PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kaliperi ve balata boyama

ayaman
18/04/2012, 09:31
merabalar arkadaşlar. geçenlerde benim kaliperi gözüme ilişti kaliperiler pas içindeydi boyatalım dedik fiyat aldım 100,120,150 TL gibi uçuk ve farklı fiyatlar duyunca kendim yapmaya karar verdim. ilk önce netten bu konu hakkında bilgi topladım sonrada bahause'nin yolunu tuttum boya için gerekli malzemeleri aldım.
boya için gerekli malzemeler:
1) ısıya dayanıklı iki adet boya
2) pası sökmek için WD 40
3)balata temizleyici sprey
4)tel fırça
5)boya fırçası
5)bir miktar gazete parçası
6)koli bandı

şimdi uygulamaya gelelim: aracı düz bir zemine çekelim
ilk önce kendimizi emniyete almak için vitesi bire alalım, elfreni çekelim ardından tekerlerin arkasına önüne takoz veya takoz yoksa taş koyalım. can güvenliğimiz ilk önce gelir değil mi ama ;)
sonra aracı kirikoya kaldırıyoruz ve tekerleği söküyoruz tekerlek söküldükten sonra davlumbaz ve diğer parçalar boyanmasın diye gazetelerle diğer parçaları kaplayıp bandımızla bir güzel sabitliyoruz.
daha sonra namı diyar WD 40'ı paslanan kaliperiye uyguluyoruz tel fırça yardımıyla da pası söküyoruz bu işlemden sonrada wd 40 kaliperileri yağladığı için temiz bir bezle kaliperiyi siliyoruz. bezle silsek dahi WD 40'ın yağı tamamen sökülmemiştir onuniçin balata spreyini kaliperiye uyguluyoruz balata spreyi uçucu olduğunda WD 40 tan eser kalmayacak wd 40 uçup gidecek kaliperlerimiz kupkuru ve tertemiz olacak. bu işlemlerden sonra bir iki dakika bekleyin kaliperiniz kurusun ondan sonra boyayı kaliperilerinize uygulayın
boyayı. boyayı uygularken iki veya üç kat uygulayın ki boya zemini iyi kapatsın.
boya her kat atıldığında en az 10-15 dk beklesin ki boya iyi otursun ve zemini iyi tutsun. aynı uygulamayı disklere de uygularsınız sonuç cillop gibi olacak

ayaman
18/04/2012, 09:56
2.

ayaman
18/04/2012, 10:01
3.

nightblue_35
18/04/2012, 10:16
Paylaşım güzel eline sağlık.Ön disk ve tamponuda boyamışsın heralde :)

Kor Baykus
18/04/2012, 10:16
100-150 diyenlermi oldu ? Tampon boyamıcaksın deseydiniz :D

Temiz işçilik, güzel iş :clapping:

ayaman
18/04/2012, 10:20
Paylaşım güzel eline sağlık.Ön disk ve tamponuda boyamışsın heralde :)
yo tamponu boyamadım aracım park halindeyken birileri sürtmüş.
evet ön disklerde boyandı zaten bir fren yaptığında diskler mis gibi oluyor. zaten boya kuruduktan sonra bir iki tur bindim diskler cam gibi oldu

blackhawk
18/04/2012, 10:21
güzel çalışma emeğine eline sağlık. Keşke boyadan önce astar atsaydın daha sağlıklı olurdu. Yine de güzel olmuş güle güle kullan...

ayaman
18/04/2012, 10:24
güzel çalışma emeğine eline sağlık. Keşke boyadan önce astar atsaydın daha sağlıklı olurdu. Yine de güzel olmuş güle güle kullan...
boyanın üzerinda şöyle bir not vardı boya için kesinlikle astar kullanmayın zemini temizledikten sonra direkt uygulayın yazıyordu. onun için astar uygulamadım

xvlkn
18/04/2012, 17:02
güzel paylaşım,eline sağlık