PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Benzinli Motor ve Dizel Motor...

engincantan33
14/03/2012, 17:01
arkadaşlar son zamanlarda benım gordugum ılgınc bır dusunce var forumda...sankı benzlınlı motor sahıplerınde soyle bır olgu var dızellerden az yakıyoruz gıbı bırsey...dahada acık konusayım belkı tepkı alıcam cok ama sankı benzınlı arac sahıplerı dızel motorlara savas acmıs durumda :))) USTUNE BASA BASA SOYLUYORUM BAZI KISILER!!! herkes ıcın tabıkı konusmuyorum...bakın ben halen dızel arac kullanıyorum ama benzınlı cok daha ıyı bence..hanı bırdaha arac alacak alsam benzınlı tercıh ederım(bu kesınlıkle fıre motor olmaz!!!bunu soylerken fıre motor kotudur demıyorum fıre motor tercıh ederken performans beklenmez bunu bule bıle alırsam ornegın dunyanın en kotu motoru derım)benzınlı tercıh ederım derken bu dızel aracın kotulugunu gostermıyor sadece benım tercıhım bu!! neden cunku daha cok tat verıyor...ama dedıgım gıbı bazı benzınlı arac sahıplerı garıp bırsekılde dızel araclardan daha az yakmayı basarabılıyor...benım ACİZ aklım almıyor ınanamıyorum ama bunu soylerken yalan soyluyorlar demıyorum....yada daha net bı sonuc cıkarayım; boyle dusundugum ıcın arabadan anlamıyorum...

k0d3r
14/03/2012, 17:59
So what?

cemehmetbaran
14/03/2012, 18:02
Bir benzinlinin bir dizele göre daha az yaktığı durumlar kesinlikle cok azdır bence ama akaryakıt fiyatlarındaki son zamlara bakınca arada çok fark kalmadı sanki. Toplam satınalma, bakım, kullanım maliyetlerini de katınca durum daha da değişiyor. Tabi yapılan KM'ye göre.

Ayrıca B sınıfı araçlarda benzinli tüketimleri fena değil. C sınıfına çıkınca acayip yakmaya başlıyorlar.

takres
14/03/2012, 18:21
tamamen kullanımla alakalı...
gazın altında yumurta var gibi bassam ben bir depoyla 1400 km yaparım....iddialıyım bu konuda...

https://www.arabam.com/haber/Son-Haberler-3088217den-dunya-rekoru/Detay-283252

arkadaşlar bu testin türkiye olanıda vardı ama bulamadım onda da 48 litreyle istanbul-antalya antalya- istanbul yapmıştı araç...

rbcn
14/03/2012, 18:41
benzinli araca dizelden az yaktıran kişi emin olun sürdüğü araçtan hiç zevk almıyordur ben kafama göre gidiyorum yeri geliyor agresif yeri geliyor yumuşak kullanıyorum 5.5 şehir içi ortalamam var

GP COSKUN
14/03/2012, 18:42
engin dizel motorlar benzinli motorlara göre daha az tüketirler
ancak bunu sadece benzin dizele endekslersen yanılgıya düşersin
motorların teknik özellikleri etkilidir kullanım tarzı etkilidir
örnek olarak diyelimki 2,0 dizel 1,4 benzinli motordan az yakamaz
yada forumda okuduğun senin inanmakta zorlandığın fıre motor tüketim değerlerini gerçekleştiren arkadaşlara ki buna bende dahilim 1,3 multijetle aynı kullanım şeklinle yine harikalar ortaya çıkartırlar
kullanım tarzı farklı ve birazda tecrübe etkili maalesef tüketim de
mesala ben hiç fıre motorla 3,5 litre ortala tüketim görmedim
ama multijetle 3,5 ortalama yakaladım ayrıca erdi de 3,4 ortalama yakaladı
böylede bakarsan multijet daha az yakar

AYTEK AYDIN
14/03/2012, 18:44
lpg belki dizelden az yakıyordur ama benzin imkansız. ama son zamlarla arasındaki fark giderek kapanıyor açıkcası.Yinede bence her zaman dizel bir başka.

ykaya1983
14/03/2012, 19:09
Şitede dıesel kullanıp ortalama tüketimlerini yazan arkadaşlara bakılırsa Lpg li fire motor dıesel den kesinlikle daha az yaktığını söyleyebilirim.Üstelik tasarruf amaçlı kullanmadığım halde kuruş olarak sitedeki dıesel araçları olan arkadaşlardan az yakıyorum.Bazı dıesel kullanan arkadaşlar şehiriçinde maşaallah 7.5-8 lt yaktıklarını söylüyorlar.Ben akşama kadar gaziantep şehirmerkezinde dolaşsam bile fire motorla ortalamam 8 litre üstüne asla çıkmaz.Fire motor dediğimizde 170 km son hızla yol bilgisayarında 15 litre gösteren bir araç sonuçta.

M@GIC
14/03/2012, 19:16
dizel mi yoksa benzinli daha az yakar bunu bilemem. Bildiğim tek şey var; bu kadar fahiş fiyattan akaryakıt satırlırsa en ekonomik vasıta bisiklet olur.
Halk ekmekten al bi somun ekmek bas pedala km de 1 kr yakar. hem park sorunuda olmuyor. :D:D:D

engincantan33
14/03/2012, 19:46
engin dizel motorlar benzinli motorlara göre daha az tüketirler
ancak bunu sadece benzin dizele endekslersen yanılgıya düşersin
motorların teknik özellikleri etkilidir kullanım tarzı etkilidir
örnek olarak diyelimki 2,0 dizel 1,4 benzinli motordan az yakamaz
yada forumda okuduğun senin inanmakta zorlandığın fıre motor tüketim değerlerini gerçekleştiren arkadaşlara ki buna bende dahilim 1,3 multijetle aynı kullanım şeklinle yine harikalar ortaya çıkartırlar
kullanım tarzı farklı ve birazda tecrübe etkili maalesef tüketim de
mesala ben hiç fıre motorla 3,5 litre ortala tüketim görmedim
ama multijetle 3,5 ortalama yakaladım ayrıca erdi de 3,4 ortalama yakaladı
böylede bakarsan multijet daha az yakar

coskun abı benden buyuksun saygım var bu bırıncısı...ıkıncısı arac konusunda yanı arabalardan anlama konusunda kesınlıkle senle tartısmam cunku benden cok cok fazla sey bılıyorsun yıne saygım var kı bı cok seyı bu forumdan senden ogrendım...yukarıdakı yazdıklarına harfıyen katılıyorum ama tek sorum olacak ;

yogun ıstanbul trafıgınde fıre motorla yada fıat markasına baglı herhangı bır benzınlı aracla(neden fıat markası dıyorum cunku aıleden gelen hastalık hep bu markayı kullandık) 5 ve ya 6 ortalamayı yakalayıblırmısın???

byspayn
14/03/2012, 19:58
Aynen bisiklete talim bundan sonra emisyon değeri de yok full çevreci :D Aslında yok mu düşünmek gerek turboya geçince belki biraz emisyon oluyordur zorlanmadan :D

