PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Puntomu çalıyorlardı.

uygar
16/07/2012, 17:00
Arkadaşlar merhaba, 2011 grande punto aracımı evimin kapalı otoparkından sol camı kırıp bebişimi düz kontak yaparak çalmaya çalıştılar. Aracım kaskolu perşembe 12.07.2012 tarihinde Ümraniye Karden oto ya çekildi, immobilezer olduğu için çalamamış hırsız arkadaş

Hasar olarak
Sol ön kapı camı,
Kontak gövdesi,
Immobilezerin yeniden yeni anahtar ile kodlanması,
direksiyon kilidi,
direksiyon üst ve alt kapakları,
kontak kabloları

servis bu parçalar için önce 7 gün parça bekleme 1 gün onarım süresi verdi,
şimdi ise bir ihtimal bursadan parçalar bulunmaz ise italyadan kontak gövdesi ve orjinal anahtar gelecek dediler ve süre min. 15-20 gün diyorlar. Tüm masrafları kasko karşılar mı ? bu süre zarfında kasko 4 günlük yedek araç veriyor. geri kalan sürede servis vermesi gerekiyor diyor ama onlarda araç vermiyoruz diyorlar. Sizce ne yapmalıyım ? ortalama 1000-1500 TL arası masraf varmış. Acaba medosa gitmemekle hata mı yaptım ?

Ziyaretci040
16/07/2012, 17:05
Şuan aracım karden otoda bıraktım ilgililer her telefonumada cevap veriyorlar.Bence gerek yok aracı oradan oraya sürüklemeyin.Ve bekleyin derim.Geçmiş olsun ......

uygar
16/07/2012, 17:11
Teşekkürler servisten alıp başka servise vermektense yedek araç problemini ve uzun parça bekleme süresini nasıl aşabilirim bir de kaskodan bir gol yermiyim onu sormak istemiştim.

cruelmax
16/07/2012, 17:21
Kaskoların %90 ı talep edersen kiralık bir araç veriyorlar. Kendiliğinden teklif eden duymadım. Muhtemelen ekspertiz yapan kişi hasar olarak göremeyip basit parça bekliyor gibi raporladıysa ondan dolayı sorun olur ama sen biraz bastırırsan araç alabilirsin. Kaskonda iyi ve güvenilir bir firmaysa sorun olacağını sanmıyorum.

Ziyaretci040
16/07/2012, 17:25
Hocam hep yazıyorum servis ve kasko le alakalı olarak ne kadar çirkinleşirsen ne kadar çirkefleşirsen o kadar çok alırsın diye.Ben söyliyim aç telefon bağır çağır bir daha sizi kullanmıcam falan.Sonrasındada bi mail döşe kasko firmasına.Aracın çıkana kadar kalır sende araba :)

uygar
16/07/2012, 17:31
önce hiç araç vermeyecekti kasko onarım süresi 1 gün görünüyordu kasko topu servise attı serviste araç vermiyoruz dedi fiat çağrı merkezini aradım şikayet ettim sonuç çıkmadı, sonra exper yapan kişi ile görüştüm 4 gün kiralık araç temin ettiler , geri kalan süre için kasko servisten talepte bulunmamı istedi kısacası ortada araçsız kaldım.

zafer murat
16/07/2012, 21:36
Öncelikle geçmiş olsun.Her kasko şirketinin belirli bir süre zarfı için araç temin eder bu süre poliçenizde'de belirtilmiştir.Bunun haricinde servislerde uygun fiyata araç kiralama işlemi yaparlar konu hakkında 444 22 55 arayıp aracım şu serviste diyip konuyu anlatın fiat'ın ürünü olan yedek araç hizmetinizden yararlanmak istediğinizi belirtin.

Nokta.
16/07/2012, 21:43
nasıl bir ş... dir o ya gerizekalı immobilizer lı arabayı nasıl çalacakmışki ne günlere kaldık ya
geçmiş olsun

aykut_1914
16/07/2012, 22:07
çok geçmiş olsun.
Bizim arabaları anca omuzlayarak götürebilirler :)

Ziyaretci037
16/07/2012, 22:15
Öncelikle geçmiş olsun,kaskonuz bütün masrafları karşılamak zorundadır.

