PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yeni Punto Son Karar

elensar77
26/03/2012, 12:54
Merhabalar.

Daha önce bir çok kez fikir edindiğim için bu foruma yazmam gerektiğini düşündüm.

2010 model polo aracım var manuel benzinli. 2. bir araç olarak eşimin daha fazla kullanacağı otomatik Yeni Kasa Punto almak durumum var.

Aslında 22bin tl civarında bütçe, 5bin tl lik peşinat durumum vardı ancak Fiat'taki kredi kampanyası çok avantajlı olduğu için düşünmeye, hatta kredi çıkarsa almaya karar verdim.

Son durum şöyleki;
·

5K POP 1.4 FIRE 77 HP DUALOGIC S&S
yada
5K EASY 1.4 FIRE 77 HP DUALOGIC S&S

Beyaz renk, ikisinden birisi olacak araç, herhangi bir ekleme olmadan bu donanımda gelecek, hemende teslim olacak.

Durum şu ki, 6500TL gibi bir nakit ücret ile bu araçları alıp geri kalanını taksit yaparak işlemleri tamamlayabileceğim. 36 ayda aylık ödemem 835tl gibi bir rakam geliyor, ki buda benim için yeterli. ( Koç çalışanı indirimi ) Buda 0,64 gibi bir faiz oranı ki bu inanılmaz bir oran bence.

Size soruyorum şimdi?

Bu araçlardan birini almaya çok yaklaştım, aranızda yeni punto kullanan var mı tam bilmiyorum ama varsa yada evo kullananlar da yazabilir, bana ne gibi artı ve eksi yönler sağlayabilir bunu anlatabilriseniz çok sevinirim.

Mesela:

* Şehir içi-Şehir dışı yakıt değerleri.
* Navigasyon, Double-Din satın alma olasılığı.
* Konfor.
* Sürüş Deneyimleri.

Ve fiyat-özellik karşılaştırması

Teşekkür ederim.

takres
26/03/2012, 13:20
dualogic auto6r easytronic gibi yarı otomatik şanzımanlara hiç bulaşmayın derim...

since1453
26/03/2012, 13:31
dualogic auto6r easytronic gibi yarı otomatik şanzımanlara hiç bulaşmayın derim...

serhat bey dualogic e bulaşmayın lafını sizdden sürekli duyuyorum.yanlış anlamassanız size 1-2 soru sorucam içtenlikle cevaplarsanız sevinirim

1)daha önce dualogic vites kullandınız mı ?
2)dualogic kullandıysanız modeli neydi ve o araç sıfır mıydı ?
3)neden bulaşmayın ?

soruları sormamım nedeni size ceap verebilmek yada sizden birşeyler öğrenebilmek

since1453
26/03/2012, 14:34
Orçun bey kardeşim dualogic evomu almadan önce sizden daha endişeliydim.hiç üşenmedim formun en eski sayfalarından başladım dualogic yorumlarını okumaya eski model GPlerde genel şikayetler vardı ;

1) En büyük şikayet yokuşlarda aracın geri kayması ve acemi şöförlerin çok zorlanması hatta kaza yapması

2)evolarda rampalarda kalkarken aracı geri kayması ve bunun sonucunda acemi şöförün panikleyerek gazı köklemesi sonucu aracın patinaja düşmesi.hatta yarı otamatik vites yariste patinaj sonucu tekerini parçalayan bir bayan duymuştum. :)

3)dualogic vitesin sürekli saçmaladığı ve çekilmez bir hal aldığı

4)yoğun tarfikte ısındığı için kitlendiği

5)vites değişimlerinde bir eşşeğin araca çifte atıp aşiri sarstığı :)

aklıma gelenler bunlar şimdi kendi deneyimimi paylaşıyım.

1)aracın geri kaymaması için hill holder sistemi var.yaklaşık 3-4 saniye arç 1mm kaymıyor.eşim araba kullanmayı bu arabada öğreniyor ve 1 kez dahi geri kaçmadı.

2)zaten 1.maddede bahsettiğim hillholderdan dolayı araç geri kaymıyor.olaki siz aşırı gaz verdiniz ve araç patinaj yapıcak yapmıyor kardeşim çünkü MSR (Motor Fren Torku Düzenleyici ve ASR(otomatik çekiş kontrol sistemi) devreye giriyor.girince nemi oluyor ?
sen yırtılsanda araç gaz oranını ayarlıyor patiye neden olucak her tekere ayrı oranda fren uygulayarak engelliyor.

3)Dualogic vitesin yazılımları güncellenerek hatalar düzeltildi.eskiden rampa çıkmıyor diyordu arkadaşlar ama rampaya yüksek vites düşük devirde girdiğinizde aracınız vites düşürerek devri artırıyor.5.vitesten 2.vitese hatta 1.vitese indiğim oldu.hiç bir sıkıntı yaşamadım.

4)formdada paylaşmiştim sadece 1 kez dualogic aşırı ısındı diye uyarı verdi ve biraz sarsıntı yaptı ondada .4-5 saat aracı hiç durdurmadan sürekli dur kalk yaparak yolculuk ettim.araı stop bile ettirmedim bir süre durduğum zamn boşa attım ve hata mesajı durdu yolculuğu sıkıntısız tamamladım.

5)2012 model otomatik hyundai i20,ve 2011 otm.for fiesta kullandım.çok dikkat ederseniz vites geçişleri bu araçlara göre daha hissedilir.ama emin olun bu 2 aracın sahibi benim araçta vites geçişini hissetmediler.

Herşeyden önemlisi istanbul şehir trafiğinde bile mevsime ve kullandığınız güzergaha göre 500-700 km arası yolculuk yapıyorsunuz.ben 600 km kış şartlarında yapıyorum.aynı şartlarda ve aynı kullanımda otm fiesta ile 450 km yapamadım 1 depoda 150-200 km daha fazla yol yapıyorsun.
ayrıca eco mode açık kullanırsan düz vitesten az yakıyor.

since1453
26/03/2012, 14:59
Serhat bey çevrim içisiniz keşke sizde sakın bulşma diyecek kadar kendinizden emin olduğunuzu açıklasanız bizde öğrensek yaptığımız hatayı anlayıp zararın nersinden dönersek kardır diyip dualogic araçlarımızı elden çıkarsak

alperd
26/03/2012, 15:19
ben dualogic kullanmadım ama bendeki imajı olumlu:

otomatik viteslerde;
1) 0-100 km/sa hızlanma verilerine bakarım (aynı modelin manueline göre)
2) yakıt tüketim değerlerine bakarım (aynı modelin manueline göre)

hızlanma süresi manuel ile aynı saniyelerde olduğu için çok başarılı.
yakıt tüketimi de çok başarılı.
alımda da satımda da fiyat farkını koruyor.
konforu da cabası.

bendeki imajı olumlu ama kullanmadığım için SORUNLU yanları var mıdır yok mudur varsa nelerdir bilmiyorum...

since1453
26/03/2012, 15:28
ben dualogic kullanmadım ama bendeki imajı olumlu:

otomatik viteslerde;
1) 0-100 km/sa hızlanma verilerine bakarım (aynı modelin manueline göre)
2) yakıt tüketim değerlerine bakarım (aynı modelin manueline göre)

hızlanma süresi manuel ile aynı saniyelerde olduğu için çok başarılı.
yakıt tüketimi de çok başarılı.
alımda da satımda da fiyat farkını koruyor.
konforu da cabası.

bendeki imajı olumlu ama kullanmadığım için SORUNLU yanları var mıdır yok mudur varsa nelerdir bilmiyorum...

