PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Alternatör ( Şarj dinamosu ) Kasnağı arızası Başıma gelenler.

serseri27
19/06/2012, 23:57
Arkadaşlar aracı yeni aldım. Şarj dinamosu kasnağından araba ısınınca cik cik ses geliyordu. Önceki arabamda yetkili servise hiç gitmedim. Forumda okuduğum kadarıyla fiat servis ücretleri uygundu ben de artık yetkili servise gideyim dedim

Gaziantep topçuoğlu yetkili servisine randevusuz gittim. Bana randevu vermek istediler. Ben de şu sese bi bakın kasnaktan geliyor galiba dedim. Ona göre geleyim dedim.
Usta baktı, evet dedi kasnaktan geliyor değişmeliyiz dedi. Masrafım ne olur deyince, 200-300 arası sanırsam sorayım dedi.

İçeri gitti bi 10 dk sonra geldi şasi numarasını istiyorlar dedi ruhsatı aldı gitti.:uhm00000:
2 dk sonra geldi bana şöyle dedi: 210 kasnak, 75 kayış, 95 gergi bilyası, 130 işçilik, toplam 510 ama senden 500 alırız dedi.

Eğer yaptıracaksan elimizde parça yok 1 hafta sonra gelir sipariş verelim yalnız
%70 parasını peşin vermen gerekir dedi. Bi ses 500 tl yemi mal oluyor ya dedim. Yaptırmazsan büyük sorunlara yol açar dedi.

Neyse uzatmıyayım oradan çıktım Sanayiye gittim sadece kasnak arızalı kayışta falan bi problem yok dediler. Orjinal kasnak 90 tl, yansanayi 55 tl dediler pazarlıkla orjinalı 85 tl ye aldım, 20 tl de işçilik toplam 105 tl verdik.
20 dk da hallettiler. Ses falan kalmadı çok şükür.

Şimdi arkadaşlar size soruyorum.
Bu fiat servisleri bizi söğüşlenecek keriz gözüyle mi görüyorlar acaba?

uzuncocuk
20/06/2012, 00:05
evet.

kukart
20/06/2012, 00:11
evet )

kasnak benimde 2 hafta önce değiştirdim hatta yolda kaldım .:)
servis dinamoyuda kakalamaya çalıştı.. tabii bende senin gibi servise yaptırmadım.. dışarda 130 a hallettim...

servis tamire uraşmaz değiştirir... ve bunu yaparken nereye kadar uzanabilirse uzanır..
kasnak, derken kayış, derken dinamo .:))

biancoangelo
20/06/2012, 00:19
Arkadaşlar aracı yeni aldım. Şarj dinamosu kasnağından araba ısınınca cik cik ses geliyordu. Önceki arabamda yetkili servise hiç gitmedim. Forumda okuduğum kadarıyla fiat servis ücretleri uygundu ben de artık yetkili servise gideyim dedim

Gaziantep topçuoğlu yetkili servisine randevusuz gittim. Bana randevu vermek istediler. Ben de şu sese bi bakın kasnaktan geliyor galiba dedim. Ona göre geleyim dedim.
Usta baktı, evet dedi kasnaktan geliyor değişmeliyiz dedi. Masrafım ne olur deyince, 200-300 arası sanırsam sorayım dedi.

İçeri gitti bi 10 dk sonra geldi şasi numarasını istiyorlar dedi ruhsatı aldı gitti.:uhm00000:
2 dk sonra geldi bana şöyle dedi: 210 kasnak, 75 kayış, 95 gergi bilyası, 130 işçilik, toplam 510 ama senden 500 alırız dedi.

Eğer yaptıracaksan elimizde parça yok 1 hafta sonra gelir sipariş verelim yalnız
%70 parasını peşin vermen gerekir dedi. Bi ses 500 tl yemi mal oluyor ya dedim. Yaptırmazsan büyük sorunlara yol açar dedi.

Neyse uzatmıyayım oradan çıktım Sanayiye gittim sadece kasnak arızalı kayışta falan bi problem yok dediler. Orjinal kasnak 90 tl, yansanayi 55 tl dediler pazarlıkla orjinalı 85 tl ye aldım, 20 tl de işçilik toplam 105 tl verdik.

Hem EVET. Hem HAYIR. Neden evet ve hayır açıklayayım. Evet çünkü servislerin faiş fiyatları malum gün gibi ortada. Hayır çünkü servis yapacağı işe dikkat edelim işe garanti verecektir ve 2 sene boyunca motorun o kısmından sorun gelmemesi için o kısmı takım olarak yani ana arızalı kısma dahil olan çevre elemanlarıda değiştirecektir. Değiştirmediği takdirde yalnızca sizin arızalı kısmı değiştirdiği takdirde çevre elemanlardan kaynaklı arıza tekrarlamasın mantığını güderek servisler tüm parçaları değiştirir. Parçanın 2 yıllık garantisi ayrıca işler. Doğal olarak fiyat kabarır ve sizde kızarsınız.Yaşadığınız olayın aynısı benim basşıma 2000 model clio hb 1.6 aracımda geldi. İyiki halletmişsiniz. Umulmadık yerde başınızı ağrıtırdı yoksa benim babaannemin cenazesine denk geldi... İyiki değişmiş yada tamir edilmiş.

skystar37
20/06/2012, 09:22

Bazen evet bazen hayır, garanti varsa servis yoksa özel servis bu kadar basit tüm markalar için aslında bu böyle ne yazık ki biancoangelo dediği gibi servis bir parçayı değiştirirken o kısımda arızalı olabilecek yada sorun çıkarabilecek ne kadar parça varsa değiştiriyor.

kadir07
20/06/2012, 10:34
öncelikle geçmiş olsun aynı problemi bende yaşadım 2 ay kadar önce zaten 90 lıkların alternatör kasnakları problemli forumda daha önce konusu açılmıştı...
https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/36588-motordan-gelen-kus-otme-sesi.html

E_N_D_E_R_
20/06/2012, 11:30

Aynısı geçen yaz yaşadım bende.Komple değiştirdim Adana Birmot tan toplamda 650 tl ye maloldu...sen yine iyiyimiş 500 :=) geçmiş olsun.

Gorky
20/06/2012, 12:21
...Şimdi arkadaşlar size soruyorum.

Evet.

serseri27
20/06/2012, 15:02
öncelikle geçmiş olsun aynı problemi bende yaşadım 2 ay kadar önce zaten 90 lıkların alternatör kasnakları problemli forumda daha önce konusu açılmıştı...
https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/36588-motordan-gelen-kus-otme-sesi.html

Hocam haklısın galiba, eski kasnağı sökünce gördük ki çin malı adi bişey demekki daha önce de kasnak değişmiş. Araba 63000 de.

CoachK
21/06/2012, 14:44
Fiat servisidir normal, iyi ki kasnağı değiştircez derken arada akü, altarnatör ve radyatörü değiştirelim dememişler. yok artık demeyin, diyenleri de duyduk....

AnKa537
21/06/2012, 14:49
Fiat servisidir normal, iyi ki kasnağı değiştircez derken arada akü, altarnatör ve radyatörü değiştirelim dememişler. yok artık demeyin, diyenleri de duyduk....

Yok Artık. :thumbup1:

pusat
21/06/2012, 20:13
daha neler göreceğiz,duyacağız.aslında servislerde başımızdan geçenleri derleyip bi kitap çıkarsak güzel olur,en azından en çok okunanlarda ilk 10 a falan girer.

mix
21/06/2012, 21:47
yetkili servise gitmem galeriden araba almam otomotiv sektörü böyle gelmiş böyle gidiyor

SaLDo
10/03/2013, 02:59
Benim dinamo perte çıktı 300 Tl ye yenisini almak zorunda kaldım. 340Tl ye mal oldu aksam aksam

gurik
30/03/2013, 22:25
Sevgili arkadaşlar. Alternatör grubu puntoların açıkta kalan suya çok mazruz kalabilen nazik bir grup. Dün benim de alternatör kilitlenmesi nedeniyle yolum servise düştü.Daha doğrusu kendimi zor attım diyelim. Garanti 2 ay önce dolmuştu ama yıllardır sorun yaşamadığım kişisel dostluğa dönüşmüş ve işçiliği sorunsuz, kendi minicik ama gönlü dostluğu kocaman servis danışmanımın yanında aldım soluğu.Kayış gerginin üstünde dönüyordu ve koku yapmıştı. Sonuçta arıza tespiti yapıldı 350-400 tl tutabileceği söylendi. Bugün gittiğimde ustamı arabanın başında buldum ve bobin grubu,kömürler ve yatak milinin hasarlı olduğunu bunun alternatörün suya maruz kalması olabileceğini söyledi. Bunlar değişti, (Alternatör iki bölümden oluşuyormuş ve sadece birini değiştirmişler, kayışta sorun yokmuş, ve işlem tamam. Klima gazını yenilediler(ücretsiz) vaktim olmadığından iç dış yıkama yapılamadı ve ödeme %10 indirimli artı paro ya 50 tl yakıt hediyeli 250 e düştü. işçilik sadece 32 tl kalanı parçaların fiyatı.1 yıl garantili işlem.6 ya bölündü 2 ay ertelendi. bence sanayide mıncıklatıp elimize almaktan iyidir..DEĞER Mİ DEĞER.SERVİS PAHALI GELMİYOR BANA.

gurik
30/03/2013, 22:27
Sevgili arkadaşlar. Alternatör grubu puntoların açıkta kalan suya çok maruz kalabilen nazik bir grup. Dün benim de alternatör kilitlenmesi nedeniyle yolum servise düştü.Daha doğrusu kendimi zor attım diyelim. Garanti 2 ay önce dolmuştu ama yıllardır sorun yaşamadığım kişisel dostluğa dönüşmüş ve işçiliği sorunsuz, kendi minicik ama gönlü dostluğu kocaman servis danışmanımın yanında aldım soluğu.Kayış gerginin üstünde dönüyordu ve koku yapmıştı. Sonuçta arıza tespiti yapıldı 350-400 tl tutabileceği söylendi. Bugün gittiğimde ustamı arabanın başında buldum ve bobin grubu,kömürler ve yatak milinin hasarlı olduğunu bunun alternatörün suya maruz kalması olabileceğini söyledi. Bunlar değişti, (Alternatör iki bölümden oluşuyormuş ve sadece birini değiştirmişler, kayışta sorun yokmuş, ve işlem tamam. Klima gazını yenilediler(ücretsiz) vaktim olmadığından iç dış yıkama yapılamadı ve ödeme %10 indirimli artı paro ya 50 tl yakıt hediyeli 250 e düştü. işçilik sadece 32 tl kalanı parçaların fiyatı.1 yıl garantili işlem.6 ya bölündü 2 ay ertelendi. bence sanayide mıncıklatıp elimize almaktan iyidir..DEĞER Mİ DEĞER.SERVİS PAHALI GELMİYOR BANA.

halils2
30/03/2013, 22:31
geçmiş olsun bu aralar benim de ayağım servise gitmeye başladı sağ olsunlar bir CC için 2 gün uğraştılar benle. ne yalan söyleyim hiç bir şey yaptırmasam da ağır bakımları servise yaptıracam artık.

hazarcelik
30/03/2013, 22:55
bende aynı sorun için servise gittim klima komprasörü gitmiş komple değişmesi lazım dediler 3000 liraya yakın komik bi rakam söylediler ustama gittim 100 liraya halletti :)

aga1966
14/04/2015, 23:00
Servisden bende şikayetciyim,özellikle topçuoğlu gaziantep.Geçen gün iskeleti kırık olan ön koltuğun fiyatını sordum bana 1600 tl dediler.Çıkmada olabilir diye sorunca aralarında fısır fısır konuşup bana 750 tl ye var dediler.Tabii ben her iki fiyatıda abartılı bulup çıktım.Aynı gün pc ye geçip fiat.com.tr a şikayet maili yazdım.24 saat içinde beni aradılar ve şikayetimi dinlediler.Beni arayan bayan bir an için beni umutlandırdı.Ulan dedim yoksa fiat bana yeni koltukmu gönderecek...!!!!
nerdeeeee.....
Ertesi gün beni topcuoğlu ndan aradılar.Konunun ne olup olmadığını sorup.beni dinledikten sonra.Arayan hanım bana Yeni koltuğun fiyatının 750 TL olduğunu ve benim yanlış anladığımı ısrar edip durdu.Servisin asla 2.el çıkma parça satmadığını söyledi.Yani benim yanlış anladığımı ısrarla söyedi.İster istemez kendimi yalan yere şikayet etmiş gibi hissettim,ama bilmedikleri bir şey varki ,ben geri zekalı değilim.Ne konuştuğumu ve aldığım fiyatı çok iyi biliyordum.Yalan söyleyen servisdi(uyanık yedek parça satım personeli)
.Ben ise okuyucuların takdirine sunuyorum.

Merruse
28/04/2015, 14:28
Delphi nin kasnak tamir setleri var. Geçen sene 80 lira mı ne vermiştim. Opel Corsa ile aynı. 90 lıklarınki böyle.

Ahmet4661
17/07/2017, 15:09
2009 gp 1.3 en alttaki kasnaktan çıt çıt ses geliyodu eğilip baktım arabanın altına kasnakta bildigin çıt çıt mutfak çakmağı gibi ses ve bariz görülen kıvılcım var sıkıntı nerdedir acaba

stonebridge
17/07/2017, 19:28
120.000 Km de tüm rulmanların ve kasnakların değişmesi gerekir. Malesef parçanın ömrü o kadar. Kayışlar ise 60.000 yada 5 yılda 1 kere değişmeli. Saygılarımla.

timbaz
17/07/2017, 19:40
120.000 Km de tüm rulmanların ve kasnakların değişmesi gerekir. Malesef parçanın ömrü o kadar. Kayışlar ise 60.000 yada 5 yılda 1 kere değişmeli. Saygılarımla.tum kasnaklarin degismesi gerektiginin kaynagi var mi? Belirtilen bir yer?
Bir de tum rulman kasnak derken tam olarak hangileri?