Ya o bu değilde ne yapacaz bu fiyatları? Dizelle benzinli arasında fark kalmayacak yakında :S

engincantan33
14/03/2012, 20:10
Aynen bisiklete talim bundan sonra emisyon değeri de yok full çevreci :D Aslında yok mu düşünmek gerek turboya geçince belki biraz emisyon oluyordur zorlanmadan :D

Ya o bu değilde ne yapacaz bu fiyatları? Dizelle benzinli arasında fark kalmayacak yakında :S

mersın ataş'da calısan bır arkadasım kı total'de calısıyor dedıgıne gore benzın tuketımı cok azalmıs ve sadece sanırım ızmır alıaga'da varmıs benzın dolumu bunun ıcın hukumet mazota ıyıce saldıracakmıs...tabı mış lı cumleler bunlar net bırsey yok...

izoci
14/03/2012, 20:55
Yakıt konusunda iddalı değilim çünkü basıyorum :)

diesel32
14/03/2012, 21:00
bende okula toplu taşıma ile gittiğimde 50 km git gel 4 lira tutuyor... kilometrede 8 kuruş :D
şaka bi yana bu kadar zamdan sonra herşey pahalı ya... yeter artık haftada bir zam... telefonumun mesaj kutusu full akaryakıttan gelen zam haberleri doldu...

barisunye
14/03/2012, 21:06
mersın ataş'da calısan bır arkadasım kı total'de calısıyor dedıgıne gore benzın tuketımı cok azalmıs ve sadece sanırım ızmır alıaga'da varmıs benzın dolumu bunun ıcın hukumet mazota ıyıce saldıracakmıs...tabı mış lı cumleler bunlar net bırsey yok...

mazota sadırıyorda benzını bırakıyor sankı:)mazottan once benzıne zam gelıyor.....hedef benzın 5 mazot 4.5............................................... ...........................................hayaldi ...

GP COSKUN
14/03/2012, 22:13
coskun abı benden buyuksun saygım var bu bırıncısı...ıkıncısı arac konusunda yanı arabalardan anlama konusunda kesınlıkle senle tartısmam cunku benden cok cok fazla sey bılıyorsun yıne saygım var kı bı cok seyı bu forumdan senden ogrendım...yukarıdakı yazdıklarına harfıyen katılıyorum ama tek sorum olacak ;

yogun ıstanbul trafıgınde fıre motorla yada fıat markasına baglı herhangı bır benzınlı aracla(neden fıat markası dıyorum cunku aıleden gelen hastalık hep bu markayı kullandık) 5 ve ya 6 ortalamayı yakalayıblırmısın???

engin
1,4 77 bg fıre motor ile yaz şartlarında 5,6 litre ortalama yakalarım
hatta bununla ilgili daha önce istanbul şehiriçi yaz sezonunda 400 km lik bir kullanımda 5,6 litre tüketim değerlerim fotoğraflarla sabittir
bunun yanında fıre motor ile uzun yolda bir depo ile 935 km de yolda kalma rekoruda bana ait ki bu belgeyle fabrikaya gitti

celenlee
14/03/2012, 22:44
Sonuç olarak:
Benzinde gerçekten litre hesabında az yakan şahıslar var.

Ama emin olun ki aynı kişiler, kullanım stillerini değiştirmeden 1.4 fire yerine 75BG multijet kullansalar, TL hesabı olarak çok daha az tüketim elde edeceklerdir ;)

****Gerçi fire motorda,tın tın sürüşe alışan kişi, multijete oturunca, hayatında edinmediği miktarda tork tecrübesini tattıktan sonra, nasıl eskisi gibi araç kullanır o apayrı bir mesele :)

GP COSKUN
14/03/2012, 22:46
eeee bu işler sabır işi
sabreden az yakar edemeyen fazla yakar bu kadar basit
ama benim gibi kamyonculuktan yetişmeyse hep ağır vasıta ile yol gittiyse hiç canı sıkılmaz daha çok zevk alır =))

engincantan33
14/03/2012, 23:04
engin
1,4 77 bg fıre motor ile yaz şartlarında 5,6 litre ortalama yakalarım
hatta bununla ilgili daha önce istanbul şehiriçi yaz sezonunda 400 km lik bir kullanımda 5,6 litre tüketim değerlerim fotoğraflarla sabittir
bunun yanında fıre motor ile uzun yolda bir depo ile 935 km de yolda kalma rekoruda bana ait ki bu belgeyle fabrikaya gitti

abı sana sonuna kadar saygı duyuyorum uzun yol konusu eyvallah da sehırıcını aklım almıyor :)

rbcn
14/03/2012, 23:34
benzinli motorla 5.6 ortalamayı yakalayan dizelde 3 lt yakar bence :)

omer06
15/03/2012, 00:27
Herşey kullanım tarzı ve yaşadığımız şehir ve trafik durumu
tabiki araç bakımları vs tam olduktan sonra

M@GIC
15/03/2012, 00:36
eeee bu işler sabır işi
sabreden az yakar edemeyen fazla yakar bu kadar basit
ama benim gibi kamyonculuktan yetişmeyse hep ağır vasıta ile yol gittiyse hiç canı sıkılmaz daha çok zevk alır =))

80 km giderkende yol bitmiyor. saatlerce araba kullanmak adamı haşat ediyor.
2 kuruş az yakmak uğruna koltukla epey bi bütleşiyorum :(
daha beter bi stress oluyorum.
abi sen alışkınsın yıllarını verdin. geze geze gitmek sana zevk verir. ;)
ama arada bir vtec hakkını ver abi yoksa pas yapacak samuray :D:D

ZAK1980
15/03/2012, 00:40
Engın benzınlı arac dızelden nasıl az yakar anlamıs degılım benzınle 1 depo ıle max 650 km yaparsın dızelle 900-1200 bence benzınlı araclarda lpg vardır o hesaba gore dızelden az anca boyle yakar yada samımı degıllerdır

sarich
15/03/2012, 00:54
konu buraya taşınmış o bazı kişilerin içinde bende varım sanırım :) engin bi arkadaşım her aldığı arabanın yakıtından vw-mercedes-land vs kullandı hep ağlandı hep ağlandı sonra kızdı az yaksın diye gitti dizel fiesta aldı sıfır şimdi biraz memnun ama yine ağlanıyo 1 depoyla 600 km yapıyorum diye maximum neden acaba ? !!!!

engincantan33
15/03/2012, 01:07
Engın benzınlı arac dızelden nasıl az yakar anlamıs degılım benzınle 1 depo ıle max 650 km yaparsın dızelle 900-1200 bence benzınlı araclarda lpg vardır o hesaba gore dızelden az anca boyle yakar yada samımı degıllerdır

bende anlamıs degılım :punk0000:

engincantan33
15/03/2012, 01:10
konu buraya taşınmış o bazı kişilerin içinde bende varım sanırım :) engin bi arkadaşım her aldığı arabanın yakıtından vw-mercedes-land vs kullandı hep ağlandı hep ağlandı sonra kızdı az yaksın diye gitti dizel fiesta aldı sıfır şimdi biraz memnun ama yine ağlanıyo 1 depoyla 600 km yapıyorum diye maximum neden acaba ? !!!!

