PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Köpükle ya da Fırçayla Yıkama Boya Korumaya Zararlı mı?

k0d3r
13/07/2012, 20:29
Merhaba arkadaşlar,

Ben aracıma boya koruma yaptırdım geçenlerde. Söylendiği kadarıyla, "sünger ve şampuanla yıkama" dışındaki yıkama türlerinde bu boya koruma hemen özelliğini yitiriyormuş, doğru mudur bu?

Yani boya korumanın uzun ömürlü olmasını istiyorsak, köpüklü yıkama ya da fırça ile yıkama yapmamalıyız öyle midir?

Scottie
13/07/2012, 20:32
özellikle fırça ile yıkama zararlı diye biliyorum...

k0d3r
13/07/2012, 20:47
peki şu üstüne köpüğü sıkıp biraz bekliyorlar daha sonra da su tutup yıkıyorlar ya, o zararlı mıdır

EvoKoray
13/07/2012, 20:55
peki şu üstüne köpüğü sıkıp biraz bekliyorlar daha sonra da su tutup yıkıyorlar ya, o zararlı mıdır

shell de 1 tl ye yıkatıyorum köpük püskürterek, bi zararını görmedim

ABNEW
13/07/2012, 21:02
Fırça kesinlikle zararlı ama köpükle yıkamada durum çok net değil :) Bu şekilde yıkamada çeşitli kimyasal maddeler olduğu söyleniyor ne derece doğru bilemiyorum.Ancak en güzeli aracı kendimiz yıkamamız ya da iyi bir şampuan ve süngerle yıkatmak...

ekartoo
13/07/2012, 21:14
Yetkili servisler köpük püskürterek ya da fırçayla yıkamanın boyaya ve yakından tanzikli su tutulmasının da plastik parçalara zarar verdiğini söylüyor. En güzeli tanziği ayarlanmış su ve sünger ile yıkamadır. Suyun da kuyu suyu olmaması gerekiyor.

OzzY
13/07/2012, 23:54
Fırça mahveder. Köpük kalitesizse kısa vadede cilayi söker uzun vadede vernige bile zarar verebilir.

izoci
14/07/2012, 00:31
Kısa sürede etkisini görmessiniz zaten. :)
Birkaç yıla kadar boyanız matlaşacak fotoğrafını çekip deneyin isterseniz.

tugrul.karaatli
14/07/2012, 01:15

esas olarak köpük olayının ilk başlangıcı yüzey aktif bir maddeydi..yani farklı kimyasal bir tür çözücü..haliyle çözücü olmasından dolayı da bir miktar boyayı aşındırdığını hatta bir oto yıkamacının bir lüks bir cipin boyasına ciddi bir zarar verdiğini öğrenmiştim bir arkadaşımdan..

ama son zamanlarda bu kimyasal birleşimi değil de bildiğimiz bulaşık detarjanı kullandıklarını gözümle gördüm ondan dolayı zararı olmayabilir fakat bu köpüğe fırçayla müdahale olmazsa tabi..

k0d3r
14/07/2012, 14:08
Başka fikri olan ?

barisunye
14/07/2012, 16:01
geçen yaz egzotık kırmızı aracıma ankara tan oto da boya koruma motor koruma yaptırıdım...aracım sıfır gıbı oldu muhteşemdi...sonra memlekete gıdınce aşırı çamur ve kırlenınce evın onunde yıkayayım dedim FIRÇAYLA...yıkadım....kuruduktan sonraki görüntü kabus gibiydi..aracım kompla fırça izi olmuştu..5 metreden fark ediliyordu:)boya koruma sonrası fırça yıkamanın olmayacagını öğrenmiş oldum....

izoci
14/07/2012, 16:29
Başka fikri olan ?
Herkes zararlı demiş ne başka fikri anlamadım ki.

k0d3r
14/07/2012, 17:33
Herkes zararlı demiş ne başka fikri anlamadım ki.

Anlamak zorunda değilsin