PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Katalitik konvertör (katalizatör) nedir? Işte cevabı...

StrawBeeRy
28/02/2012, 19:53
Motordan çıkan zararlı maddeleri zararsız maddelere dönüştürmek için araçlara takılır. Seramikten yapılan yapılan ve gözenekleri katalitik etki sağlayan maddelerle (katalizör) kaplı katalitik dönüştürücünün içinden geçen egzoz gazları reaksiyona girerek zararsız maddelere dönüşür. Dönüştürücüye NOx (Azot Oksit), CO (Karbon monoksit) ve HC (Hidrokarbonlar) olarak giren maddeler reaksiyon sonucunda canlılara zararsız N2 (Azot), CO2 (Karbon dioksit) ve H2O (su) olarak egzozdan dışarı verilir. Dizellerde ayrıca is parçacıklarını yakalamak için ek bir sistem ve EGR denilen (Exhaust Gas Recirculation) egzoz gazı devirdaimi sistemi bulunur. Bazen performans arttırmak için katalitik dönüştürücünün iptali gündeme gelmektedir. Bu işlem araca ek güç sağlasa da çevreyi kirletmesine neden olduğu için kaçınılması gereken bir durumdur. Aracın egzozundan zararlı gazlar çıktığında bundan yine en çok kendimiz ve yakınlarımız zarar görür. Son olarak, katalizör ile katalizatör arasındaki dikkat edilmesi gereken farklılık: katalizör, katalitik etki sağlayan madde demektir, katalizatör ise katalitik etki sağlayan cihaz. Katalitik konvertör yerine katalitik dönüştürücü de denilebilir. Böylece herkes anlayabilir.

alıntıdır..

izoci
28/02/2012, 20:37
Katalizör iptali yaptırmak istediğimde egzozcu dükkandan kovmuştu beni :(

KOMPAKT
28/02/2012, 20:38
Çevreyi kirletmeye hakkın yok ! :P

kadir1982
28/02/2012, 21:50
merhaba arkadaşlar bildiğim kadarıylada katalizör iptali yapılan araçlar muaynedende geçemiyor.

StrawBeeRy
28/02/2012, 21:51
bende var 2 sene önce geçtim bu senede ağustos ayında giricem katalizör duruyor fakat içi boş içini açıp bakmadıkları için sorun yok

M@GIC
28/02/2012, 22:25
bende var 2 sene önce geçtim bu senede ağustos ayında giricem katalizör duruyor fakat içi boş içini açıp bakmadıkları için sorun yok

yürüyerek geçilmiyor o zaman dolanarak geçeriz diyorsun :D

ama sen yine de çevreye duyarlı ol ;)

StrawBeeRy
28/02/2012, 22:28
yenisini 1000 lira yapmasınlar o zaman :D