PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Aracımın muayenesi geldi fakat muayene işlenen ek-1 kağıdım yok...

illisyonist
03/02/2012, 22:39
Arkadaşlar merhaba

aracımın muayenesi geldi benim sizlere bir kaç sorum olacak öncelikli sorum aracımın muayenesinin işlendigi ruhsatın yanında olan ek belgesi deniyor sanırım benim öyle bir belgem yok yani kargo geleli 1 yıl oldu kargoyla gelen postada öyle bir belge çıkmadı ben belgeyi nasıl ve nerden çıkaracagım ayrıca

ön camda şofor koltugunun önünde üst taraftan yan tarafa dogru giden bi cam çatlagı var yaklaşık 50 cm civarı bu muayenede engel teşkil edermi ayrıca sol ön far buhar yapıyo sanırım bi yerinden su alıyor bunlar muayenede engel teşkil edermi ?

Teşekküler

abulbul08
03/02/2012, 22:43
Ben bugün muayne yaptırdım.
Ön camın köşesinde su damlası kadar bir büyüklükte taş izi vardı. Hafif kusur olarak yazmışlar.
Geçen yıl abim yaptırdı. cam yarıya kadar çatlaktı hiç bir şey yazmamışlardı. Anlamadım gitti muayne istasyonuna göre değişiyor galiba

illisyonist
03/02/2012, 22:46
Ben bugün muayne yaptırdım.
Ön camın köşesinde su damlası kadar bir büyüklükte taş izi vardı. Hafif kusur olarak yazmışlar.
Geçen yıl abim yaptırdı. cam yarıya kadar çatlaktı hiç bir şey yazmamışlardı. Anlamadım gitti muayne istasyonuna göre değişiyor galiba

ne kadara mal oldu size ? egsoz da yaptırdınız mı

takres
03/02/2012, 22:49
o kağıdı direk satıcıdan alacaksınız...postayla yollanan sadece adınızın olduğu kağıt...

illisyonist
03/02/2012, 22:52
o kağıdı direk satıcıdan alacaksınız...postayla yollanan sadece adınızın olduğu kağıt...

o arkadasta askerde şimdi bunu yeniden çıkarmam için trafige falanmı gitmem gerekir yoksa muayene yaptırılan yerde çıkarılıyormu benim endişem hafta içi işten izin alıp bu evrakla ugrasmak sorun olcak :(

boby
03/02/2012, 22:57
biraz konu dışı olacaktı ama bi sorum vardı arkadaşlar..sıfır alınan aracın ilk muayenisi 3 yıl sonramıydı ? bide egzos muayenesi normal muayeneyle birliktemi yaptırılır ?

illisyonist
03/02/2012, 22:58
biraz konu dışı olacaktı ama bi sorum vardı arkadaşlar..sıfır alınan aracın ilk muayenisi 3 yıl sonramıydı ? bide egzos muayenesi normal muayeneyle birliktemi yaptırılır ?

3 yıl sonra 2 yıl olarak devam etmesi lazım

sinanuzun
03/02/2012, 23:15
Bu ek belge nasıl birşey arkadaşlar ?

macsea
03/02/2012, 23:16
bnde bugn yaptırım ama ek 1 belgesi falan istnmedi, muayene 148.68 tl, egzoz 28 tl. hepsini orda yapıyolr

enerji
03/02/2012, 23:21
Ruhsatta olan boşluk kısmı ek belge diye geçiyor diye biliyorum. Benim eski arabamda orası dolduğunda ek belgesini yenilemeniz lazım demişlerdi.

krm1983
04/02/2012, 00:07
Tek yaprak olan ek-1 belgesi onu temin etmeden muayene işleminiz başlamaz.Kayıp olduğunu söyleyip başvurabilirsiniz aracınızın bağlı olduğu trafik tescile.

abulbul08
04/02/2012, 09:49
ne kadara mal oldu size ? egsoz da yaptırdınız mı
2 aylık gecikme zammı (15 TL) egsoz ve KDV dahil 195 TL

rsnrsy
04/02/2012, 10:17
öncelikle ek-1 dediğiniz belge araç ruhsat biligilerinin yanlış olduğu(örneğin koltuk sayısı vs.) veya ruhsatta muayene işlenecek kısım dolu olduğunda alınır diğer türlü aldığınızda hiç bir anlamı yoktur nerden alınır derseniz esas olarak şöförler odasında satılır tane ücreti 45 kuruştur istasyon çevrelerinde trafik müşavirliklerinde vs. yerlerde bulunur.