3 aydır kullamımdan elde ettiğim gözlemlerimi yukarda paylaştım.
Ayrıca otomatik modda hareket ederken manuel moda geçiş yapmadan vitesin üstündeki (+) ve (-) yönlerde dokunarak vites yükseltip düşürebilirsin.Triptronik hiçbir vites buna olanak tanımaz vitesi manuel konumuna almanızı ister ama dualogic oto modda manuel müdehaleye izin veriyor ve araç oto moddan çıkmıyor.eğer hatalı vites değişimi yapmak istersen izin vermiyor :)

motor delisi
26/03/2012, 15:30
dualogıc süper birşey bikere bende kullanmaktayım ve sonderece memnunum 2 adet puntom vardı biri manuel biri dualogıc dualogıc daha rahat konforlu oluyor fakat nedense ben vites attırmayı seviyorum kendim sürsem sırf manuel alırdım ama sırf vites attırmayı debriaja basmayı sevdiğim için :), fakat yeni punto olayına sıcak bakmıyorum çoğu b sınıf aracta hatta hiç olmayacak özellikler evoda mevcut ( bordo iç döşemesi yeter herkes bayılıyor :D ) yaşasın evoooooooooooooo, punto ise polo gibi standart bence :)

Ziyaretçi051
26/03/2012, 15:46
dualogıc süper birşey bikere bende kullanmaktayım ve sonderece memnunum 2 adet puntom vardı biri manuel biri dualogıc dualogıc daha rahat konforlu oluyor fakat nedense ben vites attırmayı seviyorum kendim sürsem sırf manuel alırdım ama sırf vites attırmayı debriaja basmayı sevdiğim için :), fakat yeni punto olayına sıcak bakmıyorum çoğu b sınıf aracta hatta hiç olmayacak özellikler evoda mevcut ( bordo iç döşemesi yeter herkes bayılıyor :D ) yaşasın evoooooooooooooo, punto ise polo gibi standart bence :)

Arabanı sevmeye başladığın için sevindim:siritma:

lektonstar17
26/03/2012, 16:24
vites olarak bişey diyemem ama yeni puntoların malzeme ve donanım olarak evolardan eksikleri var diye biliyorum.Mesela yağmur sensörü yokmuş ve bi servis elemanı tamponlarının evolarınkinden zayıf olduğunu söylemiş.

since1453
26/03/2012, 16:40
vites olarak bişey diyemem ama yeni puntoların malzeme ve donanım olarak evolardan eksikleri var diye biliyorum.Mesela yağmur sensörü yokmuş ve bi servis elemanı tamponlarının evolarınkinden zayıf olduğunu söylemiş.

donımdan çaldılar da malzeme kalitesinede mi göz dikmişler

yakında jet fadılın imzasına dönücek araçlarımız kaporta var içinde motor yok :)

elensar77
26/03/2012, 16:55
Satış temsilcisi artık Evo satılmıyor diyor, bu yüzden evo istesemde alamıyorum. Evet araçta hillholder var bu yüzden geri kaymayacağından problem olacağını sanmam. Sanırım beyaz olarak 1 adet sipariş geçeceğim gibi. Kampanya ve aylık ödemelerim çok düşük olduğu için bu araç bana mantıklı geliyor.

lektonstar17
26/03/2012, 16:56
Yakın illerdeki bayilere evo sorabilirsiniz aslında

M@GIC
26/03/2012, 17:23
Satış temsilcisi artık Evo satılmıyor diyor, bu yüzden evo istesemde alamıyorum. Evet araçta hillholder var bu yüzden geri kaymayacağından problem olacağını sanmam. Sanırım beyaz olarak 1 adet sipariş geçeceğim gibi. Kampanya ve aylık ödemelerim çok düşük olduğu için bu araç bana mantıklı geliyor.

Orçun öncelikle otomatik versiyonunla bi test sürüşüne çıkmanı tavsiye ederim.
bazen insanların beklentileri yüksek oluyor ama denemeden aldığında hayal kırıklığına uğruyor.

Bazı sorunları giderildi yokusta geri kaçırma (hill holder) ve yeni yazılımla vites seçimlerinde iyileştrimeler oldu.
Yinede şunu unutmayın ki bu şanzıman robotiktir ve gerçek otomatik değildir. Otomatikleştrikmiş manuel şanzımandır.

sıfır aldığın için bütçeni mümkün olduğunca zorluyarak en üst donanımı tercih etmelisin.
sonra insan dövünüyor keşke az daha verseydim de full olanını alsaydım diye.

takres
26/03/2012, 17:31
serhat bey dualogic e bulaşmayın lafını sizdden sürekli duyuyorum.yanlış anlamassanız size 1-2 soru sorucam içtenlikle cevaplarsanız sevinirim

1)daha önce dualogic vites kullandınız mı ?
2)dualogic kullandıysanız modeli neydi ve o araç sıfır mıydı ?
3)neden bulaşmayın ?

soruları sormamım nedeni size ceap verebilmek yada sizden birşeyler öğrenebilmek

kullanmadım ama aynı mantık easytronik kullandım
yarı otomatik şanzımanların arızaları malum...ayrıca en ufak trafikte robot arızası vs verdiğini birçok forumdan duydum... opelin şanzımanından neler yaşatabileceğini gördüm...bir şanzıman robotu 2.5-3 bin lira....
yarı otomatik şanzımanlar maliyeti düşük olduğu için tercih ediliyor firmalar tarafından...yoksa tam otomatik veya çift kavramalı şanzımanın yanından bile geçemez bu yarı otomatikler...

elensar77
26/03/2012, 17:32
Orçun öncelikle otomatik versiyonunla bi test sürüşüne çıkmanı tavsiye ederim.
bazen insanların beklentileri yüksek oluyor ama denemeden aldığında hayal kırıklığına uğruyor.

Bazı sorunları giderildi yokusta geri kaçırma (hill holder) ve yeni yazılımla vites seçimlerinde iyileştrimeler oldu.
Yinede şunu unutmayın ki bu şanzıman robotiktir ve gerçek otomatik değildir. Otomatikleştrikmiş manuel şanzımandır.

sıfır aldığın için bütçeni mümkün olduğunca zorluyarak en üst donanımı tercih etmelisin.
sonra insan dövünüyor keşke az daha verseydim de full olanını alsaydım diye.

Açıkçası amacım para biriktirmek adına yapılan bir ileri dönük yatırım diyelim. Ne kadar sattığımda zarar da edecek olsam, kredi çekmedne bir türlü para biriktermiyorum. Mecburi bir yatırım olduğu takride ancak bu para araba olarak, ev olarak birikiyor.

Bu yüzden sıfır aldığım Polo aracımda bomboş, buda ona yakın olacak. Sunroof çok istedim ama bulamadık hemen alabileceğimiz, kaldı ki bu kampanya Mart sonu bitecekmiş, o yüzden elim acele biraz.

Ama daha mantıklı bir araç gözüme gözükmüyor.

22.000TL ye Colt alıp 17.000TL kredi çekeceğime.
32.000Tl ye sıfır Punto alıp 26 kredi çekeceğim ve aylar uzasada ödeyeceğim miktar çok yakın olacak aylık.
Aynı zamanda ileri dönüklü düşünürsek satmaya kaldığımda 2 sene sonra ( yeni Mercedes A serisi düşünüyorum 2 aracı satıp. ) satacağım rakamlar belli ve geri kalan faizleri düştüğümde elime Colt ile gene aynı para geçecek, buda beni çok üzmez.

Sanırım doğru oalnı yapıyorum.

Beyaz 5K POP 1.4 FIRE 77 HP DUALOGIC S&S arattırmaya abşladım, onayımı verdim. Peşinatı verince iş bitecek.
Hayırlısı olur inşallah.

elensar77
26/03/2012, 17:33
yarı otomatik şanzımanların arızaları malum...ayrıca en ufak trafikte robot arızası vs verdiğini birçok forumdan duydum... opelin şanzımanından neler yaşatabileceğini gördüm...bir şanzıman robotu 2.5-3 bin lira....
yarı otomatik şanzımanlar maliyeti düşük olduğu için tercih ediliyor firmalar tarafından...yoksa tam otomatik veya çift kavramalı şanzımanın yanından bile geçemez bu yarı otomatikler...