salih bey kullanım seklı cok onemlı sızde bravo kullanıyorsunuz profılde oyle gorunuyor ben dızel 120 lık kullanıyorum ve bana gore bu arabayla sehırıcnde 5 lıtre kımse yaktıramaz(trafık olacak!!!!)...ha punto evom varken yapabılırdım bunu oda dızeldı tabı...mutlaka surucu cok onemlı ama araclarında belırlı oranları vardır dıye dusunuyorum...

sfkbrtn
15/03/2012, 01:12
otomobil seçimi tercih ve önceliklerle alakalı bence de bunu fanatizme dönüştürmemek lazım,arabasını övmeyi seven insan çok:) örneğin benimde büyük paralarım olsa asla dizele binmem yada binsem de 4-5 litrelik dizelleri tercih ederim(biraz abartılı ama:D)

engincantan33
15/03/2012, 01:14

bu arada sunu soyleyım kı daha once soyledım ben benzınlı aracları yerden yere vurup dızellerı övmuyorum...yada forumdakı bazı arkadaslar gıbı benım aracım ornegın 1.3 75 lık ıse onu ovmuyorum sadece yada en ıyı motor oymus gıbı davranmıyorum...(ozelden baya msjlar gelıyorda) en basıt ornek olarak sızın aracınız bence yanı 150 lık benzın 120 lık dızele tercıh ederım benzın ne kadar pahalı olursa olsun kı bundan sonrada secımımı benzınlıden yana yapıcam cunku ısterse 10 lıtre yaksın keyıf verıyor!!!DEMEM O KI BEN KENDI CAPIMDA TECRUBELERIME DAYANARAK KONUSUYORUM...VE GENEL GECER HERKESCE BILINEN GERCEKLERLE TABIKI...YOKSA ARABAM DIZEL DIYE OVMUYORUM YANI YIGIDI OLDUR HAKKINI VER OLAYI...

engincantan33
15/03/2012, 01:15
otomobil seçimi tercih ve önceliklerle alakalı bence de bunu fanatizme dönüştürmemek lazım,arabasını övmeyi seven insan çok:) örneğin benimde büyük paralarım olsa asla dizele binmem yada binsem de 4-5 litrelik dizelleri tercih ederim(biraz abartılı ama:D)

2 dakıka arayla aynı seyı yazmısız:muz:

GP COSKUN
15/03/2012, 01:32
80 km giderkende yol bitmiyor. saatlerce araba kullanmak adamı haşat ediyor.
2 kuruş az yakmak uğruna koltukla epey bi bütleşiyorum :(
daha beter bi stress oluyorum.
abi sen alışkınsın yıllarını verdin. geze geze gitmek sana zevk verir. ;)
ama arada bir vtec hakkını ver abi yoksa pas yapacak samuray :D:D

kanımı emdi len bu hakkını vericez diye
10 litre yakıyorum
ahhh ahhhh nerede benim arizona yıldızı koklatıyodum ona

since1453
15/03/2012, 08:25
Sayın ENGİN BEY ;

Şuana kadar AOT 5,50 diyenfire sahibi görmedim.(AOT nin hiç sıfırlanmadığını varsaydım)
Ben ve birçok kişi BOT de5,50 leri gördük.
Ama genel ortalamam 7,50(2040 km )
Her depoyu fullediğimde BOT yi sıfırlarım Şuan BOT 6,20 (trafiğe girmeden 45 km yolu 2 kez gittim geldim(kartal-merter arası) hızım 90-100-110 arası gitti geldi.
Dizelden tasarufluyuz demiyoruz zaten insan beyni buna inanmaz.

60 km ile kaplumbağa gibi gittiğiğmden dolayı değil sollama ve acil durumlar hariç ani ivmelenmeden kaçınıp gazı çok köklemedenn hareket etmem vb.sürüş şekillerinden dolayı 6,20 yi görüyorum.1depo ile rahat kış şartlarında 600 km yapıyorum yazın 700 yaparım
Ama multijet alsaydım 700 ü gördüğüm yerde 900-1000 km yi rahat görürdüm

motor delisi
15/03/2012, 09:00
Sayın ENGİN BEY ;

Şuana kadar AOT 5,50 diyenfire sahibi görmedim.
Her depoyu fullediğimde BOT yi sıfırlarım Şuan BOT 6,20 (trafiğe girmeden 45 km yolu 2 kez gittim geldim(kartal-merter arası) hızım 90-100-110 arası gitti geldi.

60 km ile kaplumbağa gibi gittiğiğmden dolayı değil sollama ve acil durumlar hariç ani ivmelenmeden kaçınıp gazı çok köklemedenn hareket etmem vb.sürüş şekillerinden dolayı 6,20 yi görüyorum.1depo ile rahat kış şartlarında 600 km yapıyorum yazın 700 yaparım
Aynen katılıyorum, Zaten az dolaşıyorum benzinle mazot arasında bir kaç kuruş fark var malum ülkemiz ! Asla o dizelin tıkırtısını çekmem gider benzinli alırım paşa paşa sessiz binerim yakıt ortalamaları hemen hemen aynı öyle çok yol yapıp bi kaç kuruşun hesabını yapcak olsam bende dizel alırdım mesela :)

650 km ve 1200 mü ? he dizel 45 lt 1200 yapıyo diyelimki benzinli 45lt 650 mi yapıyo yarı yarıya olsaydı emin ol kimse benzinli almazdı :D

aykut_1914
15/03/2012, 10:36
hiç 45 litreyi zorlamadım ama,zorlasam 1100 yaparım gibi :)

The End
15/03/2012, 11:26
Arkadaşlar 2009 1.4 Fire Fun var bende 29binde. Depoyu Full'lediğimde 682km. yazıyor. fakat ben Şimdiye kadar 620Km.'yi geçemedim ki buda 100 km.de ortalamam 7litreye denk geliyor. 7 litreden aşağı şehiriçinde hiç görmedim normalmidir acaba?

engincantan33
15/03/2012, 17:05
Sayın ENGİN BEY ;

Şuana kadar AOT 5,50 diyenfire sahibi görmedim.(AOT nin hiç sıfırlanmadığını varsaydım)

kıvanc bey ben 5.50 dıyen gordum !!! bu forumda!!!genel ortalamanız 7 ve ustu lıtre ıse bana gore normal degerler zaten...

engincantan33
15/03/2012, 17:05
Arkadaşlar 2009 1.4 Fire Fun var bende 29binde. Depoyu Full'lediğimde 682km. yazıyor. fakat ben Şimdiye kadar 620Km.'yi geçemedim ki buda 100 km.de ortalamam 7litreye denk geliyor. 7 litreden aşağı şehiriçinde hiç görmedim normalmidir acaba?

bence tuketımınız gayet normal...

