PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Traversleri değişmiş araç alınırmı ?

tyilgin
10/12/2011, 01:52
Merhaba arkadaşlar,

Uzun zamandır 90bg dizel emotion + güvenlik paketli punto arıyordum. Sonunda buldum. fiyattada anlaştık ancak aracın trammer kayıtlarında önden aldığı darbe sonucunda traversler, motor kulakları vs. değiştiği çıktı.
sanayideki arkadaşım boşver vazgeç diyor ama bende bu kriterlerde bir araca kolay kolay denk gelebileceğimi sanmıyorum. Aracı satan 2. sahibi. kaza ilk sahibinde olmuş ve arkadaşıymış. ben uzun zamandır kullanıyorum sorunsuz diyor.

fiyatı 23.000 TL.

Sizlerdende bir yorum alabilirmiyim ?

Musty*
10/12/2011, 01:54
Kriterlerine uygun ama bir okadarda çelişkili görünüyor ... darbeli araç almakta huzursuz eder insanı..

tyilgin
10/12/2011, 01:57
Kriterlerine uygun ama bir okadarda çelişkili görünüyor ... darbeli araç almakta huzursuz eder insanı..

uzun zamandır da arabasızdım. Pazartesi işlemlere başlayacaktık ama yıkıldım...

Musty*
10/12/2011, 02:08
uzun zamandır da arabasızdım. Pazartesi işlemlere başlayacaktık ama yıkıldım...

Anladm.. zor bi durum ama araştırmasını iyice yap . belki senin adına pek bi sıkıntı yaratmayabilir . yada bunu gündeme getirip fiyatta oynama yapılabilir..

pdr42
10/12/2011, 09:12
ön şase başları eğik mi acaba? YAni düzeltilmiş mi. Öncelikle size tavsiyem akisleri kontrol edin oralarda problem yoksa yüksek hızda deneyin bu arada iyi kulak verin teker bilyaları ne alemde? modelini anlamadım ama 2006 ile 2008 ise o para verilmez. bu arada tramerde dediğiniz parçaların degiştiği yazıyor mu? yoksa siz hasar kaydına binaen arastırıncamı farkettiniz

tyilgin
10/12/2011, 09:36
ön şase başları eğik mi acaba? YAni düzeltilmiş mi. Öncelikle size tavsiyem akisleri kontrol edin oralarda problem yoksa yüksek hızda deneyin bu arada iyi kulak verin teker bilyaları ne alemde? modelini anlamadım ama 2006 ile 2008 ise o para verilmez. bu arada tramerde dediğiniz parçaların degiştiği yazıyor mu? yoksa siz hasar kaydına binaen arastırıncamı farkettiniz

Satıcı 2007 model diyor. 2007 nin ocak ayında trafiğe çıkmış. Ancak trammerde 2006 model görünüyor. Servisteki arkadaşım trammerda görünen tarih imal tarihi olduğu için 2006 görünmesi normaldir diyor.
Hasara gelince, Araç şehir dışında olduğu için henüz gidip görmedik, trammer kayıtlarından iceledik, tampon+kaput+traversler değişmiş ve motor kulakları kopmuş, konsolda dahi işlem görmüş görünüyor.
Satıcı ilk sahibinin çok yakın arkadaşı olduğunu ve bu hasarın onda meydana geldiğini, o kazada sadece radyatöre kadar hasar olduğunu belirttiğini söylüyor. Ancak bu sabah e devletten sorgulama yaptığında sahiplik belge tarihini ocak 2011 olarak gördüm. ikinci sahibinin 10 ay kadar kısa bir süre kullanmış olmasıda beni endişelendiren diğer bir faktör.