Yarı otomatik hiç kullanmadım.
Manuel'den ne farkı var?
Yani bizim hanım debriyaja basacak mı?
Ya da vites attıracak mıyız ileri geri?
:)

takres
26/03/2012, 17:48
debiyaj vs yok...bir robot var zaten o senin yerine debriyaja basacak...vites attırma olayına gelirsek o senin seçimin...
kredi olayını pek bilmiyorum ama eğer 2. el araç için de oluyorsa 2008 honda civic auto + lpg şahane olur...
neyse seçim senin şimdiden hayırlı olsun...

elensar77
26/03/2012, 18:04
Başka olmuyor, bu kredi oranları hiç bir yerde yok, o yüzden ya bunu alacağım yada araç almayacağım durumu var. Başka bir yerde bu şekilde kredi çeksem ayda 1000tl ödeyecekken burada 850 ödüyorum.

M@GIC
26/03/2012, 19:07
Başka olmuyor, bu kredi oranları hiç bir yerde yok, o yüzden ya bunu alacağım yada araç almayacağım durumu var. Başka bir yerde bu şekilde kredi çeksem ayda 1000tl ödeyecekken burada 850 ödüyorum.

araç alarak yatırım pek olmuyor. 2 elde her araç zarar ettirir. bunu bilmelisin.
kredi bakımından uygun ve bütçene zorlamıyorsa güle güle kullanmanı dilerim.

since1453
26/03/2012, 19:17

üstüne basa basa neden uzak dur dediniz diye size sormamın nedeni buydu.Tam tahmin ettiğim gibi 2 ihtimal düşünmüştüm ya ilk nesil dualogic kullanmişsinizdir yada hiç kullanmamişsinizdir.Siz hayatınızda hiç dualogic vites kullanmamişsiniz bile.benzer bir sistem olan easytroniği kullanarak sağdan soldan duyma bilgilerle konuyla ilgili bilginiz olmadan bir kişiyi almak istediği bir üründen vazgeçirebilecek bir yorum yazıyorsunuz.

opel bayisinin kendi sakın easytronik alma yarıotom tercih etçeksen dualogic al en kaliteli ve sorunsuz yarı otm odur demişti.

ilk nesil dualogiclerde hill holder,ASR,MSR gibi donanımlar yok orçun beyede anlattığım gibi geri kaçma patinaja düşme gibi bir sürü sıkıntısı vardı.yazılımsal güncellemler olabileceği en idaal hale getirdi

6-7 yaşında 4.el 280binde puntoya binen adam evoların direksiyonu bozuk diyor:) hayatında evo yu en yakın sokakta yanından geçerken görmüş.Ama kalkmış evoların direksiyonu bozuk city var city diye yırtınıyorrrr........
İnsanlar da bu yazılara ciddiyet verip planlarından vazgeçiyor.

bu tür yorumlarda şöyle İMİŞ böyle İMİş şeklindeki yorumları kesinmiş gibi aktarmak buradan faydalanmak isteyen kişilere zarar verebilir

Yeni nesil 6 ileri WW nun yeni golflerin otomatikleri hariç 10lt/100km nin altında yakmaz tam otomatikler kendi kullandığım araçlar

2012 mode otm i20 10-14 lt arası
2011 fiesta otm 12-15-18 aralığında
2012 otm cvrlt aveo classic 15lt/100km

3 arabada 4 ileri tam otm.evo dualogicler şehir içi 7-8lt/100 km yakıyor
%40-%100 arası yakıt sarfiyatı farkı var benim okadar param yok

srkaradag
26/03/2012, 20:23
Yarı otomatik hiç kullanmadım.
Manuel'den ne farkı var?
Yani bizim hanım debriyaja basacak mı?
Ya da vites attıracak mıyız ileri geri?
:)
1 yıldır kullanmaktayız yaklaşık eşimde bende çok memnunuz, kullanımına alıştıktan sonra dualogic,start stop, eco mod, hill holder, city modu vs... araç güzel fiyat performans açısından.

motor delisi
26/03/2012, 21:57
1 yıldır kullanmaktayız yaklaşık eşimde bende çok memnunuz, kullanımına alıştıktan sonra dualogic,start stop, eco mod, hill holder, city modu vs... araç güzel fiyat performans açısından.
Evoda varda diğerinde eco mod yok diye biliyorum bence süper bişey, Evo nasıl kalkar piyasadan o bayi saçmalamış evo hala satılıyor.

since1453
26/03/2012, 22:29
Evoda varda diğerinde eco mod yok diye biliyorum bence süper bişey, Evo nasıl kalkar piyasadan o bayi saçmalamış evo hala satılıyor.

önemli olan satılan araçlar bayidek stoklar mı italyadan yeni sevkiyat varmı ?

1 ay önce fiata mail attım üretimden kalkmıyacak dediler

OzzY
26/03/2012, 23:10

+1
hele birde zayıf motorla birleşince çekilmez oluyor. 508 1.6 test ettim geçenlerde insan o arabayı satmaya utanır yahu :)

evoefe
27/03/2012, 01:38
kıvanc kardesımın yazdıklarına altına ımzamı atarım.bızım forumda
1. 1.4 77 bg demıyeceksın
2. duolocig demiyeceksın

cunku atıp tutmayı cok seven arkadaslarımız var kıvanc kardesımın yazdıklarına ılaveten bende aracı alırken cok suphelıydım ama sımdı ıyıkı almısım dıyorum alınabılecek elektronık donanımların cogu var.sız aracı bır deneyın ondan sonra karar verın gerı kaydırıyor, cok yakıt tuketıyor,gıtmıyo gıbı laflar eden olacaktır aldırmayın ızmırdekı arkadaslar bılırler benım arabanın nasıl gıttıgını.yakıt konusuna gelınce hafta sonu 90/110 km arası kullandım 15 dakkika once arabadan ındım ortalama 6.8 di.ılk baslarda alısamazsınız alıstımı bırakamazsınız :)

motor delisi
27/03/2012, 07:56
Bu arada dün aracım rot u bozukmu diye gene test edeyim dedim baktım fiestalı bi kız yan yana geçerken camı açtı içi kırmızımı dedi yok bordo dedim :D clio hb varmış satmış fiesta almış sıfır pişman olmuş punto hayranıymış kaça aldın ne güzel bimlemle inceleyebilirmiyim bile dedi acelem var diyerek gittim bence evo ların hayranı çok dün bu çok hoşuma gitti, demek bu kırmızı iç dizayn bukadar önemli keşke yeni puntodada kırmızı olsa :)

+1
hele birde zayıf motorla birleşince çekilmez oluyor. 508 1.6 test ettim geçenlerde insan o arabayı satmaya utanır yahu :)
evet 508 süper araç bende test etmiştim :)

since1453
27/03/2012, 08:10
kıvanc kardesımın yazdıklarına altına ımzamı atarım.bızım forumda
1. 1.4 77 bg demıyeceksın
2. duolocig demiyeceksın

cunku atıp tutmayı cok seven arkadaslarımız var kıvanc kardesımın yazdıklarına ılaveten bende aracı alırken cok suphelıydım ama sımdı ıyıkı almısım dıyorum alınabılecek elektronık donanımların cogu var.sız aracı bır deneyın ondan sonra karar verın gerı kaydırıyor, cok yakıt tuketıyor,gıtmıyo gıbı laflar eden olacaktır aldırmayın ızmırdekı arkadaslar bılırler benım arabanın nasıl gıttıgını.yakıt konusuna gelınce hafta sonu 90/110 km arası kullandım 15 dakkika once arabadan ındım ortalama 6.8 di.ılk baslarda alısamazsınız alıstımı bırakamazsınız :)

walla bulent kardeşim

-ralli plotu değilim otobanda 120-130 km yi rahat görüyor 140 ı gördüm üstüne basmadım bana yetermi yeter.fazlasını isteyen beni tatmin etmedi diyenin aklından şüphe ederim neden 77 beygir aldın diye

-fire da hantallık varmı dersen var.ama yüksek devirde gaz verdinmi araç kendini topluyor.95 beygir multijete kafa tutarmı hayır tutamaz.zaten 95 beygir multijete kafa tutar sandım aldım pişmanım diyen salaktır.salak ağir tabir aba turbosu olan 95 beygirin performansını beklemek biraz kabiliyet ister :)

-dualogic mükemmel bir vites mi hayır yeterlimi dersen fazlasıyla.bluemotion ve ww nun yeni otm vitesleri hariç en yakın rakibi ne göre en az %30 tasaruflu.

