PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sizce hangisini alayım?

effect1903
23/12/2011, 12:36
Merhaba arkadaşlar, uzun bir aradan sonra tekrar gp alacağım kısmetse.. Şimdi bir ikilemde kaldım, düşündüğüm araçlar 2006-2007 model grande punto 1.4 t-jet 120 hp dynamic veya 1.3 multijet 90 hp.. Uzun süredir dizel araç kullandım ama şimdi birazdaha performans ve sürüş keyfi istediğim için 1.4 t-jet daha ağır basıyor.. Şimdi bu iki araçtan hangisini tercih etmeliyim bana yardımcı olursanız sevinirim.. Birde 1.4 t-jet kullanan arkadaşlar bana araç hakkında biraz bilgi verebilirler mi acaba?

SchweppeS
23/12/2011, 13:06
Bence 1.3 multijet 90 hp al tjetin bu araçtan ahım bir farkı yok :)

takres
23/12/2011, 13:17
t jet olacaksa sport olsun bence...tek kapısı çok daha şık :)

effect1903
23/12/2011, 13:31
t jet olacaksa sport olsun bence...tek kapısı çok daha şık :)

Teşekkürler ama ona bakmıyorum, 4 kapılı bakıyorum.. t-jet dynamic bulmakta zor sanırım şöye bir baktım ilanlara çok az var..

AYTEK AYDIN
23/12/2011, 13:35
dizel her zaman iyidir.çok geziyorsan tabii

effect1903
23/12/2011, 16:33
Arkadaşlar bu t-jet dynamic den 22 bin, maksimum 23 bin gibi bir bütçe ile bulabilirmiyim acaba?

ABNEW
23/12/2011, 18:35
Mehmet, iki aracı da kullandım zamanında.Dizelden benzine geçtim :) Mjtd tabiki daha ekonomik ama t-jet dikkatli kullanımla mjtd ye göre 100km de 1-1.5lt fazla yakmakta.Üst devirler, alt devirler mjtd ye göre daha canlı,

T-jet alıcaksan model minimum 2008 olacaktır.Bence 23000TL ye t-jet dynamic&sport bulunabilir.Belki bir iki bölgede boya çıkabilir ya da km si yüksek olabilir ya da şanslıysan ikisi de olmayabilir satıcı sıkışmış olabilir :)

Benim tavsiyem fazla km yapmıyorsan t-jet alman, hayırlısı olsun...

tayfux
23/12/2011, 19:45
1.3 90 lık al bence..

berko
23/12/2011, 19:52
bence multijet al tjet fazla yakıyor

nurettinkekec
23/12/2011, 20:21
Devir tasarruf devri kardeşim bence dizelden şaşma üzülmezsin :)

effect1903
23/12/2011, 21:36
Yorumlarınız için teşekkürler arkadaşlar.. İstediğim makul yakıt tüketim ile birlikte birazdaha fazla performans, bunu her iki araçta sunuyor ama t-jet daha güçlü ve seri gibi.. Performans açısından iki araç arasında çok fark varmıdır? Daha önce 75 hp lik multijet kullandım 75 hp lik ile kıyaslarsak 90 hp nin performansı nasıl?

ABNEW
23/12/2011, 22:38
Yorumlarınız için teşekkürler arkadaşlar.. İstediğim makul yakıt tüketim ile birlikte birazdaha fazla performans, bunu her iki araçta sunuyor ama t-jet daha güçlü ve seri gibi.. Performans açısından iki araç arasında çok fark varmıdır? Daha önce 75 hp lik multijet kullandım 75 hp lik ile kıyaslarsak 90 hp nin performansı nasıl?

Mehmet, 2 yıl mjtd 90bg 6 ileri kullandım 3-4 yıldır da t-jet kullanıyorum.İki araç arasında performans olarak çok fark var.Olaya sadece çekiş gücü olarak bakmamak lazım.Alt devirdeki gücü, devirlenme isteği, yüksek bg ve yüksek devir çevirebilmesi benzinli turbonun avantajları.

