PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Skydome Problemi

billypostman
12/12/2011, 09:56
Merhaba,

9 Aralık 2011 Cuma akşamı saat 20:00 civarı Altunizade’den Boğaziçi Köprüsüne doğru ilerlerken motorize ekiplerden bir memur aracımı çevirdi. Belgeleri istedi, kendisine arabamın ruhsatını ve ehliyetimi verdim. Kontrol ettikten sonra aracını bağlayacağız dedi. Aracımın neden bağlanacağını sorduğumda; ruhsatta arabanın rengi beyaz yazıyor, bu arabanın rengi siyah-beyaz dedi. Neresinin siyah olduğunu sorduğumda tavanının siyah olduğunu söyledi. Ben de orası cam tavan, boya yok orada.. arabanın orjinali böyle cevabını verdim. Memur bey; ben arabayı siyah-beyaz görüyorum dedi.

Otomobili alalı, yaklaşık 6 ay oldu. Üzerinde hiçbir modifiye değişiklik yapmadım. Orjinal sıfır arabada böyle sorun yaşadım. Bakırköy İlçe Emniyet Müdürlüğü, aldığım bu araba için böyle bir ruhsat verirken görevli polis memurunun aracımı bağlama isteğini anlam veremedim. Alaycı tavırla; peki şimdi ne yapacağız Bilal deyip durdu... En sonunda yanımdaki eşime hürmeten (!) eşimin soğukta üşümesini istemediği için beni bıraktı.

Polis rüşvet mi bekledi? Ben mi haklıyım, polis mi?

Bu gibi sorunla tekrar karşılaşmamam için ne yapmam gerekiyor?

Ekstra para verip cam tavanlı araba alıyorum, problem yaşıyorum.

Teşekkürler.

1ocak2011
12/12/2011, 10:00
Yuh artık ya...

wepster
12/12/2011, 10:01
Hayatımda böyle saçma bir olay duymadım. Hiç bir şekilde böyle bir hakları yok. O arabayı beyaz olarak cıkartanda onun amirleri değilmi. Bizmi diyoruz arabayı bu renk yazın diye. ruhsatı sanki biz oluşturuyoruz. bizim sözlerimize göre oluşturuyorlar. saçmalamış o tamamen ben olsam bağlatır ondan sonrada alayı verir mahkemeye süründürürdüm.

clubber_style
12/12/2011, 10:11
boyle adamlara yetkı veriyorlar vatandasla dalga gecmek icin
boyle bir sacmalık varmı yaa.

punto_multijet
12/12/2011, 10:14
eşim o konuda cok sanssız. Lanica Delta arka camlar film diye nerdese ceza yiyormus ki arka camlar orjinalden renkli. Birde sizin yasadıgınız gibi polis durdurmus Punto Evoda da bu araçta tavan film kaplı demiş :D 2 renk yinede daha mantıklı bir suclama. tavan film kaplı diye cezayı yazıyomus nerdese snra eşim tavanın cam oldugunu gosterince tamam devam edin demiş.

sedini
12/12/2011, 10:15
Polisin orada sizden beklediği şey farklı olabilirmiş..
Benzeri bi olay 2 sene önce tekirdağ çorluda başımıza geldi.. 2001 Megane cabrio vardı arkadaşta..
Polis durdurdu.. Sen bu aracın tentesini ruhsata işletmemişsin dedi..
Bizimkide abi sen cabrio ne demek biliyomusun dedi.. ne demekmiş.. üstü açılan araçlara cabrio denir.. Sen devletin memurunu küçük mü görüyorsun alay mı ediyorsun.. emniyet kemerin yok senin al bu cezayı koy cebine :D
Belli ki canları sıkılmış sizi çeviren memurların..

diesel32
12/12/2011, 10:16
hep tavana film çektirenlerin yüzünden cezayı bizde çekiyoruz :dilcikartma:

USTA
12/12/2011, 10:36
Önce virajda yanan sis lamaları,şimdi de SkyDome vak'ası,olacak iş değil gerçekten.
Polis arkadaşların biraz bilgilendirilmesi lazım bu konularda,eğitim şart...:D

punto_multijet
12/12/2011, 10:42
ya fazlada takmamak lazım kafaya spoylerden dolayı impreza sti ı kapatılan arkadasım var :D adam artık katalogla dolasıyor durduklarında göstermek için :D halimize sukredelim.

tyilgin
12/12/2011, 11:01
Bence aracı bu sebepten bağlatıp bu belgelerle fiat'a yanlış ruhsat vermekten
dava açarak fiatın avukatlarının bu memurlarla uğraşması sağlanmalı.

takres
12/12/2011, 11:16
eğer yerse gitsin cam tavanlı mercedesleri çevirsin...

Ziyaretci037
12/12/2011, 11:23
Yok artık yaa..

tyilgin
12/12/2011, 11:27
Bence aracı bu sebepten bağlatıp bu belgelerle fiat'a yanlış ruhsat vermekten dava açarak fiatın avukatlarının bu memurlarla uğraşması sağlanmalı.

Memur bey; ben arabayı siyah-beyaz görüyorum dedi.

Hatta birkaç adım geri çekilip çenemi avucuma alıp arabama yandan bir baktıktan sonra sonra polise dönerek,
- Haklısınız, Yandan tavan görünmesede siyah görünen lastikler var. Bencede bağlanmalı, Buyrun bağlayın diyerek bağlatırdım.....

billypostman
12/12/2011, 11:41
Bir arkadaşın trafik polisi arkadaşına durumu sordurttum.

Ruhsatta cam tavan olduğu belirtilmeli demiş. Benim ruhsatta öyle bir şey yazıyor mu hatırlamıyorum, eve gidince kontrol edeceğim.

Yazmasa bile bu Fiat'ın hâlletmesi gereken bir mesele değil midir? :(

Ekleme: Bağlatma konusunda çok haklısınız... İlk defa başıma geldiği için panikledim, eşim yanımdaydı, bir yere yetişmeye çalışıyorduk. O anki psikolojiyle adama yalvarayım da işim görülsün diye düşündüm. (rüşvete kesinlikle karşıyım)

Bir dahaki sefere olursa polisi adı-soyadı sicilini öğrenip bağlamasına izin verebilirim, ama umarım bir daha böyle saçma sapan bir şey başıma gelmez.

fotobelit
12/12/2011, 11:53
SkyDOME dan oldugunu sanmıyorum..(peki şimdi ne yapacağız Bilal deyip durdu...)Bu yazdıgından çok açık ne anlatmak istediği..

tyilgin
12/12/2011, 11:56
Bir arkadaşın trafik polisi arkadaşına durumu sordurttum.

Ruhsatta cam tavan olduğu belirtilmeli demiş. Benim ruhsatta öyle bir şey yazıyor mu hatırlamıyorum, eve gidince kontrol edeceğim.

Yazmasa bile bu Fiat'ın hâlletmesi gereken bir mesele değil midir? :(

Ekleme: Bağlatma konusunda çok haklısınız... İlk defa başıma geldiği için panikledim, eşim yanımdaydı, bir yere yetişmeye çalışıyorduk. O anki psikolojiyle adama yalvarayım da işim görülsün diye düşündüm. (rüşvete kesinlikle karşıyım)

Bir dahaki sefere olursa polisi adı-soyadı sicilini öğrenip bağlamasına izin verebilirim, ama umarım bir daha böyle saçma sapan bir şey başıma gelmez.

İnşallah bir daha başınıza ve başımıza gelmez ama yerinizde bende olsam uğraşmamak için bağlatmaktan mümkün olduğunca uzak durmaya çalışırdım. Ancak yukarıda belirttiğim tepkileri gösterince memur arkadaşın bağlama fikrinin arkasında duracağınıda hiç zannetmiyorum.