pdr42
10/12/2011, 09:48
bu arac muhtemelen pert arac alım satımı ile alnımıstır. pert arac olması muhim değil eger kazasını bilyosanız sorun yok. bir de malum bazı pert olmayacak araclarıda pert ediyorlar ole de bir araba olabilir. ben tramerden neresi degisik neresi degismedi diye gorudnugunu sizden duuyorum. sadece hasar gozukur. peki hasar miktarı ne gozukuyor

tyilgin
10/12/2011, 10:16
Hasar miktarı konusunda birşey söylemedi. Aracı maslak otosanayideki akrabam inceliyor. kendisi oto elektrikçisi, servise gidip arkadaşları ile değerlendiriyor. Baktıkları trammer sistemi değilde servis kayıtlarıda olabilir, trammer kelimesini kendisinden duymadım, forumdaki kulak aşinalığımdan dolayı ben telafuz ettim.

oguzhan06
10/12/2011, 10:22
bana kalırsa sen araç bakmaya devam et hocam, önden kaza yapmış arabalar sıkıntı çıkarmaya meyilli oluyor genelde boşver üç kuruş fazla ver daha düzgününü al bana çok mantıklı gelmedi araç ama tabi tercih yine sizin..

pdr42
10/12/2011, 10:22
tramerden sorgulayın hasar kaydı ne gözüküyor sanayide baktırmayla yetinmeyin bence. ama aracın modeli 2006 yada 2007 ise pahalı haberiniz olsun

tyilgin
10/12/2011, 11:07
Sanayide bakmak diye kastettiğiniz elle/gözle inceleme diyorsanız zaten aracın yanına gidilmedi henüz. Fiat yetkili servisinden şase numarasıyla bakıldı.
Ancak ağır basan fikrim almaktan vazgeçtiğim yönünde....

tyilgin
10/12/2011, 11:10
Bu arada 2006-2007 model 90bg Emotion+güvenlik paketli araçları 24-25 ten aşağı alabilen yok gibi. Bu fiyat çıtasının, sıfırına yakın olduğunu görünce banada yüksek geliyor. Daha makul fiyatlarda bulabilirmiyim sizce ?

emtue
10/12/2011, 11:40
bence vazgeçin, biraz daha özelliksiz bir model olsun ama temizz olsun.

açıklamalar pek güven vermediği gibi, satarken de sıkıntılı bir araç..

fotobelit
10/12/2011, 11:47
bence vazgeçin, biraz daha özelliksiz bir model olsun ama temizz olsun.

açıklamalar pek güven vermediği gibi, satarken de sıkıntılı bir araç..
Katılıyorum..Bencede hiç bulaşmayın..1-2 daha fazla verin daha az sorunlu bir araç bulun derim..

izoci
10/12/2011, 11:48
Bulaşma derim :)

blackhawk
10/12/2011, 12:10
Kesinlikle bulaşma ne kadar darbe aldığını yapan ustanın işini ne kadar düzgün yaptığını bilemezsin. Sonuçta can taşıyacaksın riske girme. Birde satmak istediğin zaman başına dert olur.

comanchee
10/12/2011, 12:27
önden ve veya arkadan darbe alınmış araba alınmaz (değişen miktarı önemli sadece kaput-tampno-çamurluk ezilmeleri müstesna) kulaklara,traverslere kadar uzanacak şiddetli kazası varsa o araca güven olmaz...

aykut_1914
10/12/2011, 13:08
o kadar vericeksiniz,içinizde endişe dert,acaba ne zaman başıma gelicek diye..
bence gerek yok

asil
10/12/2011, 13:16
arkadaşım hiç girme bu olaya kazalı araç sorunludur her zaman....

reddragon
10/12/2011, 13:26
Pahalıdır vardır bir hikmeti, ucuzdur vardır bir alameti...
Hüsnü KURUNTU (Kuruntu Ailesi)
Aynı durumu ben de yaşadım 17 bin civarına multijet g.punto alacaktım gayet uyguna. Serviste tampon,kaput, radyatör vs değiştiğini öğrendim ki bunu biliyordum arkadaş kaza yaptığını belirtmişti. Gel gör ki beyin ve direksiyonda da arıza görüldü ve baya maliyetliydi...
Kısaca o araçta görünenden fazlası vardır. Expertizde herşey belli olur...

