PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Opel Servis Rezaleti (İzmir Surtaş)

Stalker
16/02/2012, 16:35
Arkadaşlar selamlar,

Annemin servisinde başımızdan geçen rezilliği burası her ne kadar fiat forumu olsa bile anlatmak istedim ki fiat servislerinin gene kıymetini bilin (ya da iyi olan fiat servislerinin :P).

Öncelikle opel almayı düşünüyorsanız, kesinlikle garanti uzatmayın çünkü fiat veya ford'tan farklı olarak garanti uzatmayı burada fabrika değil servisin anlaştığı bir sigortalama şirketi yapıyor. Bu nedenle ilk 2 yıl garanti kapsamı ile +2 yıl garanti kapsamı tam olarak aynı değil. Tabii bunu +2 yıl garantiyi anneme 2000 TL'ye satarken bu durumu hiç söylemiyorlar,o da doğal olarak 2 yıldır devam eden garanti ne ise öyle olacak zannediyor. (haliyle ben de).

Günlerden bir gün, aracın soğutma suyu kabının müşiri bozuluyor. Olabilir diyerek servise gidiyoruz, içimiz rahat, nasıl olsa +2 yıl garanti yaptırmış (az buz bir para da değil doğrusu). Serviste işler bir anda karışıyor, aldığımız cevap "bu parça garanti kapsamında değil". Soğutma sistemi komple kapsamda diye geçse de kendilerince bu kabı o sistemden saymıyorlar ve para karşılığı değiştirmek istiyorlar. Ben tabii nasıl bir dolandırıcılıktır bu, +2 yıl garanti dediniz eskisi ile aynı sistemler neden garanti altında değil deyince böyle işte burada yazmıyor diyorlar. Diyorum aracın üstünde 15000 civarı parça var tek tek orada hepsini yazmak mı lazım, çıt yok... Anlayacağınız servis ve sigorta el ele, müşterileri yasal çerçeve içinde kandırıyorlar.

Daha sonra öğreniyorum ki bu parça yaklaşık 2 yıl önce garantiden 1 defa değişmiş. bu sefer diyorum ki garantiden değiştirdiğiniz parça tekrar bozulmuş 2 sene içerisinde. Bu parça değişince, parçanın kendi garantisi olmaz mı 24 ay. verdikleri cevap garanti kapsamında değiştirilen parçaların kendi garantisi olmazmış !.. yani aracın garantisi bitmeye yakın bir parçası bozulsa ve serviste bu parça yerine yeni bir parça takılsa ve bu da sizi 1-2 ay idare etse, bu sırada aracın garantisi bitse ve bu parça tekrar bozulursa bu sefer parayla değişirmiş.

Aldığım bu şok cevaplar karşısında dumur oluyorum. Servis müdürü kendinden emin, yasal olarak sağlam bir pozisyonda olduklarını düşünüyorlar. Bari diyorum müşteri memnuniyeti diye bir kavram var, taktığını parça daha 2 yıl olmadan tekrar bozuluyor ve siz bu durumdan servis olarak utanmıyor musunuz diye sormam bile istifleri bozmaya yeterli olmuyor. En sonunda biraz kavga gürültü biraz da hatır işleri sonucu bedava yapılması gereken bir işlemi %40 indirim ile yapıyorlar.

tabii bu ilk vukuatları değil. Daha önce de annem "aracın tekerini kaldırıma orta sert çarptım, sonrasında araç sağa çekmeye başladı" diye belirttiği durumda yapılan incelemelerde rotil kolunda ve başında oluşan hasarın çarpmaya bağlı değil, kullanım süresine bağlı olarak yıprandığı için bozulduğunu söylüyorlar. (tam da kaldırıma vurdukta sonra her ne hikmetse!!). Onu da parça, işçilik derken 250 TL'ye yapıyorlar, hem de aracın kaskosu varken!

Anlayacağınız, İzmir'de yaşayan arkadaşlar sizde ya da tanıdığınız birinde opel marka araç varsa bence bu servise gitmeden 2 defa düşünün.
Ben Fiat Ankara Kavaklıdere Servis 'nin olaylara yaklaşımına alıştığım için bu serviste dehşete düştüm resmen, garantiden gelen araca bile bir bahane bulup para ödeterek iş yapmaya çalışıyorlar, yolunacak kaz misali...

Bir de merak ediyorum, aracın garantisi de bitiyor. İzmir'de ki Fiat servisinde bakımda değişecek parçaları öğrendikten sonra gönül rahatlığı ile götürüp yaptırabileceği bir yer var mı?

