PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Modifiye - Aksesuar dükkanı açmak için?

SchweppeS
23/02/2012, 16:17
Arkadaşlar arabalara ilgim fazla modifiye denince akla hemen Kamuran gelir forumda :punk0000: Çok yaratıcı düşüncelerim var. Modifiye üzerinde biryer açmak istiyorum tuning aksesuar herşey olcak jant yay far falan bodykit yapcam gibisinden. Severek yapcağım bir iş bu.

Şu an elimde belli miktar para var. Bu işi düşünüyorum ciddi ciddi bir arkadaşım var onla ortakta açabiliriz izmirde galerici kendisi. Sizce böyle bir fikir nasıl tutturabilirmiyim ayrıca ne kadara açabilirim böyle biryer için ortalama ne kadar sermaye gerekir. Ve zorlukları nelerdir bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

since1453
23/02/2012, 16:25
Arkadaşlar arabalara ilgim fazla modifiye denince akla hemen Kamuran gelir forumda :punk0000: Çok yaratıcı düşüncelerim var. Modifiye üzerinde biryer açmak istiyorum tuning aksesuar herşey olcak jant yay far falan bodykit yapcam gibisinden. Severek yapcağım bir iş bu.

Şu an elimde belli miktar para var. Bu işi düşünüyorum ciddi ciddi bir arkadaşım var onla ortakta açabiliriz izmirde galerici kendisi. Sizce böyle bir fikir nasıl tutturabilirmiyim ayrıca ne kadara açabilirim böyle biryer için ortalama ne kadar sermaye gerekir. Ve zorlukları nelerdir bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

Size bir kaç soru sormak istiyorum;

1)daha önce otomotiv üzerine iş yaptınız mı ?
2)hiç iş yapmazsanız 6 ay dükkanı döndürebilecek para birikiminiz var mı?
3)Sattığınız parçaların montajını kendiniz yapabilirmisiniz ?
4)Piyasa araştırması yaptınız mı?
5)Satış için uygun lokasyonları tespit ettiniz mi ?
6)uygun lokasyonlarda ki kira bedellerini araştırdınız mı ?
7)Parça temini yapabileceğeniz toptancılarla ilşkiniz nasıl?
8)ebuy vb yabancı sitelerden parça sparişi verebilecek ingilizceniz var mı?

Bence 8 sorudan sadece 8.cisine vereceğeniz cvp 8 e evet olur.
Bunun sonucu da
iflas edip sermayeyi sıfırlamak,sermayeden daha fazla borç batağina girmek.

SchweppeS
23/02/2012, 16:32
Size bir kaç soru sormak istiyorum;

1)daha önce otomotiv üzerine iş yaptınız mı ?
2)hiç iş yapmazsanız 6 ay dükkanı döndürebilecek para birikiminiz var mı?
3)Sattığınız parçaların montajını kendiniz yapabilirmisiniz ?
4)Piyasa araştırması yaptınız mı?
5)Satış için uygun lokasyonları tespit ettiniz mi ?
6)uygun lokasyonlarda ki kira bedellerini araştırdınız mı ?
7)Parça temini yapabileceğeniz toptancılarla ilşkiniz nasıl?
8)ebuy vb yabancı sitelerden parça sparişi verebilecek ingilizceniz var mı?

Bence 8 sorudan sadece 8.cisine vereceğeniz cvp 8 e evet olur.
Bunun sonucu da
iflas edip sermayeyi sıfırlamak,sermayeden daha fazla borç batağina girmek.

1-) yapmadım ilk işim bu olcak :) çocukluğundan beri otomotiv sektöründe olan arkadaşım var onla beraber açıp ben işi yavaştan kapabilirim
2-) 6 ay döndürürüz para bulunur sorun değil
3-) Montajını ilk başlarda kolayları yapabilcek bilgim var diğerlerini öğrenirim sorun olmaz ayrıca işi bilen birini alıcaz işe
4-) Araştırıcam daha buraya açtım konuyu
5-) edicem
6-) Araştırcam
7-) Buluruz
8-) İngilizcem yok :D

iflasmı etcem şimdi kardeş :) Sen yardımcı olmayı denesen daha iyi olur böyle bir düşüncem var kesin aççam demiyorum zaten şu an okul devam anca açarsam 6-7 ay sonra açarım okuldan bişey olcağı yok zaten bölümden

since1453
23/02/2012, 16:40
1-) yapmadım ilk işim bu olcak :) çocukluğundan beri otomotiv sektöründe olan arkadaşım var onla beraber açıp ben işi yavaştan kapabilirim
2-) 6 ay döndürürüz para bulunur sorun değil
3-) Montajını ilk başlarda kolayları yapabilcek bilgim var diğerlerini öğrenirim sorun olmaz ayrıca işi bilen birini alıcaz işe
4-) Araştırıcam daha buraya açtım konuyu
5-) edicem
6-) Araştırcam
7-) Buluruz
8-) İngilizcem yok :D

iflasmı etcem şimdi kardeş :) Sen yardımcı olmayı denesen daha iyi olur böyle bir düşüncem var kesin aççam demiyorum zaten şu an okul devam anca açarsam 6-7 ay sonra açarım okuldan bişey olcağı yok zaten bölümden

