PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Virajlarda çok savruluyorum?

Gonzales
30/03/2012, 16:21
Aracımla en hafif viraja hızlı girdiğimde çok savruluyorum. Dün bir fiat marea ile yarışıyoduk yolda hafif bir viraj vardı keskin değil girdim viraja az daha takla atıyodu araç frenlemek zorunda kaldım adam yanımdan vınnn diye uçtu gitti. Acaba sorun benim araçtamı? Sadece burda değil hafif bir virajda bile araç savrulcak gibi giriyor güven vermiyor bana. Geçen günde kavşakta kavşağa yavaş bir hızla girdim tekrar dönüp geldiğim yere gitcektim aracın bildiğiniz arkası kaydı.

since1453
30/03/2012, 16:26
Aracınızda esp varmı?

fiery_hunter
30/03/2012, 16:45
esp yoksa benim gibi yap 5 lik yay 17 jant 215 taban lastik :)

Ziyaretci037
30/03/2012, 17:06

+1000 :)

GP COSKUN
lastiklerinizin tutnma özelliğinden tutunda hava basıncına ve amortisörlerinizin durumuna kadar bir çeok etkenden kaynaklanabilir bu durum

BeCkS
+1 :)

Gonzales
esp varmı yokmu bilmiyorum nasıl anlarım? birde dediğim gibi bizim araçlar çok hafif diyemi böyle uçuyor ve 215 lastikte sürtme yapmazmı ?

rbcn
30/03/2012, 17:10
ben kadama göre sert giriyorum virajlara 120 ile döndüğüm yerler oldu banamısın demedi sanırım lastiklerim iyi :)

fiery_hunter
30/03/2012, 17:21
10 ay kullandım hiçde sürtme yapmadı

Gonzales
30/03/2012, 18:09
Benim aracın lastikleri yönlü düz değil ondanmı iyi tutmuyo acaba :( birde ne marka yay kullandınız 5 lik ?

Ayberk0616
30/03/2012, 20:32
Yay ve geniş taban lastik kullanın probleminiz çözülücektir

EvoKoray
30/03/2012, 20:55
lastik havalarınızı kontrol edin ön 32 arka 30 olsun

-ESP nasıl anlaşılır ?
Radyonun üstündeki tuşlarda ASR yazısı varsa ESP de vardır. 95 lik dualogic lerde standart bu özellik sizdede vardır

Gonzales
30/03/2012, 21:12
ASR var ESP de var o zaman. Birde lastiklerim 205/45/17 ölçülerinde bu ölçüler incemi yani ?

Av.Efe
30/03/2012, 22:15
Kardeşim, arabanın lastikleri ebat olarak çok ideal. Hatta 16 bile daha iyi. Ancak savrulma konusunda maalesef hata sende gibi görünüyor. Ben yeni BMW 3.20d aldım. Grande Puntomu sattım. Ama itiraf etmeliyim ki girdiğim virajlarda punto bir başka güven veriyordu ve yüksek hızlarda da puntonun tadı bir başkaydı. Yani demek istediğim şu ki: Grande Punto sınıfında mükemmel yol tutuşa sahip araçlardan birisi. Senin buradaki sıkıntın, arabayı viraja girerken eskilerin tabiri ile yatırman gerekli, yani doğru açı ile viraja girmeyi adet edinmelisin. Sonra şu da olabilir: Lastiklerin ideal şişkinlikte değildir. Veya lastiklerin bence 16 inç'i geçmemeli herşeyin azı zarar olduğu gibi( örneğin 13-14 inç) çoğu da zararlıdır (örneğin 17-18-19 inç) bence. Tabii grande puntolar için. Son şık olarak da esp'ne mutlaka baktır, hatalı esp sisteminden de kaynaklanabilir seniğn dediğin bu sorun. Çünkü düşünsene, benim GP'mde ESP dahi yoktu ve mıh gibi yola tutunuyordu, ama sende bir de ekolarak ESP var ama çok kolay savruluyor diyorsun. Demekki, ESP sistemi hatalı çalışıyor olabilir. Sen şimdi servise git bu şikayetini söyle ama oradakiler saçma sapan test sürüşü yapıp bişey yok derler bence. Sorunun konusunda diretmelisin ve gerekirse bir otomobil bilirkişisi ile aracının hatalı olduğunu tespit ettirebilirsin. Daha sonra da HUKUKİ GİZLİ AYIP dolayısı ile aracını aldığın yere iade edip hatasız olan bir yenisi ile değiştirmeyi deneyebilirsin. Umarım aracın garanti süresi içerisindedir. Biraz zorlu ve can sıkıcı bir durum ama kararlı olursan çözemeyeceğin bişey değil. Şunu bil ki, GP'ler eş sınıflı araçların arasında en iyi yol tutanıdır. Böyle bir sorun yaşıyorsan, ya senin sürücülüğünde ya da araçta bir hata var. Tüm samimiyetimle ve yardımcı olması dileğimle bunları söyleyebilirim kardeşim. Umarım sıkıntın çözülür

