PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Aracımı satıyorum temmuz Mtv sini ödemek zorundamıyım??

ufukss
14/07/2011, 23:55
Arkadaşlar 2008 model GP mi satıyorum. Bu ay bildiğiniz gibi MTV ayı. Mtv yi ödemezsem noterde satış olurmu?? Çünkü MTV vadesi temmuz sonunda bitiyor?? Açıkcası kafam karıştı.. Yardımlarınızı bekliyorum??

ZAK1980
15/07/2011, 00:00
Satış yapar iken vergi dairesinden borcu yoktur yazısı alacaksın mtv de odenmedıgı ıcın gozukecektır bu borc buyuk ıhtımal mtv yı odedıkten sonra bu yazıyı verırler sana

xnode
15/07/2011, 00:11
Satış yapar iken vergi dairesinden borcu yoktur yazısı alacaksın mtv de odenmedıgı ıcın gozukecektır bu borc buyuk ıhtımal mtv yı odedıkten sonra bu yazıyı verırler sana

+1

ufukss
15/07/2011, 00:14

Teşekkürler. Bende sizin gibi düşünüyorum.Ama ödemekte istemiyorum. Bugün 21 bine el sıkıştım. Ama şimdi 260 tl yi ödemek zor gelecek:thumbdown::thumbdown:

34 HKN 37
15/07/2011, 00:19
Borcu yoktur yazısı alma devri bitti noterde online gözüküyor sistemlerinde temmuz mtv si gözükeceğinden satışı yapamayacaklardır ödemeniz şart

ufukss
15/07/2011, 00:20
Borcu yoktur yazısı alma devri bitti noterde online gözüküyor sistemlerinde temmuz mtv si gözükeceğinden satışı yapamayacaklardır ödemeniz şart

Bu bedeli anlaştığım kişiden talep etsem sizce etik olurmu arkadaşlar??

Scottie
15/07/2011, 00:23
Bu bedeli anlaştığım kişiden talep etsem sizce etik olurmu arkadaşlar??

hic hos olmaz...

Birkan61
15/07/2011, 01:10
Ben aracımı 2 gün önce sattım,

Vergiyi ödemememiştim. Satış yapmak için hadımköyde notere gittik ama satışı yapamadık vergiyi ödemediğimden dolayı. Vergiyi alıcı abi ödedi, konuşmuştuk bu durumu kendisiyle zaten.

Vergiyi ödedikten sonra büyükçekmecede noterde işlemlerimizi hallettik.

ecosi26
15/07/2011, 08:10
Kesinlikle ödemenize gerek yok satış normal olarak yapılır esas alan öder satış gerçekleşir çünkü daha süresi var ağustos satışı olsaydı öderdiniz

serkankucuk
15/07/2011, 08:58
Ben de geçen hafta değiştirdim arabamı, satmadan önce kendiminkini ödedim, aldığım aracın da vergisi ödenmiş şekilde aldım..
Bence uygun olanı budur, araç sizin şu an vergi zamanı sizdeyken gelmiş, ödemeniz gerektiğini düşünür her alıcı...

asukasan
15/07/2011, 09:03
verginin araç sahibine ait olması sebebiyle satıcının aracı satmadan önce vergisini ödemesi daha doğrudur, tabi satış yapılmadan önce alıcı ve satıcı bu konuda anlaşmış ise buna söylenecek bir şey yok, arkadaşlarımında söylediği gibi satış için otere gittiğinizde aracın vergi borcu gözükecek ve ödemeden satış gerçekleşmeyecektir. umarım istediğiniz gibi olur, hayırlı satışlar.

krakercocuk
15/07/2011, 09:08
evet ödemeniz gerekir..

serkan ne aldın yenı araba hayırdır

ufukss
15/07/2011, 09:38
Ben de geçen hafta değiştirdim arabamı, satmadan önce kendiminkini ödedim, aldığım aracın da vergisi ödenmiş şekilde aldım..
Bence uygun olanı budur, araç sizin şu an vergi zamanı sizdeyken gelmiş, ödemeniz gerektiğini düşünür her alıcı...