Size şu şekilde yardımcı olmaya çalişiyim ;aklima gelen ön giderler;

Bunlar ilka aşama açacağin işyerinin ilk ve zorunlu giderleri 50-100 bin TL arası

-Dükkanı bulup kapora vereceksiniz
-dükkanın içine mutlaka masraf edeceksiniz(raflardır,görsel eklemeler,boya,tadilat vb)
-dükkanın içini sermaye ile dolduracaksın.ürünleri uygun fiyata almak için ya yurt dışı yada iyi bir toptancı bulucan nakit çalişicaksın
10 çift çelik jant 10000 tl
10 çift far 2000
10 çift stop lambası 2000
10 tane spoyler 2000

En basit 4 aksesuar 16000 TL
-montaj vb işlemler için araç gereç vb donanımlar

Sıra geldi aylık giderlere;

-dükkanın aylık kirası
-çalişan personelin maaşi
-elektirik,su vb faturalar
-Vergi
-Çekle veya borçla aldığın ürünlerin geri ödemesi

İlk işe başladiğinda iş yapamayaağin için aylık giderleri cepten karşılaman gerekir.Ama işin oturursa güzelde kazanırsın

SchweppeS
23/02/2012, 16:50
Aslında çok yapmak istiyorum bu işi çocukluktan beri en büyük hobim arabalardır yolda bi güzel araba olur bide güzel kız, kıza bakmam arabaya bakarım :D

İşte şu an okulun bitmesini bekliyorum bitirdiğim bölümle ilgili birşey yapmayı düşünmüyorum başka bir iş düşünüyorum. Giyim, gıda sektörü falanda düşündüm ama bu iş bana daha uygun modifiye tuning falan severek yapcağım bir iş olcak. Sağda solda yaptığım arabayı gösterdiklerinde bunu şu şu yapmış demeleri beni sevindircek :) Bakalım araştırmaya başlıcam yakın zamanda parayı bulurum bir şekilde hallederim önemli olan deiğin gibi iyi bir toptancı ve montaj yapcak eleman.

Ayberk0616
23/02/2012, 16:51
Pardon ama daha 2 ay öncesinde sen vites atarken debriyaja basılır mı diye soran arkadaş değil misin?
Bu işler öyle bakkal hesabı ile tutmuyo çöpe atacak param var diyosan dene şansını
Arkadaş 8 soru fln sormuş yaparız,öğreniriz,hallederiz bunlar geçerli cevaplar değil paran cebinde dursun hiç bulaşma bu işlere

since1453
23/02/2012, 16:52
Pardon ama daha 2 ay öncesinde sen vites atarken debriyaja basılır mı diye soran arkadaş değil misin?
Bu işler öyle bakkal hesabı ile tutmuyo çöpe atacak param var diyosan dene şansını

süperdi ya

" Pardon ama daha 2 ay öncesinde sen vites atarken debriyaja basılır mı diye soran arkadaş değil misin? "

:) :) :)

(y)

takres
23/02/2012, 16:52
para kazanman için montaj vs kendin yapman lazım...açacağın dükkan ne kadar büyük bilmiyorum ama ortağın da olacaksa birini çalıştırmak çok mantıklı değil...

SchweppeS
23/02/2012, 16:54
Arkadaş 8 soru fln sormuş yaparız,öğreniriz,hallederiz bunlar geçerli cevaplar değil paran cebinde dursun hiç bulaşma bu işlere

Yahu ne vitesi atarken debriyajı millet neresinden arıyo konuuy :) Çöpe atcak param yok tabiki haaa deyip cebimde para var gidip aççam diye bişey yok. Araştırmaya başlıyorum ve ilk olarak burdan sürekli takıldığım forumdan başlamak istedim. Daha inmedim sanayiye falan piyasa araştırmasına :) oralarada gitcem ama ilk burdan yardım almak istedim.

Ayrıca futbol oynamayı bilmeyen klüp yönetemez, otobüs sürmeyi bilmeyen otobüs firması açamaz diye bişeyde yok herşeyin bi yolu kolayı var ;)

Ayberk0616
23/02/2012, 16:59
Araba işinde direkt bağlantısı var şimdiye kadar araba tamircisinde çalıştın mı bi aracın periyodik bakımını yapabilcek,xenon takabilcek teybini değiştirebilcek becerin deneyimin varmı? Ciddi diyorum uzak dur bu işlerden öyle göründüğü kadar kolay iş değildir.
Vites muhabbetini çok çok iyi hatırlıyorum vitesi boşa atarken debriyaja basılır mı diye konu başlığın vardı.Bu muhabbet yürümesini bilemeyen çocuğun koşu yarışına katılcam demesi gibi bişey.

denizhamamcioglu
23/02/2012, 17:01
Ön stop nedir?

since1453
23/02/2012, 17:01
Yahu ne vitesi atarken debriyajı millet neresinden arıyo konuuy :) Çöpe atcak param yok tabiki haaa deyip cebimde para var gidip aççam diye bişey yok. Araştırmaya başlıyorum ve ilk olarak burdan sürekli takıldığım forumdan başlamak istedim. Daha inmedim sanayiye falan piyasa araştırmasına :) oralarada gitcem ama ilk burdan yardım almak istedim.

