PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1.3 90bg 6 vites hakkında yanıtlarsanız sevinirim

husnupasa
14/02/2012, 22:49
Öncelikle herkese iyi formlar.Kısmet olursa perşembe günü 2007 model 1.3 90 bg punto dyn. alıcam.Araç 93bin km de ve ilk sahibinden.
Öncelikle Ankara da bulunan arkadaşlardan etimesgut tarafında önerebileceği bir usta varmıdır aracı kontrol ettirmek için? yardımcı olursanız çok sevinirim.yada nerelere götürebilirim?
İlk defa dizel araç alacağım için birazda tereddütlüyüm aslında.Arkadaşlarım sağolsun 100 bine gelmiş dizel arıza yapar,çok masraf yaparsın gibi başımın etini yemeden duramadılar.Bu konuda beni aydınlatacak açıklamalar yaparsanız sevinirim.
Yakıt olarak reklam olmazsa hangi şirketlerin yakıtını daha verimli buluyorsunuz?
Aracı alırsam carbon cleaner,depo temizliği yaptırmam gerekiyormu?Ayrıca tavsiye edebileceğiniz başka işlemler varmı?
Kusura bakmayın çok soru sordum,herkese çok teşekkür ederim...

Ziyaretci046
14/02/2012, 22:52
ankarda kavaklıdere fiat yetkili servisine götür müslüm abiye götür göster öyle al

puntonun bakımları zamanında yapılmışsa korkma o motorla 1,000,000 km yapan ticari taksi albealar var 100,000 km hiçbirşey rahat ol

expertiz yaptırtmadan alma alcagın araba şahin değil cihaza bağlattır kasasında değişen yürüyeninde motorunda klimasında citysini komple kontrol ettir. ;)

sfkbrtn
14/02/2012, 22:54
100bine gelmiş dizel bakımları tam ve yıpratılmamışsa bir 200 bin daha devirir! multijet sağlam makinadır ustalarımız daha tatmin edici cevaplar verirler

Ugury
14/02/2012, 22:56
100.000'e geldiyse iyi işte motor açılmıştır :)

tonymontana
14/02/2012, 22:56
Hayırlısı olsun. Ankara için yorumum yok.
100Bin yapmış dizel araç alınmaz mantığı Türk halkına nerden yerleşti gerçekten kaynağını merak ediyorum. 400 500 bin km'de albea taksiler vızır vızır dönüyo yollarda, e aynı motor? (90hp değil ama çoğu şey aynı). araba temiz kullanıldıysa bir sorun çıkarmaz. en azından zincir değişimine 67bin km var daha öyle düşünmek lazım bir de. 90Hp olanların baskı balata volan vs. masraflarının 75hp olanlara göre fazla olduğunu yazıyor arkadaşlar ona baktırın kesinlikle derim.
yakıt için şirketim PO'dan yakıt verdiği için PO alıyorum ama vermese bile PO alırdım.
Carbon clean ve depo temizliği yaptırmadım ben. Ama 90bin civarında enjektör temizliği tavsiye ediyorlar. Bosch Diesel Center'lar özel makinalarıyla yapıyor bunu kalibrasyon vs. Zaten bizim enjektörler de bosch. Onu yaptırırsınız belki.
Yarın araştırın ankarada bosch dizel center'larda iyi yerler nerelermiş direk ekspertize de oraya götürün servise de filan oraya gidersiniz bundan sonra.
tekrar hayırlı olsun.

husnupasa
14/02/2012, 23:09
Çok teşekkür ederim yorumlarınız için.Sağlıcakla kalın

Ziyaretci046
14/02/2012, 23:11
90 lıkların debiryajı yalnız 75 liklerden çok gidiyo bu da bir gerçek 148000 km müşterim 90 lık 6 ileri hemde chipli daha debiryajı sökülmedi.75 liklerin biraz erken bitiyo onlada 110000 km yapan var 50,000 km de bitirende var forumdan arkadaşlardan

tayfux
14/02/2012, 23:28
90 lık iyidir uzun yolda çok rahat edersin.. 93 bin o araç için hiçbirşey..eğer bakımları düzgün yapılmışsa temizse koşa koşa al derim ben..

yavuzselim
14/02/2012, 23:39
benim aracımda 90hp 1.3 dizel 6 ileri. şuan 94bin küsürde. Aracı aldım bakıma soktum yağ - hava - mazot filtrelerini ve yağını değiştirdim. 140tl para verdim. Şimdi çok memnunum.

