PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ayak aydınlatma

emrgnc
21/04/2012, 21:58
bugün arkadaşımın dükkanına çektik arabayı ayak aydınlatması yaptık. önlere 9 arkalara 6 şardan led dizdik. gün ışığı sarısı silikonlu led kullandık. arkaların kablolarını emniyet kemeri için kablo giden plastiğin altından döşeme altına verip eşik plastiğinin altına geçirdik ve önlere doğru çektik. aydınlatma kablosunuda tavandan indirmek yerine çok zahmetli olan sigortaların ordan 3 saatlik arama tarama sonucu bulduk ve bağladık sonuç güzel oldu. ilerleyen günlerde ışık çok gelirse gözüme, 3er tanesini keserim hepsinden diye düşünüyorum. hangi kablodan elektrik aldığımızı unuttum ancak yakın zamanda açıp bakınca söylerim.

emrgnc
21/04/2012, 22:00
fotoğrafların bazıları flaşlı o yüzden farklı çıkmış olabilir. ve son fotoğrafta sabah kahvaltımız :)

Ziyaretci036
21/04/2012, 23:44
guzel olmus ayni uygulama benim aractada var arti olarak torpido gozude dahil.

emrgnc
21/04/2012, 23:47
guzel olmus ayni uygulama benim aractada var arti olarak torpido gozude dahil.

benim torpidoya arabayı alır almaz pilli bişeyler ayarlamıştım https://forum.grandepuntotr.com/kendi-modifiyeni-kendin-yap/29376-alternatif-torpido-isigi.html başlığında o yüzden ona pek girişmedim, ama eminim çok başarılıdır

Ziyaretci036
21/04/2012, 23:48
torpido da isik olmasi geceleri ozellikle cok iyi oluyor. :)

emrgnc
21/04/2012, 23:49
torpido da isik olmasi geceleri ozellikle cok iyi oluyor. :)

aynen, hele birde arka tavan lambası olursa o araba olmuştur :)

Nokta.
23/04/2012, 23:56
elektrigi tam olarak hangi sigortadan aldınız ayrıca kumandadan kilitleyince kararark mı sönüyor

emrgnc
24/04/2012, 00:02
elektriği aldığım sigortanın fotoğrafını bi kaç güne çekicem araba şu an serviste. evet kilitlediğimde ya da açtığımda tavan lambası gibi yavaş yanıp sönüyor. belki o kadar soft olmuyor ama yinede çat çat açılıp kapanmıyo en azından

caner_ege
24/04/2012, 00:08
bende buna benzer bir çalışma yapmıştım ön kapıların altında lamba yerleri var ama ampul vs. hiç birşey yok cam otomatiğinden ön kapıların altına led çektim 3 lü led lerden lehip yaparak ve cam otomatiğinden çektim elektiriğinide ön kapıları açıldığında ayağınızı bascağınız beton yol her ne ise işte oraya beyaz güzel bir ışık vuruyor yer çamursa filan görüyorsunuz yani :)

emrgnc
24/04/2012, 00:11
bende buna benzer bir çalışma yapmıştım ön kapıların altında lamba yerleri var ama ampul vs. hiç birşey yok cam otomatiğinden ön kapıların altına led çektim 3 lü led lerden lehip yaparak ve cam otomatiğinden çektim elektiriğinide ön kapıları açıldığında ayağınızı bascağınız beton yol her ne ise işte oraya beyaz güzel bir ışık vuruyor yer çamursa filan görüyorsunuz yani :)

abi kapıları açınca cam otomatiklerinin ışıkları gidiyordu nasıl yaptın açıkken yanmasını :)

caner_ege
24/04/2012, 00:18
baba kontak açıkken yanıyor malesef sadece yani ben araçdayım bi yolcu indiğinde veya ailemden biri filan o zmn güzel oluyor ancak yoksa parklara bağlama imkanım filan olsa süper olurdu ama elimden bu kadarı geldi valla... cam otomatiğinin ışığı kesildiği anda benim ışıklar da kesiliyor :)

caner_ege
24/04/2012, 00:23
abi kapıları açınca cam otomatiklerinin ışıkları gidiyordu nasıl yaptın açıkken yanmasını :)

emre hemşo birde aracın vites yerinin orda bozuk para bölmesi kultablası koyma yeri filan varya oraya çakmağa gelen elektirikden bir kablo çekip vites kutusun un altından körüğün deri olan kısmını tutup kaldırarak çakmak dan bi elektirik kablosu çekip kalorifer bölmesinin alt kısmında el büyüklüğünde bir parça var onu çıkartıyorsun içerden led i oraya çekip o plastik parçayı delim ledi içine yerleştiriyorsun ve geri o kapağı takdığında aşağıda ve dip de kalan o bölme aydınlık oluyor istersen yarın bi kaç resim ve fotoğrafla konuyu senin için paylaşabilirim :)

emrgnc
24/04/2012, 00:24
abi o da iyimiş :D benimde aklımdan geçti de yaparsam tavana bağlarım yoksa dursun diye ellemedim. ilerleyen günlerde uğraşabilirim ama

emrgnc
24/04/2012, 00:26
emre hemşo birde aracın vites yerinin orda bozuk para bölmesi kultablası koyma yeri filan varya oraya çakmağa gelen elektirikden bir kablo çekip vites kutusun un altından körüğün deri olan kısmını tutup kaldırarak çakmak dan bi elektirik kablosu çekip kalorifer bölmesinin alt kısmında el büyüklüğünde bir parça var onu çıkartıyorsun içerden led i oraya çekip o plastik parçayı delim ledi içine yerleştiriyorsun ve geri o kapağı takdığında aşağıda ve dip de kalan o bölme aydınlık oluyor istersen yarın bi kaç resim ve fotoğrafla konuyu senin için paylaşabilirim :)

caner abim tam yarama bastın :D onuda yaptıkta o plastik parçayı ters tutmuşuz aşşağıyı deleceğimize üstü delmişiz kol dayamanın dibini aydınlatıyo şimdi :D onuda güzel bi şekilde halledicem ama

caner_ege
24/04/2012, 00:36
abi aynı yaptığın işlemi yaptım bi reklamcı dan da turuncu folyo alıyosun ışığın önünü folyo ile kaplıyosun ve ışık göğüs ışıkların la aynı renkte yanıyor :) çok şık ve orjinal duruyor...

caner_ege
24/04/2012, 00:38
bu arada tavan lamban tek se kesin çift yap çok şahene oluyor arkada oturanlar uzun yolda veya şehir içinde arkada bi bayan arkadaşın çantasını açcak olsa içini göremiyor hem merkezi ile kapıları kilitleyip açtığında aracın içi şahene gözüküyor oda şart bilesin...

emrgnc
24/04/2012, 00:38
ben turuncu led aldım orası okeyde işte hem yanlış yere uyguladık hemde led nokta gibi ışığı topluyo başka bi tür led kullanıcaz artık(ışığı dağıtan). araba bi gelsinde hayırlısıyla :)

caner_ege
24/04/2012, 00:39
sıralı led lerden kestir 3 lü bir sıra 3 delik aç tam orta noktasına dip tarafa doğru canım hemşeerim ondan sonra uzakdan seyret valla :)

emrgnc
24/04/2012, 00:40
bu arada tavan lamban tek se kesin çift yap çok şahene oluyor arkada oturanlar uzun yolda veya şehir içinde arkada bi bayan arkadaşın çantasını açcak olsa içini göremiyor hem merkezi ile kapıları kilitleyip açtığında aracın içi şahene gözüküyor oda şart bilesin...

onu da yaptım kaçar mı bizden :D

caner_ege
24/04/2012, 00:43
vayy kimin hemşerisi yaa :) kazasız belasız sürüşler emrem :) ankaraya geldiğimde bi buluşma düzenleriz önümüzdeki ay keçiörende hala evim duruyor boş boş :)

emrgnc
24/04/2012, 00:45
eyvallah abicim hepimize :) düzenliyelim valla iyi olur ömerde diyip duruyo :D evde eşya var mı abi? hani boşsa değerlendirelim :p

caner_ege
24/04/2012, 00:48
bi oturma takımı onu da faraler yemediyse :) şaka şaka evimde fare filan olmaz güzel evim benim :) eşya bi kaç koltuk bi kaç sehpa var valla parti mi yapcaz yoksam?

emrgnc
24/04/2012, 00:50
temel eşyalar var her şeyi yapabiliriz abi duruma göre :)

caner_ege
24/04/2012, 00:51
tmm önümüzdeki ay ordayım nasipse haberleşcez hemşo :)
ankara bizim yaa :) nasıl özledim memleketimide...

Afy
31/08/2014, 21:46
Konuyu canlandiralalim
Enerjiyi nerden aldınız resimle anlatabilir misiniz. Sigorta bölümünden mi?

cemdogu
31/08/2014, 21:58
Konuyu canlandiralalim
Enerjiyi nerden aldınız resimle anlatabilir misiniz. Sigorta bölümünden mi?

konu hakkında forumda o kadar çok konu var ki...şunu bile yapsanız herşey o kadar net :D

Let me google that for you (https://lmgtfy.com/?q=grande+punto+ayak+ayd%C4%B1nlatma)

ben yine de anlatayım.sigorta paneliyle uğraşmaya değmiyor.çünkü sigorta panelinden elektrik alınırsa kapılara switch bağlanması gerekecek.Halbuki, tavan lambasını kontrol eden bir switch zaten var...

