PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : GP 77HP Dynamic mi Fiesta Cool 1.4i mi?

tangoesk
11/06/2007, 13:14
Fiesta nın yeni donanım paketli bir versiyonu çıktı. Cool adını verdikleri yeni versiyonda Comfort a göre 15'' aluminyum alaşımlı jantlar, gövde rengi kapı kolu ve aynalar, ABS, deri direksiyon simidi, yağmur sensörü ve otomatik yanan farlar var. Yani aslında tam olarak GP dynamic in rakibi gibi duruyor. Fiyat olarakta 5K Grande Punto 26770 YTL, Fiesta 27500 YTL. Puntoya aluminyum alaşımlı jantları eklediğinizde aynı fiyata geliyor.
Bu durumda tercihiniz hangi araç olurdu neden?

dagored
11/06/2007, 13:17
Bu sitede fiesta cevabı alacağına pek ihtimal vermiyorum :D:D:D

tabiki de GrandePunto ;)

ufuk61
11/06/2007, 13:19

tabiki de GrandePunto ;)
kardeşim nede güzel cevap vermiş:D:D:D

Körfezli
11/06/2007, 13:21
Şimdi burada zaten herkes grande punto aşığı, bana göre sen iki arabayı da test edeceksin, hangisini beğenirsen onu sen seçeceksin? Grande Punto görünüş, tasarım olarak Fiesta'dan çok daha estetik bir araba, yakıt konusunda dizel olsaydı birşeyler söylerdim ama benzinlileri kullanan arkadaşlar anca kıyaslama yapar...

tangoesk
11/06/2007, 13:28
Bende biliyorum cevapların punto çıkacağını ama genel olarak iyisi kötüsüyle 2 aracı karşılaştırsalım bilgilenelim diye açtım konuyu. İsterseniz ben iki aracında iyi özelliklerini kıyaslamak için açayım konuyu. Örneğin yol tutuş ve dayanıklılık açısından Fiesta daha iyi bir araç ama GP daha göze hitap eden şok şık bir araç. Ayrıca GP de mp3 player ve çift bölmeli otomatik klima var Fiesta da bunlar yok.

Körfezli
11/06/2007, 13:38
Yol tutuş olarak g.punto'nun fiesta"dan aşağı kalacağını sanmıyorum, dayanıklılık konusunda bişey demek zor, henüz 1 yıl oldu grande punto piyasaya çıkalı ama yedek parça olarak fiesta"dan ucuzdur...

ABNEW
11/06/2007, 13:40
Fiesta uzun süredir üretilen bir araç olduğu için sorunsuzluğu GP den iyidir.Tabi Gp çıkalı da 1 yıldan fazla oldu ve hatalar giderilmiştir.Bunun dışında gerek tasarım, modernlik gerekse güvenlik olarak Fiestadan üstündür Gp.Fiesta sınıfının yol tutuştaki referans aracı olduğu için bu disiplinde GP den belki küçük bir miktar iyidir.Tabi GP de gerek iz genişliği gerekse sert süspansiyon sistemi sayesinde yol tutuşta kesinlikle iyi bir araç.Yakıt tüketimi konusunda da 1.4 Fire nin 1.4i ye karşı üstünlüğü var...

Qubee
11/06/2007, 13:44
fordun servisi adamı çileden çıkarıyor bunu da söyleyim

Linos
11/06/2007, 13:46
Donanım anlamında bakıldığında, özellikle güvenlik açısından, yan hava yastıkları, ESP ve sis farları Fiesta'da görünmezken, GP'da bunlara ek olarak bir çok ekstra donanım elemanı mevcut! Bu bağlamda aynı sınıfta olduğunu düşünecek olursak, daha az paraya daha çok donanım alınabilir ve güvenilir bir araç olduğundan GP tercih sebebi olmalıdır... ;)

Ama şahsi yargım, araç konusunda kimse kimseyi kolay kolay ikna edemez! Çünkü genelde teknik özelliklerden çok, duygular ön plana çıkıyor seçimlerde...

GP61
11/06/2007, 13:59
2009 model Fiesta yeni kasa olcak bunu da göz önünde bulundurmak gerek..

ABNEW
11/06/2007, 14:15
2009 model Fiesta yeni kasa olcak bunu da göz önünde bulundurmak gerek..