Arabamın altını geçenlerde sürttüm. Gaza çok yüklenince ve rampa çıkarkene ses geliyor. Ney olduğunu anlamadım gitti. Sanki birşeyler birbirine sürtüyor.

husnupasa
14/02/2012, 23:51
Aracı alıcağım kişi bakımlarını düzenli olarak yaptırdığını söyledi.bu zamana kadar herhangi bir sorun yaşamamış.herhangi kaza boya da yokmuş.İnşallah dediği gibi sorunsuz çıkar:) Herşeyin hayırlısı artık.Teşekkürler yorumlarınız için

Ziyaretci046
14/02/2012, 23:55
benim aracımda 90hp 1.3 dizel 6 ileri. şuan 94bin küsürde. Aracı aldım bakıma soktum yağ - hava - mazot filtrelerini ve yağını değiştirdim. 140tl para verdim. Şimdi çok memnunum.

Arabamın altını geçenlerde sürttüm. Gaza çok yüklenince ve rampa çıkarkene ses geliyor. Ney olduğunu anlamadım gitti. Sanki birşeyler birbirine sürtüyor.

altında muhafaza demiri var onu egsoz demirine dayamışsındır bir ustaya gidin levyeyle düzeltisin bi sevte parası at yeter :)tek kapı puntocu kardeşim

pparazzi
15/02/2012, 08:42
bende yeni aldım aynı senin araç gibi 90 by 6 ileri benim araba 155binde idi sana tavsiyem öncelikle plakayı tramerde sorgulat kazası vs . varmıdiye sonra servise git şase ve motr nosu ile arabanın geçmişine yani servis bakımlı olup olmadığına baktır km 93 demişsin hiç önemli değil temiz kullanırsan 500bine kadar yolu var fiyat yazmamışsın keşke fiyatınıda yazsaydın bu şekilde umarım yardımcı olmuşuzdur

BabyShee
15/02/2012, 10:01
Türkiyede 100 Bin'i Geçmiş Araba Helede Dizelse Kötü Gözle Bakılıyor Oysaki Periyodik Bakımları Eksiksiz Zamanında Yapılmışsa Sana Satana Kadar Masraf Çıkarmaz Ama İyi Bir Ustaya Göster Öyle Al Derim Bizde 2004 Ford Tourneo Vardı 180 Binde Komple Servis Bakımlı Bir Kere Yolda Bıraktıgını Hatırlamıyorum Artık Kabortada Hafif Hafif Paslar Başlıyınca Sattık...

senergurbuz
15/02/2012, 11:40
merhaba.bende daha bir yıl olmadı alalı 2007 90fb 1,3 mutijet.
genel olarak çok memnunum.öyleki bizim araçlar yeni kasa megane araçlardan daha geniş içi bide uzunyolda çok ekonomik.
şimdiden hayırlı olsun

takres
15/02/2012, 11:55
gerçekten güzel tercih...km de sıkıntı olmaz...bu arada fiyat nedir...

hilmiusta
15/02/2012, 21:39
arac kac model

husnupasa
15/02/2012, 22:58
iyi akşamlar,işde olduğum için yazamadım,araç 2007 model dinamic modeli.abs,asr esp varmış birde yokuş kalkış desteği varmış,güvenlik paketli satın alınmış.sanırım 4 hava yastığı var ve dijital kliması. fiyatını 22 binde anlaştık.gri renk.sabaha ankaraya gidiyorum:) hayırlısıysa yarın sabah expertiz raporunu aldıktan sonra aracı satın alıcam. görüşlerinizi bildirdiğiniz için çok teşekkür ederim:)

Ayberk0616
16/02/2012, 00:16
iyi akşamlar,işde olduğum için yazamadım,araç 2007 model dinamic modeli.abs,asr esp varmış birde yokuş kalkış desteği varmış,güvenlik paketli satın alınmış.sanırım 4 hava yastığı var ve dijital kliması. fiyatını 22 binde anlaştık.gri renk.sabaha ankaraya gidiyorum:) hayırlısıysa yarın sabah expertiz raporunu aldıktan sonra aracı satın alıcam. görüşlerinizi bildirdiğiniz için çok teşekkür ederim:)

Expertiz için fiat kavaklıdere otoya gidebilirsiniz tavsiye ederim.
Yer olarak karum'un tam karşısı

husnupasa
16/02/2012, 19:13
İyi akşamlar,aracımı aldım :) Dizel kullanmak gerçekten ayrı keyifmiş:) Puntoyu gerçekten çok beğendim.Müzik sistemini ve city modu özellikle:) Yalnız bu devir olaylarını sanırım iyi ayarlayamadım.Mesela birde kaldırıyorum çok ağır,ikide 2500 devir civarına kadar çok ataklık göremedim.Sonra birden şahlanıyor.3-4-5-6 gayet seri gidiyor.ankaradan 268km yolu 50 tl ye geldim ortalama 120 km hızla.Kış lastikleri ile sizce Yakışı normal mi yoksa fazla gibi mi? Ayrıca turbo devreye 2500 devirden sonramı giriyor yada benim araçta mı bi gariplik var anlayamadım.Birde ayağımı gazdan çektiğim zaman yol bilgisayarı yakışı 2.0 gösteriyor.Boşa atıyorum yine 2.0 gösteriyor.Bu normalmi? Şimdiden teşekkür ederim