-hem otm kullanıcam istanbulda debriyaj derdinden kurtulucam hemde istanbulda 7,7lt/100 km ortalamda gidicem

-tam otm güzelmi derseniz güzel ama hep diyorum aveo ve yeni kasa fiestaların otmatik vitesi 4 ileri vites yakıtı kullanmıyor içiyor.İ20 5 ileri konfor olarak 1 boy daha ileri ama +%30-%40 yakıt sarfiyatı var.ve yol tutşu+donanım olarak evoya yanaşamıyor bile

motor delisi
27/03/2012, 08:29
walla bulent kardeşim

-ralli plotu değilim otobanda 120-130 km yi rahat görüyor 140 ı gördüm üstüne basmadım bana yetermi yeter.fazlasını isteyen beni tatmin etmedi diyenin aklından şüphe ederim neden 77 beygir aldın diye

-fire da hantallık varmı dersen var.ama yüksek devirde gaz verdinmi araç kendini topluyor.95 beygir multijete kafa tutarmı hayır tutamaz.zaten 95 beygir multijete kafa tutar sandım aldım pişmanım diyen salaktır.salak ağir tabir aba turbosu olan 95 beygirin performansını beklemek biraz kabiliyet ister :)

-dualogic mükemmel bir vites mi hayır yeterlimi dersen fazlasıyla.bluemotion ve ww nun yeni otm vitesleri hariç en yakın rakibi ne göre en az %30 tasaruflu.

-hem otm kullanıcam istanbulda debriyaj derdinden kurtulucam hemde istanbulda 7,7lt/100 km ortalamda gidicem

-tam otm güzelmi derseniz güzel ama hep diyorum aveo ve yeni kasa fiestaların otmatik vitesi 4 ileri vites yakıtı kullanmıyor içiyor.İ20 5 ileri konfor olarak 1 boy daha ileri ama +%30-%40 yakıt sarfiyatı var.ve yol tutşu+donanım olarak evoya yanaşamıyor bile

Yol tutuşu müthiş 178 km ye çıkmışım şuana kadar 180 demek buda yani yuvarlak hesap rahat 140 a çıkıyor ben hız seven biriyim hızlı sürerim ama aracım 77hp dualogıc şanzıman he inanmıyorum derseniz bidakine foto çekerim :) Birde bu hızı şehir içinde yaptım çevre yolunda :P

eroltunakocer
27/03/2012, 10:15
Merhabalar.

Daha önce bir çok kez fikir edindiğim için bu foruma yazmam gerektiğini düşündüm.

2010 model polo aracım var manuel benzinli. 2. bir araç olarak eşimin daha fazla kullanacağı otomatik Yeni Kasa Punto almak durumum var.

Aslında 22bin tl civarında bütçe, 5bin tl lik peşinat durumum vardı ancak Fiat'taki kredi kampanyası çok avantajlı olduğu için düşünmeye, hatta kredi çıkarsa almaya karar verdim.

Son durum şöyleki;
·

5K POP 1.4 FIRE 77 HP DUALOGIC S&S
yada
5K EASY 1.4 FIRE 77 HP DUALOGIC S&S

Beyaz renk, ikisinden birisi olacak araç, herhangi bir ekleme olmadan bu donanımda gelecek, hemende teslim olacak.

Durum şu ki, 6500TL gibi bir nakit ücret ile bu araçları alıp geri kalanını taksit yaparak işlemleri tamamlayabileceğim. 36 ayda aylık ödemem 835tl gibi bir rakam geliyor, ki buda benim için yeterli. ( Koç çalışanı indirimi ) Buda 0,64 gibi bir faiz oranı ki bu inanılmaz bir oran bence.

Size soruyorum şimdi?

Bu araçlardan birini almaya çok yaklaştım, aranızda yeni punto kullanan var mı tam bilmiyorum ama varsa yada evo kullananlar da yazabilir, bana ne gibi artı ve eksi yönler sağlayabilir bunu anlatabilriseniz çok sevinirim.

Mesela:

* Şehir içi-Şehir dışı yakıt değerleri.
* Navigasyon, Double-Din satın alma olasılığı.
* Konfor.
* Sürüş Deneyimleri.

Ve fiyat-özellik karşılaştırması

Teşekkür ederim.

ikisi arasında seçim yapacak olursan arasındaki en belirgin özellik pop paketinde iç görünüm grande punto görünümünde, esay paketinde ise punto evo görünümde. onun haricinde
-elektrikli ve buğu çözücülü dış dikiz aynaları
-gövde rengi kapı kolları
-koyu zeminli ön farlar
-15'' alaşımlı jantlar
-deri direksiyon ve vites topuzu
-asimetrik katlanan arka koltuklar
-viraj içini aydınlatan ön sis farları ekstra olarak araçta olacak.

yakıt konusunda katalog değerlerine bakacak olursanız

şehiriçi - 6,7
şehirdışı - 4,6
ortalama - 5,4

düz viteslere göre daha avantajlı

reddragon
27/03/2012, 11:29
Eşe alınacaksa dualogic en iyi seçim olacaktır. Dualogic kullanıyorum 1.5 yıldır ve tık yok... İknci el almayacağınıza göre garantiyi uzatıp paşa paşa binin. Fakat donanım olarak lounge öneriyorum.... Madem koç gibi indiriminiz de var. Digital klimalı ve bol hava yastıklı bir lounge alın yakışır...

elensar77
27/03/2012, 19:50
Ben Pop paketinde aracın içinin Grande Punto giib olduğunu bilmiyordum, bana da kimse söylemedi. Hay Allah. Ama ben böyle istemiyorum ki, Evo içi olsun istiyorum, sıfır diye alıp eski aracın içini kullanmak mantıklı glemiyor. O zaman ben bir müşteri temsilcisi ile görüşeyim tekrar.

elensar77
27/03/2012, 20:15
Arkadaşlar bunu doğru bilen varmı? Yani gerçek mi? Hiç biryerde bulamadım.

takres
27/03/2012, 20:27
+1

düz vites beyazı tercihim :) hayır mı ozan 508 ?

x-ray
27/03/2012, 21:13
Ben Pop paketinde aracın içinin Grande Punto giib olduğunu bilmiyordum, bana da kimse söylemedi. Hay Allah. Ama ben böyle istemiyorum ki, Evo içi olsun istiyorum, sıfır diye alıp eski aracın içini kullanmak mantıklı glemiyor. O zaman ben bir müşteri temsilcisi ile görüşeyim tekrar.