İkame araç konusuna gelince de , poliçenizde belirtilen gün kadar size ikame araç verebiliyorlar malesef ondan fazla süreli vermiyorlar,ne kadar çirkefleşsenizde bi faydası olacağına inanmıyorum çünkü sonuçta poliçede bi kural var ve siz onu kabul edip imza atıyosunuz..

segin
17/07/2012, 01:35
kaskodan araç alabilmen için aracı kaskonun yada servisin araç çekicisi ile aracını servise götürtmen gerekiyor ilk kural bu diye biliyorum, sizi nasıl götürdünüz servise aracı?

OzzY
17/07/2012, 02:05
kaskodan araç alabilmen için aracı kaskonun yada servisin araç çekicisi ile aracını servise götürtmen gerekiyor ilk kural bu diye biliyorum, sizi nasıl götürdünüz servise aracı?

bu olay ya şehir efsanesi yada şirkete göre değişiyor, kaskom anadolu sigorta, aracı kendim kullanarak kavaklıdereye götürdüm eksper geldi baktı akşamına ikame aracı adresime getirdiler süresi doluncada gelip adresimden aldılar...
boşuna çirkefleşmeye gerek yok şartlar poliçede açıkça belirtilmiştir, genellikle ikame araç süresi kaza başına 7 gün poliçe başına 14 gündür ve artmaz. bu süreye parça bekleme süresi dahil değildir yani ikame araç sadece onarım süresini kapsar. konu ile alakası olmasada pert durumunda verilmez. Kaskonuz zaten 4 gün vererek iyi niyetini göstermiş.

SKELETER
17/07/2012, 09:31
bu olay ya şehir efsanesi yada şirkete göre değişiyor, kaskom anadolu sigorta, aracı kendim kullanarak kavaklıdereye götürdüm eksper geldi baktı akşamına ikame aracı adresime getirdiler süresi doluncada gelip adresimden aldılar...
boşuna çirkefleşmeye gerek yok şartlar poliçede açıkça belirtilmiştir, genellikle ikame araç süresi kaza başına 7 gün poliçe başına 14 gündür ve artmaz. bu süreye parça bekleme süresi dahil değildir yani ikame araç sadece onarım süresini kapsar. konu ile alakası olmasada pert durumunda verilmez. Kaskonuz zaten 4 gün vererek iyi niyetini göstermiş.

Ak sigorta da bu saçmalık halen mevcut. Yedek araç için illa çekici ile gelecek diyorlar. Peki abimin arabası için biz ne yaptık, hasarlı arabayı kullanarak eski yerine götürdük çağırdık çekiciyi götürdü. Yedek arabayı aldık :Ç Ak sigortanın yaptığı da kendisine sadece çekici masrafı olarak daha da zarar olarak yansıdı.

uygar
17/07/2012, 09:52
öncelikle herkeze teşekkürler

segin liberty kaskoyu aradım onlar çekici gönderdiler onunla çektim. yedek araçta illa onların çekicisi çekecek diye bir kural yok diye biliyorum

polisin ve servisin dediği üzere immobliezer teknolojisini saf dışı bırakabilen anahtarlık şeklinde cihazlar varmış, kesinlikle çalamazlar demeyin , evimin bahçesinden kapalı otoparktan adamlar cesaret ederek çalmak istedi düşünün artık daha neler görcez.

Ziyaretci040
17/07/2012, 10:53
öncelikle herkeze teşekkürler

segin liberty kaskoyu aradım onlar çekici gönderdiler onunla çektim. yedek araçta illa onların çekicisi çekecek diye bir kural yok diye biliyorum

polisin ve servisin dediği üzere immobliezer teknolojisini saf dışı bırakabilen anahtarlık şeklinde cihazlar varmış, kesinlikle çalamazlar demeyin , evimin bahçesinden kapalı otoparktan adamlar cesaret ederek çalmak istedi düşünün artık daha neler görcez.

