PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Punto Evo 1.4 Rüzgarda savrulma

puntolEVOli
30/06/2012, 19:46
Bugun aracimla TEM otoyolundan Kirklareli ne giderken arac ruzgardan bayagi bi savrulacak gibi oldu özellikle sollamalarda bayagi bir cekindim, buyuk araclarin yanindan gecerken ozellikle yuksek hizda (110-130 gibi) araba havalanacakmis gibi geldi bu ikinci kez basima geliyor ilkinde kis olmasi itibari ile normal karsiladim ama bugun tekrardan olmasi uzun yollarda bu tarz sikintilari yasayacagimi dusununce açikcasi uzun yola çikmaya tereddut eder oldum. Forumu uzun zamandan beri takip ediyorum boyle bir konuya rastlayamadim birtek benim mi basima geliyor acaba :gatherin:

bilmec
30/06/2012, 20:29
Bende bugün Tem otoyolunu tekirdağ>istanbul yönünde kullandım. Bende beni sollayan otobüslerin rüzgarlarına maruz kaldım.
Ayrıca bugünde rüzgar vardı kuzeydoğudan esen. hatta rüzgar 85-95km arası gittiğimde yakaladığım ortalamayı bile değiştirdi.

senin gidiş yönüne göre sağ taraftan esen rüzgarda, büyük taşıtları sollarken oluşan rüzgar akımları ile malesef böyle tedirgin edici durumlar oluşuyor. Daha dikkatli olmak gerekiyor.

tayfux
30/06/2012, 20:33
sert rüzgarlarda çok normal hocam benim aracım 1330 kg civarı sert rüzgarlarda hafif savrulma hissediyorum..

celenlee
30/06/2012, 21:53
Araç yandan iyi rüzgar alıyor eski aracıma kıyasla.
Kendi sınıfında diğer araçlara göre nasıldır bilemiyorum ama.

krm1983
30/06/2012, 22:23
Ayni olayi ben de yasadim gercekten yanal ruzgarlardan cok etkileniyor araclarimiz.

ligdevi
01/07/2012, 00:41
yanlara marşpiyel takılsa çözüm olurmu acaba, benimkinde var uzun yol yaptım 150 km hızla falan savrulma hissetmedim hiç .

anilcan
01/07/2012, 00:54
eğer rüzgar aracınıza çapraz vuruyorsa 2000 kg biLe oLsa yoLda tutmaya zorLanırsınız araçLarıda sorun yok arkadaşımız kırkLareLine gidiyormuş istanbuL edirne otobanı 3 şeritLi ve gözünüzün aLdığı yere kadar bomboş düzbir arazi rüzgar kesen hiç bir şey yok artı edirne-istanbuL otobanında aLtınızda bmw de oLsa viyadükLerde çok dikkatLi oLmaLıyız 130 km iLe giderken aracımızın yere yaptığı ağırLığıda hesapLamamız gerekLi böyLe konuLarda hiç savruLmaması için basmamız yeterLidir :D

aykut_1914
01/07/2012, 02:13
evo larımız yüksek,alttan kolay rüzgar alıyor. Benim fikrim,spor yay yüksek hızlara çözüm olabilir

evoefe
01/07/2012, 07:15
benım aracımda ruzgarda savrulma yoktu ama yukseklık korkutuyordu.ben 205/45/17 jant lastık 3,5fk yay taktım sehır ıcı kullanım bıraz sıkıntılı ama otobanda cok guzel..

maceraci95
01/07/2012, 09:58
Dün İzmir'den Edremit'e doğru giderken bütün yol boyunca rüzgar vardı. Bütün arabalar rüzgardan dolayı fazla hızlı gidemiyordu, bu bazı araçlarda biraz fazla ama punto bana göre çok iyi olmasada gayet başarılı. Bir ara 130-140'a kadar çıktım arkamdan gelen yeni kasa fiesta ve onu sollayan BMW X3 bana yetişemediler. Özellikle X3 herkezi solluyordu benide sollamak istedi rüzgarlı havada ama bende basınca geride kaldı.

