PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Euro nCap

oxite
16/11/2011, 23:09
bircok aracınkine baktım golf scirocco mitsubishi renault ancak bir cok araca gore yine sürücüsüne ve kaportasına minimum zarar veren kasa yine punto imiş meger,aracımızı küçümsemeyelim bence...

Euro NCAP | Fiat Grande Punto | 2005 | Crash test - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=9I7HafYom5Q)

Luc
16/11/2011, 23:55
Sonunda biri farketti :)

Sitede "Araba 130dan sora bagiriyor ben guvenli degilim diye"; diyenler falan var hahaha

Birde audi a3, q7, golf falan koysaydin keske. Millet arac nasil pert olur gorurdu :D

Sent from my GT-I9100 using

cihankardes
16/11/2011, 23:58
Benim araba arayışlarıma son veren sitedir kendisi. Punto'nun yüksek güvenliği diyeceğim ama forumda açılmayan airbag ile ilgili bir konu da var. Onu ne yapalım acaba?

Solitude
17/11/2011, 00:19
bende tam onu diyecektim cihan. Arabalarımız 5 yıldız almışta sözde airbagleri açılmıyor daha ne olması lazım açılması için içeri kadarmı girsin herşey ?

oxite
17/11/2011, 01:15
bunun mutlaka bir sebebi vardır arkadaslar..yani hiçbirimiz fiat'ın avukatı yada musteri danısmanı değiliz ama açılmaması için mutlaka bir sebebi vardır,,Bakıma bağlı,Kullanıma bağlı,Darbeye bağlı,Cam kırılmadan Airbag açılmaz kuralı,Arızalı olup yaptırılmaması vsvvs bir bilirkişi raporu yayınlana kadar ben hala cekimserim bu konuda...saygılar..

IVAA
17/11/2011, 09:05
aktif gergili emniyet kemeri olayı bu videoda güzel gözüküyor daha hava yastığı patlamadan kemer geri çekiyor.

utku952
17/11/2011, 09:14
Önemli olan kabin içinde deformasyon olmaması. Direksyon yüz de patlamıyor en azından.

VICEROY
17/11/2011, 14:09
Paylaşım içn teşekkürler.

takres
17/11/2011, 14:16
gp bu konuda gerçekten çok iyi...

Gokdeniz34
17/11/2011, 16:24
Gercekten başarılı
gecen Youtube'da Fiat 500 ile audi Q7 seyrettim kafa kafaya giriyorlar 500 yamulsada audi de fena olmuştu
Youtube de 500 vs audi yazınca çıkıyor izlemenizi tavsiye ederim

Sent from my iPhone using

ykaya1983
17/11/2011, 17:20
Euro n-cap ta puanları çok değişik kriterlere göre veriyorlar ama euro n-cap testinde gp kaporta dağılma yönünden birçok 5 yıldızlı araçtan daha iyi.Mesela şu aşağıdaki videoda 5 yıldız alan Cıtroen c4 ün kapı üzerindeki ön sütun eğriliyor.Üstelik aracın ön tarafı çok fazla dağılıyor.

Euro NCAP Media | Citroen C4 (https://www.euroncap.com/Player.aspx?nk=edf2df7e-6146-4e0d-ad8c-e95b271d67f0)

Bu da seat leon.Burada sorsak belki çoğunluk leon puntodan iyi der ama euro n-cap tan 4 yıldız almış.

https://www.euroncap.com/tests/seat_leon_2005/245.aspx

krm1983
17/11/2011, 18:29
Araç güvenli gerçekten.Ölümlü kaza gp da az.

hayalci79
17/11/2011, 20:26
Kuzenim yeni aldığı Punto Evosuyla mucur dökülmüş yolda bir aracı sollarken karşıdan gelen araca çarpıp defalarca takla attı, çok şükür burnu bile kanamadı. Araç pert oldu tabii ama kabin sapasağlamdı, kazayı gören herkes şaşırmış sen bu kazadan nasıl kurtuldun diye..

