PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yıllık bakım fiyatlandırması çarpıklığı...

e.yavuz
01/10/2011, 20:59
Selamlar arkadaşlar,

Aracım dün 1.yılını doldurdu...Yaşadığım şehir itibariyle tek bir yetkili servis olduğu için,yıllık bakım yaptırmak niyetiyle 2 kez telefon 1 kez de yüzyüze araç kabulden sorumlu olan birkaç arkadaşla ayrı ayrı görüştüm...

Herhalde herbiriyle ayrı ayrı görüşmemden olacak,üçünde de farklı fiyatlarla (330 tl,300 tl,380tl) karşılaştım... :D
en son aldığım 380 tl'lik rakamın içinde; Motor yağı 148 tl ,125 tl de işçilik varmış.Diğerleri zaten hepimizin bildiği filtreler...

Anladığım kadarı ile burada tek yetkili servis olmaları,bizim gibi garanti peşinde koşan kişileri yolunacak ördek olarak görmelerini sağlıyor...

Bu işin daha doğrusu fiat genel merkezin standart olarak belirlediği bir fiyatlandırma prosedürü yokmu?..

ZAK1980
01/10/2011, 21:25
1.Yılını doldurdu tahmını km 10 bın falandır ya yaklastı,yada hafıften gectı dıyebılırım .
Arkadasım ılındekı tum servıslerı arayıp fıyat al cok fazla demısler yuh yanı genelde 10 bın bakımı 140-200 tl arası forumda 210 odeyen olmamıstır herhalde galıba bulundugun sehırde fazla servıs yokkı bukadar abrtmıslar gidebılıyorsan istanbula gıt valalhı
Motoryagı :85 tl ıdı gecen sene olmadı Tekırdagdakı arkadaslara sor onlardan servıs onerısı al derım

tonymontana
01/10/2011, 23:37
enriko alibertide 380TL dedi 40000km bakımı için, yağ-hava-polen filtreleri + selenia yarısentetik yağ... ben bosch car service'e götürdüm. shell helix 5w-30 tam sentetik yağ, yukarda saydığım 3 filtre ve würth sprey ile motor yıkamaya 165TL ödedim çıktım.
demek istediğim tekel olmakla alakası yok bu fiat servislerinin müşteriyi yolma politikası...

ZAK1980
01/10/2011, 23:58
Bosch Car servısler cok ıyıdır garantılı yaparlar ışlerını fakat bızım gp lerden anlıyorlarmıkı ?
Ecuya baglanıp verılen hataları gorup cozum uretebılıyormı kı acaba ?

LeoN48
02/10/2011, 10:43
Motor yağı 148 TL nedir, jüpiterden mi getiriyorlar bu yağları, biz de şu motor yağı işin mi girsek ne! 80 TL'ye Castrol Edge 5W 30 ya da 40 alın, sıkıntısız kullanın.

taneren
02/10/2011, 19:37
ilk yıllık bakımda 150 tl ödedim.
selenia yağ, filtreler ve rutin kontrol-ayarlar.

yenievocu
02/10/2011, 20:15
nisan 2011 de aracımın 10000 bakımını yaptırdım, fiyatlar aşağıdadır...
-3 lt selenia 5W-40 yağ=92 tl
-yağ filtresi= 5,07 tl
-motor iç temizleyici=16,53 tl
-hava filtresi=6,33 tl
toplam= 119,93 tl.
yanlız tofaşa şikayet ettiğim bir durum var dikkat edilmesi gereken,benim araca 2 lt ve 1 lt olmak üzere toplam 3 lt yağ koymalarına rağmen 2lt yağın fiyatı=58,66 tl iken 1lt yağın fiyatı=34,29 tl faturalandırılıyor.yani 2 lt yağ daha avantajlı ben bunu sonradan farkettim ve 20000 bakımda bu konuya eğileceğim...