diesel32
15/03/2012, 17:10

normaldir... bende ş.içi 650 km falan yapıyorum ortalama 6.8-7.1 arası dolanıyor...

sarich
15/03/2012, 20:42
bu arada sunu soyleyım kı daha once soyledım ben benzınlı aracları yerden yere vurup dızellerı övmuyorum...yada forumdakı bazı arkadaslar gıbı benım aracım ornegın 1.3 75 lık ıse onu ovmuyorum sadece yada en ıyı motor oymus gıbı davranmıyorum...(ozelden baya msjlar gelıyorda) en basıt ornek olarak sızın aracınız bence yanı 150 lık benzın 120 lık dızele tercıh ederım benzın ne kadar pahalı olursa olsun kı bundan sonrada secımımı benzınlıden yana yapıcam cunku ısterse 10 lıtre yaksın keyıf verıyor!!!DEMEM O KI BEN KENDI CAPIMDA TECRUBELERIME DAYANARAK KONUSUYORUM...VE GENEL GECER HERKESCE BILINEN GERCEKLERLE TABIKI...YOKSA ARABAM DIZEL DIYE OVMUYORUM YANI YIGIDI OLDUR HAKKINI VER OLAYI...

o arkadaşım gercekten cok sert araba kullanıyor tek sebebideo şikayetinin aslında o normal kullandığını düşünüyor ama adamın içini dışına cıkarıyor :)...sizde sanırım biraz sert kullandığınız için o değerler uzak geliyor aslında olabileceğini söylüyorsunuz ama cok cok cok zor diyosunuz evet kullanış karakterenize göre zor olabilir ama şehir içi trafikte neyse o fabrika verilerinden ayrılmanız pek mümkün olmuyor ne kadar dikkat etsenizde şehir içi kullanımında hem fikirim bende.

aon
15/03/2012, 22:02
dizel mi yoksa benzinli daha az yakar bunu bilemem. Bildiğim tek şey var; bu kadar fahiş fiyattan akaryakıt satırlırsa en ekonomik vasıta bisiklet olur.
Halk ekmekten al bi somun ekmek bas pedala km de 1 kr yakar. hem park sorunuda olmuyor. :D:D:D
:happydan: süper fikir

celenlee
15/03/2012, 22:15
Bu akşam 7:00-8:00 arası M.Köy- Şirinevler trafiğindeydim. Bariz bir şekilde benzin uçtu gitti toplam 50km'de 25TL lik yakıt gitti sanırım!!

1. viteste 1500rpm gidiyorsun anlık tüketim 14lt-18lt arası.. bu nedir arkadaş.. Allahtan trafik saatine kalma mecburiyetim yok. O saatlerde dizelden başkası paklamaz. Bir de LPG tabi ;)

1000km'yi devirmişim bu arada bilgisayar ortalaması 7.7lt
bunun 600km'si 6.2-6.7 arasıdır. Sakin kullanım, açık trafikte 70-90 arası.
geriye kalanı da kısa mesafe, yoğun trafik, full devirli kullanım vs vs.

engincantan33
15/03/2012, 23:06
Güzel kardeşim engin ben forumda yeniyim ancak inan bana samimi bakıyorum siteye.
Konuya gelince:
1- Dizel araçların yakıt tüketimi illaki daha az....Bu tartışmasız.
2- Dizel araçların turbo farkıyla ve diğer teknik şişirmelerle yani eklemelerle tork birimi daha yüksek.
3- Dizel araçların bakımı daha kısa aralıklarda (km hesabı) ve biliyosun daha maliyetli. ''Bu üçüncü madde bence performans aramayan kişilerce dizeli bitirir.''
4- Dizel araçlar ile illaki km yapmak durumundasın yoksa motor çok çabuk sağırlaşır ve performanslı kullanmayanlarda teknik sıkıntılar yaratır.

Benzinli Araçlar
1- Yakıt tüketimi dizele kıyasla fazladır.Kabulumuz...
2- Performans daha az hissedilir. Kabulumuz...
3- Ancak sen fire motor kötü fire motor şöyle böle diyemezsin.... ''Dersen bende sana Multijet piyasadaki en adi motor derim ki buda burada kendi başımızı yemek olur gerek yok.''
4-Benzinli motorun bakımları daha uzun aralılarla ve dizele kıyasla daha az maliyetli olur ki buda ortalama ilk 70000 km ye kadar aradaki fark kapanır ki benim gibi senede 5000 km yapan biri bu farkı 14 yılda kapatır.
5- Bence sen hiç hayıflanma burası forum herkes nalınada vuracak mıhınada can sıkmaya değmez.
Tel verirsen inan dizel araçtan soğuturum gerek yok mutlu mesut bin aracına kardeş.
Bu arada senın araba kaç km sonra ısınmaya başlıyo bizim arkadaş 2012 opel astra aldı dizel kastamonudan ılgaza çıkana kadar donmuş...Dizel araçların motoru neden ısınmıyor :D şaka yapıyorum elbette tercih meselesi biraz agresif bi yazı oldu ancak forum kardeşliğine ver kib. Allaha emanet ol.

herseyden once sız benı multıjet motordan sogutamazsınız bu bir...
fıre motoru kotuledıyım nerde yazıyor bu ıki
fıre motoru 3 sene kullandım ve halen babam 2007 fıre motorlu gp ullanır bu uc!
fıre motor tercıh etmem dedım neden mı??? parantez ıcınde yazdım onuda cunku performans beklerım ben eee bır kısı fıre motordan performans beklerse 10 lıtre yaktırır basar basar bıde ustune araba performans veremez cunku o motorun oyle bır ıdaası yok ve kısı arabadan sogur!!!

forumda yenı oldugunuz bellı cunku eger aratırsanız fıre motoru kotuleyenler dıye baslık altında fıre motorun avantajlarını yazdım!!!yanı benım fıre motoru kotulme gıbı bır olayım yok sadece bana hıtap etmıyor...

hayıflanma konusuna gelırsek benım yıne oyle bır durumum yok sıze oyle gelmıs olabılır...

sızın gıbı dusunen kısılerın yaklasımını sadece elelstırırım belkı kendımce ben;

fıre motora sahıpsınız dıye onu ovuyorsunuz!!! dıkkat edersenız yazılarımda ben dızel motorların eksı yonlerınıde yazdım...kaldıkı hem fıre motorlu gp var aılemde hemde bana aıt dızel arac var...ve ıkısının huyunu suyunu cok ıyı bılırım!

agresıf olabılırsınız cok onem arz etmıyor benım acımdan...ben sadece gelen sorulara gore cevap verırım! (agresıf cumlelere karsı saygısızlık degılde sadece ünlem ısaretı kullanıyorum?

telefonumuda vereyım kastamonu ya da sık gelırım ısım geregı ordada goruselım fark etmez kubılay bey...

eger bu yazımda veya daha oncekı yazılarımda sızın fanatık oldugnuz fıre motorun aleyhınde bırsey soyledıysem kusura bakmayınız ben sadece tecrubelerıme gore konusuyorum...

