PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kasko hakkında önemli bilgiler

GP COSKUN
22/09/2011, 12:37
kasko sigortası hakkında tam ve net bilinmeyen noktalar var
bu başlık altında paylaşabilir diğer arkadaşlarımıza yardımcı olabiliriz
bir arkadaşımızın açtığı aracım pert olurmu adı altındaki konuda kullanıcıların halen tam bilmedikleri konular var
ben bir kaç önemli noktayı buraya yazıcam
başka arkadaşlarımızda bildiklerini yazarsa faydalı bir konu olacaktır diye düşünüyorum

1- hasarlı aracınızı pert edip etmemek tamamen araç sahibinin insiyatifindedir
kasko firmanız sizden feregatname yada mutabakat yazısı almadan aracınızı pert edemez öncelikle sizinle anlaşmak zorundadır

2- pert edilecek olan araç sigorta tarafından çalıştığı kişilerden teklif almak suretiyle satışa çıkarılır
pert kayıtlı olarak satışa çıkarılacak araçta birinci öncelik araç sahibinindir
yani dilerseniz siz aracınızı hasarlı halde sigorta şirketinden alıp yaptırıp toplayıp kullanabilirsiniz
siz bwn bu aracı istemiyorum diye beyanda bulunursanız 3. bir şahıs aracı satın alabilir

3- ağır hasarlı bir kazaya karıştığınızda aracınızı kaskonun çekicisine çektirin
trafiğin çekicisine çektirdiğinizde oluşabilecek bir hasar yada otoparkta araçtan sökülecek herhangi bir parça teminat kapsamı dışında bırakılabiliyor
kaza yerine gelen trafik ekiplerine aracınızın kaskolu olduğunu ve kaskonun çekicisi dışında çekilmesini onaylamadığınızı belirtin polis size yolu açmak durumunda olduğunu söyleyip aracınızı çekmeye kalksa bile böyle bir hakkı olmayıp aracı trafiği engellemeyecek kazaya sebep vermeyecek bir yere çekip çevre emniyetini almak durumunda olup aracın resmi olarak sigorta şirketi tarafından çekilmesine müsade etmesi kanuni hakkınızdır

4- yine büyük yada ağır hasarlı bir kazaya karıştığınızda karşı taraf ile aranızda tutanak tutmayın bunun yerine olay yerine polis çağırıp resmi tutanak tutturun ve alkol testi yaptırın
bu sayede hasar ödemenizin ve dosyanızın olumlu olarak sonuçlanmasında etkili rol oynar
resmi tutanak olmadan tutullan kaza raporlarına kasko firmaları şüpheyle yaklaşmaktadır

5- kasko şirketinden yasal olarak beyan edebileceğiniz azami hasar bedeli aracınızın kasko poliçesindeki rakam değil kaza tarihinde aracınızın o günki kasko bedelidir

6- yasal olarak hasar bedeliniz dosyanız kapandıktan sonra azami 30 gün içinde ödenmelidir
bu süre zarfında ödemeniz yapılmaz ise yasal yollardan sigorta renüsans birliğine baş vurarak yaxal faiziyle birlikte paranızı alabilirsiniz

7- kasko yaptırıken kasko yaptırcağınız şirketin sizin aracınızın yetkili servisleriyle anlaşması olup olmadığını araştırın
şayet firmanın yetkili bir servis ile anlaşması yok ise aracı yetkili servis dışında özel serviste onartma ve yaptırma yetkisi mevcuttur

şimdilik aklıma gelen bunlar
saygılar

atila
22/09/2011, 14:30
tesekkurler.trafik polisleri benim araci kaza yerinden kaldirip 200 tlme kan dogramislardi.

akca37
22/09/2011, 14:34
Teşekkürler Coşkun abi , faydalı bilgilerin için sağolasın, Allah bir daha başınıza büyük veya küçük bir kaza getirtmesin , göstertmesin...

onurciko
22/09/2011, 15:30
teşekkürler gerçekten faydalı bilgiler emeğinize sağlık

GP COSKUN
22/09/2011, 16:23
devam edelim

8- aracınıza extra yaptığınız aksesuar ve modifiyeleri kasko yapılırken yada sonradan zeyilname düzenlenerek yapılan extraların bedelinin yüzde 4-6 sı oranında pirim ödeyerek teminat altına alabilirsiniz

akca37
22/09/2011, 16:51
devam edelim

8- aracınıza extra yaptığınız aksesuar ve modifiyeleri kasko yapılırken yada sonradan zeyilname düzenlenerek yapılan extraların bedelinin yüzde 4-6 sı oranında pirim ödeyerek teminat altına alabilirsiniz

Ben ekstra pirim ödemeden kaska yaptıracağım zaman belirtmiştim banka görevlilerine araçta orjinal aksesuarlar taktırdığımı poliçeye yazmışlardı ) teşekkürler abi

macsea
22/09/2011, 16:57
5. madde için bişey sorcam, o günkü kasko bedelini nasıl öğrenecez peki?

