PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fiat, D200 kod adıyla Bursa Tofaş tesislerinde üretilecek araca 300 isim önerildi..

IRCotaimer
11/07/2007, 00:16
Fiat'ın D200 projesinin sırrı çözüldü. Bursa'da Grande Punto'nun sedanı üretilecek. Otomobil için Türkçe isim arayan Tofaş'a, Malkoçoğlu, Tarkan gibi Türk kahramanlarının ismi önerildi.

Fiat'ın D200 kod adıyla Türkiye'de Bursa Tofaş tesislerinde üretmeyi planladığı otomobilin sır gibi saklanan ayrıntıları belli oldu. Fiat, Bursa'da Grande Punto'nun sedan versiyonunu üretecek. Ancak, otomobilin adı Grande Punto olmayacak. Tofaş CEO'su Alfredo Altavilla, daha önce yaptığı bir açıklamada D200 için Türkçe bir isim aradıklarını söylemişti. Altavilla, tüm dünyada telaffuzu kolay, akılda tutulabilir bir Türkçe isim üzerinde çalıştıklarının duyulmasının ardından Türkiye'nin dört bir yanından öneriler geldiğini anlattı. D200 için sayısız e-mail, telefon ve faks yoluyla öneri aldıklarını söyleyen Altavilla, "Çünkü Türk halkı hakikaten D200'ün, Türkçe isim taşıyacak olmasından dolayı gurur duydu ve bunu görmek benim açımdan çok mutluluk verici bir gelişme'' dedi.
300 İSİM ÖNERİSİ GELDİ
Şu anda ajansların yoğun bir şekilde çalıştığını, kendisinin de eline ulaşan bu teklifleri ajanslara ilettiğini dile getiren Altavilla, ismin 4 hafta içinde netleşeceğini belirterek, şunları söyledi: "Çok farklı öneriler var. Kimi öneriler arasından Türkiye'den bazı şehirler ve yöre isimleri var. Aynı zamanda eski Türk kahramanlarının isimleri de öneriliyor. Öneriler arasıda kuş isimleri de var. Şu ana kadar 300 öneri aldık. Ayrıca milyar dolarlık şirketleri yönetenler, vakit ayırıp beni arıyorlar (sizinle yüz yüze tanışmıyoruz ama D200 için bir isim aradığınızı duydum, benim aklıma çok ilginç bir fikir var) diye bana ulaşıyorlar. Bunlar başka sektörlerde faaliyet gösteren insanlar, ama hepsi bu projeye çok yakından ilgi gösterdiler.''
ALBEA'DAN FARKLI
Sabah'ın, fotoğrafını ele geçirmesiyle Bursa'da üretilip dünyaya Türkçe isimle ihraç edilecek D200'ün bütün sırları açığa çıkmış oldu. Boyutları büyüyen Grande Punto'nun bulunduğu segment Fiat tarafından B artı olarak tanımlanıyor. Yeni otomobilin Türkiye'de üretilen ve B segmentinde yer alan Albea sedan modelinin satışlarını olumsuz etkilememesi için D200 yani Grande Punto sedan C segmenti olarak tanıtılacak. Brezilya ve Çin'de de üretilecek Grande Punto Sedan'ın lider üretim merkezi Türkiye olacak. Tofaş Bursa tesislerinde üretilen Palio, Albea, Marea, Doblo'nun yanına bir de Grande Punto sedan eklenecek. Fiat'ın 17 çeyrek üst üste eksi hanesini, artıya çevirmeyi başardığını ifade eden Altavilla, 2005'in kendileri için başarılı bir yıl olduğunu anlattı. 2005 yılının başında öncelikle idari ve teknik konularla ilgili sorunların üzerine gittiklerini daha sonra ise yeni modellerle büyük başarı kazandıklarını anlatan Altavilla, bunun da kârlılıklara yansıdığını söyledi.
SABAH GAZETESİNDEN ALINTIDIR..

Ve işte sonunda Gp türkiyeye üretime geldi.%50 yerli olan Gpler artık %100 olacak :D:D

ABNEW
11/07/2007, 00:21
Linea Punto platformunda üretilmiş bir B+ sedan bence de.Kesinlikle safkan bir C değil.Bravo çıktıktan sonra aynı platformda bir Linea üretilmeliydi...