Misafir047
16/02/2012, 16:37
çok geçmiş olsun

serhat77
16/02/2012, 16:41
Malesef, işgüzar ve bulundukları yerleri hak etmeyen insanlar markaların imajlarını zedeleyebiliyorlar. Geçmiş olsun.

hakandurak
16/02/2012, 16:51
opel konusunda bir arkadaşımda aynı sıkıntıyı yaşamıştı garanti konusunda almanya opel e mail attı ve servisi şikayet etti konu hemen akabinde servisin kendisini arayıp garanti kapsamında aracınızın parçası değişecektir şeklinde çark etmesiyle son bulmuştu. Bu arada bu konuyu tüketici hakem heyetlerine de iletin ve haksız işlem yanıltıcı işlem yapıyorlar diye haklarında işlem başlatılıyor.

tayfux
16/02/2012, 17:09
surtaştan aldım bende aracımı ama Aydın Surtaş..aldıktan sonra bende ufak bir araçtırma yaptım ve servisinin pek iyi olmadığını söylemişlerdi..çok tınlamadım çünkü yılın 10-11 ayı İstanbuldayım :)

nightblue_35
16/02/2012, 17:26
Geçmiş olsun.Bu servisler yüzünden güzelim opel astramı sattım Tırak otomotiv sayesinde beni opelden soğuttu. Şikayetlerimi ve ödediğim paraları yazsam sıkılır okuyamazsınız. Arabayı sattım şikayette bulundum torbalıdaki merkeze arabayı sattığım için hiç ilgilenmediler bile... (Lanet olsun içimdeki punto sevgisine :) )

krm1983
16/02/2012, 17:31
geçmiş olsun

siyahinci83
16/02/2012, 17:44
izmir'de opel servisi olarak Egem'i tavsiye ederim babama ait opel insignia'da garanti kapsamında bir kaç parçasını ücretsiz olarak değişimini yapmışlardı servis kaliteside çok iyiydi umarım bozmamışlardır kendilerini ;) izmir birmot'un hemen yanında yerleri

armi
16/02/2012, 17:48
Opel klasiği. Bende Corsa'dan ve servislerinden az çekmedim. Büyük konuşmayım ama bir daha Opel almam. Uzak dursun yeter.

20,00-TL'lik parça için aracın beynini komple 1.300,00-TL'ye değiştirmeyi teklif eden bir servis anlayışı var ortada. Dikkatli olmak lazım, kolay gelsin.

fota
16/02/2012, 17:54
geçmiş olsun

tayfux
16/02/2012, 18:46
izmir'de opel servisi olarak Egem'i tavsiye ederim babama ait opel insignia'da garanti kapsamında bir kaç parçasını ücretsiz olarak değişimini yapmışlardı servis kaliteside çok iyiydi umarım bozmamışlardır kendilerini ;) izmir birmot'un hemen yanında yerleri
evet Egem i baya övüyorlar ..

ABNEW
16/02/2012, 19:11
Geçmiş olsun Mert,

Benzer sıkıntılar işten arkadaşımın da başına gelmişti zamanında.Aynı arıza için çok defa gitti yetkili servise.Aracını çarptılar, jantını zedelediler...Arkadaşım çok sıkıntı çekti zamanında,

Dikkatli olmak lazım...

Stalker
17/02/2012, 08:26
Benim anlamadığım yıl olmuş 2012, haberleşmenin her türlü yapılabildiği bir çağdayız, müşteriyi enayi gibi kandırıp parası aldıktan sonra bunların duyulmayacağını mı düşünüyorlar?

bir de pişkin pişkin isterseniz GM'e mail atın birşey çıkmaz diyorlar sanki öyle denince suçsuz olduklarını peşinen kabul edecekmişim gibi.. Zaten fırsat bulunca hem opel TR genel müdürlüğüne hem de GM'e olayı özetleyen bir mail atacağım.

Bir de şöyle bir örnek verdi değiştirmeden yazıyorum. Bizim başka bir müşterimizin de bu parçası 3 defa bozuldu. İlkini garantiden değiştirdik, ikincisini parayla değiştirdik (çünkü garantiden değişen parçanın garantisi olmuyormuş!), üçüncüsünü tekrar garantiden değiştirdik (2. sefer para verildiği için parçanın kendi garantisi devreye giriyormuş).
4. defa bozulursa gene parayla değiştirecekler yani.

Ben de dedim, 4 yıl içinde 3 kere bozulan bir parça kronik bir sıkıntı değil midir? Ya da sizin hatayı düzeltemediğinizin kanıtı değil midir? Ona da kem küm demeler...