Arkadaşlar bunu doğru bilen varmı? Yani gerçek mi? Hiç biryerde bulamadım.

forumda bir 2012 yeni punto ilanı vardı, sahibinden.com da. araç en düşükj versiyondu ve konsol gp konsoluydu. sahibinden de bir arayın satılmadıysa görebilirsiniz. beyazdı sanırım araç

egzo-evo
27/03/2012, 21:25
forumda bir 2012 yeni punto ilanı vardı, sahibinden.com da. araç en düşükj versiyondu ve konsol gp konsoluydu. sahibinden de bir arayın satılmadıysa görebilirsiniz. beyazdı sanırım araç

forumdaki konumuz duruyor https://forum.grandepuntotr.com/genel/35134-ilginc-bir-ilan.html

fakat sahibinden.com da ki ilan yayında değil. gerçekten çok ilginçti. dış evo içi gp idi fotoğraflara göre.

orçun kardeşim eşinizin de kullanacağını düşünerek alacaksanız dualogic punto almayın.
çünkü hem bağımlılık yapacak ve sürekli siz kullanacaksınız bu durumda eşinizin kullanmasına fırsat kalmayacak hemde bir yerine bir şey olur diye kıyamayıp eşinizin kullanmasına izin vermeyeceksiniz.
nerden mi biliyorum eşim duymasın ama tecrübeyle sabit tıpkı bizde olduğu gibi :D

x-ray
27/03/2012, 21:40
forumdaki konumuz duruyor https://forum.grandepuntotr.com/genel/35134-ilginc-bir-ilan.html

fakat sahibinden.com da ki ilan yayında değil. gerçekten çok ilginçti. dış evo içi gp idi fotoğraflara göre.

dışı evo değildi sanırım, dışı yeni puntoydu, içi gp idi. ben öyle hatırlıyorum ama...

egzo-evo
27/03/2012, 21:53
dışı evo değildi sanırım, dışı yeni puntoydu, içi gp idi. ben öyle hatırlıyorum ama...

doğru söylüyorsun ismail kardeşim anlayın artık. arka stoplar evo nun aynısı ya onu düşünürken öyle yazıverdim. dediğin gibi dışı yeni punto içi gp yine dediğin gibi beyaz renkti.

x-ray
27/03/2012, 22:37
doğru söylüyorsun ismail kardeşim anlayın artık. arka stoplar evo nun aynısı ya onu düşünürken öyle yazıverdim. dediğin gibi dışı yeni punto içi gp yine dediğin gibi beyaz renkti.

srkaradag
27/03/2012, 23:16
aynen öyle hocam pop içi eski punto

x-ray
27/03/2012, 23:22
aynen öyle hocam pop içi eski punto

hangi eski punto; gp mi? punto evo mu? ikiside eski artık :dilcikartma:

srkaradag
27/03/2012, 23:32
Fiat.co.uk (https://www.fiat.co.uk/showroom/fiat-punto-5dr-configurator/?id=24947#showroom/punto_5dr/configurator)
İngilteredeki siteden incelemiştim ilk çıktığında
configure dan pop versiyonunu seçip sağ alttan iç kabin resimini görebilirsiniz aynen Grande punto

srkaradag
27/03/2012, 23:40
https://www.zacar.co.za/wp-content/uploads/2012/02/WebPunto_Dashboard_Pop.jpg
https://www.zacar.co.za/2012/02/13/puntos-point-to-/

Şimdi oldu

egzo-evo
28/03/2012, 08:21
https://www.zacar.co.za/wp-content/uploads/2012/02/WebPunto_Dashboard_Pop.jpg
Punto?s point to | ZA Car (https://www.zacar.co.za/2012/02/13/puntos-point-to-/)

Şimdi oldu

Punto?s point to | ZA Car (https://www.zacar.co.za/2012/02/13/puntos-point-to-/) vermiş olduğunuz bu linkteki easy ve lounge donanımda navigasyon ön hazırlığının olduğu kısımda kapak kısmı var fakat navigasyonun takılacağı o çıkıntı gibi zımbırtı bölüm yok dikkatimi çekti şimdi.

elensar77
28/03/2012, 08:58
Açıkçası araçtan soğudum, başka bayilere punto evo sorduracağım artık. Hem daha donanımlı hem daha mantıklı geldi.

srkaradag
28/03/2012, 22:04
İmkanınız varsa donanımlı alın Orçun bey, yeni punto Longe versiyonu güzel. tabi avrupadaki döşeme,motor ve jant seçenekleri niye gelmez anlamış değilim bizim bunları görmediğimizimi sanıyorlar, ya avrupadanmı saymıyorlar insan üzülüyor

since1453
29/03/2012, 08:40
+1

onur kardeşim 508-C5-golf-A4 bu araçlara parası yeten insan zaten ne i20ye ne fiestaya ne puntoya nede evoya araba diye bakmaz :)

istanbulda oturuyorsan buyur gel benim dualogic ile 1-2 tur at :) şaka biryana sen denemişsindir büyük ihtimal :)

Sadece şunu söyliyim eşim ilkez bu aracı kullandı araba kullanmayı bu araçta öğreniyor ve hiç zorlanmadı bu bile dualogic vitesin kullanımı rahat olduğunu ispatlar

ermana
29/03/2012, 09:30

alperd
29/03/2012, 09:31
onur kardeşim 508-C5-golf-A4 bu araçlara parası yeten insan zaten ne i20ye ne fiestaya ne puntoya nede evoya araba diye bakmaz :)

istanbulda oturuyorsan buyur gel benim dualogic ile 1-2 tur at :) şaka biryana sen denemişsindir büyük ihtimal :)

Sadece şunu söyliyim eşim ilkez bu aracı kullandı araba kullanmayı bu araçta öğreniyor ve hiç zorlanmadı bu bile dualogic vitesin kullanımı rahat olduğunu ispatlar

ne yalan söyleyeyim benim maddi durumum o saydıklarına da yeter (biraz kemer sıkınca) ama yine de punto'ya biniyorum çünkü ihtiyaçlarımı (psikolojik ve fiziksel olarak) fazlası ile görüyor, gerek duymuyorum o kadar lüks ve dolu araca binmeye, tercih meselesi yani lükse düşkün olsam fazlasını istesem alırdım.

mesela gömlek 20 liraya da var 100 liraya da ama ben 30-40 liraya alıyorum çünkü şıklık ihtiyacımı (psikolojik) ve giyinme ihtiyacımı (fiziksel) karşılamaya yetiyor :)

since1453
29/03/2012, 09:41
ne yalan söyleyeyim benim maddi durumum o saydıklarına da yeter (biraz kemer sıkınca) ama yine de punto'ya biniyorum çünkü ihtiyaçlarımı (psikolojik ve fiziksel olarak) fazlası ile görüyor, gerek duymuyorum o kadar lüks ve dolu araca binmeye, tercih meselesi yani lükse düşkün olsam fazlasını istesem alırdım.

mesela gömlek 20 liraya da var 100 liraya da ama ben 30-40 liraya alıyorum çünkü şıklık ihtiyacımı (psikolojik) ve giyinme ihtiyacımı (fiziksel) karşılamaya yetiyor :)

Gücü yetme göreceli birşey şuan kredi çekip bende rahatlıkla öderim saydığım aracın taksitini.ama daha öncelikli harcama yapmam gereken yerler var.Güç yetmekten ziyade hiç zorlamadan rahatlıkla elde edebilecek desem daha doğru olurdu

elensar77
29/03/2012, 11:25
5K EASY 1.4 FIRE 77 HP DUALOGIC S&S araç için anlaştık, bugün kapora gönderiyorum. Gri renkte dolu bir araç. Bir hayli aramadan sonra tek bir evo bile bulamadık. Dolayısı ile bu araca mecburen sahip oluyoruz. :)
İşlemleri tamamen tamamladıktan sonra aldığımı teyit ederim. :)

DarknessFall
29/03/2012, 11:29
5K EASY 1.4 FIRE 77 HP DUALOGIC S&S araç için anlaştık, bugün kapora gönderiyorum. Gri renkte dolu bir araç. Bir hayli aramadan sonra tek bir evo bile bulamadık. Dolayısı ile bu araca mecburen sahip oluyoruz. :)
İşlemleri tamamen tamamladıktan sonra aldığımı teyit ederim. :)

güle güle kullanın. :)

elensar77
29/03/2012, 11:45
Teşekkür ederim. Panaromic cam tavan çok istedim ama fiyat artıyor ve araç yok.

motor delisi
29/03/2012, 12:33
evo çok satıyo diyemi yok yoksa üretilmiyomu acaba :)

elensar77
29/03/2012, 12:59
Üretilmiyormuş artık. Bundan sonra sıfır gelmeyecekmiş, bana bir çok bayi tarafından söylenen bu.