ABNEW
16/02/2012, 19:23
Hayırlı olsun Hüsnü, kazasız sürüşler,

Turbo kendini 1750d/d da hissettirmeye başlar.Bu devirin altında biraz sıkıntı olmakta hacim ve turbo kaynaklı.Yol bilgisayarının ise 2lt/100km göstermesi normal.Fiatlarda yol bilgisayarı bu şekilde.50TL ile 270km, hızın 120km/s olduğunu da düşünürsek bence normal..

kadir07
16/02/2012, 19:24
İyi akşamlar,aracımı aldım :) Dizel kullanmak gerçekten ayrı keyifmiş:) Puntoyu gerçekten çok beğendim.Müzik sistemini ve city modu özellikle:) Yalnız bu devir olaylarını sanırım iyi ayarlayamadım.Mesela birde kaldırıyorum çok ağır,ikide 2500 devir civarına kadar çok ataklık göremedim.Sonra birden şahlanıyor.3-4-5-6 gayet seri gidiyor.ankaradan 268km yolu 50 tl ye geldim ortalama 120 km hızla.Kış lastikleri ile sizce Yakışı normal mi yoksa fazla gibi mi? Ayrıca turbo devreye 2500 devirden sonramı giriyor yada benim araçta mı bi gariplik var anlayamadım.Birde ayağımı gazdan çektiğim zaman yol bilgisayarı yakışı 2.0 gösteriyor.Boşa atıyorum yine 2.0 gösteriyor.Bu normalmi? Şimdiden teşekkür ederimhayırlı olsun aracınız araçlarımızda turbo 1750 devirde devreye giriyor 1. ve birazda olsa 2. viteslerde hantallık normal bizim araçlarda kullandıkça alışırsınız zaten yol bilgisayarınız doğru bi yanlışlık yok

husnupasa
16/02/2012, 19:39
teşekkür ederim arda,2500 devir gibi 6.viteste 130 görüyorum,100 ile gitmek istediğim zaman devir 2000 gibi bi rakama düşüyor ama gidişinde yığılma olmuyor.okuduklarım kadarıylada devirli kullanın diyorlar.Ben 2000 devirde 6 viteste kullandığım zaman motora yada turboya bir zarar vermiş olurmuyum?

ceb_58
16/02/2012, 20:25
teşekkür ederim arda,2500 devir gibi 6.viteste 130 görüyorum,100 ile gitmek istediğim zaman devir 2000 gibi bi rakama düşüyor ama gidişinde yığılma olmuyor.okuduklarım kadarıylada devirli kullanın diyorlar.Ben 2000 devirde 6 viteste kullandığım zaman motora yada turboya bir zarar vermiş olurmuyum?

Aracınız hayırlı olsun.Ben ehliyet aldığım zaman kullandğım araç Hyundai i20 dizeldi.Direksiyon hocam bana dizellerde 2500 devirde vites değiştirmemi belirtti. Ortalama 2300-2500 arası vites değişmesi normal diye biliyorum.Benim araç 1.4 fire aldıma pişman oldum.Keşke dizel alsaydm diye kafay yiyom. benim araba 8v oldundan dolay 100 kmde 3500 e dayanıyor :D Kazasz belasız sürüşler kardeşim...

ABNEW
16/02/2012, 21:44

Hüsnü, araca alıştıkça en uygun sürüşü kendin belirleyeceksin emin ol.Devirli kullanım derken üst devirler kastediliyorsa bu doğru değil kesinlikle.Dizel zaten maksimum tork ve gücünü düşük devirlerde verir.O yüzden üst devirlere çıkmanın herhangi bir yararı yok.Yerine göre 1500d/d da bile gidilebilir.Bence 2000-3000 arası ideal..

husnupasa
16/02/2012, 23:58
teşekkür ederim arkadaşlar yorumlarınız için:)

sfkbrtn
17/02/2012, 00:06
hayırlı olsun! yakıt gayet iyi 120 km hızla 18krş tüketim süper:)