Evet bende duymuştum bunu.Aracınız halen karden otodamı ?

coll34
17/07/2012, 12:16
geçmiş olsun, asistans araç için kaskonun çekicisinin çekmesi şartı diye bir durum yok

Ziyaretci037
17/07/2012, 12:24
Bazi kasko firmalari gercekten aracin cekiciyle servise getirilmesini sart kosuyor.Daha once yasadik bu durumu.

Onemli olan kaskoyu yaptirdiginiz acenteyle olan iliskiniz bence.Normalde benim policemde arac en yakin servise cekilir sarti var ancak sigortami yapan acente tanidik sayilir daha once cok arac goturduk,sagolsun nereye istersem oraya yonlendirebilicegini soylemisti ve oyle de olmustu..

ametist
17/07/2012, 12:30
geçmiş olsun...

ikame araç konusunda, bursada bir servis aracımın normal bir bakımında farkettiği bir sıkıntıyı gidermek için aracı iki gün alıkoymak istedi, ben de ilçede olduğum için aracı bırakmamın sorun olacağını söyledim. bana başka bir araç tahsis ettiler, iki gün sonra da nezaketen beni yormamak için aracımı bir şöför ile bulunduğum ilçeye gönderip kendi araçlarını aldılar, tüm bunlar için de hariçten bir kuruş talep etmediler. servislerin tutumu tamamen sizin orayla olan diyaloğunuza bağlı, sürekli aynı yerle çalışıyor ve personelle aranızı iyi tutabiliyorsanız olmayacak iş yok .

uygar
17/07/2012, 13:13
Evet bende duymuştum bunu.Aracınız halen karden otodamı ?

Evet Halen Karden oto da aracım daha da kalacak sanırım

uygar
17/07/2012, 13:15
geçmiş olsun...

ikame araç konusunda, bursada bir servis aracımın normal bir bakımında farkettiği bir sıkıntıyı gidermek için aracı iki gün alıkoymak istedi, ben de ilçede olduğum için aracı bırakmamın sorun olacağını söyledim. bana başka bir araç tahsis ettiler, iki gün sonra da nezaketen beni yormamak için aracımı bir şöför ile bulunduğum ilçeye gönderip kendi araçlarını aldılar, tüm bunlar için de hariçten bir kuruş talep etmediler. servislerin tutumu tamamen sizin orayla olan diyaloğunuza bağlı, sürekli aynı yerle çalışıyor ve personelle aranızı iyi tutabiliyorsanız olmayacak iş yok .

Bu durumu Fiat çağrı merkezinden teyit ettim. Normalde parça bekleme durumunda işlemi yapan servis araç temin ediyor. Fakat sürekli olarak gittiğim ve tüm bakımlarını yaptırdığım karden oto da böyle bir temin işlemi yokmuş.

uygar
17/07/2012, 13:16
Bazi kasko firmalari gercekten aracin cekiciyle servise getirilmesini sart kosuyor.Daha once yasadik bu durumu.

Onemli olan kaskoyu yaptirdiginiz acenteyle olan iliskiniz bence.Normalde benim policemde arac en yakin servise cekilir sarti var ancak sigortami yapan acente tanidik sayilir daha once cok arac goturduk,sagolsun nereye istersem oraya yonlendirebilicegini soylemisti ve oyle de olmustu..

O olayı biliyorum ilk aklıma gelen o oldu poliçemdeki maddelerden emin olamadığım için çekiciyi kaskodan istedim onlarda direk yönlendirdiler.

skystar37
17/07/2012, 14:36
immobilizer li araç gayet rahat çalınabilir araçlarımızda immobilizer var diye çokta güvenmemek lazım. Sizede geçmiş olsun.

uygar
17/07/2012, 14:42
immobilizer li araç gayet rahat çalınabilir araçlarımızda immobilizer var diye çokta güvenmemek lazım. Sizede geçmiş olsun.

