PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çakmaklık ve marş ile ilgili 1-2 soru

edelsang
15/07/2011, 12:58
Selamlar;
Arabanın teknik özellikleriyle ilgili pek bir bilgim olmadığı için bilenlerden yardım almak istedim.

-Öncelikle arabanın çakmaklığını araba kapalıyken elektrik vermesini sağlayamazmıyız ?
-Çakmaklıktan 220v dönüştürücü kullansam zararı olur mu ? ya da herhangi bir dönüştürücü ?

-Ben bunun için arabayı çalıştırmadan marşta bırakıyorum arabaya zararı olur mu ?

cevaplar için şimdiden Teşekkür ederim.

GP COSKUN
15/07/2011, 13:01
çakmaklığa aküden direk cerya alırsan kontaksızda çalışır
kontağı açık şekilde uzun süre bıraktığında ecunun ve endiksiyon bobininin yanma riski var
ayrıca direk ceryan alıp aküyü her seferinde boşalana kadar kullanorsan akü elektrotları bozulur akünün ömrü 1 yılı zor bulur

StrawBeeRy
15/07/2011, 13:02
aküden direk cereyan alırsak dönüştürücü takıldığında o dönüştürü neyi çalıştırıcaktı? laptop felanmı bağlicaksın birde akü bitmezmi :)

edelsang
15/07/2011, 13:14
çakmaklığa aküden direk cerya alırsan kontaksızda çalışır
kontağı açık şekilde uzun süre bıraktığında ecunun ve endiksiyon bobininin yanma riski var
ayrıca direk ceryan alıp aküyü her seferinde boşalana kadar kullanorsan akü elektrotları bozulur akünün ömrü 1 yılı zor bulur

Direk ceryan alırsak sanırım akü çabuk boşalır çünkü araba çalışmadanda devamlı elektrik vericek :(

aküden direk cereyan alırsak dönüştürücü takıldığında o dönüştürü neyi çalıştırıcaktı? laptop felanmı bağlicaksın birde akü bitmezmi :)
Aküden direk ceyran alınca Laptob çalıştırıcam evet :),ama ben şimdi telefonuda şarj ediyorum onuda bir yere gidince arabanın içinde bırakmak istiyorum sarja devam etsin ama aküden direk eletrik alırsak onu devamlı iyi olmaz sanırım...
Böyle bi kablo yapsak direk alıcağımız zaman bağlasak,lazım olmadığında söksek olmaz mı ?
çok film izliyorum galiba ya :D

StrawBeeRy
15/07/2011, 13:20
bagajda priz yokmu oraya göre ayarlanabilir aslında lazım olduğu zaman oradan kullanılabilir :)

edelsang
15/07/2011, 13:22
bagajda priz yokmu oraya göre ayarlanabilir aslında lazım olduğu zaman oradan kullanılabilir :)
Malesef yok :( yeri var ama içi boş.lazım olduğunda ordan çekmek sorun olmazda ben araba çalışmadanda şu telefonu şarj etmem lazım :D sıkıntı orda

StrawBeeRy
15/07/2011, 13:23
o işleri ozana sorucan o ilgileniyor sen aklına sok onun yapamasa bile elbet bulur çaresini :D

Du Hast
15/07/2011, 21:00
body computerin kapağını (direksiyonun sol alt tarafında) çıkartıp oradan elektirik alınabilir. orada sürekli +12 volt bulunmaktadır.

edelsang
15/07/2011, 22:54
body computerin kapağını (direksiyonun sol alt tarafında) çıkartıp oradan elektirik alınabilir. orada sürekli +12 volt bulunmaktadır.
güzel bilgi fakat 12v elektriği çakmaklıktan almam lazım ya da dediğiniz şekilde kablo çekersem harici çakmaklık almam lazım :) seyyar çakmaklık mantıklı olabilir
Teşekkürler

Mugen_punto
16/07/2011, 00:37
Benim bu konuda çok araştırmalarım oldu.. şimdi aracımla yola çıkıyorum neden araçtaki aküye bağlı kalayım ki yokmu bunun bir çözümü diye kendi kendime soruyorken :) bir piknik ortamında seyyar güneş paneli kullanan bir şahsı gördüm :) adam aracından indi çanta şeklinde bir açtı güneş paneli kablolar filan ordan yanında bir çanta... gittim sordum bu nasıl bir sistemdir diye. güneş paneli 12 volt 10 amper güç üretiyormuş direk güneş ışığında. çantanın içinde 20 amperlik akü panel ilk önce aküyü dolduruyor aküden de buzdolabına.. müthiş birşey kullanım ömrünü sordum 20 yıl kadar dayanıyor panel dedi. hoşuma gitti. karaköyde bir yer hazır şekilde satışını yapıyor. yakın zamanda bende güneş panelinden edinmek istiyorum..

gurik
16/07/2011, 00:59
Malesef yok :( yeri var ama içi boş.lazım olduğunda ordan çekmek sorun olmazda ben araba çalışmadanda şu telefonu şarj etmem lazım :D sıkıntı orda

hattı hazır. tofaş çakmak alıp takıyorsunuz bagaj priziniz oluyor.

edelsang
16/07/2011, 01:14
Benim bu konuda çok araştırmalarım oldu.. şimdi aracımla yola çıkıyorum neden araçtaki aküye bağlı kalayım ki yokmu bunun bir çözümü diye kendi kendime soruyorken :) bir piknik ortamında seyyar güneş paneli kullanan bir şahsı gördüm :) adam aracından indi çanta şeklinde bir açtı güneş paneli kablolar filan ordan yanında bir çanta... gittim sordum bu nasıl bir sistemdir diye. güneş paneli 12 volt 10 amper güç üretiyormuş direk güneş ışığında. çantanın içinde 20 amperlik akü panel ilk önce aküyü dolduruyor aküden de buzdolabına.. müthiş birşey kullanım ömrünü sordum 20 yıl kadar dayanıyor panel dedi. hoşuma gitti. karaköyde bir yer hazır şekilde satışını yapıyor. yakın zamanda bende güneş panelinden edinmek istiyorum..

fiyatları hakkında bilginiz varmı ?

hattı hazır. tofaş çakmak alıp takıyorsunuz bagaj priziniz oluyor.
Onuda bi ara halledeyim lazım olur bagajdakide
teşekkürler