PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Doalogic Yeni Punto alacağım

mfkeven
11/07/2012, 13:33
Arkadaşlar merhaba, 2007 Mjet Gp sahibiydim ve eşim manuel kullanamadığından geçen hafta arabamı sattım.
Şimdi Yeni Punto Lounge 1,3 Mjet 95HP Dualogic S&S + Skydome almayı düşünüyorum.Ama tek çekindiğim konu Dualogic vites. Bu vitesler tam otomatik olmadığından problem çıkaracağını söyleyenler oluyor ve bu durum kafamı karıştırıyor. Kullananlar ve bilenler bilgi verebilirmi lütfen.
Bu arada skydome'lu puntoya en çok hangi renk güzel durur acaba, ben Kar Beyaz, Parlak Beyaz, Titanyum Grisi ve Granit Gri arasında kaldım.

burYq
11/07/2012, 13:38
bende kırmızı var gayet güzel ama çizikleri ziftleri çok belli ediyor. beyaz çok güzel oluyor bence. siyah önermem. vitesler biraz sorunlu evet. gaza biraz fazla bastığında geçişleri çok hissettiriyor. yokuş yukarılarda kendini tam ayarlayamıyor. kalkışlarda tekliyor. geçişleri sizi tatmin etmez ama tabi bu durum punto sevgisine engel mi tabi ki değil. çünkü o kadar büyük sorun çıkarmadı bana şu ana kadar. alabilirsiniz yani bu sizi engellemesin.

farukileri
11/07/2012, 13:52
Dualogic'ler yarı otomatik vites sınıfında; bir robot yardımıyla vitesleri değiştiriyor ancak kuru kavrama(yani manuel vitesteki gibi bir kavrama) kullanıyor. Vites geçişleri hissedilir; ancak eco modunda kullanıldığında vites geçişleri hiç mi hiç hissedilmiyor. Yokuş yukarı çıkarken kendini düz yola göre ayarladığı için manuel olarak kullanılması gibi bir durumla karşılaşabilirsiniz. Ancak manuel olarak kullanılması kolay bir vites türüdür onu söylemeliyim. Birkaç kez annemin eski aracını bu şekilde kullandım.

Yarı otomatiklerde Fiat en başarılı şirket konumunda şu anda,çekinmeden alabilirsiniz.

Parlak beyaz tavsiyemdir renk konusunda da

liebermann
11/07/2012, 13:58
kanımca bu yarı otomatik- tam otomatik farkından dolayı çok tereddüt yaşayacağız.. ancak, bir süre sonra bu yarı otomatiğin geçişlerine alışılabilir diye düşünüyorum, yarenliği bozmaz :)

liebermann
11/07/2012, 14:01
Arkadaşlar merhaba, 2007 Mjet Gp sahibiydim ve eşim manuel kullanamadığından geçen hafta arabamı sattım.
Şimdi Yeni Punto Lounge 1,3 Mjet 95HP Dualogic S&S + Skydome almayı düşünüyorum.Ama tek çekindiğim konu Dualogic vites. Bu vitesler tam otomatik olmadığından problem çıkaracağını söyleyenler oluyor ve bu durum kafamı karıştırıyor. Kullananlar ve bilenler bilgi verebilirmi lütfen.
Bu arada skydome'lu puntoya en çok hangi renk güzel durur acaba, ben Kar Beyaz, Parlak Beyaz, Titanyum Grisi ve Granit Gri arasında kaldım.

ayrıca , punto satıp yine punto almak istemeniz, diğer marka model araçlara merak etmeyişiniz takdire şayan bir davranış.. :Ç

evo51
11/07/2012, 14:02
Benim arabada dualogicdi :)

Vites geçişleri çok ağır.Toparlaması zor.

