PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Aracımın önünü ve yanını tam olarak algılayamıyorum ne yapmalıyım ?

kuzun
21/03/2012, 12:05
Arkadaşlar Puntoma hala alışamadım. Önünü ve yan taraflarını tam algılayamıyorum. Kenara ya fazla yaklaşıyorum ya da çok az yaklaşıyorum park ederken öndeki arabaya tamponum sürttü sürtecek diyorum ama inip bir bakıyorum önde baya boşluk var önü ve yanı nasıl ayarlamalıyım var mı bir pratiği ?

Sırf bu yüzden yaklaşmaları geri geri yapıyorum daha sağlıklı oluyor.

effect1903
21/03/2012, 12:16
Bunun için önce kendinizi üyelerimiz bölümünde tanıtmanız gerekiyor :) eğer çok zorlanıyorsanız park sensörü taktırabilirsiniz.

ZAK1980
21/03/2012, 12:24
Bunun için önce kendinizi üyelerimiz bölümünde tanıtmanız gerekiyor :) eğer çok zorlanıyorsanız park sensörü taktırabilirsiniz.
Tanısalım once :)
Arkadasım alısırsın zamanla gerı gerı park eder ıken ıkı aracın arasına gıreceksen sag ve soldakı aracların ayna hızasına senın aynan geldıgınde artık gerıye gıtme
Ön kısımda ıse cok yaklasma derım dalgınlık sonucu arac vıteste ıken ayagını debrıyajdan cekmen durumunda arac kendını one atar sahsen bence park sensoru gereksız bır durum saga sola yanasırken aynalardan faydalan ,ilk basta ın aractan one arkaya bak zamnala gozun alısıyor park sensoru sen oluyorsun

cihankardes
21/03/2012, 12:50
Öne yanaşmalarda farları açabilirsin ;)
Bir iki denemeyle farkı anlayabilirsin.

blk_hakan
21/03/2012, 13:18
Kullanarak tecrübe edeciginizi umuyorum yoksa yapacak bişey yok zamanla alışacaksınız:)

tayfux
21/03/2012, 13:22
ön park sensörü tak :)

Gokdeniz34
21/03/2012, 13:26
Ben şahsen yan kaldırım yanasmalarinda sag dikiz aynasını aşağı indiriyorum.
Onden yanasmalarda yapacak bisi yok zamanla alışacaksın bende yeni aldığımda biraz zorlandım kafamı tavana kadar kaldırdım gene onumu göremedim
Hatta sunroof tan çıkarttım gene göremedim :)

Sent from my iPhone using

puntor
21/03/2012, 13:28
''Yan mesafelerde sağ ve sol aynalarına bakarken aracın son noktası yani bagaj kısmına kadar bakman gerekiyor. eğer bu noktayı göremiyorsan koltuk ayarını değiştir derim yada aynayla oynayarak bulabilirsin. Aracın önünü şu şekilde ayarlayabilirsin: Aracın önüne bi kişi geçsin (uzun boylu biri) arkadaşın dizlerini araç tamponu olarak düşün ve vitesi 1 e tak hareket et. Ancak bu hareket çok yavaş olacak cm cm yaklaşacaksın ve aracın gidiş ivmesini en düşün şekilde ayarlayacaksın.(sol ayak sürekli debriyajda) dizden itibaren arkadaşın korkacak ve sana dur diyecek yada kaçar merak etme ezdirmez kendini sende aracın kaportasına ne kadar giridin ona bakarsın işte olup biter ve onu hafızana kaydedersin araçlara o şekilde yaklaşırsın falan felan :D '' ayna lar hariç bu dediklerim şakaydı. Zamanla alışacaksın sıkma canını.

takres
21/03/2012, 15:21
tık diyene kadar gidin :) şka bir yana alışırsınız zamanla...

Ayberk0616
21/03/2012, 15:42
Ön arka park sensörü sonra yola devam :D

celenlee
21/03/2012, 15:46
Aklıma gelen bir kaç pratik öneri ;)

*Yanaşacağınız tarafın dikiz aynaları arka lastiği görecek şekilde indirin. Sağ sol bu şekilde anlarsınız.
*Park edeceğiniz yerlerde ilk zamanlarda aracı biraz yerleştirdikten sonra inip mesafelere bakın, direksiyona geçip yeniden öne ve arkaya bakın. Büyük oranda fikir verecektir.
*Park ederken varsa sağınızda solunuzda dükkan camlarından ve diğer araçların kaportalarından doğru aracınızı görmeye çalışın, yansımaları kullanın.
*Öne yaklaşırken farları yakın.
*Bir arkadaşınızı denek olarak kullanın :) Kendisine 5cm kala kaportaya vursun bir kaç deneme yapın bu şekilde.

Ziyaretçi034
21/03/2012, 15:51
vakti zamanında bir arkadaşımda gördüğüm, başka bir arkadaşıma önerdiğimde onunda pratik yapmak için geliştirdiği bir yöntem. plastik bir çubuğun ucuna vantuz yapıştırıp tamponun önüne ve sol köşeye monte etmek. çubuk araca oturduğunda görebileceği uzunlukta ve arabaya alışmak için manevralar yapardı. söylediğine göre çok faydasını görmüş. biraz komik bir görüntü ama öğrenmenin ayıbı yok :D

aykut_1914
21/03/2012, 16:32
ön park sensörü taktırırsak sıkışık yerlere hayatta park edemeyiz ki,benimkiler 40 santimde dat dat dat dat yıkıyo ortalıgı :D

motor delisi
21/03/2012, 16:54
Ben şahsen yan kaldırım yanasmalarinda sag dikiz aynasını aşağı indiriyorum.
Onden yanasmalarda yapacak bisi yok zamanla alışacaksın bende yeni aldığımda biraz zorlandım kafamı tavana kadar kaldırdım gene onumu göremedim
Hatta sunroof tan çıkarttım gene göremedim :)

Sent from my iPhone using
son cümleye çok güldüm düşünemiyorum öyle birini park edeni :D

firars
21/03/2012, 17:45
bizde algılayamıyoruz merak etme:D 2 sene oldu hala alışamadım.. hiç bir şekilde görünmüyor ön taraf arkası hadi neyse de:D

ykaya1983
21/03/2012, 20:36
Aracın önü uzun olduğu için ön tarafta mümkün mertebe dikkatli olmak gerekiyor.