PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Otomatik vitese B1 ehliyeti geliyor...

ermana
02/04/2012, 18:57
Otomatik vites kullananlar bu habere dikkat! Artık otomatik vitese özel ehliyet geliyor. Otomatik vitesli araba kullanabilmek için özel ehliyet alınması gerekecek...

otomatik vitese özel ehliyet geliyor son dakika haberleri 02 Nisan 2012 Pazartesi 18:12 (https://www.gazete5.com/haber/otomatik-vitese-ozel-ehliyet-geliyor-son-dakika-haberleri-206906.htm)

hayalci79
02/04/2012, 19:13
Yani?? Hiçbir yerde haberin geri kalanı yok nedense. Acaba otomatik vitesli araçla direksiyon sınavına girmek isteyenler için mi düşünüldü?

Ayberk0616
02/04/2012, 19:18
Böyle bi saçmalık mı olur?
Ben b sınıfı ehliyete sahibim otomatik araba süremiycekmiyim?
Sadece otomatik sürücek yada sürmek istiyenler b1 alsın b ler hepsini kullanır.
Düz vites kullanan adam neden otomatik süremesinki:D bütün olay d ye tak gaz ver gitsin frene bas dursun

hayalci79
02/04/2012, 19:20
Böyle bi saçmalık mı olur?
Ben b sınıfı ehliyete sahibim otomatik araba süremiycekmiyim?
Sadece otomatik sürücek yada sürmek istiyenler b1 alsın b ler hepsini kullanır.
Düz vites kullanan adam neden otomatik süremesinki:D bütün olay d ye tak gaz ver gitsin frene bas dursun

Büyük ihtimalle olay sizin dediğiniz gibidir, B1 ehliyeti alanlar sadece otomatik vites sürüp düz vites sürmeleri yasak olacak gibi geliyor bana. Arabamız otomatik, eşim B sınıfı ehliyet alacak ve direksiyon sınavına düz vitesli araçla girecek, düz vitesli araç sürmeyi öğrenecek. Ama bu B1 sayesinde düz vites öğrenmeye gerek kalmadan ehliyet alınabilecek sanırım.

Ayberk0616
02/04/2012, 19:22
Büyük ihtimalle olay sizin dediğiniz gibidir, B1 ehliyeti alanlar sadece otomatik vites sürüp düz vites sürmeleri yasak olacak gibi geliyor bana. Arabamız otomatik, eşim B sınıfı ehliyet alacak ve direksiyon sınavına düz vitesli araçla girecek, düz vitesli araç sürmeyi öğrenecek. Ama bu B1 sayesinde düz vites öğrenmeye gerek kalmadan ehliyet alınabilecek sanırım.

Mantıklı olan budur ama burası türkiye b sınıfı süremez derler hem b1 hem b sınıfı ehliyeti olanlar istedikleri düz ve otomatik aracı kullanabilecek derler:tooleet0:

karargah26
02/04/2012, 19:27
bence bundan sonra alacaklar içindir bu, yoksa şimdiki aracım otomatik bi daha mı ehliyet alıcağız. otomatik vitesi kullanıp normal vitesi kullanamayanlar için olabilir bu olay

ermana
02/04/2012, 19:29
bence saygı değer büyüklerimizin amacı o bunu kullanır şu ötekini filan değil otomatik vites araç sahiplerine bir kez daha ehliyet satarak biraz daha keselerini doldurmaya çalışacaklar. saygı değer büyüklerimizi halkı yolma konusundaki bu kadar değişik taktikler bulma ve üstün yolma becerilerinden dolayı kutluyorum. inşallah vatandaştan çıkan tüm bu paraların altında kalırlar bir gün yavaş yavaş can verirler.

hayalci79
02/04/2012, 19:30
"Otomatik vitese özel ehliyet geliyor. Teklife göre, Trafik Kanunu'nun 38'inci maddesinde değişiklik yapılacak. B sınıfı yanında artık bir de B1 sınıfı sürücü belgesi olacak. B1 sürücü belgesine sahip kişiler otomatik vites otomobil, minibüs ve kamyonet kullanabilecekler.

Otomatik vitese özel ehliyet geliyor. Yasa teklifini AK Parti hazırlayıp, Meclis Başkanlığı'na sundu.

Teklif, Trafik Kanunu'nda değişiklik içeriyor.

Teklife göre, Trafik Kanunu'nun 38'inci maddesinde değişiklik yapılacak. B sınıfı yanında artık bir de B1 sınıfı sürücü belgesi olacak.

B1 sürücü belgesine sahip kişiler otomatik vites otomobil, minibüs ve kamyonet kullanabilecekler; ama düz vites araç kullanamayacaklar. Düz vites kullanabilmek için yine B sınıfı ehliyet gerekecek.

Teklifin gerekçesinde hem kadın hem de yaşlı sürücülerin düz vites araçlarla eğitim görmelerinin zaman zaman sıkıntı yarattığı belirtildi.