Yeni Opel Corsaya bakın derim.Ben Ondan alıcaktım.Puntodan farkı olmadıgı için hacim olarak almadım.Ama Corsa tam otomatik. p - r - n - d - 1 - 2 - 3 olan bir araç kesinlikle üzmez sizi ;) Birde Fildişi beyazı olcak ooo yemede yanında yat ;)

farukileri
11/07/2012, 14:09
kanımca bu yarı otomatik- tam otomatik farkından dolayı çok tereddüt yaşayacağız.. ancak, bir süre sonra bu yarı otomatiğin geçişlerine alışılabilir diye düşünüyorum, yarenliği bozmaz :)

yok o kadar fark yaşanmıyor hem otomatik hem dualogic araç kullandığım için söylüyorum.Hatta dualogic'i birazcık daha sevebilirsiniz otomatik viteste ıslak kavrama olduğu için vites geçişleri yüksek devirlerde olur ve şehir içi kullanımlarda sürekli gaz-fren yapmanız gerekir, ancak dualogic'ler kuru kavrama ve robotlu sistem olduğu için düşük devirlerde geçiş yapar ve düşük hızlarda yüksek vites kullanarak yakıt tasarrufu da sağlayabiliyorsunuz(eco mode'u sağolsun :) )

liebermann
11/07/2012, 14:09
yeni opel corsa'da dizel otomatik seçeneği yok, dikkatinizi çekerim.. 1.4 enjoy donanım otomatik'e 35.000 verilecekse eğer ve fabrika verisi tüketimi de 8l/ş.içi olan arabaysa eğer yine de bi düşünün derim..

liebermann
11/07/2012, 14:13
yok o kadar fark yaşanmıyor hem otomatik hem dualogic araç kullandığım için söylüyorum.Hatta dualogic'i birazcık daha sevebilirsiniz otomatik viteste ıslak kavrama olduğu için vites geçişleri yüksek devirlerde olur ve şehir içi kullanımlarda sürekli gaz-fren yapmanız gerekir, ancak dualogic'ler kuru kavrama ve robotlu sistem olduğu için düşük devirlerde geçiş yapar ve düşük hızlarda yüksek vites kullanarak yakıt tasarrufu da sağlayabiliyorsunuz(eco mode'u sağolsun :) )

zaten tasarruf yapmak için dizel alınıyor, ben de alırsam o amaçla alacağım.. ancak şu sarsalama, 1. ve 2. viteslerde vites geçişlerinde titretme gibi şeyler duyduğumda bi an "tekrar düşün" diyorum kendi kendime.. böyle abartıldığı gibimidir :s

farukileri
11/07/2012, 14:18
zaten tasarruf yapmak için dizel alınıyor, ben de alırsam o amaçla alacağım.. ancak şu sarsalama, 1. ve 2. viteslerde vites geçişlerinde titretme gibi şeyler duyduğumda bi an "tekrar düşün" diyorum kendi kendime.. böyle abartıldığı gibimidir :s

birinci ve ikinci vites geçişlerinde titremenin olmasının sebebi punto'nun ilk iki vitesinin birbirine çok yakın oranlarda olması ve iki vitesin de aşırı çekiş gücüne sahip olmasından kaynaklıdır. Onun dışında öyle bir şikayet Panda 1.2 benzinli dualogic'de yaşamadı annemler,ben de yaşamadım.

Ekonomik olması amacıyla dizel alınıyor biliyorum ama benim anlattığım durum tamamiyle dualogic vitesin eco modunun olması ve gaza fazla basılmadığı sürece 3000 devir üstüne çıkmadan vites değiştirmesi olayından kaynaklı bir tasarruf edilebileceğiydi :)

celenlee
11/07/2012, 14:22
bende kırmızı var gayet güzel ama çizikleri ziftleri çok belli ediyor. beyaz çok güzel oluyor bence. siyah önermem. vitesler biraz sorunlu evet. gaza biraz fazla bastığında geçişleri çok hissettiriyor. yokuş yukarılarda kendini tam ayarlayamıyor. kalkışlarda tekliyor. geçişleri sizi tatmin etmez ama tabi bu durum punto sevgisine engel mi tabi ki değil. çünkü o kadar büyük sorun çıkarmadı bana şu ana kadar. alabilirsiniz yani bu sizi engellemesin.

Arkadaş dizel alacağı için yokuşlarda problem yaşamaz bizim gibi ;)

**Ben aracı 44000'de almama rağmen vites geçişleri rahatsızlık vermiyor.

liebermann
11/07/2012, 14:22
birinci ve ikinci vites geçişlerinde titremenin olmasının sebebi punto'nun ilk iki vitesinin birbirine çok yakın oranlarda olması ve iki vitesin de aşırı çekiş gücüne sahip olmasından kaynaklıdır. Onun dışında öyle bir şikayet Panda 1.2 benzinli dualogic'de yaşamadı annemler,ben de yaşamadım.