Auto engineeR
11/07/2007, 00:36
Ve işte sonunda Gp türkiyeye üretime geldi.%50 yerli olan Gpler artık %100 olacak :D:D

kesinlikle gp ları kötülemek amacında değilim diye söylenip duranın tawırlarına bir bakın..

IRCotaimer
11/07/2007, 00:41
kesinlikle gp ları kötülemek amacında değilim diye söylenip duranın tawırlarına bir bakın..

Alper Gpleri gerçekten kötülesem 40.000 YTL verip kendime almazdım.Gidip BMW veya VOLVO alırdım.
saygılar...

Auto engineeR
11/07/2007, 00:45
o yazıdaki gülüşe anlam weremedim..

IRCotaimer
11/07/2007, 00:48
o yazıdaki gülüşe anlam weremedim..

Bundan önceki açtığım konuya esinlenerek güldüm sadece(iç mekan)...
Bu arada gerçekten bursada üretilecekse yandık yine uykusuz geceler başlıyacak ilk parti üretimleri çok zor ve hızlı oluyor :whip0000:

Auto engineeR
11/07/2007, 00:51
:)...

Lordrivendel
11/07/2007, 08:47
Bu haber kaç senelik ya.
CEO'ya Altavilla demiş...

Honor COOPER
11/07/2007, 09:03
onu bunu bilmemde linea içinde türkçe isim koyacağız diyip insnları meşgul etmiş sonrada suzikinin 6 yıl önce kullandığı model ismini bulmuşlardı en sonunda.
türk milletiyle dalga geçmeyi bırakmalı bu fiat bence!!!!!!!

cemiskender
11/07/2007, 09:28
Bildiğim kadarıyla D200 ismini, Fiat Linea için düşünülmüştü. Fakat yurt dışına ihraç edileceği için Fiat bu D200 isminin yeterli olmayacağını ve daha prestijli bir isim gördüğü Linea'yı seçti. Aslen D200, Linea için öngörülmüş bir isim diye biliyorum.

femoli
11/07/2007, 09:29
hiç sanmıyorum ama adamlar türkçe isim altında bir şeyleri geçiştirmeye çalışıyorlar gibi geliyor

06kaymak
11/07/2007, 09:42
Bildiğim kadarıyla D200 ismini, Fiat Linea için düşünülmüştü. Fakat yurt dışına ihraç edileceği için Fiat bu D200 isminin yeterli olmayacağını ve daha prestijli bir isim gördüğü Linea'yı seçti. Aslen D200, Linea için öngörülmüş bir isim diye biliyorum.

:thumbs_up2:

brvhgt
11/07/2007, 10:11
onu bunu bilmemde linea içinde türkçe isim koyacağız diyip insnları meşgul etmiş sonrada suzikinin 6 yıl önce kullandığı model ismini bulmuşlardı en sonunda.

o isim lıanaydı birbiriyle aalakası yok artı sen kalkıp adama abidik gubidik isim sunarsan olmaz mesela adamalar ducatoyu koymuşlar zamanında italyada çok eski bir para birimiymiş ama sanırım güney amerika tarflarında kadınların muayyen günü anlamaına geliyormuş çuvallamışlar bütün dillerde aynı olması amaçlanarak bu isim konuldu diye biliyorum yani türkçede güzel anlaı olan birşey dışarda farklı anlşama geliyor

unik06
11/07/2007, 10:16
Bu haber kaç senelik ya.
CEO'ya Altavilla demiş...

+1

Lordrivendel
11/07/2007, 10:16

Ne kadar garip bakıyorsunuz olaya ya... Senelerce doğan dır kartaldır şahindir diye insanlar dalga geçti fiat arabaları ile. Su anda hersey yolunda marka imajı gittikce yukselıyor. Herhalde masa başındaki 2-3 adamın kararı ile "Linea" ismine geçilmedi. Kaç insan gece gündüz yüzlerce görüş, öneri, pazar araştırması anket sonucunda bu isme karar verdi. "Kuzgun, atmaca" diye yapılan önerileri mi kabul etselerdi sizce?