Ziyaretci036
17/02/2012, 00:17
90 lık punto bende de var zımba gibi araç
bu arada arabanız hayırlı olsun güle güle kullanın

husnupasa
17/02/2012, 00:32
90 lık punto bende de var zımba gibi araç
bu arada arabanız hayırlı olsun güle güle kullanın

teşekkür ederim:)

maddogjr75
17/02/2012, 01:19
Hayırlı olsun bendede var aynı araçtan.Eylülde aldığımda ben de aynı soruları sordum ama zamanla cevapları kendi buluyor insan.Ben de ilk defa dizel kullanıyorum.1.vites bana çok yavaş gibi gelmişti ama alışıyor insan.ama araç ısındıktan sonra o da farkedilmiyor.Aracın uzun yol performansı tek kelimeyle muhteşem.

ayaman
17/02/2012, 08:54
Öncelikle herkese iyi formlar.Kısmet olursa perşembe günü 2007 model 1.3 90 bg punto dyn. alıcam.Araç 93bin km de ve ilk sahibinden.
Öncelikle Ankara da bulunan arkadaşlardan etimesgut tarafında önerebileceği bir usta varmıdır aracı kontrol ettirmek için? yardımcı olursanız çok sevinirim.yada nerelere götürebilirim?
İlk defa dizel araç alacağım için birazda tereddütlüyüm aslında.Arkadaşlarım sağolsun 100 bine gelmiş dizel arıza yapar,çok masraf yaparsın gibi başımın etini yemeden duramadılar.Bu konuda beni aydınlatacak açıklamalar yaparsanız sevinirim.
Yakıt olarak reklam olmazsa hangi şirketlerin yakıtını daha verimli buluyorsunuz?
Aracı alırsam carbon cleaner,depo temizliği yaptırmam gerekiyormu?Ayrıca tavsiye edebileceğiniz başka işlemler varmı?
Kusura bakmayın çok soru sordum,herkese çok teşekkür ederim...

sen sağda solda söylenene bakma kulanıcıların sesine kulak ver derim.
aracın yürüyeninde ve motorunda bir şey yoksa al 2.el araç alırken baktırmadan önce şunları yap
1) dizel motorlarda motorda üflama varsa o araç istersen 100 km olsun ondan bir hayır gelmez uzak dur o araçtan. üflemenin olup olmadığını anlamak için aracın kaputunu aç yağ çubuğunu çek elini yağ çubuğunun üstüne tut (yağ çubuğunun deliğini kapatmayacak şekilde elini tut) üfleme varmı varsa sakınnnn o aracı alma
2)kapıları aç kapı çerçevelerindeki lastikleri sök kapı çıtalarına bak belki o araç yan yatmış yandan kazalıdır kendini ele verir
3)ön şasesini kontrol et ön kaputu aç arkadan ön tarafa doğru iki kolan olduğunu göreceksin onlarda bir oynama var mı yok mu kontrol et oynama varsa önden kazalıdır
not: aracı alır almaz ne olursa olsun satıcı ne derse desin ilk önce yağını değiş bu konuda satıcılar pek dürüst olmaz ve enjektörleri muhakkak temizlet
ondan sonra kafan rahat rahat bin.
muhakkak birkaç kaportacıya göstert değişen vuruk,buruk var mı diye
not: multijet motor avrupada yılın en sağlam motoru seçilmiştir ve 4 veya 5 yıldızlı motordur. inanmayan araştırabilir. sağlamlıkta bu motorlar kadar sağlam motor yok .

pparazzi
17/02/2012, 09:43
hayırlı olsun kazasız belasız kullanırsın işallah yakıt normal

makeles
17/02/2012, 21:20
hayırlı olsun
çiplet bi ara.. =)

E_N_D_E_R_
17/02/2012, 23:37
benim aracımda 90hp 1.3 dizel 6 ileri. şuan 94bin küsürde. Aracı aldım bakıma soktum yağ - hava - mazot filtrelerini ve yağını değiştirdim. 140tl para verdim. şimdi çok memnunum.

HAYIRLI OLSUN....bende de 6 ileri dynamıc var çok memnunun ederim.bu araçlar ekonomik ve konforlu....

Motor koruma demiri eğilmiştir. Alttan bak görebilirsin.sesin nedeni ise motora kuvvet uyguladığında (gaza bastığında) motor aşağı doğru hareket eder ve egzost çıkışı o koruma demirine temas eder.tak tak vs.ses yapar.düzeltirsin geçer gider.

husnupasa
18/02/2012, 09:33
HAYIRLI OLSUN....bende de 6 ileri dynamıc var çok memnunun ederim.bu araçlar ekonomik ve konforlu....

Motor koruma demiri eğilmiştir. Alttan bak görebilirsin.sesin nedeni ise motora kuvvet uyguladığında (gaza bastığında) motor aşağı doğru hareket eder ve egzost çıkışı o koruma demirine temas eder.tak tak vs.ses yapar.düzeltirsin geçer gider.

hayırlı olsun
çiplet bi ara.. =)

hayırlı olsun kazasız belasız kullanırsın işallah yakıt normal

teşekkür ederim