Ekonomik olması amacıyla dizel alınıyor biliyorum ama benim anlattığım durum tamamiyle dualogic vitesin eco modunun olması ve gaza fazla basılmadığı sürece 3000 devir üstüne çıkmadan vites değiştirmesi olayından kaynaklı bir tasarruf edilebileceğiydi :)

bu sizin anlattığınız zaten standart ekonominin yanında ekstra ekonomi kazandırır araca.. :thumbup1:

liebermann
11/07/2012, 14:25
ben de geçen ay aynı aracın skydome'suz olanına baktım, 41.000 fiyat verdi istanbul bayisi, ancak araç bulamadı, ağustos ayında gelecekmiş , punto'lar italyan olduğu için böyle bir durum varmış. ben de ağustos'ta görüşürüz dedim o halde.. :) bu arada da forumda yazılanları, kullanıcı yorumlarını okuyorum, çok ciddi faydalanıyorum deneyimlerden..

farukileri
11/07/2012, 14:43
bu sizin anlattığınız zaten standart ekonominin yanında ekstra ekonomi kazandırır araca.. :thumbup1:

aynen öyle ekstradan bir kazanç sağlıyor eco modu, güzel bişi :)

liebermann
11/07/2012, 14:48
aynen öyle ekstradan bir kazanç sağlıyor eco modu, güzel bişi :)

peki uzun zamandır kullanıyorsunuz diye varsayıyorum, diğerlerine nazaran bu şanzımanın , bu aracın servis, arıza oranı konusunda fikriniz nedir, düşünceniz..:hmm:

fota
11/07/2012, 15:02
ayrıca fiat ın dualogic vitesini istediğiniz an manuel olarak kullanabiliyorsunuz bu bence büyük bir artı.

celenlee
11/07/2012, 15:07
peki uzun zamandır kullanıyorsunuz diye varsayıyorum, diğerlerine nazaran bu şanzımanın , bu aracın servis, arıza oranı konusunda fikriniz nedir, düşünceniz..:hmm:

Arıza oranına tam hakim olamadım, ya da neden arıza yaptığı bilgisine ama arıza yapan robot 3000TL'ye değişior bunu net öğrendik :hmm:

farukileri
11/07/2012, 15:20

annem 2006'dan şu iki aya kadar Panda Dualogic kullandı,o aracı ben de baya kullandım o yüzden baya bilgim var bu vites ile ilgili olarak.

vitesin arıza oranı düşük aslında; ancak tamamiyle şans işi olarak da bakabiliriz bazı durumlara; annemin aracı altıncı senesinde hafiften sorun vermeye başladı; ancak forum içerisinde çok ciddi dualogic sorunu yaşayan oldu(robot değişimine kadar vardı).Kötü olan durumlar her şekilde insanı bulabiliyor bulmak istediği zaman; ama çoğunluk dualogic'ten çok memnun ve arıza çıkarma olasılığı diğer yarı otomatiklere göre çok çok düşük.Opel Corsa'nın yarı otomatik vitesinin fiat'ın dualogic'ine göre çok daha fazla sorunlu olduğunu duymuştum

farukileri
11/07/2012, 15:29
Arıza oranına tam hakim olamadım, ya da neden arıza yaptığı bilgisine ama arıza yapan robot 3000TL'ye değişior bunu net öğrendik :hmm:

evet o baya bi sıkıntılı,CITY arızası da baya can yakmıştı da sonrasında kronik olarak olduğunu görünce Fiat müşteri memnuniyeti programı gibi bir şey yaparak bir kısmını karşılamıştı. Benim başıma gelmedi ama annemin başına geldi

liebermann
11/07/2012, 15:31

benzin / dizel farkından yaptığımız ortalama her 10.000 km'de 1000-1300 TL gibi bir avantaj ile 30.000km'de dualogic şanzımanı amorti etmiş oluyoruz :)