Teşekkürler , aynen immobilizera güvenmeyin sadece uğraştırıyor.

comanchee
17/07/2012, 16:30
geçmiş olsun maalesef memlekette ******** çok

dogus618
17/07/2012, 18:49
bende buna benzer bir olay yasadım hatta konu actım bi sabah arabamın yanına gittim benzin depo kapağı kırıktı kapılar anahtar kumanda ile açılmadı elle açtım ve marşa bastım bastım almadı çekiisci ile servise gittik ve imbolizer kitlemiş elimdeki anahtarı kabul etmedi o yüzden anahtar kodlama yapıldı falan filan ******** çok abi geçmiş olsun cok verilmiş sadakan varmış ucuz kurtarmışın allah kimsenin başına vermesin

uygar
17/07/2012, 21:01
bende buna benzer bir olay yasadım hatta konu actım bi sabah arabamın yanına gittim benzin depo kapağı kırıktı kapılar anahtar kumanda ile açılmadı elle açtım ve marşa bastım bastım almadı çekiisci ile servise gittik ve imbolizer kitlemiş elimdeki anahtarı kabul etmedi o yüzden anahtar kodlama yapıldı falan filan ******** çok abi geçmiş olsun cok verilmiş sadakan varmış ucuz kurtarmışın allah kimsenin başına vermesin

Eyvallah sanada gecmis olsun kardes anahtar olayi cok sakat bir durummus onu anladim

Benim GT-I9100 cihazımdan kullanarak gönderildi.

dogus618
18/07/2012, 11:50
allah hepimizin arabasını korusun kaskosuz kapının önüne koyulmaz bu arabalar

Gorkem
18/07/2012, 11:55
Öncelikle çok geçmiş olsun,artık hırsızların ar damarları çatladı,yapabilseler araba altımızdayken de çalacaklar.Allah böylelerini bizlerden uzak tutsun.

dogus618
18/07/2012, 18:03
Öncelikle çok geçmiş olsun,artık hırsızların ar damarları çatladı,yapabilseler araba altımızdayken de çalacaklar.Allah böylelerini bizlerden uzak tutsun.

benim babamın altından çaldılar :) filmlerdeki gibi oldu kafası güzelken çaldılar ama:)

unkapanı köprüsünde arkadan beyaz bi münübis vurdu araabanın anahtarını üstüne bırakıp indi arabadan ve önden 2 kişi gelip atlayıp arabayı çaldılar münübüs zaten tezgah oda kaçtı babam dımdızlak yolun ortasında kaldı yani burası türkiye ne olcağı belli olmaz siz siz olun anahtar üstünde sakın inmeyin kaza anlarında

Kablonet
18/07/2012, 18:08
benim babamın altından çaldılar :) filmlerdeki gibi oldu kafası güzelken çaldılar ama:)

unkapanı köprüsünde arkadan beyaz bi münübis vurdu araabanın anahtarını üstüne bırakıp indi arabadan ve önden 2 kişi gelip atlayıp arabayı çaldılar münübüs zaten tezgah oda kaçtı babam dımdızlak yolun ortasında kaldı yani burası türkiye ne olcağı belli olmaz siz siz olun anahtar üstünde sakın inmeyin kaza anlarında

hakkaten film gibi olmuş :D çok geçmiş olsun..

clax22
18/07/2012, 23:30
geçmiş olsun

uygar
19/07/2012, 22:31
allah hepimizin arabasını korusun kaskosuz kapının önüne koyulmaz bu arabalar

Katiliyorum dostum kaskosuz olmayacak bu isler

uygar
19/07/2012, 22:32
geçmiş olsun

Tesekkurler

uygar
19/07/2012, 22:33

Off cok gecmis olsun kardes zeka ile hareket ediyorlar normal saglikli insanlarin dusunemeyecegi seyler bunlar dikkatli olmak lazim

liebermann
20/07/2012, 13:08

nası yani? immobilizer li aracı nasıl çalabilirler ki, var mı yaşanmış örnek?

liebermann
20/07/2012, 13:12
İmmobilizer otomobillerin araç çalıştırma (kontak) sistemine takılan elektronik bir devredir. Bu elektronik devrenin bir parçası arabayı çalıştıran kontak anahtarı içindedir ve bu parça tamamlanmadan motor çalışmaz. Bu nedenle İmmobilizer olan otomobiller, "düz kontak" yapılamaz ve çalınmaları çok daha güçtür.