Ayrıca futbol oynamayı bilmeyen klüp yönetemez, otobüs sürmeyi bilmeyen otobüs firması açamaz diye bişeyde yok herşeyin bi yolu kolayı var ;)

Çevremde çok sayıda uluslararası yola çıkan tır şöförü var.Adet haline gelmiş genel bir gelenekleri var.Depodaki mazotun bir kısmını satarlar,bulgaristan gibi ülkelerde rüşvet verdik derler çok para kaldırmazlar ama yolculukları boyu yaptıkları masrafı çıkarırlar.
Sizin dediğiniz gibi işle alakası olmayan baba parasıyla Tır filosu kuran çaylak patronlara denk geldilermi duble maaş çıkarırlar hatta fazlasını.Birçok kişi battı

Herkezz anladiği işi yapmalı

since1453
23/02/2012, 17:02
Ön stop nedir?

aynı anda bir projeyle uğraştiğimdan oluyor arada böyle :)
düzelttim yazıda da :)

SchweppeS
23/02/2012, 17:04
3 ten 4 e atarken debriyaj demedim iyi oku okunuyu vitesi boşa alırken dedim kimisi gerek yok kimisi var diyo ondan sordum açıklık gelsin diye :) debriyaja basmadanda atıyo boşa çünkü neyse ben araştırcam kafaya koydum öğreniriz zor bişey değil.

Ayberk0616
23/02/2012, 17:08
Dene şansını o zaman.Nasrettin hoca misali ya tutarsa

femoli
23/02/2012, 17:09
ben sana bu işin içinde olan birisi olarak tavsiye niteliğinde bilgi vereyim .. asla bu işe ortakla girme dostunu kaybedersin .. yok bize bişi olmaz biz çocukluk arkadaşıyız hatta kardeşiz diyenlerin bile akibetini bilirim ...

işi bilmiyorsan bu iş olmaz illa yapacam diyorsan en az 3 sene bir aksesuar tuning elektrikcinin yanına girip önce çırak sonra kalfa ve sonra usta olacaksın , oda kap ma kabiliyetin yüksekse 3 sene verdim yoksa en az 6 sene..

hani bir değim vardır noktalı virgüllü anlatacağım elin **** gerdeğe girilmez derler.. aynen doğru elemana işçiye kalırsan halin harap işi bilen olmadığın müddetce bir kulağının arkası kalır ..

yani kısacası bu iş biraz zor .. ama yapılamaz değil..

Ben 23 senedir bu işin içerisindeyim :)

GP COSKUN
23/02/2012, 17:12
mehmet bir türlü aklıma gelmedi yaaaaaa
elin neyiyle gerdeğe girilmez açarmısın ==))))))

lan olm kamuran bir rahat dur senin paranmı çok yaw

SchweppeS
23/02/2012, 17:17
ben sana bu işin içinde olan birisi olarak tavsiye niteliğinde bilgi vereyim .. asla bu işe ortakla girme dostunu kaybedersin .. yok bize bişi olmaz biz çocukluk arkadaşıyız hatta kardeşiz diyenlerin bile akibetini bilirim ...

işi bilmiyorsan bu iş olmaz illa yapacam diyorsan en az 3 sene bir aksesuar tuning elektrikcinin yanına girip önce çırak sonra kalfa ve sonra usta olacaksın , oda kap ma kabiliyetin yüksekse 3 sene verdim yoksa en az 6 sene..

hani bir değim vardır noktalı virgüllü anlatacağım elin **** gerdeğe girilmez derler.. aynen doğru elemana işçiye kalırsan halin harap işi bilen olmadığın müddetce bir kulağının arkası kalır ..

yani kısacası bu iş biraz zor .. ama yapılamaz değil..

Ben 23 senedir bu işin içerisindeyim :)

Teşekkürler abi bilgilendirme için ama yine bir araştıraıym bakalım :) çok istiyom bu işi yapmak ama bu yaştada çırak olamam kimsenin yanında kimseden emir alamam :)

mehmet bir türlü aklıma gelmedi yaaaaaa
elin neyiyle gerdeğe girilmez açarmısın ==))))))

lan olm kamuran bir rahat dur senin paranmı çok yaw

Kendi çapımızda var abi biraz birikim birazda buluruz :pepsi000:

femoli
23/02/2012, 17:20
özelden yazayım hacı sana :D

emekli olan elinde biraz parası olan hemen aksesuar dükkanı açayım diyor çok enteresan ne güzel bir meslek seçmişim :D

yeni açan bir aksesuarcıya her zman iteklenir :D gitmeyen mallar verilir pahalı verilir hatalı verilir (nasılsa anlamaz anlayana kadar bir dünya olur).

yeni açan dükkanı doldurmak için tüm güvüyle yüklenir sonra umduğu gibi olmayınca alınan malalr bir bir geri vermeye döner sen geri verdikce cari artar delik büyür verdikce delik büyür sonra ne elinde mal nede para ..

eleman ayrı bir dert filmci bulursun 10 da gelir 3 te gider sıkıyorsa bişi de ben gidiyorum hadi eyvallah der.. çaktırmadan müşteriyle anlaşır akşam iş çıkışı yarı fiyatına yapayım der :)

montajcı sallaya sallaya iş yapar orasını kırar burasınısıkmaz sonra müşteri geri geldiğinde elemana değil sana patlar , sıkıyorsa elemana bişi de çıkar gider eleman olmaz o gün full yatarsın .. oooo daha neeler neler..

hevesini kırmak gibi olmasın ama bir yerde işe başlayıp çekirdekten gelirsen bir şansın olur aksi halde asla bulaşma ...