GP COSKUN
22/09/2011, 17:20
internette var
kasko bedelleri yaz google karşına çıkıyor
her ay yenilenir güncellenir

umit
22/09/2011, 17:28
5. madde için bişey sorcam, o günkü kasko bedelini nasıl öğrenecez peki?

acentenden yada internet yolu ile ::Kasko Değerleri:: (https://www.gib.gov.tr/index.php?id=1207) den öğrenebilirsin...

umit
22/09/2011, 17:40
yukarıda verdiğim linkteki GİB gov tr de örnek:2008 GP 1.3 multijet 5K 31.760 görünürken,

Bu linkte Ara Kasko Deerleri - Kasko Deeri Listesi - Kasko Bedeli Sorgulama (https://www.kaskodegeri.com/page,1,tr&52,,,fiat-araba-kasko-degerleri) v25.000 görünmektedir, doğru değer bu linkte... İlginç...

cesur
22/09/2011, 23:03
arkadaşlar konuyla ilgili değil belki ama ben bu sabah hastaneye gitmiştim ameliyat olan bir arkadaşımı ziyarete ve arabamıda hastanenin otoparkına koydum 15 dk sonra geri döndüğümde arabamı arkası kırmızı boya ve göçük olmuş birisi çarpıp kaçmış . kaskomun çözüm hattını aradım . hasar ihbarı yaptım. autokinge gidebilirsiniz dediler . merak ettiğim şu autoking e gidersem servis garantisi bozulur mu . servise mi gitmeliyim autokinge mi. bir sorum da şu benim kaskom bu yıl bikez bozulmuştu şimdi 2.kez gene kaskoya başvurursam kaskoma zararı olur mu bi arkadaşım var siciline işler ve sana kasko yapmayabilirler dedi yada çok fahiş bi fiyat isterler dedi kafam karıştıne yapsam bilmiyorum bilen biri varsa lütfen cevap yazabilir mi şimdiden tşkler ...

ZAK1980
22/09/2011, 23:40
arkadaşlar konuyla ilgili değil belki ama ben bu sabah hastaneye gitmiştim ameliyat olan bir arkadaşımı ziyarete ve arabamıda hastanenin otoparkına koydum 15 dk sonra geri döndüğümde arabamı arkası kırmızı boya ve göçük olmuş birisi çarpıp kaçmış . kaskomun çözüm hattını aradım . hasar ihbarı yaptım. autokinge gidebilirsiniz dediler . merak ettiğim şu autoking e gidersem servis garantisi bozulur mu . servise mi gitmeliyim autokinge mi. bir sorum da şu benim kaskom bu yıl bikez bozulmuştu şimdi 2.kez gene kaskoya başvurursam kaskoma zararı olur mu bi arkadaşım var siciline işler ve sana kasko yapmayabilirler dedi yada çok fahiş bi fiyat isterler dedi kafam karıştıne yapsam bilmiyorum bilen biri varsa lütfen cevap yazabilir mi şimdiden tşkler ...
Resım eklersen daha ıyı olur

cesur
23/09/2011, 15:05
bir türlü yükleyemedim

tayfux
23/09/2011, 15:21
autoking iyidir de garanti ile alakası olmaz garantin bozulmaz..

ZAK1980
23/09/2011, 15:22
bir türlü yükleyemedim
İzin verısen yukleyeyım durumu anlatayım Mehtap

takres
23/09/2011, 19:03
kaskodan ilk defa bu yaz para aldım ama gerçekten uğraşması çok zor....
her türlü kıllığı yapıyorlar...

cesur
23/09/2011, 20:44
tabiki zeynel sevinirim tşk.

asil
24/09/2011, 02:15
eyer % 80 suç karşı taraftaysa ve sizin arabanız dışında madi olorak ayakkabı telefon laptop vs vs vs eşyalarınız hasar görürüse mahkeme yoluyla kuruşu kuruşuna alınabiliyor.tercübeyle sabittir.hatta aracınızdaki yakıtın parasını bile...

cesur
24/09/2011, 08:14
o cevap benim içinse suç yüzde yüz karşı tarafta otoparkta çarpmış gitmiş

ecosi26
24/09/2011, 09:49
kasko sigortası hakkında tam ve net bilinmeyen noktalar var
bu başlık altında paylaşabilir diğer arkadaşlarımıza yardımcı olabiliriz
bir arkadaşımızın açtığı aracım pert olurmu adı altındaki konuda kullanıcıların halen tam bilmedikleri konular var
ben bir kaç önemli noktayı buraya yazıcam
başka arkadaşlarımızda bildiklerini yazarsa faydalı bir konu olacaktır diye düşünüyorum

1- hasarlı aracınızı pert edip etmemek tamamen araç sahibinin insiyatifindedir
kasko firmanız sizden feregatname yada mutabakat yazısı almadan aracınızı pert edemez öncelikle sizinle anlaşmak zorundadır

2- pert edilecek olan araç sigorta tarafından çalıştığı kişilerden teklif almak suretiyle satışa çıkarılır
pert kayıtlı olarak satışa çıkarılacak araçta birinci öncelik araç sahibinindir
yani dilerseniz siz aracınızı hasarlı halde sigorta şirketinden alıp yaptırıp toplayıp kullanabilirsiniz
siz bwn bu aracı istemiyorum diye beyanda bulunursanız 3. bir şahıs aracı satın alabilir

