,Ben merak ediyorum cam tavan olsaydı sonuç ne olurdu bizim araçlarımız skydome'lu Allah kimsenin başına vermesin'de bilen varmı acaba....

Sonuç aynı olurdu Yıldıray.Takla atan aracı koruyan tavan sacı değil araç sütunlarıdır.Cam tavanlı modellerde de bu araçtaki gibi sütunlar var artı cam tavan aralarında da korumalar mevcut.Yani araç tasarlanırken cam tavanlı olarak ya da cam tavansız olarak tasarlanmakta en başında...

celenlee
18/07/2012, 17:13
Sonuç aynı olurdu Yıldıray.Takla atan aracı koruyan tavan sacı değil araç sütunlarıdır.Cam tavanlı modellerde de bu araçtaki gibi sütunlar var artı cam tavan aralarında da korumalar mevcut.Yani araç tasarlanırken cam tavanlı olarak ya da cam tavansız olarak tasarlanmakta en başında...

Dediğiniz gibi aracı kurularken tavan sacına bir dikkat edin :)
İlk defa bu kadar esneyen bir tavan sacı görüyorum. İlk kurulamamda tedirgin olmuştum resmen..

Yani olay direklerde ve direkler arasında bulunan traverslerde.