PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sisli havalarda lütfen buna dikkat edin !!!!!

GP COSKUN
04/12/2011, 13:09
hazır yeri gelmiş bununla ilgili bir kaç şey yazmadan geçemeyeceğim
dünki buluşmada da bu konuyla ilgili konuştuk
ülkemizde siste meydana gelen kazaların büyük çoğunluğuna neden olan bir unsur var ve bunu herkes yada çoğu kişi diyelim göz ardı ediyor ve aslında sis kazalarında zincirleme oluşan kazalarda baş aktörü oynyorlar
bu eylemin adı sis te dörtlüleri yakarak gitmek bu hareket sizi olası bir tehlike anında savunmasız bırakıyor
nasıl sorusuna gelirsek
dörtlüleriniz açık sis lambanız açık sisli bir yolda trafikte ilerliyorsunuz diyelimki
kaza yada herhangi bir nedenden yol ağırlaşıyor yada duruyor sizin arkadan gelenleri uyarmak için yapacağınız hiç bir eyleminiz yok dörtlülerinizde açık olduğu için zaten normalde arkadan gelenler ani bir durum olduğunun farkına varamıyorlar ve zincirleme şekilde kaza meydana geliyor
trafikte herkesin sisli koşullarda dörtlülerini açmaması konusunda uyarılıp eğitilmesi gerekli bunun yerine sadece sislambası ile ilerlenmesi gerektiği anlatılmalı ve sadece acil bir durum meydana geldiğinde dörtlüler açılarak arkadaki sürücülerin uyarılması gerektiğini anlatılmalı bu konuda yapılacak eğitim ve düzenleme aslında bir çok kazayı önleyecek ve belki bir çok kişinin hayatını kurtaracaktır

barisunye
04/12/2011, 13:30
dunku zıncırleme kazaya en buyuk etken de sisle birlikte oluşan buz neden olmuş..araçlar goruyor kazayı ama duramıyor..frene basan kaymış...

GP COSKUN
04/12/2011, 13:36
dunku zıncırleme kazaya en buyuk etken de sisle birlikte oluşan buz neden olmuş..araçlar goruyor kazayı ama duramıyor..frene basan kaymış...

duramamalarının tek sebebi araçların durmuş olduğunu geç fark etmeleri
yoksa dün buzlanma felanda yoktu genelde buzlanma derler ancak sisin içinde yol şartları nemden dolayı ve su buharından dolayı asfalt kaygan halde olması
yoksa dünki hava şartlarında gerek meteoroloji gerekse sıcaklık değerleri bir buzlanmaya işsret etmiyor

krm1983
04/12/2011, 20:42
Çok hayati bir bilgi.Ellerinize sağlık.

darkman
04/12/2011, 21:08
gerçekten doğru benimde geçenlerde başıma geldi birden sağanak yağış başladı görüş mesafesi epey bi düştü herkes yakmış dörtlüleri ilerde aniden bi 30 a düştüler zor durdum gerçekten allahtan buz falan değildi yerler

izoci
04/12/2011, 21:17
Bizim buralarda fazla olmuyo ama eyvallah abi uyarı için :)

Scottie
04/12/2011, 21:19
uyarılar için sağolun..

takres
04/12/2011, 21:38
çok doğru söylüyorsun abi...bu durumu herkesin bilmesi lazım...

ecosi26
05/12/2011, 07:45
Trafik kuralları ne ise, uygulandığında emin olmak lazım ki, hem kaza olmamasını hem de alınan tedbirlerin sonucu alınıyo üzerine bindiğimiz aracın özelliklerinin iyi olması herhangi bir kaza olmayacak anlamına gelmiyo...
TRAFİK KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM...

Misafir047
05/12/2011, 10:04
valla ayın onunda istanbula gidecem bu kaza olayından sonra tedirgin halde gideceğim inşallah kazasız belasız giderim

drama
05/12/2011, 10:44
Herkes uygulayacak ki bir anlamı olsun. Yoksa biri yapar biri yapmazsa yine anlamak mümkün olmaz.

fraust
05/12/2011, 12:36
gece ve sıkıntılı zamanlarda sürekli araç kullananlar için faydası olabilir mi bilmiyorum ama söyle bişey ile karşılaştım :

Gece Gr Src Gzlkleri, Gece Gzl, Src Gzl (https://surucugozlugu.com/?t10)

GP COSKUN
05/12/2011, 15:24
yine toplumumuzda yaygın bir davranış daha varki buna illet olmamak içten değil
yoğun sis var diyelim herkes usulunce süratini düşürerek ilerlerken aradan bir kaç tane egosu mu var dersiniz yoksa hava mı atmak istiyor dersiniz kendini ispatlama çabası içine girip veriyor gazı amcam
zannediyorki herkes ulan adam ne iyi şöför bu siste helal olsun önünü görüyor diye düşündüklerüni sanan gerizekalı salaklardan bahsediyorum
bu tür ayılara dikkat edin ve en müsait yerde yol verin gitsin çünki ayılar insan gibi davranamaz başınızı yakarlar

N-ciniir
05/12/2011, 16:54
çok doğru bir tespit. dörtlüler acil durum dışında kullanıldığında acil durum için yapacak bir şey kalmıyor.. bu arada normal hava durumunda buzlanmadan bahsedilmese bile viyadükler için durum farklı olabiliyor. viyadüklerin altı açık olduğu için buzlanmaya daha müsait oluyorlar diye biliyorum.

krm1983
05/12/2011, 18:57
yine toplumumuzda yaygın bir davranış daha varki buna illet olmamak içten değil
yoğun sis var diyelim herkes usulunce süratini düşürerek ilerlerken aradan bir kaç tane egosu mu var dersiniz yoksa hava mı atmak istiyor dersiniz kendini ispatlama çabası içine girip veriyor gazı amcam
zannediyorki herkes ulan adam ne iyi şöför bu siste helal olsun önünü görüyor diye düşündüklerüni sanan gerizekalı salaklardan bahsediyorum
bu tür ayılara dikkat edin ve en müsait yerde yol verin gitsin çünki ayılar insan gibi davranamaz başınızı yakarlar

Maalesef böyleleri de var.