PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Delphi elektrikli direksiyon arızası hk.

expertil
02/01/2012, 15:06
Merhaba Arkadaşlar Bende 2006 model grande punto var bir ay önce bir servis otobüsü direksiyon tam sağ konumda iken lastiğime vurdu kaçtı daha sonra arabayı çalıştırdığımda gösterge panelinde direksiyon işareti çıktı direksiyon sertleşti döndürülemez hale geldi.Arabayı sanayiye zor götürdüm.Sağ taraf rot kolu eğilmişti yenisi ile değişti.Hikaye bundan sonra başladı.Direksiyonu tamir ettirmek için 3 hafta tamirci aradım malesef EPS yapabilen kimse yok direksiyon kutusu elimde oraya buraya gezindim kimse yapamadı.Serviste 2000 TL masraf çıkardı.Ben özel bir elektronik şirketinde arge teknikerliği yapıyorum bu sorunu çözmek amaçlı 1 hafta senelik iznimden harcayarak bu sıkıntıyı araştırdım.Kendi elektrikli direksiyonumu tamir ettim.Daha sonra kazalı bir arabadan çıkma bozuk bir direksiyon kutusu aldım onun arızasında yaptım .Şu an direksiyonum çok iyi çalışıyor city modundada normal moddada çok iyi direksiyon sıkıntısı olan arkadaşlara yardımcı olurum.İstanbul'da oturan arkadaşların arızaları çözebilirim.Her türlü EPS direksiyon arızasına yardımcı olurum.

gmb
02/01/2012, 18:11
hocam size yakında Fiat tan iş teklifi gelebilir :) şaka bi yana tebrikler

takres
02/01/2012, 18:55
geçmiş olsun...

Ziyaretci035
02/01/2012, 23:25
Hocam geçmiş olsunda, neyi nasıl tamir ettiniz? Yabancı sitelerde görüğümüz üzere, 2 adet röle ve/veya konum sensörü tamiri/değişimi yapılabiliyor. Rölelerin Tyco marka olanı 20$ civarı, konum sensörü ise 100$ civarı yeni ücreti var. Zaten bu sistemde servo motor ve ecu dan başka bir atraksiyon yok.

expertil
03/01/2012, 09:28
Merhaba,

Grande punto,da Farklı bir sistem var senin direksiyonun eski kasa puntonun galiba internette görüldüğü gibide kolay değil herşey o röleler değişince neler oluyor neler bir sürü işlemden sonra direksiyon düzgün kullanılabiliyor.

expertil
03/01/2012, 09:42
İnternette gösterilen puntonun direksiyonu 1. resimdeki gibi grande puntonu ise 2. resimdeki gibi bambaşka bir yapıya sahip ecusu kutunu üzerine sabitlenmiş servo da aynı şekilde sabit

USTA
03/01/2012, 09:54
Kusura bakmazsan bir şey soracağım,direksiyon tamir işiylemi uğraşıyorsun...?
Arge şirketi vs diyeceğine direk işyerinin adresini versen ve kaça yaptığını yazsan daha makbule geçerdi ve insanlara faydası olurdu,direksiyon arızası yüzünden canı yanan bir çok kullanıcı var bu forumda ve dertlerine çare arıyorlar...
Not:Tecrübelerim İlker Yılmaz'ın iyi bir direksiyon pompa tamir ustası olduğunu söylüyor...:)

kara kız
03/01/2012, 11:19
neyi değişiyorsun mesela?yada yaptığın mudahale nedir?ayrıntılı açıklama yapmalısın bence..

expertil
03/01/2012, 11:30
Her arızada farklı bir işlem var hangi arızadan söz ediyorsun.Elektronikmi?mekanikmi?

Ziyaretci046
03/01/2012, 11:32
trw marka diye biliyordum servoyu delphi kullanmışlar fiat pandalarda bile bu sorun var

expertil
03/01/2012, 11:38
Bu Elektirikli direksiyonlar Delphi firmasının üretimi ingiltere,de adamlar bu konuda uçmuşlar Grande puntoda kullanılan direksiyon aynı zamanda opel corsa ve nissan micra,da da aynı direksiyon kullanılıyor.

kara kız
03/01/2012, 11:57
Her arızada farklı bir işlem var hangi arızadan söz ediyorsun.Elektronikmi?mekanikmi?

