PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Doğru bilgiye ihtiyacım var..

TURKUAZ
15/05/2012, 08:48
GP 1.4 Fire Fun 2007 model ve 37.902 km olan aracımı servise götürdüm.Sorumlu arkadaş özellikle kayışın değişmesini önerdi. Bakımıyla birlikte 920 TL olur dedi. Biraz aşağı çekmeye çalışırmış fakat balatalarda değişirse 1000 TL yi gözden çıkarmalıymışım.. Rakama inanamadım..40.000 bakımı 440 TL ymiş.. Bu rakamlar çok yüksek değil mi sizcede ? Ne yapmamı önerirsiniz ?Bayan sürücü olunca teknik bilgimde yok ve güvenilir bilgiye ihtiyacım var..Aracım hafta sonu arabası ve herhangi bir sorunuda yok..Çokta memnunum..

Ziyaretçi034
15/05/2012, 09:16
aracın yaşından dolayı kayışların değişmesi gerekte, aracınız 5 yaşında olduğu için kayışlar kullanım ömrünü tamamlamış, zira değiştirmezde devam ederseniz o 920 tl'nin çarpı 3-4 katını masraf olarak iş açar başınıza. 40 bin bakımda neler yapılacak bununla ilgili bilgi verdiler mi? sanırım içinde yıllık bakım, hidrolik yağları değişimi gibi kalemler olması lazım. bujilerde değişecek mi? yapılacak işlemlere göre fiyatı değerlendirmek daha sağlıklı olur

kadir07
15/05/2012, 09:16
aracınız 2007 modelse(gerçi Fun lar 2009 dan sonra üretime başlandı:uhm00000:) yetkili servis yerine özel servise gitmenizi tavsiye ederim bursalı arkadaşların tavsiye edebileceği özel servisler vardır muhakkak.ayrıca verdikleri fiyatta çok fazla kayışlar balatalar değişse bile dışarıda 300-400 arası bi rakama 40.000 bakımını yaptırabilirsiniz..

tonymontana
15/05/2012, 09:23
siz neler değişecekmiş detay isteyin yetkili servisten buradan yorum yapan arkadaşlar kesin olacaktır.

TURKUAZ
15/05/2012, 09:41
Yorum yapan arkadaşlara çok teşekkür ediyorum..Bakımda neler yapılacak konusunda detaylı bilgim yok..Periyodik bakım neyi gerektiriyorsa o dur sanırım..Hatta açar bakarız ne gerekiyorsa o dedi konuştuğum kişi..Dış bujiler(sanırım böyle demişti) çok kullanmadığınız için temizdir gerek yoktur o nu değiştirmeyiz 70-80 TL düşebilir dedi hatta..Dediğim gibi teknik aksam konusuna hakim olmadığım için ne desede ben tam anlayamıyorum..Haftasonu Fıat araçların motor bakımlarında kampanya olduğuna ilişkin bir ilan üzerine servise gitmiştim aslında.Motor bakımı mı genel bakım mı daha cazip olur diye bilgi almak için. Ama kayış deyip sonrada rakamlar yüksek çıkınca şaşırdım..Gittiğim servis büyüklerden birisi..Yetkili..Dışarda daha uyguna yaptırsam ne olur sizce ?

TURKUAZ
15/05/2012, 09:44
aracınız 2007 modelse(gerçi Fun lar 2009 dan sonra üretime başlandı:uhm00000:)---------------------------------------------------
Ruhsat yanımda değildi ama trafik sigorta poliçemde yazan Fıat GP 5K 1.4(77) fire fun...Ben alırken ithal denmişti ama kaç yılında üretildi konusunda bilgim yok..gördüğümü yazdım açıkçası.. :vertag00:

Ziyaretçi051
15/05/2012, 09:56
Bursa banoto ya yakınsan gidip servis teknik uzmanı ismaili bul ankaradan in yakınıyım de sana her türlü kolaylık sağlar istersen telefonda açıp konuşurum

TURKUAZ
15/05/2012, 10:02
Bursa banoto ya yakınsan gidip servis teknik uzmanı ismaili bul ankaradan in yakınıyım de sana her türlü kolaylık sağlar istersen telefonda açıp konuşurum

Bey Banoto bulunduğun yere biraz ters istikamette.. Gidersem özellikle İsmail Bey le görüşürüm çok teşekkür ederim..

celenlee
15/05/2012, 10:17
Yorum yapan arkadaşlara çok teşekkür ediyorum..Bakımda neler yapılacak konusunda detaylı bilgim yok..Periyodik bakım neyi gerektiriyorsa o dur sanırım..Hatta açar bakarız ne gerekiyorsa o dedi konuştuğum kişi..Dış bujiler(sanırım böyle demişti) çok kullanmadığınız için temizdir gerek yoktur o nu değiştirmeyiz 70-80 TL düşebilir dedi hatta..Dediğim gibi teknik aksam konusuna hakim olmadığım için ne desede ben tam anlayamıyorum..Haftasonu Fıat araçların motor bakımlarında kampanya olduğuna ilişkin bir ilan üzerine servise gitmiştim aslında.Motor bakımı mı genel bakım mı daha cazip olur diye bilgi almak için. Ama kayış deyip sonrada rakamlar yüksek çıkınca şaşırdım..Gittiğim servis büyüklerden birisi..Yetkili..Dışarda daha uyguna yaptırsam ne olur sizce ?