Yaşar 2009 model GP ler de yeni kasa (Makyajlı) olabilir ama:)

Murat a katılıyorum Tr de önyargı enflasyonu var:)

GP61
11/06/2007, 15:01
Yaşar 2009 model GP ler de yeni kasa (Makyajlı) olabilir ama:)

Murat a katılıyorum Tr de önyargı enflasyonu var:)

Fiestadaki değişiklikler daha geniş kapsamlı olacak büyük ihtimallede kasa değişikliği olacak ama gp deki değişiklikler jant, far, stoplar, ayna, donanım, döşeme gibi küçük ayrıntılarda olacaktır büyük ihtimalle

krsd
11/06/2007, 15:09
Türkiye'de Fiat'a karşı kesinlikle önyargı var.Bu kadar para verip Fiat mı alınır diyen çok fazla ne yazık ki.Ama GP ile biraz kırıldı sanırım bu tutum.Ufak tefek kronik sıkıntılar giderilirse kesinlikle rakiplerine karşı bariz üstünlük kuracak.Donanım özellik olarak rakiplerinde olup GP'de olmayan fazla bişey yok sanırım.Benim olsa daha iyi olurdu diyebileceğim sadece arka frenlerin disk olmayışı.Bunun yanında sınıfındaki araçlarda ESP olan pek yok galiba.Haliyle yol tutuşta da bir adım öne çıkıyor bence.

ABNEW
11/06/2007, 16:37
Fiestadaki değişiklikler daha geniş kapsamlı olacak büyük ihtimallede kasa değişikliği olacak ama gp deki değişiklikler jant, far, stoplar, ayna, donanım, döşeme gibi küçük ayrıntılarda olacaktır büyük ihtimalle

Haklısın Yaşar.GP zaten tasarım ve donanım olarak sınıf standartlarını zorluyor.Fiesta bu konuda geride kaldı.Dolayısıyla Fiesta ileride baştan aşağı yenilenecektir.Punto mk2 7-8 sene üretimde kaldı ufak makyaj operasyonlarıyla.Mk3 de kalacaktır yaklaşık aynı süre...

Akincl
11/06/2007, 16:52
Fiata önyargı falan yok.

fiat ı bilen biliyor.

tofaş kuşlardan kurtulamadı hepsi bu.

tofaşın her arabasını kuş yerine koymaya çalışan zaten tofaş almasın.

fiesta 2009 modeli dahi bulmaz.araç hazır büyük ihtimal eylül de tanıtılıcak.

bize de 2008 başı gelir.

nasrettinhoca
11/06/2007, 17:11

tabiki de GrandePunto ;)

Fiesta.....:prop0000:

Korhan
11/06/2007, 17:13
Fiesta çıkalı 4 sene oldu. Motor da 1.4 FIRE kadar iyi değil.Seneye demode olacak bir araç için o kadar para vermezdim.

grandecaglar
11/06/2007, 17:17
Fiesta nın yeni donanım paketli bir versiyonu çıktı. Cool adını verdikleri yeni versiyonda Comfort a göre 15'' aluminyum alaşımlı jantlar, gövde rengi kapı kolu ve aynalar, ABS, deri direksiyon simidi, yağmur sensörü ve otomatik yanan farlar var. Yani aslında tam olarak GP dynamic in rakibi gibi duruyor. Fiyat olarakta 5K Grande Punto 26770 YTL, Fiesta 27500 YTL. Puntoya aluminyum alaşımlı jantları eklediğinizde aynı fiyata geliyor.
Bu durumda tercihiniz hangi araç olurdu neden?
ben de dyn 77bg var bayılıyorum arabama aşığım şekli olsun heryeri anlatamam grande bence süper bir araba fiesta da sürdüm ben 2006 model çok küçük göğüsü falan hoşuma gitmedi dar bir araba bence grande al memnun kalırsın grande puntoyla özgürlüğün yolunu aç

pdr42
11/06/2007, 17:58
abi fiestanın ustun oldugu yan bana gore yol tutusu gerisi ise grande punto tek artısı yol tutusu olur ama su demek değil aralarında daglar kadar fark yok ama biraz ustun oldugu kesin

Akincl
11/06/2007, 18:08
abi fiestanın ustun oldugu yan bana gore yol tutusu gerisi ise grande punto tek artısı yol tutusu olur ama su demek değil aralarında daglar kadar fark yok ama biraz ustun oldugu kesin

fiesta kullandın mı?

175 lastikli normal fiesta nın yol tutuşu gp den iyi değil.

stil paketli alındığında yol tutuşu bariz artıyor ancak gp den yine de çok üstün diyemeyiz çünkü gp de 16-17 jant seçenekleri de mevcut.

the_Algn
11/06/2007, 18:51
Arkadaşlar yol tutuş meselesinden kasıt süspansiyon sistemi iyi Fordların. Yoksa kim aracın limitlerini zorluyor özelliklede şehir içinde ama kasislerde çukurlarda Fiesta sessiz çalışıyor üstünlüğü o....