Aynı zamanda hayatı boyunca otomatik vites kullanacak bir kişinin düz viteste eğitim almasının mantık açısından da doğru olmadığı vurgulandı. Bu nedenle sadece otomatik vites kullanacaklara özel bir ehliyetin verilebileceği tespiti yapıldı.

Teklifin ikinci maddesinde ise sürücü belgesinin sadece ilköğretim ya da ortaokul mezunu olanlara verilmesi şartına bir istisna getiriliyor.

İlk öğretimin kesintisiz 8 yıl olmasından önce yani 18 Ağustos 1997 öncesinde ilkokul diploması alanlara da ehliyet alabilme hakkı tanınıyor."

takres
02/04/2012, 20:47
saçma...

xvlkn
02/04/2012, 21:00
absürt...

motor delisi
03/04/2012, 09:04
eeee dualogic de hem otomatik hem manuel oluyor puntoyu sürmek için B1+B2 mi lazım :D

egmngnl
03/04/2012, 09:28
saçma...

+100

halils2
03/04/2012, 09:41
bence saygı değer büyüklerimizin amacı o bunu kullanır şu ötekini filan değil otomatik vites araç sahiplerine bir kez daha ehliyet satarak biraz daha keselerini doldurmaya çalışacaklar. saygı değer büyüklerimizi halkı yolma konusundaki bu kadar değişik taktikler bulma ve üstün yolma becerilerinden dolayı kutluyorum. inşallah vatandaştan çıkan tüm bu paraların altında kalırlar bir gün yavaş yavaş can verirler.

kesinlikle katılıyorum dediklerinize. mideleri doymadı daha vatandaşı nasıl yolsak diye uğraşıyorlar. otomatik vites araç zaten otomatik adı üstünde diğer arkdaşın dediği gibi tak D ye bas gaza bir de çok büyük artıymış gibi minibüs ve kamyonet de sürebileceklermiş zaten b sınıfı bunları kullanabiliyor ne gerek var ki vatandaşa eziyet ediyorsun. ilk önce sürücü kurslarını denetleyip kimlere ehliyet verdiklerine baksınlar önüne gelene ehliyet veriyorlar kurslarda ayrıca maliyeti düşürmek amacıyla direksiyon eğitimini mümkün olduğunca vermemeye çaba sarf ediyorlar ondan sonra trafik kazası oldu 3 ölü 5 yaralı sebep sürücünün bilinçsizliği bilinçlendirilmemesi. neyse çok konuştum yeter bu kadar...:)

cemal arslan
03/04/2012, 11:04
bence manuellere özel uygulama gelsin

otomatikleri sürmek daha basit...

ne alaka diyorum

Misafir047
03/04/2012, 11:46
türkiyeden enteresan uygalamaların parçası

can-asan
03/04/2012, 11:54
garip:S

celenlee
03/04/2012, 12:16
Şu yorumlar şaka gibi ya :)
Acaba okuduğunuzu anlayamıyor musunuz??

"B1 sürücü belgesine sahip kişiler otomatik vites otomobil, minibüs ve kamyonet kullanabilecekler; ama düz vites araç kullanamayacaklar. Düz vites kullanabilmek için yine B sınıfı ehliyet gerekecek.

Teklifin gerekçesinde hem kadın hem de yaşlı sürücülerin düz vites araçlarla eğitim görmelerinin zaman zaman sıkıntı yarattığı belirtildi.

Aynı zamanda hayatı boyunca otomatik vites kullanacak bir kişinin düz viteste eğitim almasının mantık açısından da doğru olmadığı vurgulandı. Bu nedenle sadece otomatik vites kullanacaklara özel bir ehliyetin verilebileceği tespiti yapıldı.

Düz vites araç kullanmayı beceremeyen/kıvıramayan kişiler için getirilen bir uygulama. Ehliyet alırken bir dünya zorlanıyorlar, eş dost akrabalarını bir dünya uğraştırıyorlar, tabi bu arada eğitim verdiğiniz araçta baskı balata da kalmıyor :S:S
Bu adam zaten ben otomatik kullanacağım, neden ki bu eziyet diyip duruyor!!

İşte uygulama sadece bunları kapsayacak.Rahatça (B1)otomatik vites ehliyetlerini alacaklar. Ve otomatik vitesli araçlarına binecekler. Ve emin olun bizleri de trafikte daha az tehlikeye düşürecekler. Bu kadar basit.

VE TABİKİ B SINIFI EHLİYETİ OLAN OTOMATİK KULLANABİLECEK!!!

blk_hakan
03/04/2012, 12:40
Tirptironiklerede ayrı bi ehliyet cıkarsınlar ozaman ne sacma bi kanun cıkarmaya calısıyor bunlar yahu milleti soymaktan başka bişi yapmıyolar şimdi otomatik aracı olanlar ehliyet yenileyecek derler haydi herkes kursa , saçmalıgın daniskası hemde....

takres
03/04/2012, 12:46
Şu yorumlar şaka gibi ya :)
Acaba okuduğunuzu anlayamıyor musunuz??