ZAK1980
02/10/2011, 21:19
nisan 2011 de aracımın 10000 bakımını yaptırdım, fiyatlar aşağıdadır...
-3 lt selenia 5W-40 yağ=92 tl
-yağ filtresi= 5,07 tl
-motor iç temizleyici=16,53 tl
-hava filtresi=6,33 tl
toplam= 119,93 tl.
yanlız tofaşa şikayet ettiğim bir durum var dikkat edilmesi gereken,benim araca 2 lt ve 1 lt olmak üzere toplam 3 lt yağ koymalarına rağmen 2lt yağın fiyatı=58,66 tl iken 1lt yağın fiyatı=34,29 tl faturalandırılıyor.yani 2 lt yağ daha avantajlı ben bunu sonradan farkettim ve 20000 bakımda bu konuya eğileceğim...
İşçilik almamıslar galıba

Chameleon
02/10/2011, 22:18
80,000 bakımını 2 gün önce yaptırdım kapanmak üzere olan fiat servisinde. Yağ ve filtreler değişti, genel kontroller yapıldı. Pazarlıkla 320 TL. İmkanım olsa 100 liraya alır kendim değiştiririm o yağı ve filtreleri :) Eskiden şahin vardı alıp değiştiriyoduk da bunda bir sürü sensör bilgisayar vırt zırt var. Bosch servisini öğrendiğim iyi oldu. Burada var mı bakayım.

fiko
02/10/2011, 22:32
Selamlar arkadaşlar,

Aracım dün 1.yılını doldurdu...Yaşadığım şehir itibariyle tek bir yetkili servis olduğu için,yıllık bakım yaptırmak niyetiyle 2 kez telefon 1 kez de yüzyüze araç kabulden sorumlu olan birkaç arkadaşla ayrı ayrı görüştüm...

Herhalde herbiriyle ayrı ayrı görüşmemden olacak,üçünde de farklı fiyatlarla (330 tl,300 tl,380tl) karşılaştım... :D
en son aldığım 380 tl'lik rakamın içinde; Motor yağı 148 tl ,125 tl de işçilik varmış.Diğerleri zaten hepimizin bildiği filtreler...

Anladığım kadarı ile burada tek yetkili servis olmaları,bizim gibi garanti peşinde koşan kişileri yolunacak ördek olarak görmelerini sağlıyor...

Bu işin daha doğrusu fiat genel merkezin standart olarak belirlediği bir fiyatlandırma prosedürü yokmu?..

fiatın genel politikası araç bakım km si 30.000 binde diyor bizde her 10.000 de servise 3 bakım parası alıyor visite gibi hiç bir şey yapmadan 115tl alıyor bence aracı özel kullanıyorsanız çok km yapmıyorsanız arkadaşın dediği gibi dışarıda suyunu yağını değiştirin...ayrıca garantiden değişecek bir parça için olmadık sebebler öne sürüp işi yokuşa sürüyorlar.satarken bazı arkadaşlar yetkili servis bakımlı yazıyorlar.yetkili servis olunca fazla parayamı gidiyor anlamadım....

tonymontana
02/10/2011, 22:34
Bosch Car servısler cok ıyıdır garantılı yaparlar ışlerını fakat bızım gp lerden anlıyorlarmıkı ?
Ecuya baglanıp verılen hataları gorup cozum uretebılıyormı kı acaba ?

hocam onu sormadım ancak bir cihazları var (enjektörlerimiz bosch) ona bağlayıp enjektörlerin zamanlamasına kadar sıfırlıyorlar fabrika verilerine. 90000km'de yapılmasını önerdiler. yakıt tüketimi ve performansı daha iyi oluyormuş. ECU için ne yaparlar bilemem. Ben 5 litre shell tam sentetik yağa 110TL verdim. Ancak motor 4litreden biraz fazla yağ aldı burda konuşulanın aksine.

tonymontana
02/10/2011, 22:36
fiatın genel politikası araç bakım km si 30.000 binde diyor bizde her 10.000 de servise 3 bakım parası alıyor visite gibi hiç bir şey yapmadan 115tl alıyor bence aracı özel kullanıyorsanız çok km yapmıyorsanız arkadaşın dediği gibi dışarıda suyunu yağını değiştirin...ayrıca garantiden değişecek bir parça için olmadık sebebler öne sürüp işi yokuşa sürüyorlar.satarken bazı arkadaşlar yetkili servis bakımlı yazıyorlar.yetkili servis olunca fazla parayamı gidiyor anlamadım....
yetkili servis olunca alan kişi biraz daha güveniyor neden bilmiyorum muhtemelen yetkili serviste bakım yaptıran biri titiz diye düşünüyoruz. psikolojik bir hal. bir de km'sinin kontrol edilebilirliği yüzünden tercih ediliyor.