TEZEL PUNTO 45
11/06/2007, 19:22
grande punto grande punto grande punto degişmem:D

h k
11/06/2007, 19:28
bir kac arkadasimda fiesta var , onlarin sayesinde biraz kullanmisligimda vardir.

fiesta gp den kücük bir arac , üstelik sorunsuz bir aracta degil . gp gibi ufak tefek ama bazende sacma sapan sorunlar cikartabiliyor. servisleride pek matah degil bir yerini yaparken baska bir yerini bozabiliyorlar :)
yani kalite ve sorunsuzluk olarak gp ye karsi bir üstünlügü yok.

gerisi zevkinize kaliyor , icini disini iyice incelersiniz , her ikisinede binersiniz test sürüsü yaparsiniz sonrada hangisi mantiginiza ve kalbinize uyarsa onu alirsiniz.

baycep
11/06/2007, 21:30
bizim araçlarla fiesta aynı katogoriye konulamaz bile.. benim arkadaşımın fiestası var, bence 5 kuruş etmez.. iç gögüsü duruşu alt sınıf araba gibi, grande punto ile kıyaslanınca..

pdr42
11/06/2007, 22:02
fiesta kullandın mı?

175 lastikli normal fiesta nın yol tutuşu gp den iyi değil.

stil paketli alındığında yol tutuşu bariz artıyor ancak gp den yine de çok üstün diyemeyiz çünkü gp de 16-17 jant seçenekleri de mevcut.

fiesta kullandım. 3 gun boyunca kaskodan almıstım bana ole gelmişti. diğer hiçbir seyi iyi değil ama bi yol tutusu ustun gibiydi

Honor COOPER
11/06/2007, 22:07
Bende biliyorum cevapların punto çıkacağını ama genel olarak iyisi kötüsüyle 2 aracı karşılaştırsalım bilgilenelim diye açtım konuyu. İsterseniz ben iki aracında iyi özelliklerini kıyaslamak için açayım konuyu. Örneğin yol tutuş ve dayanıklılık açısından Fiesta daha iyi bir araç ama GP daha göze hitap eden şok şık bir araç. Ayrıca GP de mp3 player ve çift bölmeli otomatik klima var Fiesta da bunlar yok.
hocam en iyi karşılaştırmalardan birini ben yapabilirim.bundan önceki aracım 2005 ford fiesta 1.4i comfort tu.
dizayn olarak fiestayla gp yi kıyaslamak safiye ayla ile tuğba özayı kıyaslamak gibi bişey:w00t2000:
motor konusunda fiestaya göre çok sessiz çalışan bir motoru var gp nin.ayrıca yakıt tüketimi şehiriçinde yaklaşık 1 lt oynuyor yani fiesta ile daha çok yakıyordum.
servisler rezalet adam yerine koymuyorlar isteresen şikayet var sitesine bir bak ford ile ilgili servis şikayetlerine çokda pahallı yedek parçalar.(fiestanın ilk bakımını 180 ytl ye indirimli yaptırdım gp ninkini 80 e),garantisi çok sıkıntılı garantiye sokmamak için binbir türlü hile yapılıyor fordda.
yol tutuş hiç fark yok bana göre.hatta daha sağlam basıyor yere diyebilirim gp.
iç dizayn ve genişlik kıyas bile kabul etmez.ayrıca donanım farkıda çok.sadece dijital klima farkı diğer markalarda 2000 ytl.
not:fiestamın 19000 km de devirdaimi bozulumuştu yan taraftan kazası var diye garantiye sokmadılar.devirdaim önde diyince biz bilmeyiz kaza yapmış araç garanti dışı kalır dediler.
anlıyacağın hiç fiesta düşünme mutlu olamazsın.gp nin dizaynı bile seni mutlu eder üst sınıf arabaya biniyormuşsun hissedersin heleki trafikte kıskanç gözleri yakalayınca dahada mutlu olursun bence.:oops0000::cheers00:

tigis
11/06/2007, 22:11
hocam en iyi karşılaştırmalardan birini ben yapabilirim.bundan önceki aracım 2005 ford fiesta 1.4i comfort tu.
dizayn olarak fiestayla gp yi kıyaslamak safiye ayla ile tuğba özayı kıyaslamak gibi bişey:w00t2000:
motor konusunda fiestaya göre çok sessiz çalışan bir motoru var gp nin.ayrıca yakıt tüketimi şehiriçinde yaklaşık 1 lt oynuyor yani fiesta ile daha çok yakıyordum.
servisler rezalet adam yerine koymuyorlar isteresen şikayet var sitesine bir bak ford ile ilgili servis şikayetlerine çokda pahallı yedek parçalar.(fiestanın ilk bakımını 180 ytl ye indirimli yaptırdım gp ninkini 80 e),garantisi çok sıkıntılı garantiye sokmamak için binbir türlü hile yapılıyor fordda.
iç dizayn ve genişlik kıyas bile kabul etmez.ayrıca donanım farkıda çok.sadece dijital klima farkı diğer markalarda 2000 ytl.
not:fiestamın 19000 km de devirdaimi bozulumuştu yan taraftan kazası var diye garantiye sokmadılar.devirdaim önde diyince biz bilmeyiz kaza yapmış araç garanti dışı kalır dediler.
anlıyacağın hiç fiesta düşünme mutlu olamazsın.gp nin dizaynı bile seni mutlu eder üst sınıf arabaya biniyormuşsun hissedersin heleki trafikte kıskanç gözleri yakalayınca dahada mutlu olursun bence.:oops0000::cheers00:

fazla söze gerek var mı?
onur son noktayı koymuş (viva GP :X)

h k
11/06/2007, 22:25
fazla söze gerek var mı?
onur son noktayı koymuş (viva GP :X)

+1 :)

2005 yılında eskaza fiesta alayazdım , iyiki almamışım :worthy00:

gogigogi
11/06/2007, 22:37
fiesta artık miadını doldurdu acele kasa değiştirmesi lazım, gp1 yıllık araç türkiyeye girer girmez piyasayı süpürdü,ford iyidir,focus olsa bişeydemem ama fiesta hikaye bu arada benim bildiğim sadece avrupada var fiesta ve fusion amerikada fiesta yok gibi bi şey ,bi arkadaş geçende fiesta aldı benzin pompası arıza yaptı 3 gün serviste bekledi

tangoesk
11/06/2007, 23:08
fiesta artık miadını doldurdu acele kasa değiştirmesi lazım, gp1 yıllık araç türkiyeye girer girmez piyasayı süpürdü,ford iyidir,focus olsa bişeydemem ama fiesta hikaye bu arada benim bildiğim sadece avrupada var fiesta ve fusion amerikada fiesta yok gibi bi şey ,bi arkadaş geçende fiesta aldı benzin pompası arıza yaptı 3 gün serviste bekledi
Vallahi yollarda çok GP görüyoruz, gerçekten satışlarda kendi sınıfında lider gibi duruyor ama 2007 yılının ilk 4 ay satışlarına bakıldığında Grande Punto 1740 adet satmışken Fiesta 2100 adet satmış. Hatta bilgi için vereyim aynı sınıfta Getz 1893, Citroen C3 432, Jazz 691, Cosa 2812, Peugeut207 1214, Clio 2083 adet satmış. Kaynak: https://www.odd.org.tr:g0000000:

Korhan
11/06/2007, 23:13
Fiestaların çoğu şirket aracı olarak alınıyor. Koç tüm şirketlerinde Fiesta ve Focus kullanıyor ve 2 senede bir yeniliyor. GPde henüz bu yok. İnşallah hiç olmaz. bir de satış rakamları için yıllık toplam veriler değerlendirilmeli. her firma yılın farklı zamanlarında kampanya yapıyor.

ABNEW
12/06/2007, 00:18
Bir de şu var tabi Fiat hem GP satıyor hem de Palio.İstatistikleri etkiliyor tabi bu durum...

SteinGP
12/06/2007, 00:47
sadece yol tutuşta fiesta derim gerisi olduğu gibi GP..ben sadece virajları iyi alan bi araç istiyorum dersen Fiesta ama ben herşeyiyle bi araç istiyorum dersen GP :)

Fangio
12/06/2007, 01:07
Bende derimki araba alıyosan geneline bakmak lazım o zaman tabiki de Gp :)

tempesty
12/06/2007, 01:34
Ben bir kez Fiesta kullanmıştım..Bence bizim arabalardan daha sessiz ve malzeme kalitesi daha iyi sadece başka bi fark yok..

