PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : GP dualogıc!!! vites değişirken devir problemi

smmdrnby
11/03/2012, 02:11
selam,adım samim 2011 model dualogıc GP kullanıyorum

bu gün aracımla seyir halindeyken vites değişimlerinde bir anormallik oldu , şöyle anlatayım ; araç 2. vitesten 3 e geçeceği sırada 3000 devire gelemeden 2000 devirden bir anda 4000 lere çıkıp vites değişimi yapmaya başladı , bunu her viteste tekrarladı, aracı kenera çekip stop edip tekrar çalıştırdığımda ise normale döndü
acaba bununla ilgili bilgisi olan arkadaş varsa paylaşabilirmi . şimdiden teşekkürler:glare000:

sfkbrtn
11/03/2012, 02:19
tarif ettiğiniz olayı yaşamadım ama nadir de olsa dualogic gariplikler yapabiliyor benim arabamda da manuel modda ve yüksek bir hızda kendiliğinden boşa atıp kilitlenmişti,stop edince düzelmişti problem olduğunu sanmıyorum varsa da yazılımsal olabilir aynısını yaşayan arkadaşlar varsa yardımcı olurlar.

smmdrnby
11/03/2012, 02:56
ilgine teşekkür ederim şafak :)

reddragon
11/03/2012, 13:02
Bende de 2011 dualogic fire var. Şu ana kadar hiçbir gariplik yaşamadım. Sadece ilk başlarda eco modda kullandığım için çok düşük hızlarda (40-50) 5. vitese alması ve ısrarla 5. viteste kalarak bayılması sorunum vardı. Gaza basma stilini kavradıkça ve ecoyu da bırakınca problem kalmadı. Aracın gaz ve vites geçişi ilişkisine alışmak biraz zamana alıyor...

Ayberk0616
11/03/2012, 14:57
Yazılımsal bi arıza olabilir bi çok kişi dualogic vitesten sıkıntılıydı yetkili serviste yazılm güncellemesi yapılınca şikayetleri büyük ölçüde kesilmişti

Luc
11/03/2012, 21:53

bu gün aracımla seyir halindeyken vites değişimlerinde bir anormallik oldu , şöyle anlatayım ; araç 2. vitesten 3 e geçeceği sırada 3000 devire gelemeden 2000 devirden bir anda 4000 lere çıkıp vites değişimi yapmaya başladı , bunu her viteste tekrarladı, aracı kenera çekip stop edip tekrar çalıştırdığımda ise normale döndü
acaba bununla ilgili bilgisi olan arkadaş varsa paylaşabilirmi . şimdiden teşekkürler:glare000:

MErak etme bir sikinti yok. Gaz pedalina uyguladigin tepki ve gaz pedalinin acisi ekonomi mode kapaliyken onemli. Fazla baski yaptiginda birkac kere, arac ona gore yuksek devirlerde vites degistirmeye baslar.

Yani senin kullanimina gore cevap verir.

since1453
12/03/2012, 09:21

Samim bey dip gaz yapmişsinizdir.Araç izin devir istediğinizi algılayıp 4000-hattaa 5000 devire kadar vites değişmiyor.Araı stop etmenize gerek yok manuel olarak vites yükseltin 5.vitese geldiğinizde gaz oranını azaltın düzeliyor

Yagmuradam
12/03/2012, 09:46
tarif ettiğiniz olayı yaşamadım ama nadir de olsa dualogic gariplikler yapabiliyor benim arabamda da manuel modda ve yüksek bir hızda kendiliğinden boşa atıp kilitlenmişti,stop edince düzelmişti problem olduğunu sanmıyorum varsa da yazılımsal olabilir aynısını yaşayan arkadaşlar varsa yardımcı olurlar.

Sanırım güncelleme sadece punto da mevcut. Linea dualogic için güncelleme sorduğumda yardımcı olamamışlardı. Huyunu suyunu öğrenince dualogic gayet keyifli ve sorunsuz.

M@GIC
12/03/2012, 11:58
yazılımsa olabilir. yakın bi zamanda servise ugrayıp durumu anlatırsanız. bu konuyla ilgli arıza kaydı açarlar ve tekrarında daha hızlı bi sonuç alırsınız.

since1453
12/03/2012, 12:18
yazılımsa olabilir. yakın bi zamanda servise ugrayıp durumu anlatırsanız. bu konuyla ilgli arıza kaydı açarlar ve tekrarında daha hızlı bi sonuç alırsınız.

bir sorun yokki

dualogiclerde olan bir özellik sollama ani hızlanma gibi durumlarda dip gaz yaparsanız vites değişimleri yüksek devirde yapıyor.hatta gaz verdiğiniz halde vites düşürüyor.bu şekilde rampa çıkarken vb.durumlarda araç rahatlıyor :)

Gaz ayarını düşürdüğünüzde vites değişim devride azalıyor

celenlee
12/03/2012, 12:49

Aslında biraz daha ayrıntı versen güzel olacak. Herkes farklı bir yönde değerlendirmiş çünkü.

