PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Rehin Yazısı

eakbas
25/06/2007, 16:42
Arkadaşlar Aracımı kredi ile aldım. Dolayısıyla ruhsatta "rehinlidir" ibaresi var. Borç bu ay bitti. Bankadan alacağım rehin kaldırma yazısını notere onaylatmam gerekiyormuş. Daha sonrada Emniyetten ruhsatın ilgili yaprağını değiştirmem gerek tabiki.

Ancak bu yazıyı ruhsatla beraber saklayıp ryhsatı değiştirmesende bir sorun olmadığını söylediler. Sizler bu olayı nasıl hallettiniz? bilgilerinize ihtiyacım var

Misafir2
25/06/2007, 16:44
baba daha 33 AY var borcun bıtmersıne yanı oğlumun okula başlamasını beklıyorum sen hallet bızde öncülük edersın kim öle kim kalka tarzı bızım borc olayı :)
sen hallet bız senden bılgı alalaım bu arada büyük geçmış olsun

eakbas
25/06/2007, 16:45
saol vedat ama sadece bankaya olan borc bitti. Daha Eşe dosta olanlar var :)

Misafir2
25/06/2007, 16:51

eş dost önemlı değil babacım senı bılmeyen zaten vermezdı borc. önemlı olan kan emici banka sistemınden kendını soyutlaman bizi onların kucağına düşüren sistem utansın ne yapalım denıze düşen yılana sarılır meselesı anlayacağın ama bu yılan öyle zararsız su yılanı değil avrupa dakı gıbı bizim ülkemızdekı yılanlar hepsi son derece zehırlı ve kobra yılanı:) para satıyor fırıldaklar resmı hırsız ve tefecı zıhnıyeti

06kaymak
25/06/2007, 16:52
noterden tasdiklet ve muhafaza et ...:)

eakbas
25/06/2007, 16:53
noterden tasdiklet ve muhafaza et ...:)

anlaşıldı, teşekkurker Muslum Bey

kadoku
25/06/2007, 16:53
benim bildiğim kredi bitince bankadan rehin kalkdığına dair yazıyı aldıktan sonra Trafik şubesine gidilmesi gerekiyor bankadan yazıyı alınca bir problem çıkmaz belki ama yarın öbürgün arabayı satıcağın zaman illaki rehini kaldırtman gerekir. Birde rehin kaldırmanın masrafları ne kadar tutuyor yaklaşık olarak, benim de 2 ayım kaldıda o bakımdan soruyorum ;)

eakbas
25/06/2007, 16:55
temmuz ayında halledeceğim kadir, bilgi veririm buradan

06kaymak
25/06/2007, 16:57
benim bildiğim kredi bitince bankadan rehin kalkdığına dair yazıyı aldıktan sonra Trafik şubesine gidilmesi gerekiyor bankadan yazıyı alınca bir problem çıkmaz belki ama yarın öbürgün arabayı satıcağın zaman illaki rehini kaldırtman gerekir. Birde rehin kaldırmanın masrafları ne kadar tutuyor yaklaşık olarak, benim de 2 ayım kaldıda o bakımdan soruyorum ;)

rehin kaldirtmak icin bankaya herhangi bir bedel odemiyorsunuz...noter tasdik ucreti ve trafik tescile belge yenileme bedeli ( yanilmiyorsam max 60 ytl ) odemeniz gerekli...