Sonuç olarak bu olay beni sıfır araç sahibi yaptı. Sıfırdan şaşmam bundan sonra da asla 2. el düşünmem. Gücümün yettiği sıfırı alırım...

tayfux
10/12/2011, 13:43
bence de boşver kardeşim motor kulakları değişmişse arabanın hasarı motora kadar gelmiş ve kulakları kırmış demektir..

Du Hast
10/12/2011, 20:23
aman hocam alma o aracı
travers alttan altınan bir darba sonucu eğilebilir sonucunda değişebilir ama motor kulakları, ön kaput hatta konsolda işlem var diyorsanız o araba önden kesinlikle sağlam darbe yemiştir, ön şaseler düzeltilmiştir. bu tarz kazaları olan araçlar kolay kolay düzen tutmazlar, arıza yapma dışında stabiliteleri çok bozuk olur. 2 3 fazlasını verin kazasızını, içinize sineni alın kafanız rahat etsin.

tyilgin
10/12/2011, 21:04
Arkadaşlar araçtan tamamen soğudum ve vaz geçtim.

Yorum yazan tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

iyi akşamlar....

pilotender
10/12/2011, 21:23
Ben şahsen, tekrar ikinci el araç bakıyor olsam. Ufak tefek çizikleri belki kabul ederdim. Onun haricinde hiçbir kusuru kabul etmem... Tamponu değişmiş dahi olsa yanaşmam şahsen o arabaya. Çünkü ne oldugu ne cıkacağı hiç belli olmuyor sonrasında.

Ayberk0616
10/12/2011, 21:32
Boya takıntım asla olmadı ama traversi değişmiş araba almam bence sizde almayın traversleri değişmiş ise büyük ihtimal airbag açmıştır

halils2
10/12/2011, 23:21
bence hiç bulaşmayın derim 95 reno 19 europa aracım vardı önden kazalı sağ altta şasede kayıklık vardı aracın yolda çalkalama yapıyordu çok rahatsız ediyordu sürüş esnasında o paralara daha temiz araç bulun derim ki kafanız ağrımasın son pişmalık fayda etmez.

CesSpOoL
10/12/2011, 23:36
motor traversi ise bi düşünmek lazım, tampon traversi ise sorun değil.

tyilgin
11/12/2011, 01:38
Arkadaşlar işin bir ilginç yanı daha var. Şasidende plakadanda 5664'e sorgulattığımda trammer kayıtlarında hasar kaydı yoktur diyor. Oysa şu anki sahibi bile ilk sahibinin radyatöre kadar hasara yol açan bir kazası olduğunu belirtiyor. Bu trammer sorgusuna ne kadar güvenilir diye düşünmeye başladım.

CesSpOoL
11/12/2011, 04:11
Plaka degismis ya da kasko-sigorta disinda tamir edilmisde gorunmez. Şasi no ile bakın plaka ile sorguladiysaniz

tyilgin
11/12/2011, 09:20
Plaka degismis ya da kasko-sigorta disinda tamir edilmisde gorunmez. Şasi no ile bakın plaka ile sorguladiysaniz

Hem plaka hemde şasiden sorguladım. ikisindede hasarkaydı yok diyor. Sigorta haricinde toplandı desem o zaman niye servise götürsün ?. Değişen parçalar servis kayıtlarında görünüyor.

Bu arada ben araçtan vaz geçtim geçmesine de. Aklım trammer sorgu sisteminin güvenirliliğine takıldı. Şu anda takip ettiğim başka bir araç daha var. Oda trammer sorgusunda hasar kaydı yok diyor lakin bende trammere güven kalmadı.

Şuanda baktığım araç bu
Fiat Punto Grande 1.3 M.jet Emotion 2006 Model 24.250 TL Sahibinden satılık ikinci el Siyah renk - 65494667 (https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-fiat-r-emotion-65494667/detay/)?

orkun09
11/12/2011, 14:27
23.000 ha bu paraya o modelde ne araçlar bulursun, acele etme bence...

tyilgin
11/12/2011, 14:31
Yorumlarınız için herkese ayrı ayrı teşekkür ederim.

macsea
11/12/2011, 17:57
acele etme bencede araç alırken insan sabırsızlanıyor ama, alırsın önceleri bişey cıkmaz sonra sorunlar başladımı arkası kesilmez.bile bile lades olma .

tyilgin
11/12/2011, 18:12
Ev alırken uzun zaman önce satmıştım aracımı. Eskiden wc'ye bile arabayla gidere çıkmıştı adım.