engincantan33
15/03/2012, 23:35
Anlaşılan çok tecrübeli bi arkadaşımsın sana burada ben yazma zahmetinde dahi bulunmam mesajımı istersen bi kez daha oku sonunu dikkatli okursan sevinirim. Ayrıca seni o multijetten soğuturum iki gün sonra burada satsam mı diye fikir edineyim dedim diye mesaj yazarsın. Sen mutlu mesut bin Kastamonu ya gel misafirim ol istersen. Tel beklerim tanışırız.He bu çok önemli forumda yeniyim altını çizerim bilgisayar ve internet tecrübemde değil. yani kullanımda sıkıntı yok arkadaşlar arasında yeniyim.

bakın bır konuda anlasalım sankı sızın cumlelerınız alay edıyorsunuz gıbı gelıyor bana!dıkkat edıyorsanız hala ıyı dusuncemı koruyorum ve bana oyle gelıyor kelımesını kullanıyorum...ve dıkkat edersenız ''siz'' lı cumleler kuruyorum...

haydı sogutun benı multıjetten hodrı meydan :gun_band:

ben asla bu forumda cok tercrubelıyım demedım dedıysemde hata etmısımdır bır oncekı msjımdada kendı tecrubelerım dedım...

mısafırperverlıgınız ısın ayrıca tsk ederım ve tum samımıyetımle tekra soyluyorum;

ben burda herkımle ıyı veya kotu sert veya yumusak ne bıleyım herturlu hangı tartısmaya gırdıysem benım acımdan hepsı ''tatlı tartısmadır'' kı aksı oldugu zaman zaten cumlelerımden anlasılır...

bakın sızın ıcınde aynı sekılde sızden bırseyler ogrenırsem kar sayarım kendı adıma ama lutfen objektıf olalım...

GP COSKUN
15/03/2012, 23:38
arkadaşlar sakin
ne güzel fikir alışverişinde bulunuyorsunuz
şükretmek lazım böyle bir imkan dahilinde olduğumuz için

GP COSKUN
15/03/2012, 23:49
işte bu
forum kardeşliği arkadaşlığı böyle olmalı
harika bir mesaj
aynı türden bir mesajda şimdi enginden görebiliriz

engincantan33
15/03/2012, 23:57
Bende size güzel kardeşim diye hitap ettim engin bey.Mesajımı dikkatli okumuyorsunuz işte. Ama çok iyi bi insansınız eminim.Tüm mesajlara olmasada bazılarına göz attım :D Sıkmayın canınızı..... Hayırlı sohbetler.... Bu arada alay aslaaaaaa etmem kimseyle....

yok ben canımı sıkmadım dedıgım gıbı hıc sorun degıl benım ıcın...guzel kardesımde dedınız bılıyorum forum kardeslıgı adına da dedınız bılıyorum ama araya sıkısan seylerıde okuyabılıyorum :pepsi000:

dedım hep dıyorum bıkere daha dıyım forumdakı butun tartısmalar guzeldır benım acımdan mutalka bırseyler ogrenılıyor cunku...keyıflı sohbetler:thumbs_up2:

engincantan33
16/03/2012, 00:07
e yaanii sen buraya geleceksin yaa burada senın geleceğin gün mekanı benden bi yer hazırlıcam puntocu arkadaşlarla hem tanışırız hemde konuşuruz. Konuşulacak şeyleri konuşuruz.Ok :thumbs_up2: Allaha emanet ol ben hala yazarsam hanım beni testereyle kesecek :D Vakit geçç oldu..... Kib. Aklına kötü bişey gelmesin vakit geç olduğu için kaçmak durumundayım. Allaha emanet. Hayırlı cumalar...

eyvallah tsk ederım :thumbs_up2: sıpahıoglunun orda bulusuruz su cekme helva satan nasrullah meydanında :shutup20: ondada bı grı gp vardı dızel sanırım satmıstır sımdı :thumbs_up2: aman yenge kızmasın gorusmek:thumbs_up2: uzere:thumbs_up2:

SKELETER
16/03/2012, 02:16
Engin Bey,

Sizinde benim gibi bazen dayanamayıp ateşli şekilde tartışmaya başladığınızı biliyorum. Lakin bunlara gerek yok. Netice de fiat babamızın şirketi değil. Benzin dizel konusundaki yorumunuza gelirsek şayet, kısa bir anımı anlatmak isterim. Şehirlerarası yolda giderken kırmızı ışığı gördüm haliyle ayağımı gazdan çektim, aracın kendi ivmesi ile 110 km hızla sol şeritte gidiyorum. Hız tabiki yavaş yavaş azalıyor. Kendini bilmez magandanın biri sol şeritte jip iyle birlikte sellektör attı. Bilerek sağ şeride geçmedim netice de kırmızı da duracağız. Sağdan makas attı kırmızı da durdu. Işığı ayarladım bu kalkamadan sağından geçtim gittim. İleride yine kırmızı ışık, bu durum 3 kere tekrarlandı. Yerini de söyleyim hatta Samsun sahil yolu. Şimdi siz bu jip kullanan kişi gibi dizel araç kullanıyorsanız kusura bakmayın da benim yakıt değerlerim benzinli olarak her zaman sizden iyi olur. Ben dizel kullanayim sizin bahsini bile edemeyeceğiniz değerlere de ulaşırım.

Araba kullanmak öyle zevkli olmuyormuş diyenlere karşı da kime göre neye göre arkadaşım. Kırmızıyı göre göre gaza basıp kırmızı da frene asılmak sana göre zevktir bana göre anlamsız davranıştır. 70 le orta şeritten giden adamı sıkıştımak bana göre tacizdir

engincantan33
16/03/2012, 02:57
Engin Bey,

Sizinde benim gibi bazen dayanamayıp ateşli şekilde tartışmaya başladığınızı biliyorum. Lakin bunlara gerek yok. Netice de fiat babamızın şirketi değil. Benzin dizel konusundaki yorumunuza gelirsek şayet, kısa bir anımı anlatmak isterim. Şehirlerarası yolda giderken kırmızı ışığı gördüm haliyle ayağımı gazdan çektim, aracın kendi ivmesi ile 110 km hızla sol şeritte gidiyorum. Hız tabiki yavaş yavaş azalıyor. Kendini bilmez magandanın biri sol şeritte jip iyle birlikte sellektör attı. Bilerek sağ şeride geçmedim netice de kırmızı da duracağız. Sağdan makas attı kırmızı da durdu. Işığı ayarladım bu kalkamadan sağından geçtim gittim. İleride yine kırmızı ışık, bu durum 3 kere tekrarlandı. Yerini de söyleyim hatta Samsun sahil yolu. Şimdi siz bu jip kullanan kişi gibi dizel araç kullanıyorsanız kusura bakmayın da benim yakıt değerlerim benzinli olarak her zaman sizden iyi olur. Ben dizel kullanayim sizin bahsini bile edemeyeceğiniz değerlere de ulaşırım.