Daywalker
11/07/2007, 10:50
Uluslar arası bir ürüne marka ve isim bulmak inanılmaz derecede zor birşey. Hesaplanması gereken çok unsur sözkonusu. Yani alakasız bir dilde çok ters anlam taşımasından öte, telaffuz ve fonetik yapısından dolayı alakasız birşey çağrıştırması bile kabul edilemeyebilir. Hem hedef pazarların her birinde hoş anlamlar çağrıştıracak hem de telaffuzu kolay olacak. Zor bir mesele. Özeriler içinde İl ve ilçce isimleri ile eski kahramanlar bile varmış. Malkoçoğlu diye bir otomobil satsak eğlenceli olurdu belki de, dünya ile alay eder ya da dünya ile alay konusu oluruduk bu durumda :-)

Honor COOPER
11/07/2007, 13:23
Ne kadar garip bakıyorsunuz olaya ya... Senelerce doğan dır kartaldır şahindir diye insanlar dalga geçti fiat arabaları ile. Su anda hersey yolunda marka imajı gittikce yukselıyor. Herhalde masa başındaki 2-3 adamın kararı ile "Linea" ismine geçilmedi. Kaç insan gece gündüz yüzlerce görüş, öneri, pazar araştırması anket sonucunda bu isme karar verdi. "Kuzgun, atmaca" diye yapılan önerileri mi kabul etselerdi sizce?
o zaman fiatın ceo'su tv ye çıkıp biz türkiyeye çok önem veriyoruz yeni modelimizide türkçe isim araştırıyoruz anketler yapılıyor demiyecek arkadaşım.
ne yani dünyanın en zengin dillerinden türkçede bir araca uygun isim bulunamıyormu.
dalga geçmelerinin sebebi bence modelin ismi değilde avrupada 80 li yıllarda kullanılan araçları ve teknolojiyi 2000 li yıllara kadar türk halkına yedirmeleri bence.
ve bu araçların bir dönem mazda-kia-nissan gibi araçlardan pahallıya satılması ve insanların bu araçları almak içişn 6 ay sıra beklemesi aslında beni düşündüren.:firework::war00000:

Akincl
11/07/2007, 13:51

Linea'nın önceleri avrupada satılması düşünülmüyordu.

zaten avrupada c segment sedan satışları hb ye göre çok düşüktür.

bu sebeple mademki avrupada büyük satış yapmayacak

uygun fiyatlı bir c segment araç yaratabilmek için grande punto nun genişletilmiş platform ve parçaları kullanılmaya karar verildi.

linea nın ağırlıklı satış yapacağı ülkeler brezilya,çin ve rusya.

zaten fiat ın bu ülkelerdeki fabrikaları da yakında linea üretmeye başlayacaklar

ar-ge aşamasında linea nın avrupada da satış yapabileceğine kanaat getiren fiat,yapılan araştırmlardan sonra Türkçe isim koymaktan vazgeçti.

Türk milleti ile dalga geçilse bu ülkenin en büyük otomobil fabrikası tofaş olmazdı.

laflarımızı iyi seçelim.

psa ile ortak minicargo ve hatta yeni kasa doblo projesi dahi tofaşa verildi.

fiatın bu ülkeye yaptığı yatırımın gözardı etmeyelim.

Lordrivendel
11/07/2007, 14:23
+1

Akincl
11/07/2007, 14:49
Böyle bir jestin yapılmasını herkes gibi ben de isterdim .

aslında konu isim jesti değil linea nın Türk sanayisine ve vatandaşa sunacağı hayrın ne olduğudur.

yan sanayinin linea nın yerlilik oranı yüksek olması sebebiyle gayet memnun olduğunu biliyoruz.

gogigogi
19/07/2007, 14:16
yav bu fiattaki yetkililer çok dar görüşlü herhalde tatilde lacetti daewo gördüm anyı isim iki marka türkiyede chevrolet adında satılıyo eger türkiyede iyi satış yapmak istiyolarsa (doğan III ) deseler mesela satışlar en az %20 artardı dışarda adına ne dersende

Lordrivendel
19/07/2007, 15:23
yav bu fiattaki yetkililer çok dar görüşlü herhalde tatilde lacetti daewo gördüm anyı isim iki marka türkiyede chevrolet adında satılıyo eger türkiyede iyi satış yapmak istiyolarsa (doğan III ) deseler mesela satışlar en az %20 artardı dışarda adına ne dersende