Direkt olarak enerjiyi tavan lambasından alıyoruz.zaten 2 tane kablo.artı ve eksi olmak üzere.ne cins ampul kullanıyorsanız, arasına dilediğiniz kısıklıkta direnci ekliyorsunuz ve kablolama yapıyorsunuz.sabitlemek için kesme biçme yapmaya gerek yok eğer orjinal tip ayak aydınlatma alacaksanız yerleri zaten mevcut sadece kablolama yapılacak.Forumda şerit led ile işini gören çok kişi var, böyle yapılacaksa zaten arkası yapışkanlı olduğu için geriye yine sadece kablolama kalıyor.

işin püf noktası kabloların yalıtımı.kapı direklerinden geçtiği için kablolar, iyi izole edilmeli ve ses yapmaması için bez bant ile sarılmalı..

emrek8899
31/08/2014, 23:35
Ben yaptim modul led kullandim 3 lu arkasi yapiskanli los ve hos bi isik oldu tavan lambasindan cekmek cok mantikli kolay zaten resimlerinide atarim yarin

Afy
01/09/2014, 11:22
konu hakkında forumda o kadar çok konu var ki...şunu bile yapsanız herşey o kadar net :D

Let me google that for you (https://lmgtfy.com/?q=grande+punto+ayak+ayd%C4%B1nlatma)

ben yine de anlatayım.sigorta paneliyle uğraşmaya değmiyor.çünkü sigorta panelinden elektrik alınırsa kapılara switch bağlanması gerekecek.Halbuki, tavan lambasını kontrol eden bir switch zaten var...

Direkt olarak enerjiyi tavan lambasından alıyoruz.zaten 2 tane kablo.artı ve eksi olmak üzere.ne cins ampul kullanıyorsanız, arasına dilediğiniz kısıklıkta direnci ekliyorsunuz ve kablolama yapıyorsunuz.sabitlemek için kesme biçme yapmaya gerek yok eğer orjinal tip ayak aydınlatma alacaksanız yerleri zaten mevcut sadece kablolama yapılacak.Forumda şerit led ile işini gören çok kişi var, böyle yapılacaksa zaten arkası yapışkanlı olduğu için geriye yine sadece kablolama kalıyor.

işin püf noktası kabloların yalıtımı.kapı direklerinden geçtiği için kablolar, iyi izole edilmeli ve ses yapmaması için bez bant ile sarılmalı..

Teşekkürler
Ancak ben sorumu şöyle degistireyim Aracın hiçbir yerini sokmeden sigorta panelinde tavana giden kablolari bularak yapılabiliyor mu evet ise cevap bunun hangi kablo olduğunu soruyorum.
Ayrıca Sol direği açtığımda bir demet kablo gördüm Airbag den dolayı ve izole edilmiş durumda.
Neyse artık kablolama işini direkten yapacağım ama şu orjinal ayak aydınlatması yeri tam olarak neresi uygun fiyatlı ise orjinal yapmak isterim.
Resmi var mı acaba? Fiyat?
Teşekkürler.

alixxx
01/09/2014, 16:48
Teşekkürler
Ancak ben sorumu şöyle degistireyim Aracın hiçbir yerini sokmeden sigorta panelinde tavana giden kablolari bularak yapılabiliyor mu evet ise cevap bunun hangi kablo olduğunu soruyorum.
Ayrıca Sol direği açtığımda bir demet kablo gördüm Airbag den dolayı ve izole edilmiş durumda.
Neyse artık kablolama işini direkten yapacağım ama şu orjinal ayak aydınlatması yeri tam olarak neresi uygun fiyatlı ise orjinal yapmak isterim.
Resmi var mı acaba? Fiyat?
Teşekkürler.

Kesip biçmeden uğraşmadan derseniz en kolayı body computer üzerindeki soketlerdeki bulunan kabloların yanına kabloları sıkıştırmak ben bu şekilde yapmıştım fakat sadece kapıları açınca yanıyordu.

Kabloları şu pinlerden alacaksınız :

https://i.hizliresim.com/72G00l.jpg (https://hizliresim.com/72G00l)

Buda benim eski aracımdan bi fotoğraf.

https://i.hizliresim.com/X2zQaD.jpg (https://hizliresim.com/X2zQaD)

Ledleri üçlü modül kullansanız daha iyi olur fakat bulamam derseniz şerit ledde olur.

Afy
01/09/2014, 22:37
Teşekkürler

emrgnc
03/09/2014, 14:15
Üzgünüm artık yardımcı olamayacağım.