PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Söylemezsem uyku gözüme girmez

ayaman
15/03/2012, 22:37
bugün aracıma carbon clein yapayım dedim. sürekli gittiğim ustamın yanına carbon laein yapacağımı söyledi. kesinlikle yapma dedi motorun ömrünü yarıya düşürür dedi. tabi böyle söyleyince ben de güya biliyorum ya heen atladım servis neden belli km yapmayı öneriyor ? dediki servisin iine geliyor onların pek de umrunda değil aracının ömrünün yarısına inmesi.
peki motordaki kurum nasıl önlenir veya motor nasıl temizlenir? dedim. tirigiyer değişimi sırasında sen istersen üst kapak motor felan açılır motorun temizliği o şekilde yapılır dedi. bunun dışındaki tüm uygulamalar yanlıştır eğer carbon istiyorsan yaparım dedi sonuçta bu işlemden para kazanacağım dedi ama kesinlikle ve kesinlikle uzak dur dedi. benim dediklerimin aksi bir şey diyen olursa carbon yararlıdır diye numaramı ver dedi nasıl yararlıymış biiz de öğreniriz dedi :) carbon işi aracını tıkar ve zamanla da sağırlaştırıp boğar

Budweiser
15/03/2012, 22:42
carbon clean 60-90TL arasında değişmekte. Üst kapağı sökmek vb. işlemler maliyet olarak daha yüksek ve satarken alacak kişinin miğdesini bulandırır. Carbon Cleanin sanmıyorum zararı olsun. Bilenler uygulayanlar ve uygulatanlar daha detaylı açıklarlar. Google danda ufak bir araştırırsanız sizinde aklınızdaki soru işaretleri giderilebilir.

aon
15/03/2012, 22:42
ya bu carbon clean olayı benim de kafamı kurcalıyo bazen forumda 700-800 binde olan araçlardan bahsediliyo acaba o araçlara carbon yapılmış mıdır ya da kaç kere yapılmıştır bunu bilsek daha iyi anlarız yararlı mı değil mi

GP COSKUN
15/03/2012, 22:45
halt yemiş o ustan senin

yanma odasında piston tepelerinde biriken kurumu nasıl temizleyecekmiş
triger değişiminde üst kapak söküp eline bez alıp benzin döküp silecekmiymiş
hangi çağda yaşıyoruz kardeşim bu kadar ilkellik olurmu ?

carbon clean sadece temizleme yapmakla kalmaz işlem sırasında carbon clean makinasının diagnostik özelliği sayesinde benzin pompa basıncı maksimum pompa basıncı ölçümü yapılabilmekte ayrıca enjektör ve regülatörün kaçırıp kaçırmadığı kolaylıkla test edilebilmektedir

carbon clean işlemi ile ilgili üniversite ve tübitak raporlarını ustana okutmanı tavsiye ediyorum

StrawBeeRy
15/03/2012, 22:46
yok artık üst kapak sükülüp temizlemeye ne gerek var motordaki plastik hava filtre kutusu sökülür ilaçla carbon yapılır eğer istenilen şekilde olmadıysa manifold sükülüp kurum temizliği yapılır zaten motora sıkılan carbon içeriyi temizliyor maksat çıkış manifold temizmi temiz değilse sökülüp temizlenir

ayaman
15/03/2012, 22:49
motorunda proplemi yoksa temiz yakıtını al hiçbir şeye karışma orasını burasını açtırma kurcalatma dedi. carbondan aman aman uzak dur dedi çünkü o kurumlar atılırken aracın her yerini tıkıyormuş. bakalım burdaki ustalar ne diyecek ? ustaların sözünün üstüne söz söylenmez

StrawBeeRy
15/03/2012, 22:49
nasıl bir ustaymış o ya ustayım diye geçiniyorlar birde sakın ona iş yaptırmayın

ZAK1980
15/03/2012, 22:50
halt yemiş o ustan senin

carbon clean sadece temizleme yapmakla kalmaz işlem sırasında carbon clean makinasının diagnostik özelliği sayesinde benzin pompa basıncı maksimum pompa basıncı ölçümü yapılabilmekte ayrıca enjektör ve regülatörün kaçırıp kaçırmadığı kolaylıkla test edilebilmektedir

carbon clean işlemi ile ilgili üniversite ve tübitak raporlarını ustana okutmanı tavsiye ediyorum
Coskun abı '' benzin pompa basıncı'' ıstınaden benzınlıdede carbon clean yapılıyormu farklı bır yorumdada sankı benzınlıye yapılıyor gıbı bır cagrısım olduda yapılıyosa faydalımıdır benzınlı motora

ayaman
15/03/2012, 22:51
halt yemiş o ustan senin

kardeşler yanlış anlamayın bunu söyleyen ben değilim o . ama en iyisini tabi ki siz bilirsiniz bu o ustanın tezi

umit
15/03/2012, 22:53
bu konularda gp coşkun üstadın yorumunu dikkate alırım, bende yaptırmayı düşünüyorum,
görse de yazsa...