Pazar araştırması, pazar payları, müşteri görüşleri, swot analizleri... halbuki bunlara hiç gerek yok dimi? Fiat yetkilileri neden düşünemiyor bunları.... :shutup20:

gogigogi
19/07/2007, 15:31
ingilizlerin bir sözü vardır istatistikler yalan söylemez diye
abd lilerin de bir sözü vardır aptallar istatistiklere inanır diye

fiat yön a kadar işi iyi giliyolarda gp hariç neden çuvallayıp duruyolar neden marea ya 1.6 dizel bi motor monte edemediler yada rakip gibi stiloyu çıkardılar 1.9 dizelle türkiyeye sokup hüsrana uğradılar,şimdi 1.9 dizel bravo gelcekmiş görelim bakalım kaç adet satacaklar

Akincl
19/07/2007, 15:42
Fiat ,108 yıldır otomobil üretiyor.

en kötü satış yaptığı sene dahi avrupada ilk 10 bizde ilk 5 teydi.

1.9 dizel golf satılıyor mu ya da astra?

1.8 honda civic hb bile satılmıyor.

şimdi honda hüsrana mı uğradı.

ya da stilo az satıldı diye kötü araba mı oldu.

bizim vergi sistemimiz böyle.

fiat ,1.3 mjet i stiloya ya uygun görmedi.bunun pazarlama ile ilgilisi yok.teknik bir olay.

yoksa ödüllü mükemmel bir motor.

yeni kasa bravo da 1.6 mjet motor 2008 mart gibi hazır olucak.

1.9 lar bence gelmez.

ABNEW
19/07/2007, 15:59
ingilizlerin bir sözü vardır istatistikler yalan söylemez diye
abd lilerin de bir sözü vardır aptallar istatistiklere inanır diye

fiat yön a kadar işi iyi giliyolarda gp hariç neden çuvallayıp duruyolar neden marea ya 1.6 dizel bi motor monte edemediler yada rakip gibi stiloyu çıkardılar 1.9 dizelle türkiyeye sokup hüsrana uğradılar,şimdi 1.9 dizel bravo gelcekmiş görelim bakalım kaç adet satacaklar

Mehmet biraz daha sabredelim.1.6 Mjtd geliyor yakında...

gogigogi
19/07/2007, 17:00
zaten benim dediğimde bu mantıklı işler yapmak lazım 1.9 dizel araç zor satıyo yoksa passat kötü araçmı hayır ama kendi sınıfı içindeki durumu önemli mesela avrupada 1.9 mj gp var ama türkiyede yok en sonunda gerçeği anladılar fakat 5 yıl gibi bir kayıpları oldu gp olmasa iflas noktasına geliyodu fiat mesela şimdide fordda büyük zararda imalat mantığını değiştirmezse işi zor 1.8 tdci den vazgeçti 1.6 tdci çıkardıda türkiyede durumu düzeltti bunun gibi şeyler mesela büyük şirketler çok ağır kalıyo gelişmelere karşi 1.3mjt motor güzel ama hiçbir zaman paio almayı düşünmedim

Er-NnN
19/07/2007, 17:10
Fiat ,108 yıldır otomobil üretiyor.

en kötü satış yaptığı sene dahi avrupada ilk 10 bizde ilk 5 teydi.

1.9 dizel golf satılıyor mu ya da astra?

1.8 honda civic hb bile satılmıyor.

şimdi honda hüsrana mı uğradı.

ya da stilo az satıldı diye kötü araba mı oldu.

bizim vergi sistemimiz böyle.

fiat ,1.3 mjet i stiloya ya uygun görmedi.bunun pazarlama ile ilgilisi yok.teknik bir olay.

yoksa ödüllü mükemmel bir motor.

yeni kasa bravo da 1.6 mjet motor 2008 mart gibi hazır olucak.