GP COSKUN
23/02/2012, 17:21
sana en iyi aklı ve tavsiyeyi bu konuda mehmet verir

23 senedir bir kulağının arkası kaldı onun

Ziyaretci037
23/02/2012, 17:55

İyi güldürdün abi :D:D:D :thumbup1:

Ziyaretçi051
23/02/2012, 18:08
özelden yazayım hacı sana :D

emekli olan elinde biraz parası olan hemen aksesuar dükkanı açayım diyor çok enteresan ne güzel bir meslek seçmişim :D

yeni açan bir aksesuarcıya her zman iteklenir :D gitmeyen mallar verilir pahalı verilir hatalı verilir (nasılsa anlamaz anlayana kadar bir dünya olur).

yeni açan dükkanı doldurmak için tüm güvüyle yüklenir sonra umduğu gibi olmayınca alınan malalr bir bir geri vermeye döner sen geri verdikce cari artar delik büyür verdikce delik büyür sonra ne elinde mal nede para ..

eleman ayrı bir dert filmci bulursun 10 da gelir 3 te gider sıkıyorsa bişi de ben gidiyorum hadi eyvallah der.. çaktırmadan müşteriyle anlaşır akşam iş çıkışı yarı fiyatına yapayım der :)

montajcı sallaya sallaya iş yapar orasını kırar burasınısıkmaz sonra müşteri geri geldiğinde elemana değil sana patlar , sıkıyorsa elemana bişi de çıkar gider eleman olmaz o gün full yatarsın .. oooo daha neeler neler..

hevesini kırmak gibi olmasın ama bir yerde işe başlayıp çekirdekten gelirsen bir şansın olur aksi halde asla bulaşma ...
Ağzına sağlık ne güzel anlattın:wink:

gorkem kaan
23/02/2012, 18:20
benim fikrim oto yıkamacı aç, hatta isim hakkı alıp açman + bile olabilir.(bilgisayar müh okuyorum ama hsonu kendi işimin başında olmak adına sadece basit bir hayalim:D ) paylaşayım dedim.

izoci
23/02/2012, 18:41
Modifiye denince akla kamuran mı geliyor :D :D :D :D

cemal arslan
23/02/2012, 19:02

aynen öyle...altına imzamı atıyorum :)

bunu yaşayan kayseride aksesuarcı bir arkadaşım var....kazık atan ise izmirde adı bilinen bir chipci...elinde ne kadar eski bozuk elde kalan iade gelen mal varsa iteklemiş...tabi bunlar olayı çözene kadar iş işten geçiyor...

bir dükkan işletmek kolay değil...
ben tek başıma çalışıyorum...aylık giderim 2500-3000 lira...

1989 ticarete atıldığım ilk dönem...o zamanın parası ile 3 milyon tl gitti...2 arkadaşım vardı...birlikte bilgisayar satacaktık. ben sermaye koydum onlar iş gücünü...6 ay sonra kandırıldığımı anladım...

2000 yılında yine bilişim sektörüne girdim bu kez 3 ortakla işe girdim.
.....900 bin lira ....elimde avucumda birikmiş ne varsa...ortaya koydum...
8 sene sonra hayatımın kazığını yedim...200 bin liramı zor kurtardım...

2008 yılında bu işe başladım sonra 2 ortak aldım...9 ay sonra onlardan da 16 bin lira kazık yedim...bunun karşılığında dosya yapmayı öğrendim...

tüm bunlara rağmen...benim param çok...batsada umurumda değil ...ben bu işe girecem diyorsan....Allah yolunu açık etsin...hayırlı müşteriler ...bol kazançlar versin....

SchweppeS
23/02/2012, 19:29
Teşekkürler hepinize çok iyi yazmışsınız ama gerçekten istiyorum bu işi bakalım iyice bir araştırayım edeyim olmadı bana zararı olcaksa zaten yapmam.