Gonzales
30/03/2012, 23:07
Evet ESP de sorun olur dediğiniz gibi. Çünkü normalde ASR var araçta ASR de aracın patinaj yapmaması lazım ancak ASR olduğu halde patinaja giriyo bazen araç tak diye ses geliyo biryerden bu nedir ?

Av.Efe
30/03/2012, 23:38
Evet ESP de sorun olur dediğiniz gibi. Çünkü normalde ASR var araçta ASR de aracın patinaj yapmaması lazım ancak ASR olduğu halde patinaja giriyo bazen araç tak diye ses geliyo biryerden bu nedir ?

Dostum, sen bu şikayetlerini gidip servise bildir ama mutlaka ve mutlaka servis - şikayet kaydı açtır. Sisteminde bir hata var olduğu açık. eğer bişey yapmazlarsa, yapacağın şu: Dediğin gibi ASR patinaj önleyicidir. Sen servisteki hasar kaydını gösteren o kağıdı alıcaksın, Sulh Hukuk Mahkemesi'nden bilirkişi incelemesi isticeksin. Otomobil bilirkişisi gelip senin aracını test edicek. ASR'nin ve ESP'nin ayarsızlığını ve hatalarını tespit edip rapor edecek. Sen de bu raporu FIAT'a teblğ ettireceksin ve bir noter ihtarnamesi ile ayıplı malın düzgünüyle değiştirilmesini aksi halde dava açacağını ihtar edeceksin. Kolay gelsin, hukuki yardım alman daha iyi olcaktır bulunduğun şehirde... İstanbulda isen bu konuda uzman avukat arkadaşım var, çok yardımcı olacaktır. Saygılarımla

GP COSKUN
30/03/2012, 23:48
yönlü lastik olduğunu belirtmişsin aracında
bence sorun lastiklerinde başka yerde arama

segin
30/03/2012, 23:56
bende esp asr olmadığı halde lastikler 185-15-65 olmasına rağmen virajlara ortalamanın üzerinde hızlarda giriyorum savrulmuyor..

Av.Efe
31/03/2012, 00:04
bende esp asr olmadığı halde lastikler 185-15-65 olmasına rağmen virajlara ortalamanın üzerinde hızlarda giriyorum savrulmuyor..
Aynen ben de öyleydim... Şimdi BMW 3.20d'm var daha yüksek limitlerde giriyorum :D Yine de grande ile daha rahat ve korkusuzdum. Sanırım yeni arabaya alışamadım diyedir ? :book0000:

Gonzales
31/03/2012, 00:12
Aynen ben de öyleydim... Şimdi BMW 3.20d'm var daha yüksek limitlerde giriyorum :D Yine de grande ile daha rahat ve korkusuzdum. Sanırım yeni arabaya alışamadım diyedir ? :book0000:

3.20d ile puntonun aynı şekilde viraja girmesi imkansız :) bence sizden kaynaklanıyor psikolojik diycem ama psikolojik olarak insan bmw ile daha rahat girer viraja :)

benim araçta ise umarım sorun yoktur servise gideyim bir bakalım ama adamlar nasıl test yapcakki hızlımı gircekler viraja ? ya takla atarlarsa benim araçla :D

Av.Efe
31/03/2012, 00:17
Dostum, zannetmiyorum takla atacağını AlLah kimsenin canına zeval vermesin. Ama atarsa takla, boş alanda deneneceği için test yapan arkadaşa bir şey olmaz. Ama sen o arabadan o zaman kesin kurtulursun ve yenisini verirler... Bu aymazlığa dur denmeli, senin canın ucuz değil nasıl olur da böylesi önemli bir konuda hatalı üretim yaparlar anlaşılır değil... Allah korusun kardeşim seni...