since1453
29/03/2012, 13:05
güle güle kullanın

since1453
29/03/2012, 13:06
evo çok satıyo diyemi yok yoksa üretilmiyomu acaba :)

berk amaç yenir araç üretmek değil maliyeti düşürmek :)

byspayn
29/03/2012, 13:35
Hayırlı olsun aracınız. Allah kazasız belasız ve cezasız binmek nasip etsin :)

ermana
29/03/2012, 13:57
hayırlısı olsun

aykut_1914
29/03/2012, 13:59
Üretilmiyormuş artık. Bundan sonra sıfır gelmeyecekmiş, bana bir çok bayi tarafından söylenen bu.

evo larımız cidden ayrıcalıklı oldu,sevindim ben buna,punto evo hayat sensin :):)
aracınızda hayırlı olsun,kazasız belasız kullanın :)

srkaradag
29/03/2012, 14:34
Hayırlı olsun..

elensar77
29/03/2012, 15:26
Teşekkür ederim. Salı günü alacağım sanırım teslim. Bir Polo kullananı olarak iki araç arasındaki farkı paylaşarak bazı sorulara cevap verecek olabilir.

reddragon
29/03/2012, 19:12
Gücü yetme göreceli birşey şuan kredi çekip bende rahatlıkla öderim saydığım aracın taksitini.ama daha öncelikli harcama yapmam gereken yerler var.Güç yetmekten ziyade hiç zorlamadan rahatlıkla elde edebilecek desem daha doğru olurdu
Aynen katılıyorum gücüm yetse bentley vs gibi gereksiz pahalı araçlardan asla almam fakat bi audi bi bmw bi mercedes konforu isterim. Bunlar dururken punto vs ye araba denemez...

M@GIC
30/03/2012, 10:41
Teşekkür ederim. Salı günü alacağım sanırım teslim. Bir Polo kullananı olarak iki araç arasındaki farkı paylaşarak bazı sorulara cevap verecek olabilir.

hayırlı olsun. polo ile punto arasında süspansiyonun yumuşak olması polonun daha konforlu olması sağlıyor. Punto daha geniş ve ferah.

elensar77
30/03/2012, 10:51
Ama benim Polo'da 17'' jant var o yüzden o konfor hiç yok diyebiliriz. :)

elensar77
31/03/2012, 23:54
Aracı aldım, salı günü teslim edecekler, titanium gri. Hadi bakalım.

elensar77
05/04/2012, 21:15
Aracı bugün teslim aldım, öncelikle Polo'ya nazaran çok daha büyük ve kullanışlı bir iç bulduğumu belirteyim. Araç henüz 30km de ve çok fazla yazacak birşey yok haliyle.

Ancak sormak isterim ki;
Araçta hillholder mevcut fakat ben bir türlü bunu yakalayamadım, sürekli arkaya kayıyor, araç otomatik olduğum için acaba yapmam gereken birşeyler var mı diye düşünüyorum. Sadece geri vitese taktığım ve yokuş aşağı durdugum sırada bir kere aktif oldugunu görebildim.
Bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Manuel vites bir araçta hemen devreye giriyordu ancak yarı otomatik viteste farklı birşey yapmam gerekir mi?

efe_erdem
05/04/2012, 21:18
otomatık vıtes araclar yokusta zaten gerı kaymıyor dıye bılıyorum ?

elensar77
05/04/2012, 21:21
Araç yarı otomatik. Şu an kayma yapıyor.

aksell
05/04/2012, 21:27
yarı otomatikler kayma yapıyor diye biliyorum

efe_erdem
05/04/2012, 21:34
yarı otomatık mı hımm. ben normal otomatık vıtesı kastetmıstım. normalde 5 derece egımın ustunde bır egım olması lazım kaydrma yapmaması ıcın. ben ıstanbul acıbademde oturuyorum heryer yokus ve ınanılmaz ıse yarıyor ayrıca aracta asr olması da yokusta kalkısta da aracın kaymasını etkıledıgı ıcın cok rahat oluyor.

elensar77
05/04/2012, 21:34
Ancak araçta hilholder var, yani bir süre kaymaması lazım, benimki genel anlamda kayıyor gibiydi. Çünkü geri vitese taktıgım ve yokus asagı durdugumda aşağıya kaydırma yapmadı bir kaç saniye.

efe_erdem
05/04/2012, 21:37
Dedügüm gibi her eğimde devreye girmiyor. Siz saglam bir yokusta deneyın bence orda da gırmıyorsa arıza olabılr

since1453
06/04/2012, 08:14
Araç yarı otomatik. Şu an kayma yapıyor.

arcım evo dualogic eşim araba kullanmayı bu araçta öğrendii 1 kez bile geri kaymadı araç :)

3-4 sn araç kayma yapmıyor.belli bir eğimin altında hillholder devreye girmiyor o eğimde de zaten araç kaymıyor.S&S devredeyken hill holder geç devreye giriyor.S&S çaılışırsa frenden ayağınızı çekmeden vitese dokunun araç çalişsin önce hillholder devreye girer

since1453
06/04/2012, 08:16
yarı otomatikler kayma yapıyor diye biliyorum

taner bey yanlış biliyorsun evo yarı otomatiklerde

-hill holder
-ESP
-ASR-MSR sistemleri mevcut ve standart donanım içinde :)

egzo-evo
06/04/2012, 08:32
Aracı bugün teslim aldım, öncelikle Polo'ya nazaran çok daha büyük ve kullanışlı bir iç bulduğumu belirteyim. Araç henüz 30km de ve çok fazla yazacak birşey yok haliyle.

Ancak sormak isterim ki;
Araçta hillholder mevcut fakat ben bir türlü bunu yakalayamadım, sürekli arkaya kayıyor, araç otomatik olduğum için acaba yapmam gereken birşeyler var mı diye düşünüyorum. Sadece geri vitese taktığım ve yokuş aşağı durdugum sırada bir kere aktif oldugunu görebildim.
Bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Manuel vites bir araçta hemen devreye giriyordu ancak yarı otomatik viteste farklı birşey yapmam gerekir mi?

orçun kardeşim hayırlısı olsun kazasız belasız cezasız güle güle kullanın :)

hillholder bildiğim kadarıyla sensörler aracılığıyla çalışan bir sistem. eğimli yolda belirli bir açıyı algıladığı zaman çalışıyor sistem. geriye kaydırmamak için iki saniyeye yakın fren yaptığı için zaten çok az bir eğimde bile çalışsa iyi olmazdı diye düşünüyorum. yeni puntonuzu tanıdıkça bu özelliğinde keyfini çıkartacağınıza eminim.

tam otomatik vitesler düz yolda gaza basmasanız bile kavrama olarak bilinen şekilde işlediği için ilerler. bu yüzden yakıt tüketimleride fazla olur. fiat ın dualogic olarak isimlendirdiği yarı otamatik viteslerde gaza basmadığınız sürece ilerleyemezsiniz bu durum elbette yakıt tüketimini azaltan bir durumdur.

dualogic kulllanım kitabı ve buradan öğrediğim bilgiler ışığında trafikte özellikle uzun süreli beklemelerde vitesi boşa almanız şanzıman ısınmasını engellediği gibi ömrünüde uzatacaktır. birde park ettikten sonra sanırım kayma yapmaması için boşta bırakmanız tavsiye edilmiyor. zaten kontağı kapattığınız zaman sesli bir uyarı sinyaliyle karşılaşıyorsunuz ekranda vites göstergeside uyarıya görsel bir boyut katıyor.

elensar77
06/04/2012, 08:51
arcım evo dualogic eşim araba kullanmayı bu araçta öğrendii 1 kez bile geri kaymadı araç :)

3-4 sn araç kayma yapmıyor.belli bir eğimin altında hillholder devreye girmiyor o eğimde de zaten araç kaymıyor.S&S devredeyken hill holder geç devreye giriyor.S&S çaılışırsa frenden ayağınızı çekmeden vitese dokunun araç çalişsin önce hillholder devreye girer

Sanırım benim aradığım cevap bu, zaten bu tarz birşey olacağını biliyordum ancak tecrübe eden birisinden tam cevap almak istiyordum. S&S açık olduğu için ve ben henüz fazla bilgi sahibi olmadığım için freni bıraktığımda S&S devreden çıkıyor, ben gaza geçtiğim sırada ise ufak bir kayma yapıyordu, sanırım bu yüzden benim beklediğim sonucu alamıyordum. Bugün eve gittiğimde otoparkın yokuşunda bir çok kez deneyeceğim bakalım sonuç ne olacak. Aslında benim için hiç problem değil çünkü geriye çok uzun kaydırmadan aracı sürebiliyorum uzun yıllardır. Bu benim için bir avantaj fakat eşimde kullanacağı için benim soru işaretim onun için, ne olursa olsun az araç kullanmış birisi için geriye kayması heyecan ve ani tepkiler getireceğinden yanlış hareketlerde bulunması normal olacaktır.

Teşekkür ederim bilgilendirme için.

elensar77
06/04/2012, 08:53
orçun kardeşim hayırlısı olsun kazasız belasız cezasız güle güle kullanın :)

hillholder bildiğim kadarıyla sensörler aracılığıyla çalışan bir sistem. eğimli yolda belirli bir açıyı algıladığı zaman çalışıyor sistem. geriye kaydırmamak için iki saniyeye yakın fren yaptığı için zaten çok az bir eğimde bile çalışsa iyi olmazdı diye düşünüyorum. yeni puntonuzu tanıdıkça bu özelliğinde keyfini çıkartacağınıza eminim.

tam otomatik vitesler düz yolda gaza basmasanız bile kavrama olarak bilinen şekilde işlediği için ilerler. bu yüzden yakıt tüketimleride fazla olur. fiat ın dualogic olarak isimlendirdiği yarı otamatik viteslerde gaza basmadığınız sürece ilerleyemezsiniz bu durum elbette yakıt tüketimini azaltan bir durumdur.

dualogic kulllanım kitabı ve buradan öğrediğim bilgiler ışığında trafikte özellikle uzun süreli beklemelerde vitesi boşa almanız şanzıman ısınmasını engellediği gibi ömrünüde uzatacaktır. birde park ettikten sonra sanırım kayma yapmaması için boşta bırakmanız tavsiye edilmiyor. zaten kontağı kapattığınız zaman sesli bir uyarı sinyaliyle karşılaşıyorsunuz ekranda vites göstergeside uyarıya görsel bir boyut katıyor.

Teşekkür ederim mesaj için. Bu arada araç hakikaten çok eğlenceli, S&S çok hoşuma gitti ilk defa kullanan birisi olarak. Otomatiğe aldığımda da kendimi çok relax hissediyorum hiç agresif kullanasım gelmiyor aracı. Ancak incelediğim forum sayfalarında da gördüğüm gibi, ekonomik moda aldığımda araç vites geçişlerini geç yapıyor ve yokuşlarda baya bir yavaşlatıyor, bu durumu bilerek denedim ve hızlı girdiğim yokuşlarda bir süre yüksek viteste ilerliyorum, ardından vites küçültüyor.

egzo-evo
06/04/2012, 09:07
Teşekkür ederim mesaj için. Bu arada araç hakikaten çok eğlenceli, S&S çok hoşuma gitti ilk defa kullanan birisi olarak. Otomatiğe aldığımda da kendimi çok relax hissediyorum hiç agresif kullanasım gelmiyor aracı. Ancak incelediğim forum sayfalarında da gördüğüm gibi, ekonomik moda aldığımda araç vites geçişlerini geç yapıyor ve yokuşlarda baya bir yavaşlatıyor, bu durumu bilerek denedim ve hızlı girdiğim yokuşlarda bir süre yüksek viteste ilerliyorum, ardından vites küçültüyor.

otomatik gerçekten büyük rahatlık verdiği keyifde cabası tabiki. düz vites olarak hiç kullanmadım diyebilirim. bence eco modda vites arttırmayı çabuk yapıyor. yaklaşık 2000 devirde vites arttırıyor. fakat mümkün olduğunca daha geç düşürüyor. sakin kullanımlar için daha uygun.

eco mod açıkken normal kullanımdan benim tespitlerime göre 100 km de yaklaşık 1 lt daha az yakıyor. ortalama menzil 600 km kabul edersek bu bir depoda 6 lt tasarruf demektir. bir depoda 6 lt x 4,75 tl/lt = 28,5 tl iyi rakam bence.

since1453
06/04/2012, 09:12
Sanırım benim aradığım cevap bu, zaten bu tarz birşey olacağını biliyordum ancak tecrübe eden birisinden tam cevap almak istiyordum. S&S açık olduğu için ve ben henüz fazla bilgi sahibi olmadığım için freni bıraktığımda S&S devreden çıkıyor, ben gaza geçtiğim sırada ise ufak bir kayma yapıyordu, sanırım bu yüzden benim beklediğim sonucu alamıyordum. Bugün eve gittiğimde otoparkın yokuşunda bir çok kez deneyeceğim bakalım sonuç ne olacak. Aslında benim için hiç problem değil çünkü geriye çok uzun kaydırmadan aracı sürebiliyorum uzun yıllardır. Bu benim için bir avantaj fakat eşimde kullanacağı için benim soru işaretim onun için, ne olursa olsun az araç kullanmış birisi için geriye kayması heyecan ve ani tepkiler getireceğinden yanlış hareketlerde bulunması normal olacaktır.

Teşekkür ederim bilgilendirme için.

orçun bey S&S devreye girdiğinde vitese (+) yada(-) yönde 1 kez dokunun araç çalişicak bu şekilde kayma yapmıycak :)

egzo-evo
06/04/2012, 09:26
orçun bey S&S devreye girdiğinde vitese (+) yada(-) yönde 1 kez dokunun araç çalişicak bu şekilde kayma yapmıycak :)

kıvanç kardeşim s&s devredeyken motor durduğunda vitese dokunmak vitesi düzden otomatiğe otamatikten düze almıyor veya vitesi arttırıp azaltmıyor motoru çalıştırarak 1.viteste harekete hazır hale getiriyor öyle mi?

elensar77
06/04/2012, 10:05
kıvanç kardeşim s&s devredeyken motor durduğunda vitese dokunmak vitesi düzden otomatiğe otamatikten düze almıyor veya vitesi arttırıp azaltmıyor motoru çalıştırarak 1.viteste harekete hazır hale getiriyor öyle mi?

Nacizane cevap vermeye çalışayım;

Denediğim kadarı ile vitesi manuele almak için 1 kere sola doğru çektirip bırakmak gerekiyor. Bizim tekrar start verebilmemiz için 1 kere yukarıya veya aşağıya doğru ittirmemiz gerekli. Yani bu işlem sırasında vites manuele geçmiyor olması lazım.

Benim dünkü 30km lik sürüş deneyimimde gördüğüm buydu.

motor delisi
06/04/2012, 10:22
bunu yapmanıın daha kolay yolu var stop ettiğinde frenden ayağını bi anda çekip basın çalışacaktır :)

egzo-evo
06/04/2012, 10:28
Nacizane cevap vermeye çalışayım;

Denediğim kadarı ile vitesi manuele almak için 1 kere sola doğru çektirip bırakmak gerekiyor. Bizim tekrar start verebilmemiz için 1 kere yukarıya veya aşağıya doğru ittirmemiz gerekli. Yani bu işlem sırasında vites manuele geçmiyor olması lazım.