Ön cam çatlağı veya taş çarpması dediğinizde hiç bir türlü ağır kusur sayılamaz kusurlar ve karşılıkları ulaştırma bakanlığı sitesinde mevcuttur oradanda kontrol edebilirsiniz kusurun ağır veya hafif olduğunu bakanlık belirler muayenenizi yapan kişi değil

farların nemli olması ağır kusurdur arka kapağını açın önüne bir havlu gazete kağıdı tutun ve farları açık şekilde 20 dk falan bekleyin buhar nem kalmayacaktır daha sonrasında ise suyu nerden aldığını bulun onları engelleyin

illisyonist
04/02/2012, 11:33
öncelikle ek-1 dediğiniz belge araç ruhsat biligilerinin yanlış olduğu(örneğin koltuk sayısı vs.) veya ruhsatta muayene işlenecek kısım dolu olduğunda alınır diğer türlü aldığınızda hiç bir anlamı yoktur nerden alınır derseniz esas olarak şöförler odasında satılır tane ücreti 45 kuruştur istasyon çevrelerinde trafik müşavirliklerinde vs. yerlerde bulunur.

Ön cam çatlağı veya taş çarpması dediğinizde hiç bir türlü ağır kusur sayılamaz kusurlar ve karşılıkları ulaştırma bakanlığı sitesinde mevcuttur oradanda kontrol edebilirsiniz kusurun ağır veya hafif olduğunu bakanlık belirler muayenenizi yapan kişi değil

farların nemli olması ağır kusurdur arka kapağını açın önüne bir havlu gazete kağıdı tutun ve farları açık şekilde 20 dk falan bekleyin buhar nem kalmayacaktır daha sonrasında ise suyu nerden aldığını bulun onları engelleyin

Teşekkür ederim az once tuvturk yanından geçerken en azından egsoz yaptırayım dedim ikisi birden yapılıyormuş bi tane muameleci yapıştı arabayı zorla muayene sokcak dedim araba hazır degil kornam trafik setim yok sen boşver abi 100 tl ücreti 1 saat sonra araba hazır dedi randevu almanada gerek yok falan bende kolay gelsin o zaman dedim para kolaymı kazanılıyor be kardeşim sna ekstradan 100 tl verim...

abulbul08
04/02/2012, 19:20

Ağır kusur demek istemedim hafif kusur yazmışlar. Abimin araçta kusur olarak yazmamışlardı. Cam boydan boya çatlak olduğu halde

illisyonist
04/02/2012, 20:18
aracımı muayeneden geçirdim

arac muayeneye hazır olmadıgı halde şansımı denemek istedim

araçta f1 kornası var sol far sualmıştı kardan dolayı sanırım fakat kornaya hiç bakmamışlar şans :)

kusurlar

motorda yag kaçaları
camlar sonradan film yapılmış
öncam hafif hasarlı
arka sis farları fonsiyonlarını yerine getirmiyo
plaka aydınlatma lambaları çalışmıyor
reflektör eksik
sinyal lambalarının rengi solmuş
akü baglantısı kutup başı koruma yok
kısa hüzmeli far yönü hatalı

üzerimden büyük bi yük kalktı çalışan insan için bu tarz işlerle ugrasmak çok zor

hafta içi ek-1 kagıdıyla trafige gidip diger belgemi alacagım

macsea
05/02/2012, 21:15
geçmş olsun.
benim hafif kusurlarım;
.motor no okunmuyor
.camlarda film var
.kapılar rahat açılmıyor
.lpg stickeri yok(arka camda vardı)
.ön sisler yetersiz