2000 den 4000 lere çıkıyor ama 3000 devire gelemeden :) ?? Bu çok kafa karıştırıcı..

1. İhtimal:
Kadranda ani bir zıplama mı oluyor? (Hızın vs sabit iken) Kadranın bozukluğu gibi..

2 ihtimal: Gazı bırakmıyorsun, araç da hızlanmayı bırakmıyor ve 4000'e gelince vites değiştiriyor. (Bu normal bir durum)

3. İhtimal:
Yoksa ara gaz gibi devir yükselip,hız yükselmeden vites mi değiştiriyor.
Hızlı bir şekilde araç boştaymış gibi devir 2000-2500-3000-3500-4000 gibi yükselip sonra mı vites değişitiriyor.

Eğer 3. durumdaki gibiyse dualogic debriyaja basma süresi noktasında sapıtmış, debriyajda fazla kalmış olabilir, eğer böyle olduysa devir, motor boştaymış gibi ani bir şekilde motor sesini de duyurarak yükselir, ve dualogic debriyajı bırakmasıyla 3. vitese geçersin. (Böyle bir durumla karşılaşmadım ama olmayacak iş değil. Anlık takılmalar yaşamış olabilir.)

since1453
12/03/2012, 14:24
Aslında biraz daha ayrıntı versen güzel olacak. Herkes farklı bir yönde değerlendirmiş çünkü.

2000 den 4000 lere çıkıyor ama 3000 devire gelemeden :) ?? Bu çok kafa karıştırıcı..

1. İhtimal:
Kadranda ani bir zıplama mı oluyor? (Hızın vs sabit iken) Kadranın bozukluğu gibi..

2 ihtimal: Gazı bırakmıyorsun, araç da hızlanmayı bırakmıyor ve 4000'e gelince vites değiştiriyor. (Bu normal bir durum)

3. İhtimal:
Yoksa ara gaz gibi devir yükselip,hız yükselmeden vites mi değiştiriyor.
Hızlı bir şekilde araç boştaymış gibi devir 2000-2500-3000-3500-4000 gibi yükselip sonra mı vites değişitiriyor.

Eğer 3. durumdaki gibiyse dualogic debriyaja basma süresi noktasında sapıtmış, debriyajda fazla kalmış olabilir, eğer böyle olduysa devir, motor boştaymış gibi ani bir şekilde motor sesini de duyurarak yükselir, ve dualogic debriyajı bırakmasıyla 3. vitese geçersin. (Böyle bir durumla karşılaşmadım ama olmayacak iş değil. Anlık takılmalar yaşamış olabilir.)

Furkan bey benişm anladiğim;
aracı eskiden 2000 devirde vites değişiyormuş.(eco modda kullanıyordur)
o gün ise 3000 de bile değil 4000 de değişmiş :)
inşallah ebnim dediğim gibidir de serv,s yolu gözükmez

celenlee
12/03/2012, 15:46
Furkan bey benişm anladiğim;
aracı eskiden 2000 devirde vites değişiyormuş.(eco modda kullanıyordur)
o gün ise 3000 de bile değil 4000 de değişmiş :)
inşallah ebnim dediğim gibidir de serv,s yolu gözükmez

Ama baksana aracı stop ettim, yeniden çalıştırdım düzeldi diyor :)
Baya enteresan geldi sorun.

Tabi inş sizin anladığınız gibidir de uğraşmaz arkadaş :)

since1453
12/03/2012, 15:55
Ama baksana aracı stop ettim, yeniden çalıştırdım düzeldi diyor :)
Baya enteresan geldi sorun.

Tabi inş sizin anladığınız gibidir de uğraşmaz arkadaş :)

aracı stop ettirmek yerine manuel olark vitesi 5 e getirip 1-2 dakika kullansa yine vites değişim aralığı normale dönücekti.Ama araca yabancı biri arza sanıp değişik tepkiler verebiliyor.Aracı tanımak önemli
Size şu şekilde izah etmeye çalişiyim.
eco mode açıkken 60 kmde 5.vitese geliyor.sollama yaparken yada rampa çıkarken araç boğuluyor.dip gaz yaparsanız vites düşerek devir yükseliyor.60 kmde 5,vitesteyken 3,viteste 80-90 km ye geliyor sonuçta devir 4000 ini geçiyor.dip gazı bıraksanız bile 4-5bin devire ulaşmadan vites yükselmiyor.sonuçta motor bağiriyor.Birçok kişide bunuı dualogic sapıttı şeklinde algılıyor.

Eğer vites bu davranışı göstermese acemi bir şöför manuel vites düşürümiyeceği için araç boğulucak acemi şöför yerine robot devreye giriyor :)