GP COSKUN
15/03/2012, 23:03
Coskun abı '' benzin pompa basıncı'' ıstınaden benzınlıdede carbon clean yapılıyormu farklı bır yorumdada sankı benzınlıye yapılıyor gıbı bır cagrısım olduda yapılıyosa faydalımıdır benzınlı motora

tabiki benzinli motorada carbon clean yapılır
petrol türevi yakıtlar ile yanmanın olduğu heryerde carbon oluşur ::p:

GP COSKUN
15/03/2012, 23:04
bu konularda gp coşkun üstadın yorumunu dikkate alırım, bende yaptırmayı düşünüyorum,
görse de yazsa...

senin için yazdım ümit adaşım

engincantan33
15/03/2012, 23:11
sunu bende belırteyım konu baslıgı on numerooooo :)

tayfux
15/03/2012, 23:12
bence carbon clean dan sonra oluşan yakıt artışı enjektörlerde sıkıntı varsa meydana çıkması gibi aslında iyi olan ama dıştan bakınca carbon yaptırdım böyle oldu dedirten hadiseler yüzünden böyle söylüyor o usta..bu konuda gerçekten bilimsel deneyler ve yazılar var usta bunları okumalı..

effect1903
16/03/2012, 00:06
Ustan malesef konu hakkında yeterli bilgiye sahip değil ve bilmeden konuşuyor. Önceki multijetime yaptırmıştım ilk aldığımda sonra da hiçbir sıkıntı yaşamadım aksine servisten çıkarken motorun rahatladığını hissettim. Yüksek kilometrelere kadar hiç cc yapılmamışsa belki zararı olabilir ya da araçta olan arızalar ortaya çıkmaya başlayabilir örneğin 140 bine kadar hiç cc yapılmamışsa o zaman belki ufak sıkıntı olablir ama düzenli yapılırsa çok faydalı, söküp temizlemek en ilkel yöntem artık öyle şeymi kaldı.

OzzY
16/03/2012, 00:42
40000de yaptırdım, 80000i görürsem bi daha yaptırırım.

Ziyaretci046
16/03/2012, 01:48
usta ölmüş bunları okuyunca :D mesleği bırakmış textil sektörüne girmiş ustalar polen filtresi yok diyo suç nedir bu ustalardan çektiğimiz :)

ayaman
16/03/2012, 08:10
bence carbon clean dan sonra oluşan yakıt artışı enjektörlerde sıkıntı varsa meydana çıkması gibi aslında iyi olan ama dıştan bakınca carbon yaptırdım böyle oldu dedirten hadiseler yüzünden böyle söylüyor o usta..bu konuda gerçekten bilimsel deneyler ve yazılar var usta bunları okumalı..
benim usta o yazıları kolay kolay okuyamaz çünkü anasınıf terk :D :D :D :D:D:D:D:D:D:D:D

Yagmuradam
16/03/2012, 08:30
Ustan malesef konu hakkında yeterli bilgiye sahip değil ve bilmeden konuşuyor. Önceki multijetime yaptırmıştım ilk aldığımda sonra da hiçbir sıkıntı yaşamadım aksine servisten çıkarken motorun rahatladığını hissettim. Yüksek kilometrelere kadar hiç cc yapılmamışsa belki zararı olabilir ya da araçta olan arızalar ortaya çıkmaya başlayabilir örneğin 140 bine kadar hiç cc yapılmamışsa o zaman belki ufak sıkıntı olablir ama düzenli yapılırsa çok faydalı, söküp temizlemek en ilkel yöntem artık öyle şeymi kaldı.

Bu iş 2 şekilde yapılmıyor mu? Araç içinde ve dışında.
İçinde yapılınca araç uzun zamandır carbon clean yapılmadıysa EGR tıkama gibi durumlara yol açabiliyor deniyor. Dışarıda yapılınca sorun olmaz deniyor.