farukileri
11/07/2012, 15:46
benzin / dizel farkından yaptığımız ortalama her 10.000 km'de 1000-1300 TL gibi bir avantaj ile 30.000km'de dualogic şanzımanı amorti etmiş oluyoruz :)

ahaha amorti etme mantığı gayet güzelmiş :)

mfkeven
11/07/2012, 16:30
Arkadaşlar, tüm bilgiler için teşekkürler.
Ben manuel puntomdan çok memnundum, severek kullanıyordum. Benim beklentilerimi karşılayan bir araçtı. Öyleki Puntonun model arabaları bile mevcut evde. Dediğim gibi eşim otomatik istediğinden değiştiriyorum. Aynı ekonomiyi bir çok araç karşılamadığı gibi Puntodaki donanımı o fiyatlarda bulamıyorum. Renault Megane HB baktım, en boş paket fiyatı Punto'nun en fullünden 7-8 bin TL fazla, keza VW POLO, GOLF, OPEL Corsa, Toyota Auris, KİA Rio, Kia Ceed, Hyundai İ30 vs hep aynı durumda. Opel Corsa' da dizel otomatik seçeneğide yok. Ben dizel puntom ile yakıtı düşünmeden özgürce gezebiliyordum. Ama baktığım tüm araçlarda fiyatlar yüksek olması ile beraber yakıt tüketimleride yüksek. Bacanağımda easytronik corsa var aldığına bin pişman, sürekli problem veriyor. Diğer markalarda tam otomatik ama yakıt tüketimi yüksek.
Netice itibari ile puntoyu seviyorum ama şu dualogic kafa karıştırıyor !!!

farukileri
11/07/2012, 16:44
Arkadaşlar, tüm bilgiler için teşekkürler.
Ben manuel puntomdan çok memnundum, severek kullanıyordum. Benim beklentilerimi karşılayan bir araçtı. Öyleki Puntonun model arabaları bile mevcut evde. Dediğim gibi eşim otomatik istediğinden değiştiriyorum. Aynı ekonomiyi bir çok araç karşılamadığı gibi Puntodaki donanımı o fiyatlarda bulamıyorum. Renault Megane HB baktım, en boş paket fiyatı Punto'nun en fullünden 7-8 bin TL fazla, keza VW POLO, GOLF, OPEL Corsa, Toyota Auris, KİA Rio, Kia Ceed, Hyundai İ30 vs hep aynı durumda. Opel Corsa' da dizel otomatik seçeneğide yok. Ben dizel puntom ile yakıtı düşünmeden özgürce gezebiliyordum. Ama baktığım tüm araçlarda fiyatlar yüksek olması ile beraber yakıt tüketimleride yüksek. Bacanağımda easytronik corsa var aldığına bin pişman, sürekli problem veriyor. Diğer markalarda tam otomatik ama yakıt tüketimi yüksek.
Netice itibari ile puntoyu seviyorum ama şu dualogic kafa karıştırıyor !!!

madem dualogic kafanızı karıştırıyor, fiat bayilerinden birine gidin ve dualogic vitesli puntoyu ya da dualogic vitesli herhangi bir arabayı test edin vitesin nasıl geçtiğini ve nasıl bir hissiyat yarattığını :)

reddragon
11/07/2012, 17:29
Valla benim eşim de acemi şoför ve dualogic konusunda çook memnunuz. En ufak bir sıkıntı yok...

Evren
11/07/2012, 21:00
Yeni Punto Easy 1,3 Mjet 95HP Dualogic S&S Karbeyaz kullanıyorum, 15 Mayıs'tan bu yana 2800 km oldu, Lounge çok iyi bir tercih, Easy ile farklarına kesinlikle değer, aynı kaygılar (Dualogic ) bende de vardı, her yarı otomatikteki kadar risk var (Toyota M/M , Renault BVR vb.) , Kar Beyaz çok güzel ancak Manisa gibi güneşli ve bol kuşlu bir yerdeyseniz, bence titanium gri alın, kuş pisliği lekesi olursa , beyazdaki kadar sırıtmaz, bugün alacak olsam titanium gri ve lounge alırdım, hayırlı olsun.

