PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bugün şu arabayı yakasım geldi

ahmetcihanokke
10/07/2012, 15:38
herkeze iyi forumlar öncelikle 2011 evo dinamik var bende.aracın senelik bakımı geldi.350-400 arası bi fiyat dediler artık çıldırma noktasına geldim.yag,hava,polen filitresi değişiyor yag değisiyo,motor temizleme bişeyi buji işcilik 350 -400 tl.konya yolundaki kartası aradım dün 400 tl dedi bujiler içinde.dedim neden buji değişiyo arkadas.değiştirmesinizde olur bir dahaki bakım değiştiririz diyyolar.maltepe kartasa gittim oda fiat 10bin kmde değiştirin diyor.ben anlamadım bu fıatlar değişik fiat mı hepsı farklı farklı soyluyor farklı yapıyor bu ısı.gittim maltepe kartasa 350 tl dedıler kafayı yıyodum ya gıt yak su nalet arabayı verme su parayı.tavan dosemesı hatalı,arka kapı gergılerı hatalı,ön gögusden gelen salakca ses ve bunların olmasına ragmen 350 tl.allahdan abıyle daha once konusmustuk mevzuyu ındırımlerle 250 tlye anlastık.250 tl normal ama 350 400 altından malzeme yapıpda koymuyosun sonucda.arabanın borcu bıttıgı gun bu fıatı satıcam cunku dusundukce o arabayı yakasım gelıyor

Ziyaretci040
10/07/2012, 15:43
Benimde araçta çok sinir olduğum şeyler var 10 gündür yüzünü görmedim.Valla görmesem sanırım aramıcam o derece :)

farukileri
10/07/2012, 16:03
herkeze iyi forumlar öncelikle 2011 evo dinamik var bende.aracın senelik bakımı geldi.350-400 arası bi fiyat dediler artık çıldırma noktasına geldim.yag,hava,polen filitresi değişiyor yag değisiyo,motor temizleme bişeyi buji işcilik 350 -400 tl.konya yolundaki kartası aradım dün 400 tl dedi bujiler içinde.dedim neden buji değişiyo arkadas.değiştirmesinizde olur bir dahaki bakım değiştiririz diyyolar.maltepe kartasa gittim oda fiat 10bin kmde değiştirin diyor.ben anlamadım bu fıatlar değişik fiat mı hepsı farklı farklı soyluyor farklı yapıyor bu ısı.gittim maltepe kartasa 350 tl dedıler kafayı yıyodum ya gıt yak su nalet arabayı verme su parayı.tavan dosemesı hatalı,arka kapı gergılerı hatalı,ön gögusden gelen salakca ses ve bunların olmasına ragmen 350 tl.allahdan abıyle daha once konusmustuk mevzuyu ındırımlerle 250 tlye anlastık.250 tl normal ama 350 400 altından malzeme yapıpda koymuyosun sonucda.arabanın borcu bıttıgı gun bu fıatı satıcam cunku dusundukce o arabayı yakasım gelıyor

abi ne kartaş ı ya, ankara'da kavaklıdere varken...İstanbul'dan basıp gelesim var bakımlar için,çok da ciddiyim bu konuda,hem forum üyesi dedin mi indirim de alıyorsun,Müslüm abinin bir çayını içiyorsun oradaki ustalara derdini anlatıyorsun onlar hepsini tek tek çözüyorlar.

Benim klima ayar düğmesi iki defa tırnak attı. Birincisinde İstanbul'da iki servise soktum sadece bu sorun için ortalama 300-400 TL civarında bir fiyat önerdiler ve tamir garantisi vermediler.Ankara'ya geldiğimde aracı bakıma bırakmıştım; o zaman Müslüm abiye söyledim dedim böyle bir durum var bakalım dedi; aracı aldığımda dedi ki tırnak attı tekrar yerine yerleştirdik biz onları. İkinci defa attığında direk Kavaklıdere'ye gittim; klima ayar kısmını söküp tek tek yeniden takmışlar; bu sefer hiçbir sorunla da karşılaşmadım,ne de aynı sorunu tekrar yaşadım.

Kavaklıdere'yi öneririm; ondan sonra fiat'ı tutmak isteyip istememek sana kalmış; ama bu aracı da bazı noktalarından dolayı arayacağın günler de gelmeyecek değil :)

Engin_T
10/07/2012, 16:20
Fiatın bu aralar serviste bakım için verdiği fiyatlar gerçekten iddalı rakamlar bende anlam veremiyorum neden bu kadar pahalandırdılar..

srkaradag
10/07/2012, 16:23
Hocam 2011 model araçların hiçbirinin bakımı ucuz değil, ancak araba seni rahatsız ediyorsa sat gitsin.....

1ocak2011
10/07/2012, 16:32
Kartaş Maltepe'de dostum varken bence diğerlerine hiç bakmayın bile...

celenlee
10/07/2012, 16:37
Bir çok fiyat servisi 180-200 TL yağ-filtre seti değişimi yapıyor.

20000km'de ek olarak genel bakım (bildiğin bakmak fiili) ve bujiler değiştiriliyor ve dediğiniz gibi 350-400TL fiyat isteniyor. Mantıklı mı?? Pek mantıklı gözükmüyor..

farukileri
10/07/2012, 16:42
Bir çok fiyat servisi 180-200 TL yağ-filtre seti değişimi yapıyor.

20000km'de ek olarak genel bakım (bildiğin bakmak fiili) ve bujiler değiştiriliyor ve dediğiniz gibi 350-400TL fiyat isteniyor. Mantıklı mı?? Pek mantıklı gözükmüyor..

ben 90.000 km bakımını yaptırdım,yağ-hava-polen filtreleri değişti,yağ değişti,arka kampanalar temizlendi,cam suyu eklendi falan 192 TL ödedim.Normal mi,birazcık normal gibi duruyor

celenlee
10/07/2012, 17:52
Bakım periyod tablosunda şu şekilde yazmışlar.
Bujilerin her yıl değişmesi gereçekten gerekli mi acaba?

https://forum.grandepuntotr.com/attachment.php?attachmentid=21598&stc=1&d=1341931888

tayfux
10/07/2012, 17:54
benim bildiğim dizellerin bakımı o paraya yapılıyor benzinlilerin daha ucuz olması lazım..astranın 15 bin bakımını sordum 400-500 arası fiyat aldım ki bu araç dizel..

ahmetcihanokke
10/07/2012, 18:29
yok yani benim anlamadığım 2007 grande punto actıve vardı daha oncede bızde ne tıkırtı ne sarıltı sesı gelıyodu ustune 10000 bakımı 80 tl verdık kartasda cıktık ben anlamadım yanı ne bujı ne bısey degıstı nedir yani maksat soygun mu?grandelerde neden bujı degısmıyodu neden yanı cıddı cıddı anlamıs değılım

Birkan61
10/07/2012, 18:41
Bujiler ile ilgili açtığım şu konuya bakabilirsiniz..

https://forum.grandepuntotr.com/makale/38700-bujiler-ile-ilgili-sorun-ve-cozumler.html#post707947

OzzY
10/07/2012, 20:04
Yağ, yağ filtresi, hava filtresi degisitirin yeter. Onun dışındaki hersey keyfi, hava filtresini bile değiştirmeseniz olur. Tabii km düşük varsayarsak yazıyorum. Direk olarak Müslüm abiyle konuşmadan hiç biryere gitmeyin.

aykutisci
10/07/2012, 20:35
abi madem bu kada pahalı geliyor 10 bin bakımı 300-400 diyosunuz git sanayiye yağ mobil:55 lira - hava filtresi:10 lira- mazot filtresi: 25 lira - yağ filtresi:10 lira
toplamda : 100 lira gibi bi maliyeti var ben alıyom kendim değiştiriyom 15 dk mı alıyor

ligdevi
10/07/2012, 21:43
abi madem bu kada pahalı geliyor 10 bin bakımı 300-400 diyosunuz git sanayiye yağ mobil:55 lira - hava filtresi:10 lira- mazot filtresi: 25 lira - yağ filtresi:10 lira
toplamda : 100 lira gibi bi maliyeti var ben alıyom kendim değiştiriyom 15 dk mı alıyor

Aynen hocam bende geçen eski aracımı götürdüğüm ustaya götürdüm aracımı temiz 200 tl ye herşeyini halletti.

yağ değişimi + yağ filtresi + mazot filtresi + hava filtresi + polen filtresi + hava akışmetre temizliği + işçilik = 250 tl

50 tl işçilik + değişen parçaların fiyatlarını sordurarak parçacıdan getirttik ...

belki servisle aşağı yukarı aynı paraya yakın ama en azından gözünün önünde yapıyolar.

Aracı aldığım arkadaş tüm bakımları 109binde yapıldı demişti (şuan 113binde) ama hiçbişey yapılmamış yağı eksilmiş filtreler tıkalı değişecek. Ya aracı bana satan arkadaş yalancı yada servisi bişey yapmamış...