Ha, ruhsatta cam tavan olduğu yazmadığı için bağlama hakkı varsa birşey diyemeyeceğim, Kaldı ki varsa da memur arkadaş bağlama nedeni olarak bunu değilde siyah görünmesini bahane etmiş.

Son olarak bırakın araç bağlamayı, ceza makbuzunda dahi memurun özlük bilgileri yer alıyor diye hatırlıyorum. Malumunuz, Uzun zamandır araçsız olduğum için makbuzların görüntüsünü dahi unuttum :)

Gokdeniz34
12/12/2011, 12:05
Uh daha neler
Bu arada benin ruhsattada cam tavan vs yazmıyor

Sent from my iPhone using

billypostman
12/12/2011, 12:10
Şimdi Fiat'ın bayisine gidiyorum. Durumu soracağım Birmot Zincirlikuyu'ya.

maccoder
12/12/2011, 12:23
Benim ruhsattada cam tavan gibi bir ibare mevcut değil o zaman araçlarımızın cam tavanlarını beyaz folyo kaplatalımda ceza yemeyelim :)))))))

fiery_hunter
12/12/2011, 12:40
günde elime en az 20 25 adet ruhsat geliyor hemen hemen hepsinde cam tavan var ama hiç böyle bi ibrare görmedim ..

krm1983
12/12/2011, 12:45
Maalesef böyleleri de var.Polis devleti olunca normal bir durum aslında.

asil
12/12/2011, 12:45
2011 fiorinoyada cam filimi var diye ceza kesilmiş.halbuki fabrika çıkışlı siyah cam.şu an mahkemelik kararı yazacağım gptr ye.eğitim şart.

kadir07
12/12/2011, 12:55
bence o polis tavanı folyo zannetti ve bunun için aracı durdurdu.siz ona cam tavan olduğunu söyleyincede kendini haklı çıkartmak için böyle bir bahane buldu.amcamın arabalarının çoğu işiyle ben ilgilenirim bugüne kadar en az 6-7 aracı cam tavanlıydı ve hiçbirinin ruhsatında yazmıyordu cam tavanlı oluşu.maalesef üniformayı giyince kendini padişah zannedenlerden:realmad: birine denk gelmişsiniz...

Ziyaretçi034
12/12/2011, 13:24
günde elime en az 20 25 adet ruhsat geliyor hemen hemen hepsinde cam tavan var ama hiç böyle bi ibrare görmedim ..

cam tavan değilde ofise alınan mini'nin cam tavanı var. ruhsatında renk beyaz - siyah olarak işli, ama fark olarak mininin kapı direkleride siyah renkli

billypostman
12/12/2011, 13:26
bence o polis tavanı folyo zannetti ve bunun için aracı durdurdu.siz ona cam tavan olduğunu söyleyincede kendini haklı çıkartmak için böyle bir bahane buldu.amcamın arabalarının çoğu işiyle ben ilgilenirim bugüne kadar en az 6-7 aracı cam tavanlıydı ve hiçbirinin ruhsatında yazmıyordu cam tavanlı oluşu.maalesef üniformayı giyince kendini padişah zannedenlerden:realmad: birine denk gelmişsiniz...

Haklısınız, bana da öyle olmuş gibi geliyor.

Birmot'ta çok yardımcı olmaya çalıştılar sağolsun. Fakat onlar da şaşkınlık yaşadı durumu öğrenince. Aracın uygunluk belgesini yanımda bulundurmamı, bir daha böyle bir durumla karşılaştığımda o belgede aracın tek rengi olduğunu bunun da BEYAZ olduğunu göstermemi söylediler.

