PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Şasi Direnci

mhecc
07/06/2007, 01:27
Arkadaşlar GP ile kasislerden,çapraz tümseklerden geçerken içeriden esneme sesleri duyuluyor mu?Yani aracın şasi direnci sizce nasıl?Teşekkürler

Ziyaretçi047
07/06/2007, 07:08
esneme sesi ile direncin ne alakası var anlamadım

the_Algn
07/06/2007, 08:00
Arkadaşlar GP ile kasislerden,çapraz tümseklerden geçerken içeriden esneme sesleri duyuluyor mu?Yani aracın şasi direnci sizce nasıl?Teşekkürler
hocam kapı ayarlarında bozukluk var servis halleder...şasi esnemess hele grandede hiç esnemez rahat ol.

ufuk61
07/06/2007, 08:13
hocam kapı ayarlarında bozukluk var servis halleder...şasi esnemess hele grandede hiç esnemez rahat ol.
+10000

ABNEW
07/06/2007, 14:02
Gp nin platformuna her açıdan güvenebilirsiniz arkadaşlar.Tabi kaportadan-kapılardan ses gelenbilir :)

eakbas
07/06/2007, 14:40
esneme esnasında gelen sesler; servislerde hallediliyor. arka koltuklar, bagaj kapısı ve arka kapılardan gelen sesleri gideriyorlar

gokhan_genc
07/06/2007, 17:01
Arkadaşların da dediği gibi için rahat olsun.Gelen sesler kapılardan.Onu da hallediyorlar zaten.Merak edilecek bir durum yok.Grande Punto 'ya her açıdan sonuna kadar güvenebilirsin.

bahcelili_ali
07/06/2007, 17:04
muhalefet gibi olmasın ama şasi esnio arkadaşlar

paradiseLost
07/06/2007, 17:08
Buyur burdan yak

BURSALI
07/06/2007, 18:16
Arkadaşlar puntomuzun şase'sini iyi biliyor sayılırım. Bahsedilen ses bendede var fakat kesinlikle şase değil kapı ayarı derim ben. Fırsat bulursam servise gideceğim. Aracımın sağlamlığından hiç şüphem yok.

tempesty
07/06/2007, 18:22
Bencede şasi esniyor arkadaşlar ben evimin garajından çıkarken sürekli direklerden esneme sesi duyuyorum..kapı ayarı yaptırdım fakat geçmedi..

batuhan
07/06/2007, 18:33
esneme ne demek beyler lastikmi bu her esnemede bir onceki halnden kayıp olur sasi esnemz bence esniyosada vay halimize

the_Algn
07/06/2007, 18:58
Yapmayın arkadaşlar şasi esner mi ya..ncap ten 5 yıldızı o şasi sayesinde alıyo...kaldırımdan v.s den çapraz inişlerde özellikle ses duyan arkadaşlar servise gitsin kapı ayarları düzeltiliyor...

karakayaaykut
07/06/2007, 19:37
bencede kapı ayarıdır o euro ncap tan eli boş dönenler neden dönüyor sanıyorsunuz?kedidir o kedidir :)

SANtO
07/06/2007, 19:46
şasinin esnemesi normal ama belirli sınırlar içinde. amortisör kule gergisi bunun için zaten. bmw z4 te bile kule gergisi var. esnemese kule gergisi koymaya gerek duyulmazdı bence..

the_Algn
07/06/2007, 20:07
şasinin esnemesi normal ama belirli sınırlar içinde. amortisör kule gergisi bunun için zaten. bmw z4 te bile kule gergisi var. esnemese kule gergisi koymaya gerek duyulmazdı bence..
Spor araçlara uygulanıyor.
Kule gergilerinin amacı, özellikle sert girilen virajlarda amortisör kulelerinde meydana gelen esnemeleri minimize etmektir. Viraj alınırken amortisör kuleleri normalde esnerler, ve bu da bir miktar çekiş kaybına (ya da yol tutuşta bir miktar zaafiyete) yol açar. Kule gergileri amortisör kulelerinde meydana gelen esnemeleri önlemek üzere dizayn edildiklerinden, viraj alımı sırasında enerjiyi gücün yüklendiği tek bir kuleden alıp diğer kuleye de iletmek suretiyle paylaştırırlar. Bu, jantları yere paralel tutmaya, o da lastiklerin yere daha iyi temas etmesine yardımcı olur. Sonuçta, viraj sırasındaki çekiş ve yol tutuş iyileşir.
Alıntıdır.
Ama normal kullanım bir araçta gerekmez. bence...Grande yada yeni araçlarda esneme felan olmaz.Fiziksel limit değerlerine bişe diyemem ....