Birkan61
10/07/2012, 22:19
Buji Takımı Fiat - 500 - Grande Punto - Idea - Palio - Albea - Linea - Doblo - 1,2 16V - 1,4 8 V - 1,4 16 V (https://www.otoerdem.com/fiat-yedek-parca/punto-yedek-parca/grande-2006-2008/14-8v-8/buji-takimi-fiat-500-grande-punto-idea-palio-albea-linea-doblo-12-16v-14-8-v-14-16-v-55190788-lancia-tk)

60 TL fire motor için 4 adet buji :)

gunaykarakas
10/07/2012, 22:42
Bujiler gerekli değilse değişmez ocak ayında birçok servis bujiler dahil 350-400 isterken 260 Tl ye yetkili serviste bakımı yaptırdım. araç 7500km idi 2011 model yıllık bakıma girdi.

iskmehmet1975
11/07/2012, 09:11

bende buna benzer duygulara kapıldım kimi zaman dostum ama inan tüm marka sahipleri buna benzer sorunlara sahip.astra da golf te öyle dertler varki okusan şaşarsın:)babamda 2012 1300km de astra j var burnundan soluyor walla,kredisi olmasa satacak:) 4000 km yol yaptım geçen ay ve ohhh dedim iyiki buna biniyorum,yakmıyor abi:) sev arabanı sev...kötü araba yok inan bana kötü servis var ordu tunalar gibi...

mehmet_67
11/07/2012, 16:47
servislerin verdiği fiatlara sakın bakım yaptırmayın pazarlık yapın olması gerekenden fazla fiat biçiyolar baska servislerden daha ucuz fiat aldığınızdan bahsedin

SKELETER
14/07/2012, 10:35
Kartaş Konya Yolu gereksiz çok parça değiştirir. Fiat Kavaklıdere servisini deneyin derim ben. Ozan Bey'in de dediği gibi direk servis sahibi Müslüm Bey'le irtibata geçin. Ne demek istediğimizi o zaman anlayacaksınız. İlla kartaş dersenizde Maltepe Kartaş'ta Bey'le görüşün. Bu iki serviste sorununuz çözülemezse o zaman arabayı yakmayı düşünün :)

ahmetcihanokke
14/07/2012, 11:01
Kartaş Konya Yolu gereksiz çok parça değiştirir. Fiat Kavaklıdere servisini deneyin derim ben. Ozan Bey'in de dediği gibi direk servis sahibi Müslüm Bey'le irtibata geçin. Ne demek istediğimizi o zaman anlayacaksınız. İlla kartaş dersenizde Maltepe Kartaş'ta Bey'le görüşün. Bu iki serviste sorununuz çözülemezse o zaman arabayı yakmayı düşünün :)

zaten abiyle görüşmesem satılığa çıkarcaktım arabayı buna eminim

Honor COOPER
18/07/2012, 23:12
Arkadaşımda 2011 model Mazda3 triptonik araç var 10000 bakımına 225 TL ödedi.
Servis ve yedek parçası en pahallılardan biri denilen Mazdada durum buyken fire motor bir araca 400 tl bakım fiyatı çekmeye uygun bir sıfat bulamıyorum ben kimse kusura bakmasın.
Mininin bakımına (yağ ve filtrelerin değişimi) 190 tl ödeyeni duymuşluğum var.:-)

Semih Kurtulmus
19/07/2012, 00:02

bende şikayetçiydim böyle telefondan bir kalayladım fiat aramıştı memnuniyet için ondan sonra her gün telefon gelmeye başladı :D devamlı soruyorlar sizin için ne yapabiliriz diye şu 10 bin bakımından sonra bir daha arasınlar yine şikayet edicem bakalım ne diyecekler.. En sonunda diyeceğim yani her taraftan birşey çıkıyor bunu kontrol edenlerin gözünün nizamını .. diye adamın asabını bozmaktan başka şeye yaramıyorlar

aykutisci
19/07/2012, 00:07
abi anlamıyom bu servisin işçileri kaç para maaş alıyor bi dünya işçilik parası alıyolar adamlar en azından bi 5-6 bin lira verilmesi lazım :D ben 3 gün önce 10.000 bakımı yaptım yağ-hava filtresi-yağ filtresi değişti ek olarak ön balatalarıda değiştirdim 150 lira sanayinni gözünü sevim :D

aykut_1914
19/07/2012, 00:12
abi anlamıyom bu servisin işçileri kaç para maaş alıyor bi dünya işçilik parası alıyolar adamlar en azından bi 5-6 bin lira verilmesi lazım :D ben 3 gün önce 10.000 bakımı yaptım yağ-hava filtresi-yağ filtresi değişti ek olarak ön balatalarıda değiştirdim 150 lira sanayinni gözünü sevim :D

10bin bakımını,servistede zaten 175 :)

aykutisci
19/07/2012, 00:16
10bin bakımını,servistede zaten 175 :)