Neyse, dediğim gibi bu servise giderken dikkat edin, illa gideceğim diyorsanız yanınıza limiti boş olan bir kredi kartı ve arabadan anlayan birini alıp da gidin, öyle garantisi devam ediyor diye kendinize güvenmeyin :)

USTA
17/02/2012, 09:33
Garantinin bitmesine 1 gün kala değişen bir yedek parçanın garantisi araç garantisiyle birlikte biter bu böyledir,müşteri memnuniyeti programları dahilinde ücretsiz değiştirmek servislerin insiyatifindedir...
+2 yıl garantisi bence de müşterileri kandırmaktan öte gitmeyen bir uygulamadır...

coll34
17/02/2012, 11:40
çok geçmiş olsun opelde garanti ve servis rezaleti çok sık görünüyor kuzenim sıfır en dolu paket corsa aldı araç daha 1,500 km de kapı cam çıtaları boya bırakıyor bölge müdürü gelip aracı inceliyor ve cevap tam bomba : Doğaya karışan malzeme olduğu için fabrikasyon sorunu mevcut değildir değiştiririz ama yine aynı sorunu yaşarsınız, en sonra karde bölge müdürünün üzerine yürüyüp servis müdürü araya girince çıtalar değişti :) ama çevremde opel kullanan arkadaş eş dosttan ople servis konusunda memluniyet duyan pek görmedim

tirit
17/02/2012, 15:49
Servis faturası ile birlikte tüketici hakem heyetine gidip şikayet edin. hatta Ödediğiniz garanti için şikayet edin. Paranızı da faizi ile birlikte geri alın. Müşürün parası onlarda kalsın.

Ziyaretci046
17/02/2012, 15:57
düşünürseniz opelin puntonun bakımında yardımcı olurum işcilğimizi bütün forum bilir :)

GP51
17/02/2012, 16:12
mutlaka hakem heyetine başvurun. sonuç alacağınıza inanıyorum... butür kan emiciler daha fazla insanı aldatmasın...

tonymontana
17/02/2012, 20:48
opel firması çakma alman. alman firmasında çalışıyorum, almanyada bulundum. sokakta gördüğüm opel sayısı fiat kadar maximum. belki daha az. 500'ler puntolar cirit atarken corsa astra'nın esamesi okunmuyor. nedenini sordum bir gün dayanamayıp. aldığım cevaba çok şaşırdım. alman hükümeti yerli araçlara teşvik sağlıyormuş. opel bu teşviğe dahil değil.
ama ülkemizde sağlam süper araba imajıyla peynir ekmek gibi satıyor. büyük konuşmayım ama asla opel alacağımı sanmıyorum.

bu arada geçmiş olsun, sadece opel değil renault fiat hepsinde bu tip mentaliteye sahip insanlar var...

krm1983
17/02/2012, 20:57
bazı ülkelerde de vauxhall adıyla satılıyor opeller

Stalker
17/02/2012, 21:09
Amacım aslında opel'i kötülemek değil, hatta opel'in araçlarını genelinde başarılı da bulmuşumdur. Burada olay servis kalitesini düşük tutarak gelecekte insanların aynı markayı seçme olasığını düşürmesi.. Ben de annem ileride aracını değiştireceği zaman ilk önereceğim seçenek opel olmayacak malesef.

tonymontana
17/02/2012, 21:54
bazı ülkelerde de vauxhall adıyla satılıyor opeller

vauxhall, birleşik krallık (UK) ve bağlı ülkelerde satıldığı adı. Amerika da da sa diye satılıyordu. Sa Astra vs vardı. Hatta insignia'nın vectra adıyla satıldığı pazarlar var.

Amacım aslında opel'i kötülemek değil, hatta opel'in araçlarını genelinde başarılı da bulmuşumdur. Burada olay servis kalitesini düşük tutarak gelecekte insanların aynı markayı seçme olasığını düşürmesi.. Ben de annem ileride aracını değiştireceği zaman ilk önereceğim seçenek opel olmayacak malesef.

benim gözümde fiat'tan renault'dan peugeot'dan üstün bir araç değil.

Stalker
17/02/2012, 23:43
düşünürseniz opelin puntonun bakımında yardımcı olurum işcilğimizi bütün forum bilir :)

Evet forumu az çok okurken denk geldim sizden memnun kalanlara :).
İlginiz için teşekkürler ama annemi özel servis ya da sanayi gitmesi için ikna etmem imkansız, ancak ben izmir'e gelince kendim getirebilirim. Belli olmaz tabii denk gelir alır aracı getiririm valla.