Turbo dizellerle atmosferik benzinlileri karşılaştırmak gerekiyor.Benzine turbo uygulanınca performans olarak hakikaten dizelden çok üstün...

izoci
23/12/2011, 22:45
Paran varsa benzin alırım diyosan tjet yok dizel dersen 90 lığa chip+kat iptali+düz boru yaparsın :)

effect1903
23/12/2011, 22:48
Mehmet, 2 yıl mjtd 90bg 6 ileri kullandım 3-4 yıldır da t-jet kullanıyorum.İki araç arasında performans olarak çok fark var.Olaya sadece çekiş gücü olarak bakmamak lazım.Alt devirdeki gücü, devirlenme isteği, yüksek bg ve yüksek devir çevirebilmesi benzinli turbonun avantajları.

Turbo dizellerle atmosferik benzinlileri karşılaştırmak gerekiyor.Benzine turbo uygulanınca performans olarak hakikaten dizelden çok üstün...

Anladım, çok teşekkür ederim yardımların için Arda.. Kararımı vermeye başladım sanırım t-jet alacağım ama onu da bulmak zor, 2. eli pek yok gibi.. Yanlız t-jet alırsam lpg li kullanacağım lpg uygulanıyor değil mi bu araçlara? forumumuzda lpg li olarak kullanan arkadaşlarımız vardı sanırım? Bu arada yeniden aranızda olmak güzel :)

effect1903
23/12/2011, 22:50
Paran varsa benzin alırım diyosan tjet yok dizel dersen 90 lığa chip+kat iptali+düz boru yaparsın :)

Benzin bu kadar pahalı iken o kadar param yok tabi :) t-jet alırsam lpg li kullanmayı düşünüyorum.. Ama dediğiniz gibi dizel de chip uygulansa performansı gayet güzel olur herhalde..

ABNEW
23/12/2011, 23:16
Anladım, çok teşekkür ederim yardımların için Arda.. Kararımı vermeye başladım sanırım t-jet alacağım ama onu da bulmak zor, 2. eli pek yok gibi.. Yanlız t-jet alırsam lpg li kullanacağım lpg uygulanıyor değil mi bu araçlara? forumumuzda lpg li olarak kullanan arkadaşlarımız vardı sanırım? Bu arada yeniden aranızda olmak güzel :)

Rica ederim Mehmet,

Olmazsa ben satarım sana :)

Lpg konusunda çok tecrübeli değilim maalesef.Ancak belirttiğin gibi forumumuzda t-jete lpg uygulayan arkadaşlarımız var.Takip edebildiğim kadarıyla sorunsuz olarak kullanmaktalar.Zaten aşırı beslemeli araçlara farklı bir sistem takılmakta...

siromar
23/12/2011, 23:21
Ayda yapacagin km ve ne kadar sure binecegine bagli karar vermelisin bence - ayda 1500 km'den fZazla yapiyorsan ve 1-2 sene sonra satarim diyosan ekonomik ve kolay satilacak bir araba tercih et yok Az binerim cok da araba degistirmem dersen tjet performans yonunden yeterince iyidir 0 km aldigim tjet'e keyifle bindim ama simdi daha keyifliyim:)

effect1903
23/12/2011, 23:30
Ayda yapacagin km ve ne kadar sure binecegine bagli karar vermelisin bence - ayda 1500 km'den fZazla yapiyorsan ve 1-2 sene sonra satarim diyosan ekonomik ve kolay satilacak bir araba tercih et yok Az binerim cok da araba degistirmem dersen tjet performans yonunden yeterince iyidir 0 km aldigim tjet'e keyifle bindim ama simdi daha keyifliyim:)

Kullanım konusunda ayda 1500 km yi pek geçmem, yani yılda ortalama 15 bin km civarı yaparım.. T-jet alırsam ve memnun kalırsam ki büyük ihtimal memnun kalacağım :) en az 3 yıl binmeyi düşünüyorum..

bulut
23/12/2011, 23:31
Bence 1.3 multijet 90 hp al tjetin bu araçtan ahım bir farkı yok :)
fark yok mu :play_bal: bence bi t-jet kullanın ondan sonra farkı göreceksiniz. ekonomi acısınından sadece yakıt tabiki dizele yönlendiriyor. ama t-jet performan olarak 90 lıkla kıyaslanamaz. ayrıca t-jet yakıt tüketimi konusunda arda abime katılıyorum , zaten t-jet sahibi olmayan kişiler sadece ''t-jet cok yakıyooo'' diyorlar, bu yaklaşımıda hiç anlamış degilim zaten. neyse.. tercih size kalmış tabi. ama ben şiddetle t-jet diyorum

Bolu_Beyi
23/12/2011, 23:34
Sen T-Jet'e kafayı takmışsın zaten dizel yok gözünde :) Ben olsam bende T-Jet alırdım hayırlı olsun şimdiden..

