PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Göz Alan Farlara Yasaklama

erosistanbul
11/02/2012, 14:59
Lüks otomobillerde kullanılan ve kısa sürede taklitleri çıkan xenon far sistemlerine Tüvtürk dur dedi.

Otomatik ayar sistemi olmadığı için diğer sürücülerin görüşünü tehlikeye atan sözde sistemler, denetimden geçemediği için trafiğe çıkamayacak.

Daha iyi aydınlatma sağlayan xenon far sistemleri, lüks otomobillerde dahi, 3 bin Euro ekstra ödemeyle satın alınabildiği için kısa sürede taklitleri çıktı.

Akşam gazetesinin haberine göre, çoğunluğu sadece renk olarak orjinallerine benzeyen, Uzak Doğu üretimi sistemler, set olarak 300 TL'den başlayan fiyatlarla satılıyor.

Orijinal sistemdeki gibi, karşıdan gelen sürücülere rahatsızlık vermemesi için otomatik ayarlama düzeneği bulunmayan 'çakma' sistemler, trafikte de sürüş güvenliğini tehlikeye atıyor.

Tüvtürk yetkilisi Koray Özcan 'Bu tip araçlar ağır kusurlu kabul edilip muayeneden geçemeyecek, trafiğe de çıkamayacak' dedi.

(kaynak: Göz Alan Farlara Yasaklama - haber365.com (https://www.haber365.com/Haber/Goz_Alan_Farlara_Yasaklama/138/) )

oz.frkn
11/02/2012, 15:16
trafik cezası nerde yaa.

muayineye normal farla gidecek adam geçtikten sonra hoooop gelsin xzenonlar. trafikde yine bissürü dolaşcaklar. adam 300 lira vermiş madem bi kenara atmaz o farı yine takar.

bence dur diyememiş tüvtürk. madem durumun farkındalar daha caydırıcı bişeyler yapsınlar.

erosistanbul
11/02/2012, 15:22
doğru söylüyorsun. kim bilir belki bu konuda polislerede bazı yaptırımlar vermişlerdir.

oz.frkn
11/02/2012, 15:28
inş :)

rbcn
11/02/2012, 15:29
kimse alınmasın ama hayvan gibi gözüme gelen xenonlara içimden ne geliyosa küfrediyorum hemde çok fena :)

erosistanbul
11/02/2012, 15:40
kimse alınmasın ama hayvan gibi gözüme gelen xenonlara içimden ne geliyosa küfrediyorum hemde çok fena :)

Yok küfür olmazda, dua edelim.(Allah akıl versin diye) :) Bende severim xenonları, engelları vb. ama diğer taraftan kimseyi rahatsız etmeye hakkım yok. o yüzden biraz soğuk kaldım olaya.

ayaman
11/02/2012, 16:11
ben de xenon taktırmayı düşünüyordum; ama xenonlar takılınca da şu işlemler gerekiyormuş
1- mercekler değişiyormuş daha net bir görüntü için(ekstradan para verip yaptıracaksınız)
2- mercek değişince de far ayar düğmeleri devre dışı kalıyor yani aşağı yukarı ayar yapamıyosunuz. yani xenonlardan sonra farlarınız sabit kalıyor
3- en kaliteli xenon dahi olsa kısa ve uzunlar da ciddi proplemler oluyo örneğin kısa farlar ayarlanınca uznlar da proplem çıkıyo; uzunlar ayarlanmak istendiğinde kısalar da proplem yaşıyosun
4- hernekadar da xenonlar diğer farlardan daha ömürlü olduğu söylen de daha kısa ömürlüdür. ve ampülleri gerçekten çok ama çok el yakıcı
5- sis,yağmur ve karda görüntü berbatttt neredeyse görüş mesaFESİ sıfıra düşüyor. orijina sarı farları mumla ararsınız
6- trafikte xenonları kullananların annelerinin kulakları çınlatılıyor :D
not: tek artısı görüntünün güzelliği başka da bir şey değil.
daha sayamadıklarım . bir dünya para veriliyo xenonlar beş para etmez

ayaman
11/02/2012, 16:15
yeryüzünde orijinali gibisi yok :)