Denizzz
25/06/2007, 17:37
ruhsata işlenmezse yurtdışına çıkışta da sorun yaratabilir...

ufuk61
25/06/2007, 18:26
[quote=vulas54;90618]baba daha 33 AY var borcun bıtmersıne yanı oğlumun okula başlamasını beklıyorum sen hallet bızde öncülük edersın kim öle kim kalka tarzı bızım borc olayı :)
sen hallet bız senden bılgı alalaım bu arada büyük geçmış olabime

abime sonsuz katılıyorum

kalan ay:36 ay hehehe:thumbup1::frusty00:

h k
25/06/2007, 19:23
noter masrafi 37 lira , geçen ay bu işlemi yaptım şükür arabamın borcu bitti :)

ben bankadan yazımı aldım notere imzalattım ve saklıyorum , trafiğe gitmeyi şimdilik düşünmüyorum , satacağım bir gün yada kafama eserse gidip değiştiririm.

ben daha önce paliomu da kredi ile almıştım , onunda borcu bittikten 1.5 yıl sonra satışını yaptığım gün rehinini kaldırtmıştım.

eğer hemen satış yapmayacaksanız gerekli değil bence , yinede isterseniz gidip trafikten rehini düşebilirsiniz ama ruhsatı değiştirmezsiniz ruhsat parası masrafınız olmaz ancak satış yapacağınız zaman yine emniyet yolları gözükür. herşeyim temiz olsun derseniz ruhsatın yaprağını değiştirmeniz gerek masrafı 50 ytl gibi sanırım tam emin değilim .

trafikten işlem yapabilmek için aracınızın bağlı olduğu trafik şubesine gitmeniz gerekiyor , trafikte görevi sadece mühür basmak olan insanları görürseniz sinirlenmeyin , burası Türkiye :(

satış günü rehini kaldırmak için ise noterden onaylı kağıt , ruhsatın önlü arkalı 2 nüsha fotokopisi , nüfüs cüzdanınızın fotokopisi gerekiyor. trafikte kendiniz halledebiliyorsunuz bir masrafı olmuyor ama sıra bekliyorsunuz epeycene ve muameleciler gelip önünüze geçiyor trafikte tanıdıkları sayesinde ve bolcana sinirleniyorsunuz :)

trafik size bir yazı veriyor , yazı ilgli notere hitaben diye başlayıp borcunuzun olmadığını yazıyor (bu yazı süreli yanlız 3 gün içinde satış yapmak gerkiyor) , artık maliyeden de vergi temiz kağıdını alıp noterde satış yapabilirsiniz.
bu durumda noter ruhsatın üzerinde rehinlidir satışı yapılamaz damgası olduğu halde o damganın üstüne kocaman "noter satışı yapılmıştır" mührünü basıyor .

GaladrieL
25/06/2007, 19:50
Emrahcım hayırlı uğurlu olsun..Mevzunun detaylarını bilmiyorum ama Allah bana da nasip etsin şu rehin kaldırma işini inşallahh :)

krsd
25/06/2007, 20:12
Arkadaşlar bildiğim kadarıyla borç bitince noter onaylı evrağı banka kendisi gönderiyor.Ama hemen ruhsat değişikliği yapılmayacaksa bunu iyi saklamak gerekiyor.Eğer kaybolursa yenisi için yaklaşık 60 ytl masraf çıkıyor ekstradan.Bir önceki aracımda kendileri gönderdiler (VDF) ama hemen işlemleri yaptıramamıştım ve borç bitmiştir yazısını kaybettim.Yeniden çıkartmak için hesap numarası verdiler 60 ytl yatırılırsa tekrardan gönderebiliyorlarmış.Ben de hala bekliyorum,satarken halledeceğim artık.

ceyms_cem
25/06/2007, 20:13
Bence ruhsatın sayfasını degıstırsen ii olur bısey olmaz gercı trafıkten dusuyo rehın ama olsun sen puntonu saglam yere bagla

OzzY
25/06/2007, 21:13
biz en ufak bi işlem yapmadık herhangi bir dezavantajı varmı?
cmaxinki 8 GPninki 4 aydır duruyo(bankadan kağıtta alınmadı)

Lordrivendel
25/06/2007, 23:08
Öğrenim kredim 2009'da bitiyor.
Harç kredim 2009 da bitiyor
Araç kredim 2008 de bitiyor.