Benim dünkü 30km lik sürüş deneyimimde gördüğüm buydu.

vites artıp azalıyormu bu sırada yoksa 1.viteste harekete hazır halemi geliyor.

since1453
06/04/2012, 10:51

dikkat ettiysen (+) veya (-) yönde hareket ettir dedim.sola hareket ettirirsen a/M geçişi yapar.

dualogic te en iyi özellik otomatik kullanırken manuel müdehaleye izin veriyor

egzo-evo
06/04/2012, 11:00
dikkat ettiysen (+) veya (-) yönde hareket ettir dedim.sola hareket ettirirsen a/M geçişi yapar.

dualogic te en iyi özellik otomatik kullanırken manuel müdehaleye izin veriyor

2.soruma cevap alamamışım. + yada - yapmak o sırada vitesi değiştiryor mu? yoksa sadece motoru çalıştırıp 1.viteste harekete hazır halemi getiriyor?

hturna7
06/04/2012, 11:10
Hayırlı olsun, Özünde güzel ama çok sesli bir araba evo:), 4000 km de başladı benim sesler, gıcırtılar, vs..

since1453
06/04/2012, 11:18
2.soruma cevap alamamışım. + yada - yapmak o sırada vitesi değiştiryor mu? yoksa sadece motoru çalıştırıp 1.viteste harekete hazır halemi getiriyor?

+,- 1 kez basarsanız vites değişmez
2. basarsanız vites değişir.ama düz vitese dönmez ottamatik viteste kalır yine.dediğim gibi otomatik viteste giderken + ve - yaparak vites artırıp düşürebilirsinz otm mode devam eder.g

1ocak2011
06/04/2012, 11:22
2. basarsanız vites değişir.ama düz vitese dönmez ottamatik viteste kalır yine.dediğim gibi otomatik viteste giderken + ve - yaparak vites artırıp düşürebilirsinz otm mode devam eder.g

En sevdiğim özellik...

egzo-evo
06/04/2012, 11:59

açıklamalar için teşekkürler. park ederken eğer zemin düzse arabayı boş viteste park ediyor musunuz? bunun bir sisteme şanzımana zararı olur mu acaba? boşta bıraktığınız zaman kontağı kapattığınızda sesli ve ekranda bir uyarı veriyor.

elensar77
06/04/2012, 12:01
Hayırlı olsun, Özünde güzel ama çok sesli bir araba evo:), 4000 km de başladı benim sesler, gıcırtılar, vs..

Beninki Evo değil ama yeni punto. :)
İnşallah benimkinde ses yapmaz, en nefret ettiğim şey.
Şu ana kadar bir çok özelliği 2010 yeni kasa polo'dan çok çok daha iyi gözüküyor benim gözümde. Fakat 2010 model 33000km deki tertemiz baktığım polom da en ufak bir ses, tıkırtı dahi yok. Umarım bu araçta da bu şekilde olmaz, eğer olursa ne yaparım bilmiyorum. :)

hturna7
06/04/2012, 12:57
Beninki Evo değil ama yeni punto. :)
İnşallah benimkinde ses yapmaz, en nefret ettiğim şey.
Şu ana kadar bir çok özelliği 2010 yeni kasa polo'dan çok çok daha iyi gözüküyor benim gözümde. Fakat 2010 model 33000km deki tertemiz baktığım polom da en ufak bir ses, tıkırtı dahi yok. Umarım bu araçta da bu şekilde olmaz, eğer olursa ne yaparım bilmiyorum. :)
Anladım, ama çok şeyin değişeceğini sanmıyorum.Ben de grande değil evo diyordum, hayal kırıklığına uğradım:)

since1453
06/04/2012, 14:03
açıklamalar için teşekkürler. park ederken eğer zemin düzse arabayı boş viteste park ediyor musunuz? bunun bir sisteme şanzımana zararı olur mu acaba? boşta bıraktığınız zaman kontağı kapattığınızda sesli ve ekranda bir uyarı veriyor.

sinyal verdiğine göre bırakmamak gerekiyor.bugune kadar hiç bırakmadım

elensar77
09/04/2012, 12:05
Benim için çok önemli olduğu için bir süredir hillholder özelliğini test ediyorum. Öncelikle Lancia Delta kullanmış birisi olduğumu söyleyim, yani bu özelliğin ne zaman devreye girmesi gerektiğini biliyorum. Ancak bu araçta baya bir yokuş gerekiyor aletin devreye girmesi için, bu gerçekten fabrikasyon verisi midir bilemem ama, arabanın freni bıraktığında kaymaması gerektiğini hissettiğim yerlerde maalesef kayıyor. Acaba herkeste böyle mi diyerek ufak bir soru sormak istiyorum. Ancak nasıl anlatabilirim o yokuşu hiç bilemiyorum.

ozgurse
09/04/2012, 12:21
Aynen bizde de öyle. Hafif yokuşta devreye girmiyor hillholder. %5'ten fazla eğim olması gerekiyor.

since1453
09/04/2012, 13:36
bunu yapmanıın daha kolay yolu var stop ettiğinde frenden ayağını bi anda çekip basın çalışacaktır :)

dediğin gibi yapsın sonra hillholde devre dışı kaldığı için ilk rampada arkadaki arabaya toslasın :)

berk vştesle çalişmanın amacı hillholderın anında devreye girmesi:)

since1453
09/04/2012, 13:38
Benim için çok önemli olduğu için bir süredir hillholder özelliğini test ediyorum. Öncelikle Lancia Delta kullanmış birisi olduğumu söyleyim, yani bu özelliğin ne zaman devreye girmesi gerektiğini biliyorum. Ancak bu araçta baya bir yokuş gerekiyor aletin devreye girmesi için, bu gerçekten fabrikasyon verisi midir bilemem ama, arabanın freni bıraktığında kaymaması gerektiğini hissettiğim yerlerde maalesef kayıyor. Acaba herkeste böyle mi diyerek ufak bir soru sormak istiyorum. Ancak nasıl anlatabilirim o yokuşu hiç bilemiyorum.

orçun bey %5 eğim yeterli %5 in altında bir eğimde de zaten aracı kaydırmak zor olsa gerek ben en ufak bir sorun yaşamadım kayma konusunda

en güzeli servise gidin yetkili birisiyle test sürüşü yapın sistemi kontrol etsinler

astronaut
09/04/2012, 13:52
2 haftadır dualogic kullanıyorum hiçbir sıkıntısını görmedim, umarımda görmem :) bende çekinmiştim alırken ama istanbul trafiğinde müthiş bir kolaylık sağlıyor. gram yorulmadan evime varıyorum :) ayrıca sollama yapıcakken gazı köklersen otomatik olarak vites düşürüp yüksek devirli kullanmana imkan sağlıyor.. akıllı meret :)

elensar77
17/04/2012, 08:48
Hoşgeldin köpüklü direksiyon altı gıcırdama sesi. 450km de başladı bizimkide, demekki farketmiyor GP-Evo-Yeni Punto. Neyse gidip yaptıralım bir ara. :D

elensar77
17/04/2012, 09:52
Bu arada bu sabah ki yakıt değerim:

https://f1204.hizliresim.com/w/k/4k3uz.jpg

https://f1204.hizliresim.com/w/k/4k3v9.jpg

Çoğu trafik, aşağı yukarı 40km lik yolu 5.8lt ortalama ile gelmişim. Muazzam bir ortalama bence.

ozgurse
17/04/2012, 10:43
Orçun aracı aldığında depoyu doldurmuşmuydun. Eğer doldurduysan yakıt göstergene göre 500 km'de 1 depo bitirmişsin gibi. Yani km'de yaklaşık 42 krş. Baya yüksek bir rakam ama benzin zamlarıda ortada tabii

ilkereroglu
17/04/2012, 11:05
Teşekkürler

elensar77
17/04/2012, 11:17
Orçun aracı aldığında depoyu doldurmuşmuydun. Eğer doldurduysan yakıt göstergene göre 500 km'de 1 depo bitirmişsin gibi. Yani km'de yaklaşık 42 krş. Baya yüksek bir rakam ama benzin zamlarıda ortada tabii

Yok doldurmadım. Toplamda 150TL lik benzin doldurdum arabaya şu ana kadar.

bayrakrecep
17/04/2012, 22:36
benim araçta yeni punto 1.4 multiair 105 bg lounge 150 tl ye 500 km yaptım ve klima genelde açıktı.burası adana tabiki:-))))