WILD
11/07/2012, 21:30
Bende eşim rahat etsin diye duologıc vites aldım.Kendim daha rahat ettim:) O kadar rahatki hele şehir trafiğinde.Bu arada yokuşa doğru devir ve vitesle girerseniz hiç bir sorun yaşanmıyor. Çok dik yokuşları gayet rahat çıkıyorum.

Bilmeniz gerekenler;
1) Özellikle eko modda iken araç yokuşta bayılıyor. Bunun için vitesi küçültmek ya da dip gaz yapıp arabanın devrini bulmasını sağlamak gerekiyor. Artık o kadar alıştımki istem dışı yapıyorum bunları
2)Araç sadece 1 viteste ayağanı gazdan çekip rolantide giderken 1000 -1500 devirin altına düştüğünde titreme yapabiliyor. Buda kavramadan dolayı diye biliyorum.

celenlee
11/07/2012, 22:12
Bende eşim rahat etsin diye duologıc vites aldım.Kendim daha rahat ettim:) O kadar rahatki hele şehir trafiğinde.Bu arada yokuşa doğru devir ve vitesle girerseniz hiç bir sorun yaşanmıyor. Çok dik yokuşları gayet rahat çıkıyorum.

Bilmeniz gerekenler;
1) Özellikle eko modda iken araç yokuşta bayılıyor. Bunun için vitesi küçültmek ya da dip gaz yapıp arabanın devrini bulmasını sağlamak gerekiyor. Artık o kadar alıştımki istem dışı yapıyorum bunları
2)Araç sadece 1 viteste ayağanı gazdan çekip rolantide giderken 1000 -1500 devirin altına düştüğünde titreme yapabiliyor. Buda kavramadan dolayı diye biliyorum.

Yineliyorum:
Dizel Dualogicler, dizelin düşük devirdeki tork avantajı sayesinde bizim Fire lar gibi yokuşlarda problem yaşatmaz ;)

biancoangelo
11/07/2012, 23:42

Yeni Opel Corsaya bakın derim.Ben Ondan alıcaktım.Puntodan farkı olmadıgı için hacim olarak almadım.Ama Corsa tam otomatik. p - r - n - d - 1 - 2 - 3 olan bir araç kesinlikle üzmez sizi ;) Birde Fildişi beyazı olcak ooo yemede yanında yat ;)

Hacı sen çok kötülüyosun aracı yerden yere vuruyosun bi kaç yorumunu okudum hep kötü eleştiri... Tek bu yoruma bakarak konuşmuyorum. Lütfen biraz toparlanmanızı rica edecem sizden. Yoksa moderatörlerin dikkatini çekeceksiniz ve bu durum iyi sonuçlar doğurmaz. Bu paraya punto oluyo ve parasına göre mükemmel Mercedes değil premium sınıf araçda değil kullandığımız. eleştiri yaparken biraz çemerin içine bakarak yaparsanız çok mantıklı ve isabetli olur diye düşünüyorum. Haksız eleştiri yapmacağınızı ümit ediyor saygılarımı sunuyorum....

Evren
12/07/2012, 19:43

benim aracım kesinlikle bunu yapmıyor , eco mode da bile...

srkaradag
12/07/2012, 21:33
18000 kmdir kullanmaktayım gayet memnunum, nazar değmesin .tavsiye ederim alıştıktan sonra kullanması çok zevklidir.

Luc
13/07/2012, 00:27
Yaklasik 1 sene kullandim 1.4 77ps versionu. Bu tarz bir vitesi sinifinda baska aracta bulamazsiniz..

Sent from my GT-I9100 using 2

levan34
13/07/2012, 00:57
bu konu çok yazıldı....şehir içi manuel hamallık,dualogic bulunmaz fırsattır,kaçırmayın...vites devrini mi beğenmedin? parmağınla dokun vites atsın (debriyaj belasıda yok)...kullanan biliyor zaten.

akca37
13/07/2012, 16:54

Sizin önceki aracınız dualogic miş merak ettim benzinli mi dizel 95 lik dualogic mi, toparlaması zor diyorsunuz da benim aracımla tezat oluştuğiu için yazmak zorunda kaldım. çünkü 95 liklerde eco modda olsa bile yeterki gazı biraz dipleyin bakın asr kütür kütür çalıştırmayacak mı ? Saygılarımla...