Düz vites araç kullanmayı beceremeyen/kıvıramayan kişiler için getirilen bir uygulama. Ehliyet alırken bir dünya zorlanıyorlar, eş dost akrabalarını bir dünya uğraştırıyorlar, tabi bu arada eğitim verdiğiniz araçta baskı balata da kalmıyor :S:S
Bu adam zaten ben otomatik kullanacağım, neden ki bu eziyet diyip duruyor!!

İşte uygulama sadece bunları kapsayacak.Rahatça (B1)otomatik vites ehliyetlerini alacaklar. Ve otomatik vitesli araçlarına binecekler. Ve emin olun bizleri de trafikte daha az tehlikeye düşürecekler. Bu kadar basit.

VE TABİKİ B SINIFI EHLİYETİ OLAN OTOMATİK KULLANABİLECEK!!!

acil bir durum anında herkes manuel vites sürebilmeli ve azda olsa bu işi bilmeli...

ermana
03/04/2012, 13:46
acil bir durum anında herkes manuel vites sürebilmeli ve azda olsa bu işi bilmeli...

+

OzzY
03/04/2012, 14:01
evet yine medyanın saçma yorumlaması ile yanlış anlaşılmış bir haber...

gerçekmi bilmiyorum tabii ancak B ehliyeti olanlar/alanlar için değişen birşey yok. B1i olan manuel kullanamaz diyor sadece. onada uygulamada ses çıkarmazlar bence. Haberdede yazıldığı gibi sadece otomatik vites kullanmak isteyenlerin manuel öğrenme zorunluluğunu ortadan kaldıran bir uygulama tasarısı. kimseye bir zararı yok...

o mantıkla herkes araba kullanmayı bilsin ehliyet alsın ozaman acil bi durumda herkesin arabaya ihtiyacı olabilir.

takres
03/04/2012, 15:03
evet yine medyanın saçma yorumlaması ile yanlış anlaşılmış bir haber...

gerçekmi bilmiyorum tabii ancak B ehliyeti olanlar/alanlar için değişen birşey yok. B1i olan manuel kullanamaz diyor sadece. onada uygulamada ses çıkarmazlar bence. Haberdede yazıldığı gibi sadece otomatik vites kullanmak isteyenlerin manuel öğrenme zorunluluğunu ortadan kaldıran bir uygulama tasarısı. kimseye bir zararı yok...

o mantıkla herkes araba kullanmayı bilsin ehliyet alsın ozaman acil bi durumda herkesin arabaya ihtiyacı olabilir.

valla ben çevremde 18 yaşına gelen herkese söylüyorum ısrarla ehliyet almasını...acil bir durumda mutlaka işe yarar...

celenlee
03/04/2012, 19:05
valla ben çevremde 18 yaşına gelen herkese söylüyorum ısrarla ehliyet almasını...acil bir durumda mutlaka işe yarar...

Tabiki herkes ne kadar çok şey becerebilirse o kadar iyi olur toplum adına.Benim de temennim bu yöndedir.

Ama bu kesinlikle B1 ehiyetin gereksiz olduğunu ya da yanlış oladuğunu göstermiyor. Siz de belki böyle düşünmüyorsunuz, ama argüman olarak bu şekilde yazdığınız için biraz değişik olmuş :)

Eduardo
03/04/2012, 19:24
Ehliyet Kursları bir kez daha kazanacak :)
Saçma...

celenlee
03/04/2012, 20:43
Ehliyet Kursları bir kez daha kazanacak :)
Saçma...

Yeniden ehiyet almayı mı planlıyorsunuz :welcome:

B Sınıfı ehiyeti olanın zaten bu olayla ilgisi olmayacak.
Bunu anlamak gerçekten zor mu?

-------------------------------------------------------------------
""Delinin biri kuyuya taş atmış, kırk akıllı çıkaramamış" derler ya konu o noktada şu an.

Arkadaşlardan bir tanesi tuttu "Burası türkiye kesin 2sinide aldıracaklar, parayı kıracaklar" diye kişisel yorumunu yapıştırdı panoya. Diğer arkadaşlar da basiretleri bağlanmışçasına, kanun bu olacakmışçasına devam ediyor bu mesajın üstüne :)

Konuya odaklanın arkadaşlar. Olayı bir algılamaya çalışın.

OzzY
04/04/2012, 03:19

o olay ayrı bi komedi. zaten hali hazırda 18 yaşını doldurmuş hemen hemen herkes ehliyet alabiliyor. yani ehliyet almak bi çok kişi için çocuk oyuncağı. Hele bide bunların bazıları bulunsun diye bişey bilmeyip/öğrenmeden alınca trafikte yaşanmadık olay kalmıyor.
o bu mantık baştan yanlış bence. ha alıcak olan gider yine B alır otomatikte kullanır manuelde, engelleyen yok.

ayrıca acil durumlar için taksi/polis/ambulans/itfaiye vs var :)

bence bu işe başta kurslar karşı çıkar, birde otomatik vites araç almaları gerekeceği için :) yada yan koltuktaki hoca yapar vites değişimlerini çok eğlenceli olur heralde :D:D

oz.frkn
04/04/2012, 12:16
haberi okumadım bile yalan dolan.