bahcelili_ali
07/06/2007, 20:32
arabaın esnemesi zayıflık gibi algılanmasın bence çok iyi bişey nasıl kaza da motoru düşürüyosa esnemeside iyi bi özellik. bizim garaj girişi hafif eğimli orda çapraz bıraktım bi gun araba bi teker yuksekte diğeri alçakta duruyodu arabadan indim sonra kapıyı kapatamadım oyle soyleyim ve kapı ayarlarımda bi sıkıntı yok duzde çok guzel kapanıo

jetli33
07/06/2007, 21:37
bencede kapı ayarıdır o euro ncap tan eli boş dönenler neden dönüyor sanıyorsunuz?kedidir o kedidir :)
:):):)

Kedi deyince ; şu meşhur kedi testi var ya.....

japonlar fabrikadan çıkmış yeni bir arabaya sızdırmazlık testi yapmak için arabanın içine bir tane kedi koyarlar, kedi üç gün içinde ölürse araba sızdırmazlık testinden geçermiş.Eğer ölmezse araba sızdırıyor diye tekrar fabrikaya geri gönderirlermiş.

tempesty
07/06/2007, 21:38

japonlar fabrikadan çıkmış yeni bir arabaya sızdırmazlık testi yapmak için arabanın içine bir tane kedi koyarlar, kedi üç gün içinde ölürse araba sızdırmazlık testinden geçermiş.Eğer ölmezse araba sızdırıyor diye tekrar fabrikaya geri gönderirlermiş.

aman kızlar bunu sakın duymasın hocam asla japon arabası almazlar bir daha :)

gurik
07/06/2007, 21:39
sonra nasıl düzeldi?

kara kız
07/06/2007, 21:47
o gelen takırtı sesleri kapının kalitesiz ve tel maşa olan plastik kapı dösemelerinden geliyor arkadaslar ne kedar ayarlarsanız ayarlayın takırtılar kesilmiyor bence aracın en büyük eksikliklerinden biride budur.bilmem benimle aynı fikirde olan arkadslar varmı.bence plastik malzeme kalitesiz çok sert ve çizilmeye cok müsait biraz konoylan alakasız oldu ama idare edin.

jetli33
07/06/2007, 21:53
aman kızlar bunu sakın duymasın hocam asla japon arabası almazlar bir daha :)
:) sinirlendirmeyelim şimdi onları :)

ABNEW
07/06/2007, 21:53
Onur sana katılıyorum.Gp nin iç mekan plastik kalitesi biraz daha iyi olmalıydı...

jetli33
07/06/2007, 21:55
o gelen takırtı sesleri kapının kalitesiz ve tel maşa olan plastik kapı dösemelerinden geliyor arkadaslar ne kedar ayarlarsanız ayarlayın takırtılar kesilmiyor bence aracın en büyük eksikliklerinden biride budur.bilmem benimle aynı fikirde olan arkadslar varmı.bence plastik malzeme kalitesiz çok sert ve çizilmeye cok müsait biraz konoylan alakasız oldu ama idare edin.
doğru , kapı iç bölmede derin olmayan çatlaklar var....

ZaMBroTTa_1903
07/06/2007, 22:15
bence de ya kedi ya da kopektir !!!

Qubee
07/06/2007, 23:55
şase bence de esner ama çok çok küçük. ses çıkarcak kadar esnese esnediği gibi kalır.

Lordrivendel
08/06/2007, 13:04
Arkadaşlar,
Günümüz otomobil piyasası zaten şasi'yi nasıl esnetebiliriz üzerine çalışıyor. Alfa Romeo bayağı yol kat etti. Yol tutuş adına sert virajlarda aracın dönerken "belinden" diye nitelendirebileceğimiz kısmından bir miktar esneme göstererek (merkezkaç kuvveti etkisi) bu kuvvete karşı bir direnç oluşturması hedeflenmektedir. Aracınızın esnediğini hissediyorsanız mutlu olun üstün teknoloji kullanıyor demektir :)

ABNEW
08/06/2007, 23:31
Ahmet kasisten geçerken ses çıkartacak kadar esneyen şaside hiç iş yoktur:)Arkadaşların duyduğu sesin şasiden gelmediğine eminim.Yoksa tabi bir esneme payı vardır şaside hissedilemeyen...

tangoesk
08/06/2007, 23:54
Ahmet kasisten geçerken ses çıkartacak kadar esneyen şaside hiç iş yoktur:)Arkadaşların duyduğu sesin şasiden gelmediğine eminim.Yoksa tabi bir esneme payı vardır şaside hissedilemeyen...

Şasi esner gerçekten duyulan ses aracın şasisinin zayıf olduğunu gösterir. Özellikle çapraz tekerleklerin ter hareket yaptığı durumda şasi burulur ve her şasinin bir burulma direnci vardır. Burulma direncinin zayıf olduğu araçlarda bu ses duyulur. Örneğin aynı ses Fiat idea da da var, özellikle trenyolu geçitlerinden geçerken bu ses duyulur, hatta benim fiesta ta bile 60 bin km den sonra gelmeye başladı. Bu konuda en başarıla arabalardan biri alfa 159 dur, zaten sınıfının en iyi burulma direncine sahip otomobili diye çıkmıştı piyasaya hatırlarsanız. Ama bu gelen sesler ve şasinin burulması grande punto sınıfındaki hafif ve küçük araçlar için normaldir ve aslında bir sakıncası yoktur. Sadece yol tutuş açısından bazı dez avantajları var o kadar, çok kafaya takılacak birşey değil yani.

ABNEW
09/06/2007, 00:55
Şasi esner gerçekten duyulan ses aracın şasisinin zayıf olduğunu gösterir. Özellikle çapraz tekerleklerin ter hareket yaptığı durumda şasi burulur ve her şasinin bir burulma direnci vardır. Burulma direncinin zayıf olduğu araçlarda bu ses duyulur. Örneğin aynı ses Fiat idea da da var, özellikle trenyolu geçitlerinden geçerken bu ses duyulur, hatta benim fiesta ta bile 60 bin km den sonra gelmeye başladı. Bu konuda en başarıla arabalardan biri alfa 159 dur, zaten sınıfının en iyi burulma direncine sahip otomobili diye çıkmıştı piyasaya hatırlarsanız. Ama bu gelen sesler ve şasinin burulması grande punto sınıfındaki hafif ve küçük araçlar için normaldir ve aslında bir sakıncası yoktur. Sadece yol tutuş açısından bazı dez avantajları var o kadar, çok kafaya takılacak birşey değil yani.

Selam Tolga, metallerde esneme payı vardır tabiki.Ancak kasislerden geçerken ya da bozuk yolda ilerlerken duyulan sesin şasiden kaynaklanmadığını düşünüyorum hala.İdea, Punto mk2 nin şasisini kullanıyor ve Fiestayı da bilemiyorum ama Gp da duyulan ses şasiden kaynaklanmıyordur kesinlikle.Tabi Gp nin platformu da belli bir oranda esneyebilir ama bu -dediğim gibi kabin içine yansıyan ses- büyük bir ihtimal sütunlardan ya da kapılardan kaynaklanıyordur...

meo
09/06/2007, 01:06

Türk otomobil üreticileri ise bu testi şu şekilde yaparlar diye devam eder bu muhabbet: kediyi arabaya koyup 1 gün beklersiniz. kedi hala koyduğunuz yerde sağlıklı bir şekilde duruyorsa sorun yoktur, eğer ki kaçmışsa o zaman ufak bir problem var denebilir.

secretdream
15/06/2007, 18:22
evet arkadaşlar aracımı alalı iki ay oldu o kapılardaki gıcırtı seslerıne benzer,kapılardan geldiğini sandığım ama direklerdende şüphlendiğim sesler bende de oluştu. Tofaş servise gittim .İlgilenen servis yetkilisi ile berarber test sürüşüne çıktık o da dinledi doğru sesler var dedi. Uygun bir zaman da arabayı servise bırakmamı söyledi kapı ayarlarından olabileceğini söyledi: düzeltilebileceğini söyledi.bakalım bir gün götüreceğim bırakacağı halletmeleri için.Arkadaşın dediği gibi NCap çarğışma testlerinden 5 yıldız alan adamların direklerinden yada şasisinden ses gelmesi mümkün değil ancak sert bir kaza ve yetkili olmayan ellerde kötü bir tamirden sonra ses gelse anlaşılır.