PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Acil motor suyu sıcaklığı yardım ?

kmrn35
19/11/2011, 15:51
Arkadaşlar bugün az önce bakkala ekmek almaya gideyim dedim arabayla, gözüme motor suyu sıcaklığı göstergesi çarptı. Gösterge aynı alttaki resimdeki gibi en altta duruyor. :gun_band: Normalde ortada olması gerekmiyormu bunun nedeni nedir ?

https://c1111.hizliresim.com/r/m/mn4l.jpg

takres
19/11/2011, 15:54
motorun soğuk olması...3-4 km yoldan sonra ortaya gelir o...

kmrn35
19/11/2011, 15:55
Hmss rahatladım saol ben 20 metre gitmiştim bakkala arabayla :D

1ocak2011
19/11/2011, 16:02
Hmss rahatladım saol ben 20 metre gitmiştim bakkala arabayla :D

:D Direk sınava girmeyle ehliyet aldığın belli :)

kmrn35
19/11/2011, 16:06

Sen nasıl aldın peki ehliyeti takla atarak ondanmı puan aldın ? Yada yemek pişirerek müfettiş puanmı verdi 100 üzerinden ? Yada bir basket sahasında 3 sayılık atış yaparakmı değerlendirildin ? :D :D Fesupanallah :thumbdown:

xarsi
19/11/2011, 16:24
[QUOTE=kmrn35;598670]Arkadaşlar bugün az önce bakkala ekmek almaya gideyim dedim arabayla, gözüme motor suyu sıcaklığı göstergesi çarptı. Gösterge aynı alttaki resimdeki gibi en altta duruyor. :gun_band: Normalde ortada olması gerekmiyormu bunun nedeni nedir ?

https://c1111.hizliresim.com/r/m/mn4l.jpg

üç dört kmye normal değer gelmezse problem vardır.. dediğine göre problem yok..

tayfux
19/11/2011, 16:25
motor soğuk ondandır :)

kmrn35
19/11/2011, 16:26
Dün gece kullandım en son bugünde 20 metre yol gittim sadece dediğiniz gibi normal bişey o zaman :D

krm1983
19/11/2011, 16:40
Bu havalarda birkaç km de ısınır anca.

1ocak2011
19/11/2011, 17:07
Sen nasıl aldın peki ehliyeti takla atarak ondanmı puan aldın ? Yada yemek pişirerek müfettiş puanmı verdi 100 üzerinden ? Yada bir basket sahasında 3 sayılık atış yaparakmı değerlendirildin ? :D :D Fesupanallah :thumbdown:

Evet bunları yaparak aldım ben, Yaklaşık 23 yıl önce, bunların hepsini bize yaptırıyorlardı. Ondan tecrübeliyim motor suyu sıcaklığında bize yemek pişirtiyorlardı, bu yüzden çok iyi bilirim...

kmrn35
19/11/2011, 17:09
Evet bunları yaparak aldım ben, Yaklaşık 23 yıl önce, bunların hepsini bize yaptırıyorlardı. Ondan tecrübeliyim motor suyu sıcaklığında bize yemek pişirtiyorlardı, bu yüzden çok iyi bilirim...

Bize yaptırmıyolar pişittirmiyoalr artık teknoloji gelişti malum fırınlar ocaklar falan var onlarda pişiriyoz biz :D

1ocak2011
19/11/2011, 17:11
Bize yaptırmıyolar pişittirmiyoalr artık teknoloji gelişti malum fırınlar ocaklar falan var onlarda pişiriyoz biz :D

Kalbini kırdıysam kusura bakma, Malum eski kafayız biraz...

kmrn35
19/11/2011, 17:15
Yok niye kırasın bende kalp yok asıl ben biraz kırdım galiba :D

Ziyaretçi051
19/11/2011, 21:02
Olayı tatlıya bağladığınız için sizleri kutluyorum keşke tüm forumcular sizin olgunluğunuzda olsa

aykut_1914
19/11/2011, 23:04
sen ciddi 22 yaşında mısın?

kmrn35
19/11/2011, 23:16
Evet senden büyüğüm abi demek içinmi soruyosun ? :D

aykut_1914
19/11/2011, 23:17
sanal tatmin yapıyosun gibi geldi banada.
"abi",al buyur mutlu ettiysem seni mesele yok

kmrn35
19/11/2011, 23:19
Eyv kardeşim :) İzmirde bir yardıma ihtiyacın olursa bi sorunun gel buyur yanıma yardım ederiz abin olarak :D

aykut_1914
19/11/2011, 23:25
nerden kardeşin oluyorum senin ben?