Araba kullanmak öyle zevkli olmuyormuş diyenlere karşı da kime göre neye göre arkadaşım. Kırmızıyı göre göre gaza basıp kırmızı da frene asılmak sana göre zevktir bana göre anlamsız davranıştır. 70 le orta şeritten giden adamı sıkıştımak bana göre tacizdir

dedıklerınızde haklısınızda ben genelde akıl almayan olaylar olunca gaza gelıyorum..yoksa kullanımın onemlı oldugu gercek...

since1453
16/03/2012, 07:56
kıvanc bey ben 5.50 dıyen gordum !!! bu forumda!!!genel ortalamanız 7 ve ustu lıtre ıse bana gore normal degerler zaten...

5,50-5,10 ları bende gördüm ama gittiği belli bir mesafede ki ortalaması (BOT)
genel ortalamada imkansız dizelde bile imkansız istanbul şartlarında 5,50 genel ortalama.

Ama idda ederim İstanbul-Ankara arasınında 5.50-6,00 arasını rahatlıla görürüm

since1453
16/03/2012, 08:02
yok ben canımı sıkmadım dedıgım gıbı hıc sorun degıl benım ıcın...guzel kardesımde dedınız bılıyorum forum kardeslıgı adına da dedınız bılıyorum ama araya sıkısan seylerıde okuyabılıyorum :pepsi000:

dedım hep dıyorum bıkere daha dıyım forumdakı butun tartısmalar guzeldır benım acımdan mutalka bırseyler ogrenılıyor cunku...keyıflı sohbetler:thumbs_up2:

Engin bey sakin aklı başında arkadaşlarımızdan birisin kubilay beyde ters birşey demedi siz alındınız :)

eexelanss
16/03/2012, 09:38
Ben 8.5 litreden aşağı düşmüyorum.. Bak hiç sesimi çıkarıyormuyum..:D
5-6-7 lt den bahsediyorsunuz one beaaa :)
Bir keresinde 7.9 lt yapmıştım şehir içi benim rekorumda o..
Ama benzinli araçlarlada çok iyi rakamlar elde edilebileceğine inanıyorum ben.. Mesela eski aracım starjetti. Şehir içi 5.9 görmüştüm. Zaten bir kere gördüm oda son oldu:) Haaa uzun yolda bu tüketim daha düşer diye umut etmiştim ama tam aksine artmıştı o da ayrı bir mesele :)

puntor
16/03/2012, 09:54
Engin bey sakin aklı başında arkadaşlarımızdan birisin kubilay beyde ters birşey demedi siz alındınız :)

bu hoşuma gitti kıvanç bey güzel tespit ancak siz olsun engin bey olsun burada tartışsakta orta yolu buluyoruz önemli olan bu. Sizler gibi kalite insanlarla sohbet etmek, yeri gelince birbirimize takılmakta güzel oluyor diye düşünüyorum. Dünya fani arkadaşlık bakii :D

engincantan33
16/03/2012, 22:25

msjda ters bırsey aramak gerekırse 1 tane degıl cokca gosterırım ama olay zaten tatlıya baglandı sorun yok...ama cok ısternırse kelımelerı yazayım sıze bakalım ne tepkı vereceksınız..

engincantan33
16/03/2012, 22:26

hayıfalnmak ornegın???cumle ıcınde dıkkat edın??? bıde fıre motoru kotuluyorsun denmıs benım oyle bır yazım yok :)

dedıgım gıbı bakıs acısına baglı aynı msjda FORUM KARDESLIGI de var olumlu olarak yanı ortada alınacak bırseyde yoktu kı tatlıyada baglandı:)

since1453
21/03/2012, 10:55
Dizelin vergisi artacak

Araçlarda dizel-benzinli ayrımı da yapılacak. Dizel araçlara daha yüksek oranlı vergi uygulanması üzerinde çalışılıyor. Bununla ilgili vergi yasaları başta olmak üzere mevzuatın yeniden yazılması için gereken süre başladı. Bu yasal düzenlemelerin tamamı 2014 Şubat ayına kadar tamamlanmış olacak.

Bu olay doğruysa dizel alınmazzzz en azından devlet alınmasını istemiyor

m.milliyet.com.tr (https://ekonomi.milliyet.com.tr/az-yakandan-az-cok-yakandan-cok-vergi/ekonomi/ekonomidetay/21.03.2012/1518080/default.htm)

motor delisi
21/03/2012, 16:56
Dizelin vergisi artacak

Araçlarda dizel-benzinli ayrımı da yapılacak. Dizel araçlara daha yüksek oranlı vergi uygulanması üzerinde çalışılıyor. Bununla ilgili vergi yasaları başta olmak üzere mevzuatın yeniden yazılması için gereken süre başladı. Bu yasal düzenlemelerin tamamı 2014 Şubat ayına kadar tamamlanmış olacak.

Bu olay doğruysa dizel alınmazzzz en azından devlet alınmasını istemiyor

m.milliyet.com.tr (https://ekonomi.milliyet.com.tr/az-yakandan-az-cok-yakandan-cok-vergi/ekonomi/ekonomidetay/21.03.2012/1518080/default.htm)
Dizelde benzine yaklaştı ee vergide var herkes benzinli alır artık ozaman ne biçim iş, en iyisi motosiklet ben bu puntomuda satmaya karar verdim nede olsa yazda geliyor ohh hepinize tavsiye ederim 650cc ye kadar düşük verdi :))

engincantan33
21/03/2012, 20:43
konu hortladı heee :D:D valla haklısınız bence motosıklet de degıl bısıklet alalım:D

puntor
22/03/2012, 13:39
konu hortladı heee :d:d valla haklısınız bence motosıklet de degıl bısıklet alalım:d

bencede

enderfikret
24/03/2012, 14:07
5,50-5,10 ları bende gördüm ama gittiği belli bir mesafede ki ortalaması (BOT)
genel ortalamada imkansız dizelde bile imkansız istanbul şartlarında 5,50 genel ortalama.

Ama idda ederim İstanbul-Ankara arasınında 5.50-6,00 arasını rahatlıla görürüm

Bir ay kadar önce, Bodrum İzmir arasında, tek kişi, yüksüz, 90km civarında maksimum hılza net 3,7 lt/100 km ile en tasarruflu kullanımımı gerçeklşitirdim.

engincantan33
24/03/2012, 14:11
Bir ay kadar önce, Bodrum İzmir arasında, tek kişi, yüksüz, 90km civarında maksimum hılza net 3,7 lt/100 km ile en tasarruflu kullanımımı gerçeklşitirdim.

benzer sekılde bende mersın-adana arasında 2 kısıydık aracta 3.7 yakalamıstım

arac:evo dızel di

puntor
24/03/2012, 14:15
benzer sekılde bende mersın-adana arasında 2 kısıydık aracta 3.7 yakalamıstım

arac:evo dızel di

bende 90 km de 5,5 i az önce gördüm ama hız sabitleyici aktifti...... yani buda 100 km de 25,50 tl yapar. 60 tlye ankaraya gidebiliririm kastamonudan :D 240 km. ankara kastamonu

maddogjr75
24/03/2012, 16:56
bursa eskişehir 4.6 lt /100 km
Eskişehir bursa 3.6 lt/ 100 km
Bu değerler iyi değil mi