grandelerdeki arıza genelde açı sensörüyle alakalı.yanı tekere darbe vs bişey almadıktan sonra mekanık bır arıza çıkmıyor.cevırmeylen platın uclar asınıyor.normal kullanımda çıkan arıza direksyon açı sensörüyle ilgili..

expertil
03/01/2012, 12:21
Açı sensörü dışındaki arızalarıda gördüm kaza yapmış araçlardan söz ediyorum.

expertil
03/01/2012, 12:25
Onur açı sensörüde onarılabiliyor.Bendeki gibi ama yerine takması ve ayar yapması baya zor oluyor.

expertil
03/01/2012, 12:27
Youtube'ta bir video var sensörün nasıl değiştirileceği gösteriliyor.

expertil
03/01/2012, 12:32
Şunuda söyleyeyim kesinlikle direksiyonun soketlerini çıkarmadan elektirik kaynağı yaptırmayın bilginiz olsun.

comanchee
03/01/2012, 13:02
USTA nicli üye doğru söylemiş.ne tip arızaları giderebildiğiniz, ortalama ne kadara malolduğu hakknıda da bilgiler verebilirseniz bu tipi sorunu olan arkdaşlarımız sizi diğerleriyle kıyaslayıp dönüş yapacaklardır diye düşünüyorum

Mugen_punto
03/01/2012, 13:05
Yada kaynak yapılacaksa aracın çalışır vaziyette yapılması uygun görülüyor..

expertil
03/01/2012, 13:45
Arızayı görmeden fiyat vermek yanlış olur bu yüzden birşey yazmıyorum.Ama istanbul içi arkadaşlarla görüşüp yardımcı olurum.

kitanotr
03/01/2012, 15:22
Vay be Fiat nelere kadirsin,

yakında hepimiz birer usta olacağız:)

Ziyaretci035
03/01/2012, 17:47
Yada kaynak yapılacaksa aracın çalışır vaziyette yapılması uygun görülüyor..

Bu da sanırsam kalibrasyonda sıkıntı çıkacağı için. FES sağolsun, bize bu konuda yardımcı olur ama.

Ziyaretci046
03/01/2012, 19:08
Bu da sanırsam kalibrasyonda sıkıntı çıkacağı için. FES sağolsun, bize bu konuda yardımcı olur ama.

FES saygılar abi :smartass:

Ziyaretci035
03/01/2012, 20:12
FES saygılar abi :smartass:

Fiat Ecu Scan demek istemiştim ama :) Bi sıkıntı çıkmazsa c.tesi sabahtan Dacia yı getirecem sana.

Ziyaretci046
04/01/2012, 00:30
Fiat Ecu Scan demek istemiştim ama :) Bi sıkıntı çıkmazsa c.tesi sabahtan Dacia yı getirecem sana.

anladım abi fiat ecu scan oldgunu ayıpsın elm327 aldıysan bi bakalım diyorum :)

Ziyaretci035
04/01/2012, 09:14
anladım abi fiat ecu scan oldgunu ayıpsın elm327 aldıysan bi bakalım diyorum :)

Kargodan bekliyorum. Alınca getirecem kurcalarız :)

expertil
04/01/2012, 17:18
Sensör resimlerini yüklüyorum merak eden arkadaşlar bakabilirler.

Ziyaretci035
04/01/2012, 17:43
Sensör tanıdık geldi mi?

Chevy Malibu / Pontiac G6 Steering Position and Torque Sensor Replacement - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=ETARIom1hos)

tab
04/01/2012, 21:13
Arkadaşlar İstanbulda firmanın biri sensörü getirerek değiştiriyor. Hakem Hidrolik Direksiyon Sistemleri Revizyon Sistemleri (https://www.hakemdireksiyon.com.tr/)

expertil
05/01/2012, 12:32
Merhaba Hakem direksiyona bende gittim adamların elinde birtane sensör var ona da 500tl diyor her arıza onlar için sensör arızası benim arızama bile sensör bozuk dediler alakasız yerden çıktı.Fiyatı kabul edersen direksiyonu söküyorlar sensör arızası değilse çıkma dirksiyon kutuları var ellerinde değiştiriyorlar komple ben şahidim fiyat 750-800'e çıkıyor.

hakansniper
29/03/2012, 15:41
2009 1.3 Multijet Fiat punto aracımın direksiyon hidroliği bozuldu. Malatya fiat servisinde ücretsiz değiştirdiler. herkese iyi forumlar

erkantasdemir
04/08/2012, 04:26
Selam arkadaşlar, 2007 Punto var bende. onda da aynı arıza var sanırım. bunu yapabilecek birilerinin adresine nasıl ulaşabilirim. istanbul ya da ankara olabilir.