asil
17/11/2011, 21:03
fiat panda ile bir kaza geçirmiştim bende baya bi büyük kaza reno magane 2 çarptı renonun motor yoktu kaza sonrasında ve sürücünün kaburgaları kırılmıştı benim burnum kanamadan çıktım çok şükür kazadan.yani fıat bu konuda epe bi ar ge yapıyo bence...

oxite
17/11/2011, 21:51
demekki imkanımız var iken gidipte birçok seçenek içinden fiatı tercih etmek hata degilmiş...!

krm1983
17/11/2011, 21:59
demekki imkanımız var iken gidipte birçok seçenek içinden fiatı tercih etmek hata degilmiş...!

+ 111 tabi fiyat fayda oranina gore

speedy_16
18/11/2011, 02:17
c4 baya dağılmış

görkem koçsan
23/05/2012, 05:02
herşey allah yazısı gerisi kim ne derse desin hikaye öldürmeyen allah öyle bi kurtarıyorki...

fatihhhh
23/05/2012, 10:25
Sonunda biri farketti :)

Sitede "Araba 130dan sora bagiriyor ben guvenli degilim diye"; diyenler falan var hahaha

Birde audi a3, q7, golf falan koysaydin keske. Millet arac nasil pert olur gorurdu :D

Sent from my GT-I9100 using

saygıdeğer hocam,
siz grande puntoda,(yada marka model farketmez, herhangi bir gelişmiş araçta)
bırakın 130 u, 90 dan sonra güvende olduğunuzu düşünüyorsanız fena halde yanılıyorsunuz.
insanlar 90-100 gibi hızla ilerler, kaza anında frene köklerler hızları 60-70 arasına anca düşer, ve çarpışma meydana gelir. E-ncup işte bu sebeble 64 km hıza göre kazalar yaptırılıyor.
direk 90 ile, hiç frene basmadan bir duvara çarparsanız kesinlikle ölürsünüz.(dalak yada karaciğeriniz yırtılır, parçalanır, iç kanamadan ölürsünüz.)
golf ü 90 la duvara çarptırmışlar, mankendeki hasarlara bakarak bu yorumları yapmışlar.
ford focusu 120 civarı hızla çarptırdılar, sadece arka bagajı kaldı.,
golf ve focus un videoları internette var aratırsanız görürsünüz.
yani işin özü, 90 km hızın üzeri ölümcül tehlikeli.
sakın ha! 90 ın üzerinde asla güvenli değiliz.

alperd
23/05/2012, 10:56
insanlardaki önyargıyı kırmak çok zor ne yazık ki bir "Tofaş" algısından kurtulmak zor.

kendimden örnek vereyim bu arabayı tamamen maddi sebeplerle aldım yani ekonomik olarak daha güçlü olsaydım tercihim başka markalar olurdu ama KULLANDIKÇA gördüm kü tahmin ettiğimden çok çok iyi bir otomobilmiş, her yönden...

Ayberk0616
23/05/2012, 10:59
Fiat Grande Punto | Euro NCAP - For safer cars crash test safety rating (https://www.euroncap.com/tests/fiat_punto_2005/238.aspx)

Grande punto'nun hasar dağılımı bölgesel aldığı puanlar

sayko1111
23/05/2012, 15:47
saygıdeğer hocam,
siz grande puntoda,(yada marka model farketmez, herhangi bir gelişmiş araçta)
bırakın 130 u, 90 dan sonra güvende olduğunuzu düşünüyorsanız fena halde yanılıyorsunuz.
insanlar 90-100 gibi hızla ilerler, kaza anında frene köklerler hızları 60-70 arasına anca düşer, ve çarpışma meydana gelir. E-ncup işte bu sebeble 64 km hıza göre kazalar yaptırılıyor.
direk 90 ile, hiç frene basmadan bir duvara çarparsanız kesinlikle ölürsünüz.(dalak yada karaciğeriniz yırtılır, parçalanır, iç kanamadan ölürsünüz.)
golf ü 90 la duvara çarptırmışlar, mankendeki hasarlara bakarak bu yorumları yapmışlar.
ford focusu 120 civarı hızla çarptırdılar, sadece arka bagajı kaldı.,
golf ve focus un videoları internette var aratırsanız görürsünüz.
yani işin özü, 90 km hızın üzeri ölümcül tehlikeli.
sakın ha! 90 ın üzerinde asla güvenli değiliz.