Misafir047
24/03/2012, 17:03
ankara-akçay 620 km 3.0 lt ortalama tüketim değerlerini yakalamış biriyim

clax22
25/03/2012, 10:40

yogun istanbul trafiğini hergun yasayan biri olarak yazdığınız ortalamayı tutturmak imkansız ben 8in altına düşemiyorum kış aylarında şu an yol bilgisayarımda yazan değer 8.4

EvoKoray
25/03/2012, 11:03
ben sakin kullanmam yazın 5.4 ten aşağı inmez , kışın 6.5 u geçmez , ev iş arası 10 dk motor ısınmadan gittiğimiz için normal buluyorum , 70 km hıza sadece kamera olduğu yerlerde iniyoruz :D zaten anlık tüketimde 3.9-4.2 gibi değerleri o zaman görüyorum basmayınca yakmıyor :)

fire mı multijet mi az yakar tabiki multijet bunu aynı yolda aynı hızlarda test ederek çok rahat görebilirsiniz

sürücü faktörüde önemli tabi ben bi depoyla 700 km gidiyorum mesela :) benzinli olsaydı 400-450 km de dibine vururduk deponun

puntor
25/03/2012, 23:47
ben sakin kullanmam yazın 5.4 ten aşağı inmez , kışın 6.5 u geçmez , ev iş arası 10 dk motor ısınmadan gittiğimiz için normal buluyorum , 70 km hıza sadece kamera olduğu yerlerde iniyoruz :d zaten anlık tüketimde 3.9-4.2 gibi değerleri o zaman görüyorum basmayınca yakmıyor :)

fire mı multijet mi az yakar tabiki multijet bunu aynı yolda aynı hızlarda test ederek çok rahat görebilirsiniz

sürücü faktörüde önemli tabi ben bi depoyla 700 km gidiyorum mesela :) benzinli olsaydı 400-450 km de dibine vururduk deponun

1 depoyla fire da 650 yapan arkadaşım var...... Bu kadar iddialı olma....

shellcininabisi
26/03/2012, 07:49
1 depo ile izmir - ünye 1097 km yapmış biriyim :)

since1453
26/03/2012, 09:43
ben sakin kullanmam yazın 5.4 ten aşağı inmez , kışın 6.5 u geçmez , ev iş arası 10 dk motor ısınmadan gittiğimiz için normal buluyorum , 70 km hıza sadece kamera olduğu yerlerde iniyoruz :D zaten anlık tüketimde 3.9-4.2 gibi değerleri o zaman görüyorum basmayınca yakmıyor :)

ÇOk iddalı konuşuyorsun :) eco drive verileri ile ilgili 2 tane footoğraf yükledim.Kullanımım tamamı istanbul şehir içi kısa mesafe yolculuklar ve istanbul 1.köprü trafiğinde

1)1.foto 1250 km de genel tüketimim ile ilgili.

1246 km de 97 lt bezin tüketmişim

1 depo ile(45lt) 578 km yol gitmişim.

2)2. fotoyu kullanım şeklimi göstermek için koydum. 13-15 mart arası 12 tane yolculuk yapmişim toplam 24 km yol gitmişim her yolculuk ort.2 km :)

1246 km nin abartısız 600-700 km si her yolculuğumun ortalama 30-35 kmsi tamamem dur kalk şeklince istanbul köprü trafiği ,yaklaşık 200 kmsi 2. fotoda olduğu gibi kısacık yolculuklar.geri kalanı 40-45 kmlik trafik olmadan avrupa yakasına geçtiğim yolculluklar.....

Aracım ocak 2012 çıkışlı 2200 km civarı( tam hatırlamıyorum :) ) dolaylı olarak kış şartlarında kullanıldı ve dualogic.

Kağnı gibi yolculuk etmem 90 km nin altına inmem 130 km yi geçmem (sollama hariç) çoğunlukla 110-120 arası giderim.

bu ay depoyu fulledikten sonra Trip B yi sıfırladım

B gidilen = 350 km.
Menzil = 410 Km

havalar az birşey ısındı 1 depo ile rahat 600-650 km arası yapıcam yaz şartlarında aracım 5000 km yi geçince 700 km rahat yapar

Çok uzun oldu ama ;

multijet - fire - multilair üçüde türünün en ekenomik ve sınıfının en iyileri arasında....

puntor
26/03/2012, 09:48
ÇOk iddalı konuşuyorsun :) eco drive verileri ile ilgili 2 tane footoğraf yükledim.Kullanımım tamamı istanbul şehir içi kısa mesafe yolculuklar ve istanbul 1.köprü trafiğinde

1)1.foto 1250 km de genel tüketimim ile ilgili.

1246 km de 97 lt bezin tüketmişim

1 depo ile(45lt) 578 km yol gitmişim.

2)2. fotoyu kullanım şeklimi göstermek için koydum. 13-15 mart arası 12 tane yolculuk yapmişim toplam 24 km yol gitmişim her yolculuk ort.2 km :)

1246 km nin abartısız 600-700 km si her yolculuğumun ortalama 30-35 kmsi tamamem dur kalk şeklince istanbul köprü trafiği ,yaklaşık 200 kmsi 2. fotoda olduğu gibi kısacık yolculuklar.geri kalanı 40-45 kmlik trafik olmadan avrupa yakasına geçtiğim yolculluklar.....

Aracım ocak 2012 çıkışlı 2200 km civarı( tam hatırlamıyorum :) ) dolaylı olarak kış şartlarında kullanıldı ve dualogic.

Kağnı gibi yolculuk etmem 90 km nin altına inmem 130 km yi geçmem (sollama hariç) çoğunlukla 110-120 arası giderim.

bu ay depoyu fulledikten sonra Trip B yi sıfırladım

B gidilen = 350 km.
Menzil = 410 Km

havalar az birşey ısındı 1 depo ile rahat 600-650 km arası yapıcam yaz şartlarında aracım 5000 km yi geçince 700 km rahat yapar

Çok uzun oldu ama ;

multijet - fire - multilair üçüde türünün en ekenomik ve sınıfının en iyileri arasında....

kesinlikle haklısın ancak dikkat et burada dizel araç sahipleri yorum yapmayacak. Yapanda bana inat yapacak. Sanki bi gruplaşma var bu sitede....

since1453
26/03/2012, 09:58
kesinlikle haklısın ancak dikkat et burada dizel araç sahipleri yorum yapmayacak. Yapanda bana inat yapacak. Sanki bi gruplaşma var bu sitede....