Siz o servise bir daha uğramayın :) Saçma bilgiler vermiş.
Bujiler En son 20000km'de değiştiyse bundan önce, şu an değişmesi gerekiyor. Daha ne kadar kullanılcakmış ki :)

Ayrıca en kral buji dışarda 20-25TL bizim araçlarımız için.

Siz en iyisi tavsiye eden birileri çıkarsa eğer Bursa da Punto'dan anlayan özel bir servise gidin.

Yağ-Filtreler-Balatalar-Fren Hidroliği ve Kayışları değiştirin.
Amortisör takozlarını da kontrol ettirin. Gerekirse onları da aradan çıkartın 100/110TL bir çifti (40000km içinde hiç değişmemişse problem başlamış olabilir.)

TURKUAZ
15/05/2012, 10:26
Siz o servise bir daha uğramayın :) Saçma bilgiler vermiş.
Bujiler En son 20000km'de değiştiyse bundan önce, şu an değişmesi gerekiyor. Daha ne kadar kullanılcakmış ki :)

Ayrıca en kral buji dışarda 20-25TL bizim araçlarımız için.

Siz en iyisi tavsiye eden birileri çıkarsa eğer Bursa da Punto'dan anlayan özel bir servise gidin.

Yağ-Filtreler-Balatalar-Fren Hidroliği ve Kayışları değiştirin.
Amortisör takozlarını da kontrol ettirin. Gerekirse onları da aradan çıkartın 100/110TL bir çifti (40000km içinde hiç değişmemişse problem başlamış olabilir.)

Bilgileriniz için teşekkür ediyorum..Aslında dış birşey dedi ama ben dış buji olarak hatırlıyorum..Başka birşeyde demiş olabilir..genede hesap tutarlı değilmi ? araçta 4 tane varsa 4*20=80 TL olabilir.. İnanın teknik konulara çok uzağım..Bu forumu biraz araştırma yaparken farkettim ve bilgimi arttırmaya çalışıyorum..Sizede verdiğiniz bilgiler için tekrar teşekkür ederim mutlaka dikkate alacağım..

celenlee
15/05/2012, 10:30
Bilgileriniz için teşekkür ediyorum..Aslında dış birşey dedi ama ben dış buji olarak hatırlıyorum..Başka birşeyde demiş olabilir..genede hesap tutarlı değilmi ? araçta 4 tane varsa 4*20=80 TL olabilir.. İnanın teknik konulara çok uzağım..Bu forumu biraz araştırma yaparken farkettim ve bilgimi arttırmaya çalışıyorum..Sizede verdiğiniz bilgiler için tekrar teşekkür ederim mutlaka dikkate alacağım..
1set buji 4adet 20-25TL civarı.

mrfee
15/05/2012, 10:38
Arkadaşlar benim araç 2007 11. ay trafiğe çıkışlı.
benim aracında kayışları değişmeli mi sizce 48 bin km de

TURKUAZ
15/05/2012, 10:39
1set buji 4adet 20-25TL civarı.

Konunun ne kadar uzağında olduğum çok açık :)

Güvenilir özel bir servis bulmam gerek sanırım..Buradan bir arkadaş Banotoyu önermiş ama bana çok ters bir yerde.. Ama en azından ne yapılması gerektiği konusunda genel bir bilgim olmuş oldu.. Ve yaklaşık tutarları konusunda tabi.. :)

pakten
15/05/2012, 11:14
YAĞ BP 5*40
YAĞ FİLTRESİ
BENZİN FİLTRESİ
POLEN FİLTRESİ
BUJİ
ŞANZIMAN TAKOZU
ALTERNATÖR KAYIŞI VE RULMANI
EKZANTRİK KAYIŞI VE RULMANI
ARKA BALATA BAKIMI
ROT BALANS AYARI
İŞCİLİK 570 tl bende karacabeydeyim bandırmada fahrettin ustaya yaptırdım gayette mennunum.

TURKUAZ
15/05/2012, 11:22
YAĞ BP 5*40
YAĞ FİLTRESİ
BENZİN FİLTRESİ
POLEN FİLTRESİ
BUJİ
ŞANZIMAN TAKOZU
ARKA BALATA BAKIMI
ROT BALANS AYARI
İŞCİLİK 570 tl bende karacabeydeyim bandırmada fahrettin ustaya yaptırdım gayette mennunum.