ayaman
11/02/2012, 16:18
:wallbash:abicim bir de görmemişin evladı xenonlarla birlikte sis farlarını yakması yok mu resmen gözü oyuyor. kuduruyorum böylelerine araçtan indirip ağzını burnunu kırasım geliyo

mehmetvyz
11/02/2012, 17:50
Aynen, farları bir nebze anlıyorum ama sis farlarına da takılması ve kullanılması çok kötü

guguk
11/02/2012, 20:37
Geçenlerde arkamda açtım farları geliyor bekledim 5 dk oldu ama gözlerim kör oldu resmen yan dikizlerden bakınca ışıktan başka birşey gözükmüyor araç içi dikiz aynasından baktığımda arkaya dair hiçbirşey göremiyorum deli oldum yavaşladım arkasına geçtim bende uzunları yaktım 1-2 dk öyle gittim adam başka yöne saptı gitti yoksa aynen devam edecektim bu nedir yaa ben bunlar yüzünden kaza yapsam hem benim canım malım gidicek hemde kaza yaptığım kişinin bu apaçilerde yollarda devam edecekler bunlara polis sağlam cezalar getirmeli arabadan söktürene kadar trafikten men yada ehliyetine 1 ay el koyulmalı filan

izoci
11/02/2012, 21:25
Bende xenon kullanıyorum ancak mercek olduğu için rahatsızlık vermiyor.

Mr.Freeze
11/02/2012, 21:41
Bosuna yaptirdik mercekleri desenize. Allah tan orjinal farlar duruyor. Muayene zamani orjinalleri takip gidecegiz.

erosistanbul
11/02/2012, 22:01
Bu mercek ışığımı odaklıyor, ışık şiddetinimi arttırıyor.nedir bunun görevi.

Du Hast
11/02/2012, 22:13
Bu mercek ışığımı odaklıyor, ışık şiddetinimi arttırıyor.nedir bunun görevi.
halojen sistemler farların reflektörleri halojen lambaya göre ve halojen lambanın flamanının yerleşimine göre ayarlanmıştır. siz farınıza flamanı, halojen lambaya göre daha değişik yerde yer alan xenon takıp, bide xenon'a göre tasarlanmamış reflektör kullanırsanız karşıdakini kör etmekten başka bir iş yapmaz, görme mesafeniz düşer, resmen yolu değil dağı taşı aydınlatırsınız.
mercek ise xenon ampülden çıkan ışığı düzgün ve homojen biçimde dağıtıp gönderiyor.
aşağıdaki resimlerde farkı net anlayacaksınız:
üstteki merceksiz apaçi işi
alttaki ise orijinal mercekli ya da mercek modifiyesi yapılmış far

https://img376.imageshack.us/img376/9104/modsonucuwo3.jpg

erosistanbul
11/02/2012, 22:22
halojen sistemler farların reflektörleri halojen lambaya göre ve halojen lambanın flamanının yerleşimine göre ayarlanmıştır. siz farınıza flamanı, halojen lambaya göre daha değişik yerde yer alan xenon takıp, bide xenon'a göre tasarlanmamış reflektör kullanırsanız karşıdakini kör etmekten başka bir iş yapmaz, görme mesafeniz düşer, resmen yolu değil dağı taşı aydınlatırsınız.
mercek ise xenon ampülden çıkan ışığı düzgün ve homojen biçimde dağıtıp gönderiyor.
aşağıdaki resimlerde farkı net anlayacaksınız:
üstteki merceksiz apaçi işi
alttaki ise orijinal mercekli ya da mercek modifiyesi yapılmış far

https://img376.imageshack.us/img376/9104/modsonucuwo3.jpg

Teşekkürler dostum. görüntüde bayağı fark varmış. millet bu merceği taksa sıkıntı olmayacak yani. öylemi?

Mr.Freeze
11/02/2012, 22:48
Teşekkürler dostum. görüntüde bayağı fark varmış. millet bu merceği taksa sıkıntı olmayacak yani. öylemi?