sende sert tepki veriyorsun be kardeş.Multijet gibi bir motora kötü demk fire ondan iyi demekte epey abartı oluyor :)

sakın yanlış anlama kalbini kırmak yada eleştirmek için yazmadım ama fanatikliğe gerek yok tartıştığın engin fln iyi insanlar

sen fanatik benzinci
enginde fanatik dizelci :)

sonuç tartışma oluyor gerek yok kalp kırmaya :)

engincantan33
27/03/2012, 00:40
sende sert tepki veriyorsun be kardeş.Multijet gibi bir motora kötü demk fire ondan iyi demekte epey abartı oluyor :)

sakın yanlış anlama kalbini kırmak yada eleştirmek için yazmadım ama fanatikliğe gerek yok tartıştığın engin fln iyi insanlar

sen fanatik benzinci
enginde fanatik dizelci :)

sonuç tartışma oluyor gerek yok kalp kırmaya :)

kıvanc kardesım yenı gordum msjı cok guzel yazmıssın cok tsk ederım ama ben fanatık dızelcı degılım aksıne benzınlı arac daha ıyıdır bana gore :D malum dızellerın ekonomıklıgı falan fılan ıste :D

fiery_hunter
27/03/2012, 01:03
benzinli araç kullanıyorum km de 50 kr yakıyo bilerek aldım içime sinerek kullanıyorum. bundan önceki aracım multijetti ondanda memnundum. Engin abi sen sabrının son noktasına kadar anlattın zaten üzerine düşeni yaptın ama bi laf vardır ya işte anlattıkların karşındakinin anlıyabildiqi kadardır diye. arkadaş sadece benzinli motor fanatikliğinden öteye geçemedi bende bi benzinli kullanıcısı olarak benzinliden soğuma noktasına kadar geldim. ama sabreden derviş misali sonunda :)

engincantan33
27/03/2012, 01:06
benzinli araç kullanıyorum km de 50 kr yakıyo bilerek aldım içime sinerek kullanıyorum. bundan önceki aracım multijetti ondanda memnundum. Engin abi sen sabrının son noktasına kadar anlattın zaten üzerine düşeni yaptın ama bi laf vardır ya işte anlattıkların karşındakinin anlıyabildiqi kadardır diye. arkadaş sadece benzinli motor fanatikliğinden öteye geçemedi bende bi benzinli kullanıcısı olarak benzinliden soğuma noktasına kadar geldim. ama sabreden derviş misali sonunda :)

aynen kardeşim bide oto yazmıstı konuda cok hak verdım..adam fıre motor kullanıyor tutmus performans dıyor ya! (FIRE motor kullanıcıları yanlıs anlamayın babamda aynı motorlu arac kullanır aracın yapısı geregı bılırsınız performans beklenmez tuketım konusunda ıyıdır...)

dedıgım gıbı sankı adam 2000cc benzınlı arac kullanıyor..nasıl bı hayal gucu anlamadım yanı :D

Ziyaretçi034
27/03/2012, 09:16
Fire motor ne kadar ekonomik olsada günlük kullanıma (en azından bana) gelmez. Aracımı alalı yaklaşık 120 gün olmuş günde 75 km gibi bir ortalamam var, olmayan bir şeyi varmış gibi gösteremeyiz.
Yılda 20 bin km üzeri yol yapıyorum, metropolde yaşıyorum, avm'lerde v.s. tecritli gibi açık alana, sağa sola parketmek istemiyorum. dizel benim için vazgeçilmez o zaman :)

since1453
27/03/2012, 09:36
Fire motor ne kadar ekonomik olsada günlük kullanıma (en azından bana) gelmez. Aracımı alalı yaklaşık 120 gün olmuş günde 75 km gibi bir ortalamam var, olmayan bir şeyi varmış gibi gösteremeyiz.
Yılda 20 bin km üzeri yol yapıyorum, metropolde yaşıyorum, avm'lerde v.s. tecritli gibi açık alana, sağa sola parketmek istemiyorum. dizel benim için vazgeçilmez o zaman :)

oğuzhan keşek herkez sizin gibi ihtiyacını bilip mantığıyla işe başlasa.ben senin dediğin 20000 kmyi 2 yılda zor yaparım.aracımı 4 ocakta teslim aldım 3 ayda 2200 km yol yapmışım şehir dışı uzun yol yapmasam yılda 10bin anca yaparım bu gidişle 10000 de yapamıycm :)
ama eğer dediğiniz km yi yapsam kesinlikle tercihim benzin olmazı dizel o olmassa LPG
İnsan ihtiyacını belirleyip o şekilde yapmalı hesabını.dizel almadım LPg düşündüm bu km ile 2 ylda anca çıkıyarıyor mastafını vazgeçtim.insan ihtiyacını bildimi pişman olmuyor elindeki ile mutlu oluyor

Ziyaretçi034
27/03/2012, 09:53
oğuzhan keşek herkez sizin gibi ihtiyacını bilip mantığıyla işe başlasa.ben senin dediğin 20000 kmyi 2 yılda zor yaparım.aracımı 4 ocakta teslim aldım 3 ayda 2200 km yol yapmışım şehir dışı uzun yol yapmasam yılda 10bin anca yaparım bu gidişle 10000 de yapamıycm :)
ama eğer dediğiniz km yi yapsam kesinlikle tercihim benzin olmazı dizel o olmassa LPG
İnsan ihtiyacını belirleyip o şekilde yapmalı hesabını.dizel almadım LPg düşündüm bu km ile 2 ylda anca çıkıyarıyor mastafını vazgeçtim.insan ihtiyacını bildimi pişman olmuyor elindeki ile mutlu oluyor

lpg ekonomi anlamında güzel bir alternatif ama dediğim gibi o zamanda avm'lerde kapalı otoparklarda şöyle bir sorun yaşıyoruz :D

Kemal Sunal - SEN GELME ULAN AYI !!!! - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=fwItNhDVj6E)

bu şekilde tecrit edilmek hoşuma gitmediğimden en azından bulunduğum yere metro gelene kadar sadece dizel diyorum

adverseconditions
27/03/2012, 09:56
Degerli Puntocu Arkadaslar,

Kisa bir sure evvel, ozellikle arayarak T.Jet bir punto aldim ve araniza katildim. Gectigimiz hafta sonu, Bursa'dan Eskisehir'e gittim, 5.6 lt tuketim verisi mevcuttu yol bilgisayarinda.
Bursa - Eskisehir arasi yolu bilen ve puntoyu benden uzun suredir kullanan arkadaslara bu verinin nasil oldugunu sormak isterim ? Malum, yolun buyuk bolumu rampa cikisi ile geciyor...

Selamlar

since1453
27/03/2012, 09:59
lpg ekonomi anlamında güzel bir alternatif ama dediğim gibi o zamanda avm'lerde kapalı otoparklarda şöyle bir sorun yaşıyoruz :d

kemal sunal - sen gelme ulan ayı !!!! - youtube (https://www.youtube.com/watch?v=fwıtnhdvj6e)

bu şekilde tecrit edilmek hoşuma gitmediğimden en azından bulunduğum yere metro gelene kadar sadece dizel diyorum

+1000

maddogjr75
28/03/2012, 01:27
Eskişehirden bursaya daha önceki fire active puntoyla kasarak 4.9 ltgörebilmiştim 2 yıl önce.Bence bursa -eskişehir arası t-jet için 5.6 iyi bir değer