SANtO
12/06/2007, 02:01
süspansiyonu aşırı sert fiestanın. ayrıca arkadaşım almıştı sıfır iken çok hoşuma gitti. üç beş ay sonra gördüm 25 bin km falandı araba hemen eskimeye başlamış. takır tukur sesler geliyo. koltuk döşemeleri falan da hoşuma gitmedi. gp nin döşemeleri de o kadar iyi değil ama fiestanınki bence daha kötü. tabi bu benim şahsi fikrim ama yinede alınmayacak araç değil.

anvil
12/06/2007, 09:04

geçen gün yeni cliodakiler bakıyordu kıskanç kıskanç. ama baştan sona süzdüler 2 saat. nazar değmesin diye döşemeyi kaşıdım :w00t2000:

Honor COOPER
12/06/2007, 13:16
Ben bir kez Fiesta kullanmıştım..Bence bizim arabalardan daha sessiz ve malzeme kalitesi daha iyi sadece başka bi fark yok..
hocam sen bir kez kullandın ben 6 ay kullandım sadece yeni fiestadaki yumuşak plastik kaliteli diğer hiç bir şey kaliteli değil bizdeki çift renk göğüs ve krom çıtalar bile o farkı kapatıyor .
sessizlik olayına gelince o esnada kulaklarınız tıkanmış olabilir yol sesi rüzgar sesi gacırtı gucurtu maksimum fiestada hemde bu 20000 deki araçta böyle.bence beş para etmez ha gp almıyacaksam fiestada almam ne alırım honda jazz alırım-peugeot 207 alırım ama fiesta almam.neden aldım hep başım ağrıdı dertsiz başıma niye dert alıyım ki.:clapping:

ufukbzk84
12/06/2007, 15:29
Vallahi yollarda çok GP görüyoruz, gerçekten satışlarda kendi sınıfında lider gibi duruyor ama 2007 yılının ilk 4 ay satışlarına bakıldığında Grande Punto 1740 adet satmışken Fiesta 2100 adet satmış. Hatta bilgi için vereyim aynı sınıfta Getz 1893, Citroen C3 432, Jazz 691, Cosa 2812, Peugeut207 1214, Clio 2083 adet satmış. Kaynak: https://www.odd.org.tr:g0000000:

ben öle bi fark vardır inanıyorum... ama bi aldatmaca gibi oluyo şirketlerin çoğu fiesta alıyo filo olarak o fark bence ondan...ford sağlamdır görüşü hakim olduğu için böle. hani bide bi ara şirketlerde clio modaası vardıya ondan işte :D.. aman zaten gplerin o kadar ayağa düşmesini istemem böle daha karizma oluyo bi araba filolarla filan satıulmaya başlandığı zaman karizmasını yitiriyo bence (örnek: 206,fiesta)

ufukbzk84
12/06/2007, 15:36
onu bunu bırakalımda arkadaşlar bence en büyük fark konfor.. sırf bunun için fiestayı almam gp ne kadar konforluysa fiesta okadar konforsuz.. tasarıma hiç girmiyorum... şaşkın bebek gibi bakıyo araba bence albenisi yok .. servis de çok duyuyoruz memnun olanı görmedim... ee bi yol tutuşu deniyo ben fiesta kullanmadım sadece bindim ama gpnin yol tutuşundan gayet memnunum...fiestanın bence çok satılmasının nedeni şu : hani yıllardır ülkemizde brodvayler kartallar şahinler toroslar nasıl satıldıysa şu an bence fiestanın satılma mantığı o ... çok mu acımasızca eleştirdim ne :D

Er-NnN
12/06/2007, 15:54
yaw gp nin yanında fiestanın bi albenisi yko bu arada arklar filo almıyo şirketler kiralıyo o yüzden onlar satış rakamlarına yansımıyo o konuda ufak da olsa bi yanlışınız var... :)

ufukbzk84
12/06/2007, 16:01
yaw gp nin yanında fiestanın bi albenisi yko bu arada arklar filo almıyo şirketler kiralıyo o yüzden onlar satış rakamlarına yansımıyo o konuda ufak da olsa bi yanlışınız var... :)
iyide er-nnn kardeşim tamam kiralıyo peki şirketlerin kiralama süresi bittiğinde bu arabalar piyasaya çıkmış olmuyomu ikinci el satışı yapılmıyomu normal değerinin biraz altına ozaman sonuç olarak satılmış oluyo öle dimi... yoksa bilemediğim başka bişimi var...benm arkadaşım renoda çalışıyodu asf otoda... onlarda kiralama yapıolardı sona işte 1 sene sona arabaları geri alıp ikinci el olarak satıyorlardı... banada satmaya çalışmıştı ama gp yi görünce renodan vazgeçtim...:w00t2000:

Er-NnN
12/06/2007, 16:36
yok bahsettiim olay fiestaların kiralanması mesela tuborg ta bu sene yapıldı 100 araç kiralanmış onlar bu listeye dahil deil onu demeye çalışıyorum... :)

gökhan_gp01
12/06/2007, 20:35
duygusal davranmıyorum kesinlikle her yönüyle grandepunto

Honor COOPER
12/06/2007, 21:22
satışı yapılmamış yani faturası kesilmemiş arabaya nasıl plaka takıyorlar nasıl vergilendiriliyor nasıl trafiğe çıkıyor.komik geldi bana kiralansa bile fatura kesilmesi lazım yzda filo şeklinde leasing şirketleri satın alıyordur bence.