yenievocu
02/10/2011, 22:41
zeynel kardeşim...aracı aldığım yere götürmüştüm ve ilk bakımın işçiliği size ait demiştim, zaten iki dakikalık bir iş, onlarda nasılsa kırmadılar:)artık 20000 de acısını çıkarırlar mı bilmiyorum.

e.yavuz
02/10/2011, 22:55
Arkadaşlar ilginiz için teşekkür ederim...

Benim anlamadığım tamam her 10000 km'de bir bizi/bizleri servislere çağırıyorsunuz...Teknik bilgimiz çokta fazla olmadığı için sömürüyorsunuz... Bari bu bakım fiyatlandırmasına bir standart getirin. Burada istenen rakam 380 tl, 100 km ötede istenen rakam 200 tl (!) 200km daha gitsem 150 tl bu nedir yahu.

Fikret abinin de yazdığı gibi en mantıklısı,yemişim garantisini diyerek malzemeleri alıp dışarıda yaptırmak sanırım...

ZAK1980
02/10/2011, 23:34
arkadaslar garantıden dolayı ınsanlar servısler gıdıryor 10 bın bakımında yapılanlar
1-Motor yagı degısır 5W40
2-Yağ Filtresi değişir
3-Hava fıltresı degısır
4-Klıma polen fıltresı yapılan ıslemler bunlar bırde arac ecuya baglanır elektrık sıstemı ,arac hata vermısmı bakılır,yol bılgısayarı hata vermısse zaten sızde gorursunun 10 bın bakım hatırlatması sılınır

Herhangı bır benzınlıge gıdılıp Castro edge 5W40 ,hava fıltresı,yag fıltresı alınır zaten sız yag aldıgınızdan dolayı benzınlıkte bunları degıstıren bır personel vardır genelde ucretsız degısım yapar benzınlık sırf benden alısverıs yapsın dıye degıstıren elemanada bır 20 tl bahsıs verırsenız ok dır.Klıma polen fıltresınıde sanayıden alabılırsınız onuda aldıgınız elemana sana zahmet bı tak dersınız ucrette vermezsınız yada kendınızde takarsınız bu ıslemler ıcın cok buyuk usta olmaya gerek yoktur.
10 bın bakımı agır bır bakım degıl zaten baskı balata,kayıslar,frendısklerı kontrol edılmez sız soylemedıkce bır 40 bın bakımına servıs 300 tl derse evet denılebılr bıraz agırdır ama bu kadar hafıf bakımdada mılletı yolarsanız bırdaha ugramaz kımse sıze.
Yag :5W40 70-100 arası
y.fılıtrsı:7-8 tl
h.fılıtrsı:8-10
polen fılıtresı :5-7 arası zaten sanayıde servısın kullandıgı marka OPAR marka zaten sanayıde bunların aynısını satan yerler var sanayıdekı toptancıdan alır servıs fabrıkadan alır .Araclarınmızın elektronık olmasından dolayı olay bıraz karmasık gıbı gozukuyor ama yapılan edılen bunlar.
Ertugrul senın olayınada yorum yapayım senın ılınde servıs azdır veya tektır bunlar zaten bırbırını tanırlar ederler bırbırının fıyatınıda bılırler hepsıde 3 asagı 5 yukarı aynı fıyatları tutarlar 1.servıs 200 derse 2.servıs 380 derse elbette 2.sı ıs yapamaz senın oradakı servıs sayın az adamda nasıl olsa gelecek der fıyatını yukseltır.
Not:
Ertugrul parcaları dısarıdan kendın alıp servıste taktırabılıyorsun artık ama servıse sadece ıscılık oduyorsun dıye bır yazı vardı bıryerlerde okumustum