Bu bilgi yanlış mı?

halils2
16/03/2012, 08:47
coşkun abi lpg li aracıma cc yaptırmayı düşünüyorum sen ne dersin??? forumda lpg li araca cc gerek yok diye okumuştum sence???

USTA
16/03/2012, 08:57
benim usta o yazıları kolay kolay okuyamaz çünkü anasınıf terk :D :D :D :D:D:D:D:D:D:D:D
Tavsiyesinden belli nereden terk olduğu...:D

effect1903
16/03/2012, 09:15
İçinde yapılınca araç uzun zamandır carbon clean yapılmadıysa EGR tıkama gibi durumlara yol açabiliyor deniyor. Dışarıda yapılınca sorun olmaz deniyor.

Bu bilgi yanlış mı?

İçinde veya dışında dıya birşey ben hiç duymadım. Bir karışım makina yardımı ile motor yakıt girişinden verilerek tahmini 45 dk belli devirlerde motor çalıştırılarak işlem yapılıyor. Dediğim gibi çok yüksek km'lere kadar hiç cc yapılmamış ise belki bir sıkıntı olabilir. Yoksa belli km'lerde düzenli yapıldığında çok faydalı. Ben 60 binde yaptırmıştım sonra 1 yıl kullandım aracımı en ufak bir sıkıntı yaşamadım.

ayaman
16/03/2012, 09:36

Bu bilgi yanlış mı?
benim usta da aynen böyle bir şey dedi ama ümit abi buna karşı o ne derse boynumuz kıldan ince

GP COSKUN
16/03/2012, 10:13
çok uzun kilometreler carbon clean işlemi yapılmamış motora uygulamanın sakıncası
aşırı bir kurum birikmesi olduğundan sıkıntı çıkabilir
ancak carbon clean işlemi düzenli ve belirli periyodik aralıklarla yapıldığında kesinlikle faydalı bir işlemdir
unutmayalım temizlik imandan gelir =))))

M@GIC
16/03/2012, 10:13
anahtar tutandan usta olursa böyle çağın dışında yaklaşımlar çıkar ortaya.
carbon clean ne kadar gerekli olduğunu sağır sultan bile duydu.
agamız sadece magazin programlarını ve dizi takip etmekten.
Mesleğinde gelişen teknolojierden haberi olmuyor. :(

GP COSKUN
16/03/2012, 10:25
coşkun abi lpg li aracıma cc yaptırmayı düşünüyorum sen ne dersin??? forumda lpg li araca cc gerek yok diye okumuştum sence???

lpg ile çalışan motorlarda kurum oluşumu minimum düzeyde
bu yüzden carbon clean işlemi yaptırmaya gerek yok en azından her 40 binde bir
değilde 100 binde bir yapılabilir

ayaman
16/03/2012, 10:51
çok uzun kilometreler carbon clean işlemi yapılmamış motora uygulamanın sakıncası
ancak carbon clean işlemi düzenli ve belirli periyodik aralıklarla yapıldığında kesinlikle faydalı bir işlemdir
:D iyiki bu konuyu açmışım her açtığımda bana tebesüm etiriryor yazılan yorumlar

armi
16/03/2012, 15:44
Bende cc yaptırıyorum.

Fakat şöyle bir çekingem var bu işlemde.

Motor içerisinden çıkarılan kurumlar, katalitik konvertörü acaba tıkar mı? Bunun açıklamasını yapacak ustalara şimdiden teşekkürler.

aykut_1914
16/03/2012, 15:48

abi ne gibi aralık tavsiye edersin?
40bin km de bir falan mıdır dogrusu

GP COSKUN
16/03/2012, 16:46
abi ne gibi aralık tavsiye edersin?
40bin km de bir falan mıdır dogrusu

evet servislerinde tavsiye ve önerisi bu yönde her 40 binde bir uygundur

onurciko
16/03/2012, 18:18
Servis dışındaki bütün ustalar karşı mı arkadaş bu işe;
Benim ustaya yaptıracağım dediğimde yanma odasının sıcaklığı normal ısısının çok üzerine çıktığı için enjektörlere zarar veriyor gibi birşey söyledi.

puntor
16/03/2012, 21:53
şaşırtıcı....ilk defa senden duydum ....