Hayır ne güzel arabasız arabasız gidiyordum. Dayım bir araba aldı, ist.trafiğine de pek alışkın değil rahat edemiyor. Her buluşmamızda anahtarı bana veriyor. İçimdeki canavar bir uyandı, geceleri uyuyamaz oldum. Bileydim oturmazdım sürücü koltuğuna. Sigarayı bırakan birinin birtane içmesinden, Askerden gelmiş delikanlıdan beter durumdayım inanki ;)

alpimmm
11/12/2011, 18:23
Arkadaşlar araçtan tamamen soğudum ve vaz geçtim.

Yorum yazan tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

iyi akşamlar....

vazgeçtiğinize sevindim,
bence de böyle darbeli araca yaklaşmamalı. iyi yapmışsınız,

eexelanss
11/12/2011, 20:05
Yahu kusura bakmayın affınıza sığınarak söylüyorum. Bu konunun başlığını nezaman okusam hep travesti diye okuyorum :-)

tyilgin
11/12/2011, 20:30
Yahu kusura bakmayın affınıza sığınarak söylüyorum. Bu konunun başlığını nezaman okusam hep travesti diye okuyorum :-)

Hay allahta sizi güldürsün emi. :clapping:

Niye kusura bakayım, estağfurullah..

taret
11/12/2011, 20:31

:D:D:D:D:toot0000:

eexelanss
11/12/2011, 21:56
Hay allahta sizi güldürsün emi. :clapping:

Niye kusura bakayım, estağfurullah..

Allah hepimizi güldürsün inşallah. Umarım gönlünüzde yatan aracı biran önce bulursunuz..

tyilgin
11/12/2011, 22:01
umarım gönlünüzde yatan aracı biran önce bulursunuz..

amiiiiinnnnn.......

oguzhan06
12/12/2011, 20:11
hocam biraz daha çıkabiliyorsan sana 2011 lpg/li otomatik vites 16000 km'de senelik bakımı 2 hafta önce yapılmış dertsiz tasasız gri evo vereyim bi ara düşündüm satmayı vazgeçmiştim ama istiyosan 28000 liraya sana veririm.

tyilgin
13/12/2011, 00:24
hocam biraz daha çıkabiliyorsan sana 2011 lpg/li otomatik vites 16000 km'de senelik bakımı 2 hafta önce yapılmış dertsiz tasasız gri evo vereyim bi ara düşündüm satmayı vazgeçmiştim ama istiyosan 28000 liraya sana veririm.

Teklifiniz için teşekkür ederim. 18000 seviyelerindeki opel corsalardan başlayarak bu seviyelere ancak ulaşabildim. Aslında 21k üzerine çıkmam bile beni çok kasıyor, 23k değerini bile borçlanarak yakalayabileceğim zaten.

Tekrar teşekkür ederim.

zoomes
13/12/2011, 10:14
Bilgi vermek adına konuşuyorum,benim aracım daha 5000 km ama arka travers değişti aracı görseniz travers nasıl yamulmuş dersiniz sadece arka çamurluğun yarısı değişti birde jant lastik çünkü darbeyi direkt tekerlek aldı, her traversi değişen aracın şasisi yamulacak airbagleri açılacak diye bir kaide yok kazanın nasıl ve nereden olduğuna bağlı biraz.

Hodbin
14/12/2011, 06:06
Yahu travestiden değişmiş araç alınırmı diye okudum sabah sabah...