mustafakizil
03/10/2011, 10:26
Selam,
Aracım 9.000 km 'de ve 1 yılı doldu yıllık bakım için Edirne'deki servise gittim 430 TL gibi bir fiyat verdiler. Motor yağının ve yağ-hava-polen filtrelerinin değişeceği söylendi. Fiyat yüksek geldiği için Çorludaki servise fiyat sordum onlarda tahmini 200-220 TL tutacağını söylediler. Bunun üzerine Fiat merkezine mail atıp aradaki fiyat farkının sebebini sordum. Daha sonra telefon beni arayıp servislerin aracı görmeden tahmini fiyat verdiklerini ve sadece yağ değişiminin 350 tl civarı tuttuğunu söylediler. En yakın servise gidip bakım yaptırmamı tavsiye ettiler.
Hala bakımı yaptırmadım servise gidip gitmeme konusunda da kararsızım garanti söz konusu olduğu için hala ne yapsam diye düşünüyorum :)

ZAK1980
03/10/2011, 10:59
Selam,
Aracım 9.000 km 'de ve 1 yılı doldu yıllık bakım için Edirne'deki servise gittim 430 TL gibi bir fiyat verdiler. Motor yağının ve yağ-hava-polen filtrelerinin değişeceği söylendi. Fiyat yüksek geldiği için Çorludaki servise fiyat sordum onlarda tahmini 200-220 TL tutacağını söylediler. Bunun üzerine Fiat merkezine mail atıp aradaki fiyat farkının sebebini sordum. Daha sonra telefon beni arayıp servislerin aracı görmeden tahmini fiyat verdiklerini ve sadece yağ değişiminin 350 tl civarı tuttuğunu söylediler. En yakın servise gidip bakım yaptırmamı tavsiye ettiler.
Hala bakımı yaptırmadım servise gidip gitmeme konusunda da kararsızım garanti söz konusu olduğu için hala ne yapsam diye düşünüyorum :)
Tahmını fıyat tutar 220-220 arası fena degıl servısı arayıp 200 tl ye anlasın aracınız dızel degıl bana ne yapıldıysa sanada o yapılacak extradan cıkabılecekler frenler olabılır tabıkı 10.bınde sızde frenı bıtırıyorsanız daha dıkkatlı olmanız gerekıyor ve buyuk ıhtımal cıkmazda dedıgım gıbı bu servısler ve fıat sanıyorkı bız aramızda gorusmuyoruz 350 tl yag nedemek ya motora zaten 3 lt yag koyuyorlar en ıyı yag bıle 150 tl +yag fılıtresı 10 tl resmen servıs soygunu kımse kusura bakmasın tamam servıste para kazanacak edecekte bu denlıde musterıyı kaz gormemek lazım

enigmaa37
03/10/2011, 12:10
simdi aradım sordum servise 10000 bakımını dizel araca 170 civarı dediler

e.yavuz
03/10/2011, 13:57
Selam,

Mustafa hocam,bende Edirne'denim.ağız birliği yapılmış,sizinki pazarlıksız fiyat olsa gerek... :) Pazarlık yapsak yapsak en fazla %10,%15 inecekler...Koç personeline %17'imiş.

Yukarıda yazmıştım ama tekrar ediyim;teknik bilgimiz yok,motordan falan da anlamıyoruz ama bunlar kafamızın çalışmadığını göstermez...

Burada ki yazılan 180,200 tl arası rakamları ve gösterilen ilgiyi okuyunca bir yandan imreniyorum,diğer yandan da exel sayfasını açıp ukala,ukala işine gelirse havalarında fiyat söyleyen anlayışada lanet okuyorum...