mkaksoyer
12/06/2007, 21:40
kendi şahsi aracım grande punto iş icabı şirketin aracı fiestayı hergün kullanıyorum. puntoda aylık ortalamam 2500 fiestada 1000-1500 km civarı
. puntodan fiestaya geçtiğimde fırıldağa binmiş gibi hissediyorum kendimi. punto bilhassa boşken tepkileri anormal agresif fakat kontrol açısından fiestadan 10 gömlek üstündür.

azizdost
23/06/2007, 13:40
Ben puntomu yeni satın aldım aracım 3 gün sonra teslim edilecek egzotik kırmızı 1.3 75 hp kp.Fakat aracı almadan once puntosu olan bir arkadasımda uzunca test etme imkanım oldu ayrıca kardesiminde 2006 model fiestası var.Punto ile asla kıyaslanamaz bence ben ikisini aynı sınıf bile gormuyorum.Fiesta insana daha kapıyı acıp içine otururken bile guven vermiyor yolda ise virajlarda ucacakmıs gibi geliyor cok guvensiz hissi veriyor direksiyon punto ya gore berbat punto da direksiyonda park anındaki o hafiflik muhtesem 20 aylık oglum bile tek eliyle tur attırıyor :) daha anlatacak cok sey var ama punto bence fiestayı kendine bir rakip olarak kabul etmiyor,207 ve corsa rakip kabul edilebilir belki ama fiesta olmaz fiestanın rakibi ve kıyaslanabileceği fiat uyesi olsa olsa palio dur.

Honor COOPER
24/06/2007, 00:12
palio ile kıyasa +1000k
güzel tespitttt.

gurik
24/06/2007, 00:33
kesinlikle gp.fiesta yanından geçemez.

tangoesk
24/06/2007, 16:33
Ben puntomu yeni satın aldım aracım 3 gün sonra teslim edilecek egzotik kırmızı 1.3 75 hp kp.Fakat aracı almadan once puntosu olan bir arkadasımda uzunca test etme imkanım oldu ayrıca kardesiminde 2006 model fiestası var.Punto ile asla kıyaslanamaz bence ben ikisini aynı sınıf bile gormuyorum.Fiesta insana daha kapıyı acıp içine otururken bile guven vermiyor yolda ise virajlarda ucacakmıs gibi geliyor cok guvensiz hissi veriyor direksiyon punto ya gore berbat punto da direksiyonda park anındaki o hafiflik muhtesem 20 aylık oglum bile tek eliyle tur attırıyor :) daha anlatacak cok sey var ama punto bence fiestayı kendine bir rakip olarak kabul etmiyor,207 ve corsa rakip kabul edilebilir belki ama fiesta olmaz fiestanın rakibi ve kıyaslanabileceği fiat uyesi olsa olsa palio dur.
Biraz abartmışsınız. Yol tutus konusunda Ford araclar sınıflarının en iyileridir, kıyaslayacaksak biraz objektif davranalım. Guvenlik konusunda evet GP ncap testlerinden 5 yıldız almısken fiesta 4 yıldızıdır ama sunuda gozonunde bulundurmak lazım Fiesta 2002 yılında GP 2005 yılında test edilmisti.

Linos
24/06/2007, 22:56
Tolga sana katılıyorum! Objektif olmak lazım... Benim de bildiğim kadarıyla, yol tutuşu konusunda, Fiesta sınıfında liderdir!

ABNEW
25/06/2007, 00:24
Denildiği gibi Fiesta yol tutuşta sınıfının referans aracı.Tabi GP neredeyse Fiesta kadar iyi yol tutuşa sahip bana göre.Tüm yönlerden karşılaştırıldığında GP ağır basıyor...

ufukbzk84
25/06/2007, 10:59
bence fiestanın gpden tek üstün yönü yol tutuşu ki gpde yol tutuş konusunda eksik bi tarafı yok... ama üstün olduğu konular saymakla bitmez
1- tasarım
2- konfor
3- güvenlik

zaten bi araba almak için kaç tane sebep vardırki bunlar yeterli bence

venomtigris
25/06/2007, 21:44
işyerinde fiesta, iş dışında GP kullanan biri olarak, kesinlikle GP derim,
1-daha şık ve göz alıcı dış tasarım
2-daha az paraya daha fazla donanım+kalite
3-iç mekan kalite farkı gpden yana,
4- yakıt tüketimi gp da daha az
5-EN önemlisi 2006 model fiestaların kullanım kitapçığının 110. sayfasında yazanlar GP alma nedenir.(en azından fiesta dan başka bir araç alma nedenidir.)