İmmobilizer sistemi çoğu kez anahtarla birleştirilse dahi, değişik otomobil firmaları, değişik teknikler kullanabilmektedir. Örneğin Citroen Saxo modelinde immobilizer'ı anahtara yerleştirmek yerine şifre girişi istenen bir klaveye yerleştirmiştir ve bu sistemde motordaki elektronik kilidin açılması ancak şifre girmek suretiyle mümkündür.

İmmobilizer'ın kilitlediği sistem de otomobilden otomobile değişmektedir. Bazı markalar, immobilizer devresi ile ateşleme sistemini kilitlerken, bazıları gazı, bazıları ise her ikisini birden kilitleyebilmektedir.

İmmobilizer yeni model ve özellikle orta sınıfın üstü araçlarda giderek standart hale gelmekle birlikte özellikle Türkiye'de hala pekçok yeni araç immobilizer'a sahip değildir. Oysa İngiltere, Kanada ve Avustralya gibi ülkelerde trafiğe yeni çıkan araçlarda immobilizer olması yasal bir zorunluluk haline gelmiştir. (İngiltere'de 1997'den, Avustralya'da 2001'den itibaren)

İmmobilizer'ın kullanımının yaygınlaşması araç hırsızlıkları olaylarını büyük ölçüde önlemesi nedeniyledir. Avustralya'da kaydedilen istatistikler immobilizer olan araçların çalınma riskinin %75'e kadar azaldığını göstermektedir.

Öte yandan her immobilizer sistemde aynı derecede güvenli kabul edilemez. Bazı otomobil firmalarında immobilizer güvenliği aracın motor sistemine daha derin şekilde monte edilmiştir ve çok uzun zaman ve uğraş verilmeden devre dışı bırakılmaları mümkün değildir. Bu sistemler bu nedenle çok daha da güvenlidir. Oysa bazı araba modellerinde elektronik kilitleme devresi motorun içinde çok daha kolay ulaşılabilir ve devre dışı bırakılabilir şekilde tasarlanmıştır, bu nedenle teknik uzmanlığı olan bir kişi kaputu açarak 5-10 dakika içinde immobilizer'ı devre dışı bırakıp, daha sonra aracı düz kontakla çalıştırabilir. Bu sistemler şüphesiz ki daha az güvenlidir ancak yine de immobilizer'ın bir aracın çalınma riskini büyük ölçüde azalttığı, çünkü kolay devre dışı bırakılan immobilizer modellerinde bile, hırsızın 5-10 dakika kaput açık çalışması gerektiğiden böyle bir aracın çalınma riski de, immobilizer olmayan bir araca göre çok daha düşük olacaktır.

İmmobilizer kelimesinin Türkçe'de kullanılan ve yaygınlaşmış bir karşılığı henüz yoktur ve halen bu teknik orjinal dildeki karşılığı ile anılmaktadır. Ancak zaman zaman İmmobilizer yerine "çipli oto anahtarı sistemi" teriminin kullanıldığı da rastlanmaktadır. Aynı şekilde "elektronik motor kilitleme", "çipli motor kilidi" gibi terimlerin immobilizer için kullanılması da düşünülebilir.

Alintidir...

şimdi..

puntolardaki sistem nasıl acaba? teknik arkadaşlardan yardım bekliyoruz.. punto immobilizer'i nereyi kapatıp kitliyor, nereyi engelliyor..

uygar
20/07/2012, 13:45
nası yani? immobilizer li aracı nasıl çalabilirler ki, var mı yaşanmış örnek?

Yaşanmış bir örnek var mı bilmiyorum ama fiat servisidneki arkadaş çalıyorlar , devre dışı bırakmak kolay dedi ben onun yalancısıyım.

uygar
21/07/2012, 17:16
Aracim bugun servisten cikti toplam sure 10 gun masraf 1500 tl degisen parcalar
Anahtar
Kontak govdesi
Direksiyon alt kapaklari
Sol on kapi cami
Direksiyon kilidi
Yeni anahtarla kodlama

Allah herkezin arabasini korusun...

siyahinci83
21/07/2012, 17:29
geçmiş olsun tekrardan allah beterinden korusun

uygar
21/07/2012, 17:39
geçmiş olsun tekrardan allah beterinden korusun

Tesekkurler