Ziyaretci040
04/09/2012, 14:34
2006 GP tıkırtı burcu değişimi için bi fiyat verir misiniz?

Ziyaretci040
04/09/2012, 14:50
Direksiyon kutusunuda sizmi söküyorsunuz yoksa başka bir yere işçilik vermemiz gerekicek midir?GP larda kronik olan hastalıklardan bir taneside tıkırtı burcu.Eğer bu kadar ucuza çıkıyorsa herşey baya kolay olacaktır.Ve sizde müşteri kazanmış olucaksınız.
Garanti veriyor musunuz ? Parçaları imal ediyorum dediğiniz için soruyorum.

melihbafra
07/09/2012, 13:48
merhaba yazınızı tesadüfen gördüm benim aracım hundai era 2007 dizel bendede eps arızası sorunu var banada yardımcı olabilirmisiniz bende istanbul bağcılarda oturuyorum size ulaşabilecegim bir adres yada telefon verebilirmisiniz mail adresim mustafa.cildir@hotmail.com şimdiden teşekkürler

Honor COOPER
07/09/2012, 15:18
hyundai direksiyon sistemi ömür boyu garantili eğerki kaza sonucu bozulmamışsa!

marvas
14/03/2013, 21:15
bende 2004 punto dizel var bir ara arabanın sağ altı sürttü o günden sıklıkla arıza veriyor. arızayıda dönüşlerde yapıyor. aküyü değiştirdim fayda etmedi. bazen yapıyor. servise gittim parça fiyatı 3500 tl işçilikle beraber 4000 tl dediler. yurtdışı sitelerde araştırma yaptım. parçayı buldum. yenilenmiş parçalar 160 euro. sıfırları 331 euro sizce getirtip değiştireyim mi? yoksa arıza başka bir şeyden mi kaynaklanıyor

berkayy
22/09/2013, 16:40
sayın arkadaşım expertil. ilker yılmaz benimde fiat punto dinamic 2005 model arabavar direksiyon arıza lambası yanıyor arada sıkışmalar oluyor servise gitdim arızalı oldugunu söylediler yapılmasını söylediler fakat sorunun fiat puntolarda kıronik arıza olduğunu örendim fiat merkezden 2009da arızalı oldugunu bildiride bulunmuşlar ben müraçattımda kabul etmediler senelik bakımları yaptırılmağı için sizden bu sorunları nasıl düzeltilir yardımınızı bekliyorum myil adresim berkaybilim@mynet.com istanbul ikamet ediyorum. adres bilgilerinizi bildirin.

Mehmetbali
02/08/2016, 00:23
Merhaba Arkadaşlar Bende 2006 model grande punto var bir ay önce bir servis otobüsü direksiyon tam sağ konumda iken lastiğime vurdu kaçtı daha sonra arabayı çalıştırdığımda gösterge panelinde direksiyon işareti çıktı direksiyon sertleşti döndürülemez hale geldi.Arabayı sanayiye zor götürdüm.Sağ taraf rot kolu eğilmişti yenisi ile değişti.Hikaye bundan sonra başladı.Direksiyonu tamir ettirmek için 3 hafta tamirci aradım malesef EPS yapabilen kimse yok direksiyon kutusu elimde oraya buraya gezindim kimse yapamadı.Serviste 2000 TL masraf çıkardı.Ben özel bir elektronik şirketinde arge teknikerliği yapıyorum bu sorunu çözmek amaçlı 1 hafta senelik iznimden harcayarak bu sıkıntıyı araştırdım.Kendi elektrikli direksiyonumu tamir ettim.Daha sonra kazalı bir arabadan çıkma bozuk bir direksiyon kutusu aldım onun arızasında yaptım .Şu an direksiyonum çok iyi çalışıyor city modundada normal moddada çok iyi direksiyon sıkıntısı olan arkadaşlara yardımcı olurum.İstanbul'da oturan arkadaşların arızaları çözebilirim.Her türlü EPS direksiyon arızasına yardımcı olurum.mehmetbali38@gmail.com numaranızı atın görüselim