Bu arada BMW ile çekingen kullanmam sanırım psikolojik yeni araç daha alışamadım, bir de arkadan itişli ya, korkuyorum zorlamaya yine de sağlam virajlara girdim dikkatli ve hızlı olarak araba banamısın demedi. Ama GP bir başka ya bebiş maserati ne de olsa ;)

OzzY
31/03/2012, 01:08
bu konu göreceli bence, neyle kıyaslıyorsunuz?
bence marea ile kıyaslamak yanlış, daha iyi yol tutması çok doğal.

bilkent köprüsünü bilenler bilir 90 dereceye yakın viraj var yılda bi kaç kerede kaza olur. ben 60la giriyorum çok rahat çıkıyorum, 70le girsemde çıkar gibi ama denemedim. bana yeterli geliyor. lastiklerim 185 60 15 ER300

ecosi26
31/03/2012, 07:09
Arkadaşım öncelikle siz eskişehirde nerede böyle bir viraja girdiniz söylerseniz ben size yardımcı olabilirim. Çünkü eskişehirde hızlı girip savrulmadan çıkabileceğiniz bir viraj hatırlayamadım. Birde dikkatimi plakanız çekti henüz 3 harf uygulamasına geçmedik siz plakayı yanlış mı yazdınız?

kadir07
31/03/2012, 10:17
bilmiyorum ben mi paranoyak oldum ama kamuran vari:D bi konu olmaya başladı sanki...

emrahisilti
31/03/2012, 10:36
adamın esp sini 2 dk bozdular :) Bu forum aleminden gerçekten korkulur

fotobelit
31/03/2012, 11:23
esp varmı yokmu bilmiyorum nasıl anlarım? birde dediğim gibi bizim araçlar çok hafif diyemi böyle uçuyor ve 215 lastikte sürtme yapmazmı ?

Kusura bakma ama,daha aracınızı tanımadan ve çok az bilginiz oldugu halde yarışmanızı ben şahsen kendi adıma kınıyorum..Kendiniz tehlikeye atıyorsunuz bunu göz ardı ediyorsunuz ama başkasınında canını tehlikeye atmanızı işte bunu toplumumuz adına kınıyorum..Ve şunuda sormadan edemiycem;O aracı yarış yapıp geçince ne kazanıcaktınız..Birde kaybediceklerini düşün(Kaza yapsaydın Allah korusun)

blackhawk
31/03/2012, 12:06
Ya arkadaşlar aracı görmeden fabrikasyon arızalıya çıkardınız. Punto sınıfında en iyi yok tutuşa sahip araç lastik tabanların 215 demişsin fazla bile. Bence lastik basınç ayarlarında sorun var ona baktır birde ön düzen balans ayarı yaptır o kadar.
Viraja girme kuralları vardır hiç Formula1 seyretmedin mi? Viraja girmeden gerektiği kadar yavaşlarsın veites düşürüp aracı kompresöre alırsın kapalı yani olabildiğince içerden girersin virajın yarısına geldin mi düzlüğü gördüğün anda tam gaz yapıştır araç kendini toplar zaten. Viraj içinde KESİNLİKLE FREN yapma yoksa savrulursun toplayamazsın. Multijeti ne önden ne de arkadan savuramadım ben ki 195 lastikle açıktan sol çektiğim halde. yeter ki kurallara uy...

sehzadeamasya
31/03/2012, 12:49
benimde en memnun kaldığım yönü evonun ya 90-100 viraja giriyorum savrulmuyor babamdaki astrayla giremiyorum yani öyle virajlara

emrahisilti
31/03/2012, 12:55
yok yok kesin mahkeme açın.Esp de sıkıntı var.Bilirkişigeldiğinde bakarsınız görünmeyen diğer arızalarda çıkar.

blackhawk
31/03/2012, 14:59
yok yok kesin mahkeme açın.Esp de sıkıntı var.Bilirkişigeldiğinde bakarsınız görünmeyen diğer arızalarda çıkar.

