PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İlk uzun yol tecrübem ve buğu problemi

shams
06/02/2012, 13:08
Arkadaşlar ilk uzun yolumu yaptım grande puntomla. aşağı yukarı 350-400 kilometrelik bir yolculuğu sağ salim kazasız belasız atlatmış bulunuyorum.

5.3 litre/ 100 km verisiyle bu yolculuğu gerçekleştirdim. Bunun sebebi yoldaki buzlanma ve aşırı soğuktu tabi. Daha düşük bir değer yakalayabilirdim inanıyorum.

Yalnız benim problemim yakıt değil. Aracım aşırı buğu yapıyor camlarda. Kaloriferleri 3-4. seviyede açarsam bi derece azaltıyor ancak yine de camların yüzde 80 kısmı buğulu kalıyor. Özellikle bilecik civarındaki şu dağlı tepeli bölgede (bileniniz çoktur) sanıyorum sıcaklık aşırı düştü veya o tarz bir şey, aracın içerisinde pişerken neredeyse önümü göremeyecektim. Acaba ben mi bir şeyleri yanlış yapıyorum bilmiyorum.

Kalorifer en sıcak konumda. camlara veriyorum havayı. (zaten başka şansım yok bir de onu yapmasam vay halimize.) 2. seviyede kalorifer çalışır vaziyette.

dikkatimi çeken bir diğer husus,

arka cam buğu çözücüleri çalıştırmadığım halde arka cam neredeyse hiç buğu yapmıyordu. Aynı şekilde arka yan camlarda da buğu miktarı daha azdı. Acaba aracın ön kısmı aşırı ısınırken arka daha serin mi kalıyor ne oluyor anlamadım gitti.

Bu problem dışında gayet güzel bir yolculuk geçirdim. Rahat ve seri bir araç uzun yolda. ortalama hızım verilerde 80 km/s olarak çıkmış. biraz daha hız yapmak isterdim ama bu veriyi aşağı çeken faktör sanıyorum yolun son bir buçuk saatlik kısmını daha yavaş seyretmek zorunda kalmış olmam.

hakguner
06/02/2012, 13:27
Buğu ile ilgili aklıma ilk gelen, araç içi sirkülasyon düğmesi. Eğer bu açık değilse bende buğu yapıyor. ( yada kapalı, tam bilemedim şimdi. ). Sonuç olarak dışarıdan hava gelmesi lazım.

takres
06/02/2012, 13:30
Buğu ile ilgili aklıma ilk gelen, araç içi sirkülasyon düğmesi. Eğer bu açık değilse bende buğu yapıyor. ( yada kapalı, tam bilemedim şimdi. ). Sonuç olarak dışarıdan hava gelmesi lazım.

aynen...dışarıdan hava geldiği sürece sorun yok :Ç

celenlee
06/02/2012, 13:35
Havay içeride sirkülasyon yapmış muhtemelen.Dışarıdan hava vermelisin ;) Nemsiz taze hava.

Herhalde araçta 1-2 kişi vardı ki çok etkilenmemişsin :)

4-5 kişi olsaydı ve hava sirkülasyonu içeriye ayarlı olsaydı, camdan dışarıyı göremezdin. Ya da yandan cam açmak zorunda kalırdın.

aliastam
06/02/2012, 13:57
Birde benim gözlemlediğim kadarı ile sadece havalandırma açıldığı zaman buhulanma oluyor.Klima ile birlikte açıldığı zaman buhu problemi 2 dakika içerisinde kalkıyor.Tabii kış ayında klim açmak ne derece doğru-yanlış onu bilemiyorum.Yanlız ben buhu olmaması açısından havalandırmayı klima ile birlikte kullanıyorum.

celenlee
06/02/2012, 14:11
Birde benim gözlemlediğim kadarı ile sadece havalandırma açıldığı zaman buhulanma oluyor.Klima ile birlikte açıldığı zaman buhu problemi 2 dakika içerisinde kalkıyor.Tabii kış ayında klim açmak ne derece doğru-yanlış onu bilemiyorum.Yanlız ben buhu olmaması açısından havalandırmayı klima ile birlikte kullanıyorum.

Tespitinizde küçük bir hata var:

Sadece havalandırma açtığınızda da "dışardan içeri hava ayarlı olduğu takdirde" buhunuz gider.