akca37
02/07/2012, 09:17
Beyler geçtiğimiz kurban bayramından sonra aracımla izmir çeşmeye giderken gazı köklemiştim aracımın gitmediğini farkettim müziği kapattığımda aşırı rüzgarın olduğunu anladım. O esnada ibre 195 idi, daha sonr ayağımı gazdan çektim ama şükürler olsun öyle savrulma vs yoktu sadece aracın hızını kesiyordu.

hakguner
02/07/2012, 10:27
İstanbul - Edirne otobanını kullanırım ayda 1-2 kez. Rüzgarlı havalarda savruluyor araç. Bana göre normal, hafif araç çünki. Rüzgar olmadığında da yağ gibi kayıyor mübarek :)

ilyas87
02/07/2012, 11:34
Esp sistemli araçlarda savvrulma olmaması gerekiyor.

motor delisi
02/07/2012, 11:51
bende 170 yaptım tekirdağ giderken hiç savrulma olmadı bu zamana kadar

VHDG
02/07/2012, 11:52
Bugun aracimla TEM otoyolundan Kirklareli ne giderken arac ruzgardan bayagi bi savrulacak gibi oldu özellikle sollamalarda bayagi bir cekindim, buyuk araclarin yanindan gecerken ozellikle yuksek hizda (110-130 gibi) araba havalanacakmis gibi geldi bu ikinci kez basima geliyor ilkinde kis olmasi itibari ile normal karsiladim ama bugun tekrardan olmasi uzun yollarda bu tarz sikintilari yasayacagimi dusununce açikcasi uzun yola çikmaya tereddut eder oldum. Forumu uzun zamandan beri takip ediyorum boyle bir konuya rastlayamadim birtek benim mi basima geliyor acaba :gatherin:
basılması lazım arabanın

blackhawk
02/07/2012, 12:45
Fire motor multilere göre biraz daha hafif ve süspansiyon biraz daha yumuşak o yüzden virajlarda olsun yan rüzgarlar olsun fire daha fazla etkileniyor. Bu konuda multi daha fazla güven veriyor.

ozgurse
02/07/2012, 22:20
Bugün boğaziçi köprüsü üzerinde anadolu yakasından avrupa yakasına geçerken rüzgardan hafif bir sağa doğru gittim. Rüzgarlı havaya birde sürat eklendiğinde bu gibi durumlarla karşılaşmamız normal.

aykut_1914
02/07/2012, 23:13
bende 170 yaptım tekirdağ giderken hiç savrulma olmadı bu zamana kadar

yandan açıklıktan bir rüzgar yersen görürüm seni :D

motor delisi
03/07/2012, 08:05
yandan açıklıktan bir rüzgar yersen görürüm seni :D
yoo gerçekten hiç savrulma olmadı hepte arabayı tek elle sürerim sol elimle o hızda bile ama camlar açıkken savruluyor o ayrı hatta çekilmiş videom var isterseniz atabilirim 160 170 hız ile skydome camlar açık şerit değiştire değiştire gidiyorum :D

mutunch
03/07/2012, 08:46
Berk iyi skydome u bırakmamışsın o süratlerde :D
Ben hızım 80 üzerine çıkacağı zaman kapatıyorum

motor delisi
03/07/2012, 09:02
Berk iyi skydome u bırakmamışsın o süratlerde :D
Ben hızım 80 üzerine çıkacağı zaman kapatıyorum
ben denedim bunu önceden servise sordum abi dedim bu tepede emanet gibi duruyo dediki bu 250 km hızda yapsan o uçmaz ona göre deneyleri var diyordu ve 170 yaptığımda arkadaşım bakmıştı en ufak bi oynama bile yokmuş öyle diyordu ama korkmuyo değilim hani cabrio evo olacak diye :D

Budweiser
03/07/2012, 09:02
Levent abinin bahsettiği abuksubuk bi savrulma değil. Hacmi büyük (TIR ve özellikle Firma Otobüsleri) yada hızlı araçlar yanınızdan geçerken sağa yada sola ittirir gibi bi savrulma söz konusu fakat kaza yaptıracak kadar değil. Bunun nedeni yolda ilerlerken araç havayı aynı su altında ilerleyen hızlı bir cisim gibi yarıyor, bu süreç içerisinde aerodinamisine bağlı olarak havanın bi kısmını alt üst ve yan bölgelere atıyor. Hızı yüksek otomobiller yanınızdan geçince sadece anlık sallanırsınız, otobüs gibi burnu düz hacmi büyük araçlarda ise bariz bir şekilde neredeyse yarım şeride yakın bir savrulma söz konusu oluyor. ancak araçlarımızın en boş donanımı 1040kg dan başlıyor öyle kolay kolay kaza yaptırmaz, araba çok fazla dengesini kaybetmesi lazım ki yoldan çıksın tecrübeyle sabit!! Spor yay spor amortisörle desteklenmediği sürece maalesef görüntünün ötesine geçemiyor hatta standartta bulunan yol tutuşunu dahada kötüleştiriyor.