Bir arkadaş oto yıkamacı demiş evet oda çok güzel iş yapıyor aslında :) Bizim burda köşede biryerde var tam köşe ne zaman gitsem en az 5-6 araba aynı anda yıkanıyor hiç boş kalmıyor. Onun için iyi biryer müsait bir alan bulmak lazım tutturması zaten zor olmaz müşteri gelir dener beğenirse yine gelir :)

aykut_1914
23/02/2012, 20:57
kıvanç abi senin meslek ne??
maşallah anında ön ödemeleri çıkarttın helal olsun :D

kamuran burger aç para varsa :D

StrawBeeRy
23/02/2012, 22:11
bence hiç girme uzaktan göründüğü gibi değil geçen sene jant,lastik,oto kuaför ve yıkama dükkanımız vardı kabataslak 150.000-200.000 tl gibi bir birikim yiyor jantmış,malzemeymiş,elektrikmiş,suymuş,eleman parasıymış,dükkan kirasıymış felan (bunun haricinde saymadığım dükkan açılmadan yapılan dekorasyon masrafları var) aylık nerden baksan en az 20-30 bin gideri var 5-6 ay sadece kendini azda olsa döndürebilecek iş yapıyorsun onun haricinde cebine giren birşey yok aksine daha fazlada çıkabilir ki çıkıyordu bizde baktık olucak gibi değil en iyisi zararın neresinden dönersen kardır hesabı bıraktık sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yermiş değilmi şimdi ince eleyip sık dokuma zamanı bizde açmadan önce ne olucak ya yaparız ederiz araştırırız satarız evet araştırdık sattık sonuç ortada o yüzden tecrübeye sabit olarak Mehmet abiyi dinlemekte fayda vardır

SchweppeS
23/02/2012, 22:19
bence hiç girme uzaktan göründüğü gibi değil geçen sene jant,lastik,oto kuaför ve yıkama dükkanımız vardı kabataslak 150.000-200.000 tl gibi bir birikim yiyor jantmış,malzemeymiş,elektrikmiş,suymuş,eleman parasıymış,dükkan kirasıymış felan (bunun haricinde saymadığım dükkan açılmadan yapılan dekorasyon masrafları var) aylık nerden baksan en az 20-30 bin gideri var 5-6 ay sadece kendini azda olsa döndürebilecek iş yapıyorsun onun haricinde cebine giren birşey yok aksine daha fazlada çıkabilir ki çıkıyordu bizde baktık olucak gibi değil en iyisi zararın neresinden dönersen kardır hesabı bıraktık sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yermiş değilmi şimdi ince eleyip sık dokuma zamanı bizde açmadan önce ne olucak ya yaparız ederiz araştırırız satarız evet araştırdık sattık sonuç ortada o yüzden tecrübeye sabit olarak Mehmet abiyi dinlemekte fayda vardır

usta iyi güzel demişsinde dekorasyon falan diyo herkes ama ben nerde bi tuning modifiye dükkanına girsem öyle abartı dekorasyon yokki adamlar raf yapmış raflara koymuşlar malzemeleri yaylar falan yerde jantlar duvarda asılı bi çivi çakmışlar :D farlar raf gibi şeylerin üstünde falan bunlar herhalde fazla masraf götürmez :) Dükkan kirası desen abartı büyük dükkan olmuyo zaten bunlar ufak dükan oluyolar oda aşırı olmaz gibi. Elektrik su desen elektrikle su neye gitcek bilmiyom zaten gündüz açık dükkan akşam en fazla 1-2 saat lambaları yakarız :) Su neye gitcek onuda bilmiyom :D

150-200 bin çok büyük rakam diyosunuz o kadar paraya neler yapılır neler. bence 40-50 bine rahat açılır hatta 40-50 bin bile fazla olabilir :)

StrawBeeRy
23/02/2012, 22:30
duvara çivi çakıp jantı oraya takmakla müşteri kazanamassın biz krom raflar kullanıyorduk ki genelde jantçılar onu kullanıyor sadece raflar 5 lira tutmuştu su bizde yıkamada olduğu için ondan bahsettim ben kabataslak gideri hesapladım belki sizin açıcağınız 50-60 bin olucak gündüz hiçmi elektrik yakmayacaksınız dükkanda hiçmi estetik olmayacak müşterinin ilgisini çekebilecek şeyler olmalı müşteri içeri girdiğinde karanlık bir ortamdamı alışveriş yapıcak bizde tavanlarda full sportlar vardı gündüz full akşamda saat 8.30a kadar açıktı gecede ledler yanıyordu onlar full açıktı ve bizim dükkan 2 katlıydı altta kuaförde olduğu için projektörleri felanda hesapladım oto yıkama olduğu içinde su parası 600-700 geliyordu

Misafir047
23/02/2012, 22:40

aynen bende tam dediğini diyecektim sana tavsiyem bu işi yapma çıraktan yetişme olanlar bile dükkan açıp batıyor anlaıyorum hevesimi kırmak hiç istemem ama benden sana dost tavsiyesi

fiery_hunter
23/02/2012, 23:38
kamuran uslu dur :)

SchweppeS
23/02/2012, 23:51
kamuran uslu dur :)

Uslu dur derken ? :)

fiery_hunter
24/02/2012, 00:11
uslu dur işte fizibilite araştırmasını iyi yapmadan bişeye kalkısma :)

Ziyaretci046
24/02/2012, 00:20
bu işler zor üstat valla iyi düşün derim elemanla iş yürümez ben sana söyleyeyim ben şahsen kendi yaptığım işten başka kimsenin yaptığı işe güvenmiyorum açık söyleyeyim elbette güvenklerim var ama az el adamına da güvenirsen yolda kalırsın :)

bizim işler zor adam gece telefon açar her renkten insan var ..... :) bazen ben bile çok sevmeme rağmen bu işi yapmasam mı acaba diyorum