Selam, g.puntonun kaza testi 75 km civarı. Ford focus testi 120 mil ile çarpışıyor buda 200 km civarı yapıyor. Ama sonuç olarak 100 km ve sonrası kazalarda ölüm riski çok yüksek ve diz kırılması vb. yaralanmalar oluyor. Kaza testlerinde bu detayları veriyorlar zaten. G.puntonun ön burun kısmı uzun ve iç mekanın geniş olması daha da güvenli yapıyor. Yeni nesil araçlarda tasarım kazada, darbeyi sönümleme üzerine yapıldığı için araçların dağılmaları gayet normal bence.

cihankardes
23/05/2012, 16:18
Punto bu konuda gerçekten iyi. Allah kimseye güvenliği böyle test ettirmesin.

Araba alırken kriterlerim şunlardı:
1.Güvenlik ( Euroncap 5 yıldız, ön, yolcu, yan ve omuz hava yastığı, abs ve diğer sistemler)
2.Dış Güzellik ( araç hala çok güzel ve modern)
3.İç Konsol ( kendi yaşındaki bir çok araçtan kat kat güzel ve kaliteli, hele evolar mükemmel bence)
4.İç Genişlik ( yine sınıfında gayet yeterli bir iç alana sahip, lider astra'dan daha geniş)
5.Yakıt Ekonomisi ( sürekli şehir içi, kısa mesafe kullanım ve sıkı dur-kalkta 7,5 lt)

Solitude
23/05/2012, 18:59
Eğer burda konu fiat marka araçların güvenliklerinin eski araçlarına göre büyük adımlarla iyileştirilmesi ise evet doğrudur. Fiat eskiye nazaran güvenlik konusunda çok yol almış, ve sağlam arabalar yapmaya başlamıştır. Ancak olay euro ncap a bakarak sidik yarıştırmaksa ben hiçbi arabanın hiçbir markanın güvenli olduğunu düşünmüyorum. 2 ye bölünen audilerde var. Euro ncap sadece belli standartları olan bir test, gerçek bir kazanınsa allah kimseye vermesin, bu videolardakilere benzeyeceğini hiç sanmıyorum.

karizmatik_boy
23/05/2012, 19:34
Kaza olup bittikten sonra hiç bir testin anlamı yok... Ne mercedes ne punto nede diğerleri...

Kazasız belasız sürüşler dilerim...

ayaman
24/05/2012, 08:52
Benim araba arayışlarıma son veren sitedir kendisi. Punto'nun yüksek güvenliği diyeceğim ama forumda açılmayan airbag ile ilgili bir konu da var. Onu ne yapalım acaba?
o kullanımdan kaynaklı bir şey sebebi ise kontağı açar açmaz marşa basılması yani aracın panelindeki ışıkların sönmeden direkt çalıştırılması böyle olunca araç birçok özelliği test edemiyor böylelikle de abs,airbeg gibi özellikler devre dışı kalabiliyor sürücünün kendi acemiliğinden kaynaklı.
geçenlerde ilginç bir kazaya şahit oldum. istanbul avcılarda metrobüs çalışmasındab dolayı üçgen şeklinde yüksek logar kapağı E5'e düşmüştü önümdeki siyah bir gp altını vurdu yan hava yastıkları olduğu gibi açıldı. ben de korktum bizim araçlar airbeg konusunda bu kadar hassasa yandık dedim. en basit örneği bu. dediğim gibi airbeg in açılmaması araç kendini test etmeden direkt çalıştırılması