ühü hüh hüh :(

dofaaan
25/06/2007, 23:31
arabanın borcu bittigine dahir banka yazı verıyo arkadaşlar ve sen bunu noterden tastıkletıyosun eger ıllakı ruhsatımda rehınlıdıır yazısı kalmasın dıyosan aracın hangı trafık subesınde kayıtlılsa oraya gıdıp ruhsatını orda degıstıre bılırsın yaklasık 50 ytl kadar masrafı tutuyo.bence gerrek yok aracı satarken ruhsat zaten degısıyo senın sadece yapman gereken noterden tastıklettıgın borcu yoktur yazısıyla aracın ruhsatının baglı oldugu subeye gıdıyosun ve haciz yoktur yazısı alıp notere gelıp (aracı satıyosanız tabi)aracın satışını verıyosunuz bu işlemede subeden hiç bi ücret ödemıyosunuz.yanlız bu işlemi yapmak için subenıze erken gıtmenız gerekıyo çünkü cok sıra oluyo muamelecılerden size sıra gelmeye bılır.

Körfezli
26/06/2007, 00:02
biz en ufak bi işlem yapmadık herhangi bir dezavantajı varmı?
cmaxinki 8 GPninki 4 aydır duruyo(bankadan kağıtta alınmadı)

Bir dezavantaj yok tabi ama bankadan yazı mutlaka gerekli yoksa trafikte ruhsattaki rehin yazısını kaldırmazlar, banka kağıt göndermediyse sen gidip al elinde bulunsun, kafam rahat olsun dersende müsait bir zamanda trafikte ruhsatı değiştir, ama bu sana 50-60 ytl masraf açar...

OzzY
26/06/2007, 00:37
Bir dezavantaj yok tabi ama bankadan yazı mutlaka gerekli yoksa trafikte ruhsattaki rehin yazısını kaldırmazlar, banka kağıt göndermediyse sen gidip al elinde bulunsun, kafam rahat olsun dersende müsait bir zamanda trafikte ruhsatı değiştir, ama bu sana 50-60 ytl masraf açar...
Banka gönderiyomu benmi gidip alıyorum...
biri 8 biri 4 ay oldu 2side gelmedi.

h k
26/06/2007, 00:58
vdf kendisi noter masrafinida karsilayip gönderiyordu.

garanti bankasi ise sadece yaziyi veriyor notere kendiniz onaylatiyorsunuz (bu noter bankadan verilen yazidaki imzalarin sirkülerinin oldugu bankanin anlasmali noteri olacak) .

noter masrafi gecen ay 37 ytl idi.

almazsaniz bir problem olmaz , satacaginiz zamanda halledebilirsiniz.

OzzY
26/06/2007, 02:09
Babamla konuştum tekrar. banka herhangi bir şey göndermemiş(Akbank)

Ayrıca clionun kini kaldırırken notere gitmemiş

Körfezli
26/06/2007, 08:13
Babamla konuştum tekrar. banka herhangi bir şey göndermemiş(Akbank)

Ayrıca clionun kini kaldırırken notere gitmemiş

Ben daha önce işbankasından aldığım kredide bankaya dilekçe yazıp borcu yoktur yazısını kendim almıştım..Noter masrafını da ben yapmıştım...Bence bankayla görüş, prosedürü öğren ve yazıyı al, ilerde borç çıkarmasınlar hemde zaten arabayı satarken lazım olur mutlaka, ruhsat değişmesede olur...

ABNEW
26/06/2007, 20:20
Ben eski aracımın ruhsatını değiştirtmemiştim Emrah.Bankadan alınan yazı yeterli oluyor satışta denildiği gibi.Bir de ruhsata para vermeye gerek yok.

Geçmiş olsun:)...

Sezgintr
26/06/2007, 22:35
Bizim toyotayı alalı tam 13 sene oluyo. O zamanlar banka kredisi değilde galeri senedi ile almıştık. Arabayı aldıktan 5 ay sonra galeriye borç bitti ama 13 senedir ruhsatta rehinli damgası var. Şimdiye kadarda başımıza hiçbişey gelmedi.

NesT
27/06/2007, 14:13
Emrah sen kelepçelerden kurtulda dost adı üstünde dostluk yapar ama kelepçe sıkar ;) Senin adına sevindim. Darıs bizlere inşallah.

nasrettinhoca
08/08/2007, 16:09
Bugün kredi borcunu kapattım...Bankaya ruhsattaki rehinlidir yazısını kaldırtmak istediğimi söyledim...Bana 2 seçeneğim olduğunu söyledi:

1.seçenek : Size borcunuzun olmadığına dair yazı veririz...Bu yazıyı noterden onaylatır...Trafik şubesine gider işlemleri yaptırırsınız...

2.seçenek : Bize 10 ytl 50 ykr komisyon verir...Borcunuzun bittiğine dair yazıyı biz trafiğe göndeririz...2-3 gün sonra gider işlemlerinizi yaptırırsınız..dediler

Ben 2.seçeneği seçtim...Çünkü yukarıda arkadaşlarlar noter masrafının 37 ytl tuttuğunu söylemişlerdi... Böylece 27 ytl kar etmiş olduk...:Ç

Pazartesi trafiğe gidip ruhsattaki rehinlidir yazısını kaldırıp ruhsatı değiştireceğim..Pazartesi günü trafikte yaptığım işlem ve masraflar hakkında sizi bigilendiririm...

Misafir2
08/08/2007, 16:23
sınekten yağ çıkartmak dıye buna derler..ee yuh yaniiii
arkadaşım bence o parayı verme banka sana borcunun bitığıne dair yazıyı vermek zorundadır ve hatta konuyla alakalı bır resmı yazıyı yazıp sana vermekle mükelleftırler o üst resmı yazıyı elden takıp edıp trafığe götürür ruhsatı değişirsın yanı rehınlıdır yazısını kaldırırsın 10 yıllık devlet memuruyum ve genel idari hizmetler konusunda brifing veren biriyım resmı kurumlarda
şahsen buyuk konuşmak gıbı olmasın ancak bizden öğrendıklerı resmı yazışma presödürünü bıle komisyonla satmaları ülkenın ve vatandaşının ne hale düşürüldüğünün bir resmidir. yazıklar olsun ya

anvil
08/08/2007, 16:28
Bugün kredi borcunu kapattım...Bankaya ruhsattaki rehinlidir yazısını kaldırtmak istediğimi söyledim...Bana 2 seçeneğim olduğunu söyledi:

1.seçenek : Size borcunuzun olmadığına dair yazı veririz...Bu yazıyı noterden onaylatır...Trafik şubesine gider işlemleri yaptırırsınız...

2.seçenek : Bize 10 ytl 50 ykr komisyon verir...Borcunuzun bittiğine dair yazıyı biz trafiğe göndeririz...2-3 gün sonra gider işlemlerinizi yaptırırsınız..dediler

Ben 2.seçeneği seçtim...Çünkü yukarıda arkadaşlarlar noter masrafının 37 ytl tuttuğunu söylemişlerdi... Böylece 27 ytl kar etmiş olduk...:Ç

Pazartesi trafiğe gidip ruhsattaki rehinlidir yazısını kaldırıp ruhsatı değiştireceğim..Pazartesi günü trafikte yaptığım işlem ve masraflar hakkında sizi bigilendiririm...

arkadaşım bence o parayı verme banka sana borcunun bitığıne dair yazıyı vermek zorundadır ve hatta konuyla alakalı bır resmı yazıyı yazıp sana vermekle mükelleftırler o üst resmı yazıyı elden takıp edıp trafığe götürür ruhsatı değişirsın yanı rehınlıdır yazısını kaldırırsın 10 yıllık devlet memuruyum ve genel idari hizmetler konusunda brifing veren biriyım resmı kurumlarda
şahsen buyuk konuşmak gıbı olmasın ancak bizden öğrendıklerı resmı yazışma presödürünü bıle komisyonla satmaları ülkenın ve vatandaşının ne hale düşürüldüğünün bir resmidir. yazıklar olsun ya

harbiden böyleyse ilginç.

bu arada gözün aydın hemşerim. borcun bitmiş ya bi 10 ytl daha ver. biz de görebilecekmiyiz acaba o günleri :(

nasrettinhoca
09/08/2007, 06:48

Sana katılıyorum ...Ama bankadan alacağım yazıyı (Yazıyı zaten veriyorlar.Vermiyoruz demiyorlar) doğrudan trafik kabul etmiyormuş...Noter onaylı istiyormuş..Bende senin dediğin gibi önce elden takip etmeyi düşündüm..Noter masrafı 37 ytl vereceğime komisyon için 10 ytl vermek daha mantıklı geldi....Bu nedenle elden almadım...

ABNEW
09/08/2007, 19:01
Ahmet gözün aydın.Darısı diğer tüm borçlulara...

h k
09/08/2007, 19:06
bende geçen gün bankadan alip notere onaylattigim yaziyi trafige verdim ve trafikten rehin kaydimi sildirdim , artik internet sorgulamasinda aracima rehinlidir yazmiyor :)

ruhsatimi degistirmedim , trafiktekiler masraf yapma bosuna satacagin zaman gel sana yazi veririrz onunla satarsin dediler.

grande41
09/08/2007, 21:08
Bende Hüseyin gibi bankadan aldığım yazıyı trafiğe verdim rehin kaydı silindi. Ama ruhsatı değiştirmedim. Ama internette rehin gözükmüyor artık. Zaten herkes böyle yapılmasını tavsiye ediyor.

nasrettinhoca
09/08/2007, 23:27
Ahmet gözün aydın.Darısı diğer tüm borçlulara...

Teşekkür ederim Arda...Temennine katılıyorum...

sefer0438
10/11/2009, 14:42
slm arkadaşlar ben başka bir ilden bir araba aldım satışını o ilin noterinden aldım muanesinede 9 ay vardı trafik falan işini halletmeden ruhsatı kaybettim şimdi ruhsatı nasıl alabilrim muneyi yenidenmi yaptırmam lazım yardımcı olun..

GP COSKUN
10/11/2009, 15:00
hangi ilin trafiğine kAYITLIYSA ORADAN yeni ruhsat çıkartıcaksın
yeniden muayneye gerek yok

pdr42
10/11/2009, 21:34
konu hortlamıs ama bende bikac ekleme yapıyım:). ben akbanktan aldım krediyi . reuhin kaldırma ayzısnı akbank trafige godnerdi ve suan aracımdan rehin kalktı ben trafikte henuz ruhsatıı yenilemedim dolaysıyla internette rehinli yazısı yok aama ruhsatta var:). simdi arkadaslar normalde bankaların bu iş için ucret almaması gerekiyor ama kimi bank a uyanıklık yaparak ucret alamk istiyor. ebnzer bi durum arkadasımın basına geldi. arkadasımda bu yazıyı neye istinaden aldıgnızı bana yazılı olrak bildirin dedi ben sozlesmede boyle birsey hatırlamıyorum dedi ve sozleşmeyide cıkarttı birlikte incelendiginde zsozlesmede bole bir madde de yok. arkadas bankada 2 saat bekledim diyor ama parayıda vermedim hallettim dedi. benden tavsiye sizde oyle yapın:))

imdesign
10/11/2009, 21:54
Sevgili Hemşerim,

Noterden aldığın devir kağıdı ile birlikte Sümerdeki Trafik şubesine gidebilirsin.

Orda ruhsatı kaybettim muayeneye giremiyorum vs. bilgi verirsin ordan

gereken neyse yaparlar.Birde başka ilden aldım aracı dedin

plakan 38? Ruhsatı kaybetmeden mi değiştirdin?

Bu arada hoş geldin kendini tanışma bölümünde kısaca tanıtıtrsan seviniriz.