Bana sorarsan motora kadar girmiş bi kaza,muhtemelen şasilerde hasar bırakmıştır.Kimsenin lafına güvenme,sonra başın ağrımasın..Başka araçlara bak derim.Sonuçta alacağın araba dışarıda bi yerde seni bekliyor..Kısmet meselesi...Acele etme derim...

tyilgin
14/12/2011, 09:03
alacağın araba dışarıda bi yerde seni bekliyor..Kısmet meselesi...Acele etme derim...

Bulduğumu sandım ve dün bursaya kadar gittim ama fiyatta anlaşamadık. Benim bütçem 750TL eksik kaldı. Arabadan alacağım parayı dolara yatırsan bir ay sonra 2500TL kazanma ihtimalin %80 diyorum dinlemedi. En son üzerine senet yapalım dedim, yok dedi. Resmen Nuh-Peygamber vakası.

Sanırım son çare güvenlik paketli bir dynamic düşüneceğim. Aslında 2012 yılının, piyasalar açısından daha zor geçeceğini tüm ekonomistler söylüyor. Bir arkadaşım 2002 krizinde 90000 lik bir evi 55000 bine almıştı. Bu krizler güzel fırsatlar doğuruyor ama zaman işte....

Neyse yorumlarınız için herkese teşekkür ederim..

gmb
14/12/2011, 09:56
Satıcı 2007 model diyor. 2007 nin ocak ayında trafiğe çıkmış. Ancak trammerde 2006 model görünüyor. Servisteki arkadaşım trammerda görünen tarih imal tarihi olduğu için 2006 görünmesi normaldir diyor.
Hasara gelince, Araç şehir dışında olduğu için henüz gidip görmedik, trammer kayıtlarından iceledik, tampon+kaput+traversler değişmiş ve motor kulakları kopmuş, konsolda dahi işlem görmüş görünüyor.
Satıcı ilk sahibinin çok yakın arkadaşı olduğunu ve bu hasarın onda meydana geldiğini, o kazada sadece radyatöre kadar hasar olduğunu belirttiğini söylüyor. Ancak bu sabah e devletten sorgulama yaptığında sahiplik belge tarihini ocak 2011 olarak gördüm. ikinci sahibinin 10 ay kadar kısa bir süre kullanmış olmasıda beni endişelendiren diğer bir faktör.

Tarık Bey tavsiyem uzak durun daha önce benzer bir durumu yaşamış birisi olarak arabanın dertleri bitmiyor, sürekli hasar bölgesinde arıza çıkıyor, ayrıca satarken de arabanın hasarını söyleseniz bile alacak kişi size dolandırıcı gözüyle bakıyor bir önceki arabamda benzer bir durum vardı, önden kazalıydı 22000 liralık arabayı 18000 liraya verdim kurtulduğuma sevindim, alan arkadaşa da defalarca söyledim böyle böyle hasarları var diye, benim cevabım geç oldu sanırım vazgeçmişsiniz adınıza sevindim ayrıca referans olması açısından 2006 emotion 1.3 dizel, güvenlik paketli, 10 gün önce 24000 liraya aldım 1 parça boya var servis bakımlı km 73000 umarım yardımcı olur bu bilgiler size

Ziyaretci036
14/12/2011, 10:19
Bulduğumu sandım ve dün bursaya kadar gittim ama fiyatta anlaşamadık. Benim bütçem 750TL eksik kaldı. Arabadan alacağım parayı dolara yatırsan bir ay sonra 2500TL kazanma ihtimalin %80 diyorum dinlemedi. En son üzerine senet yapalım dedim, yok dedi. Resmen Nuh-Peygamber vakası.

Sanırım son çare güvenlik paketli bir dynamic düşüneceğim. Aslında 2012 yılının, piyasalar açısından daha zor geçeceğini tüm ekonomistler söylüyor. Bir arkadaşım 2002 krizinde 90000 lik bir evi 55000 bine almıştı. Bu krizler güzel fırsatlar doğuruyor ama zaman işte....