Aracımı gerçekten severek ve isteyerek aldım. Ama bu tür eksiler insanı soğutuyor...

mustafakizil
03/10/2011, 14:24
Ertuğrul merhaba,
Çorlu Haliç oto 200 - 220 TL'ye motor yağı, yağ filtresi ve hava filtresi değişimi yapılıyor dedi, Fiat merkezden aradıklarında yağ değişimi 350 TL dediler anlam vermek zor. Bütün servislerde kullanılan yağ aynı sonuçta (ya da değil). Bugün Albea'sı olan bir arkadaşımla konuştum yıllık bakım için Edirne 250 TL fiyat vermiş. Arkadaşım Çorlu'da 180 TL'ye yaptırmış. Hemen Hemen her haftasonu Çorlu'ya gittiği için ona daha uygun gelmiş. Yaşadığım yerde servis varken başka bir yere gitmekte bana mantıklı gelmiyor. Bir örnek daha Toyota Auris yıllık bakımı 180 TL :) yağ ve filtreleri değiştirmişler birde fren balataları ile ilgili bir işlem yapmışlar tam ayrıntısını bilmiyorum.
Sonuçta kararsızlığım devam ediyor. Haliç Oto da yapılan işlemler ve kullanılan yağ hakkında bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim

akca37
03/10/2011, 14:38
20.000 km mi doldurdum, acaba kaç TL bayılacağım, evosunda 20 bini dolduran varsa paylaşabilir mi (bakım ücretlerini ve değişen farklı bir parça vs varsa)

e.yavuz
08/10/2011, 20:26
Selamlar arkadaşlar,

Yıllık bakımımı gidiş/dönüş toplamda 325 km yol ve 70 tl'lik benzin harcayarak Çorlu Haliç Oto'da yaptırdım... Motor yağı ve filtre grubu değişimine 190 tl ücret ödedim... Kendilerine buradan bir kez daha teşekkür ediyorum...

Exel programını açıp genel ördek yolma (380 tl'lik) tarifesini önüne seren,motor yağına 148 tl,işçiliğede 125 tl diyip,işine gelirse havalarında ukalaca yüzüne bakan servis danışmanlarıyla sinir harbi yaşamamak isteyenlere Haliç oto'yu tavsiye ederim... :)

Honor COOPER
08/10/2011, 20:56
Selamlar arkadaşlar,

Yıllık bakımımı gidiş/dönüş toplamda 325 km yol ve 70 tl'lik benzin harcayarak Çorlu Haliç Oto'da yaptırdım... Motor yağı ve filtre grubu değişimine 190 tl ücret ödedim... Kendilerine buradan bir kez daha teşekkür ediyorum...

Exel programını açıp genel ördek yolma (380 tl'lik) tarifesini önüne seren,motor yağına 148 tl,işçiliğede 125 tl diyip,işine gelirse havalarında ukalaca yüzüne bakan servis danışmanlarıyla sinir harbi yaşamamak isteyenlere Haliç oto'yu tavsiye ederim... :)
Arkadaşım bu gün bende aynı senin gibi 300 km yol yaptım 350 TL dedikleri bakımı Karaman KARPAR otoda 150 TL ye yaptırdım ben 6 yıldır kullandığım servise faturayı göstereceğim bakalım açıklamaları ne olacak merak içindeyim.

yakup1
09/10/2011, 08:28
ben servise km dolmadığı için her yıl gidiyorum.ama asla yıllık bakım yapılacak demem.sizede tavsiyem demeyin.yağ ve filtreler değişecek deyin.zaten bütün kontroller yapılıyor.aracın yanında olduğum için görüyorum.100 tl'niz cebinizde kalsın.25 tl işçilik +parça fiyatı alıyorlar.

bvulgari
09/10/2011, 11:21
Ya niye aynı şeyleri sürekli yazıyoruz anlamadım..Garanti ile yetkili servisin ne alakası var..Senin aracının garantisi hertürlü devam ediyo zaten yagını filitrelerini nerde değiştirirsen değiştir..
Aksini iddia eden biri varsa lütfen resmi yada kanuni bir madde yazsın..
Dışarda koyacagın castrol yağ yetkili servisin koyacagı selenia dan 10 kat daha iyi bir yağ zaten..