coll34
23/02/2012, 11:19
valla yiğitin dediği gibi bencede çakma alman opel firması cam çıtası yüzünden bölge müdürü elimde kalıyordu ve yeni corsada bişey dikkatimi çekti yüksek hızla giderken mecbur kalığ ani şerit değişikliği yapıyorsan veya bizim tabirimiz ile makas atıyorsan işin zor araba direk ön kısımdan yoldan kopmaya başlıyor eski aracım palio dizel idi yeni aracımda grande punto çok şükür iki aracımda da böyle birşey yaşamadım yol tutuş konusunu opelin bölge müdürü muhtereme sordum yeni kasa corsalarda motor traversi kaldırılmış ön taraf hafiflediği için kafadan koplamar yaşanıyormuş ne dim opel işte :) şimdi sorunlu corsa baldıza verildi kız arkadaşıma sıfır punto alındı ve hayatından gayet memlun :)

tayfux
23/02/2012, 13:42
vauxhall, birleşik krallık (UK) ve bağlı ülkelerde satıldığı adı. Amerika da da sa diye satılıyordu. Sa Astra vs vardı. Hatta insignia'nın vectra adıyla satıldığı pazarlar var.

benim gözümde fiat'tan renault'dan peugeot'dan üstün bir araç değil.
bir süre binersen farkı çok net anlarsın..fiat renault peugeot 3 gruptan da aracım vardı baya bindim sürdüm..şu anki aracım da opel inan bana fark var..

SRvsCI
22/03/2013, 17:17
selamlar; ilave garanti sistemini ilk getiren yanlış hatırlamıyorsam Renault olması gerekir.Bu konuda satıcının konuyu iyi bir şekilde anlatması gerekirdi.Tüketici olarak bizerinde sunulan kullanım kılavuzlarını iyi bir şekilde okumamız.Karşılıklı bir hata zinciri olmuş bence.Yinede geçmiş olsun.Böyle olmasını kimse istemezdi kabiiki...Ancak şu var ki ilave garantiyi yine de GM destekli olmakla beraber aracı bir kurum tarafından yaptırılmaktadır.Bayiler sadece satıcı görevi görmektedirler.Aynı kasko yapar gibi.Yapılanda mekanik kırılması bir kasko olarak değerlendirilebilir.Servisle satıcılığın yanında aynen bir eksper gibi arıza tespit eder ve rezorans firmaya sorarak uygulamayı yapar.Basitçe sistemin çalışması budur.Yani ne servis ne de GM bu konuda sorumlu tutulabilir.Garanti kapsamında yapılan bir uygulamanın,bir parça değişiminin süreci garanti süreci ile sınırlıdır.Bu sırada aracın teknik garantisi kullanılmaktadır.Garanti dışında yapılan parça değişimlerinde 2 yıl parça ve işçilik garantisi vardır.Bu süreçte aynı parça tekrar arıza yapsa hatta iki defa arıza yapsa ilk takılan parçanın değişim tarihi baz alınarak garanti uygulaması yapılmaktadır.Bilgim doğrultusunda umarım yardımcı olabilmişimdir.Yine de başınıza böyle bir konu geldiği için üzüldüm.Ople yinede iyi bir arabadır ve GM TÜRKİYE LTD.ŞTİ. benim gördüğüm kadarıyla hep tüketicisinin arkasındadır.Saygılarımla.

abulbul08
22/03/2013, 17:53
selamlar; ilave garanti sistemini ilk getiren yanlış hatırlamıyorsam Renault olması gerekir.Bu konuda satıcının konuyu iyi bir şekilde anlatması gerekirdi.Tüketici olarak bizerinde sunulan kullanım kılavuzlarını iyi bir şekilde okumamız.Karşılıklı bir hata zinciri olmuş bence.Yinede geçmiş olsun.Böyle olmasını kimse istemezdi kabiiki...Ancak şu var ki ilave garantiyi yine de GM destekli olmakla beraber aracı bir kurum tarafından yaptırılmaktadır.Bayiler sadece satıcı görevi görmektedirler.Aynı kasko yapar gibi.Yapılanda mekanik kırılması bir kasko olarak değerlendirilebilir.Servisle satıcılığın yanında aynen bir eksper gibi arıza tespit eder ve rezorans firmaya sorarak uygulamayı yapar.Basitçe sistemin çalışması budur.Yani ne servis ne de GM bu konuda sorumlu tutulabilir.Garanti kapsamında yapılan bir uygulamanın,bir parça değişiminin süreci garanti süreci ile sınırlıdır.Bu sırada aracın teknik garantisi kullanılmaktadır.Garanti dışında yapılan parça değişimlerinde 2 yıl parça ve işçilik garantisi vardır.Bu süreçte aynı parça tekrar arıza yapsa hatta iki defa arıza yapsa ilk takılan parçanın değişim tarihi baz alınarak garanti uygulaması yapılmaktadır.Bilgim doğrultusunda umarım yardımcı olabilmişimdir.Yine de başınıza böyle bir konu geldiği için üzüldüm.Ople yinede iyi bir arabadır ve GM TÜRKİYE LTD.ŞTİ. benim gördüğüm kadarıyla hep tüketicisinin arkasındadır.Saygılarımla.

opel imaj değişikliğine gidiyor galiba bir yıl önceki konuya ilk mesaj olarak cevap verilmiş.