Emrah kullandın ve araçtaki eksiklikleri tespit ettin sanırım bu kadar kesin konuştuğuna göre.:)

gurik
31/03/2012, 17:46

Kesinlikle aracınızda 140 ile viraja girmiyorsanız bir sorun var.BEN STANDART ARACIMLA, 175X65X15 hem de sert bridgestone b250 fabrika çıkışlı lastiklerle 100 KM hızla dışa çıkmadan derin viraj alabiliyorsam, sizin aracınızın lastik,amortisör,kamber-kaster, tork çubuğu bağlantı noktası, aks mafsalları v.s gibi bir çok noktada test görmesi gerekli. Ayrıca G.punto standart haliyle bile stabil .bir araçtır.1040 KG ağırlık iyi dağıtılmış ve amortisörler orta sertlikte, rüzgar koridorları sınıfının en iyilerindendir.
Bence lastik havalarınızdan başlayın. klavuzdaki uyarıları dikkate alın. standart dışı fazla değişim yapmayın.

Budweiser
31/03/2012, 17:47
Kullanımlada alakalı olabilir. viraja 140km ile girip 100le çıkmak yerine 100le girip 140 la çıkın.(rakamlar afakidir örnek teşkil etsin diye verdim.) viraja girerken ayağınız tatlı bir şekilde gazda olsun virajın apex noktasında dipgazla çıkın. 205/45/17 3.5cm yay var. Yol tutuşum mükemmel. Virajlara girerken virajdaymışım gibi bile hissetmiyorum. Puntonun yol tutuşu bence başarılı.

Budweiser
31/03/2012, 17:48
Başka Forumdan Alıntıdır!!

Hepimize lazım bilgiler.

Geçerli 2 Genel Kural

Viraj alımında geçerli ilk kural "yavaş gir - hızlanarak çık" şeklinde açıklayabileceğimiz ve yapılan genel hatanın tersine otomobili virajın alımı sırasında değil, daha viraja girmeden yavaşlatmayı hedefleyen kuraldır. "Önce dış -sonra iç- tekrar dış" olarak adlandırabileceğimiz ikinci kural ise virajı dönülmesi mümkün en geniş açıyla dönebilmemizi ve dolayısıyla otomobilin yere daha fazla tutunmasına yardımcı olmayı amaçlar. Bu her iki kural da doğru viraj almanın mantığını anlatmak için yazılmıştır ve sizle birlikte diğer araçların da seyir halinde olduğu normal trafikte uygulanması son derece tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Bu sebeple xt....... olarak günlük trafikte size ayrılan yol çizgilerine uymanız gerektiğini hatırlatırız.

Yapılan Hatalar

Viraj alımında genellikle yapılan en önemli hata, viraja otomobilin yere tutunma sınırlarını zorlayacak bir hızla girip daha sonra viraj içinde fren kullanma mecburiyetinde kalmaktır. Eğer dikkatli bir sürücü iseniz diğer araçlarla birlikte viraja girdiğinizde çoğu sürücünün hızını ayarlayamamaktan ötürü neredeyse viraj çıkışına kadar fren lambalarının yandığına şahit olmuşsunuzdur. Bunun, şüphesiz ki viraj alımında uyulması gereken belli kuralları uygulamamaktan kaynaklanan nedenleri vardır.

Şekil 1'de yanlış şekilde girilen bir viraj görülmektedir. Fren noktasında otomobilin bulunduğu yanlış konum ve hızını ayarlayamamaktan ötürü, virajın orta noktası olan apex’te viraj açısının ne kadar keskinleştiği rahatlıkla görülmektedir. Sonuç olarak bu noktada aracı neredeyse durma noktasına varacak kadar yavaşlatmak mecburi hale gelmektedir.

Virajları Doğru Almak

Viraj alınırken yolun ne genişlikteki bölümünün kullanılacağı bir çok dış etkene bağlıdır. Viraj içinde karşı yönden gelen olup olmadığını görmemizi engelleyen ağaç vb. görüş engelleyici birtakım etkenler ya da yolun şehir içi veya şehirlerarası bir yol olup olmadığı gibi.. Ancak, her koşulun uygun olduğu varsayımından hareketle doğru viraj alımını şu şekilde açıklayabiliriz:

Şekil 2 doğru şekilde viraj alımını göstermektedir. Doğru viraj alımında sürüş çizgisi "önce dış -sonra iç- tekrar dış" şeklinde olmalıdır. Şekilden de anlaşılacağı üzere, viraja dıştan, yani sağa dönen virajlarda yolun soluna yanaşarak, sola dönen virajlarda ise yolun sağına yanaşarak dönmek esastır.

Otomobili viraj içerisinde yavaşlatmak yerine, gerektiği kadar vitesle birlikte hız düşürülerek otomobilin lastikleri yere tam olarak tutunabilecek şekilde viraja mümkün olduğunca dıştan girilir. Yani, otomobil viraja daha girmeden yavaşlatılması tamamlanmış olmalı ve bu hız, şekilde "apex" olarak gösterilen virajın orta noktasındaki hız dahil, virajın tümündeki en düşük hız olmalıdır. Fren ancak viraja giriş noktasından önce otomobili yavaşlatma maksadıyla kullanılmalıdır, viraj içinde frene basılmaz.

Fren noktasından itibaren otomobil virajın içine yönlendirilerek apex’e kadar kontrollü bir şekilde gaz verilir (hız belirli bir miktarda artırılır). Orta noktada (apex’te) otomobile uygulanan merkezkaç kuvveti maksimumdadır. Bu nokta aynı zamanda virajın en içten dönüldüğü noktadır.

Virajın en iç konumunda bulunulan apex’te virajın uzak olan dış noktası hedeflenerek otomobil gaza oturtulur. Ancak gaz verirken otomobili kasmak ve lastikleri zorlamak yerine hem motorun daha çabuk hızlanması hem de lastiklerin soğuyabilmesi için bir an evvel düzelterek aracı gerektiği kadar dışa bırakmak gerekmektedir.

Gonzales
31/03/2012, 17:57
140 la girmiyorum 80-90 la girdiğimde sanki araba takla atcak gibi oluyo korkuyorum

Budweiser
31/03/2012, 18:19
140 la girmiyorum 80-90 la girdiğimde sanki araba takla atcak gibi oluyo korkuyorum

rakamları örnek olarak verdiğimi söyledim. 140la girdiniz demedim. 80-90km hız normal gibi ancak virajın şeklide önemli. Sıfıra yakın bir virajsa sıkıntıdır.

dexter
31/03/2012, 19:22
gonzales baştan söylesene lastik ebatlarını...zaten 205 lastiğin varmış,miilet sana 215 lastik tavsiyesinde bulunmuş falan... o lastikler zaten abartı olmuş,bende 175 var... senin altındaki araba bmw değil... 80-90 la viraja girebiliyorsan sorun yok,150 yle viraja girebileceğini sanıyorsan yanılıyorsun...

seysey37
31/03/2012, 19:54
çoşkun abiye katılıyorum kesinlikle lastikler..ben michelin takmıştım fiestadan çok çok daha iyidi yol tutuşu puntonun..

reddragon
31/03/2012, 20:18
Biz düz yolda 140 yapmağa korkuyoruz millet 140 la viraj giriyor cesarete bak:scooter0:

emrahisilti
31/03/2012, 20:32
Emrah kullandın ve araçtaki eksiklikleri tespit ettin sanırım bu kadar kesin konuştuğuna göre.:)
kullanmaya gerek yok bi bakışta anlarım :)) adamın arabasını 2dk da perte çıkardılar ya inanamıyorum

tonymontana
31/03/2012, 21:02
vay arkadaş herkes eksper herkes ralli pilotuymuş forumda :D

Budweiser
31/03/2012, 21:44
Yahu nedir bu 140 la alıp veremediğiniz? :D Hayır orayada yazdım afaki bir rakam olduğunu. Afaki nedir onu mu bilmiyorsunuz? Anlamakta zorluk çekenler için yazayım. Hayır zaten detaylı anlatımınıda başka forumdan alıntı yapıpta yazdım oraya. Normalde 100 ile girip viraj ortasında frenleyip 80 km hızla çıktığınız virajdan, kontrollü bir şekilde (daha önceden fren yapmış uygun vites ve hıza düşüp) girip virajın apex noktasında gaza oturup virajdan çıkın diyorum böylece daha hızlı ve daha güvenli şekilde virajı almış olucaksınız. Bunu bilmek içinde Ralli pilotu vs. olmaya gerek yok. Genel araç kullanım teknikleridir. Viraja dıştan içe girmekte mesela. Trafikte o kadar kasap dolaşıyor ki yanlışlar doğru olarak biliniyor. Eğer bu nları uygulayarak virajı aldıysanız buna rağmen kayma yaşıyorsanız. Lastiklerin durumunu tarihini havasını bir gözden geçirin. Onun dışında kayıyorsa ya araçta bir sıkıntı vardır, yada özel yetenekleriniz vardır.