Romeo_er2
24/02/2012, 00:34
ciddi niyeti olan çoktan açar buda reklam yapardı..dükkan açayımmı diye konu açmazdı =)

siromar
24/02/2012, 00:46
Otomotivdeki herkes ne kadar dertliymis:) yeni baslamak isteyen herkes Kesin batiyor :)
Kardesim sen en iyisi insaat isine gir muteahhitlerin cogu kalipci kunduraci marangoz vs. Hic muhendis bulunmaz meslek icinde adam yok, adama yuksek muhendisim diyince yuksek bina yapinca mi oldun diyor:) kat karsiligi arsayi alirsin para vermeden, elindeki parayi proje ruhsat islerine verirsin temeli atarken bir iki daire sattin mi hop cikti ana para :):) ne ugrasiyorsun modifiye aksesuarla sonra dukkanina roket atarlar femoli gibi:)

Chief_Engineer
24/02/2012, 01:03
kardeşim ben de çocukluğumdan beri bu işlerin içindeyim. yapmadığımız montaj çekmediğimiz film kalmadı ama benim en yakın arkadaşımın dükkanı vardı işinin ehliydi. piyasada tanımadığı adam yoktu her işi kendisi yapardı. gece yarılarına kadar çalışırdı ben onunla her işe gittim. sırf zevkine para falan kazanmak için değil ama o bile 3 yıl dayandı izmir piyasasında neden dersen ilk önce başta arkadaşların yazdığı gibi en az 100.000 tl. lazım sonra öyle 6 ay değil en az 1 sene çevirecek para lazım tuning sevenlerin çok olduğu bir yer bulacan ( bu arada her yer tuning işi yapan dükkan dolu) en basitinden basmanede avrupa oto vardı o bile kapattı gitti. izmirde bu işi çevirmek çok zor isim yapmak uzun zaman alır işi bilmiyorsan çevren sağlam değilse başkalarıyla oto işi yapmak mantıklı değil yanlış anlama hevesini kırmak istemem ama benim gördüğüm bildiğim çok kişi var 6 sonra kepenk kapatan piyasadan silinen o nedenle çok iyi düşün paranı çöpe atma derim şimdiden hakkında hayırlısı olsun kardeş.

since1453
24/02/2012, 08:18
kıvanç abi senin meslek ne??
maşallah anında ön ödemeleri çıkarttın helal olsun :D

kamuran burger aç para varsa :D

inşaat mühendisiyim.işim gereği keşif,maliyet hesabıı vb.işlerle çok uğraştım :)

araba işinden çok anladiğimdan değil KAMURAN kardeş bu işleri çok kolay olduğunu sandığı için aklıma gelenleri yazdım.FEMOLİ detaya girse benim bu yazdıklarım devede kulak kalır.

since1453
24/02/2012, 08:42
Otomotivdeki herkes ne kadar dertliymis:) yeni baslamak isteyen herkes Kesin batiyor :)
Kardesim sen en iyisi insaat isine gir muteahhitlerin cogu kalipci kunduraci marangoz vs. Hic muhendis bulunmaz meslek icinde adam yok, adama yuksek muhendisim diyince yuksek bina yapinca mi oldun diyor:) kat karsiligi arsayi alirsin para vermeden, elindeki parayi proje ruhsat islerine verirsin temeli atarken bir iki daire sattin mi hop cikti ana para :):) ne ugrasiyorsun modifiye aksesuarla sonra dukkanina roket atarlar femoli gibi:)

Sana kolay geliyor inşaat işi.istanbul için birkaç şey ;

-Hiç piyasada iş yapmamiş yeni yetme birine kimse kat karşiliği arsasını veripte riske atmaz.

Bu aralar 3 arkadaş niyetlendik fizibilite yaptık.Samandıra da 350m2 arsa 340bin TL.arsa arakdaşımın 40 bin TL indirim yaptı(çok zengin biri)
şimdi size arsa alındıktan sonraki masrafları çıkarayım.

-proje çizimi
-projenin onaylatılması
-belediyedeki ruhsat masrafları

bunları bitirdikten sonra ana masraf geliyor.kaba inşaat malzemeleri
demir,kalıp,amelelerin kullanacaği iş aletleri(murç,çekiç,keser,el arabası vb.)

piyasada hiç iş yapamadınız kısaca güvenilmeyecek müşteri profilisiniz.kimse size çekle demir satmaz nakit lazım.Nakit değil çekle çalişırsanız piyasaya göre en az %15-20 kazık yersiniz.

Demir işi bitti sıra geldi hazır betona oda nakit çalişir.size çekle satacak bir firma bulsanız bile demirdeki durum la aynı

İşin başına akıllı bir formen ve ekip bulacaksınız

Kısaca elinizde nakit yoksa %25-30 kardan zarar edersiniz

siromar
24/02/2012, 09:27
Sana kolay geliyor inşaat işi.istanbul için birkaç şey ;

-Hiç piyasada iş yapmamiş yeni yetme birine kimse kat karşiliği arsasını veripte riske atmaz.