Neyse yorumlarınız için herkese teşekkür ederim..,
hocam her aracın bir ederi vardır. bir dinamik veya emotion 'u active fiyatına almak hayaldir. forumda bakıyorum bazı arkadaşlar hem düşük km olsun hem yüksek model olsun hemde ucuz olsun. bence olmaz dediğiniz gibi kriz gelipte insanlar borçlarını ödiyemez duruma düşüp araçlarını ucuza satabilirler. siz krizi bekleyip fırsatçılık yapabilirsiniz. ama şöylede bişey var ağlayanın malı gülene yar olmaz. iyi günler inş gönlünüze göre bir araç bulursunuz.

tyilgin
14/12/2011, 10:52
,
hocam her aracın bir ederi vardır. bir dinamik veya emotion 'u active fiyatına almak hayaldir. forumda bakıyorum bazı arkadaşlar hem düşük km olsun hem yüksek model olsun hemde ucuz olsun. bence olmaz dediğiniz gibi kriz gelipte insanlar borçlarını ödiyemez duruma düşüp araçlarını ucuza satabilirler. siz krizi bekleyip fırsatçılık yapabilirsiniz. ama şöylede bişey var ağlayanın malı gülene yar olmaz. iyi günler inş gönlünüze göre bir araç bulursunuz.

Yanlış anladınız, Ben aracın değeri konusunda etmez demiyorum. Konuyu kısaca özetlemek gerekirse opel corsa düşünürken punto düşünmeye başladım. Sonrada çıka çıka emotion+sp sınırına dayandım. Km konusunda ise bir takıntım yok. Benim tek derdim bütçem. Aracın sahibinede bu bedelin normal olduğunu ancak bütçemin müsait olmadığını kalan 750 yi ise resmi evrakla borçlanayım dedim. Sakın kala kala 750 mi eksik kaldı demeyin lüten, bilirsiniz bardağı taşıran son damla sudur. O son damla olmadan koca bardak dolusu su durağan bir sudur.

Kriz konusuna gelince oradaki yanlış anlaşılmayıda düzeltmek istiyorum. Kriz ortamı ufukta göründüğü için belki 1 ay sonra bu bedeli teklif edende çıkmayacaktır demek istedim. Kriz fırsatçısı olsam, Yaklaşan bir potansiyel krizi görmezden gelip bu günden almaya çalışmazdım.

Umarım, kendimi ifade etmek stediğim şekilde ifade edebilmişimdir.

tyilgin
14/12/2011, 10:58
,
bir dinamik veya emotion 'u active fiyatına almak hayaldir.

Bu arada 23000 seviyesi ancak active fiyatıdır diyorsanız bunuda bilmek isterim. Benim GP ler ve fiyatları konusundaki tecrübem en fazla 2 aylık. Buradaki arkadaşlar 23000 seviyesine temiz bir istemiş olduğum aracı bulabileceğimi söylediği için umutluyum.

tyilgin
14/12/2011, 11:25
Tarık Bey tavsiyem uzak durun daha önce benzer bir durumu yaşamış birisi olarak arabanın dertleri bitmiyor, sürekli hasar bölgesinde arıza çıkıyor, ayrıca satarken de arabanın hasarını söyleseniz bile alacak kişi size dolandırıcı gözüyle bakıyor bir önceki arabamda benzer bir durum vardı, önden kazalıydı 22000 liralık arabayı 18000 liraya verdim kurtulduğuma sevindim, alan arkadaşa da defalarca söyledim böyle böyle hasarları var diye, benim cevabım geç oldu sanırım vazgeçmişsiniz adınıza sevindim ayrıca referans olması açısından 2006 emotion 1.3 dizel, güvenlik paketli, 10 gün önce 24000 liraya aldım 1 parça boya var servis bakımlı km 73000 umarım yardımcı olur bu bilgiler size

Evet o araçtan vaz geçtim artık.

Aradığınız aracı bulduğunuza sevindim. Alanada satanada hayırlı olsun. Kazasız belasız iyi günlerde kullanın inşallah. Darısı ÖNCE BENİM, sonra diğer arkadaşların başına :)

AYTEK AYDIN
14/12/2011, 15:48
hiç bu işe girme sıkıntı yaratır hem fiyatıda hiç cazip değil. daha temiz bir active al ondan iyidir.