Burada bahsi geçen tüm önemli parçalar değişmiş sizde..Fiyat makul..Peki 40.000 bakımı yapılmış oluyor mu bütün bu parçalar değişince ? Anladığım kadarıyla filtreler+kayışlar+yağ değişimi+balata bakımı yapılması önemli.. Periyodik bakımda daha farklı birşey yapılıyor mu acaba ?

ceb_58
15/05/2012, 11:59
YAĞ BP 5*40
YAĞ FİLTRESİ
BENZİN FİLTRESİ
POLEN FİLTRESİ
BUJİ
ŞANZIMAN TAKOZU
ARKA BALATA BAKIMI
ROT BALANS AYARI

Fiyat gayet makul....:) Bence city problemi yaşarsanız servise gidini onun haricinde özel de bakımları yaptırmanız daha uygun olur.Bana arka iki amortisör değişimine işçilikle beraber 360 tl dediler. Dışarda işçilikle 170 tl diyorlar.

ceb_58
15/05/2012, 12:00
Burada bahsi geçen tüm önemli parçalar değişmiş sizde..Fiyat makul..Peki 40.000 bakımı yapılmış oluyor mu bütün bu parçalar değişince ? Anladığım kadarıyla filtreler+kayışlar+yağ değişimi+balata bakımı yapılması önemli.. Periyodik bakımda daha farklı birşey yapılıyor mu acaba ?

Abimiz gerekli herşeyi yaptırmış.

Ziyaretçi051
15/05/2012, 12:02
periyodik bakım tablosu aşağıdaki gibidir yapılması gerekenler mevcut

https://forum.grandepuntotr.com/attachments/teknik-yardim/20296d1336484043-periyodik-bakim-tablosu-fiat-periyodik-bakim-tablosu_ek1_04052012.doc

celenlee
15/05/2012, 12:15
Bakımda, aracın hortumları, sıvı seviye kontrolleri, mekanik aksamı ve kaportayı, egzost vs birleşim yerlerini.... yani ıvır zıvır her yerini kontrol ettiklerini söylüyorlar. Her yetkili servsi detaylı bakıyormudur bilmiyorum. Ama iyi bir ustaya giderseniz o da bu kontrolleri yapacaktır.

TURKUAZ
15/05/2012, 12:30
Genel olarak neler önemli anlamış oldum.. Sanırım şimdi iyi bir servis-fiyat bulmam gerekiyor..Banoto dışında Nilüfer e daha yakın güvenilir bir servis bilen var mıdır ?

takres
15/05/2012, 12:45
aracın garantisi yok nasıl olsa dışarıda %30-40 daha ucuza yaptırırsınız bakımları..

cemal arslan
15/05/2012, 12:52
PINAR hanım
uzak yakın dinlemeyin...
güvenilir bir yer bulmak bu devirde çok zor...o yüzden arkadaşların tavsiye edeceği bir yere uzak da olsa gidin...

TURKUAZ
15/05/2012, 14:35
Bursada güvenilir ve fiyat olarak uygun servis öneren var mı ?

menesi
15/05/2012, 14:40
Hanfendi ben bursa banoto da satış danışmanıyım.adımı servisteki şenol beye verin size yardımcı olurlar belli bi iskonto yaparlar.bu diğer arkadaşlarım içinde geçerli tabiki...

yolgezer90
15/05/2012, 15:11
GP 1.4 Fire Fun 2007 model ve 37.902 km olan aracımı servise götürdüm.Sorumlu arkadaş özellikle kayışın değişmesini önerdi. Bakımıyla birlikte 920 TL olur dedi. Biraz aşağı çekmeye çalışırmış fakat balatalarda değişirse 1000 TL yi gözden çıkarmalıymışım.. Rakama inanamadım..40.000 bakımı 440 TL ymiş.. Bu rakamlar çok yüksek değil mi sizcede ? Ne yapmamı önerirsiniz ?Bayan sürücü olunca teknik bilgimde yok ve güvenilir bilgiye ihtiyacım var..Aracım hafta sonu arabası ve herhangi bir sorunuda yok..Çokta memnunum..

ben aracımı manisa üstün otoda 40bin bakımına soktum bir ay önce kayış devir daim motoru yağı suyu herşey deişti balatalar törpülendi işçilik dahil 550 tl tuttu.

mutunch
15/05/2012, 15:17
Bakımda, aracın hortumları, sıvı seviye kontrolleri, mekanik aksamı ve kaportayı, egzost vs birleşim yerlerini.... yani ıvır zıvır her yerini kontrol ettiklerini söylüyorlar. Her yetkili servsi detaylı bakıyormudur bilmiyorum. Ama iyi bir ustaya giderseniz o da bu kontrolleri yapacaktır.

Ben de yetkili servise gittim, bakımda söylediğim radyatör suyu eksiltme sorununa adres de gösterdim. Muhtemelen kalorifer borusunun oradan bir yerden geliyor dememe rağmen sadece kelepçe değiştirdiler, ancak sorunum hala devam ediyordu. Daha sonra LPG ustası kalorifer hortumundaki yırtığı keşfetti ve özel bir ustada hallettirdim. Nasıl bir hortum kontrolü yaptıklarını anlamıyorum inanın :)

TURKUAZ
15/05/2012, 15:17
Görüş ve bilgilerini paylaşan,yardımcı olan tüm katılımcılara tekrar çok teşekkür ediyorum.. Benim için çok faydalı ve yönlendirici oldu..

pakten
16/05/2012, 00:39

sanayide beşveler sanayi sitesinde yetkili fiat servisi var bir kere kapı ayarlatmaya gitmiştim. bankaların arakasında kalıyor, benim yaptırdıklarımdan takozu ve ekzantrik kayışı(araban 40 bindeyse gerek yok) ve rulmanı cıkartılsan senin iş en fazla 350-400 olur servis de sana 700 tl fiyat cıkalır

OzzY
16/05/2012, 01:05
eğer tanıdığınız bir özel servis yoksa ki anladığım kadarıyla yok yetkili servise gidin, anlamadığınız için özel servisler daha beter olabiliyor, yetkili servislerin arkasında enazından fiat var.
ancak başka bir servise gidin söylenenler tutarsız, orjinal buji için fiyat normal ancak değişmesi gerekli(en son 20000kmde değiştiğini varsayıyorum) zaten belirtilen süre kadar kullanılmışlar.

kayışların değiştirilmesi tavsiye edilir 5 sene dolduğunda kopma riski artıyor, kopma durumunda çok daha fazla masraf olur. en iyisi verilen fiyatın neleri kapsadığını öğrenin ona göre yorum yapalım. sanayi ile servisi karşılaştırmayı anlamlı bulmuyorum.

TURKUAZ
16/05/2012, 08:06
eğer tanıdığınız bir özel servis yoksa ki anladığım kadarıyla yok yetkili servise gidin, anlamadığınız için özel servisler daha beter olabiliyor, yetkili servislerin arkasında enazından fiat var.
ancak başka bir servise gidin söylenenler tutarsız, orjinal buji için fiyat normal ancak değişmesi gerekli(en son 20000kmde değiştiğini varsayıyorum) zaten belirtilen süre kadar kullanılmışlar.

kayışların değiştirilmesi tavsiye edilir 5 sene dolduğunda kopma riski artıyor, kopma durumunda çok daha fazla masraf olur. en iyisi verilen fiyatın neleri kapsadığını öğrenin ona göre yorum yapalım. sanayi ile servisi karşılaştırmayı anlamlı bulmuyorum.

Yaklaşımınız çok mantıklı..Güven çok önemli..Elbette yine çevreme sorarak güvenilir bir servis bulmaya çalışacağım..Fiyat çok farklıysa ve güven duyarsam özel servisi tercih ederim.. 800-1000 TL ile 500-600 TL arasında epey fark var.. Görüşünüzü paylaştığınız için teşekkür ediyorum..

Budweiser
16/05/2012, 12:31
Ben uzak yakın demeden Banotoya gitmenizi tavsiye ediyorum. Size Banotoyu tavsiye eden abi de Kartaş Ankara servis müdürüdür. Tavsiye ettiği kişiye mutlaka gidin hem aracınıza daha ilgili davranırlar hemde fiyat konusunda büyük yardımı dokunur. İnanın servise herhangi bir müşteri olarak yada servis müdürü vasıtasıyla aracı servise sokmanın arasında çok fark var :)

OzzY
16/05/2012, 18:16
Yaklaşımınız çok mantıklı..Güven çok önemli..Elbette yine çevreme sorarak güvenilir bir servis bulmaya çalışacağım..Fiyat çok farklıysa ve güven duyarsam özel servisi tercih ederim.. 800-1000 TL ile 500-600 TL arasında epey fark var.. Görüşünüzü paylaştığınız için teşekkür ediyorum..

benim demek istediğim yapılacak işe bakılması gerektiği mesela sanayide 500 tl fiyat veren ustaların %99u antifirizi değiştirmiyor, devridaim pompasını değiştirmiyor triger diyince sadece kayış ve rulman sayıyorlar, ancak serviste hepsi değişir. o yüzden aldığınız fiyatta detaylı olarak ne var ne yok bakın ona göre karar verin, buraya yazarsanız bizde yardımc olururz.