Aynen oyle ama astari yuzunden pahali. Ama harcadiginiz her kurusa degiyor. Gece araba kullanmak cok zevkli hale geliyor.

sedat06DF5649
12/02/2012, 11:16
arkadaşlar bazı laflarınız ağır olmuş okadarda deil bizde xenon kullanıyoruz...

erosistanbul
12/02/2012, 14:37
Xenon kullanan arkadaşlar, mümkün olduğunca mercekli ve ayarlı farlar kullanarak trafikte diğer sürücülerin sürüş özgürlüğünü kısıtlamayan arkadaşları kutlar ve bu muhabbetten tenzih ederim.. Arkadaşların tepkileri bunların dışında kalan arkadaşlar için geçerli. bende tepkiliyim elbet, o yüzden Tüvtürk ün yeniliğini paylaştım.

Her ne olursa olsun, bir suç diğer suçu doğurmamalı. Ağır ve kötü konuşmaya gerek yok.kalp kırmaya gerek yok, kırılan kalpler için arkadaşlar adına özür dilerim.Saygılar, keyifli forumlar...

tayfux
12/02/2012, 16:17
kesinlikle destekliyorum insanlar karşıdakini hiç düşünmüyorlar varsa yoksa kendileri..

mehmetvyz
12/02/2012, 18:21
Her ne kadar bazı laflar ağır olmuş olabilir, talihsizlik, bir o kadarı veya fazlası hassasiyetle yazılmış, hassasiyetle yazılanlara daha çok dikkat edilirse herkes için daha iyi olur.

Du Hast
12/02/2012, 19:46
peki şunu söyleyeyim
dün dar bir sokakta merceksiz xenon kullanan araçla karşı karşıya geldim dar geçiş yapacağım önümü göremiyorum. arabayı bir yere taksam masraf açsam arabamın değeri düşse bu düşüncesizliği yapan arkadaş gel kardeşim al şu parayı k. bakma mı diyecek yoksa gazlayıp gidecek mi?

bu olay tek şeritli gidiş geliş yollarda ya da kavşaklarda yanda xenon kullanan araç beklediğinde dahada çıkılmaz bir noktaya geliyor. kimse kusura bakmasın benim canımı, malımı tehlikeye atan birisi hakkında iyi düşünmem. kimse kimseye bunu zorla taktırmıyor aksine uygun şekilde montaj yapıldığında çok daha güzel oluyor. 20 milyar arabaya para verdim 300 - 400 lira verip herkes taktırabilir pekala...

OzzY
13/02/2012, 02:38

siz o abuk subuk aydınlatmanızla bizim gözlerimizi delerken ağır olmuyormu?

mühendisler her iki sisteme uygun reflektör tasarlayamıyor ayrı ayrı tasarım üretim vs bi dünya maliyet ortaya çıkıyor, ama siz(göz almadığını iddia edenler) ayarlayabiliyorsun öylemi? nobele, otomativ üreticilerine vs başvurun.

not: kişisel olarak size değil bu söylediklerim çakma zenon kullananların tamamına.

SRDR KRKC
13/02/2012, 02:43
Ben Her Zaman Şunu Savunuyorum Trafikte Muayenede Kullanılması Takılması Taşınması Mümkün Olmayan Ne Varsa Satılmasınada İzin Verilmesin Kardeşim Bu Kadar...
Satılıyorsa Bunun Getirten Vergi Veriyorsa Alan Vergi Veriyorsa Satan Vergi Veriyorsa Bu Ne Perhiz Ne Lahana Turşusu Saçmalık Başka Birşey Değil... Bunu El Altından Satan Varsa İzinsiz Takan Varsa O Zaman Cezayı Yapıştır.

OzzY
13/02/2012, 03:04
Ben Her Zaman Şunu Savunuyorum Trafikte Muayenede Kullanılması Takılması Taşınması Mümkün Olmayan Ne Varsa Satılmasınada İzin Verilmesin Kardeşim Bu Kadar...
Satılıyorsa Bunun Getirten Vergi Veriyorsa Alan Vergi Veriyorsa Satan Vergi Veriyorsa Bu Ne Perhiz Ne Lahana Turşusu Saçmalık Başka Birşey Değil... Bunu El Altından Satan Varsa İzinsiz Takan Varsa O Zaman Cezayı Yapıştır.

abi bahanesi hazır, satılan ürünler trafiğe çıkmayan araçlarda kullanılabilir... show araçları pist araçları vs vs.

ayaman
13/02/2012, 09:30
biz trfikteki xenon takan dengesizler için konuşuyoruz. :play_bal: