PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sıcak su boyaya zarar verir mi??

xvlkn
13/07/2012, 18:06
Geçen hafta arabayı ağaç altına çektiğimden dolayı minik noktalar halinde izler var sıcak yada kaynamış su ile çıkıyor ama kardeşim sıcak yada kaynamış suyun boyaya zarar vereceğini iddia ediyor.Ben hiçbir şey olmayacağını söylüyorum sizce kim haklı.

ametist
13/07/2012, 18:08
uzun süre maruz kalmadıkça hiç bir şey olmayacaktır.

blackhawk
13/07/2012, 18:09
Hava zaten yeterince sıcak dolaysıyla sıcak su sorun yaratmaz. Bundan önceki aracım sağ ön çamurluğu yamulmuştu o bölümü yumuşatmak için sıcak su döktüm hiçbir şey olmadı.

kadir07
13/07/2012, 18:13
kaynayacak kadar sıcak olmadığı sürece bi zararı olmaz bende aracımdaki yazı,sticker vs. yapışkanları sökerken hep sicak su kullanırım...

lektonstar17
14/07/2012, 00:01
Eğer aracın kaportası soğukken sıcak su dökülürse yada soğuk suyun ardında soğusun diye soğuk su dökülürse boyada hızlı bir şekilde genleşme ve büzüşme olacağından boyada çatlamalar olabilir. Örnek: kışın cama buz çözülsün diye sıcak suyun dökülmesinin ardından camın hızlı genleşme sonucu patlaması.

rodopian16
14/07/2012, 14:26
benim punto geçen yıl temde bir kimyasala maruz kaldı(ne olduğu belli değil) 15 gün sonra yurtdışı(bulgaristan) dönüşü kombideki sıcak su seviyesini en sona getirip yavaş yavaş kovayı doldurarak yaklaşık 70 derecedeki suyla yıkadım arabayı o yapışkanlık gitti boyayada hiç bişey olmadı...tek problem araba yıkamada kullandığım kuzu postu eldiveni artık oğlum büyüyünce akülü arabada kullanır:)

pilotender
31/07/2012, 04:19
benim punto geçen yıl temde bir kimyasala maruz kaldı(ne olduğu belli değil) 15 gün sonra yurtdışı(bulgaristan) dönüşü kombideki sıcak su seviyesini en sona getirip yavaş yavaş kovayı doldurarak yaklaşık 70 derecedeki suyla yıkadım arabayı o yapışkanlık gitti boyayada hiç bişey olmadı...tek problem araba yıkamada kullandığım kuzu postu eldiveni artık oğlum büyüyünce akülü arabada kullanır:)

Merak ediyorum da 70 derece olduğunu söylediğiniz suya ellerinizi nasıl daldırdınız? Kuzu postu eldivenleriniz ısı geçirmez özellikli miydi? Nerede satılıyorlar öğrenebilir miyim?

tayfux
31/07/2012, 04:54
o tanzikli makinalar aslında suyu ısıtıp araca veriyor fakat yıkamacılar bu özelliğini pek kullanmıyor..sıcak su benim bildiğim daha iyidir..ama tabikide 100 dereceye gelmiş sıcak su değil..

rodopian16
31/07/2012, 10:27
Merak ediyorum da 70 derece olduğunu söylediğiniz suya ellerinizi nasıl daldırdınız? Kuzu postu eldivenleriniz ısı geçirmez özellikli miydi? Nerede satılıyorlar öğrenebilir miyim?
elimi kovaya daldırmadım maşrapayla arabanın yüzeyine döktüm tabi burda bir ısı kaybı yaşanıyor eldivende deri olduğu için içeri fazlaca bir ısı vermiyor... yani eldiveni suyla fazlaca haşır neşir etmiyorsunuz...eldiveni özdilekten almıştım birkaç yıl önce bulsam yine alıcam...