Bu aralar 3 arkadaş niyetlendik fizibilite yaptık.Samandıra da 350m2 arsa 340bin TL.arsa arakdaşımın 40 bin TL indirim yaptı(çok zengin biri)
şimdi size arsa alındıktan sonraki masrafları çıkarayım.

-proje çizimi
-projenin onaylatılması
-belediyedeki ruhsat masrafları

bunları bitirdikten sonra ana masraf geliyor.kaba inşaat malzemeleri
demir,kalıp,amelelerin kullanacaği iş aletleri(murç,çekiç,keser,el arabası vb.)

piyasada hiç iş yapamadınız kısaca güvenilmeyecek müşteri profilisiniz.kimse size çekle demir satmaz nakit lazım.Nakit değil çekle çalişırsanız piyasaya göre en az %15-20 kazık yersiniz.

Demir işi bitti sıra geldi hazır betona oda nakit çalişir.size çekle satacak bir firma bulsanız bile demirdeki durum la aynı

İşin başına akıllı bir formen ve ekip bulacaksınız

Kısaca elinizde nakit yoksa %25-30 kardan zarar edersiniz

Hocam benim yaptigim kinaye idi. İstanbulu iyi bilirim zira itü mezunuyum abim de nef insaatin mali isler muduru,
Meslek hayatimda 2000 dairenin ustunde binanan statik projesini yaptim ve 200 dairenin de yapimini tamamladim ki bunlari taseron olarak degil yapimci olarak yaptim hapi hazirda da 51 dairenin yapimina devam ediyorum

Benim kastim insaat isini zaten bizden baska her meslek grubu yapiyor sen de yapsan ne olur manasindaydi
Ama sen oyle bir alintiyla girmissin ki su forumda ilk defa birine cevap yazma geregi duydum onu da yanlis anladigina sayiyorum

since1453
24/02/2012, 10:13
Hocam benim yaptigim kinaye idi. İstanbulu iyi bilirim zira itü mezunuyum abim de nef insaatin mali isler muduru,
Meslek hayatimda 2000 dairenin ustunde binanan statik projesini yaptim ve 200 dairenin de yapimini tamamladim ki bunlari taseron olarak degil yapimci olarak yaptim hapi hazirda da 51 dairenin yapimina devam ediyorum

Benim kastim insaat isini zaten bizden baska her meslek grubu yapiyor sen de yapsan ne olur manasindaydi
Ama sen oyle bir alintiyla girmissin ki su forumda ilk defa birine cevap yazma geregi duydum onu da yanlis anladigina sayiyorum

Alıntı yapmam saygısızlık olsun diye değildi.İnsanlarda bir önyargı var cebinde 40bin tl olsun yap 5 katlı bina zengin ol.işin aslı öyle değil sizde benim kadar iyi biliyorsunuz detayları.mesleğimizin bukadar ayaklar altında olması benide üzüyor.sizin meslektaşım olduğunuzu bilseydim o yazıyı yamazdım.Zaten kinayeyi anlar tebessüm ederdim.

Fakat Cv açıklamanızın nedenenini anlayamadım.

Ben İTÜ mezunu değilim sakarya mezunuyum.55 katlı 2 gökdelenin inşaatında saha sefliği ,35 katlı 17 bloğun ince işler şefliğini yaptıktan sonra Türkiyeye döndüm.Ailevi nedenlerden dolayı sakın bir hayat seçtim belediyede kontrol mühendisliği yapıyorum.3 yıllık belediye yaşantımda 30 milyom TL den fazla işin kontrol şefliğini yaptım.hayatım boyunca taşeron olarak çalişmadım.yurt dışında çalıştığım firma 8000 kişinin çaliştiği büyük bir firmaydı.İstanbulda Kontrolluğunu yaptığım müteahhitlerin 3 ü firmalarında yöneticilik vb. görevler teklif etti.

Fakat karşılıklı Cv yazışmasının mantığını çözemedim daha doğrusu alınganlığınızın nedenini anlayamadım

İstemeyeerek kıracak bir söz söylediysem özür dilerim

femoli
24/02/2012, 11:26
abi tamam inşaat sektörüne giriyorum boş bostan arsa bulun bana gece kondu dikecem :D

siromar projemi sana çizdirecem kum çimentoyu erdi yılmazdan alacam , işçi olarak çoşkunu çalıştıracam :D

siromar
24/02/2012, 11:38
Alıntı yapmam saygısızlık olsun diye değildi.İnsanlarda bir önyargı var cebinde 40bin tl olsun yap 5 katlı bina zengin ol.işin aslı öyle değil sizde benim kadar iyi biliyorsunuz detayları.mesleğimizin bukadar ayaklar altında olması benide üzüyor.sizin meslektaşım olduğunuzu bilseydim o yazıyı yamazdım.Zaten kinayeyi anlar tebessüm ederdim.

Fakat Cv açıklamanızın nedenenini anlayamadım.