fireman
12/10/2011, 10:46
arkadaşlar merhaba ben işim gereği edirne ye sürekli gelip gidiyorum 10000 bakımımıda edirnede yaptırdım hava filtresi hariç 140 tl almışlardı 20000 bakımı geldi geçen gün yine gittim fiyat aldım 340 dediler daha yaptırmadım yaptıracağım yani 10000 bakımı için söylediğiniz fiyatlar çok uçuk fiyatlar çorluyuda aradım 350-400 arası dediler ama bakın bu fiyatlar 20000 bakımı için siz 10000 bakımına 400 ün üstü demeleri biraz saçma aslında siz müşteri hizmetlerinin dediğine bakmayın zaten onlar tamamen fransızlar olaya 350tl ye yağ değişimi mi olurmuş.zak1980 nin dediği gibi başka servisler olsa rekabet olur ama tek olunca işler değişiyor.Garanti olmasa zaten masraf yarı yarıya düşer hemde istediğin malzemeyi kullanırsın mesela ben yağ castrol edge olsun istiyorum servis getir değiştiririz bakımda neden olmasın dedi fakat ben şimdi işkilleniyorum motora bişey olur yağdan bilirler diye yani herşey garanti için garanti bittiği anda büyük konuşmuyayım ama servise gitmem.Size tavsiyem servisle yüzyüze konuşun bilgisayardan başka birine ait aynı aracın standart bakım tutarına bakıp size bilgi veriyorlar peşin ödemede % 5 indirim de yapıyorlar boşu boşuna çorluya mazot harcamayın.

servt
12/10/2011, 12:09
bende dün 40bin için aradım 410 dediler. 400 yüzü anladımda 10 neyse artık :) çok pahalı gerçekten. başka marka arabası olan arkadaşlara söyleyince 400 e bakım mı olur diyorlar moralim bozuluyo

vdevir
16/10/2011, 20:35
merhaba arkadaşlar..
bakım konusunda sizlere fikir vermesi için eylülde bozüyük fiat yetkili servisde yağ ve filitreleri beraberimde götürere çok hesaplı bir bakım yaptırdığımı yazmıştım. benim aracımın emotion donanımlısı arkadaşımda var, geçen hafta perşembe günü kendisi de eskişehirden bozüyüke bakıma gitti.
yağ-hava-polen-yakıt OPAR filitre setini 80 TL, 4 litre 5W40 selenia yağıda 70 TL ya yedek parçacıdan aldı. servise 40TL işçilik ödeyerek bakımını yaptırdı. hem aracı emin ellerde bakım gördü, hemde servis bakımı kayıt altına girdi. ileride aracını satarken alan kişi bu aracın km orjinal mi değil mi diye tereddüte düşmeyecek.

teşekkürler bozüyük yetkili fiat servisi..

iyi akşamlar..

Moosty
20/10/2011, 14:09
merhaba arkadaşlar..
bakım konusunda sizlere fikir vermesi için eylülde bozüyük fiat yetkili servisde yağ ve filitreleri beraberimde götürere çok hesaplı bir bakım yaptırdığımı yazmıştım. benim aracımın emotion donanımlısı arkadaşımda var, geçen hafta perşembe günü kendisi de eskişehirden bozüyüke bakıma gitti.
yağ-hava-polen-yakıt OPAR filitre setini 80 TL, 4 litre 5W40 selenia yağıda 70 TL ya yedek parçacıdan aldı. servise 40TL işçilik ödeyerek bakımını yaptırdı. hem aracı emin ellerde bakım gördü, hemde servis bakımı kayıt altına girdi. ileride aracını satarken alan kişi bu aracın km orjinal mi değil mi diye tereddüte düşmeyecek.

teşekkürler bozüyük yetkili fiat servisi..

iyi akşamlar..

Bozüyük servisinin uygun fiyatlı olduğu daha önce de konuşulmuştu. Dün Koç Ailem kartına güvenip 20000 bakımına gittim.

İndirim ile beraber 299 küsür tuttu.

Ücretler ve yapılan işlemler aşağıda:

- Yağ Filtresi 9.56
- Hava Filtresi 13.83
- Buji 4 adet toplam 66.32
- Polen Filtresi 10.73
- OXT Formula Blend 10W/40 (4 lt) 66.94
- Sarf mlz. 9.68
- 20 000 Km. Bakım 105.08

Yakıt filtresi ile ilgili bir şey yazmıyor. Eğer OPAR dan alınanın toplamı 80 TL ise yakıt filtresi 45 lira civarında olmalı. Bence yakıt filtresinin payına düşen miktar daha azdır, demek ki filtreler için alınan ücret çok yüksek değil.