Büyük ihtimal "ya tutarsa" mantığıyla hareket etti polis. Benzer durumla karşılaşabilecek arkadaşlara tavsiyem; açıklama yapmaları, açıklamadan anlamıyorlarsa bağla kardeşim.. ben aldırmasını bilirim şeklinde rest çekmeleri olabilir. Sözün bittiği yerdeyiz maalesef.

engincantan33
12/12/2011, 13:34
vıraj ıcı aydınlatmada da soylemıstım bı arkadasımızın basına gelmıstı sımdıde soyluyorum o zaman bana tepkı gostermıstı bıkac kısı BÖYLE ADAMALAR POLİS İSE BEN BU ÜLKEDE BAŞBAKANIM!!GERIZEKALILAR O UNIFORMAYI GIYINCE KENDILERINI PADISAH SANIYOR!!! TABI YINE SOYLUYORUM ISINI YAPAN POLISLERI TENZIH EDIYORUM!!!

1ocak2011
12/12/2011, 14:05
cam tavan değilde ofise alınan mini'nin cam tavanı var. ruhsatında renk beyaz - siyah olarak işli, ama fark olarak mininin kapı direkleride siyah renkli

Kardeşimin Range Rover'da bu şekilde Ruhsatta Siyah-Beyaz geçiyor.

USTA
12/12/2011, 14:11
Araçlarımızın kullanım klavuzlarını araç içinde bulunduralım bundan sonra,nerede ne zaman bir terslik çıkacağı belli değil bu memlekette...

akca37
12/12/2011, 14:13
Önce virajda yanan sis lamaları,şimdi de SkyDome vak'ası,olacak iş değil gerçekten.

Abi veya bilmiyorum başka yollara müracat etmek lazım, ya o çevirmeyle ilgili aracın cam olan tavanının siyah çift renk denilmesi esnasında sürücü olan bizlerden birinin hey heyleri üzerindeyse nolcak ? O zaman siyah tavan mı yoksa gözler mi olur bilemiyorum mazallah :D

tayfux
12/12/2011, 14:31
saçmalığın daniskası bence o işin içinde başka iş var gibi..

umit
12/12/2011, 14:35
Hatta birkaç adım geri çekilip çenemi avucuma alıp arabama yandan bir baktıktan sonra sonra polise dönerek,
- Haklısınız, Yandan tavan görünmesede siyah görünen lastikler var. Bencede bağlanmalı, Buyrun bağlayın diyerek bağlatırdım.....

:clapping:

byspayn
12/12/2011, 16:36
Çok afedersiniz polis gerizekalıymış... Allah akıl fikir versin.

sakinkaradas
12/12/2011, 16:45
karnı açmış üşümüş corba içecekmiş o. :D yada sopa istemiş.2 sinden biri mutlaka

AYTEK AYDIN
12/12/2011, 16:54
bundan 10 sene önce dikiz aynasındaki sinyal lambalarına takmışlardı,şimdi de dunu duyuyorum çok ilginç.Türkiye gerçeği

thekafkef
12/12/2011, 18:41
Yok artık ya !
Böyle giderse active lerin boyasız ayna ve kapı kollarına da iki renk ruhsata işletmemişsiniz deyip aracı bağlayıp ceza kesicekler!

zaza
12/12/2011, 18:56

Mustafa beye katılıyorum..Eğitim şart...:thumbup1:Bu gidişle skydown açık gezerkende ceza kesilebilir.Bunu açma yetkiniz varmı diye...Hazırlıklı olmak lazım...

fiery_hunter
12/12/2011, 19:14
direklerde siyah oldugu için öyle geçiyor sadece cam tavanlarda böyle bi uygulama yok

siromar
12/12/2011, 19:41
Allah akil fikir versin, Bu tip olaylara maruz kalmak bile sinir bozucu gercekten

jrgakbulut
12/12/2011, 20:21

+1903

motor delisi
13/12/2011, 08:14
ismini alsaydın yada bulunduğu polis aracın plakasını şikayet etseydin herife bak yaaa cezamı kesilirmiş

egzo-evo
13/12/2011, 08:27
viraj içi aydınlatma, skydome v.b. özellikler için yazılan cezaları veya ceza yazma teşebbüslerini duydukça bir klima reklamı aklıma geldi. reklamın sonunu "yuhaaooo dedirten cezalara son" şekline çevirirseniz bu paylaşılan konulara çok uygun olacaktır :wink:

Mitsubishi Klima 2 - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=qgqF3SCAWKs)

madenmaden
13/12/2011, 08:32
yakında arabanın iç döşemesi bordo die de ceza yiyebilrz :D çok aşırı traji komik olaylar ya bunlar... polisin canı çorba çekmiş bnce

DoBLocU
13/12/2011, 08:42
Adamlarda haklı fiatta artık lüx arabalarda olan donanımlar var.Görünce onlarda inanamıyor :P

kuday.
14/12/2011, 23:58
karnı acıkmış corba beklemiş senden :D

ecosi26
15/12/2011, 07:38
benim bildiğim kadarı ile aracın kaputu yada tavanına film çekilebiliyo...belli ki bu sefer karşılaştığınız memur arkadaş bi nafaka talebinde bulunmuş gibi geldi bana...

billypostman
15/12/2011, 09:11
Arkadaşlar tekrar merhaba,

Bu konuyla ilgili şöyle gelişmeler oldu. Foruma başlık açmadan önce aynı yazıyı emniyet genel müdürlüğüne mail yoluyla da yazmıştım.

Salı günü işyerinde masa telefonum çaldı. Arayanın trafik şubeden polis memuru olduğunu olayı araştırdığını söyledi. Verdiğim resimlerde plakamın sansürlü olduğunu söyleyerek benden aracımın plakasını istedi. Cam tavan ibaresinin ruhsatta yazıp yazmadığı kontrol edilip size geri dönüş yapılacak dedi.

Dün (çarşamba) trafik şube müdürlüğünden e-posta geldi. Aynen yazıyorum buraya:

Sn. B... P....;

Trafik Denetleme Şube Müdürlüğümüzce yapılan inceleme neticesinde; söz konusu araç ile ilgili fatura ve diğer belgeler ile birlikte Bakırköy Trafik Tescil Büro Amirliğine gidip, gerekli düzeltme yapılmalıdır.

TRAFİK DENETLEME ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Ben de bunun üzerine hemen aşağıdaki cevabı yazdım:

Merhaba,

Öncellikle cevabınız için teşekkür ederim.

Nasıl bir gerekli düzeltme yapılması gerektiği hakkında ayrıntılı bilgi verebilir misiniz?

Ben de buna binayen arabayı ve ruhsatı bana yanlış bir şekilde teslim eden Fiat yetkililerini şikayet edeyim.

Teşekkürler.

Canım sıkıldı, sinir oldum. Trafikte onlarca skydome'lu araç var ve eminim bunların hiçbirinin ruhsatlarında cam tavan ibaresi yoktur. Olan varsa söylesin lütfen.

:kizgin:

USTA
15/12/2011, 10:20
Yeniden ruhsat çıkartmalısınız ve bunun için para vermelisiniz demek istemişler...

gorkem kaan
15/12/2011, 17:02
onu polis yapan zihniyeti .............

umit
15/12/2011, 17:07
allah allah bide bu çıktı karşımıza, kardeşim aracın özelliği bu tavan folyo değilki yahu, fabrika çıkışı cam tavan, cam tavanı geçtik hangi aracın sunroof u ruhsatta yazılı, sunroof skydome kadar tavanı kaplamasada nihayetinde cam yada dıştan görünüşte siyah görünür, cabrio nedemek bilmeyip, ceza kesmeye çalışan zihniyetten ne beklersin... inşallah bizimde başımıza gelmez... billypostman istanbulun neresinde seni çevirdi bu polisler artık o garnizonda gezmeyelim bari:)

fota
15/12/2011, 17:51
sadece gülüyorum :):):):)

ekartoo
15/12/2011, 21:13
Bende de skydome'lu punto evo var. Skydome'lu ilk aracım. Diğer kullandığım araçlarımdan farklı olarak ruhsatta cinsi: otomobil yerine cinsi: "otomobil (Çok amaçlı) yazması. Muhtemelen bu yazım tarzı aracın aksesuarlı olduğunu belirtiyor. Trafik tescilde bu şekilde ayrım yapıldığını düşünüyorum. Renk ise beyaz yazıyor. Aracım 2012 model 2011 ekim trafiğe çıkışlı.