Klimayı açtığınız zaman ise klima ortamdaki nemi alacağı için buhu daha hızlı yok olur ;)

Otomatik Klimalı Araçlarda Max Buhu giderme tuşuna bastığınızda otomatik olarak şunlar olur:
Hava dışardan içeri gelecek şekilde havalandırma musluğu açılır.
Sıcaklık HI seviyeye gelir (yani maksimum sıcak ayarlanır.)
Hava yönlendirmesini sadece yukarıya verir.
Ve klimayı açar.(Klimayı açmasındaki olay nemi giderecek olması/Araca soğuk hava vermiyor yani.)

sinanuzun
06/02/2012, 14:28
iç hava sirkülasyon düğmesi açıksa buğu yapıyor. Açık olmadığına dikkat etmeli.

eexelanss
06/02/2012, 14:38
İç hava sirkülasyonla birlikte klimayıda devreye alıp camlara verirseniz saniyeler içinde buğu kaybolur.. Amaç içerdeki havayı ve buğuyu emip yerine taze hava almak..
Mesela benim araçta buğu düğmesine basınca kendisi otomatikman klima komprasörünü devreye alıyor ve buğunun gitmesi saniyelik gibi birşey oluyor.

sinanuzun
06/02/2012, 15:08
Klima soğutmak için değil mi arkadaşlar ısıtma işlemi için herhangi bir faydası yok değil mi ?

cck1
06/02/2012, 15:24
buğu ile ilgili aklıma ilk gelen, araç içi sirkülasyon düğmesi. Eğer bu açık değilse bende buğu yapıyor. ( yada kapalı, tam bilemedim şimdi. ). Sonuç olarak dışarıdan hava gelmesi lazım.

+1000

tayfux
06/02/2012, 15:28
hayırlı uğurlu olsun ve geçmiş olsun...buğu çözücüler satılıyor onlardan cama sıktığınızda aracınızın camı bir süre buğu yapmıyor ayrıca gp lerin çoğunda bu sorun var..

rbcn
06/02/2012, 15:45
hocam bende aynı sıkıntıya düşmüştüm istanbuldan antalyaya iki kişi uzun yolculuk sırasında iç hava sirkilasyonu açıktı aracın her yeri buğu olmuştu ilk başlarda aklıma gelmedi baya bi sürü o sekilde gittim ama daha sonradan iç hava sirkülasyonunu kapatınca hiç buğu yapmadı diyebilirim

boby
06/02/2012, 17:44
evolarda bu buğu olayı yok sanırsam

aykut_1914
06/02/2012, 17:49
iç hava sirkülasyon düğmesi açıksa buğu yapıyor. Açık olmadığına dikkat etmeli.

cevap budur. ilk başlarda bende bilememiştim,kapalı olmalı kışın bu tuş kesinlikle

srkaradag
06/02/2012, 18:34
İÇ HAVA SİRKÜLASYONU
Bu fonksiyonu devreye almak için butonuna basınız
(butonun üstündeki led yanar).
Bu fonksiyon özellikle dışarda hava çok kirli olduğunda
yararlıdır (trafik tıkanıklıklarında, tünellerde vb.). Fakat özellikle otomobilin içerisinde sayıca fazla yolcu olduðu
durumlarda camlarda buğu oluşumunu engellemek için
uzun süre kullanılmaması tavsiye edilir.
DiKKAT iç mekandaki hava sirkülasyon sistemi istenilen
ısıtma veya soğutma şartlarına daha hızlı ulaşılmasını saðlar.
Camlarda buðu oluşumunu belirgin şekilde arttıracağından
dolayı, yağmurlu/soğuk günlerde iç hava sirkülasyonu
fonksiyonunu kullanmayınız.
el kitabı

Budweiser
06/02/2012, 20:44
Buğu yada buhu farketmez engellemek için;
1-Camlarınızın genelde temiz olmasına dikkat edin buğlanmış bölgeyi bezle yada elle silmeyin.
2-Havalandırmada iç sirkülasyonu sadece dışarıdaki hava pisse (kamyon otobüs dumanı, lağım kenarı vb.) böylece içeriye dışarıdan hava almayı keser ve sadece içerideki havayı sürekli filtre ederek tekrar içeriye gönderir böylece agzımızdan cıkan nemli hava döndükçe özellikle araba kalabalıksa buğu yapması an meselesi bu yüzden kapalı yani ışığı sönük şekilde kullanın. Dijital klimada düğme konumu vs nedir bilmiyorum.
3-) Hava üflemesini camlara dijital olmayanlarda en sağdaki mandalı en sağ konuma çevirin
böylece buğu anında çözülür klima açmanıza bile gerek yok sadece havalandırma ilede giderilir boşuna fazla yakmayın.