110. sayfada derki, eğer dashboardda disk içerisindeki ünlem işareti lambasını yanarken görürseniz bu şanzımanınızda bir arıza var anlamına gelir. sorunu çözmek için servise başvurun der. (şanzımandaki mekanik arıza için bir şey demem ama) eğer mekanik arıza yoksa merak etmeyin, bu ünlem işaretinin yanma nedeni o zaman şanzımanın aşırı ısınmasıdır, yazar110. sayfada. sorun sadece bu üstelik çözümü de çok kolay sadece şanzımanın soğumasını bekleyin!! şeklinde tavsiye veriliyor.
şanzıman aşırı ısınınca otomobil şanzımanın zarar görmesini engellemek için gaz yemiyor ve yolun ortasında öylece kalıyorsunuz. çözümü ise şanzımanın soğumasını beklemek.
üstelik ford bunu kullanım kitapçığına yazmış. yani başınıza böyle bir olay gelebilir merak etmeyin mühim bir problem değil diyor. bütün arabalarımızda var zaten!!!

sıkışık trafikte şanzımanınıza eğilip üflemek istemiyorsanız ford fiesta almayın derim.

ama ford firmasının dürüstlüğünüğ ise takdir ediyorum. adamlar bizim arabalarda böyle bir sorun var ona göre diye baştan yazmışlar kitaba. ama sanırım hiçbir bayi satarken bu sorun pardon araç özelliğinden bahsetmiyor......

Alper Kağan
27/12/2007, 17:55
Öncelikle Herkese Merhabalar

Aranıza yeni katıldım taze GP kullanıcısıyım.
Her aracın artı ve eksileri olduguna gore GP nin donanımsal ve dizayn üstünlükleri ile karşılaştırıldıgı fiesta corsa vb araçlardan üstün olduguna inanıyorum.

Tabi bu fikrim duygusalda olabilir araç alırken GP yi fiestaya tercih ettiğim için ama her iki aracı da kullanma imkanım oldugu icin soyluyorum GP kullanmak fiestayı kullanmaktan kesinlikle daha rahat ve insanın icine siniyor.

**Bir de unutmadan direksiyonuna gectigin arac sana sende araca yakısacaksın diye dusunuyorum.

Tabii birde yakıtı ile ilgili tecrübem oldugunda bu konuya daha dikkatli yaklasabilirim Forumlardan kullanıma gore farklı cevaplar okudum. Bakalım benimki ne tüketecek!

Tekrar iyi aksamlar

fatihsen67
28/12/2007, 10:21
Dostum Bir G.p. kullanıcısı olarak tüm samimiyetimle arkana bile bakmadan Fiesta derim. Çünkü g.p. nin kalitesi gerçekten çok düşük. İnanılmaz dikkat etmeme rağmen arabamdan ses gelmeyen yer yok. 1 ay kadar önce kardeşim fiesta aldı. Aralarında çok fark var. Punto sadece görsel bir otomobil.

ABNEW
28/12/2007, 10:29
Dostum Bir G.p. kullanıcısı olarak tüm samimiyetimle arkana bile bakmadan Fiesta derim. Çünkü g.p. nin kalitesi gerçekten çok düşük. İnanılmaz dikkat etmeme rağmen arabamdan ses gelmeyen yer yok. 1 ay kadar önce kardeşim fiesta aldı. Aralarında çok fark var. Punto sadece görsel bir otomobil.

Ford firması da iç mekan plastik kalitesinde pek iyi değil açıkçası.Yeni üretim Hyundai I30 Focustan çok daha kaliteli bir araç:)Fiestaları biliyorum.Plastik kalitesi bizim araçlardan farklı değil ve 1-2 yıllık kullanıcılardan (Arkadaşlarım) şikayetler geliyor seslere yönelik.Genel olarak tabiki fena bir araç değil ama gerek tüketim ve gerekse donanım olarak Gp nin kesinlikle gerisinde...

as-5-as
30/12/2007, 22:28
arkadaşlar benim bir önceki arabam fiesta idi şimdi 1.4 fire dynemic var bana sorarsanız be fiesta derim sağlamlık konusunda fordun üstüne yok çok az arıza beriyor motor performansı mükemmel yol tutuşu daha bagajı daha büyük iyi ben fiesta ile 190'ı gördüm puntoya gelince konfor olarak daha iyi motor performansı daha düşük yakıt olara aralarında pek fazla bir şey yok daha çok arı veriyor parçası ucuz ama ford ile kıyaslarsan bana göre başa baş çünkü ford daha az servise gidiyor ama arabasına göre fiyatı da pahalı