ön balatalarda var 150 nin içinde :)

ahmetcihanokke
19/07/2012, 09:15
4 5 bin belki 1 2 kişiye verilebilir onun dışında zor yani.adamlar tuturabildiğine maşallah

Carcharoth
24/07/2012, 14:05
Ben bakımları kendim yapıyorum. 4 buji 60 TL. Hava, yağ, polen filtresi 30 tl. Yağ 40 tl. Toplam 130 tl... Üzerine birde Rot-Balans yaptırdım 45TL de oraya verdim. 175TL ye hepsi çıkmış oldu. Ah bir garajım olsa...

mutunch
24/07/2012, 14:18
Ben bakımları kendim yapıyorum. 4 buji 60 TL. Hava, yağ, polen filtresi 30 tl. Yağ 40 tl. Toplam 130 tl... Üzerine birde Rot-Balans yaptırdım 45TL de oraya verdim. 175TL ye hepsi çıkmış oldu. Ah bir garajım olsa...

Okan kullandığın parçalar orijinal mi?
Çünkü bildiğim kadarıyla buji seti orijinal alındığında 110-120 lira civarı ve filtreler de o kadar ucuz değildi sanırım.

Carcharoth
24/07/2012, 20:18
Okan kullandığın parçalar orijinal mi?
Çünkü bildiğim kadarıyla buji seti orijinal alındığında 110-120 lira civarı ve filtreler de o kadar ucuz değildi sanırım.

Evet Murat hepsi orjinal.Zaten filtre dediğin parçanın maliyeti 3-5 tl bir şey... Benim çalıştığım firma Bursanın en büyük yan sanayilerinden birisi ve parçaları alırken kodlarını yazıpda gittim. Bizde Tofaş'a ciddi miktarda parça üretiyoruz, ama bizim ürettiğimiz kaporta parçaları. Kısacası orjinalliğinden eminim. Mesela baskı balatayı Valeo diye bi firma üretiyor balata setinide gidip ordaki arkadaşlardan alıcam. Ben buji NGK tercih ettim motosikletimden biliyorum. NGK kendini ispatlamış piyasadaki en iyi bujilerden biridir.
Aslında bu işler o kadar zor değil. Hava filtresi için 4 civata, polen filtresi için 1 tane civata söküyorsun toplasan 10dk lık iş. Yağıda zaten benzin istasyonlarından aldığında ücretsiz değişim yapıyorlar filtreyide uzatıyorsun bunuda takıver diyorsun o kadar. :cool:Ayrıca kendin yaptığın zaman daha titiz, daha dikkatli yapıyorsun sonuçta kendi malın kendi canını taşıyor. Ve kendin yaptığın için içinde daha rahat oluyor.

Şu an piyasada orjinal filtre fiyatları: Yağ, Polen, Hava filtresi 32 TL, kaldıki benim aracım T-Jet hepsi diğer puntolardan farklı, diğerleri daha bile ucuz olabilir. Bundan fazlasını yazan servis fazla kazanıyordur. Gelirleri giderleri tartışılır...

tanreall
24/07/2012, 21:34
ya arkadaşlar inanılır gibi deil bugün izmir birmot'ta sordum 1.4 fire active 60.000 bakımı 700 tl dedi.dedimki yarın gel başla :=) ne var dedim bu kadar tutcak abi bu km de kayışlar değişiyo o yüzden dedi bide ne yaptırırsan yaptır 110 tl +kdv işçilik alıyolarmış şaştım kaldım.belkide bana çok geldi bilmiyorum siz ne düşünüyosunuz bu konuda ...

ahmetcihanokke
26/07/2012, 01:16
ya arkadaşlar inanılır gibi deil bugün izmir birmot'ta sordum 1.4 fire active 60.000 bakımı 700 tl dedi.dedimki yarın gel başla :=) ne var dedim bu kadar tutcak abi bu km de kayışlar değişiyo o yüzden dedi bide ne yaptırırsan yaptır 110 tl +kdv işçilik alıyolarmış şaştım kaldım.belkide bana çok geldi bilmiyorum siz ne düşünüyosunuz bu konuda ...

soygun denir ne diyceksin kiiiii

dicaser
26/07/2012, 02:19
ama şu var para belki fazla olabilir arkadaşlar ama sanayiye gidip aracıma ökkeş usta bakarsa o iş olmaz :( çünkü ökkeş usta ne parçaya nede işçiliğe garanti verir ama servis hem işçiliğe hemde parçaya garanti veriyor illaki paranız yokken gitmeyin sizde para biriktirip gidin evet haklısınız gerçekten rakamlar uçuk ama her kuruşun garantisi var :)