Klimayı sıcak konumda açarsanız sıcaktada işe yarar.

shams
07/02/2012, 00:14
cevaplar için çok teşekkür ederim. Evet iç hava sirkülasyonu hatasını yaptım ancak sonra denemeler yapmaya başladım.. iç hava sirkülasyon düğmesini kapattım( yani dışarıdan hava giriyordu) yine de buğu problemim vardı pek faydasını gördüğümü hatırlamıyorum. Neyse yine denerim. Şu an deli gibi kar var dışarıda bir süre aracı kullanamayacağım görünüşe göre :)

tonymontana
07/02/2012, 00:29
Yav bunun kimyasal bir çözümü yok mu? Buğu önleyici spreyler filan hiç işe yaramıyor. Ben bir tane aldım, daha beter yaptı üstelik iz bırakıyor.

Taksicilerin önlerinde hiç buğu olmazken, camın geri kalan kısmından dışarısı görünmüyor. Bir tanesine sordum. Sabunlanmış gazete kağıdı sürdüm dedi ama denemedim.

ESH
07/02/2012, 01:15
hava cok sogukken ıcerısıde cok sıcak oldugu ıcın buhu yapması gayet normal sızde kalorıferın ısısını bıraz dusurseydınız buhu yapma ısını cozmus olurdunuz , kendınız soylemıssınız arka taraf daha serın oldugu ıcın buhu yapmamıs ;)

Budweiser
07/02/2012, 01:41
hava cok sogukken ıcerısıde cok sıcak oldugu ıcın buhu yapması gayet normal sızde kalorıferın ısısını bıraz dusurseydınız buhu yapma ısını cozmus olurdunuz , kendınız soylemıssınız arka taraf daha serın oldugu ıcın buhu yapmamıs ;)

Yok ya sanmıyorum onunla alakası olsun ankaranın -18 inde kalorifer full performansta çalışırken hiç bir sorun yaşamıyorum.

Hocam camlarını temiz tut abuk subuk bi ton kimyasal var piyasada carpex vs. arexons o markaları kullandım hiç biri işe yaramıyor. bütün camı temiz tutun iç silkülasyonuda kapalı konumda havalandırmayı kullanın buğu yine gitmiyorsa havalandırmanızda sorun vardır. Benim eski 131 imde bile buğu sorunu yoktu.

Du Hast
07/02/2012, 02:21
aracın içine dışarıdan hava aldığınızda camı aralamazsanız sonuç alamazsınız. çünkü nemli havayı araç içinden atmak zorundasınız.
buğuyu çözmek için:
silkilasyonu dışarıdan hava alacak şekilde ayarlayın
camı biraz aralayın
hava difizörünü ön cama ayarlayın ve kalorifer sıcak konumda olsun
buğu yavaş çözülüyorsa, çözülene kadar klimayı aktif edin. motor sıcaksa en geç 3 dk içinde ön camda buğu kalmaz.

dexter
07/02/2012, 08:25
ben buğuproblemi çok yaşamıyorum bazen olduğunda ise klimayı değil kaloriferi 3-4 konumlarına alıp cama verriyorum kısa sürede çözüyor daha da yapmıyor... hava içi sirkilasyon düğmesini de hiç kullanmadım,ne işe yarar bilmiyorum...tek bildiğim kalorifer daha sesli çalışıyor,daha kuvvetli hava üflüyor

kara kız
07/02/2012, 10:21
Yav bunun kimyasal bir çözümü yok mu? Buğu önleyici spreyler filan hiç işe yaramıyor. Ben bir tane aldım, daha beter yaptı üstelik iz bırakıyor.

Taksicilerin önlerinde hiç buğu olmazken, camın geri kalan kısmından dışarısı görünmüyor. Bir tanesine sordum. Sabunlanmış gazete kağıdı sürdüm dedi ama denemedim.

benim dayımda taksici.eski aracı doğandı ve buğu sorununu çözmek için kesılmış elma suruyordu cama.