kmrn35
19/11/2011, 23:26
abi dedin ya ondan dedim :D neyse uzatma tamam :D

aykut_1914
19/11/2011, 23:30
kamuran,sana sormuycam ben neyi uzatıp neyi kesiceğimi.
tuncay abimize saygısızlık yapmışın,alttan almış,susmuş.
bi konuya giriyorum,ilk mesajda senin nickini gördükçe sinirlerim zıplamaya başladı artık.
neyse bilmemek ayıp değil tabi sende haklısın burası forum,ama yazış tarzına vs biraz dikkat et.

kmrn35
19/11/2011, 23:34
kamuran,sana sormuycam ben neyi uzatıp neyi kesiceğimi.
tuncay abimize saygısızlık yapmışın,alttan almış,susmuş.
bi konuya giriyorum,ilk mesajda senin nickini gördükçe sinirlerim zıplamaya başladı artık.
neyse bilmemek ayıp değil tabi sende haklısın burası forum,ama yazış tarzına vs biraz dikkat et.

Saygısızlık yapan sen ve senin gibi çok bilmişler. Bilmiyom kardeşim varmı ? Siz arabadan çok anlıyosanız gidin tekniker olun yada arabanızın bakımlarını kendiniz yapın servise boşa para vermeyin :D

Hem bu konu benim konum istemiyosan girip yorum yazmazsın. Yorum yazma ihtiyacı duyduğuna göre kıskanıyosun beni :) Zaten kıskanılmak ve milletin beni sevmemesi çok hoşuma gidiyo :motorcu:

Dediğim gibi kimse bana bişey demeden ben gidip bişey demem ama biri bana bişey deyincede altta kalcak değilim ;) Tekrar söylüyorum bu benim ilk arabam ve bunları bilmemek doğal şeyler gidipte arabanın kapısı nerden açılır farlar nerden açılır, fren hangisi gibi şeyler sormuyoruz herhalde ?

aykut_1914
19/11/2011, 23:39
üşenmesem,yorgun argın olmasam yeminle senin açtıgın başlıkları tek tek buraya kopyalardım. Benim 10 yaşındaki yiğenim onlarıda biliyo,farın ve frenin hangisi oldugunuda.
senide bi kıskanıyorum bi kıskanıyorum aklın hayalin durur,bişey yazardım da yeri falan değil

ZAK1980
20/11/2011, 00:23

Tuncay abıyı hıc gormedım tanımadım ama forumda yasının benden buyuk oldugunu gormek dahı bana yazacaklarımı dusunup yazdıklarımı tartmam gerektıgını gosterıyor.
Kendısı ıle alakalı uslubun hıc hos degıl.
Sahsen sunuda soyleyebılırım konunun baslıgını gordum kımın actıgına bakmadım sadece bır arkadasın yorumunu gordum ve guldum ahanda yıne kesın Kamuran acmıstır dıye dusundum yanılmadıgımı gordum.
Kamuran forumda bu hızla gıdrsen fazla kalıcı olacagını sanmıyorum
Sordugun sorular bılmıyen bırınden daha cok dalga gecen bırısnın soruları gıbı gozukuyor yakında yazdıgın sorulara cevap verecek bır uye bulamıyabılırsın

Saygısızlık yapan sen ve senin gibi çok bilmişler. Bilmiyom kardeşim varmı ? Siz arabadan çok anlıyosanız gidin tekniker olun yada arabanızın bakımlarını kendiniz yapın servise boşa para vermeyin :D

Forumda herklesın ıyı bıldıgı seyler vardır ama kımse cok bılmıslık yapmaz ı ararım cepten abıcım suna bakabılırmısın,su soyle olmustur sana zahmet bır kontrol et dıye onerıde bulunur sen bılmıyormuusn suna bak sana dıye demez bunu derse bılmıslık olur aynı sekılde Çoşkun abıde boyledır abıde ınsanları kırmadan karsısındakının bıldıgını bılse dahi bılmıyormus gıbı nazıkce, kıbarca,abı gıbı ,kardes gıbı yardımcı olmaya calısırlar forumda bılmıslık taslaması gereken bır cok ınsan varken ve bu ıkı kardesım bıle yerden goge kadar bımıslık taslamaları kadar bılgı deneyım sahıbı oldukları
halde bılmıslık taslamayacak kadar beyfendılerdır.
Forumdakı kımseyı bılmıslık taslıyorsunuz gıbı ıthamlarda bulunmak yerıne bıraz kendın yorum yap
Hem bu konu benim konum istemiyosan girip yorum yazmazsın. Yorum yazma ihtiyacı duyduğuna göre kıskanıyosun beni :) Zaten kıskanılmak ve milletin beni sevmemesi çok hoşuma gidiyo :motorcu:

Dediğim gibi kimse bana bişey demeden ben gidip bişey demem ama biri bana bişey deyincede altta kalcak değilim ;) Tekrar söylüyorum bu benim ilk arabam ve bunları bilmemek doğal şeyler gidipte arabanın kapısı nerden açılır farlar nerden açılır, fren hangisi gibi şeyler sormuyoruz herhalde ?
Kamuran 1999 da ehlıyet aldım 2005 te abımın arabasını cala cala trafıkte gezındım 2009 dada ılk arabam oldu 29 yasında ılk arabası olup 10 yıl once ehlıyet sınavına gırmıs ve sınavdakı ıc bır seyı hatırlamayan bırısı olarak arac kullanan bırısıyım halende cok fazla sey hatırlamıyorum motor ustasıda degılıgım anlamamda motordon ama sunu dusunecek kadar mantıgımı kullanan bırısıyım, arabanın kalorıferı hemen neden ısıtmaz cunkı motordan gelen sıcak havayı ıcerı vererek ısıtır gercı arabanın bır kaloferı vardır ısıtma amaclı ama gere cok ıyı olsaydı herhalde anında elektrık sobası gıbı sıcaklık verırdı dıye dusunuyorum demekkı motor sıcak olmalımıymıskı kalorıfer ıyı ısıtsın .
Yıne sadece hıc bırsey bılmeden sadece dusunursek o hararetın motorun bayagı ısınması sonucunda ılerlıyecegını mantıken dusunebılırız.Araclarda antıfırız denen sıvı var yolda hararet yapmıs bır aracın motorundan buhar cıkıyorsa o antıfırız 100 C de veya daha fazla ısınmıstır kı normal su 100C buharlasır bıldıgın uzere antırızlı suyun buharlasması ıcın 100 c den fazla olamlı sıcaklı k

OzzY
20/11/2011, 02:40

sorduğun soruların çoğunun "arabanın kapısı nerden açılır farlar nerden açılır, fren hangisi" gibi sorulardan farkı yok. kimse senin bilmemene laf etmiyor zaten, bilmiyorsan aç oku.

onuda geçtim biraz mantıkla sorunun cevabını zaten bulabilirsin, hem göstergenin motor suyu sıcaklığını gösterdiğini biliyorsun hemde motoru çalıştırdığın anda ortaya gelmesinimi bekliyorsun? kontak kapalıyken benzin göstergesi en alta düşüyor kontak kapalıyken benzin nereye gidiyor diye konu açmanı sabırsızlıkla bekliyorum...

konuyu senin açmış olman konuyu senin yapmaz, sen nasıl ota boka konu açıyorsan isteyende istediği yere yorum yazar.

hem bu tip sorular sorup hemde ukala olman bir çok kişiyi kızdırıyor belliki seninde hoşuna gidiyor.

aafv.

kmrn35
20/11/2011, 03:50
sorduğun soruların çoğunun "arabanın kapısı nerden açılır farlar nerden açılır, fren hangisi" gibi sorulardan farkı yok. kimse senin bilmemene laf etmiyor zaten, bilmiyorsan aç oku.

onuda geçtim biraz mantıkla sorunun cevabını zaten bulabilirsin, hem göstergenin motor suyu sıcaklığını gösterdiğini biliyorsun hemde motoru çalıştırdığın anda ortaya gelmesinimi bekliyorsun? kontak kapalıyken benzin göstergesi en alta düşüyor kontak kapalıyken benzin nereye gidiyor diye konu açmanı sabırsızlıkla bekliyorum...

konuyu senin açmış olman konuyu senin yapmaz, sen nasıl ota boka konu açıyorsan isteyende istediği yere yorum yazar.

hem bu tip sorular sorup hemde ukala olman bir çok kişiyi kızdırıyor belliki seninde hoşuna gidiyor.

aafv.

aafv. ne demek :shuriken:

SteinGP
20/11/2011, 04:33
Allah akıl fikir versin demek kardeşim.sonuna kadar da katılıyorum Ozan'a.Sen harbiden hararet göstergesinin çalışma düzenini bilmiyorsan,allah korusun elinin altında direksiyon var vites var,onların da amaçlarını şaşırma,aman dikkat!Her an her şey olabilir.

fire
20/11/2011, 11:31
motor ısısı ortaya gelene kadar motor istenilen sıcaklığa ulaşmadığı için
-yakıt sarfiyatı yüksek olur
-kurumlanma fazla olur
-motor sesli çalışır
-yağ ömrü azalır
fire motorlarda ısınma geç oluyor.bu soğuklarda tam ısısına ulaşması 4-5 km yi buluyor.
tabi bu süre yol-trafik durumuna göre değişir.
bu yüzden kısa mesafelerde kullanım akıl işi değil.

kış için benim tavsiyem soğuk motoru çalıştırmadan kaloriferi soğuk konuma alın ve hararet ibresi yükselmeye başlamadan sıcağa getirmeyin.böylece daha çabuk motor ısısı elde edersiniz.kalorifer sıcakda durursa motorun ısıtması gereken su miktarı birkaç lt daha fazla oluyor(hortum-kalorifer petek içi su gibi)