ABNEW
24/12/2011, 14:15
fark yok mu :play_bal: bence bi t-jet kullanın ondan sonra farkı göreceksiniz. ekonomi acısınından sadece yakıt tabiki dizele yönlendiriyor. ama t-jet performan olarak 90 lıkla kıyaslanamaz. ayrıca t-jet yakıt tüketimi konusunda arda abime katılıyorum , zaten t-jet sahibi olmayan kişiler sadece ''t-jet cok yakıyooo'' diyorlar, bu yaklaşımıda hiç anlamış degilim zaten. neyse.. tercih size kalmış tabi. ama ben şiddetle t-jet diyorum

Bulut, t-jetle İstanbula 5lt/100km ile gittim.Mjtd ile 4lt/100km ile gitmiştim zamanında.Aynı tarz kullanımla arada 1lt kadar fark oldu.Tabi mjtd nin 6 ilerisinin de bir avantajı vardı,

Mehmet, bence yıllık km hesabı, ne kadar kullanırım gibi şeylerle kafanı yorma.İçinden hangisini almak geçiyorsa onu al, pişman olmazsın kesinlikle.Mantıklı karar aşaması seçtiğin motor tipinden sonra gelir.Yani aracın kaza, bakım durumu, km si gibi..

effect1903
24/12/2011, 14:40
Bulut, t-jetle İstanbula 5lt/100km ile gittim.Mjtd ile 4lt/100km ile gitmiştim zamanında.Aynı tarz kullanımla arada 1lt kadar fark oldu.Tabi mjtd nin 6 ilerisinin de bir avantajı vardı,

Mehmet, bence yıllık km hesabı, ne kadar kullanırım gibi şeylerle kafanı yorma.İçinden hangisini almak geçiyorsa onu al, pişman olmazsın kesinlikle.Mantıklı karar aşaması seçtiğin motor tipinden sonra gelir.Yani aracın kaza, bakım durumu, km si gibi..

Teşekkürler, t-jet le 100 km de 5 lt gerçekten çok iyi bir değermiş o zaman dediğin gibi mjtd ile arasında yakıt tüketimi konusunda çok bir fark yokmuş.. Bunu öğrendikten sonra t-jet e birazdaha yaklaştım :)

ABNEW
24/12/2011, 15:46
Mehmet, yanlız kullanım çok önemli.Ben dikkatli giderek o değere ulaştım.Sonuçta istenirse tüketim 10lt/100km de olabilir, sorumluluk kabul etmem :)

rockforever
24/12/2011, 15:56
0 ladıktan 20 km boyunca 80 km sabit hızla ortalamam 4.2 oldu resmi makine de şu an :)birde 100 km uzun yolda 10 lt olduğuda oldu t jet e binersen basarsın dayanmak zor...

effect1903
24/12/2011, 16:04
Anladım, kullanım tarzı önemli tabi yakıt tüketiminde.. Ama sakin kullanımda az yakması çok güzel çünkü sürekli performanslı kullanmam aracı özellikle uzun yolda sabit hızla kullanırım. Ama t-jet ilk kez kullanacağım dediğiniz gibi biraz ayağımıza zor hakim olacağız herhalde :)

effect1903
24/12/2011, 19:33
Arkadaşlar dynamic donanımda 4 cam elektrikli değilmiydi? İlanların çoğunu inceledim bazıları t-jet değil zaten onu biliyoruz ama bazılarında da arka camlar manuel :uhm00000: t-jet lerde böyle mi yoksa bir yanlışlık mı var anlamadım?

ABNEW
24/12/2011, 22:05
Mehmet, t-jet 5 kapılar sonuçta dynamic donanım.O dönemde dynamiclerde 4 cam otomatik yoksa t-jette de yoktur.Yanlış hatırlamıyorsam ekstra bir paketle alınıyordu konfor paket gibi.Ancak emin değilim seni de yanıltmayım.Şimdiye kadar hep tek kapı punto kullandım :)

effect1903
29/12/2011, 13:27
Evet arkadaşlar nakit sıkıntısını hallettik kısmetse pazartesi günü t-jet' imi alıyorum :) Şansıma çok çabuk denk geldi araç bu kadar kısa zamanda tam istediğim gibisini bulacağımı sanmıyordum :) araçta fabrikasyon marşpiye ve spoiler var + camlarda ziebart açık renk film :) tam istediğim gibi.. fiyat konusu kaldı onda da az çok anlaştık gibi.. aracın sahibi müsait olsa bugün yada yarın satışı gerçekleştirecektik ama pazartesiye kaldı.. birkaç gün daha sabredeceğiz artık.. Almaya gittiğimde ekspertize sokacağım ondan da dediği gibi çıkarsa artık bana hayırlı olsun :)

ABNEW
29/12/2011, 13:31
Gözünaydın Mehmet:) Umarım serviste de aracın sorunsuzluğu onaylanır sen de kavuşursun t-jetine ...

effect1903
29/12/2011, 13:44
Gözünaydın Mehmet:) Umarım serviste de aracın sorunsuzluğu onaylanır sen de kavuşursun t-jetine ...

Çok teşekkürler Arda, sağolasın inşallah serviste başka birşey çıkmaz da alırım :)

effect1903
02/01/2012, 23:10
Eveet bugün öğleden sonra kartala gittim, araca 101 nokta ekspertiz yapıldı, bilgisayara bağlandı heryerine bakıldı, zaten görüntüde aracın çok temiz ve bakımlı olduğu belli oluyordu ama ekspertiz sonucunda da öyle olduğu tescillendi :) sahibinin titizliğinden dolayı sadece çizik nedeniyle sol 2 kapıda tamamen lokal boya çıktı. Onun haricinde araç tamamen orijinal, bilgisayarda herhangi bir arıza, sorun tespit edilmedi :) ama bu sevindirici gelişmelerden sonra malesef notere yetişemedik geç gitmiştim zaten satış işlemi yarına kaldı ama aracı aldım sonuçta, yarın t-jet im tamamen benim olduğunda paylaşırım sizlerle :)

fiery_hunter
02/01/2012, 23:16
merakla bekliyorum :) hayırlısı olsun

lionT-JET
02/01/2012, 23:17
hayırlı olsun.gule gule kullanın..

effect1903
02/01/2012, 23:29
Teşekkürler arkadaşlar sağolun, Allah herkezin gönlüne göre versin.. Bu arada performansı bahsedildiği kadar varmış aracı kullanmak çok keyifliymiş :) hızlanması çok iyi gerçekten..

fotobelit
03/01/2012, 11:20
Hayırlı olsun..İnsanın çok istediği birşeye sorunsuz sahip olması güzel birşey..Kazasız belasız inşallah...

takres
03/01/2012, 11:49
şimdiden hayırlı olsun...

effect1903
03/01/2012, 12:43
Sonunda.. Arkadaşlar aracımı bugün itibarıyla almış bulunuyorum :) aracım 2008 model 58 bin km'de rock siyahı.. artı olarak fabrika çıkışı spor kit + marşpiye ve güzel bir artı olarak da camlarda ziebart açık renk film mevcut :) tam istediğim gibi.. Aldığım arkadaş aracın ilk sahibi sıfır olarak almış ve bugüne kadar da gerçekten çok temiz kullanmış aracın bütün faturaları kullanma klavuzu yedek anahtarı bakım kayıtları vs vs herşeyi var :) araç çok temiz ve bakımlı.. Böylesini kısa zamanda bulacağım aklıma gelmezdi işte nasip herhalde :) t-jet'ime kavuştum sonunda..

ABNEW
03/01/2012, 14:06
Hadi hayırlı olsun Mehmet, t-jet kullanmak gerçekten çok keyifli :)
İyi günlerde kullanman dileğiyle...

Ziyaretçi034
03/01/2012, 14:14
hayırlı olsun,
yaklaşık 20 dakikalık bir tecrübem olmuştu t-jet ile kullanması son derece keyifli gelmişti, ama benzin fiyatları malum. şimdiki aracımı alalı 1,5 ay olmadı, şimdiden 2800 km oldu, o yüzden benzinli araç benim için hayal :) zira alsaydım bir gözüm benzin ibresinde ve ortalama tüketimde çokta keyif almayacaktım kullanmaktan.