1.9 lar bence gelmez.

hocam tamamen aynı görüşteyiz... ;)

Lordrivendel
20/07/2007, 12:29
zaten benim dediğimde bu mantıklı işler yapmak lazım 1.9 dizel araç zor satıyo yoksa passat kötü araçmı hayır ama kendi sınıfı içindeki durumu önemli mesela avrupada 1.9 mj gp var ama türkiyede yok en sonunda gerçeği anladılar fakat 5 yıl gibi bir kayıpları oldu gp olmasa iflas noktasına geliyodu fiat mesela şimdide fordda büyük zararda imalat mantığını değiştirmezse işi zor 1.8 tdci den vazgeçti 1.6 tdci çıkardıda türkiyede durumu düzeltti bunun gibi şeyler mesela büyük şirketler çok ağır kalıyo gelişmelere karşi 1.3mjt motor güzel ama hiçbir zaman paio almayı düşünmedim

Arkadaşlar yorum yaparken, lütfen verdiğimiz bilgilerin doğruluğundan emin olalım. Fiat, GP olmasa iflas edecekti gibi bir yorumu hangi veriye hangi bilgiye dayaranarak söylüyorsun?
Eğer konuyu merak ediyorsan fiat'ın son 10 yılı hakkında detaylı bilgi verebilirim...

gogigogi
20/07/2007, 14:27
hiç bir zaman kafadan konuşmam bazı tv otomobil programlarında bu ifade aynen böyle geçti.zaten olumsuz bi düşüncem olsa başka marka alırdım bu fiat olan 3. arabam (ama merak ediyorum türkiyede kaçtane sedici satıldı?)

Denizzz
20/07/2007, 14:38
merak edenler için türkiye'de hususi araç ötv oranları...

1600ccye kadar %37
1601 - 1999 cc arası %60
2000 cc ve üstü %84

otohaberin otoborsa isimli ekinden alıntıdır...

ABNEW
20/07/2007, 14:40
Fiat sene sonunda zarar açıklıyordu bir aralar ama tabi iflas biraz abartılı.Medyamızın durumu da malum...

POLAT487
24/03/2014, 09:03
İtalyan otomobil üreticisi Fiat, Çarşamba günü yaptığı açıklamayla önümüzdeki 2 yıl içerisinde Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’daki kârlı günlerine dönebilmek için 5 yeni modelle atağa kalkmaya hazırlandığını duyurdu.

İtalya'nın güçül ve güvenilir gazetelerinden Corriere della Serra ile bir röpürtaj yapan Fiat Avrupa-Ortadoğu-Afrika operasyonlarının başındaki isim Alfredo Altavilla, yeni modellerin dördünün 500 ailesinin yeni üyesi olacağını; bir modelin ise Panda’nın yeni bir versiyonu olacağını açıkladı.

Fiat’ın DNA’sında olan premium segmentte konumlanabilmek için ufak değişikliklere gidileceğini belirten Altavilla, “Bunu yapabilmek için 500 ve Panda gibi iki başarılı aileyi kullanacağız” dedi.

Son olarak yeni Panda’nın büyük SUV otomobillerle yarışabilmek için off-road tipi bir karaktere sahip yeni modelinin olacağına değinen Altavilla, beş yeni modelin hangi fabrikalarda üretileceğine açıklık getirmedi.

TOFAŞ CEO'SU HABER BEKLEDİKLERİNİ SÖYLEMİŞTİ

Bu arada Tofaş CEO'su Kamil Başaran, bu yılın ilk ayında yaptığı bir basın toplantısında gazetecilere bu yıl 2015 yılında pazara sunulacak 2 model üzerinde çalıştıklarını ama kesin kararın yaz aylarında verileceğini söylemişti.
Temmuz ayı sonuna kadar açıklanması beklenen bu karar, daha sonra sonbahara kalmıştı.

Altavilla'nın Corrierra Della Serra gazetesine yaptığı açıklama ile 2 yıl içinde pazara sunulacak 5 modelin üretimi kesinleşti. Şimdi muhtemelen bir kaç vakit içinde TOFAŞ bir toplantı ile Türkiye'de üretilecek olanların hangileri olacağını açıklayacak.

Beklenti Panda'nın SUV versiyonunun TOFAŞ Bursa tesislerinde üretilecek olması yönünde. Tofaş, aynı tarihlerde piyasaya çıkmaya yönelik yeni bir B-C sedan otomobil çalışmasını da sürdürüyor.