PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Grande Punto Corsa C 1.7 DTI

electradio
15/05/2012, 22:16
Selamlar arkadaşlar,

Ben de birkaç hafta önce sonunda 2006 dan beri hayalim olan renkte bir grande punto sahibi oldum. Allah isteyen herkese istediğini nasip etsin :)

Şu an eski arabayı da henüz satmadığımdan bir süre 2 arabam oldu, çok güzel bir duyguymuş :thumbup1: Bu arada da 2 arabayı karşılaştırma fırsatı buldum.

Eski arabayı kullandığımda corsa c 1.7 dti 75 bg. geçmesine rağmen 1.3 multijet 90bg (5vites) punto ya göre gaz pedalı daha iyi tepki veriyor ve alt devirlerde bayılma yapmadan kendini şiddetle ileri atıyor gibi geliyor. Punto 90lık olmasına rağmen alt devirlerde doğal olarak ağır kalıyor, bazen bayılıyor gibi...

Yanlız G.punto nun da turbonun yüksek verimli devirlerinde gazı da kökleyince iyi gittiği belli...

corsa ile hız yapınca hiç güven vermiyor, Punto ile 130-140 km/h lerde verdiği güven hissini corsa c de 90-100 km/s ile yavaş gidince hissettik.

Konfor olarak corsa D leri bilmiyorum ama C ler punto ile kıyaslanamaz, opel amortisörleri -meşhur olarak- çok sert...

Son söylemek istediğim de corsa c 1.7 dti kullanımı biraz daha zevklimiş galiba :motorcu: Ama Punto nun konforu havası başkamış... İki arabayı da çok çok seviyorum :)

frkan54
15/05/2012, 22:33
aracınız hayırlı olsun :)

electradio
15/05/2012, 22:41
Teşekkürler, yanlız aklıma takılan birşey var, corsa'da teyp kontağı kapatsanız da anahtarı çıkartmadan kapanmıyordu; anahtarı çıkartınca teyp kendini kapatıyordu, G.punto da böyle bir özellik menü den ayarlanabiliyor mu acaba?

_FeRDi_
15/05/2012, 22:42
Yeni aracınız hayırlı olsun. Punto 90 BG liklerde alt devirlerde bir ölülük söz konusu. benim 75 likle beraber arkadaşın 90 lığa aynı gün Chip yaptırdık. Benim araç alt devirlerde şahlanırken 90 lık maksimum güçte yükselmesine rağmen alt devirlerde aynı kaldı.

gurik
15/05/2012, 22:50
Teşekkürler, yanlız aklıma takılan birşey var, corsa'da teyp kontağı kapatsanız da anahtarı çıkartmadan kapanmıyordu; anahtarı çıkartınca teyp kendini kapatıyordu, G.punto da böyle bir özellik menü den ayarlanabiliyor mu acaba?

evet var. menü den radio off 20 yaparsanız 20 dk açık kalır.

fotobelit
16/05/2012, 09:48
Bende bilmiyordum bu olayı..iyi oldu...Bazen arac ta beklerken kontağı kapatıyorum teypte kapanıyor tekrar aç falan çok gıcık bir durumdu..

Ziyaretçi034
16/05/2012, 10:01
yeni aracınız hayırlı olsun,

bende sizinle aynı durumdaydım, 2004 corsa van 1,3 cdti aracımı puntomu aldıktan 1 ay sonra satmıştım. corsa 70 hp olmasına rağmen özellikle alt devirlerde daha canlıydı, ben onu motorun yeni olmasına yormuştum ama var olan bi dezavantajmış demek ki

ABNEW
16/05/2012, 13:54
Aracın hayırlı olsun Ufuk, kazasız sürüşler,

Düşük devirlerde 1250cc lik bir motorla 1700cc lik bir motor arasında doğal olarak çok fark olacaktır.Turbo altı devirlerde 1.7 nin çekiş gücü mjtd ye göre çok daha iyidir bu da hacim kaynaklı doğal bir durum.Ancak yüksek devirlerde mjtd bu açığını kapayacaktır...

ares666
16/05/2012, 14:39
düşük devirlerdeki güç kaybnı chip tuning ile halledebileceğiniz düşüncesideyim konuya daha hakim olan arkadaşlar bilgilenidirirse daha net bir bilgimiz olur saygılar kazasız belasız sürüşler...