ABNEW
31/12/2007, 13:40
arkadaşlar benim bir önceki arabam fiesta idi şimdi 1.4 fire dynemic var bana sorarsanız be fiesta derim sağlamlık konusunda fordun üstüne yok çok az arıza beriyor motor performansı mükemmel yol tutuşu daha bagajı daha büyük iyi ben fiesta ile 190'ı gördüm puntoya gelince konfor olarak daha iyi motor performansı daha düşük yakıt olara aralarında pek fazla bir şey yok daha çok arı veriyor parçası ucuz ama ford ile kıyaslarsan bana göre başa baş çünkü ford daha az servise gidiyor ama arabasına göre fiyatı da pahalı

Eski kasa Fiesta Fun lar vardı 90bg lik.Onların performansı güzeldi gerçekten.Ancak güncel kasaya konulan 1.4 80bg lik motor Fiestayı sınıfının en hantalları arasına koyuyor maalesef.Tüketim olarak ise ortalamaların altında değil. Fiesta kullanan birkaç arkadaşım var.Hepsi de çeşitli problemler yaşamıştır.(Ecu değişikliği, yağ yakma vb...) Ford un bakım aralıkları ise çok kısa.Yanlış hatırlamıyorsam km dolmazsa 6 ayda bir bakım gerekiyor:)

grande26
02/01/2008, 22:04
Bence araç seçimi ,insanın kişiliğini yansıtan bir öğedir.Alman araçları sert yapıları ile olsun ,tekdüze dizaynları ile olsun daha çok mantığa hitap eden araçlardır diye düşünüyorum.Hemen hiçbirisinde duygulara hitap eden bir özellik göremezsiniz.İtalyan araçları ise ateşli motorları ,çekici dizaynları,şık kokpitleriyle Türk sürücülerine daha fazla hitap eder.Ben açıkçası daha önce kullandığım 95 model alfa 145 1.7 16 valf boxer ve 2000 model Brava sx aracımdan aldığım keyfi hiçbir Alman veya Fransız aracından alamadım.Grandepunto, bir takım potansiyel arızaları barındırsa da ,acısıyla tatlısıyla iyi bir tercih.

brvhgt
03/01/2008, 11:17
arkadaşım hoşgeldin de biraz daha sakin kimseyi kırıp üzmeyelim burda bayan arkadaşalrda var saygılar

Little F.K
03/01/2008, 15:31
Ferrari falan mı kullanıyosunuz da gp ile fiesta karşılaştırılınca bu kadar tepki verdiniz.

Duyan birisi olsa ferrari fiesta karşılaştırılması sanıcak.O zaman Bmw,audi varken gp ye de kimse binmesin ne dersiniz.

Daha ilk mesajda bu agresiflik niye.

İsteyen istediği aracı da alır.Kime ne yakışacağını ancak kişi kendisi belirler siz değil.

tankci0061
03/01/2008, 16:30
Öncelikle dostum dediin gibi bu bir tercih meselesi..benim de böyle bayanlarla:)) özdeşleşmiş arabalara karşı bir önyargım var( corsa mesela)..doğru ve ya yanlış..
ikincisi heraldeki olay bütçe meselesi..cebinde ferrari,bmw,audi alacak parası olup da gp alanada şaşarım...ama bak bi de şöyle bişe var..gp gerçekten karakter sahibi bir araba..bence onu özel yapan en önemli şey budur...çok az arabada vardır bu..
Yani bir insan çok parası olupda gp tercih etmesini de yadırgamam doğrusu..
benim de idealimdeki araba audi a3,s3 dür mesela,belki 2-3 sene sonra param olunca alacam..ama şunuda söylemek lazım gp gerçekten çok özel bir araba...belkide arabamı hiç değiştirmiyeceğim..kim bilir..

anvil
03/01/2008, 16:38
welcome on board

Little F.K
03/01/2008, 17:14
Girişiniz çok hızlı oldu,dolayısıyla tepkimde biraz hızlı ve agresif oldu.

Tercihlere saygı duyarım.Bende bi dönem kullandım ama ne o zaman ne şimdi arabaları kıyaslarken kişisel zevkleri göz önünde bulundurarak kimsenin hevesini kırmadan yorum yapmaya özen gösteriyorum.

puntobilo
07/01/2008, 10:47
herşeyi bir kenara bırak abs esr ebd vs vs vs filan ikisini yan yana koyup şöyle bir bak eminim ilk görüşteki aşkı anlıyacak ve bizler gibi ona aşık olup onsuz olamayacağını anlayacaksın. hayırlı olsun :) sevgiler saygılar