mutunch
03/07/2012, 12:10
ben denedim bunu önceden servise sordum abi dedim bu tepede emanet gibi duruyo dediki bu 250 km hızda yapsan o uçmaz ona göre deneyleri var diyordu ve 170 yaptığımda arkadaşım bakmıştı en ufak bi oynama bile yokmuş öyle diyordu ama korkmuyo değilim hani cabrio evo olacak diye :D

Valla testlerini yapmışlardır ama olsun cabrio evo-punto olmaya değmez. Yüksek süratte bırak skydome u camlar bile çok rahatsız ediyor :)

motor delisi
03/07/2012, 12:22
Valla testlerini yapmışlardır ama olsun cabrio evo-punto olmaya değmez. Yüksek süratte bırak skydome u camlar bile çok rahatsız ediyor :)
valla öyle bişey olsa garantim var fiatı mahfederim :X ama araçlarımıza dandik muamelesi yapmayalım test ettik gördük sağlam yapmışlar baya titreme bile yapmıyor ne ses var ne birşey tek sorun bazen skydome açıkken araç içinde basınç oluşabiliyor hızlı giderken

mehmetvyz
03/07/2012, 12:53

Böyle bir durum beni çok rahatsız ederse yapacağım ilk şey lastik havalarını kontrol etmek olur:)

aykut_1914
03/07/2012, 20:55

hahahah bomba olur :D
ama berk gerçekten dostum ciddi bir rüzgar yememişin o hızda :) yol tutuş 10 numara arabalarda,o hızlarda çok rahat şerit değiştiriyor,ancak kışın yediğim rüzgarı sana anlatamam 1 defasında havalandım sandım. Belki rüzgarın çok şiddetli olmasındandır ama

mutunch
04/07/2012, 09:00
valla öyle bişey olsa garantim var fiatı mahfederim :X ama araçlarımıza dandik muamelesi yapmayalım test ettik gördük sağlam yapmışlar baya titreme bile yapmıyor ne ses var ne birşey tek sorun bazen skydome açıkken araç içinde basınç oluşabiliyor hızlı giderken

Berk senin garantin var için rahat, bende öyle bir şey de yok ne yazık ki. En iyisi ben iyi bakayım skydome a. Halatlarında sıkıntı olabilir zaten, tam emin değilim.

Idontknow
03/08/2013, 01:09
arkadaşlar konuyu hortlatıyorum.
bu savurma olayı benimde başıma geliyor . rüzgarda ilerlerken yada bir aracın yanına geçerken sanki direksyonda bir anlık bir boşluk oluşuyor hissi veriyor ve araçı çok tedirgin kullanmama sebep oluyor bu esp den dolayıda olabilir belki ..tek elle kullanamıyorum aracı iice soğumama sebep oldu bu olay hiç bir araçta böyle bişey başıma gelmemişti.. aracım evo duologic 95hp

halils2
03/08/2013, 01:17
lastik havaların fazla olmasın? benim araçta senin bahsettiğin gibi sorunlar olmuyor yolun eğimine göre direksiyon dönüyor sadece ve çok yüksek süratler ve çok rüzgarlı havalar olmadığı sürece de tek elle gayet rahat kontrol edebiliyorum aracı. ayrıca aşağı yukarı aynı iklimdeyiz.

motor delisi
03/08/2013, 01:36
arkadaşlar konuyu hortlatıyorum.
bu savurma olayı benimde başıma geliyor . rüzgarda ilerlerken yada bir aracın yanına geçerken sanki direksyonda bir anlık bir boşluk oluşuyor hissi veriyor ve araçı çok tedirgin kullanmama sebep oluyor bu esp den dolayıda olabilir belki ..tek elle kullanamıyorum aracı iice soğumama sebep oldu bu olay hiç bir araçta böyle bişey başıma gelmemişti.. aracım evo duologic 95hp

valla bende olmuyor ama skydome acikken orta deredeyken bi bolum var asiri saviriyor ya biraz aciyorum yada kisiyorum o savrulma gidiyor ama yol tutusu puntonun gercektem cok iyi savurma falan olmuyor bende ve surekli suratli kullanirim arabayi

srkaradag
03/08/2013, 18:43
Aracı yeni kasa bir golfün yanına koyun tavanının daha yüksek olduğunu göreceksiniz, bu sebepten rüzgarda savrulması doğal , hız yapmamak lazım

Arrest
03/08/2013, 19:06
Kardeş aşırı rüzgarda sadece bizim aracımız değil tüm araçlar savrulabilir hızlı gittiğin taktirde ve ağırlıgı belli aracın. 1500 kilo passatlarla kıyaslamamak lazım normaldir temkinli git sadece sende olmuyor bu :)

görkem koçsan
03/08/2013, 20:56
eniştemde honda cıvıc var 2010 model o da basamadım rüzgardan diyor denizli ankara arası. aynısı bendede olmuştu aynı yolda

celenlee
04/08/2013, 00:35
Rüzgar almayan araç yok ne yazıkki, rüzgar etkisini direksiyonda hissetmeyen hiçbir araç yoktur. Hissetmeyen sürücü, daha rüzgar yememiş demektir :)

Bu arada arçlarımız savrulmuyor. Direksiyonu yeteri kadar sağlam tutarsanız aracınız rüzgarda savrulmaz. Çok sert rüzgarlarda, hele ki bir kamyonun yanından çıktığınızda (kamyonun bariyer etkisi ortadan kalktığında ) ani kıpraşmalar da gayet normal, ani gelen rüzgarda el kol tepkime hızımız bazen yetmeyebiliyor.

pdr42
04/08/2013, 02:36
Brçok kez yasadıgım olaydır. MAalesef puntoların bu sıkıntısı var.

cemdogu
04/08/2013, 02:39
bugün kamyoncular kapışıyordu konya yolunda.benimki .yüksek araç, 2000motor. pert oldu toplandı.Rot balans bozuk.zaten aracı bırakınca sağa çekiyor.Ulan o 2 kamyon rahat 150 ile gidiyodu.Resmen şeridimden çıktım.Orta şeritten önce sağa sonra sola gitti araba.Zaten ecusu bozuk, farı kapatıyorsun, anahtar çıkıksa kapanmıyor falan... her araçta olacak şeyler bunlar.

MB860 cihazımdan 2 ile gönderildi

rustemm
04/08/2013, 02:47
sıkıntı yok arkadaşlar arabalarda yüksek hızlı rüzgarlarda bu gayet normal bir durum özellikle rüzgar çapraz esiyorsa, büyük araçta kullandığım için biliyorum, yüksek tavanlı transitle rüzgarlı havaya yakalandığınız zaman arabayı rüzgar sürüyo siz sürmüyosunuz:) otomobillerin hemen hemen hepsinde de bu durum yaşanıyo puntoya özel değil o rüzgar, baktınız rüzgar var ki müzikten falan fark etmeseniz de o kendini hissettirir:) o zaman basmayacaksınız olayın çözümü budur:)

hakan3548
04/08/2013, 19:34
sıkıntı yok arkadaşlar arabalarda yüksek hızlı rüzgarlarda bu gayet normal bir durum özellikle rüzgar çapraz esiyorsa, büyük araçta kullandığım için biliyorum, yüksek tavanlı transitle rüzgarlı havaya yakalandığınız zaman arabayı rüzgar sürüyo siz sürmüyosunuz:) otomobillerin hemen hemen hepsinde de bu durum yaşanıyo puntoya özel değil o rüzgar, baktınız rüzgar var ki müzikten falan fark etmeseniz de o kendini hissettirir:) o zaman basmayacaksınız olayın çözümü budur:)
En güzel cevap işte bu tebrikler... Ah bir de rüzgar sesini almasa şu puntişler. Serviste kapı ayarı yeni yapıldı ama nafile bir türlü kesilmedi,rüzgar sesine gıcık oluyorummmmmm.

Idontknow
14/08/2013, 06:21
arkadaşlar esp nin çalıştığını nasıl test edebiliriz? birde duologic araçlarda asr kapatıldığında araç patinaj çekebiliyormu?ben bir fark göremedim açık ve kapalı olması durumunda

Idontknow
14/08/2013, 06:23
işin garibi 130 la giderkende 180 le giderkende aynı yolda aynı derecede savrulma yaşıyorum, savrulmadan kastım araç düz giderken araç aniden hafif sağa yada sola gitmeye çalışıyor direksyonda aksi yöne doğru tepki vermem gerekiyor ..doğru anda tepki verdiğimde araç düz rotasında gitmeye devam ediyor ama bu durum sürekli tedirgin bir sürüşe sebebiyet veriyor..
birde şu var 100 km hızla direksyonu bıraktığımda araç misal sağa çekmeye başlıyor hafif sol yapıp tekrar bıraktığımda bu sefer sola çekmeye başlıyor normalde düz gitmesi gerekmezmi ?

bordom22
14/08/2013, 07:33
işin garibi 130 la giderkende 180 le giderkende aynı yolda aynı derecede savrulma yaşıyorum, savrulmadan kastım araç düz giderken araç aniden hafif sağa yada sola gitmeye çalışıyor direksyonda aksi yöne doğru tepki vermem gerekiyor ..doğru anda tepki verdiğimde araç düz rotasında gitmeye devam ediyor ama bu durum sürekli tedirgin bir sürüşe sebebiyet veriyor..
birde şu var 100 km hızla direksyonu bıraktığımda araç misal sağa çekmeye başlıyor hafif sol yapıp tekrar bıraktığımda bu sefer sola çekmeye başlıyor normalde düz gitmesi gerekmezmi ?

Hocam İnan aynı sorun bende de vardı arabadan soğudum sonra bu gün kesildi bu baktım City kapalı sonra açıp denedim yine aynı sorun sanırım City ile ilgili tam bilemiyorum

Sent from my iPhone using

ilyas87
14/08/2013, 11:11

Ben otobanda boş olduğunda denedim direksiyonu bırak bir kaç saniye sabit kaldı. 1.4 yeni punto benim araç. olmaması gerekir. Ama kamyon, otobüs geçtiğinde sarsıyor.

fotobelit
14/08/2013, 11:16
Başka Hb araçlar yapmıyormu?(Fiesta,corsa,reno vs)

ilyas87
14/08/2013, 12:28
Başka Hb araçlar yapmıyormu?(Fiesta,corsa,reno vs)

bence de yapar. hafiflikle alakalı. yere yakın olsa biraz daha savrulmaz diye düşünüyorum. Punto biraz yüksek.

blackhawk
14/08/2013, 16:18
punto sallanıyor diyen arkadaşar birde clio sümbülde denesinler 130la şerit değiştimiştim onun yanına punto rayda gidiyor.aracın doğasında var rüzgar katsayısına, ağırlığına, hızına göre tüm araçlar savurur. uçak dahil...

emreaktan
15/08/2013, 00:45
bende bu bayram yaşadım direksyonda gram titreme yok ve aracım 185 kadar rahat çıkıyor ama tam opel artranın arkasından kafayı çıkarıyorum yani 135 140 gibi aracım 10 cm sağa 10 cm sola geziyo ama harbi rüzgar sağlamdı tekrar kuytusuna giriyorum araç gidicek ama yerim dar diyo aynı yolda rüzgarsız havada rahatlıkla hız yapbiliyorum giderken poyrazdı arkadan geldi hep aynı gün dönüşte hızımı etkiledi ama inanıyorumki inat edip hızlansaydım rüzgar beni yoldan atardı yani en azami güvenli hız 110 120 bence rüzgarlı bir havada çanakkalede hakim rüzgar poyraz ve lodos izmir e doğru giderseniz sorun yok ama lapseki bursa tarafları acayip savuruyo yolda

EvoKoray
15/08/2013, 16:44
arkadaşımda 2006 Civic var geçen gün Bursa Çevreyolunda 190-200 de sol şeritten orta şeridi yarıladık resmen , rüzgar oldu mu düz tutmak imkansız , Rüzgar yoksa Punto da kolay savrulmaz 1200 kilo sonuçta