Ben İTÜ mezunu değilim sakarya mezunuyum.55 katlı 2 gökdelenin inşaatında saha sefliği ,35 katlı 17 bloğun ince işler şefliğini yaptıktan sonra Türkiyeye döndüm.Ailevi nedenlerden dolayı sakın bir hayat seçtim belediyede kontrol mühendisliği yapıyorum.3 yıllık belediye yaşantımda 30 milyom TL den fazla işin kontrol şefliğini yaptım.hayatım boyunca taşeron olarak çalişmadım.yurt dışında çalıştığım firma 8000 kişinin çaliştiği büyük bir firmaydı.İstanbulda Kontrolluğunu yaptığım müteahhitlerin 3 ü firmalarında yöneticilik vb. görevler teklif etti.

Fakat karşılıklı Cv yazışmasının mantığını çözemedim daha doğrusu alınganlığınızın nedenini anlayamadım

İstemeyeerek kıracak bir söz söylediysem özür dilerim

Yok hocam zaten farkettim sektore yaptigim ignelemeyi ciddi soyledigimi sandiginizi, meslektaslar birbirini iyi anlar zaten:) cv yazmak degildi kaygim sikintilari iyi bildigimi soylemek icindi yoksa cv'im daha uzun:D
Yanliz konuyu nerelere getirdim o da ayri bir mesele:)
Femolim sen insaat isine girme gozunu seveyim
Kapi zili diye ferrari korna
Ampul diye 8000k xenon
Evin pencerelerine muz silecek
Sove fuga kat silmesi yerine sahin tamponu takabilirsin:)
Cok riskli zarar edersin:)

since1453
24/02/2012, 11:43
abi tamam inşaat sektörüne giriyorum boş bostan arsa bulun bana gece kondu dikecem :D

siromar projemi sana çizdirecem kum çimentoyu erdi yılmazdan alacam , işçi olarak çoşkunu çalıştıracam :D

harfiyat işinide ben hallederim müesse den :)

since1453
24/02/2012, 13:37
Yok hocam zaten farkettim sektore yaptigim ignelemeyi ciddi soyledigimi sandiginizi, meslektaslar birbirini iyi anlar zaten:) cv yazmak degildi kaygim sikintilari iyi bildigimi soylemek icindi yoksa cv'im daha uzun:D
Yanliz konuyu nerelere getirdim o da ayri bir mesele:)
Femolim sen insaat isine girme gozunu seveyim
Kapi zili diye ferrari korna
Ampul diye 8000k xenon
Evin pencerelerine muz silecek
Sove fuga kat silmesi yerine sahin tamponu takabilirsin:)
Cok riskli zarar edersin:)

valla CV işini bırakalım benim CV de epey uzun atyapı,karayolu ve ihale gibi kısmlardan bahsetmedim henüz.

Biz takılıyoruz birbirimize millet ukala sanıcak ikimizide :)

femoli
24/02/2012, 13:41
ömer çatıyada karbon kaplarım onu untmuşsun ule yaptığım ev yok satar valla modifiyeli satılık yalı :D

since1453
24/02/2012, 13:46
ömer çatıyada karbon kaplarım onu untmuşsun ule yaptığım ev yok satar valla modifiyeli satılık yalı :D

çevre aydınlatmada da sis farlarını unutmayın
zile basıldımı havalı korna da çalarız tam olur valla
camada kocaman baba parası değil alın teri :)

tayfux
24/02/2012, 14:12
üşenmeden yazıları okudum tatlı bir tartışma olmuş güldürdünüz beni :)

byspayn
24/02/2012, 14:40
Forum akmış gitmiş gene :D

since1453
24/02/2012, 14:45
üşenmeden yazıları okudum tatlı bir tartışma olmuş güldürdünüz beni :)

tartışmalar seviyeli oldumu hoş ve öğretici oluyor.ama kendini bilemz başıboş birine denk geldin mi al başına bela :)

aykut_1914
24/02/2012, 15:59
babam müteahitlik yapar bu arada sizlerle bi telefonlaşsın :D

siromar
24/02/2012, 17:58

:D oyle birşey yaparsan "satılık yalı" mı derler "satıcı yallı" mı derler bilemiyorum artık :D

unreal123
24/02/2012, 19:09
inşaat dükkanımı açılıyo noldu şimdi :) işin şakası bi tarafa mehmet abi yazdıklarını tek tek okudum kulagın arkası ney yav :) mehmet abi diosa o işe girme derim bende ha merkez bankası ha kemal oto :D

shams
24/02/2012, 22:07
aha feci ortam olmuş burda. İleride meslektaş olacağız ömer ve kıvanç abiyle :)

içimizi karartmayın yahu =) korktum bak.

Konuya dönecek olursak aç gitsin paşam bir dene şansını madem bu kadar seviyorsun, batarsan da hay aksi der devam edersin. Hayatta her şey biz insanlar için.

Son Söz: korkanın çocuğu olmaz.

SchweppeS
24/02/2012, 22:56
inşaat dükkanımı açılıyo noldu şimdi :) işin şakası bi tarafa mehmet abi yazdıklarını tek tek okudum kulagın arkası ney yav :) mehmet abi diosa o işe girme derim bende ha merkez bankası ha kemal oto :D

Bence mehmet abi kendine rakip olsun istemiyo hırsımı azmimi gördü dedi bu çocuk beni geçer işler biter :sweatingbullets: