PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Pidede domuz, sucukta eşek eti

cemal arslan
05/06/2012, 20:19
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın yaptığı denetimlerde aralarında köklü firmaların da yer aldığı bazı markaların ürünlerinde hileler tespit edildi.

https://www.hurriyet.com.tr/p/spacer.gif

Sucuklarda at ve eşek eti, tereyağında bitkisel yağ, tulum peynirinde nişasta, pidede domuz eti, yüzde 100 dana sosiste ise kanatlı etine rastlandı.

İşte bakanlığın denetimine takılan 13 firma:

Aliçler Sucuk Erenler/SAKARYA
Isıl İşlem Görmüş Sucuk Benzeri Ürün (% 100 Dana)
Tek Tırnaklı Eti (At Eti, Eşek Eti Tespiti)NazifoğluÇiftarslanlı Et ve Et Ürünleri AFYONKARAHİSAR
Isıl İşlem Görmüş Sucuk Benzeri Ürün (%100 Dana)
Tek Tırnaklı Eti (At Eti, Eşek Eti) Kanatlı Eti Tespiti

ÇiftarslanlıElmalı Çiftliği Süt Ürünleri Gıda San. Tic. Ltd. Şti. ANTALYA (https://www.hurriyet.com.tr/index/Antalya/)Geleneksel Tereyağı
(Bitkisel Yağ)

Elmalı ÇiftliğiAkdeniz Süt Ürn. ve Gıda San. Tic. Tur. Ltd. Şti. ANTALYA (https://www.hurriyet.com.tr/index/Antalya/)Yarım Yağlı Homojenize Yoğurt (Bitkisel Yağ ve Jelatin)

AkdenizOnurtur Ak. İnş. Nak. Tur. San. Tic. Ltd. Şti. MARDİNYoğurt (Bitkisel Yağ)

OnurköyMutlu Tolga Gıda İnş. Petrol Turizm Tarım Hay. Orman Ürün. San. ve Tic. Ltd.Şti. AFYONKARAHİSARYağlı Tulum Peyniri (Bitkisel Yağ ve Nişasta)

Ilgaz YaylasıGüldemce Gıda İnş. Oto. San. Tic. Ltd. Şti. KONYAYağlı Eritme Peyniri
(Bitkisel Yağ)

Bacanaklar Güldem SütNurs Lokman Hekim Gıda Tarım Bitki Med. San. Tic. Ltd. Şti Yüreğir/ADANASüzme Çiçek Balı (Diastaz Sayısı, Fruktoz/Glikoz, Fruktoz+Glikoz, C4 Şeker Oranı %, Balda protein ve ham delta C13 değerleri farkı)
Balderesi

Milenyum Pide Pizza Kebap Salonu Bornova /İZMİRKıymalı Pide
Domuz Eti Tespiti
Milenyum Pide

Milenyum Pide Pizza Kebap Salonu Bornova /İZMİRKuşbaşılı Pide
Domuz Eti Tespiti
Milenyum Pide

Pınar Entegre Et ve Un Sanayi A.Ş Kemalpaşa/İZMİR (https://www.hurriyet.com.tr/index/izmir/)Uzun Soyulmuş Sosis (%100 Dana)
Kanatlı Eti Tespiti
Pınar

Özok Gıda Salihli MANİSA
Isıl İşlem Görmüş Sucuk Benzeri Ürün (Dana eti)
Kanatlı Eti Tespiti
Salihli Özok

alıntı hürriyet.com.tr
Pidede domuz, sucukta eşek eti - Hürriyet EKONOMİ (https://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/20698327.asp)

trakya_
05/06/2012, 20:29
denetımler sıklıkla olursa bu tur sorunlar olmaz

01adanali01
05/06/2012, 20:30
Allah ıslah etsin.

rbcn
05/06/2012, 20:32
ş..efsiz herif bide domuz eti satmış millete

kadir07
05/06/2012, 20:50
bizim burada heryerde elmalı çiftiği var adamlar jelatin melatin ne varsa koymuşlar içine yoksa 9tl lik tereyağı mı olur...

eye of the tiger
05/06/2012, 21:09
Ucuz etin yahnisi diyeceğim ama baksana güvenerek aldığımız PINAR bile var işin içinde.Kanatlı eti varmış.O kanatlı tavuktur inşallah.Martı falanda olabilir.En iyisi hayvanı kendin alıp ne istiyorsan yapacaksın kıyma sucuk vs..en temizi.

gorkem kaan
05/06/2012, 21:13
ucuzdur vardır bi illeti pahalıdır var bir hikmeti :)

Ziyaretci037
05/06/2012, 21:18
Vay arkadaş ya pınarda bile hile var..

maceraci95
05/06/2012, 21:27
Pınar'ın yoğurtları bile kaşıkla alırken dikkatli bakın hafifçe uzuyor. Katkı maddeleri neden oluyor diye biliyorum.

takres
05/06/2012, 22:19
pınar da bile var ya yuh !

alpimmm
05/06/2012, 22:46
of yaa, midem kalktı,
kim dur diyecek bunlara.
saol Cemal Abi bilgilendirme için.

bu arada özellikle çilekli ürünlerde bulunan E-120 ' ye dikkat (böcek kanı).google'a yazın ve okuyun kesinlikle
ben bunu öğrendikten sonra çilekli dondurma- kek- büsküvi vs. bırakmak zorunda kaldım.

cemal arslan
06/06/2012, 00:06
pınar daki kanatlı olayı....geçen bir markada daha çıktı...emin değilim bu yüzden adını yazmıyorum...

adamların açıklaması şu....aynı tesiste hem tavuk hem et hazırlanıyor bıçaklar makineler vs...temizlenmemiş...dolayısıyla tavuk ete karışmış...

aslında mantıklı geliyor...ama...aklıma şu da gelmiyor değil...
hadi...önce tavuğu doldurdun...sonra ete geçtin...
ve ilk et üretimine tavuk bulaştı...öyle ya hepsine bulaşacak değil yaaaa
ve yine tesadüfe bakın...tavuğun bulaştığı ilk üretilen sucuk ...örnek olarak alınıyor...
yani o kadar üretimden ...bahtsız bedevi şansı...ilk üretim sucuk inceleniyor...

bende yedim.... :)

Ziyaretci037
06/06/2012, 00:17
of yaa, midem kalktı,
kim dur diyecek bunlara.
saol Cemal Abi bilgilendirme için.

bu arada özellikle çilekli ürünlerde bulunan E-120 ' ye dikkat (böcek kanı).google'a yazın ve okuyun kesinlikle
ben bunu öğrendikten sonra çilekli dondurma- kek- büsküvi vs. bırakmak zorunda kaldım.

E120 denen şey (yani böcek türü) en başta Coca Cola'da var.Hurafemidir bilemem tabi.

Geçenlerde Starbucks'ta gelen tepkiler üzerine çilekli frappucinoyu bundan sonra böcek kullanmadan renk katacağını açıklamıştı :)

must
06/06/2012, 00:28
Bi zarari yoksa saglik acisindan bence sorun yok bocekle renklendirilmede :D

emrgnc
06/06/2012, 00:40
o kırmızı renk dedikleri CARMEN adında madde yani böcek boyası, ve bu madde marka gözetmeksizin piyasadaki bütün pembe ve kırmızı renkli ürünlerde bulunuyor. yani en temiz en sağlam marka bile bunu kullanıyor. o yüzden çilek, frambuaz vs aromalı şeyleri tüketmemek lazım

pdr42
06/06/2012, 04:14
Geçen sene bu mesele ortaya çıktığında bazı firmalar vişne ve havuca döndüler.Geçen sene vişne ok pahalanmıştı bu yüzden

takres
06/06/2012, 10:37
pınar daki kanatlı olayı....geçen bir markada daha çıktı...emin değilim bu yüzden adını yazmıyorum...

adamların açıklaması şu....aynı tesiste hem tavuk hem et hazırlanıyor bıçaklar makineler vs...temizlenmemiş...dolayısıyla tavuk ete karışmış...

aslında mantıklı geliyor...ama...aklıma şu da gelmiyor değil...
hadi...önce tavuğu doldurdun...sonra ete geçtin...
ve ilk et üretimine tavuk bulaştı...öyle ya hepsine bulaşacak değil yaaaa
ve yine tesadüfe bakın...tavuğun bulaştığı ilk üretilen sucuk ...örnek olarak alınıyor...
yani o kadar üretimden ...bahtsız bedevi şansı...ilk üretim sucuk inceleniyor...

bende yedim.... :)

Abi arkadaşın söylediğine göre pınarın dana eti ve tavuk eti kısmı birbirinden ayrı binalarmış 2 sene önce... eğer binalar sonradan birleşmediyse böyle birşey imkansız..

aslında bakanlık kanatlı etinin oranını yazsaydı keşke...

vek66
06/06/2012, 13:18
pınarda bu işi böyle yapıyorsa artık bundan böyle hiçbir marka ürüne güvenmem arkadaş...

burhankutlu
06/06/2012, 13:39
yakında bunların içinden insan eti çıkarsa şaşırmam insanlarda şaşırdı ne yiyeceğini