Evet katılıyorum ancak. Bu peşin ödenen bir vergidir. Yani ben bu aracın mtv sini ödersem önümüzdeki 6 ayın borcunu ödemiş olacağım. Dolayısıyla binen kişi ödemelidir diye düşünüyorum. Çünkü biriken borç deil. Peşin ödenen bir vergi bu. Valla konu nereye çekersen oraya giden cinsten eniyisi alıcıyla anlaşmak.:sleep000:

hfguler
15/07/2011, 14:39
arkadaşlar vergi temmuz ayının 1 inde sisteme düşüyor. ve noterde gözüküyor. bu nedenle satış yapılamıyor. ödemeniz gerekir. piyasa da bu durum da çok ender de olsa alıcı ödemeyi kabul edebilir ama her şartta satış işleminden önce ödenmesi gerekir

serkankucuk
15/07/2011, 15:00
evet ödemeniz gerekir..

serkan ne aldın yenı araba hayırdır

Linea aldık, Fırat... Daha iyileri senin olsun :)

Bi konu açmıştım https://forum.grandepuntotr.com/genel/28980-elveda-33-st-733-hosgeldin-linea.html
1-2 fotoğrafı da olacak...

akca37
15/07/2011, 15:10
arkadaşlar vergi temmuz ayının 1 inde sisteme düşüyor. ve noterde gözüküyor. bu nedenle satış yapılamıyor. ödemeniz gerekir. piyasa da bu durum da çok ender de olsa alıcı ödemeyi kabul edebilir ama her şartta satış işleminden önce ödenmesi gerekir

Dostum sende ona göre fiyat belirleseydin keşke satış fiyatını , bende ilk aracımı satarken 20.150 demiştim küsürat vergiydi :) malesef ödeyeceksin veya karşıdan alabilirsen öle öde sonra sat

ozay06
15/07/2011, 16:19
Araç alım satımında Ocak ayının ilk günü ve temmuz ayının ilk günü aracın 6 aylık vergisinin ödenmesi lazım Ağustos ayı diye bir şey yok
Aracın vergisi 1. 6 aylık dönem ve 2. 6 aylık dönem şeklinde vergilendirilir Dolayısıyla ağustos ayı 2. 6 aylık dönemi kapsamaz Temmuzun ilk gününden itibaren 2. 6 aylık vergisi ödenmemiş araçlar satış-devir YAPAMAZLAR
Bu karar doğrumu Kesinlikle değil ama kural bu Araç ile ilgili anlaşma yapılırken fiyata bu konuyu da dahil edip bir orta yol bulmak en iyisidir "Binmeyeceğim arabanın vergisini ödemem" diye bir şans yoktur
Ev alım satımında da kural buna yakındır Yılın ilk günü vergi satıcıya yüklenir Borcu yoktur yazısı almak için o yılın vergisinin tamamının yatırılması gerekir "Ben evi satıyorum ben oturmayacağım eve vergi ödemem" deme şansı yoktur
Araç vergisi temmuz ayının ilk gününden itibaren tıpış tıpış ödenmeden alım-satım olmaz

evoantalya
16/07/2011, 11:55
ödemeden satış yapmıyor zaten noterde borcu varsa çıkar

jrgakbulut
16/07/2011, 11:57
bence odemesini sizin yapmaniz gerekiyor yada satacaginiz fiyattan duserek anlasabilirsiniz bence etik olan budur

macsea
16/07/2011, 15:19
fiyatta anlaşırken konuşmalıydınız bence, ama yeni aklıma geldi diyorsan, satacağın kişiye durumu anlat
(bence biraz tecrübesi varsa,alıcınında bunu baştan sorması gerekiyordu) yarı yarıya paylaşın mesala ? sonuçta 6 aylık süreçte arabanın keyfine o bakacak :)

ufukss
16/07/2011, 15:50
Arkadaşlar GP,'mi satmaktan vazgeçtim. Haber bekliyordum focus alacaktım. Oda olmadı. Dolayısıyla GP ile keyfe devam:)