bilmec
16/12/2011, 01:33
Evo MyLife versiyonunu alanlar yandı o zaman.
onlarda tamponda siyah :D

Bozok
16/12/2011, 01:50
Bu gibi haberlerden sonra skydomeluların 2. el piyasası tutmuyomuş diyorlar :P

egzo-evo
16/12/2011, 17:13
ülkemizde maalesef bir olayı ne kadar çok kurcalarsan başına o kadar iş açılır :S

duyarsız olacaksın görmezden geleceksin hakkını aramayacaksın çünkü sistemin istediği bu. ne zaman sesini çıkartırsan ne kadar çok hakkını ararsan o kadar başın derde girer ve haklıyken haksız duruma düşersin :shocking:

şimdi ruhsatınızı değiştirmek için hem zaman hem para harcıyacaksınız hemde canınız sıkılacak :kizgin: tecrübeyle sabit tıpkı şu an yaşadığınız gibi.

inşallah bir an önce tatlıya bağlanır :)

fota
16/12/2011, 17:21
Bende de skydome'lu punto evo var. Skydome'lu ilk aracım. Diğer kullandığım araçlarımdan farklı olarak ruhsatta cinsi: otomobil yerine cinsi: "otomobil (Çok amaçlı) yazması. Muhtemelen bu yazım tarzı aracın aksesuarlı olduğunu belirtiyor. Trafik tescilde bu şekilde ayrım yapıldığını düşünüyorum. Renk ise beyaz yazıyor. Aracım 2012 model 2011 ekim trafiğe çıkışlı.

benimkinde de çok amaçlı yazıyor ama neden yazıyor bilmiyorum :) arabayı binip gezme amaçlı kullanıyorum :):)

krm1983
16/12/2011, 19:37
saçmalamışlar

enderfikret
18/12/2011, 00:34
İzmir-Seferihisar arasında beni durduran trafik polisi ehliyetimdeki foroğrafın en eski 6 aylık olması gerektiğini söylemişti, ben de ona, "memur bey yani her altı ayda bir ehliyetimi yenileyecek miyim?" demiştim...

billypostman
24/12/2011, 20:06
Merhaba,

Uzun zaman sonra Bakırköy İlçe Emniyet Müdürlüğü'nden cevap geldi:

Sayın; B... P...

İlgi sayılı yazıda belirtilen şikayet ile ilgili olarak bahse konu şahsın şikayetinde belirtmiş olduğu durum aracın artı özelliklerinin ruhsata işlenmemesi neticesinde meydana gelebilecek bir konudur bu tip durumların meydana gelmemesi için aracın ilk tescili sırasında araç özelliklerinin olduğu bilgi kısmının eksiksiz ve tam olarak başvuru dilekçesinde olması ve bu bilgilerin hatasız olarak ruhsata işlenmesi ile giderilebilecek durumdur. Bilginize . 23/12/2011.

Cam tavan vardır diye ruhsata yazılması gerekiyor anlaşılan.

Şimdi Fiat'ı nasıl şikayet etsek? :g0000000:

tayfux
07/01/2013, 23:54
Arkadaşlar konuyu hortlatayım haberiniz olsun..

matadorcuk
10/01/2013, 20:40
Oldumu sımdı:)bendede folyo var:D

karnı açmış üşümüş corba içecekmiş o. :D yada sopa istemiş.2 sinden biri mutlaka
Ikısı bırden bence:D

Mustafa beye katılıyorum..Eğitim şart...:thumbup1:Bu gidişle skydown açık gezerkende ceza kesilebilir.Bunu açma yetkiniz varmı diye...Hazırlıklı olmak lazım...

Egıtım sart