3- ağır hasarlı bir kazaya karıştığınızda aracınızı kaskonun çekicisine çektirin
trafiğin çekicisine çektirdiğinizde oluşabilecek bir hasar yada otoparkta araçtan sökülecek herhangi bir parça teminat kapsamı dışında bırakılabiliyor
kaza yerine gelen trafik ekiplerine aracınızın kaskolu olduğunu ve kaskonun çekicisi dışında çekilmesini onaylamadığınızı belirtin polis size yolu açmak durumunda olduğunu söyleyip aracınızı çekmeye kalksa bile böyle bir hakkı olmayıp aracı trafiği engellemeyecek kazaya sebep vermeyecek bir yere çekip çevre emniyetini almak durumunda olup aracın resmi olarak sigorta şirketi tarafından çekilmesine müsade etmesi kanuni hakkınızdır

4- yine büyük yada ağır hasarlı bir kazaya karıştığınızda karşı taraf ile aranızda tutanak tutmayın bunun yerine olay yerine polis çağırıp resmi tutanak tutturun ve alkol testi yaptırın
bu sayede hasar ödemenizin ve dosyanızın olumlu olarak sonuçlanmasında etkili rol oynar
resmi tutanak olmadan tutullan kaza raporlarına kasko firmaları şüpheyle yaklaşmaktadır

5- kasko şirketinden yasal olarak beyan edebileceğiniz azami hasar bedeli aracınızın kasko poliçesindeki rakam değil kaza tarihinde aracınızın o günki kasko bedelidir

6- yasal olarak hasar bedeliniz dosyanız kapandıktan sonra azami 30 gün içinde ödenmelidir
bu süre zarfında ödemeniz yapılmaz ise yasal yollardan sigorta renüsans birliğine baş vurarak yaxal faiziyle birlikte paranızı alabilirsiniz

7- kasko yaptırıken kasko yaptırcağınız şirketin sizin aracınızın yetkili servisleriyle anlaşması olup olmadığını araştırın
şayet firmanın yetkili bir servis ile anlaşması yok ise aracı yetkili servis dışında özel serviste onartma ve yaptırma yetkisi mevcuttur

şimdilik aklıma gelen bunlar
saygılar

+10000

Ek olarak devam edeyim...

8- Kasko yaptıracağınız şirketin verdiği sayfalar dolusu yazıları mutlaka okuduktan sonra yaptırın. İçinde yazılanlar allah korusun bir kaza sonrası çok önem taşır.

9- Kasko fiyatındaki şirketler arası farklılıklar bazı maddelerin çıkarılması ile sağlanır.(Örneğin tek şöför kullanımı +35 yaş indirimi ehliyet süresi gibi...) bunlara dikkat edin.

10- Kasko size allah korusun kaza ve sonrası yarar sağlar kaza anından itibaren herşeyi kasko halleder başkalarının dediğine dikkat etmeyin...

11- Kaskolu araçlarda kaza sonrası eksperi bir defaya mahsus olmak üzere değiştirme hakkınız vardır eğer verilen hasar tespitinden şüphe duyuyor iseniz bu çok önemlidir.

12- Aracınız pert edilecekse 1 yaşına kadar enflasyon korumalıdır yani değeri o anda sıfır araç kaç para ise ondan verilir. 1 yaşını geçmişse bölgeye değil tüm türkiye genelindeki aynı aracın en asgari satış tutarına bakılarak tespit edilir sizin nazarınızda 20.000 tl eden aracınıza 15.000 tl bile verilebilir.
Kasko yaptırırken işinizi her zaman kış tutun fiyatına aldanıp yaptırmayın hemen inceleyin. Her ne olursa olsun maddiyata dayalı ama canınız yanmamışsa cebinizi yakacak bir harekette bulunmayın...
Hepimize hayırlı kazasız belasız sürüşler dilerim...

ecosi26
24/09/2011, 09:57

Servis garantisi gittiğiniz servisteki çalışanların işlerine verdikleri önem ve Fiatın onlara verdiği kurum içi eğitimlerin bir sonucudur. Bizler sadece kullanıcıyız o yüzden öncelikle tecrübeler değil araç kullanım klavuzundaki yazan maddeleri iyice okuyup araca adapte olmak lazım, çünkü birisi bir gün size kullanım hatası diyerek garanti kapsamından çıktığınızı söyleyebilir.
Autoking lerde 1000 tl ye kadar yapılan hasalar kaskonuza sirayet etmez yani kasko bir dahaki seneye pahalı yapılmaz indiriminizi alabilirsiniz. Autoking hakkınızın kaç kere olduğunu kasko yaptırdığınız şirketten öğrenebilirsiniz rahatlıkla 2006 senesinde 2 aracımla tolam 8 ağır olabilecek kaza yapmıştım (allah kimsenin başına vermesin) şirketten uyarı aldım ve çok zor bir süreçten geçmişde oldum...Bilgilerinize...İyi sürüşler