Fiyat yüksek, eski yağ 10 000 de koyulan OPET di. Her 10 000 km de OPET kullanmak hoşuma gitmedi. 60-70 lira civarında verecek olduktan sonra başka yerlerden daha kaliteli yağ bulup daha uzun süre kullanabilmeyi tercih ederim.

İşçiliğin de yüksek olduğunu düşünüyorum.

20000 de buji değişimi gerekli mi yoksa sadece temizlenmesi yeterli mi bilmiyorum.

Bir de eskiden en ufak bir parça bile değiştirseler çıkan parçayı poşetleyip verirlerdi (hoş, bu güne kadar neyi verdiler derseniz, patlak bir lambayla kırık cant kapağı, mali değeri yok yani) ama değişen bujileri almadım. (Bagaja henüz bakmadım, bagaja koymuş da olabilirler)

Faturada listelenmeyen başka güzellikler de var, (sarf malzemesi içine dahil etmiş olabilirler), örneğin kumandanın pili azalmıştı, arabayı kapının dibinden kilitleyebiliyordum şimdi mesafe yine ilk aldığım günkü gibi.

Bir de buji ve filtre değişimleri arabanın performansını farkedilir derecede arttırmış, dün aracı servisten teslim aldıktan sonra yolda U dönüşü yaparak çıkış yapmam gerekiyordu, karşı yoldan gelen araç var biraz hızlı çıkayım diye gaza hafifçe yüklendim az kalsın önümdeki arabaya çarpıyordum, alıştığımdan (belki de unuttuğumdan) çok daha atak hale gelmiş.

Eğer Bozüyükde aynı işi yol parası dahil 250 den aşağıya yaptırabilirsem bundan sonra oraya gidebilirim.

250 ve daha yukarısı için bütün bir günümü harcadığıma değmez, Eskişehir Birmota devam.

Ziyaretçi051
20/10/2011, 16:19
Selamlar arkadaşlar,

kusura bakmayın bu fiyatı veren servisi arayarak mail adresinize preforma fatura göndermelerini isteyin indirim yapıp yapamayacaklarını sorun.yapacaklarsa bunuda preforma faturada belirtmelerini isteyin.Diğer ucuz fiyat veren servistende aynı şeyi isteyin aradaki farkı göreceksinizdir.Fiat çağrı merkezindeki arkadaş yıllık bakımın ne kadar tutacağını sorarak size cevap vermiştir.yanlış telafuzu olabilir.Aracın kullanma kulavuzunu okuduğunuzda ilk bakım için 20000 km veya 1.yıl diye yazar ve burada nelerin yapılması konusunda bilgi verir.200tl diyen servis işlemleri tam yapmacak diye düşünüyorum.Ama 400 tl de çok gibi geldi ama detayını görmek lazım.

e.yavuz
20/10/2011, 17:17
hocam,

400 tl'lik rakamlardan indirim yapılsa ne olur. (!) Şaka gibi... :D

Bunun açıklaması küçük şehirde tek yetkili servis olmaları... Ayrıca fiat çağrı merkezi değil,bizzat serviste araç kabulden sorumlu servis danışmanlarıyla görüştüm.

Alt tarafı yağ ve filtre grubu değişimi. Bu iş için sen 150 tl'ye yakın yağ 100 küsür lira işçilik ehh... diğerleride zaten sizinde bildiğiniz filtreler dersen kusura bakmayın ama bende keriz değilim derim... Yaptıran veren varmı,muhakkak var... Saygı duyarım,ama benim sokağa atılacak o kadar param yok. (!)

Kaldıki,aynı şeyleri (kullanılan yağın numarasına kadar) Çorlu Haliç oto'da 190 tl'ye yaptırdım.

Demem o ki,bu işin detayı metayı yok bana göre... Tanıdığın varsa yağa dahi ücret ödemezsin,şayet yoksa da kaz gibi soyulursun,yada soyulmaya çalışırsın...

faku
21/10/2011, 10:51
10.000 Bakımını 2 gün önce Van da yaptırdım. Yağ, yağ filtresi ve hava filtresi değiştirildi. 180TL ödedim

ozgurse
21/10/2011, 13:15
Merhaba arkadaşlar,

Benim aracımında 1 yılının dolmasına 1-1,5 ay kaldı. Yıllık bakıma biraz erken götüreceğim. Şu an aracım 6400 km'de. Zincirlikuyu birmot'tan teklif aldım aynen şu şekilde. Fiyat bir hayli yüksek.

polen filtresi:18,84
hava filtresi:28,76
yağ filtresi:11,28
yağ:117,04
buji:64,80
işçilik:106 TL

Toplam:346,72+KDV

Maslak Sezgin otoyu aradım net yanıt alamadım ama 300-350 tl arası tutar dediler. Yazılı bilgi göndermelerini istedim.

İzmite gitme imkanım oluyor zaman zaman. Bir de Gölcük Beykar otodan bilgi alayım dedim. Net kdv dahil 200 TL olur dediler. Birmot'un göndermiş olduğu listeye göre sadece buji dahil değil. Bujiyi neye göre değiştiriyorlar bilgisi olan varsa paylaşabilir mi ?

İzmit Efsane otoyu aradım yemektelermiş fiyat alamadım tekrar arayacağım.

Sonuçlar şunu gösteriyor istanbulda fiyatlar gerçekten çok pahalı ve tutturabildiklerine rakam veriyorlar gibi geldi bana.

yklklc
21/10/2011, 23:22
6400 km deki aracın BUJİsimi değişir bu nasıl iş hele ki o işçilik nedir öyle...

yklklc
21/10/2011, 23:25
Avrupa yakasındaysanız DEHA oto yu arayıp kesinlikle fiyat alın uyguna yaparlar....

Honor COOPER
21/10/2011, 23:59
Merhaba arkadaşlar,

Benim aracımında 1 yılının dolmasına 1-1,5 ay kaldı. Yıllık bakıma biraz erken götüreceğim. Şu an aracım 6400 km'de. Zincirlikuyu birmot'tan teklif aldım aynen şu şekilde. Fiyat bir hayli yüksek.

polen filtresi:18,84
hava filtresi:28,76
yağ filtresi:11,28
yağ:117,04
buji:64,80
işçilik:106 TL

Toplam:346,72+KDV

Maslak Sezgin otoyu aradım net yanıt alamadım ama 300-350 tl arası tutar dediler. Yazılı bilgi göndermelerini istedim.

İzmite gitme imkanım oluyor zaman zaman. Bir de Gölcük Beykar otodan bilgi alayım dedim. Net kdv dahil 200 TL olur dediler. Birmot'un göndermiş olduğu listeye göre sadece buji dahil değil. Bujiyi neye göre değiştiriyorlar bilgisi olan varsa paylaşabilir mi ?

İzmit Efsane otoyu aradım yemektelermiş fiyat alamadım tekrar arayacağım.

Sonuçlar şunu gösteriyor istanbulda fiyatlar gerçekten çok pahalı ve tutturabildiklerine rakam veriyorlar gibi geldi bana.
Kardeşim en ucuz fiyatı veren servise gitti aynı parçalar aynı işlem sonuçta elektronik bir eşya almıyorsun kaldıki 6400 de buji değiştirmek için yazılması gerekenleri yazmıyorum ceza alırım.117 liraya ne yağı koyuyorlarmış 10-60 mıymış piyasada 70 tl olan yağa adam kafadan 50 TL koyuyor bu nasıl bir aymazlık bence forum olarak bu tarz servislere tavır konmalı.

ozgurse
22/10/2011, 10:26
Avrupa yakasındaysanız DEHA oto yu arayıp kesinlikle fiyat alın uyguna yaparlar....

Evet avrupa yakasındayım. Önerinizi değerlendirip Deha oto ile de görüşeceğim.