ayaman
07/02/2012, 10:40
adım mesut istanbuldan foruma katılıyorum.öncelikle bu forumu önayak olan herkese çok teşekürler bu forum sayasinde çok şeyler öğrendim. ayrıca burda gerçekten çok sıcak, samimi ve seviyeli bir ortam.konuyu açan arkadaşın afına sığınarak bu konuyla alakalı olmayan bir şey sorucam;çünkü yeni konu nasıl açılır onu bilmiyorum forumda yeniyim bunun için konu içinde bir şey sormak istiyorum arkadaşlar. bu pazar arkadaşımla benim gp ile ankara gittik ama ters giden bir şey oldu arkadaşım direksiyona geçince torpidonun altında klima açıkken sıcak havayla birlikte soğuk hava üflüyordu resmen ayaklarım donuyordu. klimanın diğer gözlerini kontrol ettiğimde diğer bölmelerden gayet güzel sıcak hava üflüyodu ama o torpito gözünün altında sıcakla birlikte bariz bir şekilde soğuk hava üflüyordu. acaba ne yapmam gerekiyo :(( şimdiden yardımlarınız için çok teşekürler

ayaman
07/02/2012, 10:43
bu dediğim proplem sadece yolcu tarafında olan bir şey sürücü tarafında böyle bir proplem yoktu

kadir07
07/02/2012, 10:47
adım mesut istanbuldan foruma katılıyorum.öncelikle bu forumu önayak olan herkese çok teşekürler bu forum sayasinde çok şeyler öğrendim. ayrıca burda gerçekten çok sıcak, samimi ve seviyeli bir ortam.konuyu açan arkadaşın afına sığınarak bu konuyla alakalı olmayan bir şey sorucam;çünkü yeni konu nasıl açılır onu bilmiyorum forumda yeniyim bunun için konu içinde bir şey sormak istiyorum arkadaşlar. bu pazar arkadaşımla benim gp ile ankara gittik ama ters giden bir şey oldu arkadaşım direksiyona geçince torpidonun altında klima açıkken sıcak havayla birlikte soğuk hava üflüyordu resmen ayaklarım donuyordu. klimanın diğer gözlerini kontrol ettiğimde diğer bölmelerden gayet güzel sıcak hava üflüyodu ama o torpito gözünün altında sıcakla birlikte bariz bir şekilde soğuk hava üflüyordu. acaba ne yapmam gerekiyo :(( şimdiden yardımlarınız için çok teşekürlerpolen filtresini kontrol edin yerinden çıkmıştır yada tam oturmamıştır...

ayaman
07/02/2012, 10:56
polen filitresi nerde ve nasıl kontrol edebilirim. beki onda bir proplem yoksa başka neden olabilir ?

ayaman
07/02/2012, 11:01
ayrıca yeni bir başlıkta konu nasıl açabilirim. böyle konu içinde konu açmak başkasının hakkını gasp etmektir

shams
08/02/2012, 02:22
evet biraz ortalık karışmış ancak önemli değil dostum ben cevabımı aldım bu konuyla ilgili :) cevap veren herkese teşekkürler.

ESH
08/02/2012, 03:05
Yok ya sanmıyorum onunla alakası olsun ankaranın -18 inde kalorifer full performansta çalışırken hiç bir sorun yaşamıyorum.

Hocam camlarını temiz tut abuk subuk bi ton kimyasal var piyasada carpex vs. arexons o markaları kullandım hiç biri işe yaramıyor. bütün camı temiz tutun iç silkülasyonuda kapalı konumda havalandırmayı kullanın buğu yine gitmiyorsa havalandırmanızda sorun vardır. Benim eski 131 imde bile buğu sorunu yoktu.

bende sureklı uzun yola gıdıyrm ve ınanınkı sıcakta oldugu zaman bugu yapıyr bıraz ısısını dusurdugumde sıkıntı yasamıyrm kendı tecrubemden dolayı soyledıgım bsey saygılar

eroltunakocer
08/02/2012, 10:41
havay içeride sirkülasyon yapmış muhtemelen.dışarıdan hava vermelisin ;) nemsiz taze hava.

Herhalde araçta 1-2 kişi vardı ki çok etkilenmemişsin :)

4-5 kişi olsaydı ve hava sirkülasyonu içeriye ayarlı olsaydı, camdan dışarıyı göremezdin. Ya da yandan cam açmak zorunda kalırdın.

katılıyorum

cihankardes
08/02/2012, 11:21
Klima soğutmak için değil mi arkadaşlar ısıtma işlemi için herhangi bir faydası yok değil mi ?

Hocam klima peteklerinden geçen hava aniden soğur ve doyma noktasına ulaşır, nemini buğu ve damlacıklarla bırakarak kurur. Tekrar ısıtıldığında ise bağıl nemi düşer.